Prof. Boerema zet prijs op hoofd van dubbelganger Chaos in Leeuwarder gevang door opnamen voor 'De overval I \m 1 Het blijft zomeren 'mm Gaat het om tonnen of miljoenen? \rije Volk Oud-ambtenaar nu ook contra burgemeester Loonstijging begrenzen! Voor de TV Spocci 'mmm Afroepen Werkgeversverbond: maar met toestemming 'j I MIS IQBf lMlS 'Wet niet bestand tegen verkoopacties cfhet ttSff VOLAUTOMATISCH #l$rHOC° i het exclusieve dans-en showorkest.... wmmimn wbireiprwriihi NIGHTCLUB WifltM NOG 2 DAGEN Donderdagavond II uur sluiting WAS3FN50 modellen iiuoocn doorlopend BBX VBUE VOLK DINSDAG 2 OKTOBER 1962 PAGINA 3 Nijmegen blijft in alle talen zwijgen (Van een onzer verslaggevers) Heeft de 45-jarige commies eerete klasse W. C. J. N. van de gemeente Nijmegen op z'n eentje het rijk voor «v zo niet voor miljoenen benadeeld door het indienen van verval ste oorlogsschade-claims? Er Is geen zinnig mens in Nijmegen, die dat gelooft. Zelf zegt de commies: 'Het Is een ver velende zaak. Ik oen urenlang verhoord. Maar ik mag mijn werk normaal voortzetten. Men heeft mij niet eens een zwijgplicht opgelegd.' Over de zaak-Nijmegen' zwijgt hij echter in alle talen. 'Er zou alleen nog maar meer ver warring ontstaan als ik over die zaak zou gaan praten...' Tot diep in de nacht hebbsn don- - derdag de lampen gebrand in het in de oorlog zwaar beschadigde en daar. na, ondermeer met rijkssteun, geres taureerde Nijmeegse stadhuis. Tot half twee hebben zich in dit stadhuis politiemensen uit Den Haag en de Haagse officier van Justitie, mr. J. C. Maris, over stukken uit het archief van Financiën gebogen. En bij hen was, naar men in Nijmegen zeker meent te weten, ook da oud- Nymeegse ambtenaar Henri van Mil, die de 'zaak-Nijmegeb' aan de grote klok heeft gehangen. Mr. Maris wenst zich in dit stadium nog van 'elk commentaar' te onthou den. Burgemeester mr, Ch. M. J. H. Hustmx doet dat ook. "Hoe erg ik dat ook vind, want het publiek heeft recht op informatie.' En met mr. Maris en mr. Hustinx trekken de wet houders van Nijmegen, de afdelings hoofden en het departement van Fi nanciën op dit moment één lijn. Maar vast staat, dat de Haagse inspecteur Hasselnmtt met zijn mede werkers bij het onderzoeken van één zaak gestuit zijn op andere zaken, die op zijn minst de indruk achterlaten, dat er in Nijmegen wel wat al te veel {Van een oneer verslaggevers) De wereldberoemde Amster damse chirurg, pro), dr. I. Boe rema, heeft honderd gulden ge zet op het hoofd van zijn vrij postige dubbelganger. Want al enige jaren opereert in verschei dene plaatsen tn den lande een goedgeklerd heer, die zich op bij sonder luide toon uitgeeft voor de heer Boerema Veel is het voor prof. Boerema waard wanneer zijn lastige dub belganger wordt ontmaskerd. De onbekendedie tn grote tegen stelling met de beroemde chirurg m het bezit is van een weelde rige, 'grijze haardos, wil tn de tram niet betalen 'omdat hij prof. Boerema is' In de trein zwaait hij met een zakmes en deelt mee, dat hu als prof. Boerema, zeker wel m staat is enige passagiers te opereren. En op straat spreekt hij dames aan. en vertelt hun dat zij tn ge val van nood onmiddellijk naar het WGr kunnen komen om door hem persoonlijk te worden be handeld. Prof. Boerema heeft nu goede hoop dat hij binnenkort zijn briefje van honderd zal kunnen uitbetalen. schade is geclaimd én in guldens van het ryk is geïncasseerd. Zeker is, dat op de af deling Afwikke ling Oorlogsschade van het departe ment van Financien aan de hand van in Nijmegen gevonden stukken naarstig wordt becijferd, hoeveel er aan deze gemeente te veel is uitge keerd. De schattingen over het bedrag lopen zeer uiteen. Het loont van de eerder door de heer Van Mil genoem de 175.000 gulden tot enkele miljoe