>e KritieK op Van Aartsen over zijn bouwbeleid 'Detaillisten overgeleverd aan kartel' over ge uige KecordverkoopI I I I 6 15 I I CENTRUM en Clark ere-doctor Ook arts moet terechtstaan *icrs5S^t,c e voor invaliden-dorp 2 weken voor autofabrikant Haardfauteui! 47.53 52.50 59.50 Garderobekast 87.50 Keukenkast 42.50 Garderobekast 119.- Keukenkast 29.50 Slaapkamerkast 139.- Slaapkamer- kieedjes 14.75 nu 195.- Cockiai! fauteuils 54.50 - 64.50 Grocl T.V. Radio- en Piek Up-nseubel 79.50 KREDIET -SERVICE MEER DAN 50 MODELLEN Salontafels 59.50 Mozaïek salontafel 145,- Man dodelijk gewond door vallend luik Principieel m I f II I NOG SLECHTS ÉÉN WEEK Uitbreiding aantal verwarmde wissels HET VRIJE VOLK VRIJDAG 16 NOVEMBER 1962 pagina Ti''*:■■-'"V v' %mi - I goedkoper Injectie fout toegediend Slechts controle mCvuU«nS ter* meülen Meent 129 Rotterdam tel. 136105 ■BBNhhI uw g H en berekend HALVE PRIJS I 159.-, 189.-, 225— 4 prachtige kuipstoeien voor 125— ert een zware tafe) gratis Rijden onder invloed 149— 189— 169- 389— 59.50 189— 425- 27,50 260- 16.90 Deze week een enorme' sortering bankstellen en slaapbankstellen Siaapbankstel "**Combi "Compleet" 7 vanaf 258— siaapbankstel 495— Elke aanbieding een stunt. Het zal dus druk worden. KOM DUS VROEG MARINIERSWEG 281 - IIOEK HOOGSTRAAT FLEVOGEBOUW Dankbaar Christelijke geest FOUNDATIONS 4 NEERLAnDS G/?0q. 'n licht sigaartje voor letterlijk iedere roker SENORITAS EXTRA io33 cm: niet te lang, niet te kort, nét goed! (Van onze pariementsredactie) Scherpe kritiek heeft de Tweede Kamer, blijkens het voorlopig verslag over de begroting voor 1963, nog immer op het bouwbeleid van. minister Van Aartsen. Zorgwekkend acht men van vele zijden het gelijk blijven van de bouwproduktie, teleurstellend noemen ver scheidene leden de begroting en het bouwprogramma voor 1963. Advertentie IJSt. Een groep van vele leden verwijt de bewindsman, dat hij geen enkel initiatief heeft genomen om de pro- duktie op te voeren. De minister con stateert sechts en neemt voor de rest een passieve houding aan en daarvoor geeft hy dan nog niet eens een motivering. Vele andere leden constateren met instemming, dat onder invloed van de kritiek, de regering haar bouwbe leid ombuigt in de richting van het vorige kabinet. Meer woningwetwo ningen, een milder oordeel over sub sidiëring dan ooit te voren. Maar in het afgelopen jaar is de verschui ving van goedkope naar duurdere bouw doorgegaan. De onevenredig hoge prijs der nieuwe woningen belemmert de doorstroming. Huurverhogingsplan- nen hebben de speculatie to de hand gewerkt, aldus deze vele leden. Z(j kritiseren het ontbreken van planning op langere termijn en con stateren dat de minister ook op an- (Vaa oase sociaal-economische redactie) Mijnheer de president, De detailhandelaren in stofzuigers zijn overgeleverd aan de willekeur van een kartel. Zij zijn volkomen rechteloos. Wan neer zij de reglementen van het kartel overtreden, worden zij gesleept voor een quasi-rechtelijke instantie, die op juridisch onaanvaardbare manier recht spreekt. Sterker: het kartel stuurt controleurs rond, die zelfs overtredingen uitlokken. Aan deze praktijken moet een eind worden gemaakt. Volstrekt onjuist, mynheer de president. Er is helemaal geen willekeur. Ons stofzuigerkartel, Cistofa, staat in Den Haag als een model-kartel bekend. Het ministerie heeft ons kartel her haaldelijk onderzocht en wij hebben alle wijzigingen aange bracht, die men daar nodig achtte. Advertentie I.M. Vooral nu het kouder-wordt zult U