Prof. De Gaay Fortman overEichmann: Eerlijk proces, maar twijfel aan juistheid van vonnis Ontsnapte gevangene in Amsterdam gepakt onr> anï^ Steun, begrip of sterke afkeuring Nederlandse pers: VS gaan tot rand van oorlog Zware koersval op effectenbeurzen Pure huichelarij meent lauw India een nieuwe veiligheids- formule voor jonge mensen TERUGHOUDEND Protestmars in Londen KLM mijdt Havana i Bungalow-zaak in Grouw nu opgelost Begrip voor Cuba-aetie Hijs (2 ton) treft havenarbeider Demonstratie bij ambassade VS m oorstel topconferentie VIER MAAL VEILIG Veiligheidsraad m O w m Ou m DISMST VAN DE VREDE Zeepost naar Cuba ernstig vertraagd a MJIjQ FET 'VRIJE VOLK WOENSDAG 24 OKTOBER 1962 's morgens Ten achter PAGINA 3 «0 LU slf 's middags jj* Nieuwe Rott. Crt. Alg. Handelsblad: De Tijd: Het Parool: nnnaranaDaDOöDtMtDOODccasocHaaaaaoDaDo OORLICHTINGSCENTRUM Pvd TESSELSCHADESTRAAT 31 Amsterdam-W Giro 18218 j30f3000Bt.Jtfc»i*l*IIJBiaB O D a a a a D O a ra a D D a Q a a a a n Avondhandel vraag Uw assurantieman EERSTE NEDERLANDSE Alg. Dagblad: Telegraaf: Zeeroverij jj (Van een onzer verslaggevers) Ik ben ervan overtuigd dat Eichmann een eerlijk proces heeft gehad, en toch twijfel ik aan de juistheid van zijn vonnis,' zo heeft professor mr. W. F. de Gaay Fortman, rec tor magnificus van de Vrije Universiteit te Amsterdam, verklaard. HIJ sprak maandag ter gelegenheid van de 85ste verjaardag van de V.U. tijdens een open bare sitting van de Senaat in de Westerkerk over Het geheim van het recht. Aan het einde drie opmerkelijke rechtsprocessen van de laatste tijd: het proces-Eichmann, de overeen- komst-Nieuw-Guinea en de rechtsvinding binnen de ondernemingen. Pro/. De Gaay Fortman Eichmann neemt een voorname plaats In in tie geschiedenis van het anti-recht. Hij maakte deel uit van een staatsorganisatie die rich ten doel stelde misdrijven te begaan. Het proces is ook belangrijk doordat bepaalde feiten aan het licht geko men zijn, waarover de wereld onvol doende wist, aldus de rector magni ficus. Het argument dat Eichmann is be recht op grond van Israëlische wetten die na het begaan van zijn misdrij ven zijn opgesteld en dat zij wa ren gericht, tegen nlet-Israëlische staatsburger (Israël bestond toen nog niet) lijkt sterk, zo vervolgde prof. De Gaay Fortman. 'Zeker, een rechter heeft er niets mee te maken hoe iemand in han den van de justitie is geraakt. Maar moet men ook hier niet door het formele voorschrift heenboren naar de bedoeling waarmee het in het leven is geroepen, op dezelfde wij ze als rechtbank -en hooggerechts hof hebben gedaan met de regel nul- la poena (geen straf zonder wet) Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) Woensdag-ochtend omstreeks kwart over drie is in de Leidsestraat in Amsterdam na een kleine schermutseling de op 13 oktober uit de strafgevangenis in Leeuwarden ontvluchte inbreker W. M. (37) door de Amsterdamse recherche gearresteerd. M., die blijkens Inlichtingen die door burgers aan de politie verstrekt waren, al enkele dagen in Amster dam was, bleek bij verhoor weinig mededeelzaam over zijn avonturen in de elf dagen vrijheid die hij kreeg nadat hy op spectaculaire wijzeuit de gevangenis ontvlucht was. Het feit dat hij een vrij groot geldsbedrag bij zich had toen hij aangehouden werd heeft de recherche aanleding gegeven zijn transport naar Leeuwarden nog even uit te stellen. M. beweert dat hij dit bedrag van een vriend heeft ge kregen. Voor deze vriend moest hij hot geld dat oorspronkelijk uit grote coupures bestond, wisselen voor biljetten van kleinere waarde. De recherche pro beert nu de herkomst van dit geld te achterhalen. V.:, De arrestatie van M. is niet geruis loos verlopen. Speciale rechercheurs die ingeschakeld waren by het op sporen van de vluchteling zagen de uitbreker in de leidsestraat lopen, nadat zij ergens in de binnenstad zyn spoor gevonden hadden. De rechercheurs vroegen dadelijk per mobilofoon assistentie aan de radio-autodienst. Toen