nen guldens 'Het onderzoek in deze zaak kan heel lang duren.' zegt in specteur Hasselman 'We hebben ons voorlopig tot de stukken van eén ge val bepaald Er zijn echter aanwijzingen voor meer gevallen. Het zijn zaken, die teruggaan tot de jaren '40 en '44 De hele zaak zit nu m de broedstoof. We moeten het eens precies uitzoeken.' Of er uit deze zaak aanhoudingen van ambtenaren zullen volgen is nog niet zeker. Wei zal de 'zaak-Nijmegen' tot een strafproces leiden 'En daar bij zal het een verzachtende omstan digheid zijn, dat de betrokkene of betrokkenen geen stukken hebben ver valst te eigen bate maar in het voor deel van de gemeente Nijmegen,' al dus een justitiële zegsman Hoeveel Nijmegen in totaal aan oorlogsschade heeft gedeclareerd, wU men op het departement van Finan cien niet zeggen. Vast staat echter, dat Nymegen alleen voor het herstel van schade aan bestratingen, trottoirs en gebou wen een bedrag van elf miljoen gul den heeft ontvangen. De bedragen, die voor de financiering van de we- deropbouwplannen zijn ontvangen, lopen m de tientallen miljoenen. Nijmegen behoorde tot de zwaarst getroffen steden van ons land Bij het bombardement in 1944 werd de gehele binnenstad verwoest. In de bevrydingsdagen werd om. het po litiebureau met de grond gehjk ge maakt. Voor het becyferen van de schade en het indienen van de claims werd na de oorlog een bureau oorlogs schade gesticht, dat een nogal eigen leven leidde. Het was ondergebracht op de zolder van het stadhuis. De ambtenaren van. dit bureau hadden weinig contact met hun col lega's van andere afdelingen. 'Het is theoretisch mogelijk om door het vervalsen van bewijsstuk ken hogere uitkeringen van het rijk in de wacht te slepen.' zegt men in kringen van gemeenten, die ook zwaar door de oorlog werden getrof fen. 'Het is natuurlijk zeer laakbaar. En het is bepaald onzinnig om te ver onderstellen, dat een lager geplaatste ambtenaar dat op z'n eentje kan doen. Gebruikelijk is, dat de bewijs stukken voor de claims de chef van Financiën én de gemeentesecretaris passeren De aangevochten uitkeringen In Nymegen zouden dateren van de jaren 1953'59. Het njk verstrekte die uitkeringen als voorschotten op grond van wederopbouwplannen, waarin de bouwkosten, grond- en onteigeningskosten zijn aangegeven, De oud-ambtenaar van Nijmegen, de heer Henri van Mil. die de «zaak- Nymegen' aan het rollen bracht, heeft na z'n aanklacht wegens smaad tegen burgemeester, mr. Ch. M. J. H Hustinx, nu ook een civicl-rechte- lyke actie tegen mr. Hustmx ge opend. Burgemeester Hustinx noemde de klacht van de heer Van Mil onjuist en deed ook mededelingen over het privéleven van de betrokkene Later moest mr. Hustinx zijn verklaring herroepen en meedelen, dat er inder daad sprake was van onregelmatig heden by het indienen van schade claims Er moeten bewijzen van de kosten worden overgelegd De ambtenaren van Financiën hebben bovendien het recht om de juistheid van deze stuk ken in de gemeente-administratie te controleren. De Nymegenaars zélf maken zich niet erg druk over deze elders in het land reeds drukbesproken zaak. De 'zaak-Nijmegen' komt hun ongelegen. Ze hebben het in de eerste week van oktober veel te druk met het vieren van de traditionele kermis op het gloednieuwe Plein 1944 in de her bouwde binnenstad... De SD'ers knjgen van gevangenisopzichter Koopmans (Sacco van der Made) opdracht om de verzetslieden uit de cellen te halen ter fusillatie. Een overzichtsfoto van de ge hele staf, hoofdleiding van de Saphire-produktie 'De Overval', waar gisteren de opnamen in de Leeuwarder strafgevangenis zijn begonnen. De man met het witte overhemd is hoofdrolspeler/dia- loogregisseur Kees Brusse, naast hem staat cameraman Prosper Dekeukelaere. De kleine man met de pet is de beroemde Bntse re gisseur Paul Rotha en helemaal rechts ziet u nog net het hoofd, van producer Rudolf Meijer. (Van een onzer verslaggevers) 'Gefangenen abftihren!' klonk 't kort aangebonden bevel van de grijs- geüniformeerde Ober- leutnant. Zes SD-ers marcheerden perfect in het gelid naar de gevangenisdeur gevolgd door een aantal sjofel geklede burgers met de handen in de nek. Hierachter liep weer een grimmig kijkende Duitse soldaat met de stengun in de aanslag. 