Duitse gevangenbewaarder bezoektgastenJ oorlog it Sneltrein raast stomverbaasde reizigers voorbij Man steekt vrouw en dochter dood Juwelier maakt het inbreker we! gemakkelijk Weer felle brand bij Hooimeijer CITROEN Si Scooter door auto gegrepen - één dode Vijf mille in rook opgegaan! Paard sterker dan de auto Monteur maakt val 9 meter 4 Automatische piloten' in Stockholms metro m Na verkeersongeval in Tilburg overleden Weer kernproef Frans of Engels leren in een bioscoopfauteuil! AUDIVISIE Iranezen willen TV-filmpje over Prinses weer zien m mm Kettingbotsing bij Kleuter verdronken HET 'PKIJE VOLK MAANDAG 22 OKTOBER 1962 mmm P® :taa v-;;-:. '-M ^#meulen •jubiU ïulm Aanbieding Goede kant In de gaten (klank en beeld) STICHTING AUDIVISIE ROTTERDAM Opnieinv gewaarschuwd HEEMSKERK BEVERWIJK ZAANDAM HAARLEM AMSTERDAM Het Noordzeekanaalgebied van de toekomst. De IJ-polders zijn bereikbaar gemaakt voor su pertankers. Aan nieuwe insteekhavens, die de gedachte aan herte-geioeien wekken, vindt men ruimte en outillage voor op- en overslag van massagoederen, voor grote chemische bedrijven en olieraffinaderijen. Het Noordzeekanaal is dieper en veel breder dan het nu is: geschikt voor 80.000-tonners om er op eigen kracht door te varen. Groenstroken en bosaanleg (op de tekening aangeduid met de R van recreatie) vindt men in de noordwestelijke kop van de Haarlemmermeer en de streek ter hoogte van Heemskerk en Wormerveer. De pijl buiten de kust wijst naar een nieuw stukje Nederland: een aanzanding die wordt ver oorzaakt door de verlengde Itoorderpier en waarop Hoogovens nieuwe hoogovens kan zetten. Van de forse Noordzeekanaalaf takkingen die hier in beeld zijn gebracht bestaan op het ogen blik alleen de dichtst bij Amsterdam gelegene: de Westhaven. Aan de onderkant daarvan loopt horizontaal het 'kanaal aan de Basisweg', dat wordt verlengd en waaraan zich in snel tempo bedrijven vestigen, Triplex voor gat 365 miljoen gulden De heren Th Evenwel (links) en A. Kaltmayer tn druk ge sprek: „Zeg weet je nog...?" MAASBRACHT (ANP) De 30- jarigc concierge J, H. de Wit uit Amsterdam is om twee uur in de nacht van vrijdag op zaterdag om het leven gekomen te Maasbracht op het kruispunt Echterstraat-Groen- straat. De man reed op de voorrangsweg met een scooter en werd in volle vaart gegrepen door een personen auto, komende uit de richting Echt. Hij was op slag dood. De lieer De Wit was onderweg naar zyn vrouw, die m Heerlen verbleef. Hy was een maand getrouwd. (Van een onzer verslaggevers) ij het bejaarde echtpaar Van der I4. in Dordrecht kwam de dochter vrijdag de boel, opruimen. Onder het zeil 111. de,-woonkamer vond ze wat oud pakpapier, dat ze in de vuilnis bak wierp. EIge ure» later wilde de vader ziln geld naar de bank brengen, keek onder het zeil en zag dat de vijf bankjes van ƒ1000 die luj daar ver stopt had. met het oude papier ver dwenen waren. Bij navraag bij de gemeenterelni- gmg bleek de mhoud van de vuil nisbakken al verbrand te zijn. Ook het geld was al in rook opgegaan. TILBURG (ANP) In het St.