Koopgrage Belgen in rijen naar Heerlen Nog GEEN pnjsstop voor brood GEZONDER auto's bij op betrokken ,Stuntpïoeg' gaat van Den Helder lopen naar Hellevoetsluis MvilftSDAG- J §oê° SUNILDM» li NIL Tegen zeeman 15 j aar geëist voor overval op Hamburgs juwelier Verkoud heid ASPRO' Co-op: prijs brood moet 3 ct hoger Spiegel-zaak Hel Vrije Volk Wat Fikse beet van een hermelijn Punt uit! Calmeijer gaf bedoeling niet goed weer Eelde had eerste officiële vorst i Jean in Nice CBS NEEMT VRIJE TIJD ONDER LOEP Nieuwe stijl Twee maten HET VRIJE VOLK DONDERDAG 1 NOVEMBER 1962 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) De belangstelling in België voor het kledingmagazijn „Utrechtte Heerlen, dat al geruime tijd in Luik en omgeving een reclamecampagne voert onder het motto „Twee maal ko pen één maai betalen" breidt zich als een olievlek over dit land uit alle heftige protesten en processen-verbaal ten spijt. Het bedrijf is nu een actie begonnen in Antwerpen. Een grote Belgische busonderneming gaat volgende week met een vijftig tal bussen uit Antwerpen op Heerlen rijden. Ook Brussel staat op het programma. Evenals uit Luik en Antwerpen rijden de kopers nu ook uit plaatsen als Bastogne en Athus (heen en terug 400 km) naar Heerlen op kosten van het kledingmaga zijn. 1110 9 .rKiW»*""1*' t OnbePerk _t, 1 't A*'e Onder druk Er is Arks n verrassende Thé-Complet aanbieding. K (Van een onzer verslaggevers) Het beruchte, slecht verlichte Delftse gedeelte van rijksweg 13 was gisteravond weer veranderd in een grote autobotsbaan. Ruim 50 auto's waren betrokken hij botsingen en glijpartijen die elkaar in recordtempo opvolgden. Vijf mensen werden met lichte tot ernstige verwondingen in Delftse ziekenhuizen opgenomen. Anderen kwamen er af met schrammen, schaafwonden en builen. Een groot aantal auto's werd door kraanwagens weggesleept. Hervormde Synode: Advertentie IM. (Van een onzer verslaggevers) De officier van Justitie mr. Van de Poll eiste donderdagmor gen voor de Haagse rechtbank een gevangenisstraf van vijftien jaar met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstelling van de regering tegen de 29-jarige Rotterdamse zeeman J. ,T. L. De man was geboeid en onder dubbele bewaking voorgeleid. Vervolg van voorpagina Harde noten TOEN NIET Voorkom Rillerig?: Onprettig? ...„.Vlug:- Advertentie LM, DEN HAAG (ANP) De minis ter van Economische Zaken zal nog geen prijsstop voor brood afkondigen. Voordat eventuele maatregelen zullen worden ge nomen tegen, bakkers, die één cent meer voor* het brood vra gen dan is toegestaan, zal eerst nog op 8 november een gesprek tussen de minister en verte genwoordigers van de bakkerij plaatsvinden. Dit blijkt uit een gisteren na af loop van een bespreking tussen de minister en de staatssecretaris van Economische Zaken enerzijds en de Commissie van Overleg van de Mid denstandsvakcentrales anderzijds uit gegeven communiqué. De commissie onderschrijft de noodzaak van het prijsbeleid, dat is gericht op het voorkomen van in flatoire stijging van de kosten en de prijzen. Ze erkent ook, dat de feitelijke broodprijsverhogingen, zoals die door individuele bedrijven zijn toegepast, niet in overeenstemming zijn met de gemaakte afspraak. Ze heeft echter op zich genomen 'zodanige omstandigheden te bevor deren. dat een vruchtdragend ge sprek binnen de door de minister ree Is in bet vooruitzicht gestelde ter mijn mogelijk zal worden.' .tn dit verband heeft de commis sie een beroep op de minister gedaan geen prijsmaatregel te treffen voor dit gesprek