Reeks te snelle rijders voor het kanto Foto-albums Feminageen klachten over v STRIJD OM DE BOKSTTTEL IOC II Beatrix-Irene-kinderkliniek met ii paviljoen uitgebreid N. v. d. Berg - nachtwaker - overleden Wedstrijden in Sportcentrum Weldadig yoor'had boys' Wedstrijd van voetballers Neliroein Nigeria pu] MS ifitl HET VRIJE VOLK DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1962 PAGINA 4 Een. hele reeks bromfietsers en automobilisten heeft de maxi mumsnelheid overtreden en verschenen daarom gisteren voor de plaatsvervangend kantonrechter in Schiedam, mr. J. Sipkes. Ook de Amerikaan T. A. G., sergeant bij de RAF in Duitsland, was naar Schiedam gekomen, omdat hij hier bij een ernstige botsing was betrokken. ZÜID-HOtEANDSCHE KANTOORBOEKHANDEL PASSAGE SCHIEDAM Politie vindt buit van inbraakdrie mannen ingesloten mumummmmsm Fotografen bijeen Wisselkoersen Gewaardeerd de film, de boksmethoden van Advertentie IJVL Maandag Is op bijna 88-jarige leef tijd de heer Nicoiaas van de Berg vit de Huijsmanstraat 31 overleden. De heer Van de Berg behoorde met de heren W. Schouten en A. Nels tot de laatste nachtwakers van Schiedam. De nachtwakers waren bij de po litie in dienst in de functie van agent derde klas. Ze liepen tot drie uur 's nachts in de zomer en tot vijf uur tn. de winter met een agent mee als hulp en ze droegen een drëg. Bun beroep als nachtwaker was aulver een bijverdienste en werd uitgeoefend naast een volledige dag taak. De heer Van de Berg was 15 juli 1907 by de politie gekomen en werkte daar tot in de dertigerjaren. Hij was bovendien opperman bij een metselaar. In het Sportcentrum Schiedam zullen weer minstens eenmaal per maand judowedstrijden worden ge organiseerd in kleur baud cn dan nog eens apart in gewichtsklasscn, voor junioren, jeugd <18-19 en 20 jaar) en voor senioren. De ee'ste serie wordt verwerkt voor de gele banden (5e kyu) op zon dagmiddag 7 oktober en de oranje banden (4e kyu) komen al 14 dagen later aan de beurt. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat deze wedstrijden verplaatst wor den n?ar de zaterdag daaraan voor afgaand. omdat op die dagen resp. de Zuidhollandse- en de Nederland se kampioenschappen voor zwarte banden kunnen plaatsvinden. Oorspronkelijk waren deze wed strijden gepland op de zaterdagen. Doordat op zaterdagavond moeilijk geschikte zalen te vinden zijn voor de zwarte bandenkampioenschappen zullen de data omgezet kunnen wor den. De groene band-dragers zullen hun wedstrijden kunnen verwerken in november, mogelijk ook nog die maand de blauwe banden. De Amerikaan was op de Oranje straat linksaf geslagen en zou daar bij geen voorrang hebben gegeven aan een automobilist, die hem ach terop kwam en wilde passeren. Vol gens de Amerikaan echter was deze auto ongeveer honderd meter van hem verwijderd, toen hij de bocht ging nemen, in de bocht stopte hü en werd toen aan de achterkant aangereden door de andere automo bilist. Mr. sipkes besloot de zaak aan te houden tot 10 oktober om ook de automobilist en de verbaliserende agent te horen. De Viaardingse automobilist P. S.- kreeg een boete van 25,of vijf dagen omdat hy op een over steékpla&ts tussen overstekende voetgangers, die bovendien werden begeleid door een agent, was door gereden. Hü had daarna onenig heid gehad met de agent. Een automobilist, die op de BK- laan 62 km had gereden, kreeg ƒ40 boete of acht dagen. Mevrouw S. M. v. d. H. uit Vlaar- óingen had op de viaardingerdijk gereden zonder voor- en achterver lichting op haai- bromfiets. Ze was verontwaardigd, dat de agenten niet eerst hadden getoeterd, zodat ze had kunnen afstappen en het licht na zien. De kantonrechter noemde het een gevaarlijke overtreding en daar was mevrouw Van de H. het volkomen mee eens, maar: Vindt u ook niet, dat die agenten hadden moeten toe teren". „Daar kan ik me niet in be geven", vond mr. Sipkes, die haar veroordeelde tot tweemaal 7,50. De Vlaardinger J. M. is met zijn fiets de Burg. Pruissiiigel in Vlaar- dingen overgestoken, terwijl er van links en rechts nog auto's naderden. De singe! is bovendien een voor- rangsweg. Toen de fietser naderde is een van de automobilisten sterk uit geweken en kwam daardoor met een andere auto in botsing. De wielrijder werd veroordeeld tot een boete van 25 of vijf dagen, conform de eis. De schade aan een der auto's bedroeg 755. De Schiedammer J. R. reed op zijn motor met een vaartje tegen de bak kerskar van M. de J. Samen ver schenen ze gisteren voor de kanton rechter, R. als verdachte, De J. als getuige. De J. haalde uit zijn aktentas 'n beschadigde pantalon te voor schijn. De kantonrechter consta teerde dat de schade onherstel baar was en wees de civiele vorde ring van ƒ45 toe. Hij veroordeelde R. bovendien tot een boete van ƒ40 of acht dagen. (Van een onzer verslaggevers) Drie jonge Rotterdammerszitten in de cel in het hoofdbureau aan het Haagseveer, omdat ze worden ver dacht van enkele inbraken en een autodiefstal. Het drietal, de 18-jarige havenarbeider S. K., de zeeman W. A. V. cn de 22-jarlge matroos J. T., werd maandagmiddag aangehouden in een woning in Rot terdam-zuid. De recherche vond daar ook de bult van een in de nacht van zondag op maandag gepleegde inbraak bjj de N.V. R. aan de Schle- damsedijk: een verzameling televisie- en radio-ontvangers en bandrecor ders ter waar ie van 20.000, Het drietal ging mee naar het bu reau ,\vaar de politie vaststelde, dat de mannen vermoedelijk nog meer op hun geweten hadden, in de nacht van IS op 19 september zouden ze hebben ingebroken in het kantoor vun de N.V. Autocentrale aan de Dynamo- straat, vaar werd geprobeerd een brandkast open te snjjden. Toen dat niet lukte werd uit een auto een autoradio gehaald. Een week eerder zouden ze hebben ingebroken bij de firma- Ludwig aan de Brielselaan, waar de buit een be drag van f 100Q,was geweest Voorts zou ook de bestelauto, waarmee de buit van de inbraak van zondag J.1 was vervoerd, gestolen zijn. De re cherche heeft het onderzoek naar de activiteiten van de drie mannen nog niet afgesloten. miii'-iiiH t -1 '"-'t'iiÏ'Vii mm De Commissie Schiedams-Pupillen- voetbal heeft voor zaterdag op het Hennes DVS-terrein, een tweetal wedstrijdjes georganiseerd, tussen de jongste voetballertjes uit Schie dam en Vlaardlngeh. Om 10 uur komen de jongens van 10 jaar in het veid, en om 11.15 uur de li-jarigen. Dit is een mooie ge legenheid voor de Schiedammers, om op hun vrije zaterdag eens met het pUpillenvoefcbal kennis te maken. In de bovenzaal van bet gebouw voor Christelijk Sociale Belangen heeft de Algemene Fotokring Schie dam woensdagavond een drukbe zochte ledenvergadering gehouden, tijdens welke twee Bondscollecties van de Nederlandse Bond van Ama teurfotografen-verenigingen werden vertoond. Voorzitter J. J- H. Paardekam verheugde zich over een zo grote op komst. De aanwezigen hebben door middel van de foto's kunnen ontdek ken op welke wijze zij wél en niet moeten fotograferen. De directie van de damesbeurs van de Da meskroniek in Den Haag heeft, in overleg 'met het Consumenten Contact Orgaan bij wijze van proefneming een rege ling getroffen om kopers te be schermen tegen onjuiste of onvol ledige voorlichting óf te opdrin gerige verkooppraktijken van standhouders. Desgevraagd heeft de directie van de Femina, de beurs voor mode en huishouding te Rotterdam, ons mee gedeeld een dergelijke regeling voor tiaar beurs niet noodzakelijk te ach ten: „Wij hebben geen klachten. En waneer wij iets zouden merken van ongewenste verkooppraktijken, grij