- Elis.rbethziekenhuis te Tilburg is vanavond overleden de 65-jarige heer P. L. Verhorevoort uit Tilburg. De man was woensdagmorgen, toen hij met de fiets van de Goirle- seweg de kruising met de Ringbaan- zuid overstak, m botsing gekomen met een bestelauto waaraan hij geen vooirang verleende. Hij werd daarby ernstig gewond. Advertientie I.M. ib Als de koude dagen komen en de wind zo gemeen door de botten kan jagen, dan Is het een weelde om met zo'n lekkere dikke, wollen shawl van al die narigheid geen hinder te hebben. Horgen houden wij een speciale verkoop van lekkere warme herenshawls. Geen gewone, neen, originele Shetland shawls, brede all Wool en dikke wollen shawls In frisse ruiten. Horgen koopt U deze shawls, met een verkoopwaarde tot zeven gulden, voor nog géén twee gulden. ruiten Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze hon derden brede wollen shawls In tientallen kleuren en dessins, voor (Van een onzer verslaggevers) „Ik zou graag de haven zien én de plaats waar Goering zo heeft huis gehouden," zei dit weekeind ten huize van de Rot terdamse architect Th. Evenwel een kleine, fijne Duitser. Maar toch: een bezichtiging van de stad was de voornaamste reden van zijn bezoek aan Holland niét. Het verhaal is bepaald niet alledaags: de Duitser namelijk was in de oorlogsjaren gevange nisbewaarder in een Miinsters tuchthuis, de heer Evenwel daar een politieke „delinquent". Die gevangenisbeambte was niet erg toegankelijk voor nazi-theoneen. Hy bracht zich zelf voortdurend in gevaar door voor zijn gevangenen een boel te doen Hij sleepte illegale keteltjes met extravoeding aan, haal de brood weg bU de Wehrmacht, zorgde dat zijn mensen toch de stu dieboeken kregen die door de ge vangenisleidmg in beslag waren ge nomen en voorkwam een transport van zestien man, die volgens de heer Evenwel nooit meer teruggekomen zouden zijn Tussen deze gevangenisbeambte de heer A. Kaltmayer. 68, vader van vier kinderen, nu gepensioneerd en zbn gevangenen ontstonden vriendschappen voor het leven. Hy Is In Nederland op uitnodiging van twee van hen; na met zyn vrouw een dag of wat de gast te zyn geweest van de heer Evenwel, gaat hij naar Hil versum om daar de heer G. Meer beek te zien, een van de zestien. Twee vertegenwoordigers van de Nederlandse Vereniging van Ex-Po- Utieke Gevangenen heetten het echt paar Kaltmayer zaterdagmiddag of ficieel welkom, boden bloemen en een doos sigaren aan. De heer Evenwel werd al heel gauw gepakt, in juli 1940. De Duitsers konden niet bewijzen, dat hij met een geheime zender wat van doen had. maar stuurden hem toch via de Weteringschans in Amsterdam naar Munster. Hij was toen nog meubel tekenaar en slaagde erin op de meu belmakerij te werk gesteld te wor den. De heer Kaltmayer was daar toen onderwerkmeester. Hy had te maken met de werkverdeling. „Ik hoorde al heel gauw dat hij aan de goede kant stond," vertelt de heer Evenwel, die hoe weinig ex-politieke gevangenen zullen dat kunnen' met een zeker plezier uit zyn herinneringen put. „Hij be gon met my min of meer officieel te vertellen, dat hij me allerminst als een misdadiger beschouwde, wel heel andere dan een Duitse predi kant, die mij toevoegde dat ik hier was om boete te doen voor een ernstige zonde." „Al heel gauw merkte Ik dat het waar was Dat Kaltmayer inderdaad voor zyn gevangenen deed wat hij kon. Niet omdat hij zo'n politiek licht was, al geloofde hij dat het nazi-geweld verkeerd moest aflopen, wel uit eenvoudige mede-menselijk heid. Hy was een bewust katholiek „Zo sleepte hij niet alleen extra- voedsel aan voor allen, maar bezorg de my mijn studieboeken, tekenma teriaal, een cel alleen én licht, zodat