ASPRO is gehalveerd PULLOVERS Ouders vermoord; opname geëist in inrichting Goed, beter en best reispakket Amsterdam Oud-burgemeester over bouwplan voor bungalow: Door Amerika's zachtste tabakken Het Vrije \ëlk Pleegouders bezochten De Jager Chefarine .4* Jongensmarkt Voortploëteren dralen ZONDER COMMENTAAR Huilen Rangeerlocomotief in Sittard ontspoort Mr. ROOSJEN GEEN KANDIDAAT ARP ZIJ geloven het wel! Samenhang Bestrijding van pijn beter m veiliger! HFT VBIJE VOLK DINSDAG 9 OKTOBER 1962 ..PAGINA 3 I DE TUIN Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: 10 stuks 50 ct 20 stuks 1.- Geschenkdoos 50 stuks 2,75 EEN LAURENS PRODUCT MigiSiS|pi elke woensdag GEEN RESERVES BLIJVEN! 'Ik wacht op de rekening' (Van een onzer verslaggevers) De bouwplannen voor de particuliere woning van de heer R. Walda, oud-burgemeester van Idaarderadeel, zijn inderdaad gemaakt door het bureau van gemeentewerken te Grouw. Ik heb destijds, zo zegt de heer Walda, aan de wethouders ge vraagd of hc goed was dat het bureau van gemeentewerken mij van advies ging dienen bij de bouw van mijn bungalow te Beetsterzwaag. De wethouders hadden daartegen geen bezwaar. Het werk a dus de heer Walda, is gedeeltelijk gedaan in de vrije tijd en gedeeltelijk in de tijd van de gemeente. Ik verwacht van de ge meente nog een rekening van de werkuren die gemaakt zijn in diensttijd van de gemeente. Dit is toch niets bijzonders zo voegt h.j er vragend aan toe. Het bureau van gemeentewerken doet wel vaker werk voor particulieren. Wethouder S. K. de Jong te Grouw bevestigt de juistheid van deze me dedelingen van de heer Walda. 't Is gegaan In overleg met B. cn W., zo zegt h|j, daarbij vergetend dat hij de B. in dit geval moet weglaten. De rekening wordt opgemaakt en betaald, verklaart hij. Hij is er ver ontwaardigd over dat de zaak In de openbaarheid is gebracht. De p.v.d,a.-wethouders S. K. de Jong en R. Wartena zijn va nme- ning dat de zaak in orde is en, voor ro ver nog niet afgehandeld, een kwestie van het aanbieden van de rekening. Hoe hoog die rekening zal zijn? Dat zal, zo is ons uit vele ge sprekken wel gebleken, een kwestie van schatten worden. De directeur van gemeentewerken, de heer H. Leekstra te Grouw, heeft zich inten sief bemoeid met de bouw van de Bungalow en is vele malen naar Beetsterzwaag geweest. En dat niet alleen in eigen vrije tijd. De tuin rondom de bungalow' te Beetsterzwaag is aangelegd door ge- meentewerkleiden van Idaardera deel. Ook in diensttijd, maar voor deze werkzaamheden is op één van de laatste raadsvergaderingen, die werd voorgezeten door de heer Wal da. een regeling getroffen. Be heeer Walda heeft toen name lijk terloops meegedeeld dat het werk aan zijn tuin door hem betaald zou worden. Daarbij werd toen niet duidelijk of het ging om'de tuin bij zijn ambtswoning of de tuin b(j zijn particuliere woning te Beetster zwaag. Dit alles heeft bij enkele raadsle den vragen doen rijzen. Vragen, die nu gesteld zijn, uitsluitend met be trekking tot de woning, door de twee protestantse en de twee liberale ver tegenwoordigers in de raad.. De heer- J. dé Boer (p.v.dn..) ver telt "dafde indiening van'de schrifte lijke vragen bij het college van B. cn w. voor nem een verrassing is geweest. 