heeft plaatsgevonden. De minister heeft zich bereid ver klaard dit verzoek in overweging te nemen. Het communiqué vermeldt niet welke stappen de commissie zal on dernemen bij de bakkerij. Deze campagne is een antwoord van het Heerlense bedrijf op de actie van Luikse kledingmagazijnen. Zij zijn bijzonder gebeten op de Bel gische busondernemers, die da gelijks met kooplustigen tochten ma ken naar Heerlen. De Belgische actie heeft ertoe ge leid, dat er tegen een tweetal bus ondernemingen proces-verbaal is op gemaakt voor het voeren van een proefproces. De processen-verbaai zijn opgemaakt op grond van artikel 56 van een Belgische ministeriële be schikking uit 1947. Volgens dit arti kel is interstedelijk geregeld verkeer zonder vergunning verboden. De advocaten van „Utrecht", mr. Moszkowicz uit Maastricht en mr. Desmet uit Luik hebben een proces wegens smaad aanhangig gemaakt tegen de Luikse textielhandelaren. Zij zijn er volgens „Utrecht" niet voor teruggeschrokken om dit be drijf in een bijzonder kwaad dag licht te stellen. De Belgische kledinghandelaren hebben ook het Belgische Ministerie van Economische Zaken onder druk gezet. De douane heeft opdracht ge kregen om de aankopen in Heerlen nauwkeurig in het oog te houden. De Belgen mogen voor 150 gulden kleding invoeren. Boven dit bedrag wordt 12 pet. omzetbelasting gehe ven. Verschillende bussen zijn deze week aan een grondig onderzoek on derworpen. Zelfs de handtassen van de dames werden gecontroleerd. Vol gens de bedrijfsleider van „Utrecht" houdt de zgn. „vliegende douane" zich niet aan de tarieven. Deze bri gade heeft Belgische kopers 12 pet. invoerrechten laten betalen over aankopen van slechts 50 gulden on der het motto, dat men geen twee zelfde artikelen tegelijk mag mee nemen. Het Heerlense bedrijf geeft bij aankoop van een bepaald artikel kleding voor hetzelfde bedrag ca deau. De bedrijfsleider, de heer Man daat. is bijzonder boos op de Bel gische opsporingsdienst. Zonder zich als zodanig bekend te maken, hebben twee rechercheurs van deze dienst zich de afgelopen week in zijn winkel aan de Spoorsingel. opgehouden. Ze volgden later dé bus met kopers naar de grens om de Belgen te controleren. De stroom Belgische kopers wordt steeds groter. „Ik schat dat hier per week 3000 Belgen komen," zegt de heer Mandaat. De textielprijzen in België liggen veel hoger. Beneden 225 gulden krijgt men daar geen nieuw kostuum. In Heerlen krijgen de Belgen voor 175 gulden zelfs twee kostuums Advertentie IM. (Van een onzer verslaggevers) Dat een hermelijn het je nog flink lastig kan maken, heeft de heer J. Pais van Midsland op Terschelling ondervonden. Hij hoorde lawaai on der de ramen van zijn woonkamer, ging naar buiten en zeg een herme lijn rond zijn konijnenhok springen. Hjj zag kans om het beestje te pak ken te krijgen, maar toe hij de her melijn in zijn nekvel beetgreep. hechtte het dier zich stevig met zijn scherpe tandjes in de handpalm van de heer Pais. Op zijn hulpgeroep kwam zijn vrouw erbij, die de buren charterde. De heer H. Zorgdrager maakte ten slotte de hermelijn een kopje kleiner. Omdat men momenteel met alle dierebeten voorzichtig moet zijn, heeft de heer Pais zich onder dokters behandeling gesteld. Vraagt Uw leverancier. Drie uur lang was er geen doorko men aan voor het verkeer op de rijks weg. Het werd vanuit de richtingen Rijswijk en Rotterdam omgeleid door de Delftse binnenstad. Extra politiemensen waren opge roepen. Zij deden manhaftige pogin gen om de lange files zo vlot moge lijk door te laten