ik verder kon leren Toen de Gea'- lieerden Munster veertien dagen bombardeerden om Coventry te ver gelden, zorgde Kaltmayer ervoor, dat zijn gevangenen de veiligste plaatsen kregen m het gebouw." „Voor de nazi's was hij al gauw „die Westfaalse dikkop", die maar niet lid wou worden van de partij. Kaltmayer had een prachtig argu ment. De hoogste naziposten in Mun ster werden ingenomen door spits boeven. waarvan hij er twee in het tuchthuis had gehad. „Dit kan niet," zei hy zijn meerderen glashard. „Een gevangenisbeambte kan niet in een partij zitten met ex-gevangenen, een moordenaar en een zedenmisdadiger, ook al delen die dan nu de lakens uit." „Ze smeten hem meermalen uit hun bureaus als hij daar verscheen om tegen nieuwe maatregelen te pro testeren. Ze lieten hem al gauw scherp in de gaten houden; het duurde enige tijd voordat Kal+mayer dat zelf door had „Ik ben er met anderen van over tuigd," aldus de heer Evenwel, „dat Kaltmayer die zestien, waarvan het transport al was aangezegd, het le ven heeft gered. Hoe hy het deed vermoedelijk door op hun oorlogs onmisbaarheid te wijzen. Als een maatregel hem niet zmde, kon hij woedend zijn. schreeuwde en sloeg met deuren. Daarna sloot hij zich op. Wij wisten dan: Oh jee, er komt weer wat De heer Kaltmayer. die veertig jaaT in het Miinsterse tuchthuis werkte en na de oorlog met terugwerkende kracht tot 1933 twee rangen werd be vorderd, verstaat lang niet alles van het gesprek, maar begrijpt de grote lijn. Hij zegt niet veel, ook niet op directe vragen. Plotseling echter doet hy het ver haal hoe hij eens zelf gevangen zat. In de Eerste Wereldoorlog maakte men hem m Frankrijk krijgsgevan gene. Met kennelijk genoegen rele veert hü hoe goed er door de Ame rikanen toen voor hem en de andere Duitsers werd gezorgd. „Ik had," zegt hy met ernst, „op mijn beurt in de Tweede Wereldoor log graag veel meer gedaan. Maar ik hield te veel van m'n vrouw en kin deren (Van een onzer verslaggevers) Door een mankement aan de rem- Installatie is de sneltrein Maastricht- Eindhoven zaterdagmorgen de eer ste stopplaats, Slttard, meer dan een kilometer voorbijgereden. De machinist was, zoals gewoonlijk al enkele honderden meters voor Sit- tard begonnen by te remmen. Tot zyn ontsteltenis merkte hy echter, dat de trein nauwelijks vaart ver minderde. Met grote snelheid daverde de trem me gierende remmen langs het perron van Slttard, verbaasd nage- staar ddoor de vele wachtenden. Pas by het dorpje Nieuwsfcat, elfhonderd meter verderop, kwam hy tot stil stand. De locomotief bleek door het langdurig remmen toen zo heet ge» worden, dat men er nauwelijks meer by kon. De wagonremmen hadden echter niet gewerkt. De machinist is® naderhand voor zichtig teruggereden naar Sittard, waar de reizigers, die om kwart over acht in Maastricht reeds plaats had den genomen, uitstapten. zy kon den later, zij het met aanzienlijke vertraging, hun reis vervolgen met een ingelegde exra trein. De defecte trein werd teruggereden naar de werkplaats in Maastricht De juiste oorzaak van het weigeren van de remmen is nog niet bekend. STOCKHOLM (AFP). Het Zweed se instituut voor geodesie heeft be kendgemaakt. dat vanmorgen in het gebied van Nova Zembla een Rus sisch kernwapen is ontploft. De kracht van de explosie wordt op 24 megaton geraamd Dit is de 16de kernwapenproef die in Zweden Is geregistreerd sinds de hervatting van de Russische kemproeven in No va Zembla op 5 augustus. Advertentie LM. U kunt nog mee doen. Donderdag 25 oktober beginnen de cursussen m het A.M.VJ.