m ROTTERDAMMER miraculeus aan de dood ontsnapt Muilkorf en lijn geen nadelige invloed op hond „Neem beledigingen terug," vraagt Van der Putten minister Spectaculair plan voor pier en hotel in Zandvoort I I i 9 Dierenartsen antwoorden Arbitrage bij geschil over koophuizen Boeren gaan demonstreren 4 Herdershond heet ook enkele schapen Prinses Beatrix kijkt rond in ivarm Bombay Jongen steekt zijn meisje met aardappelmesje Jongen (3) in Rijnverdronken Heëel en gematigd van AndaS Een. grote verdienste van de nieuwe voorstellen ls zeker de praktische uitvoerbaarheid ervan. Ze kunnen, om zo te zeggen, on middellijk worden ingevoerd. En ze zien er, ook voor zeer velen die in het algemeen niet direct geest verwanten van het NW zijn. be slist niet onaanvaardbaar uit. Deze suggesties zouden zelfs wel eens goed in de 'politieke markt' kunnen blijken te liggen. En dat zou bij de huidige stand van de discussie van bijzondere betekenis kunnen zijn. Woonwagen brandt uit in Bergum HET VRIJE VOLK DINSDAG 6 NOVEMBER 1962 PAGINA 3 1 DRU'MATIC Hoogste hotel Gereserveerd veld (Van een onzer verslaggevers) Alle maatregelen die in Amsterdam zijn getroffen ter bestrijding van de hondsdolheid gelden nu ook voor Amstelveen. Naast het reeds uitge vaardigde aanlijn- en mullkorfgebod van honden is thans ook bepaaid dat katten moeten worden binnengehou den. Het te Amstelveen geconstateerde geva! van hondsdolheid heeft de mi nister van Landbouw en Visserij te vens aanleiding geven te bepalen dat het met ingang van vandaag veror den is honden en katten uit de ge meente Nieuweramstel te vervoeren. Het ls ook verboden honden en katten van Amstelveen naar Amster dam te vervoeren of omgekeera. De Amstelveense hondebezitters zijn inmiddels en massaal overgegaan tot de aanschaf van muilkorven. Bij een hondensportwlnkel aan de Rem- brandtweg was het zo druk dat ae sterke arm eraan te pas moest komen Naar thans biiikt heeft de honds dolle herdershond, die zich op 2 ok tober ln Amstelveen vertoonde, niet alleen twee honden, een kat en een geit gebeten, maar ook een of meer scnapen. behorende tot een kudde. Drie schapen dezer kud-de zijn ln- mtddels gestorven. De overige scha pen achttien stuks zijn geïso leerd. Overwogen wordt ze te doen afmaken. (Van een on2er verslaggevers) De S2-jarige Rotterdamse garagehouder F. van Rietschoten leeft nog en dat mag een groot wonder worden genoemd, want de auto waarin hjj reed. is'maandagavond om half elf op een onbewaakte overweg binnen een mi nuut eerst tegen een locomotief gebotst en daarna door een andere locomo tief verpletterd en ongeveer zestig meter meegesleurd. Minister Marijnen heeft thans aan ce Tweede Kamer de wijziging van de Veewet voorgesteld, die hem uit gebreider volmachten moet geven bij de bestrijding van de hondsdolheid. De voorgestelde wijzigingen zijn er voornamelijk op gericht de vevrprei- ding van de besmetting beter te kun neni tegengaan. Zo zal de minister maatregelen kunnen nemen tegen zwerfkatten en zal ook de bestrijding van ratten en muizen kunnen worden aangepakt. De bestrijding van deze knaagdieren geschiedt thans uitslui tend op basis van vrijwilligheid. (Van een onzer verslaggevers) Het is onjuist dat het muilkorven de honden agressief maakt. De praktijk heeft al geleerd, ,dat dit beslist niet het geval is. Men heeft dat bij voorbeeld kunnen constateren bij de wind honden die tijdens training en wedstrijden gemuilkorfd wer den. De whippets en de greyhounds, heus niet de gemakke lijkste rassen, zijn