Avontuurlijke dag voor vijftien flinkerds Afgedwongen tegenaanval „Sperwer" e actie Hum. Thuisfront niet in doofpot Man en twee kinderen verdrinken in auto Jongerenconferentie PvdA Taak West-Europa in koude oorlog Pensioen? Dank u Politeia verdiept zich in politiek Sowjet-Unie Fotografen naar Polen NASI GÖRENG BESAR Dieven maken f25.000 buit t- Marihuana lag in tramhuisje Ook in VS nog studie over rabies-proef 4.78 SST VRIJE VOLK MAANDAG 19 NOVEMBER 1962 (Van «en onaer verslaggeefsters) Stafcerkiaa# di« alles weet heeft saterdag bij zjjn aankomst te Amsterdam onder de duizenden kinderen, die hem toejuich ten, de Bravobrigadiers van Het Vrije Volk herkend. Op de Prins Hendrikkade, omringd door kinderen met vlag getjes en bijna evenveel fotografeiï, filmers en televisie-came ramensen, drukte hij Tonnie de Rijk (8) uit Utrecht en Eef Wolsheimer (9) uit Benthuizen hoogst persoonlijk de hand. Later, in het AMVJ-gebouw, werden die twee nog eens voor het front van een volle zaal feestende kinderen bij de Sint geroepen. Bouw congresgebouw Ben Haag 1 maart Advertentie IM. Drieling geboren (een uitgebreide Nasi Goreng met 8 bijgerechten) Standengeest Amerika reëler Man (82) redt zich met huishoudster (73h uit brandend huis nu... beduidend goedkoper (Van «en onzer verslaggevers) De loonpolitiek in de Sowjat-TTnie lijkt als twee droppels wa ter op die in Nederland. Tekeningen les Spreekmeester Verhaal Hans Jacobs. dn. amfenwiÉK mm jpt.aen Bravo! van zei Sint zélf tegen leden ade Het waren hoogtepunten uit de feestdag, die Het Vrije Volk had aange boden aan vijftien kinderen, die zich In het afgelopen jaar door een bij zonder goede daad hadden onderscheiden. Het zevende Bravobrigadefeest zou Kinderen zelfs zonder dit opwindende contact met Sint Nicolaas, zo onmiddellijk na diens komst, een groot succes zijn geweest, want de vijftien waren en thousiast over ailes wat se beleefden. (Van onze soe.-econ. redactie) Het Nederlandse Sperwerverbond, een combinatie van zelfgrossierende kruideniers, gaat een dubbele tegen actie ondernemen tegen de bijzonde re reklame-actles van het groot win kelbedrijf. „Eigenlijk met tegenzin, maar door de omstandigheden gedwongen", al dus liet de directeur van dit verbond van zelfstandige kruideniers, de heer P, Renkeme, aidh ontvallen op een gisteren in Amsterdam gehouden persconferentie. De Sperwercombinatie biedt zijn klantenafnemers in de eerste plaats de mogelijkheid door middel van een zegelactie goedkoop met een groeps reis tien dagen naar Oostenrijk te gaan. Bovendien is men tegelijk met de start van deze acties van plan „praktisch alle artikelen in de eiek- tro-technische branche" met een be langrijke korting voor de zegels ko pende klanten ter beschikking te stellen. Uit de mededelingen op de pers conferentie bleek, dat men oorspron kelijk alleen van plan was geweest iets te organiseren in de relssfeer. De acties van het grootwinkelbedrijf hebben deze kruideniers er echter toe gedwongen ook een groot assor- tement „branche-vreemde" artikelen in de campagne op te nemen. (Van een onzer verslaggevers) Vijfentwintigduizend gulden heb ben dieven buitgemaakt bij een in braak in een bakkerij te Kerkrade, zy openden de brandkast van het bedrijf met een snijbrander, nadat de vensters met behulp van meege brachte dekens waren geblindeerd. Van de inbreker» ontbreekt elk spoor. die elkaar nooit eerder hadden gezien sloten vriendschap met benijdenswaardig gemak. Redders vonden elkaar in belang stellende vragen over hoe het gé- gaan was en antwoorden, die op deze basis van onderling begrip meteen hout sneden. En de kinderen, die niet waren ge kozen om één moedige daad, maar om de hulp die ze lang en geduldig aan anderen hadden geboden, von den ook hier opvallend snel een kind om te bemoederen of te beschermen. Uit alle delen van het land waren de vijftien Bravobrigadiers zaterdag ochtend naar Amsterdam gebracht, waar de directeur van