Uitbreidingsplannen thans afgerond Olie-overslag Europoort dit jaar al drie keer zo groot als in 1961 A Leeuwenjagers Meisje van school gestuurd uit angst voor familiehaat' Zieke Rika Jansen op wereldtournee Ze kan geen pap meer zeggen Geef niet 1 maar 2 pet. t Nederlandse hulp voor getroffen Thailanders "♦sru <3# ond« ^2# oru^ Prinses Beatrix in slangentuin Inbreker knipt broekspijpen af i m mmm m Soldaat steekt drie mannen in de buik Twee doelen bij verkeersongeval Twee doden en twee gewonden ff m Suiker ut I Zestigjarige komt om bij botsing SS Co ut m Kustvaarder snel vlot bij flink tij Auto's botsen Twee belangrijkë wetsontwerpen ca MA» '4> Moderniseer uw meubelen met Ceta-Bever PP A PU TRI ITCfW 's morgens 's middags Onbekookt Dwangpositie O) Ui 's avonds J?* HET VRIJE VOLK WOENSDAG 21 NOVEMBER 1962 PAGINA (Van een onzer verslaggevers) De Rotterdamse Europoort zal dit jaar waarschijnlijk al het drievoudige verwerken van de hoeveelheid olie, die verleden jaar in dit nieuwe havengebied voor supertankers werd over geslagen. In 1961 beliep de aanvoer ongeveer 2 yz miljoen ton olie. Op het internationale congres, dat deze week in Rotterdam wordt gehouden over het schip van de toekomst, maakte ir. H. P. Meijer, technisch onderdirecteur van het Rotterdamse haven bedrijf, bekend dat dit jaar tot nu toe ongeveer 7 miljoen ton is aangevoerd. Advertentie Of. f i m BANGKOK CAP, ANP) Prinses Beatrix heeft gisteren de enige 'slan gentuin' in geheel Azië bezocht. Deze wordt door het Thailandse Rode Kruis in Bangkok geëxploiteerd. Op de slangenfarm wordt het gif van tientallen slangen afgetapt om er tegengif van te maken. De instel ling exporteert vaccins en sera naar vele landen, waaronder Nederland. De directeur van de tuin liet haar zien, hoe het gif by de cobra's wordt afgetapt. Zij slaakte een kreet van verbazing toen zij in een slangenput keek, waarin oppassers drie meters lange cobra's overhaalden om vis en kippevlees te slikken. Het aanbod van een oppasser om. een cobra aan te raken, wees de Prinses aarzelend glimlachend be leefd van de hand. (Van een onzer verslaggevers) In de nacht van maandag op dins dag heeft een inbreker by de familie J. J. van Bekkun, Stadionlaan 33, Utrecht, de pijpen van enkele panta lons doorgeknipt. Omstreeks een uur hooide me vrouw Van Bekkum wat gestommel beneden. Zij ging de trap af en vond in de keuken het raam open staan. Bij een onderzoek in de woning werd niets vermist. Van een panta lon die aan de kapstok hing, waren echter de pijpen afgeknipt en een broek die in de kamer lag, had het eyeneens moeten ontgelden. (Van een onzer verslaggevers) Gistermiddag om half twee Is de 60-jarige heer J. Muntendam uil Heerenveen dicht bij zijn woon plaats aan de rijksweg 43 om hei leven gekomen bij een verkeerson geluk, Zün echtgenote is ernstig ge wond naar het ziekenhuis overge bracht. De lieer Muntendam reed met zijn auto in volle vaart tegen een mili taire jeep, waarvan de bestuurder hem geen voorrang verleende- In een beschouwing van het Euro poortproject maakte hij duidelijk, dat in de toekomst een veelvoud van deze aanvoer waarschijnlijk is. Op het ogenblik wordt Jaarlijks per me ter oeverlengte een olie-overslag van 5000 ton bereikt. HU schat de maxi mumcapaciteit nu reeds op 30.000 ton per meter. Ir. Meijer verklaarde voorts dat de plannen voor de uitbreiding van Europoort In zee, op de Maasvlakte, thans door Rijkswaterstaat zijn vol tooid, Ze vergen alleen aan wa terstaatswerken een investering van ongeveer 