deze aanbiedingen wol len dameshoeden kunnen waar deren. Morgen liggen er honderden van deze flatteuze dameshoeden voor U klaar. Heerlijk warme wollen hoeden, met Mohair- effect in diverse kleuren. Hoeden, die iedereen staan, die het vorige jaar nog voor 4.90 goedkoop genoemd werden, koopt U morgen voor nog géén twee gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze wollen hoeden, geschikt voor alle ma ten, in de nieuwe gemêleerde kleuren grijs, beige, bruin, groen, wit en diverse andere kleuren, voor (Van een. onzer verslaggevers) De 64-jarige Bussumse arts H. v. d. D. wiens 23-jarige assistente mej. J. B. uit Zeist vorig jaar okto ber een 59-jarige patiënte buiten zijn tegenwoordigheid een dodelijke in jectie heeft gegeven zal donder dag 22 november voor het Amster damse gerechtshof terecht moeten staan. In eerste instantie sprak de Am sterdamse rechtbank hem vrij wan dood door schuld, doch de officier van Justitie tekende onmiddellijk appèl tegen 'deze uitspraak aan. Hy had een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan- vier voorwaar delijk geëist. - De niet als verpleegster gediplo meerde assistente had de patiënte, de 59-jarige Utrechtse ambtenaresse W. van Ameyden, een zuurstofinjec tie tegen reuma gegeven. Het gas was échter in plaats van in het weefsel-in een ader terechtgekomen en de vrouw overleed tengevolge van luchtembolie. Onze rechtspraak voldoet ruim schoots aan de nonnen, die- de staatssecretaris in de afgelopen zo mer heeft gesteld, onse controleurs zijn geen provocateurs, maar'gaan te werk op een maniér, die prof. .Zyistra, toen.hij.nog minister ran Economische Zakem was, uitdrukke lijk heeft goedgekeurd. Ziehier twee standpunten, zoals ze donderdagmorgen in een twee en een ahlf durend kort geding werden ver dedigd voor de president van de Amsterdamse rechtbank mr. U. W. H. Stheeman. Het eerste standpunt werd namens een aantal stofzuiger- handelaren, die wel eens door Cis tofa vervolgd waren, uiteengezet door mr. I. E. He?, het tweede door mr. G. E. Kruseman, zelf secretaris var. Cistofa. Het was ia zoverre een zeer prin cipiële zaak, dat het hier ging om de praktijk zoals die in tientallen kar tels voorkomt. Het reglement van dit kartel is zelfs voor een jurist onoverzichtelijk e» moeilijk leesbaar, betoogde mr. Hes. Laat staan voor een leek. Het is een verwarringwekkend stel re gels, die voor de. detaillisten alleen maar verplichtingen inhouden. De rechtszekerheid van 10.000 detaillisten is hiermee gemoeid. Wanneer deze mensen een over treding begaan, worden ze gedaagd voor een commissie, waar een aan tal vakjuristen in zitten, maar waar hun rechten bepaald niet goed vast staan. Deze commissie kan zelfs ver oordelen (officieel: een bindend ad vies geven) op één enkele verklaring van één getuige, die deze 'rechters* betrouwbaar achten. Het gaat ons er niet om het kartel ontbonden te zien, maar het is wel oen dringend belang, dat u de Cis tofa verbiedt nog verder op deze wijze recht te spreken. Mijn cliënten kunnen elk ogen blik wéér vervolgd worden, boete op gelegd krijgen, zelfs uitgesloten wor den. Helemaal niet waar .betoogde nar. Kruseman. Krachtens het nieuwe reglement is het zelfs niet meer m o g e 1 ij k iemand die het reglement overtreedt, te royeren en zodoende uit de branche te stoten.