He Vrl Vol Softenon zaak start maandag Jury moet beslissen of zij schuldig zijn aan moord KVP en ARP Belastingverlaging desnoods annuleren voor hulpverlening Utrechter aangehouden Geneesmiddelen op doktersrecept niet meer weten wat er op doosjes of flesjes staat Drama in Mum: man wurgt zijn vrouw na ruzie Haarkloverij in de lucht Nu loopt mijn motor pas echt lekker! Spelen poiitieke factoren 'n rol? Drink LoonadYi€$ DAT DOOD BABY VEROORZAAKT HEEFT Waarom? N" HE1? VRIJE VO' -K ZATERDAG 3 NOVEMBER 1962 PAGINA J inmimiiiiimifitmitimiim minimum tm j )e Softenonsaafc maar toen de nu 25-jarige Suzanne Van- deput-Coipel haar zeven dagen oude dochtertje Carine een zuigfles met melk gaf, waarin zij de zeer sterke slaapmiddelen had opgelost, die dokter Jacques Casters haar had gegeven, wist zij van Softenon niets af. Zij wist niet meer. dat zij die ta bletten in het begin van haar zwangerschap had ingenomen. En als zij het zich al herinnerd had, zou zij nog geen verband gelegd hebben tussen die medicijnen en het feit dat haar kind zonder armen geboren werd. Slechts de rudimenten van hand jes had het; die zaten direct aan het rompje vast. J^ofcter Casters die haar de Softenon destijds had gegeven ais slaapmiddel, legde dat verband evenmin; hij wist van de mogelijke gevaren van Softenon nog niets. De bekendmaking daar omtrent in België is heel laat geschied, pas veertien dagen na het drama van Luik, hoeiuel de Duitse fabriek van de middelen die thalidomide bevatten en die onder verschillende namen in tal van landen werden verkocht, al in december 1961 een waarschuwing had gezonden naar de officiële medische instanties van alle landen van Europa en van Canada. Laat het niet leven Weigering Jury-rechtspraak da enige echte voor mensen die kwaliteit verlangen! Verdacht van aanranding bedreiging en beroving (Van een onzer verslaggevers) Wie geneesmiddelen op doktersrecept koopt zal binnenkort niet meer op het flesje of doosje mogen lezen wat er in zit en waarvoor het is bestemd. De apothekers zullen ervoor moeten zorgen, dat het publiek niet meer kan lezen wat er op het eti ket en op de verpakking staat. Zij zullen die etiketten moeten ©verplakken of wegkrabben ol zij zullen de medicijnen in andere flesjes oï doosjes moeten doen, waarop géén bijzonderheden over de samenstelling en over de bestemming staan. LUISTER NAAR^ Wbv chocolade hage! Kwalijke zaak Wegmoffelen Tot ziens... bij de BP pomp! Sfl treil wennen Wijftal staat tere sht (Van onze verslaggeefster Gerda Brautigam) T\,Taandagmorgen om half tien begint voor het Assisenhof In Luik de Softenonzaak, Vijf men sen zullen gelijktijdig terechtstaan: de jonge moeder, die op 29 mei van dit jaar haar ernstig misvormde kindje het leven benam, haar man, haar zuster en haar aioe der, die haar daarbij ge holpen hebben, en hun huisarts, die het recept voor het vergif heeft afgegeven, wetende waar voor het gebruikt zou worden. Van hen zitten de moeder, de grootmoe der en de dokter vijf maanden in voorarrest. De vijf verdachten wor den bijgestaan door zeven advocaten. Er zullen .vaar- schijnii.jk veertig getuigen gehoord worden; men neemt aan dat de zaak een kleine week zal duren. Een jury moet ten slotte beslissen of deze vijf men sen schuldig zijn aan moord of medeplichtig heid aan moord of niet. Het zal ongetwijfeld een zeer bewogen proces wor den, waarbij het zelfs niet uitgesloten is dat politieke factoren gaan