deze verster king gearriveerd was en vluchten voor 31. onmogelijk was gemaakt, gingen de rechet eheurs op M. af. Deze ver zette zich aanvankelijk hevig, zodat de gummistok gebruikt werd om de man te overmeesteren. De ontvluchting van M. uit Leeu warden was nogal opzienbarend om twee redenen. In de eerste plaats om dat de man op zaterdag 13 oktober nadat hij in zijn cel een ruit kapot geslagen had en de tralies had doorgesneden, van het dak op een anderhalve meter lager liggende smalle muur sprong. Deze smalle top van de muur lag zes meter boven de begane grond. Ondanks het duister en de grote hoogteverschillen, wist M., die nog zes jaar gevangenis voor de boeg had, de straat te bereiken. Ee,i tweede opvallende gebeurtenis was dat M. zondagochtend na zijn ontsnapping op 200 meter van de ge vangenis een praatje heeft gemaakt met de gevangenbewaarder De V., die gezien de kleding van de vluchteling veronderstelde dat M, voorwaardeiyke invrijheidstelling gekregen had. (Van een onzer verslaggevers) De veelbesproken „bungalow kwestie" in Idaarderadcel (Fr.) is afgehandeld. Na urenlange en soms verhitte debatten heeft de meerder heid van de gemeenteraad zich gis teravond onder overstelpende be langstelling van de publieke tribune geschaard achter het beleid van B. en W. Zoals bekend heeft de thans ge pensioneerde en zeer geziene ex- burgemeester van Idaarderaddeel, ft. Walda (p.v.d.a.), een bungalow laten bouwen, waarvoor gemeenteperso- neel in diensttijd heeft gewerkt. De heer Walda heeft Inmiddels (zoals de bedoeling is geweest) een reke ning gepresenteerd gekregen. Het voorstel dat mej. I. Bosma (v.v.d.) gisteravond deed om GS te verzoeken een commissie in te stel len ten einde het beleid van B. en W. „in de laatste tijd" te onderzoe ken, werd verworpen. Het provinciaal bestuur heeft de huidige aurgcmecstcr, dc heer K. J. Vrijiing, laten weten dat het geen prijs stelt op nader onderzoek in deze zaak. Tegen het bedrag van f 1400, dat na onderzoek door de heer K. J. Vrijiing is vastgesteld, heeft het pro- vineiaal bestuur geen enkel bezwaar aangetekend. (Van onze Brusselse correspondent) De ministers van Buitenlandse Za ken van de Euromarktlanden (voor Nederland was aanwezig staatssec retaris Van Houten) hebben gisteren in Brussel de 'internationale situatie' besproken. Dat wil zeggen, men heeft meer dan een uur gediscussieerd over Cuba. Algemeen haden de ministers be grip voor de stappen die de Verenig de Staten hebben genomen ea men was van oordeel, dat de Euromarkt landen Amerika enige steun zouden moeten geven, zij het legden woordvoerders uit. niet noodzake 1 ijkerwijs en direct militaire steun. De ministers vonden, dat vooral de Noordatlantisclie Verdragsorgani satie zich met de affaire-Cuba be zig zal moeten houden. Men miste echter bij de besprekingen wel zefer de afwezigheid van Engeland. Men kwam tot de slotsom, dat zon der Engeland in elk geval geen en kele stap ondernomen kon worden. Minister Spaak, de Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken, legde in de gangen van het congrespaleis een "persoonlijke verklaring' af. Dë situatie, zei Spaak, is ernstig. Ik heo er ideeën over die ik echter liever niet uitspreek. I Spaak bevestigde wat in de verga dering van de ministers was beslo.en. Er heerst algemeen het gevoel dat üe VS begrip van onze kant nodig heb- l ben. Aan boord van het binnenschip Adriana Derkje, dat in de Maasha ven te Rotterdam lag, werd dinsdag middag de 41-jarige havenarbeider M. M. van Leeuwen uit de Coclse- straat getroffen door een hijs van twee ton, die uit het langszij liggende stoomschip Breim in het binnen schip moest worden overgeslagen. De man is met vermoedelijk een wervel- fractuur naar het Havenziekenhuis gebracht. Hier staat tegenover dat Eich- manns daden voordien reeds straf baar waren volgens het gewone straf recht. De professor vroeg zich ech ter af of er voldoende rekening mee is gehouden dat Eichmann slechts een schakel was in een duivelse ma chinerie. 