woning - tent of bungalow - ontbreekt ruimte m m 5» Zuidenwind Humanistisch antwoord aan dr. Tilanus Gelukkige thuisko 22.000ste nu al binnen Prof. dr. J. B op recept te krijgen Fabius (geroyeerd) voorzitter van Vrije Burgers i* iOSRAM F AO-conf erentie weert delegatie Zuid-'Afrika Vijfdaagse voor mij heilloze instelling PSP volhardt in afwijzing Cubablokkade Sigarettenomzet jrt stijgen t HET VRIJE VOLK MAANDAG 5 NOVEMBER 1962 PAGINA 3 (Van een onaer verslaggevers) J yort^ behoefte aan een tweede woning. Onder tweede woning kan men zowel verstaan een dichtbevolkte°iarfdS 660 §ron(^ om ®en teilt te plaatsen. Het staat wel vast, dat het ondoenlijk is om in ons aan deze vraag ruimtelijk te voldoen, geconstateerd In het jaarverslag van de contactcommissie voor natuur- en land- zaam zi,rÏuSnhónXnrdT^miSSie' ë°ed alS a"e or*anlsaties op dit gebied werk- Z bZ JZ net - Vereniging De tweede woning wordt een probleem genoemd, waarvoor ook langs planologische weg een oplossing moet worden ge zocht, omdat anders 'een wilde ontwikkeling' wordt gevreesd, die de mogelijkheden van de dagrecreatie in gevaar zou brengen. meujen jubileum aanbieding leeftijd 1 tot 4 ia»r tot 11 laar ^SQT FELLE TAAL Prinses en premier Utrechts burgemeester ,De vijfdaagse werkweek is voor vele viensen een prettige er varing. Wat mijzelf betreft, ik ondervind haar als een heil loze instelling." Dit zei Utrechts burgemeester, jhr. mr. C. J. A*de Rardts, tij dens de zaterdag in Utrecht ge houden vergadering van de fe deratie van' verplegenden. ,flet werk van een week wordt sa mengeperst in vijf dagen, ter wijl hetgeen geproduceerd moet worden hetzelfde blijft. Daar komt nog bij, dat er 's zater dags geen ambtenaren zijn, die mij van advies kunnen dienen. - Jhr. De Ranitz vroeg zich af, of de ideële kant van het werk door de „vijfdaagse" niet in het gedrang komt. PLANAWOOD (Van een onzer verslaggevers) 'Slaapmiddelen en zogenaamde wek-aminen souden alleen op dokters recept moeten ■worden verkocht. Velen zijn eraan verslaafd. Die verslaving wordt in de hand gewerkt doordat deze medicamenten nu buiten de geneesheer om worden verkocht.' Dit heeft prof. dr. J, Booy, hoogleraar in de farmacologi e en neuro-biochemie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, zaterdag te Utrecht verklaard. Hij sprak voor de Federatie van Nederlandse Verenigingen, die de belangen van de verpleging en de verplegenden be hartigen. 'Met name psychisch niet uitgebalanceerde personen lopen gevaar aan kalmeringsmiddelen verslaafd te raken. Vooral in Amerika komt deze verslaving veel voor. Men' zij gewaar schuwd,' aldus prof. dr, Booy. 'Tot de w.ek-aminen behoren o.m. dexedrine en pervitine. Zij prikkelen het centrale zenuwstelsel en hebben een scha delijke werking op hart en bloedvaten. Herhaaldelijk komen gevallen voor van een plotselinge dood,' aldus de Amster damse hoogleraar. Toeneming Sloepen strijken Geldzorgen De verkaveling van natuurgebied ten behoeve van villaterrein, die in de twintiger jaren zoveel openbaar recreatiegebied verloren deed gaan, zou «en herbalen. Advertentie IJM Van een van de bekendste fa brikanten van wol mousse maillots, U kent re wel die heerlijk warme, in gemengde kleuren, kochten wij een grote partij, uit de serie tot 7,90, maar nif zonder fabrieks-etiket voor bijna de halve prijs. Ook voor Uw kinderen, heerlijk warme maillots van wol mousse, in diverse kleuren, nu voor 2 ongekend lage serieprijzen. s»®', SERIE 11 leeftijd 4 Dinsdagmorgen om 9 uur be- ginrde'verkoop van deze-heer lijk warme wollen mousse kinder maillots, in de ge- meieerde kleuren grijs-beige, blauw-grijs enz., voor prijzen, die U geen tweede keer kunt verwachten. Ais er ln gemeentelijke uitbrei- J dingsplannen terreinen worden be- I ste~~id voor openbare recreatie, dan moet worden uitgesloten, dat daar ge bouwd wordt en dat de grond wordt afgesloten ten behoeve van particulie ren. Een strak geredigeerde kampeerver- rdening wordt aanbevolen om te voorkomen dat