meespelen. Advertentie LM. Vandaar dat politieke factoren In deze zaak kunnen gaan mee spelen; van verschillende kanten in België, met name ook van socia listische zijde, wordt de minister van Volksgezondheid niet ondui delijk beschuldigd van laksheid. Suzanne Vandeput wist niets van Softenon af. Zij wist alleen dat op 22 mei haar kind geboren was; men vertelde haar dat het een meisje was, maar tot haar grote ongerustheid kreeg ze het kind niet te zien. Vier dagen lang niet. Haar moeder, mevrouw Fernan da Yeraa had het kina wel gezien: zij was bij de bevalling aanwezig. Ze ging onmiddellijk naar de di recteur van de kliniek, dokter Weerts en smeekte hem het onge lukkige wezentje niet te laten le ven. Maar de dokter wees naar verontwaardigd de deur; een dok ter doodt niet. Later ging de grootmoeder nog eens naar zijn huis; dokter Weerts wees haar nu op zijn erecode als arts, op zijn eigen levensbeschou wing, die hem een dergelijke daad streng verbood, op de wet, die op dit punt evenmin is mis te ver staan. Onwetend van de stappen die haar moeder al had onderno men. ging ook Suzannes zuster, Mo nique Coipel naar dokter Weerts; uiteraard kreeg zij hetzelfde af wijzende antwoord. In haar wanhoop liep Monique die zeer roet haar zuster begaan was, zelfs naar de verloskundige die Suzanne had geholpen, zuster Fhilomène. Ze vroeg haar, het mis maakte kindje toch niet tot leven te veroordelen. De heftig geschrok ken non wees de jonge vrouw ooos en bits af, waarop Monique In een hysterische huilbui uitriep, dat ze voor zo'n meedogenloze godsdienst geen respect kon hebben. 'Ver schrikkelijke godslasterlijke taal.' zou de ontstelde non later bij het politieverhoor zeggen. Inmiddels vroeg Suzanne maar steeds waarom ze naar kindje niet te zien kreeg en waarom haar man, haar moeder en haar zuster zo bedrukt waren. Tot men haar, vier dagen na de bevalling, het eind bracht - toen smeekte ook zy dokter Weerts: Laat mijn kind niet leven/ De nonnen deden bun best de wanhopige moeder te troosten. Zij spraken over berusting en aanvaarding. Een vraag die mis schien gaat spelen tijdens net proces: Heeft men die totaal overspannen vrouw op een psy chologisch juiste wijze benaderd? Eén van de nonnen zei: 'Er zyn immers tehuizen, waar zulke kin deren ondergebracht kunnen den.' Suzanne riep boos: 'Dat zou misschien een oplossing *un- nen zijn voor mij, maar toch met voor mijn kind!' 's Middags werd er op de ka mer van Suzanne lang gepraat. Een gesprek tussen haar, naar man, Joseph Vandeput. haar moeder en Monique, haar zuster. Daana zijn Monique en haar moe der naar dokter Casters gegaan, de huisarts van de familie Hij gat ten slotte een recept voor luminal, maar 's avonds kwam hij bij me vrouw Yerna, de moeder van öu~ zanne en Monique om te zeggen, dat zij de luminal niet moesten gebruiken. Een week na de geboorte van Carine, werd Suzanne uit de kil- niek ontslagen. Dokter Weerts, zyQ assistent, de zusters drongen er al lemaal sterk op aan dat zij net meisje nog een maand in de kltnies zou laten. Zij hoefde er niet voor te betalen. Maar de hele famine weigerde vastberaden: zy namen het ldndje mee. Zü gingen niet naar huls maar naar dokter Casters. Toen hij het kind gezien had, gaf hij andermaal een recept. Voor zeer zware slaap middelen. Thuisgekomen, stuurde Suzanne haar familieleden weg, ook naar man. Zij maakte het flesje klaar en gaf het kind te drinken. Daarna legde zij het in het wiegje. De volgende morgen was Carine dood. De volgende morgen stond ook de politie in het huis van de Vandeputs. 