'Stop it!' brulde een klein mannetje met een grijze snor en een ribfluwelen jockeypet. Breed gebarend liep hij op de groep toe en stelde de mannen opnieuw in het gelid. 'And once again now. Silence there. Action!' com mandeerde hij. Dij kleine mannetje was de be faamde Britse regisseur Paul Rotha, die gisteren begon met de opnamen in de Leeuwarder gevangenis voor de nieuwe Nederlands speelfilm De Over val. De film Is gebaseerd op de specta culaire overval die een kleine groep Friese KP'ers op 8 december 1944 deed in het Huis van Bewaring te Leeuwarden en waarbij ongeveer vijf tig gevangenen bevrijd werden. Dit gegeven heeft dr. L. de Jong, directeur van het Ryksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, gedramatiseerd Drie weken geleden is men met de verfilming van het scenario begon nen en deze week wordt besteed aan de opnamen ter plaatse. Het zal zelden zo'n chaos zijn ge weest m de hoge gevangenisgang, waar de opnamen gemaakt werden. Een aantal mannen schreeuwde el kaar onverstaanbare aanwijzingen toe. Een technicus versjouwde kreu nend een loodzware schijnwerper. Een breedgeschouderde SD-of ficier dronk huiselijk een kopje koffie met een script-girl. Hoofdrolspeler en dialoogregisseur Kees Brusse deed zijn medegevangenen voor hoe je de handen in de nek moest leggen. Zeer zwakke plekken in het samenspel kabinet-parlement (Vervolg van voorpagina) Hy" noemde in de eerste plaats de angst voor het openbare debat welke zo sterk aan het licht kwam bij de behandeling van de zaak Nieuw- Guinea. De weigeringen om. in het openbaar te beraadslagen waren de monstraties van ongeloof in. de kracht van de parlementaire democratie. Dat minister Vuns Bet niet nodig vond mededelingen te doen over Bet plan-Bunker terwijl Bij deelnam aan het openbaar debat, grenst aan het ongelofelijke. In elk ander land met een goed ontwikkelde parlementaire democratie zou dit het einde van de ministeriële loopbaan hebben bete kend. Meer dan eens is gebleken, dat een grote meerderheid van de kamer geen v ouwen hatd n een minister. Een geïnteresseerde kiezer begrijpt er mets van ais -~>'n minister rustig op zyn peet blijft. De uittocht uit de politiek van een aantal personen van wie dit aller minst verwacht mocht worden, heeft ook het aanzien van de parlemen taire democratie aanzienlijk geschaad Als ministers met een aantal dienst jaren die op de kandidatenlijst een. vooraanstaande plaats innamen, te kennen geven dat z'j niet opnieuw kandidaat voor de volksvertegen woordiging willen zijn, dan gaan zeer vcien denken dat er iets met de politiek aan de hand is. Zware hypotheek In zijn beschouwing over het ge voerde beleid kwam de socialistische woordvoerder tot - conclusie, <t®t de houding van de regering tav. de Europese samenwerking volstrekt on duidelijk en tweeslachtig is. Vam de voornemens betreffende het defensie beleid is nie' terecht gekomen, cte vertraging van de belastuigdnik is evenmin uitgevoerd. De minster van Financiën suggereert in. de Miljoenen nota, dat er in de volgende ia«® meer ruimte zal komen voor de be lastingverlaging. Hiermee geeft hy een zwaxe hypotheek door aan zyn opvolger. De minister van Binnenlandse Za ken heeft van de vier onderwerpen die hjj zou aanpakken, slechts