het terrein wordt ver kaveld tot privé-kampeerterreintjes. De huidige gang van zaken, waarbij grondspeculatie optreedt, wordt ver ontrustend genoemd. De contactcommissie pleit verder voor het tot stand komen van een nieuw voor recreatie geschikt land schap in bepaalde delen van de rand stad op agrarisch minder waardevol le gebieden. Bij de ruilverkavelingen komen de recreatie en de aankleding van liet landschap niet voldoende aan hun trekken. Slechts drie percent van de subsidie voor cultuur-technische wer ken is beschikbaar voor landschaps verzorging. Maar men streeft van overheids wege naar goedkopere ruilverkavelin gen en rekent er dan op, dat de boe ren het bijkomende werk, zoals de be planting, wel ongesubsidieerd zullen uitvoeren. Tal van beplantingsmoge-.' lijkheden zullen om financiële rede nen zodoende onbenut blijven, vreest de contactcommissie. In felle taai richt het jaarverslag zich tegen ambtelijke diensten op landbouwgebied, die cultuur-techni sche werken mede motiveren met re- creatiebelangen. Hierover wordt gezegd: "Die dien sten die thans zo dierbaar doen over recreatie, moeten niet verge ten, aat toen üe landbouw natuur gebied betitelde met 'onland', 'mor sig moeras' en 'waardeloze heide grond'. belangrijke natuurgebieden, zoals het Nationale park Veluwe- zoom. het Goois Natuurreservaat en de Oisterwijkse vennen, behouden werden dank zij natuurbescher mingsorganisaties.' Dat een groot deel van het natuur- bezit ontoegankelijk zou zijn voor de recreatie is een fabeltje. En met instemming wordt een uit spraak van de ANWB geciteerd, waar in wordt gezegd, dat men van land- bouwzijde niet moet proberen een te genstelling te scheppen tussen de bc langen van natuurbescherming en dii van de recreatie. Prinses Beatrix is na haar tien daags verblijf in Pakistan met een KLM-vliegtuig naar India gevlogen. Haar is zo mogelijk een nog grootsere ontvangst ten deel gevallen dan in Pakistan. U ziet haar hier met premier Pandit Nehroe op de trappen voor de woning van de premier in New Delhi. :v*;d '- iïfcsH-t TUNIS (Reuter, AP) Met acht tien stemmen tegen drie en één ont houding hebben de afgevaardigden van de Afrikaanse regionale confe rentie van de FAO, de VN-voedsel- en landbouworganisatie, vrijdag in Tunis een resolutie aanvaard, die de Zuidafrikaan se delegatie de toegang tot de conferentie ontzegt. Frankrijk Groot-Brittannië en Zuid-Afrika stemden tegen; Tunesië onthield zich van de stemming. De afgevaardigden besloten op voorstel van de directeur-generaal van de FAO, dr. B. R. Sen, de reso lutie volgend jaar te doen voorleg gen aan de Algemene -Vergadering van de FAO, die alleen bevoegd is tot wijziging van het Handvest, De afgevaardigden van Zuid-Afri ka vroegen daarop directeur-gene raal Sen machtiging om zich, tijde lijk terug te trekken voor het plegen van. overleg met hun regering. Met een DC-8 van de KLM is gisterochtend de VN-bestuurder Voor Nieuw-Guinea, dr, Djalal Abdoh, na een bezoek van twee dagen aan ons land van Schiphol naar Teheran ver trokken. Vandaar zal hij naar Dja karta reizen, waar hij op 7 november hoopt aan te komen. (Van een onzer verslaggevers» Het congres van. de PSP heeft de verklaring van het partijbestuur onderschreven, waarin de blokkade van Cuba door de Verenigde Staten werd veroordeeld als een daad die de wereldvrede direct in gevaar bracht. In de zaterdag in Utrecht opge stelde verklaring over deze kwestie wordt gezegd, „dat deze veroorde ling uiteraard op geen enkele wijze betekent, dat daardoor de Russische bewapening van wie of waar dan ook zou worden goedgekeurd, ver goelijkt of aanvaardbaar zou wor den geacht." Het congres sprak als zijn overtui- ging uit, „dat ontwapening eriont- 1 spanning slechts mogelijk zijn, wan neer wij zelf durven breken met de bewapeningspraktijk. Dit betekent voor Nederland, dat wij het risico moeten durven nemen van eenzijdige ontwapening, te beginnen met op heffing van NAVO-bases en opslag plaatsen voor kernwapens op ons