'ZU is nu gelukkig, zei Suzanne, die zich zonder verzet liet arresteren. Waarom de oolitic er zo gauw was? Dokter Weerts had de zaak ,,niet vertrouwd. Hij had na lang overleg met zijn assistent, ten slotte de justitie gewaarschuwd; hij vreesde dat de ongelukkige vrouw en haar overspannen fa milieleden een wanhoopsdaad zouden begaan aan het kind. Toen de politie kwam kijken, was het al te laat. Vragen die misschien ln het pro ces naar voren zuilen komen: Als dokter Weerts meende, dat hij waarschuwen moest, waarom liet hij dan bijna een volle dag voorbij gaan? Waarom waarschuwde hij, toen het te laat was? En mocht hij wel waarschuwen? Was dat niet in strijd met zijn beroepsgeheim als medicus? Suzanne werd gearresteerd en weldra ook haar man, haar moe der en haar zuster. Het was voor de poütie niet moeilijk het spoor te vinden naar dokter Casters, ai had hü, ietwat naïef, tegen de fa milie gezegd: 'U moet mij er na tuurlijk buiten laten. Een golf vaii emotie sloeg over Luik, over België, over de we reld. Er werd heftig partij getrok ken voor en tegen Suzanne Van- depot, dokter Casters en de fami lieleden van Suzanne. De Belgi sche geestelijkheid liet over haar mening geen misverstand bestaan: Moord is moord. Maar een peti tionnement in Luik leverde 16732 handtekeningen op van mensen, die Suzannes daad goedkeurden tegen slechts 938 die haar afkeur den. Ettelijke malen zijn er pogingen in het werk gesteld de gean :s- teerden in voorlopige vrijheid te krijgen. Vrees voor herhaling van het misdrijf was er immers niet? Maar alleen Joseph Vandeput en zijn schoonzuster Monique Coipel werden voorlopig op vrije voeten gesteld. Suzanne, naar moeder en dokter Casters bleven in voorar rest. Vijf maanden lang. (Vervolg van voorpagina) Het voorbeeld van de heer Ruy- gers volgend, kwam ook de woord voerder van de KVF-fractle, tnp Biaisse, aan het slot van z\jn be schouwingen met wat hij noemde een •indicatie in motievorm'. De kern hiervan was een verhoging tot 350 miljoen, onder meer omdat het niet verstandig zou zijn het bedrag te binden aan een percentage vaal het nationaal inkomen. De heer Biaisse bepleitte voor de ontwikkelingshulp de hoogste priori teit, maar verklaarde zich tegen een eventuele belastingverhoging voor dit doei en evenzeer tegen een ge richte belastingheffing zoals deze van antirevolutionaire zijde eerder is be pleit. Een belastingverlaging echter moet men ter oplossing van dit vraagstuk z.i. kunnen laten vallen. De liebraal dr. Korteweg, ofschoon kennelijk niet erg onder de Indruk van de argumentatie van mr. Luns, kon niet ontkennen dat ln sommige opzichten de uitgaven zullen moeten worden opgevoerd. Hij onthield zich echter zorgvuldig van uitspraken die het nodige houvast boden. Zonder omwegen daarentegen daarentegen vroeg mr. Biestheuvel, sprekend namens de AR-fractie, om een 'aanzienlijke' verhoging van het overheidsaandeel voor de komende jaren. Het meer genoemde percen tage van het nationaal Inkomen leek hem, gezien de snelle internationale ontwikkeling, eerder als minimum dan als gemiddelde wenselijk. Minister Zijlstra met mr. Luns, drs. De Pous en mr. Marijnen achter Maandag zullen Jaques en Mo nique naast Suzanne, mevrouw Yerna en dokter Casters in de ver- dachtenbank zitten. Men zal be ginnen met twaalf