Consument merkt van afbraakprijzen voor runderen niet veel i Duizend gulden voorschot voor zandboeren Vonnissen in moordzaak- Huizen Stagnatie Kwajongens stichten brand in mulo-school Beruchte witte hondje beet ook loodgieter Grondprijzen zullen nog blijven stijgen 'Arm schaap, mekkert de geit NIEUW/ Opheffing van beslag op f50.000 gevraagd SÖe/Ima KRATZ Gladheid doet auto slippc - één dode Man twee keer overreden ^Ts Vergissing in dag was fataal Wekeli jks één of twee vluchten op Djakarta? Tegenstelling Grenzen Prinses morgen naar Manilla incl. 1 a rïgschfijf vuil i n g SPAANSE SINAASAPPELEN f2,75 F3T VRIJE VOLK DINSDAG 20 NOVEMBER 1962 ƒ11,- iÊmiÈMÈÊÊê^dSS op de meeste staat nu het teken Sportieve poio puili fpiSss Nadere nota systeem loonvorming BA£10GR/U= Retracto 3 (Van onze landbouwredacteur) De boeren verwijten de slagers: „u houdt het vlees onnodig duur. De slagers verwijten de boeren: „U praat over zaken waarvan u geen verstand hebt." Tussen deze twee standpunten aarzelt de Nederlandse verbruiker die van de boeren hoort dat zij afbraakpryzen voor hun koeien krijgen, maar daar in de slagerswinkel weinig van merkt. Tot opvallende prijsverlagingen die een run op de slagerswinkels zouden kunnen veroorzaken Is het althans niet gekomen. Hoe zit dat nu met die vleesprijzen? Hebben de boeren gelijk of hebben de slagers het bij het rechte eind? Volgens het bedrijfschap voor het slagersbedrijf zijn de prijzen van de koeien op de veemarkt sinds begin september gedaald van 2,75 tot 2,53 per kilo. De vleesprijzen op het abattoir daalden in dezelfde pe- Advertentie l.M. tW Nuts is gevold met vers ge brande hazelnoten en roem- caramel. Het geheel overtrok ken met volle-melkehocola- dfc. een kostelijk^, versnape ring. Nuts: een kwaliteit*» produku (Van een onzer verslaggevers) Vanochtend omstreeks acht uur is de negentienjarige L. B. de Haan uit Naarder» gedood bij een auto ongeluk op de rijksweg nr. 1 in Mui den, Een passagier van de auto, de heer R. Lèyds, uit Naarders, is zeer zwaar gewond naar het Wilhelmina- g sthtris in Amsterdam gebracht Het. slachtoffer reed In een Volkswagen die vermoedelijk door de gladheid van de weg is geslipt. De auto kwam terecht tegen een vrachtwagen en werd totaal gekraakt. De vracht auto kwam in de Muidertrekvaart terecht. De bestuurder bleef onge deerd. UTRECHT (ANP) Op de over steekplaats aan de Prins: Hendrik laan te Utrecht (rijksweg 22) is van ochtend omstreeks 7.30 urn- de 43- jarige rijksambtenaar J. M. Broeks uit Utrecht door een trailer overre den en op slag gedood. De trailer werd bestuurd door een 25-jarige Belg. Direct hierna werd het slacht offer nog eens overreden door een andere trailer, bestuurd door een 41- jarige Groninger chauffeur. riöde van 2.85 tot 2,55 per kilo. Maar de gemiddelde detailprijs ver toonde slechts een dading van 3,57 tot 3,54. Hieruit blijkt wel dat er tot 15 oktober maar een zeer ge ringe aanpassing heeft plaatsgehad. ..Maar," zei ons de heer Burger, de voorzitter van het bedrijfschap, „In diezelfde tijd zijn de prijzen van de varkens gestegen en soms nog wel eens flink ook. Die hogere prijzen hebben de slagers nog niet doorbe rekend. Zy redeneren: wat we te veel hebben van het rundvlees heb ben we te wenig op bet varkensvlees. Bij elkaar genomen komen we dan weer op een redelijke winstmarge." „Bovendien ts de prijs van. het rundvlees op het ogenblik weer een. beetje aan het stijgen," zei de heer Burger. „Het is nog niet veel, maar de prijzen zijn weer aan de stijve kant. De voorzitter van het bedrijfschap meende dat dit verwijt echter lang niet aan alle slagers gemaakt kan worden. „De wat men noemt „volkszaken" hebben meteen