pen wij met kracht in. Onmiddellijk! Aldus de heer N. D. den Oude, direc teur van de Femina. Een koper op de Haagse beurs, die meent dat hij door het toepassen van onjuiste verkooppraktijken tot aan koop is overgegaan, kan tot uiterlijk een maand na afloop van de beurs schriftelijkzijn bezwaren voorleggen aan de directie. Een commissie waar in de voorzitter van de Kamer voor Koophandel en Fabrieken te Den Haag, de voorzitter van het Consu menten Contact Orgaan en de directie van de Damesbeurs elk een lid aan wijzen, zal de klacht dan onderzoe ken. Het Consumenten Contact Orgaan heeft de directie van de Femina des tijds op deze Haagse proefneming gewezen. Het standpunt van de Rot terdamse beurs was afwijzend. Zij merkte daarbij ojn. op dat het aan tal klachten dat haar tot dusver over minder-gewenste verkooppraktijken heeft bereikt, zeer gering kan wor den genoemd. In 1959 en 1960 waren dat er drie. In alle drie gevallen is na onderzoek de verkoop geannu leerd, Vorig jaar is er geen enkele klacht binnengekomen. Na het afwijzend standpunt van da Rotterdamse beurs is he* Consu menten Contact Orgaan niet verder op de zaak ingegaan: „We- hebben de. zaak "vérdér'maar. laten zitten. We wachten eerst maar eens af wat de. proef met de nieuwe regeling in Den Haag oplevert." 1 '-*■ 26 september Engels pond 10.07E10,081 Amerik. dollar 3.59H3,5915 Franse frank73,42—-73,47 Belgische frank7,231—7,231 Zwitserse frank 83,18183,231 Zweedse kroon 69,86169,911 Duitse mark 89,91189,961 Deense kroon51,9852,03 Noorse kroon 50,29150.341 Canada3,34i3s3,3 4 re Italiaanse lire 57.59158,001 Oostenrijkse schilling 13.9413,95 Escudo's 12,56512,581 Mevrouw J. A.-B. heeft aangifte gedaan van diefstal van haar brom fiets uit de kelder onder haar wo ning aan de Troelsfcralaan. (Van onz« sportredacteur Ger Schuurman) Tiet heeft lang geduurd, maar Son- ny Liston geboren 22 juni 1932 in St. Louis in de Ver. Staten heeft zijn kans dan toch gekre gen. Hij heeft die kans met twee enorme vuisten gegrepen. Door een overwinning op de titelhouder Floyd Patterson is hij, zoals door velen werd verwacht, de nieuwe wereld kampioen In het zwaargewicht ge worden. En daar zit dan nn een man op de hoogste troon in de boks- sport. die een van de meest omstre den figuren in de historie van het boksen is geweest, een van de zoge naamde 'bad boys' met een gevan genisverleden, van wie velen liever zouden hebben gezien, dat hij zelfs niet eens een licentie als bok9er zou hebben gekregen. Over de vraag of Sonny Liston zijn kans op een titelgevecht ver diende, behoeft men eigenlijk n.'et lang te praten Wanneer hij de doe- trapte slechterik is, waarvoor h j door velen wordt versleten, had men hem inderdaad de weg r.aar de bokssport moeten versperren door hem zijn licentie te weigeren. Aan gezien dat niet is gebeurd, verdiende hij als ieder ander 'n eerlijke kans om de hoogste sport van de ladder in deze tak van sport te bereiken. TV7ie is deze Sonny Liston? Is hij werkelijk echt slecht of alleen maar het slachtoffer van zijn om geving? Zal hij het verschil tussen goed en kwaad leren inzien of zal hij overhoop blijven liggen met deze simpele feiten van het leven? Het is helemaal niet uitgesloten, dat Liston onder de juiste leiding zal kunnen uitgroeien tot een goede burger. De moeilijkheden begonnen voor Liston al vroeg in zijn leven. Hij genoot maar weinig opvoeding. Hij was een grote, sterke jongeling, die daardoor vrijwel automatisch met de bokssport in aanraking kwam. Even natuurlijk was het, dat de mannen die hun geld als manager in de bokssport verdienen en die altijd op zoek zijn naar veelbelo vende zwaargewichten, in zijn leven kwamen opduiken. Zonder een fi guur als de duistere profiteur-van- de-boksring Blinky Palermo achter zich zou Sonny Liston nu misschien nog een onbekende zijn in plaats van eer) berucht heerschap. Aan de andere kant is het even goed moge lijk, dat zijn kleine vergrijpen uit het verleden dan zouden zijn uit gegroeid tot grotere misdaden. Door v&et boksen kwam- Liston in het volle SonnyListon.r. ih Jicht van de belangstelling te staan - »■.