juryleden te kie zen, want een Belgisch Assisenhof werkt met een jury. De jury moet het schuldig of onschuldig uit spreken, waarbij zij niet op juridi sche argumenten hoeft te letten. Als het schuldig wordt, spreekt de rechtbank een straf uit; is het on schuldig dan gaan de verdaenten meteen naar huis. In Luik meent men, dat het Kie zen van een jury wel eens lang zou kunnen duren. Zowel de Pro- cureür des Konings (te vergelyken met de officier van Justitie bij ons) als de advocaten hebben het recht op bepaalde gronden mensen te diskwalificeren als jurylid Men zegt in Luik, dat de verdedigers er naar zullen streven zoveel moge lijk vrouwen in de Jury te krijgen en zo weinig mogelijk katholieken. Advertentie XM. de regeringstafel gezeten trok on middellijk een bedenkelijk gezicht. Niettemin bleek ook zijn partijgenoot bereid, aan de gevraagde verhoging een mogelijke belastingverlaging op te offeren. Nog voor 1963. aldus mr. Blesheuvel, moeten de bestedingen in dit licht worden bezien. Aan het slot van de eerste ronde van het debat heeft minister Luns er de aandacht op gevestigd, dat zich sinds de indiening van de nota nieuwe ontwikkelingen hebben voor gedaan. In de wandelgangen van het parlement werd hierin vrijdag alge meen een voorteken van op komst zijnde concessies gezien. De 28-jarige Utrechtse steengaas- zetter-worslelaar P. U.» die er van wordt verdacht de 28-jarige Utrecht se J. B. te hebben aangerand, be dreigd en beroofd, is door de politie aangehouden. De vrouw heeft verklaard dat O. haar tegen haar wil ln een auto heeft meegenomen, haar heeft aan gerand en onder bedreiging met een revolver al haar geld heeft opgeëist. Een volgende avond moest zij naar een café in de binnenstad komen en hem daar honderd gulden ge ven. Zij wachtte daar in gezelschap van enige politieagenten. Toen de man niet kwam heeft de politie hem later in zijn woning aangehouden. Het zou niet de eerste keer zijn dat hij de vrouw, met wie hij een verhouding had, met het dreigement haar te zuüen vermoorden geld af handig heeft gemaakt. BANGKOK (Beuter) De zware stormen die Zuid-Thailand vorige week hebben geteisterd, hebben in to taal 682 siaebtoffers gemaakt, zo heeft premier Sarit Thanarat van Thailand gisteren meegedeeld. Volgens de minister van Binnen landse zaken, die een reis door de zuidelijke provincies heeft gemaakt, heeft een kwart van de rubberplan tages aldaar grote schade opgelopen. Advertentie IM. Radio Luxemburg 208 meter J j 0 zondag 12 uur 8 Radio Veronica 192 meter woensdag 13.45 uur Een muzikaal verhaal van Annie M. G. Schmidt en Cor Lemaire, o.l.v. Wim lbo gespeeld door Hetty Blok, Annemarievan Ees, Joop Doderer en Jan Oradi aangeboden door Een en ander wordt wettelijk gere geld in het op de helling staande Apothekenbesluit, een van de uitvoe ringsbesluiten van de Geneesmidde lenwet, die reeds vier jaar geleden door het parlement is aangenomen en nog steeds niet in werking is getre den. 'Van medische 2ijde,' zo vertelde ons de heer A. Th. van Tilburg, in specteur van de Volksgezondheid voor de geneesmiddelen en vroeger farma ceutisch hoofdinspecteur, 'vindt men 't niet verantwoord, dat het publiek op de etiketten, op de verpakking en op de foldertjes, die vaak bij verpak te geneesmiddelen zijn gevoegd, kan lezen, wat precies de inhoud is en waarvoor het wordt gebruikt. Anders gaat het publiek maar snuf felen in medische encyclopedieën en zelf conclusies" over zijn kwalen trek ken. 