300 miljoen gulden. De oorspronkelijke opzet (verlenging van het Hoekse noorderhoofd en een dam rondom de Maasvlakte tot aan de Voornse kust) Is erin gehand haafd. In zijn rede tot het door burge meester mr. G. E. van Walsum ge opende congres vroeg ir. Meijer de tankerreders een limiet te stellen aan de grootte der mammoettankers. Zouden zij doorgaan met steeds gro ter schepen te bouwen (er vaart al een 130.000-tonner onder Japanse vlag), dan zullen ..steeds minder ha vens voor deze reuzen bereikbaar worden. Volgens hem zouden de rederijen zich meer dan thans moeten richten op de aanwezige havenaccommoda ties. Gebeurt dat niet, dan nemen ze het risico dat het ln bepaalde ha vens straks technisch onmogelijk zal blijken hun accommodatie "aan su- permammoets' aan te passen. gebied gevestigde raffinaderijen is, dat de aanvoer over drie jaar tot meer dan 32 miljoen ton zal zijn ge stegen. Dat zal dan ongeveer twaalf percent van de totale olie-import in West-Europa zün. Hij signaleerde daarbij de tendens om steeds groter schepen te bouwen: eind juni van dit jaar bestond de wereldtankvioot uit 2659 schepen, met een totaal laadvermogen van 68 miljoen ton. Er waren toen 259 tan kers in aanbouw, samen met een laadvermogen van ruim 14 miljoen toni Daarom is het volgens mr. Larive voor Nederland zaak Europoort zo snel mogelijk te voltooien, opdat het tankers van 100.000 ton en meer kan ontvangen. Te meer omdat de concurrentie van andere havens groter wordt. Bij Mar seille kunnen begin volgend jaar al 100.000-tonners lossen. Le Havre is nu al groot genoeg voor 80.000-ton- ners en Wilhelmshaven zal dat over twee jaar ook zijn. In Engeland zijn al twee havens daarvoor geschikt, een derde volgt volgend jaar en in Slagen, Noorwegen, kunnen nu al schepen van 100.000 ton worden ont vangen. Mr. Larive wees de veronderstel ling van de hand dat de ontwikkeling wordt geremd door de beperkte diep te van het Suez-kanaal. In de naas te toekomst zal niet; meer dan een zesde deel van de Rotterdamse olie uit de Perzische Golf komen, de rest hoeft niet via het Suez-kanaal te worden aangevoerd. Advertentie I.M. Nóg groter Mr. E. H. Larive, directeur van Shell Tankers en tweede spreker op dit congres, toonde zich vooralsnog niet bereid deze ■waarschuwing ter harte te nemen. Hij is ervan over tuigd dat de inammoettankers nóg groter zullen worden en zei zelfs niet te weten waar de grens ligt. De rede rijen, zei hij, bouwen de schepen, de havenbeheerders moeien zorgen-dat ze binnen kunnen lopen. HU memoreerde dat verleden Jaar 26 miljoen ton ruwe, olie naar Rot terdam werd aangevoerd. De ver wachting van de in het Waterweg- Dit plaatje zal heel wat beroe ring wekken. Twee honden die een kind. bijten. Stelt u zich gerust. Het is in Engeland, waar honden en eigenaars nog niet geplaagd worden door het muilkorfprobleem. Een eigenaar van twee Pronkrug- gen laat zijn jonge dieren naar hartelust in de tuin hollen. Met- zijn dochtertje, de kleine Helen Gould, die in het geheel niet bang is voor de tiuee. De Prcmkruggen zijn beroemd om de hoge spron gen die zij kunnen maken. In Zuid-Afrika worden zij in troepjes van zes gebruilct bij de jacht op leeuwen. Hun naam Ridgebacks hebben, zij te danken aan een streep die over de ruggewervels loopt, veroorzaakt door het haar dat op die plaatsen opstaat, m Nederland zijn ongeveer IS van deze leeuwenjagers. J (Van een onzer verslaggevers) De kustvaarder Frema, met een lading hout op weg naar Ha Hingen, liep voor de kust van Terschelling, bij