-Men kan wel een boete opleggen. Wanneer die niet betaald wordt, dan wordt ze via een procedure bij de gewone rechter ingevoerd. Br zijn in de loop van de jaren 500 van dergelijke processen gevoerd en nog maar twee maal is het ge beurd, dat de rechter de eis heeft afgewezen, omdat er fouten waren gemaakt. Het is inderdaad moeilijk de con trole op de winkeliers uit te oefenen. De inspecteurs van Cistofa hebben de opdracht bij winkeliers, waarvan vermoed wordt, dat ze met onge oorloofde kortingen werken, te vra gen naar een stofzuiger, en naar de prijs. En dan vragen ze ten slofte nog: 2n als ik nu contant betaal, hoeveel gaat er dan vaa de prijs af? Verder mo gen ze niet gaan. Wel nu, dat is er en dat heeft minister zyistra ook gezegd geen sprake van uitlokking, maar alleen van aan vaardbare controle. De president zal donderdag uit spraak doen. Advertentie I.M. komt ook voor u Op onze afdeling tafel kleden vindt U tien tallen leuke Sint Nico- laas cadeaux. Zoals theebeurzen en kussens In tientallen soorten en prijzen. Gebloemde cretonne, marok- kaanse luxe damast en langharige pluche kussens koopt U nu te icust en te keur, voor.prjjzen, vér onder de normale. Dit'is' één voorbe&M uit de enorme collectie: Marrokkaanse salonkussens' met binnenkusten en schuimplastic vulling uit de serie van 425 nu voor slechts TJieebeurs met ritssluiting VyfUenh.ond.eri juwe liers zullen meewerken aan de actie die de Stich ting Het Dorp voert voor de bouw van «en eigen dorp voor lichamelijk ge handicapten. V De juweliers zijn bereid de zilveren miniatuur- sleuteltjes Se helpen ver kopen, die ook door de vrouwenorganisaties aan sullen worden gebracht. Het sleuteltje symboliseert een mens. die geborgenheid vindt onder een dak, dat hij met beide handen vasthoudt. De bouw van het dorp (vlakbij de Johannesstichting te Arnhem) heeft tot doel, lichamelijk gehandicapten, die niet meer kunnen worden gere valideerd en voor wie ook geen aan gepaste huisvesting in ome maat schappij is te vinden, ten definitief verblijf te geven. i dt man Advertentie I.M. AmsMrtfam fiotterdim UtrecMflussvm Oetfr Onze GRUNDIG speciaalzaken hebben een eigen technische dienst Uw GnmdJg specialist Radio Recorders dere terreinen weinig actief ts. Ze ventien maanden na de aanvaarding van de woningwet en de wet op de ruimtelijke ordening Is het ontwerp- invoeringswet nog steeds niet aange past. Een acht maanden geleden aangekondigde bijdrageregeling voor sanering is nog steeds niet versche nen. Verscheidene leden vinden, dat van de goede voornemens van 1959 niets meer is overgebleven. Er wordt zelfs geen poging gedaan de impasse te doorbreken, de regering legt zich neer by de gang van za- ken. Slechts een groep van verschillen de leden hecht aan het algemene be leid zijn goedkeuring. Dit beleid komt in grote mate overeen, met wat zij beogen. Een bouwprogramma van 90.000 woningen ondervindt wel algemene instemming. Maar een groep van vele leden vraagt grote aandacht voor de verdeling van de capaciteit over de verschillende sectoren. Gebouwen voor handel en verkeer slokken een steeds groter deel van de bouwcapa citeit op en er komen steeds minder woningen gereed. Deze leden hebben, er dan ook ernstig bezwaar tegen, dat handel en verkeer in 1963 weer voor ƒ30 miljoen meer mogen bouwen. Tal van leden stellen het op prijs, dat de minister ook de verspreide bouwcapaciteit wil benutten. Waar om echter uitsluitend voor de subsi- dievrije woningbouw? De plannen om inedcwerking te geven aan objecten met een bouw tijd van twee of drie jaren, leiden zeer vele kamerleden tot de vraag, waarom minister Van Aartsen zich dan nog verzet tegen een meerjarig bouwprogramma. Kan het woning- contingent niet voor