een onderwerp voor een derde pp gang kunnen brengen. Dat de minister van Justitie het op wetgevend gebied lelijk heeft laten zitten is algemeen bekend. „De schone schijn heerste alom," zeide prof. Vondeling over het ge voerde loonbeleid. Nog nooit was het verschil tussen wat contractueel werd overeengekomen en de werkelijk uit betaalde lonen zo groot. Het is vrijwel zeker dat het advies van de SER. inzake het systeem van loonvorming een einde zal maken aan het systeem Roolvink-De Fous. De overgrote meerderheid van de SER wil een andere koers varen, de rege ring blyft nauwelijks een vrije keus over. Tot slot van dit gedeelte van zijn betoog concludeerde prof. Vondeling, dat de produeentenpolitiek van de regering duidelijk voorrang heeft ge had op het consumentenbeleid. Centrale punten Na er op te hebben gewezen, dat zyn kritiek geen „negatieve bezig heid" is, kenschetste de fiactievoor- zitter een aantal centrale punten van een vooruitstrevend beleid zoals de PvdA dat ziet. Het verouderde nationalisme moet plaats maken voor een werkelijk in ternationale instelling. Wij dienen blijk te geven van ome afkeer van dictaturen, van reactionaire en feo dale stelsels. Er moet strijd worden gevoerd tegen oude en nieuwe vor men van kolonialisme. En als de regering behoefte heeft onze bondgenoot Amerika te kritise ren, zou dat oi. vooral moeten ge beuren op het afschuwelijke punt van de rassendiscriminatie. De hulpver lening aan onderontwikkelde gebie den moet worden vergroot. Br Is een ongelijkheid in de be handeling van de gemeenschappe lijke voorzieningen ten opzichte van de particuliere sector van de maat schappij. Op de rand Ook in de persoonlijke serior is het doel, gelyke kansen, nog ver ver wijderd. Zeer velen leven nog op de rand van het bestaansminimum; be jaarden, gepensioneerden, invaliden, gehandicapten en kleine zelfstandi gen. Het streven moet ook gericht r*4jn op een gelijkwaardige behande ling van de zieken en van hen die recht zoeken of over wie recht wordt gesproken, onverschillig hun Inkomen of/en maatschappelijke positie. Op verschillende momenten in ons be stuur blijkt dat de humanisten geen Advertentie 1M. volstrekt gelijkwaardige staatsburgers zyn. De bestuurders van de grote on dernemingen worden, uitsluitend door en uit de kapitaalverschaffers ge rekruteerd. De gelijkwaardige behandeling staat ook centraal bij de loonpoli tiek. Het is onrechtvaardig en on verstandig om van de ene groep een grotere inschikkelijkheid, ver antwoordelijkheid en discipline te verlangen en te verwachten dan van de andere. Ten slotte vroeg prof. Vondeling aandacht voor de groep van consu menten. De overheid dient deze zwakste partij in de match produ centconsument te hulp te komen. „Daarom pleiten wij," zo zei de so cialistische woordvoerder, „voor een consumentenraad en voor een aparte rijksdienst voor warenonderzoek en consumentenvoorlichting." (Van onze soc.-econ. redactie) Nuts fc gevuld mee ven gebrande hazelnoten en roometnmel. Hec geheel overtrokken met voile-melk chocolade. Een kostelijke versna pering. Nut» m» kwaüteiispro- duict» Het Centraal Sociaal Werkgevers verbond is van oordeel, dat het noodzakelijk is de stijging van de loonkosten in 1963 te begrenzen. Het Verbond heeft zijn standpunt be kendgemaakt nog voordat de SER het door de regering gevraagde advies over deze aangelegenheid heeft kunnen uitbrengen. Het ziet in de ramingen van het Centraal Plan Bureau aanwijzingen te over voor een begrenzing. Het Planbureau had voor 1962 een loonkostenstijging van 7.5 pet. bere kend, waartegenover een gemiddelde stijging van de arbeidsproduktiviteit met 2 pet staat. Voor 1963 is de ver wachting, dat de stijging van loon kosten en sociale lasten 65 pet. zal