de Zuiderslortemelk, aan de grond. De loodsboot constateerde, dat het schip in gevaarlijke toestand verkeer de en waarschuwde de Terschellinger reddingboot, terwijl ook de bergings sleepboot Stortemelk uitvoer. De Prema had echter geluk: een flink tij water kwam op. dat juist hoog genoeg bleek te zijn om het schip over de zandbank heen te tillen. Op eigen kracht kon het daarna zijn. reis naar Harllngen voortzetten. (Van een onzer verslaggevers) ,,,De dertienjarige Tanja V. is van een. Haags Lyceum ge stuurd, omdat zij 'onrust' in de" klas zou veroorzaken. Dat vormde de aanleiding van een kort geding, dat de ouders van Tanja gisteren hebben aangespannen tegen het bestuur van het lyceum voor de president van de Haagse rechtbank. (Van een onzer verslaggevers) Rika Jansen, topster van het Thor- beckeplein, begon gistermiddag op Schiphol met een wat afgezakt ge zicht aan haar grote buitenlandse zang- en showtournee, die tot 8 ja nuari zal duren, 'Ik ben ziek,' zei Rika Jansen, 'van de inentingen. Vooral van die tegen de pokken. Je voelt je net alsof je een kater hebt. We gaan eerst vier dagen naar Parijs om op te treden voor een impresario. Die kan dan zien in welk theater hij me later kan plaatsen. In Parijs brengen we dus een zakelijk bezoek.' Rika Jansen, allang niet meer Zwarte Riek, die indertijd zong dat haar wiegie een stijfselkissie was ge weest, droeg een modieuze zwarte bol hoed boven een roestbruin mantel pak. Aan haar man en coach, Kees Manders, liet ze het verdere reisver haal over. Het komt neer op het volgende: 25 november begint de eigenlijke tournee met een galavoor stelling in Zürich, Dan volgen Athene en Istanboel met elk één voorstelling. 'Op 5 december," aldus Kees Manders, 'treedt ze op in Beiroet (Libanon) en wat we daarna gaan deen horen we ter plaatse van de impresario's. Beiroet is zoiets als ons hoofdkwartier. We zijn in ieder geval de tweede week van januari terug. Uit deze reis groeit van al les. Daar gaat het óns om.' Bij het instappen in de machine voor Parijs raakte Rika Jansen te midden van een groep Marokkaanse dansers, die haar uiterst hartelijk verwelkomden. Het waren Les dan seurs Marocain du sud et du nord, die op doorreis van New York even op Schiphol waren geweest. Achtergrond van deze curieuze zaak vormt een vete tussen de moe der van Tanja en haar zuster, me vrouw S., die ook dochtertjes op het zelfde lyceum heeft. Het schoolbe stuur was bevreesd, dat deze 'enor me familiehaat' tot moeilijkheden tussen de kinderen zou leiden, aldus de rector van het lyceum. Mr. J. W. Lely vorderde namens de ouders van Tanja vernietiging van de beslissing van het bestuur op straffe van een dwangsom van 1000 gulden voor elk door het meisje ge mist lesuur. Het kind kwam 8 no vember op school. Een week later kreeg het meisje een brief mee, waarin stond dat zij van school was verwijderd. Op de school is niets onaange naams gebeurd. De enige aanwijzing voor de veronderstelde 'onrust* is ie vinden in het feit, dat ook de kinde ren van mevrouw S, op de schooi gaan. Maar Tanja kon met deze kinderen juist goed overweg, aldus mr. Lely. Hij noemde de beslissing een 'on bekookte handelwijze' van het be stuur. Voor het van school sturen moet wangedrag worden geconsta teerd. Men heeft de ouders niet ge hoord. Bovendien was het schoolbe stuur reeds bij de inschrijving op q« hoogte gesteld van de vete tussen at zusters. Mr. Graftdjjk zei namens het schoolbestuur, dat er bij de aanmel ding van Tanja met geen woord over d£ vete was gesproken. -Die-kwvztie is -pas achteraf- ter sprake gekomen. Het schoolbestuur ontving een vertrouwelijke brief van de "'moeder van Sandra S., waarin deze erover klaagde dat haar doch tertje gedeprimeerd was en huilbuien had sinds Tanja V. bjj haar ln da klas zat. Het schoolbestuur kwam daardoor in een dwangpositie. De rust op school moest worden gehandhaafd, de rector adviseerde Tanja van school te doen. Wat kon het bestuur anders doen? Tanja was door deze maatregel het minst gedupeerd. Zij was nog maar vijf dageu op school. De president van de rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Elias, noemde het wegsturen van school voor het kind een blaam. Mr. Lely voerde nog aan, dat me vrouw S. de "school als strijdmiddel tegen haar zuster gebruikt. Vrijdag zal de president uitspraak doen. De overtocht duurde vier uur. De vloed en de wind hadden lelijk tegengezeten. Zo moe als een zeehond na zeven dagen zwemmen, nmg Sientje iri allerminst sierlijke houding, een edel dier onwaardig, tegen een strandpaal. 'Ik kan geen pap meer zeggen,' dacht ze, terwijl ze slierten wier uit haar manen viste. Trouwens, toen ze aan pap dacht, voelde ze pas hoeveel honger ze had 'Als ik u een goede raad mag geven.' zei de meeuw, één van de twee die haar naar het eiland hadden geloodst, 'klim dan gauw de domen over, want straks komen de jutters en die nemen u n«egmS' toch zeker niet?' riep Sientje •Ik ben nu m'n eigen baas en zo vrli als een vogeltje." •Doe maar wat ik zeg, jutters nemen altijd alle» mee,' hield de meeuw vol. Met een schok kwam de schimmel overeind. Ze stond eerst nog wat tuitelig, een beetje zeeziek op haar benen, maar de angst voor mensen en het onwepaarden- tehuïs gaf haar vleugels met echt natuurlijk, maar zo noemen ze dal. Een paar minuten later het ze van het ,opje van de duinen haar blikken over het hele eiland gaan. "De lokkende verte,' zei Sientje dichterlijk tegen zich zelf. 'Daar moet ik wezen, dat is het land van melk en honing...en ze holde hals over kop het duin af, in de richting van het grote dennenbos. Ste! je nou eens voor dat het waar was. Ik bedoel: dat daar het land van melk en honing lag, mocht Sientje dan denken dat ze het helemaal alléén had en dat ze daar welkom was? Nee toch zeker! Trouwens, alle dieren van het eiland stonden inmiddels zogezegd al op hun achterste benen. Een dikke, doedelige fazantenkip, die op een hoge duintop woonde, was diezelfde morgen al klapwiekend en paniekerig het dennenbos komen binnenstuiven met de kreet: 'Wat ik, tok, nou gezien heb... d'r Ieit, tok, een soort potvis op het strand...' Twee scholeksters, die gewoo.v wat wijzer waren dan die brave schommel van een fazantenkip, zeiden wat het was: een be schimmeld paard. Maar goed, een paard is op zich zeif ook geen kleinigheid voor zulke bos- beesten en het valt te begrijpen dat ze allerminst in een stemming van opzitten en pootjes geven waren, toen Sientje stampend en briesend als Tekeningen les Spreekmeestei Verhaal Hans Jacobs een dolle dries hun bos binnenstoof. Een fazantenhaan kraaide. Niet welluidend, maar er klonk duidelijk victorie uit en de kleine vogels die in duikvlucht het paard belaagden, kwetter den met hun scherpe bekjes: "Samen zijn we sterk kameraden.,ten aanval!' Maar de hazen en konijnen bleven bangelijk en ze riepen: 'Dat vliegt overal maar op af, jullie hebben makkelijk praten... nee, wij laten ons niet strikken en ze gingen er vandoor. Sientje bleef stokstijf staan, trillend over haar hele Ujf. De