de N.V. De Arbeiderspers, de heer H. van Kui lenburg, hen een voor een toesprak. Hier werden ze ook voor het eerst deze dag getjacteerd en vonden ze de eerste grote verrassing: een in drukwekkende stapel kinderboeken, waar ze ieder drie uit mochten kie zen. Samen met die boeken ging ook een mooi diploma in de papieren tas, die ze aan het eind van de dag mee naar huis zouden nemen. De vijftien aten in Krasnapolsky. Het mooiste hotel van de wereld, zei de een, het beste restaurant van de stad, stelde een ander vast. De aankomst van de Sint, in het opwindende gedrang, was een avon tuur dat tijdens de boottocht, die er op volgde, genoeg stof tot praten gaf. Terug aan de Nassaukade hoefde de brigade met zijn leiders en leid sters maar over te steken om bij het AMVJ-gebouw te komen, waar de Ttcee BRAVO-brigadiers wer den bij de Sint geroepen, toen die zoals elk jaar na zijn tocht door juichend Amsterdam op het kin derfeest in het AMVJ-gebouw was verschenen. De twee gelukkigen waren Eef WoUhcimer uit Bent huizen en Tonnie de Rijk uit Utrecht, AMSTERDAM, (ANP)' Twee rechercheurs van politie zagen za terdagnacht twee jonge mannen en een minderjarig meisje uit een club aan de Nieuwmarkt in Amsterdam komen. Een der jonge mannen stak de straat over en ging in een wacht huisje van de gemeentetram een si garet rollen. Toen herkenden de re chercheurs hem uit een marihuana- zaak die zich enige tijd geleden in de hoofdstad heeft afgespeeld. Zij stel den een onderzoek in en vonden achter een weegschaal in een tram huisje een hoeveelheid Indische hennep. Het drietal werd meegenomen maar In de loop van zondag zijn twee naar huis gestuurd. De 20-ja- rige coupeur H. J. S. is echter vast gehouden met de vondst. (Van een onzer verslaggevers) De aktie. die nodig bleek om de minister van Defensie er van te overtuigen, dat geestelijke verzorging van militairen door raads lieden van het Humanistisch Thuisfront, door velen wordt gewenst, is boven verwachting geslaagd. Om de uitwerking hiervan moet echter geen stilte blijven hangen, toezeggingen mogen niet door vertragingsakties worden getorpedeerd. Met deze woorden sprak dr. G. Stellinga, voorzitter van de Hu manistische Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid, het za terdag in Amersfoort gehouden jaarlijkse congres van de HWG toe. Hij voegde daaraan toe: „Wij moeten in Nederland naar zuiverder verhoudingen, een proces, dat de geestelijke structuur van ons volk zal wijzigen. (Van een cmzerverslaggevers) „De Amerikanen d'e Ik gesproken heb durven over de betrouwbaarheid van de fluorescentiemethode «en nieuwe manier om hondsdolheid vast te stellen bij gestorven beesten nog geen definitief oordeel jeven. In het studiecentrum voor besmet telijke ziekten te Atlanta is men druk bezig de nieuwe methode te beproe ven. Er is de Amerikanen aan een snellere diagnose veel gelegen. Rabies is daar Inheems. Jaarlijks worden er 30.000 mensen tegen hondsdolheid in geënt," Dat vertelde ons vanmorgen de heer A. van Keulen uit Wassenaar, veteri nair inspecteur van de volksgezond heid. toen hij vanmorgen roet de Rot terdam in Nederland terugkeerde van een verblijf van zes weken in da States. Hij ging er heen om een inter nationale cursus mee te maken over het onderzoek naar radio-activiteit in het voedsel. Toen de hondsdolheid in Nederland om zich heen begon te grijpen ging hij naar Atlanta om daar het studiecentrum te bezoeken. „Wat ik weet van de situatie in Ne derland nu, dat heb ik van de scheepskrant", zei hij. „Ten slotte ben Ik een dag of acht geïsoleerd ge weest." Hij gaf als zjjn mening dat men niet stellen mag, dat Nederland op het terrein van het hondsdolheids- onderzoek achter is. In elk geval zal men hier de nieuwe Amerikaanse methode terdege willen onderzoeken. Op dit moment is er met het vast stellen van hondsdolheid in ons land tenminste een week gemoeid. Die pe riode is te lang omdat men vóór de uitslag vast