't Heeft de heer De Boer des tijds geërgerd dat gemeentewerk lieden naar Beetsterzwaag wer den gestuurd om daar voor de heer Walda een tuin aan te leggen. De gemeente had juist in die tijd in een brief aan het college van Gedeputeerde Staten betoogd dat er in Idaarderadeel een schreeu wend tekort was aan gemeente werklieden. In de FvdA-fractie, zo zegt de heer De Boer, stond ik alleen, met mijn toch, dunkt mij, zeer gerecht vaardigde kritiek op het beleid van de burgemeester. Hij vindt het jam mer dat de raadsminderheid (2 prot. chr. en 2 VVD) deze zaak aan de orde heeft gesteld, in plaats van de raadsmeerderheid (7 PvdA plus 2 P vdA-wethouders) De heer R. Walda genoot met na me als gastheer van het watersport centrum Grouw in brede kring een grote populariteit. Dat is heel duide lijk gebleken bij zijn afscheid, Hy kreeg makkelijk iets van anderen ge daan. Ten aanzien van de werkzaamhe den, die hij voor zich zelf liet ver richten door ambtenaren van de ge meente, zijn de vragenstellers en tal van anderen in de gemeente Idaarderadeel kennelijk: tot de con clusie gekomen dat hij daarbij niet de gewenste zorgvuldigheid in acht heeft genomen. Advertentie X.M. Golden Fiction 'Advertentie I-M op ae rijksweg Hoevelaken—-i Zwolle te Putten is maandagavond de' veertienjarige Evelien van Aller do delijk verongelukt Het meisje, doch ter van een hotelier, stak met de fiets' de rijksweg over. Zij werd door een' passerende personenauto gegrepen en op slag gedood. ijjaiun- (Vervolg' van voorpagina) In vergelijking met vorig jaar toen het in de noordelijke akkerbouwstreek van Groningen ook al niet rooskleurig was, daalde het Inkomen van de boeren van 7500 tot 3650. Meer dan de helft minder dus. De teruggang in de Friese kleibouwstreek was nog groter. Tegen een Inkomen van 16.950 in het vorige Jaar staat nn een Inkomen van 680». De boeren in dit gebied beschikken echter, naar het aich laat aanzien, over nog wat economische reserve. UTRECHT (ANP) Op het ran- geeremptecemenit in Sittard is van ochtend een rang eerlocomotlef ont spoord na een aanrijding met dmie wagons,' die gedeeltelijk uit de rads liepen. Er deden, zich geen persoon lijke ongelukken voor. Het reizigersverkeer onderwond van deze ontsporing geen hinder. (Van een onzer verslaggevers) Het Centraal Comité van de ARP deelt in aanvulling van haar pers communiqué van 20 september mee, dat het geen goed beleid zou zijn de naam van mr. A. B. Roosjen te noemen in het rapport over de kan didaatstelling voor de komende Kamerverkiezingen. Het is tot deze mening gekomen met het oog op de leeftijd van mr. Roosjen en ook met inachtneming van hetgeen in 1959 is gebeurd met betrekking tot de heren ds. J, Fok- kema en ds. C. van der Zaal. Deze mededeling wordt gepubli ceerd in overleg met mr. Roosjen na zijn terugkeer van zijn reis naar Zuid-Afnka. Advertentie 1-M OttlMOtKMMMtM» in stoere Noorse dessins, j Zware kwaliteit zuiver wol. Royaal gebreid (daar zijn alle jongens dol op), a met dubbele boord en manchetten. Veie prachtige kleuren. Speciaal verlaagde J.M. prijs iMfciid 5 jur mtt kleine ttijglng per maat b.v. 10 jaar 19 De inkomsten van de veehouders in het hart van de Randstad Holland daalden in de loop van drie jaar van 11.150 tot f 9500 en dit jaar tot 6400. De resultaten in het boekjaar wat nu gaat beginnen zullen volgens de ramingen nóg slechter zijn. Op de zandgronden in Friesland daalde het inkomen van ƒ7600 in 1958-1959 tot ƒ7100 dit jaar. op de zandgronden in Drente, Overijsel en Gelderland daalde het van 7150 tot beneden de ƒ4400 en in het Zuiden van 8000 tot 5800. En dat allemaal in een tijd, die stijgende inkomsten voor de andere bevolkingsgroepen bracht. Alleen in de IJselmeerpolders en op de eilanden van Zuid-Holland en Zeeland vertonen