schrik was haar in de benen geslagen en ze kon geen stap meer doen. Een beetje ver dwaasd en beduusd, ook een beetje verdrietig keek ze om zich heen. En eerlijk gezegd werd ze bang toen ze een paar felle pikken en een stekende pijn in haar rug voelde. De vogels hadden een aanval ingezet en Sientje hinnikte beverig: 'Ik... ik Hjk veel groter dan Ik ben... ikik ben hens heel lief van binnen BREDA (ANP) Drie jongelui zijn gisteravond gewond bij een steekpartij in een cafetaria in Breda. Zij hadden een meningsverschil met de 20-jarige dienstplichtige soldaat J. M. Scb, die op een gegeven ogen blik zjjn argumenten kracht ging bij zetten met een stiletto, waarmee hy de drie slachtoffers in de buik raak te. Een van hen, de 20-jarige dienst plichtige soldaat A. G. L. uit Eind hoven die gelegerd is in de Seelig- kazeme in Breda, werd zo ernstig gewond dat direct operatief moest worden ingegrepen. De twee andere slachtoffers zijn ook in het zieken huis opgenomen met lichtere ver wondingen. Het zijn twee 20-jarige varensgezellen, resp. uit Deventer en Gotheburg (Zw.) die naar Breda -wa ren opgeroepen voor de militaire keuring. De toestand van de drie slachtoffers is nu redelijk. De dader is door de recherche te Breda, in samenwerking met de Koninklijke Marechaussee, aangehouden in zijn woning te Breda. HOOGEZAND (ANP) De 49- jarige heer J. Woltjer uit Nieuwe Pe- kela en het 12-jarig meisje H. Kuiper zijn gisteravond om het leven ge komen bij een ongeluk op de weg van Bareveld naar Hoogezand. De heer "Woltjer botste daar met zijn auto op een langs de weg stilstaande vrachtauto, die was blijven steken door benzinegebrek. Twee dochtertjes van de heer Woltjer, resp. 12 en 8 jaar, werden ernstig gewond. (Van een onzer verslaggevers) Op de Kielsterachterweg, tussen Hoogezand en Wildervank, zijn gister avond omstreeks half negen twee in zittenden van een personenauto do delijk verongelukt, nadat hun wagen tegen de achterzyde van een stilstaan de vrachtwagen met aanhanger was gebotst. De twee andere inzittenden van de personenauto werden in zorgwekken de toestand naar een ziekenhuis over gebracht. Een van de slachtoffers is de heer J. Woltjes uit Nieuwe Pekela. De andere dode is zijn dochtertje. De vrachtwagenchauffeur kwam zonder brandstof te staan en moest zyn wagen noodgedwongen aan de rechterzijde van de rijbaan laten staan. Vermoedelijk veronderstelde de bestuurder van de verongelukte auto. dat de vrachtwagen reed. Op 't moment van de botsing kwam juist een derde auto uit tegenover gestelde richting aanrijden, waardoor de bestuurder van de verongelukte auto niet meer langs de vrachtwagen kon komen. (Van een onzer verslaggevers) 'Plein 1962" (een beweging van ac tieve en oecumenisch gezinde katho lieken ln Den Haag onder leiding van pater Jelsma) en 'Kerk en We reld' (centrum van de Hervormde Kerk te Driebergen) doen samen een beroep op de bevolking, méér af te slaan voor in nood verkerende we reldgebieden. Dr. P. Boerwinkel, directeur van Kerk en Wereld, maakte daar vandaag melding van bii de viering van de 17de dies van dit instituut. Hy zei: 'VVy doen het voorstel een tweede stap te zetten en niet 1 pet., maar 2 pet. van ons persooniyk in komen te besteden voor ontwikke lingsgebieden.' Hy pleitte verder voor contacten met landen achter het ijzeren gordijn en vermindering van, wantrouwen door zakelijke informaties. (VERVOLG VAN PAG. 1) De opvatting over subsidiëring van de kerkenbouw c.a. was minder ver deeld dan aan de overzijde van het •Binnenhof. Tegen