staat vanwege de risico kansen geen mensen kan inenten. Volgens de nieuwe Amerikaanse methode zou de diagnose al na drie uur gesteld kunnen worden. yfjftien en de Sint elkaar voor de tweede keer die dag zouden zien. Voor de zevende Bravobrigade van Het Vrije Volk was dit treffen temidden van honderden Amster damse kinderen het eind van het feest. Met hun cadeaus en een. flink pak broodjes voor onderweg zijn ze alle maal weer naar huis gebracht. (Van een onzer verslaggevers) Ren man en twee doofstomme kinderen uit Horst (t.) zijn zaterdagmid dag met een auto in de Zuid-Willemsvaart gereden en om het leven ge komen. Uit de auto werden zaterdagavond de stoffelijke overschotten geborgen van de 30-jarige L. Aarts, hoofd der school te Korst, zijn bijna 4-jarig zoon tje Hendrik en het 4-jarig dochtertje van'de familie Ten Brink. om net leven gekomen, toen e» auto Hoe het ongeluk zich precies heeft afgespeeld valt niet met zekerheid te zeggen, aangezien niemand getui ge is geweest van het drama, dat zich zaterdagmiddag omstreeks half drie op een eenzaam gedeelte langs het kanaal heeft afgespeeld. Het zoeken naar de vermisten heeft vele uren geduurd. Drie jonge mensen zjjn zaterdag (Van een onzer verslaggevers) West-Europa kan een eigen bijdrage leveren tot vermindering van de spanning tussen Oost en West. Ook als het terwiüe van zijn veiligheid blijft vasthouden aan het bondgenootschap met de Verenigde Staten in de NAVO, is er ruimte voor een typisch Europese houding in de koude oorlog. Met name ook de kleine Europese landen, die bereid zijn het socialistische saamhorigheidsbeginsel te realiseren, hebben de taak hun stem bij het zoeken naar ontspanningsmogelijkheden te laten horen. Dit was de kern van de inleiding die prof. mr. B. V. A. Röling hield op de Jongerenconferentie van de Party van de Arbeid, die onder het motto Leven in vrijheid' zaterdag te Amsterdam werd gehouden. waarin zij reder» op een onbewaakte overweg te Babberlch in de gemeente Zevenaar werd geraakt door een trein. De 31-jarige automonteur H. Kruis uit Babberich bestuurde de auto. Hij werd op slag gedood, evenals zijn zuster, de 23-jarige mej. Ria Kruis en haar verloofde, de 23-jarige J. Centen uit Gaanderen. Het ongeluk Is enkele meters voor bij het woonhuis van de familie Kruis gebeurd. De politie in Babbe rich neemt aan dat de bestuurder onwel is geworden. Op het kruispunt Margrietlaan— Azaliastraat te Helmond is, zondag middag de 70-jarige P. v, d. Eiinden uit de Margrietlaan met zijn brom fiets in botsing gekomen met de stadsautobus. Zwaar gewond werd hü per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis te Helmond, waar hij aan de verwondingen is overleden. (Van een onzer verslaggevers) Minister Van Aartsen heeft het Haagse gemeentebestuur rijksgoed keuring gegeven voor de bouw van een nationaal congresgebouw, dat niet ver van het Haagse gemeente museum in Zorgvliet za) verrijzen volgens een ontwerp van ir. J. 3, P. Oud. De goedkeuring is verleend per 1 maart volgend jaar. Op die datum zal de bouw kunnen starten. Het ge hele project lag per 15 november aanbestedingsklaar. De bouwkosten bedragen in totaal veertig miljoen. Bij de financiële op zet participeert het rijk met een be drag van tien miljoen. In Eindhoven is in de nacht van zaterdag op zondag een drieling ge boren. Mevrouw Steur uit de Ge rard Davidstraat met haar dochter Maga en zoons Herman en Bas ver blijven in goede gezondheid in het St, Josephziekenhuis. Het meisje, weegt 1900 gram, Herman en Bas i wegen respectievelijk 1850 en 1750' gram. STADHUISPLEIN LIJNBAAN SPECIALITÉ VAN DE WEEK - Bij de behandeling van de mam- moetweg, voegde hy hieraan toe, hebben juist de PvdA-kamerleden van verschillende levensbeschouwe lijke richtingen voor dit standpunt van de zuiverheid gesproken. De wet erkent nu de levensovertuiging naast de geloofsovertuiging. Dat is grote winst. Maar waarom, aldus dr. Stellinga, moest