de inkomsten van de boeren een beeld dat geen grote verontrusting wekt. Over het alge meen bestaat de indruk dat zij wel kans zullen zien zich door de moei lijkheden heen te slaan. Uit alles blijkt dat de economische positie van de Nederlandse boeren in de loop van de laatste drie jaar aan merkelijk zwakker is geworden. Be stuursleden van de boerenorganisa- ties uit Overijsel wijten een deel van' de moeilijkheden-aan het ontbreken! van economische reserves. Nu er zich' voor het eerst eens heel ernstige moei-', lijkheden voordoen zijn vele boeren financieel niet meer in staat die het hoofd te bieden. Alleen de sterkste bedrijven met de beste bedrijfsleider zullen zij het met brokken deze moeilijkheden overleven. Velen kun nen het echter niet meer. Aangenomen mag worden dat de boeren tot de laatste cent krediet, die zij kunnen krijgen, op hun bedrijf zullen blijven. Van géén boerenor- ganisatie hebben we tot dusver ge hoord dat zij het advies gaf: 'Men sen hou er mee op. Steek je niet ver der in de schuld'. Dat zou moreel het enige verantwoorde advies zijn. In- plaats daarvan probeert men nog door allerlei lapmiddelen het schip drijvende te houden, waardoor de el lende van de leden straks nóg gro ter wordt. En wat Eijn nu de oorzaken van deze ontwikkeling? De boeren krij gen. wanneer men met de produktie- kosten rekening houdt, een lage prijs voor de melk. Zij krijgen ook zeer lage prijzen voor het slachtvee, de eieren en de varkens, slaan, maar er is geen weerstand zou zich echter zonder veel moeite door die moeilijkheden kunnen heen slaan, maar er is geen waarstand meer omdat de kracht van de feedrit- ven in d* Mm» dri» ja* it uitge hold, De moeilijkheden in de land bouw zijn vooral 'n gevolg van de landbouwpolitiek, die de KVP- mlnister van Landbouw mr. V. G. M. Marijnen in opdracht van het kabirtet-De Quay en met steun van de regeringspartijen heeft gevoerd. Maar we moeten er ook op wijzen dat het landbouwbeleid bovendien is gevoerd in overleg engrotendeels in overeen stemming met de landbouworga nisaties. De laatste garantieprijzen (voor het afgelopen jaar dus) zijn bij voorbeeld tot stand gekomen in volledige eensgezindheid tussen de minister en het Landbouw schap, waarin de landbouworga nisaties zeker op dit punt volledig de dienst uitmaken. Er is dus op het ogenblik een keiharde sanering aan de gang in de Ne derlandse landbouw. Het ziet er naar uit dat ean vrij groot aantal boeren, die geen goede of minder goede ondernemers zijn of wier bedrijf (buiten hun schuld) slecht is gelegen, binnenkort andere werkzaamheden zal moe ten omzien. Tegen een sanering van de Ne derlandse landbouw hebben wij geen enkel bezwaar. We hebben die sanering steeds bepleit. Voor een verminderd aantal boeren zal de soep beslist dikker worden bij een gunstiger landbouwbeleid. Waar wij echter de grootste be zwaren tegen hebben is dat de sanering op deze manier tot stand komt. Er waren andere wegen. De kille liberale' politiek van het kabinet- De Quay heeft ertoe geleid dat straks een groot aantal ex-boeren een nieuw bestaan moet gaan op bouwen met een faillissement achter de rug en een grote schul denlast óp de rug.