'de artsen en apothekers zullen die vermeldingen wél moeten kunnen le zen, vooral omdat er zo veel nieuwe geneesmiddelen verschijnen, dat ze 't anders onmogelijk zouden kunnen bijhouden.' Natuurlijk zullen er van de zijde van het publiek bezwaren tegen de nienwe regeling komen. Maar per soonlijk vind lk deze regeling een voordeel, omdat daardoor wordt voor komen, dat het publiek zich een ge heel verkeerde voorstelling van zijn kwalen gaat vormen. Als eon patiënt moet weten wat hem msnkeert dan moet hem dat op een andere wijze kenbaar worden ge maakt. Dat is de taak van de dokter. Er zijn patiënten, die daar erg gevoe lig voor zijn. Bij hen zal de arts wellicht de kwaa! kleineren en bij anderen, die zich niet dik maken om wat hen scheelt, zal hij de zaak misschien een beetje aandikken: 'Denk erom, dat u die geneesmiddelen gebruikt Anders gaat u dood.' Het betreft hier alleen geneesmid delen op recept van de dokter. Maar soms schrijft de dokter een medicijn voor, dat ook verkrijgbaar Is zonder recept. Dan zal degeen, die met het receptje van zijn dokter bij de apotheek komt, niet mogen lezen wat er over de samenstelling en de bestemming van het geneesmiddel Is vermeld, terwijl een ander, die het zelfde geneesmiddel koopt, maar dan zonder doktersrecept, wél mag le zen wal er allemaal op staat. De farmaceutische Industrie zal echter mogen voortgaan met de ver meldingen bij verpakte geneesmidde len van indicaties en samenstellingen. 'Want,' aldus de faaee .Vaa Tübutg, Overigens zal er ook een Verpakte- Geneesmiddelenbesluit komen, dat aan deze medicijnen een aantal eisen stelt. Eerst als de verpakte genees middelen aan die eisen beantwoorden zuilen zij worden toegelaten en ge registreerd op de zogenaamde U(it- sluitend R(ecepten) lijst of op de Uütsluitend) A(potheken)lijst, res pectievelijk voor geneesmiddelen, die door apothekers uitsluitend op dok tersrecept mogen worden verkocht en voor geneesmiddelen, die zonder re cept maar wel uitsluitend in apothe ken mogen worden verkocht. "De Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Phar- macie beveelt de apotheken,' aldus de heer Van Tilburg, die zelf 33 jaar een apotheek heeft gehad, 'reeds lang aan, het publiek, dat geneesmiddelen op doktersrecept betrekt, onkundig van samenstelling en bestemming te laten.' Maar zo lang deze aanbeveling niet wettelijk is geregeld, zuilen er nog apotheken zijn, die de dunne papier tjes met de indicaties en de schei kundige samenstellingen van de ge neesmiddelen, niét met, doosje en al wegmoffelen en die niét zeggen, als de klant erom vraagt: 'Néé, dat mag niet meer; dat is alleen voor ons En: 'Och meneer, u zou uit dat pa pier maar verkeerde conclusies trek ken over uw kwaal' Mij'n rij-domein is de buitenweg. Zo'n 30.000 km per jaar. Maar sinds ik op BP Super Mix 50 rijd, heeft mijn motor er veel meer zin fn, 'n Prachtige vinding van BP, die 5 verschillende soorten benzine. Individuele voeding! Dèt heeft iedere motor nodig. U moet het zelf ook eens proberen, welke van de 5 soorten benzine het besta bij'UW motor past. Aldu i i (Van een onzer verslaggevers) Tijdens een vechtpartij met haar man, die haar bij de keel greep, Is de 27-jarige Gorkumse mevrouw G. R.