artij en schoten in Laren no morgen in Schouivburg Rotterdam mm Man komt om op brandende zolder Justitieel onderzoek in Nijmegen Canadese militair (25) in ziekenhuis overleden Ziekenauto maakt vijf aanrijdingen Twee Nederlanders in België omgekomen FEMINA VIJFTIEN w Man bewerkt begeleider van vrouw met Alouette registreert stralingen Speurtocht.. mw Noorse zeeman overleden na val uit mast Beroving in scène gezet neergeslagen bij vechtpartij Man gedood bij val van ladder Penningmeester naar Spanje uitgeweken? Medicamenten naar Spanje I NOG 3 DAGEN VOLAUTOMATISCH Jongens (14, 15) verdacht van aanranding HST VRIJE VOLK MAANDAG 1 OKTOBER 1962 PAGINA' l Donderdagavond II uur sluiting EN DIRECT RECHTS VAN DE HOOFDINGANG:" UfACCEU 50 MODELLEN WAooCn DOORLOPEND IN BEDRIJF DE LANGE (Van een onzer verslaggevers) De Haagse officier van Justi tie mr. Maris die in. Nijmegen een onderzoek instelt naar door de gemeente ingediende claims voor oorlogsschade heeft een van de gemeenteambtenaren, die destijds adjunct-commifes was, en thans commies eerste klasse, (W. C. J. N.) een ver hoor van vijf uur afgenomen. Bij ramp in Spanje geei Nederlandse slachtoffers In Woerden (Van een onzer verslaggevers) Twee Nederlanders zijn zaterdagavond in België op de weg TurnhoutAntwerpen bij een auto-ongeval nabij Westmalie om het leven gekomen. De auto, waarin zij zaten samen met drie andere Nederlanders, reed tegen een links van de weg staande boom met een snelheid van ongeveer 100 kilometer per uur. De maximumsnelheid op die weg was 80 kilometer per uur. Dodelijk gewond werden de 24- Jarige mej. Lippens uit Bergen op Zoom en de 25-jarige heer J. van der Jagt uit Breda. Militair met auto tien maal over kop w. jaar j ter meulen Bouwvakarbeiders wensen Europese sociale politiek "jubileum aanbieding (Van een onzer verslaggevers} „Een uitgebreide vechtpartij, waar bij zelfs enige schoten zijn gevallen heeft zaterdagnacht rond het mid dernachtelijk uur de omgeving van de Stationsstraat te Laren opge- 'ch/'ï'; »e onenigheid ontstond toen vijf Hllversumse Jongens in een auto matiek wat stonden te eten. B(j een van hen, de 22-jarige verwarmings- monteur W. van E„ werd door een binnenkomende man het hapje uit de hand gelopen. Enkele woorden waren voldoende om de hele auto matiek op stelten te zetten. Va" E:, krees na het tweede woord dat bij de nogal luidruchtige gast toevoegde een stomp in het gezicht Zijn vrienden namen dat niet en' sprongen voor hem in de bres De man, vermoedelijk een omstreeks dertigjarige Hagenaar, kreeg assi stentie van zyn gezelschap, bestaan de uit een andere, oudere man en vier vrouwen. De oudere man ging met een steeksleutel te werk de vrouwen met naaldhakken, nagels en tanden. De eerste Hagenaar slaagde erin naar buiten te komen en. haalde uit de kofferruimte van zijn auto een revolver. Bedreiging met dit wapen bracht aanvankelijk de gemoederen wat tot rust. Het Haagse gezelschap trok zich daarop snel In de auto terug. Een HUversumer sprong eveneens In een auto om de Hagenaars de pas af te snUden. In volle vaart reed hü met zijn auto uit de file en raakte daarbij een andere geparkeerde wa gen en een. boom. Toen vielen er drie schoten: de Hagenaar vuurde een kogel dwars door zijn eigen voorruit en twee door de zijruiten. Geen van de kogels trof doel. Het gezelschap wist te ontkomen maar werd nog enige tijd door de Hllversumer nagezet. Deze nam het kentekennummer op, hetgeen ook reeds door andere omstanders was gebeurd. Men vond ook nog de schoe