drie jaren worden vastgesteld? Dat zou gro tere continuïteit geven, wat betere prijsvorming bevordert. De plannen om voor krotoprui ming, sanering en reconstructie van bebouwde kommen subsidie op basis van 80 percent van de verwervings- kosten te geven, spreken tal van ka merleden aan. Zij vragen de minis ter echter een nadere uiteenzetting. U koopt dus nu een pracb' •--- behaalden wij door onderstaande aanbiedingen. Restanten dure meubelstoffen hebben wij verwerkt en berekend tegen U koopt dus nu een pracht eethoek - compleet met tafel voor PROFITEER DAARVAN, DIT KOMT MAAR ZELDEN VOOR 5 HAARLEM (ANP) De zestigjarige directeur van dè Daimler -Benz-auto- fabriek, R. O. uit Stuttgart-tiegioch In Duitsland, is gisteren door de Haarlemse rechtbank tot twee weken gevangenisstraf en intrekking van zijn rijbewijs voor een jaar veroor deeld wegens het besturen van zijn auto onder invloed van alcohol. R. O. reed in augustus 1960 op de Twijnderslaan te Haarlem zlg-sag over de weg. Hij vertoefde voor een congres in Nederland. Aan een agent van politie die hem aanhield, hetende hy enige glazen wyn en champagne te hebben gedronken. De directeur was niet ter terechtzitting versche nen. Veertien dagen geleden had de of ficier van Justitie een maand gevan genisstraf en intrekking van het rij bewijs voor een jaar tegen Hem ge- eist. SLAAPBANKEN Ie klas mechaniek BERGMEUBEL pracht afwerking A-teak BANKSTEL 5-zits - Pullman Pullman Zeer groot BANKSTEL SUPERIEUR PICK-UP KAST Afro-teak BERGMEUBEL met Formica klep Vastgestelde ver koopprijs 575.— by BP.-Centrum T.V.-TAFEL Afro-teak DUITSE SALONKAST Fantastisch CHROOM KAPSTOK met achterplaat pracht bekleding 2-deurs schuin model. 190 breed 3-deurs, 150 cm 50 breed, 60 hoog Afro-teak of Macore, dus edeihout echt Bitap ENKELE OVERGEBLEVEN 3-DEURS KASTEN met enorme korting met de duurste stof Echt Profuma Officiële prys 67; by BP.-Centrum waaronder zeer dure, door elkaar 200.— zou niet te duur zjjn bU B.P.-Centrum. Een droomtafel Otto Huberth, een in Januari jl. gearresteerde vroegere hoge functio naris van de thans verboden West- duitse communistische party, is door het hooggerechtshof in Karlsruhe tot •drie jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens ongrondwettige activiteit: het organiseren en verbreiden van communistische propaganda. TWAALF-PRO VINCIËNHmS THANS 4 ETAGES MEUBELEN (Van onze sociaal-economische redactie) v De jubilerende katholieke Economische Hogeschool in Tilburg heeft gis termiddag ere-doctoraten verleend aan mr. C. P. M. Rommc cn de Engelse econoom Colin Clark. 'Een wetenschappelijk denker er» een praktisch politicus, die door deze eigenschappen een brug heeft weten te siaan tussen sociale wetenschap en sociaal beleid.' aldus schetste de promotor prof. dr. F. J. H. M. v. d. Ven de verdiensten va n mr. Rorrnne. HiJ noemde diens optreden in de Nederlandse sociale politiek uniek, omdat de praktische' werkzaamheid vaa de heer Honune steeds werd be geleid door wetenschappelijke arbeid. 'Ge zyt voor velen in en buiten de volksvertegenwoordiging steeds de professor gebleven.' Prof. Van de Ven prees mr. Romtne om zijn onbaatzuchtigheid in het vroegtijdig theoretisch aan de orde stellen van precaire onderwerpen als hervorming van de ondernemings structuur zonder praktisch politieke stellingen te forceren. Met de glanzende blauwe mantel van zijn nieuwe waardigheid om de schouders sprak dr. Rosune een dankwoord, waarin hy zyn politieke loopbaan in het kort samenvatte Hy herinnerde eraan, dat, hij'bij zich zelf tegenstand had moeten overwinn. a om na de oorlog weer actief aan het politieke leven te gaan deelnemen. 