bedragen, tegenover een toeneming van de arbeidsproduktiviteit met 33 RSË. Voor de verfilming op de authen tieke plaats van de overval op de- Leeuwarder strafgevangenis moest het ministerie van Justitie haar toestemming verlenen. De opna men betekenden vooshet gevan genispersoneel natuurlijk een ex tra belasting, Elke bezoeker moest zich legitimeren en het aantal bewakers was belangrijk uitge breid. En de gevangenen zelf Die zullen niet erg tn hun schik ge weest zijn, want de vijf dagen, die de opnamen zullen duren, mogen zij alleen tn de middagpauze hun cel uit. Voor de rest blijven zij zorgvuldig achter slot en grendel. Het door de 'Saphire'-füms aan geboden pakje tabak en stukje smeerkaas zal maar een geringe compensatie zijn geweest. Advertentie I.M 1 voor de eerste maai in Rotterdam i CABARET - BAR - DANCING COOLSINGEL60 ROTTERDAM Staatssecretaris antwoordt (Van een onzer verslaggevers) Tegen de verkoopacties van enkele grootwinkelbedrijven die behalve hun eigen artikelen zoals Jevensmiddclen nu ook koelkasten verkopen, kan men met de bestaande wetgeving niet op treden. De vraag of deze bedrijver met hun concurreniiemethoden de grens van het toelaatbare overschrij den kan niet zonder meer worden be antwoord, Nu verfilmde men de scène waarin de soldaten één voor één werden af geroepen om de ter dood veroordeel den uit de cellen te halen 'Bakker, drieenveertig,' riep acteur Sacco van der Made, die door een onflatteus brum kostuum en een kenfondsbrilletje precies het sclr— .- achtïge ulterlyk van gevangemsop- zichter Koopmans had gekregen. 'Rensen, vierentwintig!' riep hij op nieuw. 'Waanzinnig!' herhaalde de SD-officier naast hem. "Nee, nee, helemaal fout. Dat moet veel korter, veel meer afgebeten,' riep Kees Brusse, en de scène werd opnieuw gerepeteerd. Na drie uur onafgebroken werken had men dan eindelijk een halve minuut film klaar. Regisseur Rotha wiste zich het voorhoofd af en ging een kop koffie drinken. Eén van de SD'ers liep naar een fotograaf toe. Met het geweer aan de voet vroeg hij: 'Ach, neemt u mij niet kwalijk, maar ik zag dat u een foto van my maakte. Zou ik daar misschien een afdrukje van kunnen krijgen? Het is zo'n aardige herinnering voor msj en voor mijn vrouw.' (Van onze weerkundige medewerker) De 'oude-wij vcn-zomcr* zit op flu weel. Zij kan zich handhaven tussen een Russisch hogedrukgebied en een omvangrijke oceaandepressie. Winden uit zuid en zuidwest blijven de eerst komende dagen zwoele lucht uit Zui delijke regionen aanvoeren. In Oost en Noord-Nederland kan het daar bij 25 graden Celslus worden. Gisteren was 23 graden de hoogste temperatuur m het zuidoosten. Het westen, waaronder Amsterdam en Den Haag, meldde 22 graden. In Frankrijk werd het hier en daar 28 graden. Vorig jaar gingen wy ook met voorbij aan een staaltje van oktober- warmte: het Limburgse Buchten boekte toen 25,7 graden Celsius op de derde en van 1 tot en met 10 ok tober 1959 was het helemaal mooi met een hele serie warme tot zeer warme dagen. Het warme weer houdt nog aan. Over de Britse eilanden loopt een koufront, dat omstreeks middernacht via het Engelse Kanaal tot de om geving van Bordeaux zal bereiken Het vertoont niet de neiging, zich vlot in de richting van Duitsland te verplaatsen. Zo lang dit niet het ge val is. duurt bij ons het warme- weertype voort. Aan de voorzijde van het front ontwikkelen ach wel en kele regen- en onweersbuien die slechts tydelyk enige afkoeling kun nen brengen. Vanmorgen vroeg bad Groningen onweer. Dit deelt de staatssecretaris van Economische Zaken mee in zijn ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid v. d. Heuvel (k.v p De staatssecretaris deelt verder rr.eeEr wordt een hernieuwd onder zoek ingesteld door het