stromen. De gevol gen van de opstoppingen waren tot ver buiten Delft merkbaar. Vele automobilisten kregen lang opont houd. Op de rijksweg heerste intussen een chaotische toestand. Ambulanceauto's ei), kraanwagens reden af en aan. Her en der stonden gestrande auto's dwars over de weg of in de berm. Omstreeks half zeven was de eerste aanrijding gebeurd op de westelijke rijbaan. Als gevolg biervan ontston den andere botsingen en glijpartijen DEN HAAG (ANP) Co-op Ne derland, de centrale van de Neder landse Verbruikscoöperaties, is op grond van haar bedrijfservaringen ten volle overtuigd, dat een verho ging van de broodprijs met drie cent boven de prijs van 1 juni van dit jaar voor het overgrote deel van de bakkerijen in ons land noodzakelijk moet worden geacht. Een verhoging met twee cent, waartoe de minister van Economi sche Zaken bereid is, houdt naar baar mening onvoldoende rekening met de moeilijke economische posi tie. waarin het bakkerijbedrijf zich al vele jaren bevindt. Ook in goed geleide en efficiënt werkende bedrijven is de broodver- ko°P bij een verhoging van twee cent niet of nauwelijks meer rendabel. Een te krappe prijsstelling is naar de mening van Co-op ook niet in het belang van de consument. Ze werkt vermindering van de service in de hand en leidt tot concentratie van bakkerijen tot een omvang, dat de klant niet meer zijn eigen bak ker kan kiezen. Verder vallen prijsmanipulaties met minder streng gecontroleerde bakkerüprodukten te vrezen om toch een voldoende rentabiliteit te berei ken. Talloze ervaringen van de ver bruikscoöperaties tonen overigens, aldus de verklaring van Co-op over duidelijk aan, dat in deze tijd de consument weinig gevoelig is voor veranderingen in de broodprijs. DEN HAAG (ANP) Op de be zwaren van staatssecretaris Calmeyer tegen het geschrift ,Het vraagstuk van de kernwapenen' van de Her vormde Synode en op de uitingen van ongerustheid daarover onder de legerprcdikantcn heeft het modera- men van deze synode thans gerea geerd: het wil graag een gesprek hebben met de hoofdlcgerpredikant en de hervormde predikanten voor de geestelijke verzorging van de krijgs macht. In een brief aan de hoofdlegerpre- dikant heeft het moderamen ai uit gesproken dat, de heer Calmeyer de bedoeling van het geschrift niet ge heel juist heeft weergegeven.' Het is niet juist dat de synode verzuimd zou hebben even sterk te pleiten voor verdediging van de vrij heid als voor de handhaving van de wede. Het geschrift wijst het geweld van wapenen niet af, het gaat echter om de vraag of ook die middelen ge oorloofd zijn die zowel aanvaller als verdediger ten gronde doen gaan en het leven op aarde vernietigen, zo poneert de brief. De staatssecretaris suggereert dat de synode behoort bij hen die over gave aan de Sowjet-dictatuur beplei ten uit angst, meent het modera men. „Wij moeten er daarentegen op wijzen, dat 't wekken van angst juist het doel is van. de .balance of terror' (het evenwicht door afschrikking), die volgens velen het behoud van de wede zou waarborgen. Daartegen heeft de synode nadrukkelijk ge waarschuwd. Het geschrift wil een weg wijzen in de grote gewetenscon flicten waarmee duizenden christe nen te kampen hebben. op beide rijbanen over een groot weggedeelte. Knelpunt Het knelpunt lag weer op het be ruchte gedeelte Pauwmolen en Bras serskade in Delft, dat ondanks her haald aandringen van verschillende instanties nog steeds niet is verlicht. Tot overmaat van ramp is de toe stand van het wegdek hier bijzonder slecht. Met steeds kortere tussenpo