er nooit wild of bijterig door geworden. Het is wel waar, dat het muilkorven voor vele honden onaange naam is omdat zij hierdoor beroofd worden van hun enige mid del tot verweer. De ene hond zal sneller aan een muilkorf wennen dan de andere, maar na korte tijd schikken zij zich er allemaal ln. Hoe vlug dit gaat, hangt af van de tact waarmee baas of bazin optreden en ook van het overwicht dat zij op hun dier hebben. Hebben muilkorf- en aanlijn- jrebod een nadelige invloed op de gezondheid van de bonden? Kunnen hondenbezitters hun dieren op de één of andere ma nier compensatie bieden voor de 'beperkte bewegingsvrijheid' Deze vragen hebben wij be sproken met een aantal dieren artsen in Amsterdam (dr J. Gajentaan sr., VV, de Haan, dr. g Krabben .T. G. Ojemann en Th. F. g Soodt) en met de Raad van g Beheer op Klnologisch Gebied, g Hun antwoorden zijn ver- g werkt in het hierbij geplaatste artikel. S Een verwend schoothondje dat thuis de baas is zal zich feller ver- zetten dan een bouvier die, zoals dst heet, onder appèl staat. Van nadelige gevolgen voor het dier Is geen sprake. Daarover zijn alle dierenartsen die wij naar hun opinie vroegen het eens. Het aaniyngebod wordt be schouwd als een niet te onderschat ten vrijheidsbeperking. Het ls hin derlijk voor hond en hondenbezitter. Maar dat het tot kwalen zou leiden wordt niet aannemelijk geacht. Ook niet tot kwalen van psychische aard. Advertentie I.M. BOMBAY (ANP, AP) Uitgela ten troepen kleine jongens dansten rond prinses Beatrix, toen zij in Bombay een toandeling maakte naar een vijver, waarin Hindoes een ri tueel bad nemen. De jongens ren den gillend en schreeuwend naar de Prinses om zich glimmend van op winding door haar te laten filmen. De Prinses blijft nog twee of drie dagen in Bombalj. Daarna zal zü haar reis door India voortzetten naar Madras. Vele leden van haar gevolg vernamen met ontzetting, dat het daar nog wanner zal zijn dan in het naar hun gevoel al bran dend hete Bombay. Op haar weg naar Bombay zag de Prinses, evenals in Karatsji, grote vluchten gieren boven de plaatsen cirkelen, waar de rijke parsi hun doden naar toe brengen. Hun godsdienst verbiedt hen om hun doden te begraven of te ver branden. De doden by Bombay la- .gen in een kegelvormige en om muurde kuil. De Prinses filmde de gieren. De Prinses trof Bombay in een anti-chinese stemming aan. Haar aankomst op het vliegveld Santa Oruz mocht niet worden gefilmd of gefotografeerd. De luchtvaartautori teiten hebben dit tien dagen gele den na afkondiging van de nood toestand verboden. Op de muren in de straten, waar door de Prinses reed, zag zij overal aanplakbiljetten met het opschrift: „Geeft uw bloed." (Van een onzer verslaggeefsters) Totaal ontdaan kwam zondag avond de 18-jarige A. H. G. T. het politiebureau aan de Loevésteinlaan in Den Haag binnen met de mede deling, dat hij zijn 18-jarig meisje XV. B. had doodgestoken. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in en toen bleek, dat de jongen het meisje inderdaad gestoken had. De wond was toegebracht met een aardappelmesje. Het meisje wilde de verkering uitmaken en daarop wérd de jongeman zo kwaad, dat hij haar in de borst stak. Het drama speelde zich omstreeks nalfacht al in de woning van het meisje aan de Lunterensestraat, terwyi de moeder in de keuken stond af te wassen. Nadat de jongen zich by de politie had aangegeven, is het meisje per GG en GD naar het ziekenhuis Zuidwal gebracht en opgenomen. De toestand van het meisje ls redelijk. De