nen van een van de vrouwen. Op de zool hiervan stond de naam „mej. Snijders". De politie zoekt thans naar een beige Opel Kapitan met het nummer EX 49-15, dat toebehoort aan een zekere, V. uit Den Haag, (Van een onzer verslaggevers) Gisteravond is op de scheepswerf van Verolme in Rozenburg de 31- jarige Noorse zeeman P. C. An- draessen tijdens werkzaamheden aan I een van de masten van het Noorse i schip Mosibea uit de mast gevallen en aan de verwondingen overleden. De zeeman, de derde machinist, was bezig vlaggen aan te brengen in I de mast van zijn schip, dat op de werf van Verolme op Rozenburg in i dok ligt. Door nog onbekende oor- I zaak is hij uit de mast gevallen en I op het dek van het schip terechtgc- komen. Tijdens het vervoer naar het I Dijkzdgtziekenhuis in Rotterdam is hy aan de verwondingen overleden. EDE (ANP) De 21-jarige G. uit Arnhem, hekwachter van het natio nale park .De Hooge Vëluwe" zal nadat hij hersteld is van het over matig gebruik van slaapmiddelen, worden gearresteerd. Zijn 19-jarige vriend J. A. H. W. uit Nijmegen is gisternacht al in hechtenis genomen. Zij hadden een beroving in scène ge zet, waarvan G. het slachtoffer zou zijn. In het vertrek waar G. bewus teloos werd aangetroffen, vond de politie ook een kopje melk. waarin zich de restanten van slaapmiddelen bevonden, die G. had ingenomen. Advertentie LM. INTERNATIONALE BEURS VOOR MODE EN HUISHOUDING AHOY' GEBOUW t lm 4 Oct. (Van een onzer verslaggevers) fn het Friese dorp Schraard is zon dagmiddag een 67-jarige man om het leven gekomen, toen er brand was uitgebroken op de zolder van zijn wo ning. Bure i zagen 's middags om een uur zware rookwolken uit de schoor steen van het huis opstijgen. Toen een van hen het luik van de zolder verdieping opende, sloeg een verstik kende rook hem tegemoet. Voordat de brandweer ter plaatse was stond de woning in lichterlaaie. Het slachtoffer, de heer D. Kleef- stra, is vermoedelijk Bewusteloos ge raakt en daarna in de vlammen om gekomen. T)e opvolgers van Susana en José zijn ze al genoemd, Antonia en Marino die dins dagavond optreden in de Rot terdamse Schouwburg. Een jaar geledèn heeft dit Spaan se danspaar zijn eigen, ensem ble gevormd, het bestaat ver der uit de gitarist Carlos Sanchez, de zanger Alfonso Chozas en de pianist Juan Francisco. Antonia is .in 1956 haar danscarrière begonnen, ze trad toen in Madrid op met Alexandre Vega, Marino Mo- Tijo reisde in dat zelfde jaar met een recitalgroep door Brazilië. In 1957 kreeg hij een engagement bij Luisillo's Spaanse Danstheater. Zuid en Noord-Afrika, het Franse dansfestival van dat ja-Ar en het Holland-Festival zagen hem als solist. In 1958 kwam ook Antonia bij Luisillo, de twee werden partners, en die ontmoeting heeft geleid tot het ensemble van nu. Na hun optreden in ons land zullen Antonia en Mari no met de groep van de gro* Rosario een tournee langs Spaanse dansfestivals maker. Hun programma van morgen avond is representatief voor de Spaanse dans, bovendien zingt Antonia enkele liederen van Garcia Lorca. Deze N. zou min of meer ais hoofd- schuldiee worden beschouwd, maar in de kring van de ambtenaren vraagt men zich af hoe dit mogelijk is. Men kan namelijk moeilijk aannemen, dat hij indertijd in de ondergeschikte functie die hij had stukken heeft kunnen indienen die van doorslagge vend belang waren by het bepalen van de door het rijk te vergoeden oorlogsschade. Van officiële zijde worden over de Nijmeegse zaak geen inlichtingen meer verstrekt. Er zouden nog meer