zen ontstaan hier de laatste maan den kettingbotsingen aan de lopende band. Omstreeks half tien werden de omleidingen opgeheven. Vijf mensen waren naar Delftse ziekenhuizen vervoerd. De Zwitserse autobestuurder E. Puchs uit Mon- treux kreeg een nekwervelfraktuur, de 2I-jar!ge mejuffrouw M. H. Ven- neman uit Amstelveen kreeg een hersenschudding, de 62-jarige koop man D. Wendeis uit Rotterdam brak zijn linkerbeen op twee plaatsen, de 30-jarige C. Keulemans uit Rotter dam werd met een gebroken borst been naar het ziekenhuis vervoerd en J. H. Kooreman uit Delft liep ver wondingen in het gezicht op. Als gevolg van de opstoppingen die zich voordeden reed bij Rijswijk een auto in het water. TVoy steeds schijnt de zon zo fel, - dat filmster Jean Seberg haar welgevormde arm boven de ogen moet liouden. Waar? In het zuiden natuurlijkop het terrasje van een restaurant in Nice. Ze gebruikte daar de maaltijd (en de wijnmet de schrijver Romain Gary, die als haar verloofde wordt beschouwd. (Van onze weerkundige medewerker) November schijnt niet van plan een bestendige koers te volgen. Reeds ligt een nieuwe depressie in het zeegebied ten westen van Schot land klaar de Westeuropeanen met regen en wind te bestoken. Het zoimig-feesbelljke karakter van donderdag zal dan ook weldra worden afgelost door wolkenpartijen waaruit bij krachtige en aan de kust stormachtige zuidelijke (vind re gen valt. Later in de week keren de polaire luchtstromingen met regen en hagelbuien terug. Eelde boekte vanmorgen met -1 graad C de eerste officiële vorst van het naseizoen. Een omvangrijke regendepressié in Oost-Europa bracht in Goerlitz 57 millimeter regen in een tijdsverloop van 24 uur. (Van een ouzer verslaggevers» Honderden taclitif. Helder en Hellevoetslu.s -.i uri« K.,gen, o,:i 'ai. de belangstelling te plaatsen. Aan deze 'stunt' beginnen zes onder nemende jonge inwoners, gemiddelde leeftijd 22 jaar, van Hellevoet sluis. strand tussen Den i woonplaats meer in De heren L. v. d. Meer, J. Siegers, J. Lagenweg, J. Verploegen, W. An- deweg en J. de Boer, allen onge traind. starten zaterdag 3 november in Den Helder voor de eerste etappe van hun lange tocht langs de Noord zeekust. Op de eerste dag hoopt het zestal "Wijk aan Zee te bereiken; Scheve- nittgtn is het doet van de tweede dag en het laatste zestig kilometer lange traject tussen Scheveningan en de marineplaats Hellevoetsluis .leggen zij maandag 5 november af. Omstreeks zes uur willen z(J maandagavond weer in Hellevoet- sluis terug zijn, waar zij zullen wor den verwelkomd door de marinecom- In het zuidelijke deel van Zuid- slavië zijn als gevolg van zware re genval weg-, spoor- en luchtverbin- dingen ontwricht. Door overstromin gen is een deel van de internationale autoweg tussen Skoplje en Saloniki in Griekenland onbruikbaar. NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL De zeeman stond terecht voor de overval op een juwelier in Hamburg, gepleegd in 'juni vorig jaar. Tijdens de overval in de winkel, waarbij de juwelier is mishandeld, zou L. die met een pistool het publiek in be dwang hield, een Duitse schoenma ker vanuit de deuropening hebben neergeschoten. De officier persisteerde bij zijn eis van vier weken geleden, toen de zee man zich voor dezelfde feiten even eens voor de rechtbank had te ver antwoorden. Het onderzoek in de zaak is toen op last van de recht bank heropend. Op de zitting van donderdag had den de officier van Justitie, de recht bank en de raadsman mr. R. F. Foortse, kennis genomen van een aantal