'Hadden deze en andere overwegingen gevangenneming 15 jaar na afloop van de oorlog onder meer niet moeten leiden tot schul digverklaring zonder oplegging van straf, tot het oordeel: uw misdaad is groter dan dat zij thans nog door een wereldlijke rechter gestraft zou kunnen worden?' In ons land is men vrij algemeen van gevoelen dat de wijze waarop de overeenkomst van New York be treffende Nieuw-Guinea is tot stand gekomen weinig bewonderenswaar dig is. De politicus zal volgens de rector magnificus geneigd zyn haar te zien als onbillijk sluitstuk van een 'op goede doeleinden gericht be leid". De jurist zal echter ook na gaan hoe het 'rechtsgehalte van de overeenkomst in Indonesië en el ders in de wereld wordt beoordeeld.' De jurist zal wellicht teleurgesteld zyn omdat zijn rechtsgevoel niet ge heel is bevredigd, 'maar hij zal wei geren voorbij te zien aan datgene wat juridisch ter bescherming van de b(j het conflict betrokken mensen werd aangedaan.' Velen zeggen dat in het bedrijfs leven de wetgeving vijftig jaar ten achter staat bij de ontwikkeling. De jurist ziet het belang van een goe de leiding waarin de arbeiders ver trouwen stellen. De rechtsvinding In de richting dat arbeider, ondernemer *n financier vrij zijn dank zij de rechtsordening. In zijn algemene betoog stelde pro fessor De Gaay Fortman dat het 'positieve recht een zelfstandige ver tolking moet zijn van gedachten Gods.' Het recht, aldus de rector magni ficus, omspant het gehele leven. Ieder wil graag het recht aan zijn zijde hebben, maar niet ieder recht wordt als recht aanvaard. Het wordt aan hogere normen getoetst. Zo or dent het recht, het weegt belangen tegen elkaar af, het schenkt vrij heid, het legt verantwoordelijkheid op en het straft. Samengevat, het brengt vrede. Het recht vindt zijn oorsprong bij God en het brengt vrede omdat het uitgaat van de mens als schepsel van God. De jurist kan, volgens de rector magnificus,* worden beschouwd als de 'priester des levens.' Een groep van 25 jongeren heeft dinsdagavond tegen acht uur gede monstreerd voor het gebouw van de Amerikaanse ambassade in Den Haag. zy hadden plakkaten bij zich met. teksten als .handen a.^van Cuba", „Cuba voor de Cubanen en „Cuba yes. Yankee no". Een twin tigtal van deze plakkaten i» in be slag genomen. De politie heeft de demonstranten, die zich rustig hielden, spoedig kun nen verspreiden. Een negentienjarig meisje werd meegenomen naar het bureau Buitenhof, omdat zy pam fletten had uitgedeeld, zy Is later naar buts gezonden. De Amsterdamse politie heeft, om in verband met de kwestie Cuba, op aïles voorbereid te zyn, dinsdag avond verscherpt toezicht gehouden by en in de omgeving van het Ame rikaanse consulaat-generaal en het huis, waarin de Sowjetrussische handelsvertegenwoordiging in Ne derland is gevestigd, beide aan het Museumplein. Er deden zich geen moeilijkheden voor. De eerste vrouwen van op de Amenhaanse marinebasis Guan- tanamo op Cuba gestationeerde militairen zijn al geëvacueerd. Deze groep, inderhaast overgevlo gen van het eiland, rust even uit op een bank in het stationsgebouw van een vliegveld in Virginië. Advertentie Ih. l^t LONDEN (Reuter, AP) Volkomen steun, 'begrip' voor Kennedy's stand punt of scherpe afkeuring dat Is de reactie in de wereld op de afkon diging van de militaire blokkade van Cuba door de Verenigde Staten. De meeste bondgenoten van de VS in Europa en Azië hebben hun steun toegezegd aan de maatregelen van Kennedy. Opvallend is echter, dat Parijs noch Londen van tevo ren schynt te zyn geraadpleegd. Over de blokkade zelf geeft de korte Britse regeringsverklaring geen com mentaar en Labour-leiders hebben er al by premier Macmlllan op aange drongen zelf naar Washington te gaan voor een gesprek met de Presi dent. Het hoofdkwartier van de NA V O in Parijs heeft alleen willen verkla ren, dat 'de nodige maatregelen' zijn genomen in verband met de crisis. Er werd echter op gewezen, dat