- en men mag veronderstellen, dat dit zijn-wegzinken in het moeras van de - misdaad op zijn-minst heeft vertraagd. Er zijn meer boksers geweest wier leven op een weldadige wüze werd beïnvloed door het bereiken van een hoge troon in de sport en de ver andering van milieü waarmee dit gepaard ging, Archie Moore bij voorbeeld, de wereldkampioen halfzwaargewicht, werd in zijn jonge jaren naar een opvoedingsgesticht gestuurd en lag ook op latere leeftijd nog wel eens met de wet overhoop. Na het winnen van de wereldtitel evenwel veranderde hij in een man, die alom wordt gerespecteerd, zowel binnen als buiten de ring. Hockey Graziano, de vroegere wereldkampioen middengewicht, heeft zijn welslagen als mens aan de bokssport te danken. Hij was waarachtig niet de eerste de beste. Hij groeide op in de sloppen van New Yorks East Side Premier Nehroe van India heeft van de gelegenheid van de Ge menebestconferentie in Londen gebruik gemaakt, meteen een aan tal andere landen te bezoeken. Voor het eerst stak hij ook een visite af in Nigeria, maar hij met bloemenslingers werd begroet. Op de ]oto ziet men hem samen met de Nigeriaanse premier Sir Abu- bakar Tafawa Balewa, de man rechts van hem. die eveneens met een bloemenslinger ij getooid. (Van een onzer verslaggevers) „Wij moeten ons aan de zorg voor de geestelijk onvolwaardige kinderen alles gelegen laten liggen, omdat zij van ons geslacht zijn en omdat wij moeten voorkomen dat zij een aanklacht worden tegen onze maatschappij." Dat was de strekking van de toespraak waarmee de heer G. Z. de Vos, wethouder van Sociale Zorg en Volksgezondheid, woensdag middag het Oranjepaviljoen, een aanwinst voor de kinderkliniek Beatrix-Irene, in het complex De Wielewaal officieel heeft geopend. Het personeel van de Inrichting wenste de wethouder de kracht en het inzicht toe, zich aan zijn moei lijke taak te blijven wijden. „Gij hebt e enschoon beroep," aldus de heer De Vos, „omdat ia een onderlinge Floyd Patterson (links) bestudeert met zijn broer Ray via en temidden van jeugdig gaspuia. Bi dat donkere' stenen' oerwoud moest je Je vuisten kunnen gebruiken om te leven. Rocky leerde er. geen enkele vorm van discipline te accepteren. Tedere man was z'n eigen baas. En zoals vrijwel alle jongens uit die omge ving groeide er bij hem een af- schuwlijke haat tegen elk soort van uniform, dat van de politie in het bijzonder. Zijn jeugd was een ellendige aaneenschakeling van misdaad en bandeloosheid en nu nog is het voor velen onbegrijpelijk hoe hij ooit uit dat moeras is gekomen. Maar dat zijn eerzucht als boksér en het feit dat hij als sportsman zich aan bepaalde regels had te houden en met zijn medemensen moest leren omgaan, hem daarbij een flink eind op weg hebben ge holpen, staat wel vast. Vandaag de dag is hij een gewaar deerd man en'een'goed huisvader, die zijn kost eerlijk verdient als televisie-acteur. Hij schreef een boek 'Somebody .-up there Tikes me' de mand daarboven mag me wel), dat een best-seller werd en werd ver filmd. Hij geeft er een onverbloemd relaas in van zijn leven. In lang niet alle gevallen evenwel zijn de 'bad boys' door de bokssport op hun pootjes terechtgekomen. Jake la Motta bü voorbeeld. In de sloppen van New York was hü een van de kornuiten van Rocky Gra ziano: een vreemde, achterdochtige en hongerig? Jongen. Ook hü bracht het als bokser tot de wereldtitel en probeerde een ander mens te worden. Maar nadat hy in 1951 zün titel aan Sugar Ray Robinson Bloseopen: MONOPOLiE: Het moordende testa- .ment, 2 en 8 uur, PASSAGE: Cartouche, 2 en 8,15 uur. Centoonste Hingen STEDELIJK MUSEUM: maquettes van Schiedam. 