-gebouw van 19.30 tot 20.45 uur FRANS, van 21.15 tot 22.30 uur ENGELS. Een Solder met nadere inlichtingen kunt u verkrijgen by A.M.VJ.-gebouw Mauntsweg 2, Rotterdam 2, (010) 13 47 20. 1 tel. TEHERAN (ANP) De verto ning van een TV-filmpje over prinses Beatrix heeft onder de Teheraanse kijkers zoveel en thousiasme verwekt, dat het te levisiestation het op veelvuldig verzoek nog een keer heeft her haald. Het tien minuten durende filmpje bevatte delen van vele oude, maar ook meer recente journaals van Po lygoon. Op verzoek van het Minis terie van Buitenlandse Zaken zijn er journaals in zwartwit van het leven van prinses Beatrix gemaakt Delen hiervan worden tevoren naar de landen gezonden, die de Prinses zal bezoeken Op deze manier hoopt de Nederlandse regering de bevol king van deze landen enig inzicht te verschaffen in de toestand in Neder land en het leven van de koninklijke familie. Het In Teheran vertoonde filmpje liet o m. de Prinses fietsend naar 1 school zien. Dit heeft vele Iranezen I verbaasd (Van een onzer verslaggevers) De 52-jarige betonwerker B. de B. heeft waarschijn!'.* in een vlaag van verstandverbijstering zijn 47~jarige vroaw en z(jn vijftienjarig dochtertje gedood. Het drama gebeurde zaterdagmorgen in het Friese dorpje Zwagerveen. De man is vorig jaar gedurende enige maanden verpleegd In een psychiatrische inrichting Hij heeft zyn gruwelijke daad vermcht na een hevige ruzie met zijn vrouw. De lichamen van de slachtoffers werden bij toeval in de kelder gevonden door de dorpsarts C. A. Eherenburg uit Kollumerzwaag, die na de ruzie In het gezin De B door de buren was gewaarschuwd. De betonwerker heeft later op de dag een vergeefse poging gedaan tot zelfmoord Omstreeks half tien waarschuwde een der buren de arts voor de eer ste maal. De dokter trof de betonwerker in diens woning aan. Uiterlyk geheel rustig vertelde deze hem. dat zijn vrouw weg was om boodschappen te doen. De dokter ging toen weer naar huis Intussen was echter het negenjarig zoontje Lammert uit het ouderlijk huis weggevlucht naar de buren. In hoeverre hy iets van het dra ma heeft meegemaakt is met be kend Z(jn vader schijnt hem te hebben beetgepakt, toen h(j na de ruzie thuiskwam. De jon gen kon zich losrukken, vluchtte in de WC en ontsnapte door het WC-raampje naar de buren. Hij vertelde niets van wat hij ge zien of gehoord had, maar toen hij omstreeks etenstijd nog niet door zyn moeder was gehaald, waar schuwden de buren de dokter op- n.euw Deze vond ditmaal niemand thuis, wilde weer weggaan, maar keek toch voor alle zekerheid in de kelder. Daar deed h(j de lugubere vondst De vrouw en het meisje bleken VELSEN WESTZAAN HALFWEG •VIJFHUIZEN (Van een onzer verslaggevers) In de nacht van- zaterdag op zon dag is uit de etalage van de Ensche- dese horlogemaker H. Kellerhuis voor een waarde van bijna 3000 aan sieraden en horloges ontvreemd. De benadeelde is niet verzekerd. Het is voor de inbreker kinderspel geweest, de uitstalkast met kostbaar heden te bereiken. Vrijdag was na melijk. In de aan de straat gelegen huiskamer van de heer K, bij een verkeersongelukje een ruit vernield. Het gat werd voorlopig gedicht met een stuk