secretaris van de Zaandamse voetbalvereniging Zaanlandia, de heer R. G. JJ. Brand, is tot nu toe de enige met 13 punten in de sport- toto. Die ene minuut tussen de twee bot singen was voor de heer Van Riet schoten die in de Dickensstraat tt Rotterdam-Lombardijen woont) juist voldoende om uit zijn toen al geha vende auto te klimmen. Hoewel hij een hersenschudding had opgelopen, konhij zich,juist, op tijd in veiligheid 'stellen. De Rotterdamse brigadier van po litie B. de Wolfwas kort voor het ongeluk gebeurde de overweg van de Camisseweg over het oliespoor tusser Rotterdam en Barendregt gepasseera. 'Ik keek nog even om,' aldus zijn relaas, en ik zag toen de auto de overweg oprijden juist toen een losse loc in de richting Pgrnis passeerde. ;De machinist van de loc heeft waar- ischijnlijk niet gemerkt, dat de auto jer tegenaan botste, want hij reed door. De auto werd door de botsing j teruggekaatst en kwam op het andere i spoor te staan met het front in de richting Pernis. Vandaar zag ik de 'lichten van de andere los naderen.' Ik reed met volle vaart naar de overweg terug en scheen met de lamp van mijn brommer afwisselend op de auto en op de trein, maar de machi nist zag het te laat om nog voor de auto te kunnen stoppen,' aldus briga dier De Wolf. Inmiddels was ik naar de auto ge rend en ik zag de bestuurder wanke lend langs de spoorlijn lopen. Ik riep: 'Zit er nog iemand in5' maar hij riep: 'Neen', en toen heb ik hem op gevangen en langs de baan gelegd. De auto was toen al door de trein gegrépen.' De trein verpletterde de motorkap van de auto en schoof de wagen on geveer zestig meter over de baan. Die zestig meter moest de trein later op de avond terugrijden voor het auto-, wrak weer van de loc losraakte. (Van. onze sociaal-econ. redactie) De Nederlandse Bond van Bouw ondernemers zal een arbitrage instituut oprichten, dat uitspraak zal doen bij geschillen tussen ko per en bouwondernemer. Dit is besloten op de te Arnhem gehou den vergadering van de bond. Om de verhouding tussen bouw ondernemer en koper verder te rege len, is bepaaid dat de koper- een technische omschrijving van de wo ning krygt, die voor de leek begry- peiyk ls. De garantie van de woning moet ten minste zes maanden bedragen en wat de waterdichtheid van daken, muren en kelders betreft, één jaar. AMSTERDAM (ANP) De heer F. H. van der Putten uit Bussum heeft »a overleg met zijn raadsman, mr. N. J. Geleijnse de minister van Defensie, ir, S. H. Visser, gisteren de volgende brief doen toekomen: (Vervolg van voorpagina) De entree van de nieuwe pier komt aan de noordzijde van de boulevard, vlak bij de toegang van het circuit, recht tegenover de nog aan te leggen Van Lennepweg, de toegangspoort die Randstad Holland in de toekomst met Zandvoort zal verbinden. Advertentie l.M i'V^.be; DRU-kollektië "y^prtlV, geëxpos ee rcTBif"" MUNIER SMIT Hoogstraat 3, tel.13.42.82 - De pier komt op pijlers te rusten, het wandeldek wordt twaalf meter breed. Opvallend is de byzondere vormgeving, het hoofdeiland doet denken aan een vliegende schotel, een ruimtestation. Het wordt een vaste halte in de Noordzee, dat Zandvoort aantrekke- lyk moet maken voor alle seizoenen. Immers, in het hoofdeiland, dat drie verdiepingen krijgt, wordt niet alleen een zonneterras voor zeshonderd be zoekers, maar ook een solarium inge richt. Er zal altyd een zon in Zandvoort schynen en er zal ook altyd kunnen worden gezwommen, want in hét zelfde hoofdeiland wordt een stukje van de Noordzee afgezonderd ln een