hoofdbedryf- schap detailhandel naar de omvang Tn Tijd en Taak, onafhankelijk 1 weekblad voor Evangelie en So cialisme van 29 september schrijft ds. L. H. Ruitenberg over de tele visie-uitzendingen van de poli tieke partijen. Hij beveelt ln dit artikel de door de PvdA gedane suggestie aan om de uitzendin gen van de politieke partijleden te laten uitgroeien tot gedachten- wisseling tussen deze partijen. Tot nu toe heeft deze gedacht* nog te weinig instemming gevon den om verwerkelijkt te kunnen worden. Maar met de verkiezin gen van het volgend jaar In het vooruitzicht is er aanleiding ge noeg om de zaak opnieuw aan de orde te stellen. De ervaring die de politieke partijen met hun zendtijt hebben opgedaan, zal niet onverdeeld gunstig zijn geweest. Goede tele visie is duur. Een voordracht voor de televisie gehouden moet al uit zonderlijk van kwaliteit zijn wil zij de aandacht van de kijkers be houden. FJaarentegen hebben de forums ook voor de televisie niet over gebrek aan belangstelling te kla gen gehad. Een gedachtenwisse- ling van mensen die wat te zeg gen hebben en het niet met el kaar eens zijn, is aantrekkelijker dan alleenspraak. Omdat de politiek erbij gebaat is dat de aan de politiek in het bijzonder gewilde TV-uitzendin- gen aantrekkelijk zijn, ligt het voor de hand opnieuw te onder zoeken of de voor de politieke partijen beschikbare zendtijd niet tennmlnste voor 'n deel aan. gezamenlijk uitgezonden debat kan worden gewijd. De ervaring die de omroepverenigingen met hun forums hebben opgedaan, is beschikbaar om tot een goede op zet van politieke televisiedebat ten of gedachtenwlsselingen te komen. TTe Twentse Courant maakt zich aan enige overdrijving schul dig als zij schrijft dat het in Nederland zo is geworden, dat vrouwen en meisjes niet meer veilig op straat kunnen zijn. Maar in deze overdrijving komt wel tot uiting, dat de publikaties over de aanrandingen van de laatste tijd, waaronder zeer ernstige, grote in druk hebben gemaakt. Is het nu verstandig met deze overdrijving om harde straffen te vragen. Moet het Inderdaad uit zijn met 'een half-milde berech ting, vaak steunend op vage psy chiatrische rapporten?' En heeft het zin om te spreken van 'aller gemeenste misdrijven'? W/ij menen dat de Twentse Cou rant tegelijk te veel en te weinig van de strafrechter ver wacht. Afschuwelijke aanrandin gen zoals die hebben plaats ge vonden, zijn waarschijnlijk ge pleegd door mensen die uit hun evenwicht waren of zich door drankmisbruik uit hun evenwicht gebracht hadden. Het zijn typisch gevallen waarin een rechter een onderzoek naar de toerekenings vatbaarheid van de dader moei lijk zal kunnen missen. Die nood zaak wordt niet weggenomen door deze misdrijven 'allergemeenst' te noemen. Mocht uit een onderzoek blijken dat de daad geheel of gedeeltelijk met valt toe te rekenen, dan zal de rechter tot terbeschikkingstel ling van de regering komen. Dat is allerminst mildheid. Want een terbeschikkingstelling is een vrij heidsbeneming van onbepaalde duur. Aan het inroepen van de psy chiatrische hulp kleeft niet het gevaar van een te mild vonnis. Maar wél Is er het gevaar van een te langgerekt vooronderzoek. En dat gevaar achten wij voor de In druk, die de straf door de rechter uitgedeeld, moet maken wel de gelijk aanwezig is. Het is zaak, dat de justitie erop bedacht is achter de berechting van dege nen die van aanrandingen 2ijn verdacht, de grootst mogelijke spoed te zetten. En dat zij derhal ve de noodzakelijke psychiatri sche onderzoekingen met voor rang laat verrichten. Arh'pifentie I.M. INTERNATIONALE BEURS VOOR MODE EN HUISHOUDING AHOY' GEBOUW t/m 4 Oct. EN DIRECT 'RECHTS VAN DE HOOFDINGANG: IN BEDRIJF -

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1