op de prijsverlagingen gereageerd," zei hij. „En als u het mij waagt ben ik heel blij dat er nu aan de prijsdaling een eind is gekomen, want de concur rentie begon moordend te worden." Verschillen Afhankelijk van de plaats waar het vlees verkocht wordt bestaan enorme prijsverschillen. Th een grote plaats lag de prijs van de ribben dertig tot veertig cent per kilo boven het landelijk gemiddelde. De kwali teit heeft men daarbij buiten be schouwing gelaten. Die is vrijwel niet te vergelijken. Wanneer men dezelfde benamin gen voor het vlees aanhoudt en niet op de kwaliteit let komt men bij een vergelijking tussen de „duurste" en de „goedkoopste" slager in ons land alles per kilo haas biefstuk rosbief en lend rib magere lappen Het Ministerie van Economische Zaken zal, zo is ons gebleken, voor lopig nog niet ingrijpen. Er bestaan daar geen overwegende bezwaren tegen de prijsaanpassing bij de sla gers. DEN HAAG (ANP) D» voor schotten die minister Marijnen, heeft toegezegd aan in directe finaiSiële nood verkerende ge mengde agrarische bedrijven op de zandgronden, zullen 1000 per bedrijf bedragen. Zij zullen worden gegeven aan be drijven tussen 1 en 15 hectare op zandgronden, waar het zuiver inko men van de boer in 1958, 1959 en 1960 gemiddeld niet hoger is geweest dan ƒ6000, of als hij over die jaren ge middeld minder dan 300 inkom stenbelasting heeft betaald.. Zij zullen worden verleend voor ten hoogste drie jaar. Gedurende deze tijd zal over de voorschotten geen rente verschuldigd zijn. „goed .duurste" koopste ƒ7,50 9,— 5.90 e 8,— „4.58 s,~ „3.58 7,— „3.98 1 7,— 2,98 (Van een onzer verslaggevers) De 14-jarige Dirk B. uit Huizen (N.-H.) is vanmorgen door de Am sterdamse rechtbank wegens mede plichtigheid aan moord op de 7- jarige Klazientje Bunschoten uit Huizen ter beschikking van de rege ring gesteld. Deze maatregel die geldt tot het 21ste jaar werd op gelegd zonder toepassing van enige straf. Tegen zijn 15-jarige broer Jan werd een tussenvonnis gewezen, ten einde een nader onderzoek te doen instel len naar de mogelijkheden van een bepaalde combinatie van straf en psychiatrische behandeling. Te dien einde werd zijn zaak aangehouden tot 1 augustus 1963. Dan zullen als getuigen nog worden gehoord de psychiater prof. Hart de Ruiter en de directeur van een Arnhemse in richting. Nagegaan moet worden, of een psychiatrische behandeling uit voerbaar is en resultaten zou kun nen opleveren. De officier van Justitie had tegen beide jongens, die in oktober van het vorige jaar hun zwakbegaafde nichtje vermoordden, terbeschikking stelling van de regering geëist. Het kind werd 2 km van de ouderlijke woning tijdens een grote speur tocht. waaraan ook militairen deel namen gevonden in een ondiepe sloot, verborgen onder wat hooi. Het was aan handen en voeten gebonden. Naar de kinderrechter mr. B. Kist meedeelde, betreft het hier geen ze- dendilict, noch een wraakmaatregel. Tegenover de politie hadden de kna pen aanvankelijk verklaard, dat zij liet meisje hadden gedood omdat zij meenden, dat het een door hen ge pleegde diefstal aan de politie had verraden. .r^v-r Tussen Maim en Bingen ontstond gisteren opnieuw een opeenhoping ran schepen op de Rijn. Door de lage waterstand wordt Europa's slagader steeds moeilijker bevaarbaar. Dat be tekent zeer lange wachttijden voor de schippers van de schepen, die voor zichtig naar JMtreSfft toeten ioordart geloodst. Advertentie l.M. Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) Kwajongens hebben maandagmid dag een brand gesticht in de Ooster- parkschool te Amsterdam met het gevolg dat twee klaslokalen geheel uitbrandden en voor enige tiendui zenden guldens schade werd aange richt. Veertig leerlingen van de examen klas van deze mulo zijn daardoor ge dupeerd, Vermoedelijk zijn de van dalen reeds vroeg in de middag de school binnengedrongen. ZU hebben ruiten stuk geslagen en binnen een grote verwoesting aange richt door het leeggooien van inkt potten en vernieling van lesmate riaal. Ten slotte hebben zij een hoop papier in brand gestoken en zijn daarna vertrokken. De brandweer bestreed het vuur in het houten gebouw met vijf stra len onder leiding van brandmeester Bleker, Het bleek onmogelijk te voor komen dat de vleugel, waarin de twee lokalen gelegen waren, geheel uitbrandde. De 41-jarige brandwacht singswerkzaamheden ernstig aan de rechterhand gewond door glas. Zijn kwetsuren moesten in het Weesper- pleinziekenhuis behandeld worden, waarna de man naar zyn woning kon terugkeren. (Van een onzer verslaggevers) Het staat nu vast dat de 60-jarige heer J Rijkhoff, die dins dag te Amsterdam aan rabies is overleden, op 27 juli en niet op de dertigste is gebeten, zo wordt van de zijde van de GG en GD ran Amsterdr meegedeeld. Op grond hiervan is met stel ligheid aan te neu dat hij door het beruchte witte hondje is gebeten dat ook de dood van een driejarig jongetje heeft ver oorzaakt, Het witte hondje was 30 juli al dood. In fraaie mouliné kleuren. Lange mouw. Sterke wol/ katoen, 4-12 jaar 4i 50 vanaf li* LET OP HET DELANA ETIKET! De GG en GD deelde mee, dat de heer Rijkhoff aanvankelijk de 30sie had opgegeven. Toen men de suggestie deed dat bet misschien wel op de 27ste juli had kunnen zijn is de heer Rijkhoff gaan telefoneren met personen die het misschien zouden kunnen weten. Hij kwam toen zelf tot de stellige slotsom dat het toch op de 30ste was geweest. Dit. en het rustige gedrag van het hondje (dat de heer R.ijkhofi gedurende twee uur in zijn auto van het ene naar het andere loodgieters- karwei had megevoerd), vormden twee geruststellende factoren. Toen mevrouw Rijkhoff in oktober, enkele dagen na het eerste onderzoek de GG en GD nog eens opbelde kreeg zij te horen dat haar man geen ge vaar liep daar op 30 juli het gevaar lijke hondje ai niet meer had geleefd. Mevrouw Rijkhoff zelf noemt ailes een ongelukkige samenloop van om standigheden. Nu het te laat is weet men met zekerheid de fatale datum. Zij maakt de GG en GD geen enkel verwijt. Dr. A, L. Noordam, hoofd van de afdeling volksgezondheid van de GG en GD. zei ons desgevraagd nog dat de resultaten van het onderzoek naai de fatale beet die de heer Rijkhoii is toegebracht, nog niet bewijzen dal de hondsdolheid in Amsterdam door dat enkele witte hondje naar Amscer- dam is gebracht, zoals sommigen wil len stellen. De Amsterdamse poiitie heeft in de Grote Kattenburgerstraat een zwartwitte kater uit een woning weg gehaald. Hij is waarschijnlijk honds dol en heeft een meisje van twee jaar aan de wang gekrabd en mis schien gebeten. ArjvHrren'i* t.M Korte Hoogstraat 18 - Tel.135763 (Van onze parlementsredaetie) De grondprijzen in ons land zullen de komende jaren nog verder stijgen Er zijn vrijwel geen middelen aan te geven, die tot een besparing van kosten kunnen leiden Dat is de conclusie waartoe de Commissie-Van Lynden tot haar spijt is gekomen, na voor minister Van Aartsen het vraagstuk van de grondprijzen te hebben bestudeerd. De commissie, die onder leiding stond van de commissaris der Koningin In Utrecht mr. C. Tb. E. Graaf van Lynden van Sandenburg, was samen gesteld uit hoofdzakelijk ambtelijke deskundigen. (VERVOLG VAN PAG. 1) r»e r Ven jr«-" •-< ver trok vandaag uit Nederland zoals hij CL" Vv. ,„C WvtA t*C weg. De vliegreis begint pas in Duits land, vermoedelijk in Frankfort. Vo rige week stapte hij in Dusseldorp