Cuba, aardrijkskundig gesproken, niet in het gebied van de Noordatlantische Verdragsorganisatie ligt. In P a r ij s is wel besloten de Amerikaanse klacht tegen Cuba in de Veiligheidsraad te ondersteunen, maf,)' radio en pers stellen zich de zelfde vraag: 'Waarom richtte Ken nedy zich niet éérst tot de Veilig heidsraad, waarom raadpleegde hij de geallieerden niet; die bases op Cuba zijn tocb geen probleem van gisteren en vandaag?' Le Monde ver wijt Kennedy dat hij het bestaan van lanceerbases in Turkije, die het gehele Donetz-bekken in de Sowjet- Unie bestrijken, een doodgewone zaak vindt, terwij! een soortgelijke over eenkomst tussen Rusland en Cuba de openbare mening in de VS op het kookpunt brengt. In Brussel heeft Paul Stmye, de voorzitter van de Senaat, een des kundige op het gebied van de inter nationale wetgeving, verklaard dat er geen legale basis is voor de Ameri kaanse militaire blokkade. In G e n v e heeft de Wereldraad van Kerken zijn diepe bezorgdheid en spijt over de blokkade uitge sproken. De communistische landen zijn na tuurlijk eensgezind in hun afkeuring. Uit de commentaren, die de Nederlandse dagbladen gewijd Volkskrant: hebben aan de kwestie-Cuba na de rede van president Ken nedy, stippen wij hieronder enkele punten aan: de Dit het geheel komt een beeld naar voren van verhoogde spanning, wellicht niet eens zozeer in de eerste plaats wegens de ver dragende zware wapens die nu Amerika en Cuba op elkaar gericht hebben, als wel door de aangekondigde 'quarantaine' van vervoer van wapens. Dit de feitelijke controle die zo'n 'quarantaine' nu eenmaal moet meebrengen, „tinnen fatale ontwikkelingen voortkomen. Alle factoren dragen ertoe bij, dat de Amerikaanse reactie op de Sow- jet-politiek in Cuba hard en zonder compromis Is. Met betrekking tot Cuba gaan de Ver. Staten nu tot de rand van de oorlog. Maar als premier Chroe- sjtsjow lets van zyn Amerikaanse tegenstanders heeft begrepen, heeft hij moeten voorzien dat dit het re sultaat van zijn politiek zou zijn. De Verenigde Staten hadden keus tussen een directe invasie dus oorlog en vergaande corrige rende maatregelen. President Kenne dy heeft wijselijk het laatste geko zen. De maatregelen die hij afkon digde zijn vrijwel het maximum op een openlijke oorlog na aan defensieve maatregelen. De Amerikanen hebben, het gevaar dat hen vanuit Cuba bedreigde aan vankelijk onderschat, hetgeen men overigens niet alleen aan Kennedy kan wijten, maar ook aan 'zijn voor ganger Eisenhower. Kennedy's be leid tijdens de mislukte invasie op Cuba van april vorig jaar was niet gelukkig, maar hij wil zich nu her stellen. Hy wil nu ingrijpen voor de situatie hem geheel uit de hand loopt. Zou Amerika nu niet handelen, dan zou het zijn geloofwaardigheid vernietigen en zich zelf met .al zijn oonagenoten plus het overige deel van de wereld dat niet in handen van de communisten is, overleveren aan de totale chantaee. Zelfrespect PEKING, NEW DELHI (Reuter) China heeft een topconferentie voorgesteld tussen Tsjoe En Lal en Nehroe over het grensgeschil tussen China en India. Het is in India geenszins geestdriftig ontvangen. Hoge ambtenaren noemden het pure huichelarij. „De Chinezen praten met een duif in de ene en een dolk in de andere hand," zei een van de ambtenaren. In Peking werd het voorstel van China voorgelezen aan buitenlandse journalisten. Tsjoe en Nehroe zou den moeten gaan praten, hetzij in I Peking of in New Delhi en de troe pen zouden zich moeten terugtrek ken op twintig kilometer aan weers- zyden van de grensiyn. China zou Advertentie I.M. 7--; Verschenen is het rapport van de eomrmissle Oortog en Vrede in het atoomtijdperk. De commissie werd ingesteld bij besluit van het partijcongres van 1959 en kreeg tot taak over dit vraagstuk een advies op te stellen, dat als leidraad kan dienen op het volgende congres. Het rapport bevat een boeiende beschouwing over dit vraagstuk, dat van allesoverheersende betekenis is in deze tijd. Prijs