onregel matigheden zijn ontdekt dan het ene geval van onjuiste claims waarover de burgemeester vorige week een ver klaring heeft afgelegd. (Van een onzer verslaggevers) De 25-jarige Canadese militair D. C, R., die in de nacht van 22 op 23 september in de Warmots- straat te Amsterdam werd neer geslagen tijdens een vechtpartij, is vrijdag aan een hersenletsel overleden in het militair hospi taal in Utrecht, waar hij ter ver pleging was opgenomen. Waarover de ruzie ontstond, die tot de vechtpartij leidde, heeft nog niemand duidelijk kunnen maken. De drie Canadese vrienden van het slachtoffer konden alleen maar ver klaren dat zij, na de hele avond uit te zijn geweest, bij het verlaten van het café Playboy in de Warmoesstraat ruzie kregen met enkele Amerikanen die uit café The Golden Gate in dezelfde straat kwamen. Ook enkele Nederlanders namen aan het gevecht deel. De 25-Jarlge Canadees bleef op het slagveld achter. Per GGD werd hij naar het Binnengasthuis ver voerd voor behandeling. Hij gedroeg zich echter zo onhandelbaar dat de geneeskundigen niet anders wisten te doen dan de man op een bran card vastgebonden te laten over brengen naar het bureau Warmoes straat, waar hjj in een cel werd gezet. De volgende dag is de man na ontnuchtering vrijgelaten en naar zijn hotel My home in de Nieuwe Brugsteeg gegaan. De man voelde zich echter zo ziek, dat de hotelhou der op eigen gelegenheid de mare chaussee waarschuwde. Deze bracht de Canadees naar het militair hos pitaal in Utrecht, waar bleek, dat een hersenoperatie onmiddellijk noodzakelijk was. Vrijdagavond bleek dat deze ingreep niet meer heeft mo gen baten. De Amsterdamse politie probeert nu uit te zoeken wie bh de vecht- ptrty betrokken zijn geweest. DEN HAAG (ANP). Bij de over stromingsramp in Catalonië zi)n, voor zover bekend, geen Nederlandse toeristen om het leven gekomen. Dit heeft het Ministerie van Buiten landse Zaken zaterdag meegedeeld op gezag van de Nederlandse consul- generaal in Barcelona. (Van een onzer verslaggevers) Dè bestuurder van een zieken auto, de heer U. K. van het St.- Jansziekenhuis in Weert die "een patiënt ging ophalen heeft giste ren vijf aanrijdingen veroorzaakt In Weert. Daarbij werden vier mensen gewond van wie twee ernstig. De chauffeur verleende onmiddellijk met een verpleegster eerste hulp waarna hij de ge wonden in zijn auto naar het ziekenhuis vervoerde. De aanrijdingen vonden plaats in de Stationsstraat. De ziekenauto <a (Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse zedenpolitie heeft twee jongelui van veertien en vyftien jaar aangehouden die ervan worden verdacht vrijdagavond omstreeks kwart over negen in het Vondelpark het zestienjarige meisje J. v. J. te hebben aangerand. Het meisje werd door drie jongens van de fiets getrokken toen zy door het park fietste. Op haar geschreeuw kwam een drietal mannen naderbij, waarop de jongens de vlucht namen. Een onmiddellijk door de politie ingesteld onderzoek in de omgeving leverde aanvankelijk geen resultaat. Op grond van de beschrijving, die het meisje van haar aanvallers gaf en uit verklaringen van getuigen, kreeg de politie aanwijzingen tegen de twee jongens die nu zijn aange houden. Naar de derde jongen, die bij deze zaak betrokken is, wordt nog gezocht. Zaterdag tegen middernacht heeft op de Leidse Straatweg in Woerden een naar schatting negentienjarige jongeman gepoogd een 33-jarige vrouw aan te randen. Hy greep de voorbijgangster onverwacht beet en trok haar in enkele bosjes langs de kant van