toch nog worden vastgelegd, dat ouders of voogden te kennen moeten geven humanistisch vor mingsonderwijs voor hun kinderen op prijs te stellen? Die voorwaarde be staat niet voor het bijzonder onder wijs. Dat blijft dus een discriminatie. Maar zo druk hoeven wy ons daar over nu ook weer niet te maken: het kamerlid Kleywegt heeft deze voor waarde terecht „een kleinzielige be perking" genoemd. Ware ik, zei spre ker. kamerlid geweest, dan zou ik zonder bezwaar voor de mamoetwet hebben gestemd, want die wet breekt in vele opzichten het onderwijs open. De HWG-voorzltter spoorde de afdelingen aan het vele studiemate riaal, dat over allerlei onderwerpen door het hoofdbestuur was uitgege ven, in gespreksgroepen te bestude ren. „Dat za! de doorbraak ook bin nen de party ten goede komen". De Humanistische Werkgemeen schap Is dit jaar opnieuw in ledental toegenomen: cit bedraagt thans 6459. een toename van 14S. Het maandblad Vernieuwing bleek grote waardering te vinden. Het overleden hoofdbestuurslid, M. G. Warffemius herdacht de voor zitter met de woorden: „Hij was met heel zijn wezen humanist. Zijn heen gaan betekende een groot verlies, om zijn persoon, zyn publikaties, zyn toewijding". In het hoofdbestuur zijn als nieuwe leden gekozen, mej. Adrl Pomper, Rotterdam en de heren drs. Th. J. Hogendorp, Amsterdam en N. Hes- seler, Delft. In de middagvergadering heeft de leider van de PvdA-kamerxraetie, dr. A. Vondeling, een groot aantal za ken behandeld, waarbij politieke be slissingen over kwesties met geeste lijke achtergronden in het geding zijn. Het was een voordracht, waarin de Inleider zich ontpopte als een char mant en openhartig verteller en waarin hü niet onder stoelen of banken stak. verheugd te zyn over de ontwikkeling naar meer geiyk- stelling en geiykgerechtigheid van de verschillende levensbeschouwelijke Prof. Röling kwam tot deze slotsom na een korte, indringende ontleding van het conflict tussen Oost en West. Hy meende, dat in beide kampen de wil tot vreedzaam samenleven sterk was, maar dat door een complex van oorzaken men er niet toe durfde overgaan de bewapeningswedloop af te remmen. Het oudere Europa zou, zo meende hy, een matigende in vloed kunnen uitoefenen ais het jon gere Amerika wel eens geneigd was al te zeer op zyn militaire kracht te vertrouwen. Op dit punt vond prof. Röling de eerste inleider Geert Ruygers niet aan. zyn zijde. Ook Ruygers meen de, dat aan beide zijden van het ijzeren gordyn allerlei door angst en eigenbelang geïnspireerde groe pen een werkelijke ontspanning tegenwerken, zeker niet in de laat ste plaats in Europa. Hü kwam tot de slotsom, dat de Amerikaanse be nadering van het oorlogsvraagst.uk vaak redelyker was dan die van menig Europees staatsman. Drs. Meyer, die inviel voor dr». J. Koopman, betoogde, dat een even tuele ontwapening de wereld niet voor onoverkomeiyke economische moeiiykheden zou plaatsen. Mr. Schouwenaar bekeek de ver schillende plannen die er in de loop van de jaren waren gelanceerd' om tot ontspanning te geraken, speciaal die welke beoogden in Centraal- Europa de partijen minder wrfi- vingsvlakken te geven. Hy meende, dat geen van de bezwaren die van westelijke zijde tegen zulk een poli tiek van "disengagement* (losmaking) waren te berde gebracht, aanleiding mochten zijn om die politiek zelf als een illusie te bestempelen. Ir. Groningen is vrij plotseling overleden prof. dr. B. Gemser. oud- hoogleraar in de oud-testamentische wetenschap aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Hij werd 72 jaax. stromingen in ons volk. Maar dr. Vondeling maakte ook duideiyk hoe veel daaraan nog ontbreekt. Scherp was zyn kritiek ook op de standen- geest, die van oudsher zo diep in ons volk zit. Voorts is er op een aantel punten zelfs geen godsdienstvryheid to ons land, een situatie, waarover ook humanisten zich wel eens aan het denken zouden kunnen zetten, aldus dr. Vondeling, die als opdracht meegaf: te pogen in dit land te ver zoenen, wat verzoeniyk is, als posi tieve bijdrage voor de geesteiyke ge zondmaking van ons volk. Over die inleiding ontstond een uitvoerige discussie. De jaarvergade ring werd bygewoond o.a. door ir. H. Vos en Eibert Meester voor het partybestuur, door afgevaardigden van de PCWG en KWG en door de waarnemend hoofdredacteur van Het Vrye Volk, de heer J. Aarse. ,.CVan een onaer verslaggevers) Aan de Waaldyk te Rysoord heeft het vanmorgen omstreek» acht uur fel gebrand. Terwyi de vlammen uit hun woning sloegen, vluchtten de 82-jarige heer J. Veldhuizen en zijn 73-jarige huishoudster mej. G Kore- vaar de straat op. De beneden ver dieping van het pand brandde ge heel uit. Verzekering dekt de schade. Het vuur is ontstaan toan de huis houdster de petroleumkachel wilde aansteken. Omdat dit niet wilde lukken, sleepte mej. Korevaar de kachel naar achteren. De petroleum die daarby werd gemorst, raakte in brand en binnen enkele seconden stond alles in lichter laaie. De brandweren van Rysoord en Ridderkerk slaagden erin de brand tot de benedenverdieping te beper ken. De heer Veiduizen en zyn huis houdster vonden by buren onderdak. Advertentie 1 .M Dinsdag begint de groot ste sroffenverkoop die wi) ooit hielden, want dan begint om 9 uur de verkoop van honderden meters dubbelbrede stoffen, voor een prijs, die niets meer met de waarde te maken heeft. Partij aanbieding dubbelbrede wollen en fibrenka stoffen, prima kwaliteiten, in tientallen dessins en kleuren, koopt U nu voor nog géén drie gulden per meter. Dinsdagmorgen om 9 uur be gint (maar slechts één dag) de verkoop van deze dubbel brede stoffen voor Japonnen, rokken en pakjes, per meter vco: Dit was een van de vele voorbeelden, die prof, dr. J. Tinbergen gister middag op de Paasheuvel aanvoerde ter illustratie van zyn stelling, dat de economische stelsels van oost em west zich to het algemeen gesproken langzaam naar elkaar toe bewegen. A ch ja, het is een verschrikkelijke zaak met de A schimmel van Berend Blopstra, Met de schimmel Sientje, die altijd de Sint in Tjobbeziel raag rondrijden en ieder jaar net zo naar zijn komst verlangt als de kinderen. Hoor ik daar vragen: neemt Sinterklaas dan zijn eigen schim mel niet mee? Nee, nee. Kijk, dat zit zo: Tjobbe ziel ligt heel ver in het noorden en de Spaanse schimmet Carlos III, die nóg ouder is dan Sint- Nicolaas, is volkomen uitgeput tegen de tijd dat ze in Tiobbcziel zijn. Let maar eens op hoe vaak Sinterklaas zijn paard een rustig dagje gunt en in een auto stapt. Maar goed, in Tjobbeziel hadden we Sientje, een schimmel van eenvoudige komaf, dat moet je wel zeggen als nakomeling van de schilienboe- renbles van Dorus Bintje. Alleen de edele trekken, waar Sinterklaas zo van hield, had ze van haar moeder, Agne« van de Beokenhoeve. Dat dacht Sientje zelf dikwijls, als ze in de stal naar haar eigen foto keek, die Berend Blopstra, trots als hij was. boven de ruif had gehangen. Kijk ik en Sinterklaas toch eens fijn gaan, zei Sientje op een ochtend, trappelend van on geduld en toen is het gebeurd. Ze hoorde hoe vrachtrijder Berend Blopstra zo maar pardoes tegen zijn knecht Sijmen zei: 'Sientje is een best beest, maar xe is uit de tijd voor hel moderne verkeer en ik kan haar niet houden voor Sinterklaas alleen, Sijmen, ik heb een vrachtauto besteld en Sientje gaat met pen sioen, nee, Sijmen, niet naar de slager, ik bedoel echt met pensioen, naar een tehuis voor ouwe dieren, zulke instellingen heb je tegenwoordig Ze wandelden naar buiten en Sientje Het zich met knikkende knieën in hei stro zakken. 'Met pensioen ik op mijn leeftijd stamelde ze. 