triplex. Door deze pri mitieve* afsluiting weg te drukken kon de Inbreker gemakkelijk in de woning komen en daarna was de weg naar de winkel vry. Uit de eta lage nam hy enige tientallen gouden en zilveren ringen mee. alsmede een aantal dames- en heren polshorloges. De bejaarde juwelier en zyn vrouw die boven slapen, hebben niets ge hoord. De inbraak werd zondagmor gen ontdekt. T weedeEuropoort bij Amsterdam (Van een onzer verslaggevers) Een revolutionaire ontwikkeling rondom het Noordzeekanaal kan Nederland er in de komende jaren een tweede Europoort bij geven'. Dat blijkt ui't de plannen, die tussen Amsterdam en IJmuiden in voorbereiding zijn; plannen, waarvan we vrijdag reeds een en ander publiceerden ert die bij uitvoering zullen neerkomen op een investe ring van honderden miljoenen guldens. uiteindeiyk met de verbreding van het kanaal moeten gaan, om Am sterdam volledig van de moderne ont wikkeling in de wereldtankvaart te laten profiteren. Hierop aansluitend wil men in het nieuwe streekplan ruimte scheppen voor een grootscheepse industriali satie. De gedachten gaan daarbij uit naar dit beeld: een havenstelsel als éen langgerekte visgraat tussen Am sterdam en de kust, met het Noord zeekanaal als hartader daarin. Ze omvatten twee hoofdlijnen: Een drastische verdieping én verbreding van het Noordzee kanaal, waarmee m de ko mende zeven jaar alleen al 80 miljoen is gemoeid. Het ka naal, de Amsterdamse levens ader, zal daarmee bevaarbaar worden voor supertankers tot 80.000 ton dead weight. Voorts de aanleg van tal van nieuwe, diepe havens. Daar voor wordt met name gedacht aan de dan weer aan het wa ter prijs te geven IJpolder, Voor de ontwikkeling van dat gebied wordt een nieuw, zeer ver strekkend streekplan voor bereid. Deze ontwikkeling is in feite al aan de gang. In de eerste fase zal de bodembreedte van het Noordzee kanaal worden verdubbeld van 75 tot 150 meter. Voor de tweede fase een verbreding van het kanaal met nog eens 100 meter worden op het ogenblik proeven genomen In het Waterloopkundig Laboratorium in de Noordoostpolder. Deze hebben al geleerd, dat het wellicht niet eens nodig is met de verbreding zover te gaan. Ook met minder investeringen zou volgens de ervaringen met dit modelonder zoek hét Noordzeekanaai uitste kend geschikt kunnen worden voor de supertankvaart. Om het resultaat van de proefne mingen zo goed mogelijk aan de praktyk te toetsen, wordt binnenkort een helikopter ingeschakeld Deze •gaat boven het Noordzeekanaai vlie gen en zal van de scheepvaart tussen IJmuiden en Amsterdam films ma ken. Men verwacht dat de deskundi gen daaruit zullen Ieren hoe ver zij Nu reeds is daarnaast een investe ring gepland van 365 miljoen gulden zonder de 60 miljoen voor het ka naal zelf dus. Ongeveer 120 miljoen is nodig voor het aan de gang zijnde werk ter verbreding van de IJmui- dense havenmond, noodzakeiyk om de superschepen te kunnen binnen loodsen. Daarby komen nog 245 miljoen voor verbetering van het Amsterdam-Ryn- kanaal. Dat werk is noodzakelijk om het toenemende vervoer van goede ren naar het achterland te kunnen verwerken. Oók met gebruikmaking van de moderne duweenheden. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat by al deze kostbare werkzaam heden de verbetering aan het Noord zeekanaal nog versneld zullen worden uitgevoerd. Zou definitief blijken, dat men voor de verbreding niet tot het in de Noordoostpolder aangenomen maximum zou hoeven te gaan, dan wil men overwegen de eerste fase als het ware over te slaan. En ineens door te werken volgens het plan in tweede aanleg, resulterend in het on middellijk scheppen van de grootst mogelijke faciliteiten voor de super tankvaart via Umuiden. Een overigens zeer belangrijke bykomstigheid is dan nog, dat door een sterke aansiibbing ten noorden van de noorderpier wordt verwacht. Er zal daa reen strand ontstaan, dat bij uitstek geschikt zou zyn voor uit breiding van Hoogovens. Er wordt reeds ernstig rekening ge houden met de mogelijkheid daar de rij van vijf bestaande hoogovens te verdubbelen Achter dat nieuwe in dustriegebied, in de richting van Alk maar cm nabij Vijfhuizen, wil men dan grote gebieden reserveren voor recreatie. Men denkt daarvoor o.m aan de aanleg van bossen. Boer C. Herviynen uit Klaaswaal heeft een wel bijzonder sterk paard. Toen. maandagmorgen vroeg op de Dansersweg in die gemeente een Volkswagenbusje een man met twee paarden wilde passeren, draaide een van de dieren even zyn kop om. Het busje kwam met de paarde- kop m onzachte aanraking en liep een schade van zeshonderd gulden op. Het paard mankeerde niets. ,Met heeft vandaag weer hard gewerkt," zei de boer. het werk aan de IJmuidense pieren zaam verwerken. DEN HAAG (ANP), Op de rijks weg UtrechtDen Haag zjjn gister avond omstreeks kwart over zes ter hoogte van Stoetermeer 10 auto's op elkaar geschoven. Niemand liep bij deze kettingbotsing letsel op, maar de blikschade was aanzienlijk. De botsing werd veroorzaakt door een uitwijkmanoeuvre, waardoor twee auto's zydelings in botsing kwa men. Acht daarachter met grote snelheid dicht op elkaar rijdende auto's schoven toen op de eerste twee voertuigen in. Het verkeer op de rijkswegen was gisteren, kennelyk door bet mooie weer, intensief. De flessenhals in de weg van Dordrecht naar Rotterdam en het Rotterdamse tunneltracé konden de auto's maar heel lang- De 26-jarige Schiedamse monteur L. van W. viel vrijdag van een ne gen meter hoog dak op het terrein van plettcrij Enthoven te Delft. Met beschadigde nieren werd h(j in het Gasthuis opgenomen. Hij was op het dak van een fabriekshal bezig met het monteren van golfplaten. Een losse plaat, waarop hy ging zitten kantelde. De monteur viel eerst op een stelling, toen op een stapel golfplaten en kwam ten slot te op de grond terecht met een scherp voorwerp dadelijk te zijn getroffen. Onmiddellijk werd nu de politie gewaarschuwd. Om streeks drie uur 's middags trof men De B. aan op de zolder van zijn wo ning. Hjj had weinig betekenende verwondingen aan de polsen en in de hats. Vlak bij hem lag een aardap pelmesje. Men vermoedt, dat hij hiermee niet alleen zich zelf heeft verwond, maar ook de dodelijke ste ken heeft toegebracht. Het schynt, dat de man eerst het meisje heeft gedood en dat hy op het moment, dat zyn zoontje vlucht te, zyn vrouw de dodelijke messte ken heeft toegebracht. Hy het zich zaterdagmiddag ge willig meenemen naar het politie bureau te Kollem, waar men weinig uit hem kon loskrijgen Hy was erg slaperig. Men vermoedt, dat hij slaapmiddelen heeft Ingenomen. „Ik kan me niets herinneren", luidde zijn verklaring. Vandaag zal hy in Leeuwarden voor ae officier van Justitie worden voorgeleid. Het zoontje is opgeno men door de