verwarmd zwembad. Het hoofdeiland is het zuidelijke, het noordelijke eiland wordt vermaakcentrum. Het hoogste hotel van Nederland, het appartementenhotel Bouwes, zal langs de boulevard aan de kop van de Zeestraat verryzen. vyfenzestig me ter hoog, zevenhonderd bedden, ver deeld over honderd vijf appartemen ten (elk met vijf tot zes bedden) en een aantal gewone hotelkamers. Het zal worden verwezenlijkt door de bouwcombinatie Han Visser, ln samenwerking met de directeur van Hotel Bouwes, die zich veel voorstelt van het mste'irant od viifenzestig meter hoogte en een overdekt zwem bad in zyn nieuwe hotel. ..Excellentie, by de uitspraak van de Raad van Beroep, waarbij u op nieuw in het ongelijk werd gesteld, liet u verklaren, dat u de uitspraak eerst zou bestuderen. Ik herinner mij dat u in november 1961, na ontvangst van myn me morandum, waar ik geheel achter blijf staan, na een studie van één weekeinde, my op staande voet ontsloeg met gelijktijdige stopzet ting van mijn salaris. Gevoegelijk meen ik dan ook nu, na bijna een week te mogen aannemen, dat u de studie van de uitspraak hebt kun nen voltooien. Zodoende hebt u dus de vergelijking kunnen maken tus sen uw actie tegen my in novem- Advertentie IM. ber 1961 en de uitslag daarvan op 31 oktober 1962. Dan moet ik u er noodzakeiykerwijs aan herinneren, dat u in november 1961 meer deed dan my simpel op staande voet ontslaan. U begeleid de persooniyk dit ontslag met pers conferenties en deelde het rapport- Zaayer ter publikatie uit: via radio en televisie deed u van myn per soon vernietigende commentaren verspreiden, U noemde mj) een gevaar voor myn omgeving, kortom u ontsloeg mi) niet alleen, maar u vernietigde ook nog myn integriteit en berokkende mij en myn gezin grote financiële en morele schade. Ik behoef niet veel verder te gaan. Dagbladen en film geven daarvan een goede do cumentatie. U stelde my publieke lijk voor als Iemand, die doorlo pend actie voerde tegen uw depar tement van Defensie, een bewering die u later voor de Raad van Be roep als onjuist moest terugtrek ken. Ik vraag my af of het voorgaande voldeed aan de bestaande normen van fatsoen. Doch ik vraag my ook af, wat de eigeniyke dryfveer van uw handelwijze was. U kende mij niet persooniyk en u nam ook niet de moeite my te horen. D werd dus kenneiyk over mij slechts door derden voorgelicht. Thans is myn ontslag definitief vernietigd als ,,in strijd met het beginsel van behoor- lyk bestuur. Met een beroep op dit beginsel van behoorlijk bestuur en de normen van fatsoen, moet ik u, excellentie, thans verzoeken de door u by myn ont slag verspreide smadelijke en be ledigende commentaren omtrent myn persoon openiyk terug te ne men. Ik hoop dat u thans ruiterhjk kunt toegeven dat u onjuist werd voor gelicht. Met belangstelling af wachtend, teken ik, met verschul digde hoogachting F. H. van der Putten." Nuts Is gevuld met vers ge brande hazelnoten en room- caramel. Het geheel overtrok ken mét volle-melkchocola de. Een kostelijke versnape ring. Nuts: een kwaliteit» produkw ALPHEN (ANP) Bij de Alphen- se brug in Alphen aan den Rijn is maandagmiddag een jongetje van drie jaar, Wim van der Fut, in de Rijn gevallen en verdronken. Het ongeluk werd pas na enige uren bekend omdat het vriendje van het slachtoffertje, dat met hem speelde, niets had durven zeggen. Het lykje is aan het eind'van de middag opgehaald. Wat wel kan gebeuren is dat een hond die te weinig beweging krugt en zyn energie niet kwyt kan ver schijnselen van verveling