reeds uit het vliegtuig om ongemerkt per auto Nederland binnen te komen. De gehele afgelopen week heeft de heer Van Konijnenburg geen telefoon aangenomen. Hij heeft om de sfeer van de onderhandelingen niet te ver storen door invloeden van buitenaf slechts gesproken met de directie van de KLM. Uit directionele kring komt dan ook de mededeling, dat de heer Van Konijnenburg vandaag vrij op timistisch naar Djakarta vertrekt irn cfe besprekingen over landings rechten in Djakarta en de overname van de 'Kroonduif', de Nieuwguinese dochtermaatschappij van de KLM door de Indonesische luchtvaart maatschappij Garoeda af te ronden. Het is bekend, dat in Djakarta nog meningsverschil bestaat over de vraag of landingsrechten moeten worden verleend voor het herstel van de di plomatieke betrekkingen tussen Ne derland en Indonesië. Niettemin meent dr. Van Konijnenburg redenen te hebben om te verwachten, dat hij half december met definitieve en gunstige berichten terugkomt. Het staat vast, dat wanneer lan dingsrechten worden verleend, Dja karta tussenstation zal worden op de Sydney-route. Zouden meer vluchten per week mogen, worden uitgevoerd, dan wordt wellicht de Singapore-lijn doorgetrokken. Een vraag blijft echter of het ver voer zich al zo snel zal ontwikkelen, dat, twee vluchten per week op Dja karta lonend zullen zijn. X/ie mocht menen dat c-r iets van een tegenstelling heeft geze- en in wat de heer Blaisse van de CVFover de hulp aan onderont- vikkelde gebieden in de Tweede Camer heeft gezegd en wat de .leer Lucas van dezelfde partij lak daarop bij de financiële be- •jhouwineen uitsprak. Leeft zich ergist. Om de herinnering even p te frissen: de heer B:aisse wil le aan de ontwikkelingshulp een ser hoge voorrang geven. En daarom verbaasde hij vriend en tegenstander toen hij zijn stem niet gaf aan een motie, die de re gering vroeg X percent van het nationale inkomen uit te trekken voor deze hulp. De heer Lucas, fi nancieel deskundige van de KVP, pleitte vlak daarna weer eens voor belastingverlaging. peen sprake van. De voorzitter van de KVP. mr. Aalberse, heeft mogelijke misverstanden krachtig de kop ingedrukt in zijn rede voor de Partijraad van zijn organisatie. Voor de leden van de KVP die nog niet nebben begrepen dat de heren Blaisse en Lucas het zelfde hebben gezegd, komt er nog een artikel in het Katholiek Staatkundig Maandblad. Van de heer Blaisse zelf. Dan zullen er toch zeker geen vragen meer zijn! T)e niet-confessioneel georgani- J-/ seerde Nederlandse boeren hebben vorige week in Den Haag demonstratieve vergaderingen ge houden. 't Ging Hollands degelijk. Keurig netjes In de rij, zonder wanklank en zonder tractoren dwars over de weg. De rooms-katholieke boeren deden niet mee. Dat kon moeilijk, want het ging tegen hun partij genoot-minister. De christelijk georganiseerde boeren deden ook niet mee. Voorzitter mr. B. W. Biesheuvel lichtte deze afwezig heid toe met de verklaring 'dat in een normar.I functionerende de mocratie dt demonstratie slechts als uiterste middel mag worden gebruikt.' H.j was van mening dat een christelijk maatschappelijke organisatie zeer gereserveerd moet staan tegen elke agitatie tegen de overheid. Vorig jaar juli demonstreerden de belastingambtenaren, neutra len, katholieken en christelijker!, in broederlijke eensgezindheid tegen het loonbeleid van de re gering. Toch mocht,het kennelijk wel. Wij voor ons zouden daarom de vraag willen stellen: 'Waar ligt de demonstratie-grens voor de a.r.