-v. d. L. overleden. In de echtelijke woning ontstond ruzie toen zij met haar man, de 29- jarige arbeider J, H. R, was terug gekeerd uit een café. Volgens de po litie heeft de man zijn vrouw bij de keel gegrepen en is hij, toen hij merkte dat zij geen tekenen van le ven meer gaf, huilend de straat op gelopen. Een voorbijganger bracht hem naar het politiebureau. Daar heeft hij, aldus de politie, 's nachts een volle dige bekentenis afgelegd. De offi cier van Justitie heeft zich vrijdag morgen in Gorkum op de hoogte laten brengen. R. zal naar het Huis van Bewaring in Dordrecht worden overgebracht. Bij de sectie, die inmiddels is ver richt door de pataloog-anatoom dr. Zeldenrust, is niet komen vast te staan, dat de vrouw door wurging om het leven is gekomen. Het tegen deel is volgens de politie al evenmin, bewezen. Het is bekend dat de gezondheids toestand van mevr. R. te wensen overliet. Het Tweede-Kamerlid voor de KVP, mej, J. M. Th, Knol zal voor de verkiezingen van volgend jaar geen nieuwe kandidatuur aanvaar den. LONDEN (AP) Trans pruik niet te opvallend genover de zwakke sek- Worli Airlines (TWA) is. se", aldus Aer Lingus. heeft vrijdag meege- ij- „Wij zouden er niet deelddat üe 1400 ste- De BOAC deelde des- aan denken een meisje wurdessen van de maat- gevraagd mee dat deze in dienst te nemen, dat schappij hun haar mo- Britse maatschappij een pruik draagt; ik he- gen verven of zelfs zen vasthoudt aan haar doel natuurlijk, als we pruik mogen dragen als standpunt: géén kleur- het zouden merken, ler- ze daar zin in hebben, spoelingen, géén geverfd se meisjes doen dat „Voorheen vierden vele haar. En géén pruiken trouwens niet vaak", meisjes afgewezen we- ook", zsi een woordvoer- gens hun geblondeerde der. „Het haar van onze De BEA verklaarde haar", verklaarde een stewardessen moet vol- dat er géén beperkende woordvoerder. „Nu kun- komen natuurlijk zijn en bepalingen bestaan op nen we ook meisjes ar- kort worden gedragen, de kleur van het al of cepteren met geverfd drie cm "boven de boord." niet echte haar van haar kaar, als het maar niet stewardessen, van die felle kleuren Ook „penny" op het „Voor zover wij weten zijn". voorhoofd is bij BOAC dragen onze meisjes geen TWA rekruteert vele niet geoorloofd. pruik en verven ze hun stewardessen in Enge- -fr haar niet, maar als ze land. De woordvoerder Aer Lingus, de Ierse zouden willen, zouden zei, dat een voormalige luchtvaartmaatschappijwe dat als een persoon stewardess zal beoorde- is het volkomen met lijke zaak van hen zelf len of de haarkleur aan- BOAC eens. „Wij staan zien en geen verboden vaardbaar en of de een tikje ouderwets te- opleggen a de sombere uitlatingen van - werkgeverszijde over de aan- 'tastlng van de winstmarges en d daaruit voortspruitende noodza kelijkheid om de ioonsverhogin gen het volgend jaar binnen zeer enge grenzen te houden, mag he loonadvies van de SER wel een verrassing worden genoemd. De gehele SER werknemers werkgevers en Kroonleden zegt nu. dat een gemiddelde loonstij ging van 2,7 percent aanvaard- baHoeiSis de SER tot dit oordeel gekomen? Eenvoudig door aan de koude cijfers en berekeningen een nieuwe factor toe te voegen en die zwaar te laten wegen: de be- leidsfactor ofwel het gezonde ver stand. Al verwachten wij, zo heeft men geredeneerd, dat 1963 een jaar van vertraagde economische groei zal zijn en al Is voorzichtig heid geboden, het zou toch Irreeel zijn een loonpauze af te kondigen. De spanning op de arbeidsmarkt duurt immers nog steeds voort en de ervaring heeft wel geleerd, aat ,de feitelijke loonontwikkeling izich dan