plaatselijke predikant. Een felle brand heeft zondagmid dag omstreeks vyf uur ernstige rava ge aangericht in een van de drie be schuitfabrieken van Hooimeijer te Baren cht. Zó ernstig is de ravage dat deze fabriek voorlopig voor de produkti*- is uP^rchakeiti. Om de produktie toch op peil te houden zal men in twee -ndere fabrieken te Barendrecht en in de fabriek te Vlaardlngen dag en nacht gaan wer ken Het Is zelfs mogeliik dat de di rectie zal trachten een deel van de produktie bü collega's onder te bren gen. De brand waarmee de Baren drecht- se brandweer onuar leiding van de ondercommandant A M. vyfvmkel eer- uur werk en waarvan de na blussing tot 's avonds half negen duurde, is uitgebroken in een afde ling waar zgn. opbolmachmes met voomjsbanen zijn opgesteld. Het is met de e-rcte keer dat in deze fa briek 3 de rode haan kraaide. In mei 1959 richtte een brand In dit gebo- w een cchade van één en een kwart miljoen aan. Hoe groot de scha-'-; rm is' 'We kunnen onmogelijk een schatting geven. Een ton, twee ton? We weten het nog met' zo zei ons een van de eren Hooimeijer. Hy voegde er aan toe: 'Ons pad gaat de laatste Jaren bepaald niet o- - rozen'. Fabriei" 3 had de grootste capaci teit van de beschuitfabrieken van Hooimeijer. Zij verzorgde 65 procent van de produktde in Barendrecht en vijftig procent van de totale produk tie. Er werkten zeventig personeels leden die nu in. de andere fabrieken zijn ingeschakeld. Br is niets bekend over de oorzaak van de brand. Vanmorgen stelden justitie en brandweerinspectie een onderzoek in. Hooimeijer heeft zyn klanten per cirril&rre verzekerd daifc zij voor aflevering van haar produk- ten «tl blijven zorgen. (Van een onzer verslaggevers) Zaterdag is te Ridderkerk het één jaar en negen maanden oude meisje Sijgje Adriaantje van der Leer spe- lenderwyze m een sloot achter de ouderlyke woning aan de Molendijk gevallen. Het kind is verdronken. - In G&mbach, naby Kaxlstadt In Beleren, Is een geelzucht-epidemie uitgebroken. Drie vrouwen van tus sen 28 en 68 jaar zijn reeds aan de ziekte bezweken. Advertientie LM. Hoofdagent voor Citroen en Penherd automobielen v 0 o r Rotterdam en omtlreVen. SYNAM0STA IS TEL OKM7S7O0 Achter het vtrzsiiielgebouw IWanï-Zuid (Van onze correspondent m Stockholm) De Stpckholmse metro zal binnen afzienbare tijd worden voorzien van 'automatische piloten', die de wagenbestuurder vervangen. Aan elektri sche energie en perso neel rekent men daar door ongeveer 3 miljoen gulden per jaar te kun nen besparen. Bovendien zal men ttj dens de spitsuren in staat zijn het aantal rit ten op te toeren. Op tedere trein gaat slechts een 'bewaker' dienst doen. die bij noodgeval len kan ingrijpen. De 'piloot' treedt tn functie op het moment dat de deuren sluiten Daarna reageert hiop signalen en bij het rem men als zijn menselijke collega. Tot rangeren en. het aankoppelen van wagens is hij echter niet in staal. Technisch is de methode gelijk te stel len met die, waarvan men zich reeds tn New York bedient. De Zweedse technici zijn echter reeds verder gekomen dan de resul taten, die bij experimen ten in Frankrijk, Japan en de Soivjet-Unie zijn bereikt. Bovenstaande foto werd tijdens een geslaag de proefrit genomen. Rechts het ingewikkelde apparaat, dat zich in een draagbare trommel be vindt. S.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1