'Achteraf ben ik dank baar voor de aandrang die men op njy heeft uitgeoefend.' Over de sociale politiek zei dr. Romme: 'Opgelost is de sociale kwes tie nog niet, al is in verband met de veranderende omstandigheden haar inhoud in voortdurende staat van wijziging.' Eredoctor Colin Clark heeft voor- nameiyk de aandacht getrokken met zyn publikaties over het bevolkings- vraagstuk en de problematiek van de ontwikkelingsgebieden. Zöa promotor. Erof, dr. i. j. Daimuiaer. noemde als gronden zvoor de verlening van het eredoc toraat de christelijke geest waarin Colin Clark het wereldbevolkings vraagstuk heeft benaderd en zijn visie op de groei van de wereld economie. In zijn dankwoord zei dr. Ciark: •Er is de komende eeuwen nog. geen gevaar voor overbevolking. De we reldbevolking groeit snel, maar de agrarische produktie groeit nog snel ler.' Advertentie i.m. C'EST QA, NIEUW VOOR NEDERLAND! IDEALE CUP BEHA MET UIT- NEEMBARE "SILHOUET-FORM" altijd vormhoudend altijd soepel altijd perfecte pasvorm Deze nouveauté is op vele manieren te dragen, o.a. strapless. cupsA.B.C 9.75 long-line cups B,C 16.75 Laat U adviseren bij Rotterdams grootst» en meest gesorteerde speciaalzaak Zwartjanstraat 17 - hoek Pljnackerstr. (Van een onzer verslaggevers) Op het terrein' van het Rotterdams Zandstraal- en Schildersbedrijf aan de Eenihavenweg te Rotterdam kreeg donderdagmiddag de 35-jarige baas J. W. Kiek van de Eemb&venweg een ijzeren luik van anderhalve ton op het lichaam. Hy werd. met zware inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis Dijkzigt gebracht, waar hij in de loop van de middag is overleden. De man was bezig met het keren van het luik, dat in een take! hing. Hy gleed uit. viel achterover en kreeg toen het uit de takel vallende luik op zich. UTRECHT ANP) De Nederlandse Spoorwegen zullen het aantal wissels dat door middel van propaangas zal worden verwarmd om vastvriezen te voorkomen, aanzieniyk uitbreiden In verband met de te verwachten vorstperiode zyn de bekende licht grote propaangastanks reeds uit het zomerdepot in Lage Zwaluwe ge haald en overgebracht naar de ver schillende emplacementen. Naast een incidentele verbetering van enkele bestaande installaties zuilen in principe alle centraal be diende wissels op gereedgekomen CvLtcentrale verkeersleiding)-baan vakken en NX-emplacementen van verwarming worden voorzien. Voor 1962 betreft dit Gouda, Zoetermeer Zevenaar, BUthoven, Den Bolder en Soest. By koninklijk decreet bij gele genheid van de jaardag van koning Saosds troonsbestijging in Saoedi- Arablë zijn alle gevangenen, behalve dieven en moordenaars, vrijgelaten. Geen kandidaatstelling voor een verkiezing voltrekt zich geheel in vrede en eensgezindheid. Elke grote partij heeft zijn problemen. Bij verschillen van Inzicht over de te voeren politiek komen ver schillen van mening over de ge schiktheid van personen. Wie van de zittende leden, deze keer in de Tweede Kamer, zou niet herkozen behoren te worden? Wat zijn de beste kandidaten voor de open- komende plaatsen? Het bestuur van een politieke partij dat een voorlopige lijst moet opstellen ls in de tijd van kandidaatstelling niet te benij den. Er moet worden beoordeeld. En er zullen dus mensen worden teleurgesteld. Daaraan valt niet te ontkomen. Voor-het politieke leven zijn de moeilijkheden in de persoonlijke sfeer van het minste belang. Veelal worden