-christenmens?' J/SKSlSS Met grote stappen en sprongen holde Sicnije door de donkere nachl. Buiten TjoWiewel was het landschap leeg en kaal en plat. Hier houdt 4e wereld op, zei men wel eens. maar dat is, vooral nu we byna overal TV hebben, hatme praat uit de stad. waar de mensen toch „1 gauw denken dat ze méér zijn dan in een "°rP- Tegen het ochtendgloren werd bientje op de Zeedijk onder Haromerdam. waargenomen door een groepje vee, dat de schimmel als een wit spook voorby zag flitsen. 'Dat is dan zeker het tempo van moderne tjjd. Beestachtig!' loeide de koe, die tochal zon hekel had aan 'telektnsch melkmach.en •Je zult maar in zo'n wereld moe tenieven... arm dom schaap.' mekkerde de geit medelijdend. •Wat bedoel je eigenlijk?' blaatte het schaap 'TuUuttut, 't is bij wijze van sprekensuste de koe en 7t graasden vreedzaam ver den Inmiddels Mond Sientje vastgelopen als het ware voor de Waddenzee. 'Wat een zee - nat een water,' zei ze hijgend en «tak baar rechter- voorbeen behoedzaam in de golven om de tem peratuur te peilen. Denk nu niet dat ze bang was en spoorslags lerugholde. Ieder paard kan zwem men. Voor de schimmei van Sinterklaas, die de daken berjjdt, is zwemmen een koud kunstje en de Waddenzee een plasje, en dus dook ze er snuivend cn plonzend in. Waarom ze dat deed? Nou, dat is nogal duide lijk, want in de Waddenzee ligt een heel mooi eiland met brede stranden, blonde duinen en donkere bossen, waar rustige, beste mensen wonen die de golven, de visserij en de storm beminnen. *t Heet Ageroog, dat eiland nee. je kent hei vast niet en het staat ook niet op de kaart, ex pres niet, want anders komen er dadelijk sol daten oefenen, dat zal je zien, en de boel ver nielen en buitenlandse badgasten, zodat er voor ons geen ruimte meer over is en wie is daar nu op gesteld? Maar kijk eens, daar gaat Sientje. Ze heeft een aanloop genomen en is in de golven ge doken. Toen z* hoestend en proestend weer Tekeningen les Spreekmeester Verhaal Hans Jacobs. boven water kwam, vlogen er twee meeuwen boven haar hoofd, die belangstellend vroegen: 'Ahoy... waar gaat de reis naar toe?' 'Naar Ageroog... maar ik weet eigenlijk niet of ik zo wel goed gariep Sientje. De meeuwen doken lager. 'Paard aboy krijs ten de meeuwen, en hun stemmen klonken schel boven het brom mende geraas van de golven uit, hvy zijn de kinderen van de Waddenzee, vaar maar rustig achter ons aan, de koers is noordnoordoost, de vloed is bezig door ie zetten en we verwachten een frisse koelie.' Sientje sloeg haar benen volle kracht vooruit en met forse slag, hoewel op z'n hondjes, zwom zij de twee meeuwenstuurlui achterna, naar Ageroog, waar tea nieuw Iftven wwht, dat 4*&ht ze tenminste. tje uommissie-van Lynden meent overigens, dat de stijging van de grondkosten geen reden mag zijn voor verontrusting. De stijging vloeit voort uit een aantai factoren, die so ciaal-economisch volkomen verant woord zijn. Als beiangrijkste noemt het rapport: 1. In sommige gemeenten werd de grond vroeger door het ontbreken van een goede calculatie beneden de kostprijs verkocht. 2. De oppervlakte grond per huis is groter geworden. 3. Ook in gemeenten waar dat vroeger niet gebeurde, worden tegen woordig uitbreidingsplannen stede bouwkundig behoorlijk opgezet. 4. De waardedaling van de gulden. Eigenlijk, aldus de commissie, had er op grond van deze oorzaken zelfs e?n nog grotere stijging van de prijzen kunnen worden verwacht. Verschillende van deze oorzaken zullen de komende jaren nog verder doorwerken, terwijl daar nog bijko men 1, De stijging van ionen en mate rialen en materiaalprijzen, de toene mende invloed van de schaarste aan bouwgrond in samenhang met de opheffing van de prijsbeheersing voor met-landbouwgronden. De commissie klaagt er over, dat zij bij gebrek aan statistisch ma teriaal moeilijk een duidelijk in zicht kan krijgen in de voor