processen-verbaal van de Hamburgse politie, die intussen aan het dossier waren toegevoegd. Dit was verder nog uitgebreid met twee paspoorten. Een hiervan stond op naam van een zekere Groeneweg en was voorzien van een foto van L. Het andere stond op verdachte's eigen naam en was fotoloos. De zeeman gaf toe zijn pasfoto te nebben overgebracht naar het door hem gestolen paspoort dat op naam stand van Groeneweg. De processen-verbaal bevatten on der meer verklaringen van de gewon de juwelier en van de arts die hem behandelde, het sectierapport van het doodgeschoten slachtoffer en de verklaring van de mededader van de overval Kurt W. Kurt W. zit in Ham burg in hechtenis. De stukken waren gewaarmerkt en vertaald. Noch de rechtbank, noch de offi cier, de raadsman of de verdachte had iets aan de stukken toe te voe gen. Hierop verklaarde de officier te persisteren bij zijn eis. De rechtbank zal 15 november uitspraak doen. mandant van de basis Hellevoetsluis, gemeentebestuurders, marineperso neel (een detachement komt hiervoor speciaal uit Vlissingen) en de plaat selijke muziekvereniging. De zes wandelaars krijgen van alle kanten veel medewerking. De marine, die medailles uitreikt, de verschil lende gemeentebesturen, die voor gra tis logies zorgen, zij hebben blijk ge geven van vee! belangstelling voor deze strandwar.delmars. „Het is enorm," zegt de heer 3. de Boer, ulo-onderwijzer in Hellevoet sluis, die liet initiatief tot deze drie daagse mars beeft genomen. Onge vraagd zegt bü er wel tegen op te zien: „Ik word er al moe van, als ik er aan denk," maar laat dan toch een optimistisch geluid horen. „Het zal wel lukken, het is gewoon een kwestie van goede mentaliteit en doorzettingsvermogen. Het plan is by hem opgekomen, toen hij samen met de heer Van de Meer vorig jaar deelnam aan de strandzesdaagse tussen Den Helder en Hoek van Holland. „Het zou," aldus redeneerde de heer De Boer, „wel aardig zijn om juist tussen de marineplaatsen Den Helder en Hellevoetsluis te gaan wan delen, omdat er eeuwenoude banden tussen beide stadjes bestaan." Het hoofddoel is echter niet om de aandacht te vestigen op de rela ties tussen beide marineplaatsen. „Er steekt," aldus de heer J. de Boer. die lid is van de afdeling van de Party van de Arbeid, „wel iets meer achter." ,,Er wordt," zo vervolgt hij, „te weinig aandacht besteed aan deze streek (het eiland Voome-Putten) en deze plaats, die negenduizend inwo ners telt." De heer De Boer ziet Hellevoet sluis als ideale woonplaats in het Botlekgebied, waarin hy em ongun stige ontwikkeling meent te bespeu ren. „Er is in dit gebied," aldus betoog de hy een aaneensluiting van agglo meraties: Rotterdam, satellietstad Hoogvliet en Spykenisse. Tussen Spykenisse en Hellevoet sluis wil de heer De Boer gaarne een groenstreek gehandhaafd zien. Maar. zegt hij nogmaals, "er wordt over het algemeen te weining aandacht be steed aan de belangen van de ma rineplaats en zijn bewoners. Het lopen van een strandwandel- mars, is wel geen directe oplossing maar door het leveren van dergelijke prestaties hoopt de 'stuntploeg', zoals de heer De Boer het zestal noemt ook in de toekomst Hellevoetsluis enigermate in de belangstelling te brengen. Dinsdagavond laat werd al bekend dat minister Stammberger zich op zyn tenen getraptvoelde. Begrype- lijk, want terwijl zijn staatssecretaris Strauss (geen familie van de minis ter van Defensie) wel tevoren was Ingelicht over de in de nacht van vrijdag op zaterdag tot in de per fectie uitgevoerde demonstratie van justitiële machtswellust