die moeilijkheden ook wel binnenshuis verwerkt. Van veel groter belang zijn de verschillen van inzicht van poli tieke aard. Die lelden nogal eens tot een openbare gedachtenwis- seling. En dat ls voor de demo cratie. hoe pijnlijk soms ook, goed. De kiezer mag het heus wel weten als politieke meningsver schillen invloed hebben gehad op de samenstelling van de hem voorgelegde kandidatenlijst. Bij de antirevolutionairen is het tot het openbaar makgn van tegenstellingen gekomen. Een groep leden, van wie verschel denen een in antirevolutionaire kring bekende naam dragen, heeft zich gekeerd tegen de zit tende fractie van deze partij Deze groep wil een geheel ver nieuwde fractie onder leiding van de huidige antirevolutionaire staatssecretaris Roolvlnk. Die heeft overigens aan het dagblad Trouw prompt meegedeeld met deze groep geen enkel contact te onderhouden. Aan de zittende fractie worden drie dingen kwalijk genomen. Het ten val brengen van de regering bij het woningbouwdebat in 1961. het gedeeltelijk stemmen vore de mammoetwet en het aanva „rden van de overdracht van Nieuw- Gulnea. Een nogal ongelijksoor tige verzameling! 'Tegen het gedeeltelijk voor 1 de mammoetwet stemmen en het aanvaarden van de soeverei niteitsoverdracht liggen de be zwaren in hetzelfde vlak. De anti's hadden neen moeten zeg gen!- Zij hadden-niet-de gevolgen van het neen mogen overwegen. De tot de groep behorende, heer G. Goossens heeft voorhet. neen -zeggen tegen Ifraonesié een oor log om Nieuw-Guinea, de onder- .gang van de Papoea's, het In Russische armen drijven van In donesië, het opofferen van dui zenden Nederlanders en het af schaffen van onze parlementaire democratie over gehad. Een aantal tegenstanders van de mammoetwet had alle vruch ten die deze wet voor het onder wijs kan hebben, gaarne opgeof ferd voor een fanatieke letter- knechterij over de vraag of de mammoetwet in strijd met de grondwet was. Net als de oppo santen in de Nleuw-Guinea- kwestle maakten zij de indruk van een paard met oogkleppen, dat in de rotsvaste overtuiging op de enig goede weg te zijn, de wagen die hij moet trekken, aan splinters rijdt. Zonder om te kijken. In de woningbouwcrisis ligt het anders. Daar wordt de fractie eigenlijk verweten dat zij een on tijdig einde aan de regering zon der socialisten dreigde te maken. Maar toch is ook dit derde punt nog wel in één opzicht in één lijn te brengen met de belde andere. T")e kritiek op de fractie ls in wezen deze, dat de antirevo lutionaire fractie enige malen aan politiek heeft gedaan. Aan de kunst van het afwegen van voor- en nadelen van een beslis sing in een gegeven situatie. Daarbij heeft de fractie, of een deel van de fractie, de zaak die aan de orde was, zelf het zwaarst laten wegen. Dat was bij de wo ningbouw de woningnood en niet het kabinet zonder socialisten. Dat was bij Nieuw-Guinea het lot van Nederlanders. Papoea's en Indonesiërs en niet het juridisch gelijk van Nederland, dat was bij de mammoetwet het onderwijs... De groep zogenaamde veront rusten is verontrust over het feit dat de anti's enige malen naar de uitkomst van hun beleid heb ben gekeken! Dat ls in de ogen van deze verontrusten niet prin cipieel! In feite komen de ver ontrusten krachtig op voor het herstel van eei. volstrekt on vruchtbare antirevolutionaire po litiek, voor een politiek die vast houden aan het uitgangspunt stelt boven de gevolgen die dit heeft. Advertentie I.m. h» SA tó*ia,3 - MTtüJaUK M JWteMM

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1