zullen stemmen dt communisten, waarschijnlijk een aantal liberalen en wellicht ook en kele antirevolutionairen. De chvistelljk-historische fractie staat op-het standpunt, dat de wet 'onder de druk der Tweede Kamer is gedenatureerd tot een gewone so ciaal-culturele wet', zy kan ermee akkoord gaan om soortgeiyke rede nen als gelden ten opzichte van ree- tauratiesubsidies. De WD'er mr. De Wilde vroeg de garantie dat de mogeiykheid zal worden onderzocht van fiscale tege moetkomingen voor particuliere "steun aan kerkgenootschappen, maar minister Van Aartsen bleek hiervoor niets te voelen. De liberale woord voerder behield daarom zijn reserves. Namens de socialistische fractie heeft dr. Troostwijk in zijn maiden speech gepleit voor aanvaarding van het ontwerp ofschoon hy het be treurde dat kunstwerken van de premiëring zyn uitgezonderd en dat de terugwerkende kracht slechts geldt tot l maart 1961. Jhr. Schorer, landbouwspecialist van de UvdA-fractie zei naar aanlei ding van het pachtontwerp, dat handhaving van het voorkeursrecht van de pachter zonder beheersing van de grondpryzen doet denken aan een vierkante cirkel. Hy had tegen de nieuwe regeling, die beperkter is dan de tot dusver geldende, overwe gende bezwaren. Hy kondigde (als enige woordvoerder der grote frac ties) aan dat zyn fractie tegen het ontwerp zal stemmen. Zie verder het kamerverslag, Advertsnt.it t ia T)e Wester Suiker Raffinaderij, een meer dan tachtig jaar in Amsterdam gevestigd bedrijf, ver keert in moeiiykheden. Het aan tal werknemers is 1l de laatste jaren geleidelijk gedaald van 1200 tot 800 man. Onlangs ls boven dien aan 180 man ontslag aan gezegd en het is niet onmogelijk, dat een nog verdere inkrimping of zelfs liquidatie van het bedrijf zal moeten volgen. Ten dele is deze teruggang het gevolg van de chaotische toestan den. die op de wereldmarkt voor allerlei agrarische produkten waaronder suiker bestaan. Erger is echter, dat de huidige moeiiykheden mede een gevolg zijn van een stuk regeringspoli- tiek en derhalve op rekening komen van de ministers Marijnen en Zijlstra. Tie positie van de Wester Suiker 'J Raffinaderij is in zoverre altijd bijzonder geweest, dat het hier een bedrijf betreft, dat geen bietsuiker verwerkt, maar geïm porteerde rietsuiker. Nu kan de gehele Nederlandse suikerbleten- teelt en -verwerking zich als ge volg van de ontwrichting van de wereldmarkt, alleen handhaven onder een aanzienlijke bescher ming. Er bestaat daarvoor een heel stelsel van invoerrechten, heffingen en toeslagen. De Wester met zijn geheel andere structuur viel hier eigenlijk bulten, maar in 1955, toen zich ook moeilijkheden voordeden, heeft minister Mans- holt een zodanige regeling ge maakt. dat de Wester zich toch nog kon redden. De minister ging er daarbij van uit. dat, waar aan de telers en aan de bietsuiker industrie een niet-onaanzienlijke bescherming werd geboden, de billijkheid meebracht, dat ook voor de Wester een basis voor het. voortbestaan zou worden ge schapen. Tilt alleszins redelijke uitgangs- punt heeft minister Marijnen nu losgelaten. En terwijl in de laatste jaren de wereldmarkt voor de Wester nog ongunstiger werd, maakte de regering een eit'd aan bepaalde regelingen, waar l.et be drijf van kon profiteren. Het bij deze regering altijd terugkerende motief was; afschaffing van subsidies, hoewel het hier ln wezen in het geheel niet om een sub sidie ging, maar om de terug betaling van een te veel betaald Invoerrecht. Het merkwaardige ii nu, dat de regering