ƒ1,—. Bes teilen door storting va» dit bedrag op postgirorekening 1821$ t.n.v, PvdA, Amsterdam. a o Q a ID dan zyn op Indiaas grondgebied doorgedrongen posten, willen terug trekken. In India gelooft men dat het Chi nese voorstel gedaan is op aandrang van Chroesjtsjow .die graag voet aan de grond wil hebben in India. Hy heeft al eerder over de kwestie over- de kwestie aan Nehroe aan Nehroe geschreven, die echter zegt, niet te willen onderhandelen onder druk. Inmiddels gaat'de stryd vooi-t. De Chinezen rukken op naar Tawang, India's voornaamste bolwerk aan de noord-oostgrens. Tawang ligt op 80 kilometer van de Macmahonlinie. Waarnemers in New Delhi vragen zich af of China's voorstellen be reidheid Inhouden tot erkenning van de Macmahonlinie die het tot dusver als onwettig beschouwt als India China's aanspraken op Ladakh zou erkennen. (Van onze soc.-econ. redactie) De ontwikkelingen rond Cuba heb- ben dc over het algemeen toch al In neerwaartse richting verkerende in ternationale effectenbeurzen sterk ge schokt. Op vrijwel alle beurzen zijn zware koersverliezen geleden. Wall Street daalde gisteren tot dicht bij het laag ste punt sinds de beurskrach van mei-junl. Het Dow Jones indexcijfer voor industriële fondsen kwam met een verlies van ruim 10 punten maandag acht punten op 558, dat is maar 22 punten meer boven de laagste stand die op 26 juni werd bereikt. De Amsterdamse beurs was maan dag met zware verliezen reeds flink vooruit gelopen op het 's avonas aoor president Kennedy uit te spreken nieuws. Dinsdag moest begin beurs opnieuw voor vele fondsen een grote koersval verwerkt worden, hoewel minder groot dan de voorgaande dag. In de loop van de officiële beurs handel volgde voor vele fondsen zelfs een behoorlijk herstel, dat een deel van het verlies weer teniet deed en voor een fonds als Hoogovens zelfs tot een hogere sïotkoers da» maandag leidde. In de niet-officiële avondhandel was de stemming echter weer op nieuw zeer flauw. AKÜ daalde tot 315, dat is tien punten lager dan 's middags en 25 punten lager dan vrydagmiddag. Philips deed 's avonds '.egen het slot ƒ118, een verlies van oyn& ƒ7 sinds het middaguur en ver-geleken met de slotnotering van vrijdagmiddag zelfs een dubbel zo ;root bedrag. Kon. Olie, 's middags opgeklommen na een iets lagere start tot 133,80. takte 's avonds in tot ƒ127,50» wat sinds vrijdag een daling met 13 be tekent. Dnilever daalde gisteren na de middaghandel met 7 tot 112 en bleef daarmee ƒ9 beneden de of ficiële slotnotering van vrijdag. Hoogovens, al zeer lang de gang maker by de neerwaartse beweging, was gistermiddag tegen de markt In. Het fonds, dat maandag een verlies van 30 punten had geleden, was gis termiddag op 4651 ruim in herstel, 's Avonds was men echter tegen slot niet bereid meer dan 441 voor dit fonds te geven. De ontwikkeling rond Cuba heeft de neerwaartse beweging op alle in ternationale beurzen thans sterk versneld, zonder dat er tot nu toe sprake is van grote verkoopdruk. Kopers blijven echter uit de markt en dat is al voldoende voor een flinke daling. De koers van Philips is thans be neden de emiasieprijs van deze zomer gedaald. Advertentie lil. (Telefonisch uit Havana, van een bijzondere correspondent) Het telefoonverkeer tussen Europa en Cuba gaat volkomen ongestoord door. Gesprekken tussen Londen en Havana gaan zoals vroeger over New York en komen in een minimum van tyd tot stand. De voorzichtigheid waarmee buitenlanders in Havana zich over de tele foon uiten is niet nieuw, want telefoongesprekken werden vroeger afge luisterd, en men neemt er als vanzelfsprekend aan, dat de waakzaamheid' van de Cubaanse autoriteiten indien mogeiy'k nog groter is geworden. de spanning is voelbaar en groot. Telefonisch werd mij echter verzekerd dat er in feite niets is gebeurd, dat het leven gewoon doorgaat in afwach ting van verdere gebeurtenissen, die misschien binnenkort zullen plaats vinden. Het is volstrekt onmogelyk zich op grond van deze