de weg. Er ontstond een worsteling, waarbij de vrouw gillend trachtte tewaar- schuwen. Haar belager achtte' het i toen toch beter het hazenpad te kie- zen. Hevig overstuur kwam zij thuis aan, waarna haar man direct de do- litie waarschuwde. Hoewel men over een goed signalement beschikt, kon de dader nog niet worden aange houden. haalde een personenauto, die heel langzaam reed, in. Bij die manoeuvre kwam hij in botsing met een motor rijder. De ohauffeur van de zieken auto schrok, trapte op het gaspedaal en verloor de macht over het stuur. De auto schoot het trottoir op en raakte .de elfjarige Corrie H. uit Weert. Det kind, dat beide benen brak en irtwendige kneuzingen opliep, werd in zorgwekkende toestand in het St.-Jansziekenhuis opgenomen. Van het trottoir af is de auto weer de straat ingereden waar hij in bot sing kwam met de 21-jarige wielrij der M. D. uit Nederweert en de ach terop zittende mej. G. W. uit Weert. De toestand van de wielrijder, die met een sehedelbasisfractuur Ln het ziekenhuis werd opgenomen, is zeer ernstig. Een achter de personenauto rijdende bromfietser uit Eindhoven werd eveneens gewond. BRAKEL ANP De 65-jarige J. J. van der Linden uit Brake! is za terdagavond aan verwondingen,' die h(j bij een val van een ladder opliep, overleden. De man was fruit aan het plukken en stond daarbij op een ladder, die onverwacht brak. Hij maakte een zo ernstige val, dat opname in het zie kenhuis van Zaltbommel noodzake lijk was. Medische hulp kon echter niet meer baten. De Amerikaanse architect Louis Skidmore is zaterdag op 65-jarige leeftijd te Winterhaven in Califorr nië overleden. Hij heeft onder meer de gebouwen van het Amerikaanse consulaat in West-Duitsland, diverse steden in Venezuela en het Hilton- hotel in Istanbul ontworpen. De drie andere inzittenden, de 24- Jarlge mej. Van Aart, de 30-jarige heer Korteweg en de 23-Jarige heer Stoof, allen uit Breda, werden zo ernstig gewond, dat zij in zieken- huiz enmoesten worden opgenomen. Een autobotsing by Renkum kost te zaterdagnacht het leven aan de 45-jarfge heer A. Hardeman uit Ben- nekom. De heer Hardeman zat in een kleine personenauto van de heer S. M., wiens wagen na ln een flauwe bocht een autobus te hebben geraakt met een tegenligger frontaal ln bot sing kwam. De heer M. bleef ongedeerd, twee andere passagiers werden zwaar ge wond in het Ellsabethsgasthuis te Arnhem opgenomen. Ook de vier inzittenden van de te genligger werden gewond en moes ten in ziekenhuizen worden opgeno men. Het twaalfjarige meisje M. J. H. de Wildt is zaterdagavond bij de Wilheiminabrug in Breda onder een vrachtwagen gekomen en later ln bet St. Ignatiusziekenhuis overleden. Zij zat achter op de fiets van een vriendinnetje dat geen voorrang ver leende aan de vrachtwagen, het fietsende meisje'bleef ongedeerd. Bjj een verkeersongeval te Arn hem is zaterdagmiddag de aalmoe zenier van de luchtmacht Coppens uit Veghcl om het leven gekomen. Met zijn auto botste hij op de Z(i- pendaalseweg frontaal tegen een vrachtwagen, die ten gevolge van een slip op het linkerweggedeelte van de ter plaatse smalle weg was geraakt. Op de Elmpterweg in Roermond is zaterdagavond een personenauto over de kop geslagen. Van de Inzittenden, vijf jonge Duitsers, werd de 18-jarige P. Dreving uit Monchengladbach op slag gedood. De anderen liepen snijwonden op. De auto werd vol ledig vernield Het circus Boltini momen 'teel op tournee door Zeeland en Brabant heeft er 'n zorg bij ge-' kregenIn Oostburg is het a/ge-* lopen weekeinde