door haar be leid een schade én voor het be drijf én voor de getroffen arbei ders veroorzaakt, die aanzienlijk groter is dan de driea. vier mil joen, die men voor, de schatkist denkt te sparen. Wat echter nog meer treft, ls dat wel de bieten telers (en daarmee ook de fabrie ken) worden beschermd tegen de ontwrichting van de wereldmarkt, maar dat men tegelijk een ander bedrijf, dat juist omdat het altijd in een moeilijke positie heeft verkeerd volkomen 'bij' is, dat zeer gespecialiseerde pro dukten voortbrengt en dat een voortreffelijk verkoopapparaat heeft opgebouwd, in de kou laat staan en opoffert. Cterker: onder de paraplu van de bescherming hebben andere bedrijven hun verwerkingscapaci teit kunnen opvoeren, en nu wordt de overcapaciteit, die daar door in feite is ontstaan, afge wenteld op dit ene bedrijf. Een ongelijke behandeling der halve en een beleid, waarbij de zuinigheid de wijsheid bedriegt. Intussen heeft de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Amsterdam, mr. D. A." Delprat, (tevens lid -an de Eerste Kamer voor de WD, een reeks schrlfte- jlijke vragen over deze zaak ge- steld. Wij zien met belangstelling uit naar het antwoord. Koop 'n boek by d* ARBEIDERSPERS (Van onze landbouwredacteur) Nederland gaat Thailand, dat pas getroffen is door een zware wervel storm, helpen met 55.000 kg vis en 10.000 kg gecondenseerde melk. De hulp wordt geregeld via het Wereld Voedselprogramma. In de omgeving van de grote wereldhavens zoals New York, Rotterdam, Londen en Yokohama, zullen voedselvoorraden moeten worden aangelegd die snel naar In nood verkerende gebieden getransporteerd kunnen worden. Eén percent van het nationale In komen in de ontwikkelde landen is te weinig om de minder-ontwlkketde landen afdoend te helpen. Men moet zich geen grote zorgen maken over voedsetoverscholten, want er is in talrijke landen nog veel nodig. Dit zijn enkele punten uit de rede die ir, a. H. Boerma gisteren in Zwolle tydens de algemene vergade ring van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité hield. Ir. Boerma ls de man, die de leiding heeft ven het Wereld Voedselprogramma, dat door de Verenigde Naties en de FAO is opgesteld om de honger en eco nomische achterstand in de wereld te bestryden. Dexe speciale afdeling van de Ver enigde Naties heeft van de dit voor laar toegezegde honderd miljoen dollar er nu ruim 86 miljoen bin nen. Nederland droeg 1,36 miljoen dollar by, Engeland vyf, Frankrijk drie, Duitsland acht, België één, Denemarken en Zweden elk twee. Italië anderhalf en de Verenigde Staten 50. Er is van alles bij het hoofdkan toor van de dienst in Rome binnen gekomen, maar vooral vee) voedsel Ir. Boerma zei, dat hy echter te wei nig suiker en praktisch geen rijst ter beschikking had gekregen, terwijl rijst Juist nodig is om een belangrijk tekort aan te kunnen vullen. Verder is het aanbod van trans portmiddelen (vooral schepen) en, geldmiddelen achtergebleven. Het grootste deel van de inzet bestaat uit voedselvoorraden. Maar die moe ten ook vervoerd worden, Indonesië heeft de medewerking van het Wereld Voedselprogramma gevraagd omdat een groot aantal ge zinnen van Java naar Sumatra en Borneo zullen worden overgeplaatst. Er is voedselhulp nodig voor periode van twee tot* drie jaar. De Indonesische regering ver wacht, dat de gezinnen dan hun nieuwe woonplaats in staat zijn zelf voldoende voedsel te produceren. Ze mekktlijk - IS ftatm Zemmm I fl Mill II I DIJ 1 O jF

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1