eigen grondgebied." In Utrecht werd een nieuw dage lijks bestuur gekozen. De heer P. A. 1 Burggraaf is nu voorzitter van de PSP. Op het congres werden voorts de hoofdbeginselen van de PSP opnieuw geformuleerd. De partij wijst het gebruik van geweld on voorwaardelijk af. Zij is voorstan der van een internationale, maar ook van een nationale ontwape ning. Zü meent, dat dit laatste een middel kan zijn om tot het eerste te komen. Onder socialisme verstaat zij het streven naar een samenleving waarin produktiemiddelen, grond, transport-, bank- en verzekeringswezen aan de gemeenschap behoren. Advertentie LM. D« hoi»l»p»nd«rpi»t «tarimd* Uw timnwman al jtmitoj foida «tvadne»» hitft. (Van onze weerkundige medewerker) Met zuidelijke winden wordt warme Middeilandsezeelucht naar West en Midden-Europa aangevoerd. Ook Scandinavië profiteert er meer en meer van. De temperatuur kan er plaatselijk In ons land tot twaalf a veertien graden stijgen, maar het weer is enigszins onbestendig. Ook op de Broeken, waar het onlangs nog zwaar sneeuwde, werd vanmor gen twaalf graden gemeten. Elders in Duitsland gistermiddag aan de grond zelfs achttien graden. Onder invloed van een Ierse depressie be houdt het weer een wat onbesten dig en wisselvallig karakter, maar het is onzeker in hoeverre de' te verwachten neerslag van betekenis zal zijn. Bij een naar de Golf van Biscaje uit wijken van het lage drukgebied kan het met de regel wel erg mee vallen en in de tweede plaats ont wikkelt zich boven Duitsland een meer oostelijk gerichte luchtstro ming tussen luchtdrukdelen in het Middellandsezeegebicd en stijgen de luchtdruk in Scandinavië, n Rusland is echter eveneens rela tief zachte lucht aanwezig, zodat wij bij een naar oost draaien van de wind vooreerst niet bevreesd behoeven te zijn voor een vroege vorstin val. Utrecht (ANP) Op een kadercon ferentie van het Humanistisch ver bond beeft <le voorzitter, dr. J. F, van I'raag, zaterdag namens het dage lijks bestuur een verklaring afge legd naar aanleiding van de uitla tingen van dr. M. W. Tilanus op de jaarvergadering van de vereniging voor Christelijk Volksonderwijs over het opdringen van het humanisme op het gebied van liet onderwijs. Dr Tilanus heeft daar blijkens in de dagbladen de mening uitgesproken dat de humanisten van de openbare school een humanistische zuilen - school zouden willen maken. Dr Van Praag herinnerde er aan, dat reeds 42 jaar lang op de open bare scholen godsdienstonderwijs ge geven kan worden en dat na de twee de wereldoorlog de >euze van de kerstening van de openbare school gelanceerd werd. De aiarmkreet van dr. Trianus, nu na godsdienstonderwijs ook huma nistisch vormingsonderwijs mogelijk zou worden, klonk dr. Van Praag dan ook in de oren als het "Houdt de dief van de inbreker, die-dreigt-gesnapt- te-worden'. Het humanisme heeft geen behoef-: te aan humanistische bijzondere, scholen, tenzij de openbare se.' 100) tot een christelijke zuilenschooi zou ver worden, aldus de spreker. Vreemdere verjaardag zal matroos B. J. M. Huycr uit Den Haag zijn hele leven wel niet meer beleven. Hij werd achttien toen zijn schip ver ging. Op de steiger in Hoek van Holland stond zijn moeder. (Van een onzer verslaggevers) Goedlachs, blij om de gelukkige afloop van een angstig avontuur, stapten zaterdagavond in de donke re Berghaven van Hoek van Holland vijf jonge kerels van de reddingsboot, opvarenden van de Nederlandse kust vaarder Rana, die vrijdagavond bij de Deense kust verging. De Oostduitse bananenboot Jan Brinkmann, die hen had gered, zette hen zaterdagavond zeven mijl voor Hoek van Holland over op de red dingsboot. Zelf had het een zuide lijker bestemming, In hotel America waren stuurman H. L. Schippers, Amersfoort 21, 2e werktuigkundige H. Lalkens, Ap- pingedam 20, matroos B. J. M. Huy- er, Den Haag, 18, matroos H. A. J. Volman, Arnhem, 18 en lichtmatroos J. P. Plat, Beerta, 17, best bereid te vertellen wat er was gebeurd. De Rana was op weg van Boston (Engeiand) naar