gaat to nen. Hy zal zich bü voorbeeld gaan krabben. Bepaalde rassen die veel beweging nodig hebben, zoals her ders. boxers en jachthonden, zullen stellig meer last van het altijd aan de iyn moeten lopen ondervinden dan andere. Kan de dieren compensatie wor den geboden? De mogeiykheden zyn beperkt, maar de dierenartsen eaven toch de volgende adviezen: het kan zijn nut hebben een hond die zich thuis ver veelt af en toe een been te geven. Daarmee kan het dier soms dagen lang actief bezig zyn. In het algemeen zullen de honden bezitters er goed aan doen het uit laten niet te beperken tot het routi neuze blokje-om. zy zullen langer dan anders en liefst in stevig tempo moeten wandelen. Dat is voor hun zelf trouwens ook gezond. Bijna alle honden lopen van nature veel sneller dan de mens. De normale wande)- snelheid van een spaniel ls bü voor beeld ongeveer tien kilometer per uur. (DU is ook de reden dat vele honden aan de lUn lopen te trek ken.) Het is daarom nuttig honden fietsend aan de lijn te nemen. In het begin zullen zy zo snel lo pen, dat men ze nauwelijks kan by- houden, maar dat is van korte duur. Zij zullen niet meer trekken, maar zich aanpassen aan het tempo van de fietser. De opvatting, dat dit zie lig voor de hond zou zyn, is ten ene male onjuist.. Pietsend uitlaten moet echter niet worden beschouwd als een raadgeving die voor alle rassen opgaat. Een dierenarts suggereerde: men zou op een groot particulier terrein een veld moeten reserveren waar honden (gemuilkorfd en ingeënt) de vrijheid krijgen om te draven. Misschien zou een deel van bet Von delpark hiervoor kunnen worden ge reserveerd. De raad van beheer op kinologisch gebied adviseerde: laten de hon denbezitters toch vooral nuchter biyven. In de oorlog was onze vrijheid ook beknot, wy moesten op een be paalde tyd binnen zyn. Sommige mensen wonden zich daar hevig over op. maar in zo'n maatregel leren berusten was bet beste. Dit geidt ook voor de huidige maatre gelen. Wij moeten geen enkele po ging ln het werk stellen deze pogingen te niet te doen. Het be lang van de volksgezondheid gaat boven het wel en wee van de die ren. Ten slotte is het altyd zo geweest, dat het grootste deel van de hon den nooit de beweging heeft ge kregen die zy nodig hebben. Dat geldt ook voor de jachthonden, want. het percentage dat werkelijk voor de jacht wordt gebruikt en enige uren achtereen kan uitren nen is heel gering. *ls men zich strikt aan de voor schriften houdt, is de kans dat die te zijner tyd kunnen worden opge heven het grootst. (Van onze landbouwredacteur) De Nederlandse boeren gaan vol gende week vrijdag in Den Haag de monstreren tegen het landbouwbe leid van de KVP-minister mr. V. G. M. Marijnen. Het Koninklyk Nederlands Land bouw Comité, de grootste boerenorga- nisatie in ons land, heeft zyn leden opgeroepen tot massale protest-by- eenfcomsten in de Haagse Dierentuin en het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. De confessionele boerenorganisaties hebben geen oproep tot hun leden gericht, maar de mogeiykheid bestaat dat vele confessionele boeren van deze gelegenheid gebruik zullen maken om van hun ontevredenheid over het be leid van minister Marijnen te doeni blijken. 