tegen Dei- Spiegel, kwam de minister het nieuws pas te weten uit de ochtendbladen van zaterdag. Een pikante bijzonderheid is dat staatssecretaris Strauss lid is van een andere party, nameiyk van de CDU. Ook in de deelstaat Noord- Rijnland-Westfalen, waarin toe vallig de hoofdstad Bonn ligt, was de eveneens liberale minister van Binnenlandse Zaken. Weyer, niet geïnformeerd. Het tot de CDU be horende hoofd van de recherche echter wel. Deze coïncidenties hebben de hele FDP woensdag In veriet gebracht. De liberale bondsdagfractie verga derde urenlang voordat 's middags de vier liberale ministers samen met partyvoorzitter Mende een lang on derhoud hadden met bondskanselier Adenauer. Wat er precies achter gesloten deuren is gezegd weet men niet, maar wel is uitgelekt dat de vier FDP-minislcrs. Stammberger, Lenz. Stark en Miscbnick, harde no ten hebben gekraakt. Minister Stammberger zei dat hjj als verantwoordeiyk minister op de hoogte gebracht had moeten worden van de actie tegen Der Spiegel. Bo vendien deelde hy mee geschrokken te zyn van de wyze waarop tegen het weekblad is opgetreden en voorai de manier waarop de waarnemend hoofdredacteur, Ahlers. in Spanje is gearresteerd. Adenauers perschef, staatssecreta ris Von Hase, antwoordde op vragen van journalisten, dat de minister van Justitie niet en de staatssecre taris wel was ingelicht, omdat de justitie 'de kring van mensen die in vertrouwen zUn genomen' zo klein mogeiyk had willen honden. Von Hase deelde ook mede, dat het arrestatiebevel tegen de waarnemend hoofdredacteur Ahlers niet Is door gegeven aan Interpol: volgens de regeringswoordvoerder is dit bevel pas uitgevoerd toen Ahlers in Frank fort uit het vliegtuig stapte. Tegenover deze regeringsverklaring staan echter de mededelingen van anderen, o.a. van Ahlers en zün echt genote, dat zy beiden wel degelijk 'door de Spaanse politie zyn gearres teerd en in een donkere, onverwarm de cel van het politiebureau te Ma laga zijn opgesloten. Wie er liegt zal later moeten blij ken, maar wel is het zeker, dat dit onfrisse detail van de Spiegel-affaire een van de oorzaken is waarom mi nister Stammberger maar liever zijn biezen pakt. Enkele maanden geleden bood de zelfde minister bondskanselier Adenauer ook zijn ontslag aan, na dat was gebleken dat de door Stammberger benoemde procureur- generaal Frankel in de nazi-tyd had meegewerkt aan terreurvonnissen. Adenauer accepteerde Stammbergcrs ontslag toen niet. Enkele vertrekken van het re- dacticgebouw van Der Spiegel zijn woensdag door de politie vrygege- ven. De meeste kantoren zijn ech ter nog verzegeld en mogen door de redacteuren niet worden betre den. De werksters die vandaag de redactielokaliteiten moeten schoon houden, mogen slechts dweilen en vegen onder voortdurend toezicht van de politie. DEN HAAG (ANP) Het Cen traal Bureau voor de Statistiek zal binnenkort opnieuw een onderzoek naar de vrijetijdsbesteding instellen. De enquête zal zich ditmaal richten op de avond- en weekend-bestedmg gedurende de wintermaanden en de samenhang tussen enkele vormen van vrijetijdsbesteding, waarbij de radiobeluistering en hel televisiekij ken bijzondere aandacht zullen krij gen. De proef met een nieuwe wijze van begrotingsbehandeling, genomen door de Tweede Kamer, wettigt enkele voorlopige conclu sies. Om het achterwege blijven van de schriftelijke gedachten- wisseling behoeven, naar het zich laat aanzien, geen tranen te wor den gelaten. Deze was bijzonder tijdrovend geworden en bleef doorgaans weinig concreet. Tot bet