een jong leeuw- tje geboren. Mevrouw Althof}, de moeder van de dompteur, ver- 2 zorgt het diertje uitstekend. Zelf 2 zegt ze: Jk heb al zoveel leeuw-, tjes grootgebracht, ik weet be- slist niet de hoeveelste dit is." 2 Het leeuwtje, dat in goede ge- m zondheid verkeert, is niet groter dan een kleine poes. Daarom m 2 durft Yvette Boltini, de jongste dochter van de circusdirecteur,' het diertje best de fles te geven.J De 34-jarige accountant G. A., die als penningmeester de Groningse roei vereniging De Hunze voor ruim 30.000 heeft opgelicht, is nog steeds voortvluchtig. Hij heeft zijn ouders evenwel een brief geschreven, waarin hij vèrtelde donderdagnacht- per auto naar Hamburg te zijn gereden, om vandaar per vliegtuig naar Spanje, te vertrekken. Afgelopen zomer is A. in de buurt van Barcelona met vakantie geweest, en men vermoedt dat hü daar nu weer zijn toevlucht zoekt. Er is niets bekend over het geldbedrag, dat de gevluchte penningmeester eventueel bij zich zou hebben. De actie die De Hunze onder zijn leden inmiddels op touw heeft gezet, loopt uitstekend. Er wordt spontaan gereageerd en men heeft reeds de helft van het vermiste bedrag in de vorm van leningen terug. De ver wachting is, dat ook het andere deel spoedig binnen zal komen. (Van een onzer verslaggevers) Gistermorgen zijn de eerste kisten medicamenten van het Nederlandse Kode Kruis verzonden naar het Spaanse rampgebied. Ze werden in een lege Dakota geladen, die Neder landse toeristen uit Spanje ging halen. Martins Air Charter had de voor de heenreis lege machine aan geboden. Hetzelfde vliegtuig kwam gister avond weer terug met gebruinde Ne derlanders, die dicht bij het rampge bied hun vakantie hadden doorge bracht. Geen van de toeristen had door de ramp ook maar iets van zijn vakantie moeten opgeven. Wat plassen op en om het vliegveld van Barcelona waren voor hen gisteren nog de enige aan wijzing, dat Spanje door een ramp was getroffen. Een uit België komende Ameri kaanse militair, die onderweg was naar zijn legerplaats in -Duitsland, is zaterdagmorgen omstreeks half vier op de Tongerseweg te Maas tricht met een personenwagen door onbekende oorzaak tegen een boom gevlogen, en daarna zeker tien keer over de kop geslagen. De wagen kwam ten slotte in een 6 meter lager gelegen welland te recht en brandde daar geheel uit. Dc chauffeur was intussen uit de wagen geslingerd. HU werd met vrij ernstige verwondingen in het zieken huis opgenomen. (Van eenonzer verslaggevers) Zaterdagmorgen in alle vroegte is in een woning aan de Schutroes- straat te Venlo een man neergesla gen met een bijl. Het slachtoffer, de 46-jarige M. J. uit Venlo had me vrouw A. naar huis gebracht, Zy was met haar man een avondje uit geweest, doch hem na cafésuiting kwijtgeraakt. Als dank voor deze geleide werd hem door de vrouw een kopje koffie aangeboden, iets wat de later thuis komende echtgenoot kennelijk niet zinde. want hij greep in de schuur een bijl en bewerkte daarmede J, De vrouw kon een veilig heenkomen zoe ken. De dader, de 47-jarige H. A„ is door de politie gearresteerd. Het slachtoffer moest met zware verwon dingen aan het hoofd in het St.