weinig aantrekt van i strenge voorschriften. .Jus redenerende, heeft de SER zich in feite gebaseerd op het nieuwe svsteem van loonvorming, dat ln juli aan de regering Is voor gelegd. In dit systeem wordt de produktiviteit als enige maatstaf voor loonsverhogingen opzij ge schoven. Het gaat uit van de over tuiging, dat het bedrijfsleven zelf: het best alle omstandigheden en ontwikkelingen die op de loon vorming van Invloed zijn, kan be oordelen en op grond daarvan tot een verantwoord loonpeil in de verschillende bedrijfstakken kan komen. De SER neemt nu aan, dat de regering deze zienswijze zal volgen en hij bouwt in zijn concrete ad vies voor 1963 logischerwijze voort op de eerder voorgestelde prin cipiële hervorming van het loon- beleid. L[aar Intussen zijn de algemene ■*- aanwijzingen van staatssecre taris Roolvlnk nog altijd van 'kracht, ook al worden ze niet over- |al strikt nageleefd, waardoor de zwarte lonen een economisch pro bleem op zich zelf zijn geworden. Het wordt dus wel hoog tijd. dat de regering haar oordeel geeft over twee onlosmakelijke zaken: de hervorming van de gehele loon politiek en de mogelijke verhoging ln 1963. De SER weet wat hij wil; het woord ls nu aan de regering. C taatssecretaris Gljzels heeft een wetsontwerp op de Kamers van Koophandel Ingediend, waarin twee min of meer belangrijke wij zigingen van de bestaande toe stand worden voorgesteld. Ten eerste wil de staatssecreta ris het sinds 1950 geldende stelsel, waarbij de nieuwe leden van Ka mers van Koophandel worden ge kozen door de reeds zittende leden vervangen door een systeem, waarbij de leden worden benoemd door regionale en plaatselijke or ganisaties van werkgevers en werknemers. En ten tweede stelt de staatssecretaris voor voortaan (ten hoogste) een vierde van het totaal aantal leden van de ka mers te doen verkiezen uit lerin gen van de werknemers. Beide punten achten wij een .verbetering. De nieuwe wijze van verkiezing zal overigens in de praktijk geen groot verschil ma ken met de huidige situatie. Het ls namelijk toch al gebruik om het advies van de organisaties op te voigen als er een vacature moet worden vervuld. Waarom het Al gemeen Handelsblad zich nu plot seling erg ongerust toont en spreekt van 'een wetsontwerp, waarvan elke minnaar van de ver- zulling zal likkebaarden,' wordt dan ook niet duidelijk. "Dij de bredere vertegenwoordl- ging van werknemers denkt de SER (op wiens advies de staats secretaris steunt) Intussen niet ln de eerste plaats aan bezoldigde vakbondsbestuurders, maar 'bij voorkeur aan mensen, die prak tisch werkzaam zijn ln de sector van het bedrijfsleven die zij ln de kamer vertegenwoordigen.' Het lijkt er veel op, dat ln die bredere werknemersvertegen woordiging het werkdijke be zwaar van het Handelsblad zit. Toch geeft juist dit voorstel de mogelijkheid om de leden van de kamers uit veel bredere kring te rekruteren dan tot nu toe gebrui kelijk ls. Het kan aldus bijdragen tot een verfrissing en een verdie ping van de gedachtenwlsseling. Het lijkt bovendien juist nog eens duidelijk te stellen dat een sector van het bedrijfsleven niet alleen vertegenwoordigd kan zijn door ondernemers, maar óók door arbeiders en employés. Maar ja» het zal nog wel even duren vóór ledereen gewend ls aan het Idee, dat een club van ondernemers niet hetzelfde is als 'het bedrijfsleven'. Advertentie IJd,

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1