iedei waarneembare stijging van de grond kosten en de achtergronden ervan Een steekproef wees uit. dat de pro- duktiekosten van de jaren 1957/1955 rond 82 hoger lagen dan die var 1951/1953. Een algemene verlaging van dt grondprijzen of afremming van eer verdere stijging zou volgens de com missie alleen mogelijk zijn door eer herinvoering van de prijsbeheersing Daar dit een beleidskwestie is die or politick terrein ligt. ceefi de oom missie daar geen oordeel over. Alt alternatief noemt de commissie be paaide elementen, die tot de grond kosten worden gerekend, op us mi dere manier te dekken. DEN HAAG (ANP» De door de re aring toegezegde nadere verduide- ijking van de aan de Stichting van le Arbeid gezonden regeringsbeslis- ling inzake het svste-m van loon- /orming, is gisteren gereedgekomen :n verzonden aan degenen, die bij iet overieg over deze regeringsinzich- en waren betrokken. '»e nadere nota zai morgen, naar nag worden aangenomen, onderwerp ran een intern beraad van het be stuur van de Stichting van de Ar beid vormen. Vrijdag zal de nota aan le orde komen in het da. verder roort te zetten overleg tussen re- jerinz en bedrijfsleven. MANILLA (APP. ANP) Prinses Beatrix wordt woensdag voor een driedaags bezoek in Manilla, hoofd stad van de Filippijnen, verwacht. Er zijn reeds erebogen in Manilla aangebracht met opschriften als 'welkom' en 'lange leve de Prinses'. Ais de Prinses in Manilla aan komt, zai president Soekarno van Indonesië juist zijn vertrokken. Ook de Indonesische kolonie in Manilla verheugt zich over het be zoek. De kwestie-West-Irian is voor bij en wij wensen haar niets dan goeds, zei een woordvoerder van de Indonesische ambassade. Gisteren heeft de Prinses in Bang kok een tocht in een antieke rivier stoomboot gemaakt door de kanalen van deze stad. Zij bezocht ook het Nederlandse vrachtschip 'Mame Lloyd', dat in de haven lay. Gister avond was zij eregaste a-n txn diner, dat haar door koning Phoemibol werd aangeboden in het Bang-Pa- In-Faleis even buiten Bangkok. Advertentie /Af. (Van een onzer verslaggevers) De Stichting Wereldploegwedstrij- den heeft gisteren in een kort geding voer de president van de Haagse rechtbank opheffing gevraagd van het beslag, dat aan de Maaslandsc firma C, van der Lely is toegestaan op haar gelden. De achtergrond van het kort ge ding wordt gevormd door het weige ren van de door de firma Van der Leiy voor de internationale ploeg- wedstrijden in Oostelijk Flevoland in geschreven 200 kunstmeststrooiers door de regdingscommissie. Namens de stichting betoogdt uir H, o. Thucissen, dat het beslag (op oO.OOO gulden) onrechtmatig is Er !;g' geen reële vordering aan ten rrondslag. De inschrijving van de firma is geaccepteerd op de voor waarden van liet reglemen Daarin staat dat uitsluitend de commissie dt bevoegdheid heeft om r werktuigen te weigeren, dl» niet aan de voorwaarden voidoen. Er worden ui het reglement ook uitdrukkelijk geen schade-aanspraken erkend 'in geval van weigering, Mr. Thimissen betoogde dat de be- -slissmg van dt- eommisie juis< nas. Het betrof hier een tentoonstelling en demonstratie van grondbewer- kingswerktuigen. Kunstmeststrooiers vallen daar niet o.ider. Mr. R. v. d. Veen, pleitende voor de firma Van der Ley, zei: de in schrijving van de firma was ge accepteerd. de expositieruimte was haar toegewezen. Redeiijkerwij. kon ^"genomen, dat de 'kunst- meststrooiers tot de wedstrijd toege laten zouden worden. Men kan h». schouwen ais cnemische grnndbewer- kmgsapparaten. H„?e„llrcna bl'jft erbiJ- dat zij door jecfen "8 gr°te sc!lsdp heeft 8e- De president zai 26 november uit spraak doen.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1