^Dat zal zonder twijfel sociale en morele spannin gen veroorzaken, waarmee de maatschappij noch de mensen zelf zijn gediend. Van deze regering behoeven zij niets meer te verwachten. Minis ter Marijnen rapporteert aan de Tweede Kamer: 'Het gaat héél goed. het gaat héél best. We zijn vol vertrouwen" en de boeren... zij ploeteren voort. _^;rj[Van.gen__onzer verslaggevers) De laatste dagen zijn er op de"golf lengte 181 meter twee zeer lastige vrijbuiters in het luchtruim, die zich aandienen als Tijl Uylenspiegel en •Playboy. Hun uitzendingen bevatten meestal moderne jazzmuziek e.d. en komen keihard door en verstoren elk radio verkeer tussen de vissers en de kust wachten. Bij informatie bleek ons dat alle kustwachten vanaf Den Helder tot Schiermonnikoog er de nodige last van ondervinden. Advertentie IM. Nut» is gevuld met ven ge- brande hazelnoten en room* caramel. Het geheet overtrok» ken met volle-melkchocola de. Een kostelijke versnape ring. Nuts: een kwaliteit*» produkt. Advertentie 1M. De meeste kinderen zijn onver schillig als het hun fiets betreft. Een stuur zonder bel of een ach terwiel zonder afscherming is geen uitzondering. Zij staan niet stil bij het gevaar dat zij lopen als er Iets mis is aan hun fiets. Zij trappen zorgeloos door. Des te meer reden voor de ouders om er oog op te houden. Een reparatie kost iets. maar niét repareren gaat héél wat meer kosten. De vakman de fietsenhandelaar heeft er de beste kijk op. Stuur ze daarom morgen nog met hun fiets naar hem toe al ls het maar voor controle. (Van een onzer verslaggevers) Tegen de kantoorbediende B. K. (24) uit Oegstgeest, die op 17 mei van het vorige jaar zijn beide ouden in Maastricht met een stilettomes vermoordde, heeft de procureur-ge neraal bij het gerechtshof in Den Bosch gisteren de volgende eis uit gesproken: vernietiging van het von nis van de Maastrichtse rechtbank, ontslag van rechtsvervolging, opna me In een psychiatrische inrichting en terbeschikkingstelling van de regering. De Maastrichtse rechtbank ver oordeelde de verdachte verleden jaar tot vijftien jaar gevangenisstraf plus terbeschikkingstelling der regering, daaxbjj verdachte verminderd toe rekeningsvatbaar achtend. Daarna werd op verzoek van de raadsman mr. Wijnen een nieuw psychiatrisch onderzoek ingesteld door prof. dr. Kloeke, directeur van het Observatie Centrum te Utrecht. Deze kwam in zijn rapport, dat hij gisteren voor het gerechtshof toe lichtte, to de conclusie dat verdach te bij het begaan van zijn daad en ook geruime tijd daarvoor volkomen ontoerekeningsvatbaar was. De ver dachte heeft gehandeld, aldus prof. Kloeke, in een toestand van totale wilsonvrijheid. Zowel het hof als de procureur- generaal waren bang dat verdachte bij opname in een inrichting wel licht na een paar jaar al op proef verlof zou worden gestuurd en dat terwijl prof. Kloeke toch zelf had gesteld dat de mogelijkheid van recidive niet uitgesloten is. Nadat prof. Kloeke had verklaard dat in dit bijzondere geval zeker niet tot ontslag uit een inrichting zal worden besloten, kwam de p.g. tot de hierbovengenoemde eis. De raadsman 'bestreed de stelling dat moord bewezen zou zijn. Volgens hem was in dit geval geen sprake van voorbedachten rade. Het hof wijst over veertien dager vonnis. (Van een onzer verslaggevers) De heer F. Sjjtsmc, burgemeester van Oostdongeradeel (Fr.) en pleegvader van de in de Sowjet- Unle wegens spionage veroor deelde Nederlander L. de Jager, is dit weekeinde, na een bezoek aan zyn pleegzoon, in Nederland terug gekeerd. De heer Sijtsma was in gezelschap van zijn vrouw. Via een woordvoerder van het Minis terie van Buitenlandse Zaken in Den Haag hebben de pleegouders meegedeeld, dat zij hun zoon enige malen in het gebouw van het op perste gerechtshof in Moskou heb ben ontmoet. De Nederlandse gevangene, die tot dertien jaar vrijheidsstraf werd veroordeeld, is gedetineerd in de gevangenis te Wladimir. Bjj het eerste gesprek, aldus de woordvoerder, was een lid van de Nederlandse ambassade aanwezig, evenais een vrouwelijke Russische tolk en drie andere Russische functionarissen. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zender commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen dia wor den geciteerd. In een artikel, ondertekend met 'de gezamenlijke redactie' wordt in het Limburgse culturele maandblad De Bronk een scherpe aanval gedaan op de KVP-fractie in de Provinciale Staten van Limburg. Deze fractie heeft bij monde van haar voorzitter, Ir. F. Wijffels, geweigerd een plaats in het College van Gedeputeerde Sta ten beschikbaar te stellen voor de Party van de Arbeid. 'Democratie', aldus De Bronk, "is een levenswijze, een ideaal en met name de uiting van een cultuur van verdraagzaam heid. Het hoge democratische "begin sel van de verdraagzaamheid ver eist dat ook een minderheid bij het bestuur betrokken wordt Wan neer nu ir. Wijffels de PvdA verwijst naar de mogelijkheid haar stem te laten horen in de Provinciale Staten, dan kunnen we alleen maar opmer ken, dat dit nauwelyks een minimum aan verdraagzaamheid betekent en dat juist gestreefd dient te worden naar een maximum.' De Volkskrant van 8 okt. 1962 TVJaar aanleiding van de alge- mene beschouwingen in de Tweede Kamer schrijft de Volks krant, dat voor 1963 haar voor keur uitgaat naar een herstel van de samenwerking van de christe lijke partijen met de Partij van de Arbeid. Trouw, de antirevo lutionaire krant, meent daaren tegen dat het helemaal voorba rig ts nu al te speculeren over het toekomstig kabinet na de verkie zingen. Het komt ons voor, dat Trouw gelijk heeft. Immers de uitslag van de verkiezingen zal een gro te rol spelen. Pas daarna zal im mers vaststaan in hoeverre de christelijke partijen op samen werking met een van de ander# partijen zijn aangewezen. Bo vendien zal dan pas blijken of de christelijke partijen wel zoveel samenhang vertonen als d# Volkskrant en Trouw willen doen geloven. "jVatuurlijk, het KVP-ontwerp- werkprogram wijdt dierbars woorden aan de wederzijdse ge negenheid van de rooms-katho- lieke en de protestantse par tijen. En Trouw schrijft: 'Wat wel' opvallend was, maar dat heeft met kabinetsformatie in de strikte zin minder te ma ken, was dat er een duidelijke po litieke samenhang was in de be schouwingen der drie christelijke partijen. Dat betekent geen ouderwets coalitie-kabinet, maar dat betekent wel dat een gelijk gerichte wijze van benaderen der politieke vraagstukken en gelijke doeleinden veel duidelijker naar voren komen, de laatste tijd. Dat was vlak na 1945 anders.' Maar wie ziet naar wat er in feite is gebeurd de afgelopen ja ren, moet vaststellen dat de eni ge regeringscrisis om de wo ningbouw door de anti's is uit gelokt tegen de KVP in. En dat de belangrijkste wet de mam moetwet tégen de meerderheid van de anti's in is aangenomen. Bij deze allerbelangrijkste zaken stonden ARP en KVP aan weers kanten van de streep. In de beschouwingen Is samen hang genoeg. In de daden niet. En daar gaat het ten slotte in de politiek om. T-Tefc Algemeen Handelsblad XA neemt het, onvervaard voor de liberalen in de Tweede Ka mer op. Er valt helemaal niets te lachen om prof. Oud. De libe rale fractievoorzitter, heeft ge pleit voor een waardevast pen sioen voor ambtenaren omdat er dan wél te praten is over de af trek van pensioenen ten behoeve van de AOW-uitkering, De