uitvechten van principiële ge schilpunten leende zij zich niet. De openbare commissievergade ringen die er nu voor in de plaats komen, doen dit evenmin. Dit is de eerste les die uit het experiment kan worden getrok ken. Discussies met duidelijke po litieke accenten zoals bij voor beeld over het vraagstuk van de ambtenarenpensioenen, kunnen beter wachten tot de plenaire ver gadering. Hier immers worden als vanouds de beslissingen genomen. Hier spreekt de Kamer in haar geheel: zij kan moties en amen dementen aannemen, desnoods een begroting verwerpen, enzo voorts. Ï'en tweede conclusie is deze: J het systeem van de mondelin ge voorbespreking staat of valt met de kwaliteit der agenda's. Er zal tijdig dienen te worden onder scheiden tussen kaf en koren. Stokpaardjes, waaraan uit parle mentair oogpunt niet de geringste praktische betekenis toekomt, zul len zonder aanzien des persoons moeten worden geweerd. De wasiyst van tweehonderd punten, opgesteld door de onder wijscommissie. was een onding. Het resultaat ervan is geweest een even chaotisch als oppervlakkig vraag- en antwoordspel, dat zo mogelijk nog minder houvast heeft gegeven dan voorheen de voorlopige verslagen en memories van antwoord. Dit is ernstig te betreuren, alleen al omdat het nieuwe systeem erdoor in diskre diet kon worden gebracht Tiet kan nodig blijken over te 11 te gaan tot de stichting van een permanent agendabureau, dat reeds in het eerste stadium van de voorbereiding de teugels strak houdt. Daarnaast doet zich nu reeds de behoefte gevoelen aan een college van bekwame voorzit ters. dat geestelijk en fysiek tegen de eisen van een maandenlang vol te houden, soepele en effi ciënte leiding is opgewassen. Als volgend jaar alle begrotin gen heet van de naald in bespre king worden gebracht, als dan tevens de algemene begrotings commissie haar coördinerende taak moet gaan verrichten en als er bovendien nog de garantie moet zijn dat al dit werk zo goed mogelijk wordt gedaan, dan zul len om te beginnen de hier aan geroerde problemen uit de wereld moeten zijn. Wij hopen en vertrouwen dat de Kamer zich er in haar huidige samenstelling nog te rechter tijd op zal bezinnen. Zij heeft het experiment met prijzenswaardige vlotheid op gang gebracht. Zij verdient er over de gehele linie succes mee. "E'en on-Nederlandse gedachte -Lj noemt de liberale mevrouw Van Someren een wet, die tegen Radio Veronica zal kunnen op treden. De wet zou immers exter ritoriale werking hebben, omdat Veronica buiten de grenzen ligt. Mevrouw Van Someren vindt het blijkbaar on-Nederlands, dat de mazen in een wetgeving wor den gedicht, die de één toestaat waarvoor anderen (zwaar) wor den gestraft. Misschien wordt haar rechtsge voel aardrijkskundig bepaald. Op de dag. dat zij in de begrotings commissie voor onderwijs van de Tweede Kamer sprak, stond er een bericht in de dagbladen: Vijf clandestiene zenders in' Amster dam opgespoord en in beslag ge nomen. Zelfs mevrouw Van Someren moet dit (noodgedwongen) meten met twee maten toch wel dwars zitten, dachten wij. Ctoutmoedig noemt het Aige- meen Dagblad het idee om in de radio reclame toe te staan. Stoutmoedig zijn is zo iets ais dapper, onversaagd zijn. Dit ele ment hadden wij in alle pleidooien voor commerciële radio nog niet ontmoet, maar het is goed te we ten, dat de strijd op het heroïsche vlak komt. Overigens is commerciële radio echt niet zo heroïsch. In Amerika en Luxemburg kunnen ze er ai- lang over meepraten. Advertentie IM,

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1