- Josephziekenhuis te Venlo worden opgenomen, waar onmiddellijk ope ratief is Ingegrepen. OTTAWA (Renten. De zater dag gelanceerde Canadese kunst maan Alouette registreert nu radio actieve straling, die het gevolg is van de onlangs door de Amerikanen ge dane kernproef op grote hoogte. De Alouette van 145 kilogram is in Canada gebouwd en werd met een Amerikaanse raket gelanceerd van de basis Vandenberg. Deze eerste Canadese satelliet heeft de grootste antenne, die ooit in de ruimte is ge bracht. Hij is kruisvormig en meet 45 bij 23 meter. Hij loopt over de po len (omlooptijd 105 minuten) en dient om storingen in de ionosfeer te bestuderen. In Canada ondervindt het radioverkeer veel last van sto ringen in de poolstreken. De Alou ette loopt op een hoogte van 960 km. (Van een onzer verslaggevers) De 25-jarige fabrieksarbeider G. G. B. uit Woerden heeft zaterdagmor gen de politie ln het hele land ge alarmeerd en de Woerdense politie de gehele morgen druk werk bezorgd, Hi5 was vrijdagavond laat, na-een kaartavondje op de fabriek waar hij werkte, niet thuisgekomen. Zaterdag morgen waarschuwde zün vrouw de politie, die een speurtocht inzette. Alle adressen waar h(j mogelijk kon zijn, werden benaderd, maar de man bleef spoorloos. Ten slotte werd het gehele Neder landse politieapparaat via de telex gewaarschuwd en de Woerdense po litie begon te dreggen bij de Kwakel- brug, die de man waarschijnlijk 's nachts op weg naar huis was ge passeerd. Het dreggen, ongeveer twee en een half uur volgehouden, bleef zonder resultaat. Intussen werd het opsporingswerk voortgezet en werden via de PTT nog enkele familieleden opgeroepen die telefonisch niet te bereiken wa ren. Bij een van hen, in Utrecht, zat B. rustig in huis.Door een me ningsverschil met zijn vrouw had hjj geen zin gehad om na het kaart avondje naar huis te gaan en was toen maar bjj familie aangeland Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) De speelgoedhandel duikt op het ogenblik graag in het verleden. Oude auto's, oude locomotieven, oude schepen vooral in de modelbouw kan men spreken over een rage in de „old-timers" Zal ook het grote speelgoed volgen? Op de Femina ziet men een bijonder aardige trapauto; heerlijk antiek met die carbidlantaams, de hoge spatborden en het ouderwetse motor- kapje.^ Lantaarns en spatborden lijken teer maar ze zijn dat niet. Het plastic waarvan ze zijn gemaakt, is nl. onbreekbaar. Voor de rest is de trapauto van metaal. Een Engelse fabriek heeft dit mooie stuk speelgoed op de markt ge bracht. Op dc jaarbeurs is hel voor het eerst getoond. Wanneer ge er 129 voor over hebt kunt ge uw kind er blij mee maken. De steeds toenemende beweeglïjk- leid van de bouwvakarbeiders bin ten de Europese gemeenschappen raat niet gepaard met een evenre- lige ontwikkeling van de gelijktrek- ring der economische en sociale Maatregelen De Gemeenschappelijke Commis- tie van de Bouwvak- en Houtarbel- iers in de Europese Gemeenschappen aeeft op een vergadering te Straats- jurg gepleit voor een overzichtelijke lamenvatting van de rechten der ar- jelders. De studie en onderlinge Derlchtge- dng over de c.a.o.'s in de bouw- en ïoutindustrie zal krachtiger worden 'oortgezet. Het Vakbondsinstituut 'oor Economische Studie te Keulen trijst de opdracht de loonkosten In te zes landen van dc Gemeenschap bestuderen Voor hen, die binnenkort toch aan nieuwe gordijnen toe zijn, is dit een aanbieding om nooit te vergeten! Vensterval van franse filet, gemaakt van 100% katoenen garens, met ingeweven dessins en leuke uitgewerkte rand, die voor 1.75 niet te duur is. Duizenden meters liggen er morgen op U te wachten, 40 cm hoog, een sieraad voor Uw vensters, voor nog géén tachtig cent per meter. Dinsdagmorgen om-9 uur be gint de verkoop van deze franse filet vensterval, 40 cm hoog, per meter voor

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1