feiten zijn, dat de liberalen op degrofste wijze demagogie met die noodzakelijke aanpassing hebben bedreven. Bij de verkie zingen van 1959 was één van hun punten dat de AOW bovenop de onverkorte pensioenen moest ko men. Zonder aanpassing. On danks het feit dat daardoor een verhoging van de AOW voor lan ge tijd zou worden geblokkeerd. En ondanks het feit dat daardoor sommigen meer pensioen zouden krijgen dan loon. De liberalen Heten anderen de onaangename taak duidelijk te maken dat er, ter willen van een goede oudedagsvoorziening voor allen, moest worden aangepast bij de pensioenen van de ambtena ren. AP een aantal amb'.maren heeft dit standpunt onvoldoende indruk gemaakt. Zij werden niet overtuigd en sommigen stemden daarom op de WD, Een lid van de WD werd mi nister van Binnenlandse Zaken. Hij kreeg de unieke kans de aan passing ongedaan te maken. Hij heeft die kans niet gegrepen. Want dan was er van de verho ging van de AOW niets gekomen. De aanpassing was nu eenmaal nodigEn nu geeft prof. Oud dat toe. Hij hteft de zaak laten vaiien. Op de valreep, nu hij zijn politieke schip verlaat, schakelt hij naar het waardevast pen sioen om. Om zo de aftocht te dekken. De beetgenomen ambtenaren zouden nu opnieuw kunnen Jui chen. Als ze geen geheugen had den. Maar dat pleegt een amb tenaar ambtshalve meestal heel goed te hebben. De socialisten hadden om deze koerswijziging niet mogen lachen. Zij hadden zich moeten verheu gen, vindt het Handelsblad. Wij zijn het met de liberale krant eens. Het was niet om te lachen wat prof. Oud heeft gedaan. Het was om te huilen. (Van een onzer verslaggevers) 'Alles inclusief...' Dat ls het motto waaronder de WV 'Amsterdam' alle Nederlanders in de gelegenheid stelt in het tijdvak 15 oktober 19621 april 1963 gedurende twee dagen van een zogenaamd reis- pakket-Amsterdam gebruik te maken. Het pakket bevat de volgende at tracties: verveer per trein naar en van Amsterdam, logies er ontbijt, drie maaltijden, onbeperkt vervoer op tram. bus en pont gedurende twee dagen, voorts een middaekpuze uit een tentoonstelling in de RAI, een rondvaart, toegang tot de kunstijs baan. tot Artiü. een sportwedstrijd in het Olympisch of het Ajax-stadion, een cultureel passepartout voor onbe perkte toegang in een aantal musea. Voor de avond kan een keuze wor den gemaakt uit een concert in het Concertgebouw, schouwburg met to neel of opera, bezoek aan Carré of ijsrevue, ballet of een bezoek aan cabaret-dancing of nachtclub. De reispakketten zijn verkrijg baar in drie categorieën, getiteld Goed. Betei' en Best. (ƒ34. ƒ51 en ƒ64.1 In samenwerking met een benzine maatschappij zal een dergelijke cam pagne binnenkort ook starten voor mensen die per auto naar Amsterdam komen. Het k er de WV 'Amsterdam' om te doen, om op deze wijze niet alleen het seizoen in Amsterdam te ver lengen, maar tevens om het Amster damse culturele en sportieve leven te laten meebeleven aan landgenoten, die er anders niet zo gauw toe komen de hoofdstad meer dan een paar uur te bezoeken. Het ligt in de bedoeling ook grote gezelschappen van dew Tweedaagse* te k' t profiteren. Advertentie IM. V,'»r middvUn tn één Ublet werkan kfMcbtigar xondar tf« mug ytn strtak mtkant De vier middelen van Chefarine „4" werken niet alleen beter bij de be strijding van pijn en griep, maar bovendien veiliger, want één ervan xorgt dat ook ee» gevoelige maag niet van streek raakt. Siüad bvitjt 20 fee*»?» mm m t #.w f 1.5» (Ut

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1