1 Het NW heeft zich nu ook ge mengd in de steeds omvang rijker wordende discussie over de hervorming van de onderneming en de medezeggenschap van de werknemers. Wie de voorstellen van de NW-commissie vergelijkt met die welke van andere zijde naar voren zijn gebracht, dient daarbij goed in het oog te houden, dat het uitgangspunt van het NW-rapport een ander ia dan dat van vele andere studies. De commissie heeft de probleem stelling voorshands bewust be perkt tot deze vraag: hoe kunnen we de gezamenlijke werknemers in het bedrijf zelf een zo groot mogelijke Invloed op de vorming van het ondernemingsbeleid geven? De studie over andere vragen volgt later. Dit uitgangspunt ls gezond en gezegd moet worden, dat de com missie er in zekere zin 'uitgehaald heeft, wat erin zit'. Zonder de werknemers te belasten met een zeggenschap, die ze niet waai zouden kunnen maken, ls de com missie erin geslagd voorstellen te formuleren, die als ze verwe zenlijkt worden leiden tot een versterking van de positie der werknemers. TTenmerkend voor deze voorstel- len is, dat het NW daarin niet kiest voor het zitting- nemen van bepaalde belangen vertegenwoordigers in de be stuursorganen van de onderne ming zelf. maar tracht het beleid door Inspraak van de personeels vertegenwoordiging en eventuele correctie van buiten af in bepaalde banen te houden. Dit in tegenstelling met b.v. de Duitse vakbeweging, die zeer bewust streeft naar de benoeming van arbeidsdirecteuren en arbelds- commissarissen en die nu ook een plaats in de aandeelhoudersver gadering opeist. De Dr. Wiardi Beekman Stichting heeft in haar rapport 'De hervorming van da onderneming' in zekere zin een middenstandpunt ingenomen: enerzijds stelt zij een hervorming voor van de raad van commissa rissen door daarin ook vertegen woordigers van werknemers en van het algemeen belang op te nemen, anderzijds wordt in haar rapport zeer uitvoerig gepleit voor versterking van de positie van de ondernemingsraad en voor een betere openbare verslaggeving on der controle van; een vennoot- schapskamer, belangrijke élemen ten dus van de andere methode. ,Tje door de. NVV-cornmlssle ge- dane voorstellen zullenbij verwezenlijking zonder twijfel een stuk reële medezeggenschap brengen, versterkt door de moge lijkheid om ln uiterste gevallen (kennelijke verwaarlozing van het werknemersbelang) het be stuursbeleid door een rechterlijke uitspraak te doen corrigeren. Toch is het nog de vraag, of men langs deze w.g van beïn vloeding van buiten af straks ook veel wijdere doelstellingen, zoals invoering van een afdoende vér- antwoordingsplicht voor NV- directies, het creëren van een evenwaardige tegenspeler voor de directie en waarborging van het werknemersbelang (ook in minder extreme situaties) en van het al gemeen belang zal kunnen berei ken. Het lijkt niet uitgesloten, dat men bij de verdere studie meer In de richting van b.v. de voorstellen van WBS of CNV zal komen. Overigens kan gevoeglijk ge constateerd worden, dat de nu naar voren gebrachte NW-vocr- stellen en de suggesties in het WBS-rapport elkaar niet uitslui ten, maar eerder op menig punt aanvullen. BERGUM (ANP) Gisteravond is een felle brand uitgebroken in een woonwagen van de koopman W. Spij kerman uit Steenwyk, die in het woonwagenkamp te Bergum stond. De bewoners een man,vrouw- en drie kinderen van respectievelijk 4, 3 en 2 jaar konden de wagën ter nauwernood verlaten, door het in trappen van de achterdeur. De wagen brandde tot de grond toe af. Van de inboedel kon vrywel niets gered worden. De eigenaar was ver zekerd. Advertentie IJvl. Natuurlijk zo'n uiterst betrouwbaar INDUS herenhorloge. Prijzen vanaf f 49. ten vanal 149.- c? J. JUWELIER OYiaU^ HOOGSTRAAT 152-164 BEYERLANDSELAAN176 ROTTERDAM

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1