'Stel je Toor, opgeborgen, uitgeschakeld, uit het leven, eervol ontslag, zeg maar: afgedankt!' Met een sprong, waaraan je kon zien hoe veer krachtig ze nog was, kwam Sientje weer in de benen. Haar besluit stond vast: "Dat nooit, dat Iaat ik me niet aanleunen, daar trap ik niet in, dan ga Ik er vandoor, alles liever dan straks genadebrood en werkeloos uit de staatsruif te moeten eten." En toen het donker was en half tien en Be- rend Blopstra. Ignatius Broom. Siem de Pit en alle andere fatsoenlijke mensen sliepen, duwde Sientje de staldeur open. Even later liep ze in gestrekte draf door de stille straten en langs bet donkere water van de schilderachtige gracht jes van Tjobbeziel. Het spookte in haar hoofd, ze hoorde kinderstemmen, ze hoorde wat ze al zo dikwijls had horen zingen: 'Zachtjes gaan de paardevoetjes, trippeitrappeitrippeltrap' en ze hinnikte stilletjes huilend voor zich heen: 'Vort, Sientje, vort, de hort op. de hort op Berend Blopstra, die zo graag met zijn tijd mee wil, droomde van een grote auto, Ignatius Broom en aiie andere Heren Hoge Hoeden droomden van Sinterklaas op een paard, op Sientje, maar wij weien inmiddels beter, al mo gen we hopen dat ze niet blijft dóórdraven. Enfin, morgen weten we méér. De Paasheuvel was dit weekeinde het terrein voor een conferentie van 3e Democratische Socialistische Stu denten Vereniging Politeia over 'De buitenlandse politiek van de Sowjet- Unie*. Behalve prof. Tinbergen spraken prof. dr. J. W. Bezemer en drs. M. J. Broekmeijer. Een vloed van keihard feitenmateriaal droegen zij aan, dat tn. al zyn objectiviteit grote indruk maakte. Heilige huisjes (voor een be paald links publiek) bleken in het Politeia-milieu getuige de discussie lang niet zo heilig als deze ver eniging wel eens en in het ver leden niet altijd zonder reden ia verweten. (In gesprekken met Politeia-men- sen bleek mij een grootverlangen naar het herstel van een band met de Partij van de Arbeid. Dat er an derzijds van de zijde der PvdA toe nadering is kan blijken uit het feit, dat deze weekendconferentie gedeel telijk werd gesubsidieerd door de Koos Vorrink Stichting.) Zaterdagavond gaf prof. Bezemer een theoretiscne visie op de buiten landse politiek van de Sowjet-Unie, weike politiek in tegenstelling tot- de isolationistische politiek onder Staün (nog steeds door China voorgestaan) thans een meer oppurtunistisch karak ter draagt, maar nog steeds een va riant is op de onveranderd gebleven 'dichotomische visie' op de interna tionale toestand, d.w-z. een visie die de wereld in twee partijen verdeeld ziet. de communistische en de kapi talistische, waarvan de eerste onver- mydeiyk zal winnen. Deze visie is gegrondvest op de een heid in het communistische kamp Zou het dan ook tot een breuk met de Chinezen komen, dan zou dit de basis ondermynen van deze beschou wingswijze. uitgemaakte zaak, dat die breuk me! China er al is en nog slechts achter wat 'marxistische sluiers' wordt ver. huid. Als een van de belangrijkste oorzaken zag hy, dat de Russen zich niet bereid hebben getoond de verho ging van hun eigen levensstandaard enkele tientallen jaren uit te stellen ten behoeve van de ontwikkeling van China. Zeer boeiend was dan ook, wat deze spreker vertelde (aan de hand van tal van citaten uit de Sowjet-pers) over de onwrikbaarheid en het con servatisme van de kaste der bureau craten cn over het ongeduld onder de Sowjet-jeugd en over het slechts langzaam slaken van tal van banden, die door deze jeugd als zeer knellend worden gevoeld. Voor hem was het zelfs de vraag of die jeugd op den duur genoegen zal nemen met partiële hervormingen, die het partijmonopolie onaangetast laten en of niet een nieuwe revolutie nodig zou zyn. De Bond van Nederlandse Ama teur Fotografen Verenigingen wil exposeren in Polen. De BNAFV heeft hiertoe een verzoek gericht aan de Poolse ambassade in Den Haag. Inmiddels heeft de eerste secretaris en cultureel attaché van deze am bassade, de heer \V. Rolski het ver- j zoek van de vereniging met een gun- stlg advies doorgegeven aan het mi nisterie van O, K en W in Polen. Het ligt in de bedoeling, dat eerst een eenmans foto-expo6itie naar Po len wordt gezonden.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1