Oslo met eert lading graan, toen slecht weer de kapitein deed besluiten een schuilplaats inde (Van een onzer verslaggevers) Het 22.000ste schip van het jaar is in de Rotterdamse haven zeven tien dagen eerder binnengelopen dan het 22.000ste van verleden jaar. Van morgen om tien óver zes werd het schip geregistreerd. Het was de Bantam van de Koninklijke Rotter damse Lloyd, die leeg van Hamburg kwam en afmeerde aan de Lloyd- kade. Voorts waarschuwde hij tegen de zogenaamde psychofarmaca, een groep moderne geneesmiddelen, waar van vooral het meprobamaat, ook wel miltown genoemd, velen tot ver slaving Heeft gebracht. Prof. Booy maakte, onderscheid tus sen verslavingsmiddelen en stoffen, waaraan men zo gewend raakt, dat het moeilijk is ze te laten staan. •Toch kan een krachtige persoonlijk heid ten opzichte van deze laatste stoffen zijn gewoonte afzweren; bij voorbeeld iemand, die plotseling niet meer rookt. Bij de echte verslaving, zoals die aan morphine, gelukt dit nooit. Altijd is hierbij de hulp van een dokter nodig. Het alcoholmisbruik is een hoofd stuk apart. Ook onder alcoholisten zijn er, die zich zelf de tucht kunnen opleggen om nooit meer alcohol te gebruiken.' Maar deze krachtfiguren zijn volgens prof. Boov toch zeldza mer onder de alcoholisten dan onder de nicotine-misbruikers. 'Voor velen is de alcohol een verslavingsvergif in zoverre zij alleen met behulp van de dokter van hun verslaving bevrijd zouden kunnen worden. De oneven wichtige zal eerder slachtoffer van verslaving worden dan iemand, die rustig en uitgebalanceerd is.' Prof. Booy constateerde, dat het roken van marihuana-sigaretten de laatste jaren in ons land is toege nomen. 'Er wordt hierover wel wat al te luchthartig geschreven. Advertentie I.M CENTRUM: Schictbaanstwat"? - TeL51234 ZUID: Korte HiïïMöaat 2-4-6 - Tel. 17 39 63 WEST: afd. TRUCK-SERVICE, Bettoweg 11 Spaansepokte - Tei.66833 De geschiedenis leert, dat voor de bevolking van verschillende oosterse landen de marihuana een ware gesel is geweest. In het Midden-Oosten, in Egypte en in Marokko is de .versla ving aan marihuana ook thans nog zeer verspreid. Daarom zijn daar strenge voorschriften ter beteugeling van dit icwaad. Daarom is het begrij pelijk, dat de verantwoordelijke in- stnties in ons land met een zeker» huiver het bagatelliseren van het marihuana-tnisbruik gadeslaan.' De behandeling van de verslaafde aan geneesmiddelen is volgens prof. Booy moeilijk en meestal ook on dankbaar. De morfinist maakt zijns inzien een kwade kans. 'Hij beleeft een bedrieglijk geluk in de roes van de morfine. Telkens moet hij de hoe veelheid morfine verhogen om zijn verlangen te kunnen stillen. (Bij co caïne behoeft dat niet.) Wanneer de morfinist 7.ijn dage lijkse dosis morfine niet kan bemach tigen gaat hij zich zowel psychisch als lichamelijk onwel voelen. Ook de verslaafden aan andere pijnstillende middelen, aan wek-aminen en aan slaapmiddelen bevinden zich in een moeilijke situatie. Voor elke verslaving blijft, aldui prof, Booy, gelden, dat het voorko men de allerbeste afweer is. In het jaarverslag van de federatie van Nederlandse verenigingen die de belangen van de verpleging en de verplegenden behartigen, wordt mee gedeeld, dat het 'ekort aan leerüng- verplegenden tere, loopt. Het aantal verp.egenden dat een leidinggevende functie ambieert i» echter nog onvoldoende: juist onder de leidinggevenden is een sterk ver loop. Humbermond te zoeken. De coaster lag daar zo vijf dagen. De Noordzee overstekend merkte de bemanning dat het schip slagzij be gon te maken. Zij dacht op dat mo ment niet aan een lek. Dat werd pas vrijdagmorgen duidelijk. Men ging aan het pompen om al gauw te mer ken dat die het niet aan konden. Er was zelfs geen tijd meer de sterker hellende kustvaarder op het Deense strand te zetten. Kwart over een vrijdagmiddag liet kapitein J. Klugkist de sloepen buitenboord draaien. De vijf, die in Hoek van Holtand aan land stapten, zaten in de ene, de kapitein met drie anderen (eerste machinist J. M. Hek uit Zaandam, kok R. Zijlstra uit Witmarsum en matroos G. Hek uit Woudenberg) in de tweede. Een Deens vliegtuig leidde de Jan Brinkmann naar de Rana toe. Twee uur zaten stuurman Schippers en zijn mannen in de sloep, af en toe hard aan de riemen trekkend om bij de kustvaarder, die het water al op de luiken had, vandaan te blijven. De wind joeg het zinkende schip naar hun toe. De zee was ruw, maar de wind nam af. Niet die zwalktocht was het hachelijkst geweest, vonden de vijf, maar het aan boord gaan van de Jan Brinkmann. De mannen wer den stuk voor stuk niet ver van de schroef met een lijn vanuit de kleine sloep tegen het welvende achterschip opgetrokken. Stuur man Schippers viel tussen vracht schip ën sloep en werd door ma troos Volman weer binnen boord gebracht. Ze hadden het later goed op het Oostduitse schip. Kapitein Klugkist en de anderen werden door een Britse vissersboot in Denemarken aan land gezet. Hij zei daar rekening te houden met de mo gelijkheid, dat zijn schip op een wrak gestoten was. De coaster was zijn eigendom. DeRana zonk 's avonds om zes uur. De jan Brinkmann had toen de reis al' voortgezet. Geen van de vijf in Hoek van Holland had dat dan ook gezien. „De stemming in de sloep? Heel goed", meldde stuurman Schippers. „Als we niet aan de riemen trokken rookten we een sigaretje." Een fééstsigaret, want matroos Huyer vierde zijn achttiende verjaar dag. De kleine lichtmatroos Plat, wiens eerste reis dit was, lachte ook maar eens: „Niks gebeurd, hoor", zei h(j niet zonder branie. Stuurman Schippers voerde het woord voor de Hoekse vijf, rustig en zonder overdrijving. Een uur tevoren had hem. op de reddingboot een hele ver rassing gewacht: zijn vrouw had toestemming gekregen mee uit uit te varen. WASHINGTON (AP) Niet min der dan 14.7 miljard cigarettcn zijn in Nederland verkocht in het jaar dat 30 juni geëindigd is of 500 mil joen meer dan in de voorgaande twaalf maanden. Deen cijfers worden genoemd in ee-n overzicht van het Amerikaanse Ministerie van Landbouw. In dit overzicht staat verder, dat in het eerste halfjaar van 1962 17 miljoen kilo gefermenteerde tabak naar lan den bulten liet Britse gemenebest werd uitgevoerd tegen nog geen 10 miljoen kilo ln dezelfde periode van 1961. (Van een cmzer verslaggevers» Een haastig in Haarlem bijeengeroepen vergadering van de „Vrije Bur gers" heeft de heer J. Fabius tot voorzitter van het nieuwe hoofdbestuur van deze party gekozen. Veertien dagen geleden werd de heer Fabius door het voorlopige hoofdbestuur geroyeerd. Op de zaterdag gehouden vergade ring heeft de heer Fabius aan ruim 35 van de 150 leden van deze nieuwe splinterpartij verteld, wat de oorzaak van de moeilijkheden was. Uit de verklaring van de heer Fabius, bleek, dat hetgeen zijn partij de andere partijen als een grote fout aanwrijft, de Vrije Burgers reeds bij hun eerste optreden met voorlopige bestuursleden ln grote moeilijkheden heeft gebracht. (Volgens de heer Fabius zouden kamerleden niet worden aangewezen door de kiezers, maar door het partijbestuur. De op aanbeveling van de heer Spanjaard, trouw .medewerker van Advertientie I.M. De Nieuwsbrief, tot bestuurslid en kandidaat voor de Provinciale Sta ten aangewezen heer G. G. Gerkens, bleek een politiek delinquent te zijn. „Hoe zal het nu gaan met de kan didaatstelling?" vroeg een van de le den. „Daar krijgt u straks een circu laire over." was het antwoord. Een van de aanwezigen maakte zich zorgen over de financiering van de propagandacampagne. Er is slechts 189 gulden ln kas. Hij vroeg zich tevens af, hoe men de jeugd enthousiast kan maken voor de Vrije Burgers. De vraagsteller werd prompt tot hoofdbestuurder be noemd. In Amsterdam gaat het ook nog niet zo goed met de „Vrije Burgers'"', aldus de heer Fabius. „Wy weten dat men daar een spelletje wil gaan spe len. We zijn. van alle plannen, op de hoogte en we zullen onze maatrege len nemen," zei hij.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1