10—17 uur. Diversen WIJKCENTRUM: NCVB vergadering,'. x, 20 uur, VRIJDAG Bioscopen: MONOPOLE: De rimboevechters van. Birma, 2, 7 en 9.16 uur. PASSAGE: Ursus de leeuwekoning, 2 en 8.15 uur. Xen toonstellingen idem. Diversen: VOLKSGHBOUWKW- en PvdA- jongeren, filmavond, 20 uur; Schie-- damse Bestuurdersbond, cursus v Spreken in het openbaar, 20 uur. WIJKCENTRUM: ..NVSH,, lezing, uuri.EPSC, vergadering, 20 uur. Apotheek: Nleuwland. Wlbautpleln 17. 20 wisselwerking niet alleen de patiënt, maar ook de verzorgster beter wordt." Dr. L. Burema, directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst, sprak er zijn vreugde over uit, dat er nu eindelijk een uitbreiding is gekomen van het te beperkte aantal plaatsen dat voor het geestelijk onvolwaardige kind be schikbaar is. Van de 113 tot nu toe beschikbare plaatsen worden er bo vendien nog 35 ingenomen door kin deren boven de tien jaar. die er eigenlijk niet meer thuishoren. Met het nieuwe wisselpaviljoen, al dus dr, Burema, wordt een stuk van de actuele nood opgeheven. Door het vroegere bouwbureau van het Dijk- zigtziekenhuis voor dit doel te be stemmen, hetgeen een bedrag van 160.000 vorderde, kunnen er 24 pa tiëntjes meer geplaatst worden en werd bovendien ruimte gevonden voor dertien personeelskamers. Om duidelijk te maken, hoe groot de behoefte aan verzorgingsruimte is. vertelde dr. Burema dat jaarlijks in Rotterdam 350 zwakzinnige kinderen geboren worden, van wie er 50 moe ten worden opgenomen. Een woord van dank richtte de di recteur van de GGGD tot de aan nemer en onderaannemers, die de in richting een bandrecorder schonken en het Sint-Nicolaascomité van de wijk, dat een pick-up met platen af stond. In het nieuwe paviljoen zün vier slaapzaaltjes en de drie zit-speel- kamers, elk voor zes kinderen, uit stekend ingericht. Men vindt er ver der een keukenruimte en bad- en toiletgelegenheid voor de patiëntjes. Het daarachter gelegen, voor de huisvesting van het personeel be stemde deei van het paviljoen, is eveneens met zorg en goede smaak ingericht. Het Is mogelijk gebleken om er ook nog een cursuslokaal voor personeel onder te brengen. f; 'Tft'O had verloren, verviel hi) in oude ge woonten, enaonic in zün vroegere milieu terug. Trieste geschiedenissen... De bokssport in Amerika kent er vele, Johnny Saxton, Don Jordan, Tommy 'Hurricane' Jackson, Joe? Giardello, Vince Foster, Lew Jen kins. Zü allen waren jongens, die door de bokssport uit de grauwe duisternis in het volle licht kwa men. Maar voor hen kon die ver andering slechts kort of hele maal niet de zegen brengen, die zij er misschien van verwachtten. Mentaal zün de boksers In de meeste gevallen heel wat minder sterk dan z(j dat lichamelijk zün. Zü komen uit de armoe van de sloppen en belanden in een wereld van grote bonzen en dikke porte feuilles. Hun gevoel voor proporties krijgt een zware dreun te incasse ren. De een Incasseert die beter dan de ander. Sommigen worden meegesleurd door een stroom van ongezonde heldenverering en gaan ten onder. Anderen lopen tegen managers op, wier bedoelingen hen weinig goed doen. En dan zün er ook, wie het nu eenmaal volkomen aan gezond verstand ontbreekt en die eigenlijk uit de sport geweerd hadden moe ten worden. In alle takken van sport, ja tn het hele leven komt men zoiets tegen. Welke bant het met Sonny Liston op zal gaan, Is nn meer dan ooi* «en vraag waarop het antwoord nog in de schoot van de toekomst verborgen ligt. Sonny Liston met zijn vrouw

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 2