voorzichtige medede lingen een duidelyk beeld van de toestand te vormen, behalve dat uit deze terughoudendheid blijkt dat het verstrekken van nadere by'zonderheden en de belangen die fis het geding zijn, dwongen de Amerikaanse pre sident tot optreden. Voor ons staat het vast dat de koude oorlog opnieuw verscherpt zal worden. De Russen zullen een te genzet overwegen. Mogelijk op Cuba, waarschijnlijker in Berlijn. Kennedy verwacht dit laatste wellicht: hij noemde Berlijn met zoveel woorden in zijn toespraak. De grens ia bereikt. Dit is de voornaamste betekenis van president Kennedy's radio- en televisierede voor het Amerikaanse volk. De Mon- roeleer Amerika voor de Ameri kanen - is nog immer de leidraad van de Amerikaanse politiek. LONDEN (Reuter), AP) Ongeveer tweeduizend Londenaars zijn gisteren naar de Amerikaanse ambassade ge trokken om te protesteren tegen de jongste maatregelen in verband met Cuba. De protestmars was georgani seerd door het bekende Comité van Honderd, de Britse bond van bestrij ders van alle kemproeven. De politie moest tussenbeide komen, toen het verkeer belemmerd werd doordat betogers op straat gingen zit ten. Het kwam tot een handgemeen tussen politie en een aantal betogers, dat tien minuten duurde. DEN HAAG (ANP) De PTT heeft bekendgemaakt» dat wegens de sluiting voor de burgerluchtvaart van de luchthavens op Cuba. lucht poststukken en luchtpostpakketten voor dat land voorshands door de PTT niet worden verzonden. Voor wat betreft de verzending per zeepost van correspondentie en post pakketten voor Cuba, moet met ern stige vertraging rekening worden ge houden, zo voegde de PTT hieraan toe. OEN HAAG (ANP) De KLM vliegt op haar dienst van de Neder- De algemene mobilisatie drukt haar stempel op het leven "in Havana en ^^na^lüa^to^e'^s'nlet'^meer (vervolg van voorpagina) De stroom van Russische raketten, en andere aanvalswapens naar Cuba vormt een zeer ernstige bedreiging voor het westeiyk halfrond en voor de wereldvrede, zei Stevenson. Hij diende een resolutie in. waarin de onmiddeliyke ontmanteling en te rugtrekking van raketbases en aan valswapens op Cuba werd geëist. Over de NAVO-bases dicht bij de Russische grenzen „een nogal voor de hand liggend argument voor de Russen", aldus Stevenson zei de Amerikaan, dat die slechts een ant woord vormen op Sowjet-bases die tegen de NAVO-landen zyn gericht. „Wy weten thans," vervolgde Ste venson, „dat de Sowjet-TJnle vastbe sloten is van Cuba een basis voor agressie te maken, die de Ameri kaanse staten onder het bereik van kernwapens zal houden. Het Rus sische doel is, de Russische chantage- politiek in de wereld te kunnen voortzetten.'' Delegatieleider Zorin bestempelde de blokkade van Cuba tot een „een- zydige daad van zeeroverij" en een stap in de richting van het ontke tenen van een kernoorlog. In een. niet mis te verstane waarschuwing aan Amerika betoogde Zorin, dat geen enkel land dat rich zelf respec teert het hinderen van. zyn scheep vaart door een ander land. kan toe staan. Twee resoluties diende de Rus in: een waarin er bü Amerika op wordt aangedrongen, de blokkade op te heffen; een tweede waarin wordt aangedrongen op onderhandelingen om te trachten de toestand te nor maliseren en de oorlogsdreiging weg te nemen. De Cubaanse afgevaardigde dr. Mario Garcia Inchaustegui verwierp een Amerikaans voorstel om VN- waamemers naar het eiland té stu ren. Hij vroeg zich af, waar de Ame rikanen het recht vandaan halen de ontmanteling en ontruiming van bases op Cuba te eisen, terwyi ze zelf over een basis op het eiland (Guantanamo) beschikken. Advertentie IM. naar of over het grondgebied van Cuba zo is dinsdag meegedeeld. Het besluit hiertoe is genomen na een Cubaanse regeringsorder, waarin alie burgerluchtverkeer naar, van en over Cuba werd verboden. De KLM om redenen die gemakkelijk na zijn te gaan als te riskant wordt beschouwd. week? Havan^aan,16 ma?ï P°r

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1