Zijlstra roept anti's op tot meer eenheid Waterman thuis met 834 soldaten EL Sleetje zit hoog te paard Bromfietser verongelukt Ares (KNSM) vlotgetrokken Van 103.000 nog geen spoor - toch fraude? Binnenschepen in aanvaring Coaster Wim 2 stuurloos bij het Skagerrak Scheepje zinkt in Dorcltsehe Kil 350 Papoea's stierven aan cholera Zestienhoven nog dicht W instuitkering in textiel Sim»» Bitter Beweging Twee clandestiene zenders opgespoord HET VRIJE VOLK MAANDAG 26 NOVEMBER 1962 FEEST Verwarring Respect Fiat.500 D 3.450,- Flat 600 D 4.150,- Fiat 1100 5.700,- Fiat 1300 7.600,- Fiat 1800 9.850,- Fiat 2300 11.850,- (Van onze parlementsredactie) Minister Zijlstra heeft zaterdag zijn partijgenoten krachtig opgeroepen tot eenheid. We hebben de komende tijd alle krach ten nodig, zei hij. Een Abraham Kuyper, die het allemaal al leen wist, hebben we op het ogenblik niet. Laten we daarom met gesloten gelederen het Nederlandse 'olk met eigentijdse normen tegemoet treden en elkaar niet voor de voeten lopen m een verkiezingstijd, die toch al niet gemakkelijk zal zijn. LIEMPDE (ANP) In de nacht van zaterdag: op zondag is op rijks weg 64, onder de gemeente Liempde, een bromfietser, de 29-jarige heer A. van Doorenmalen uit Boxtel, door een auto aangereden, die werd be stuurd door de heer L. van O. uit Eindhoven. De heer Van Doorenmalen'' is later in een ziekenhuis te Boxtel overle den. Hij was niet gehuwd. Het ongeluk gebeurde op een kruis punt, waar de heer Van Doorenma len plotseling de voorrangsweg wilde oversteken. Hierbij werd hij gegre pen door de auto, die uit de richting Eindhoven over de voorrangsweg reed. (Van een onzer verslaggevers) De sleepboten Oostzee, van" Leen Smit en Co., en Scaidis, van de Bel gische dochtermaatschappij van deze sleepdienst, hebben vanmiddag het motorvrachtschip Ares van de KNSM vlotgetrokken. Dit 5 711 brt metende schip was in de nacht van zaterdag op zondag bij Kaap Duinen gestrand. Het was op weg van Hamburg naar Antwerpen, toen het voor de mond van de Wes- terschelde door de dichte mist uit de koers raakte. Het schip is doorgevaren naar Antwerpen voor een onderzoek naar eventuele schade. Het voormalige troepentransportschip Waterman, nog één keer als zo danig gebruikt, is zondagavond met het laatste grote contingent militairen uit Nieuw-Guinea in Botterdam aangekomen. Om half tien lag het schip ondanks de dichte mist die boven de Nieuwe Waterweg hing al voor de Lloydkade, vanmorgen om negen uur begon de ontscheping pas. He 834 militairen moesten zolang aan boord blijven. Ze mochten direct naar huis en men wiJde een nachtelijke ontscheping, met alle daaraan verbonden drukte van afhalers vermijden. (Van een onzer verslaggevers! De zoekgeraakte 103.000 gulden van het postkantoor aan het Nas- sauplein in Den Haag zjjn nog steeds niet terecht. Het hoofdkan toor van bet Haagse postdistrict heeft nog geen melding ontvangen 1 dat het geld als gevolg van een ver gissing elders in het land Is terecht gekomen. De postale redherdhe die het on derzoek m handen heeft houdt daarom steeds meer rekening met opzettelijke verduistering. De directie van het postdistrict verklaarde maandag dat steeds re kening is gehouden met twee moge lijkheden.'. een fout van de employé die het geld gereed moest maken voor verzending naar het hoofdkan toor of fraude. Hoewel thans sterker aan de laat ste mogelijkheid wordt gedacht, moet nog rekening worden gehouden met de kans dat het geld toch per abuis op een jxwbkantoor ergens in het land is terechtgekomen, maar dat het betreffende kantoor dit nog met heeft gemerkt, er althans nog geen melding van heeft gemaakt, zo meent de directie Den Haag het te moeten stellen. IPSWICH, Engeland (AP) De heer George Barham, 50 jaar en verpleger in een ziekenhuis te Ipswich in En geland, beweert wereldkam pioen eierenversllnder te zijn. In een plaatselijke kroeg verzwolg hij In een minuut en 48 seconden 48 rauwe eieren. Dat was een ei per twee en een kwart seconde. „Ik geloof wel, dat ik een erg sterk gestel heb. Ik heb nooit last met mijn spijsverte ring," zei Barham. Het verkeer in de omgeving van de Lloydkade was vanmorgen bijna ontwricht, zoveel familieleden waien naar Rotterdam gekomen om de sol daten te verwelkomen. Meer dan 500 opvarenden werden met auto's afge haald, de anderen werden met bus sen naar huis gebracht. Allen vooi een ontschepingsverlof van veertien dagen, maar de meesten zullen daar na slechts teruggaan naar de ka zernes om hun spullen in te leveren. Htm diensttijd zit er op. Luitenant-generaal Van de Wall Bake, de chef van de generale staf, begroette de uit Hollandia en Biak afkomstige onderdelen kort voor de ontscheping begon. Hij deed het met een toespraakje, dat wellicht het kortste was uit zijn militaire loop baan. Een dankwoord, een compli ment toen speelde het muziek korps het Wilhelmus. De thuisreis is voor de militairen voor het merendeel behorend tot het zeventiende bataljon infanterie een feest geweest. Ze voeren thuis via het Suezkanaal en hebben onder weg in Djibutti gepassagierd. In Sin gapore heeff het schip ook voor de wal gelegen, maar laar mochten ze van da autoriteiten met van boord "Ver herinnering aen hun verblijf m Nieuw-Guinea worden aan viei onderdelen vandaag hermnerlngs- piaquettes uitgereikt. De militairen hebben zelf ook wat meegenomen: de kinaerkamer van de Waterman was op de thuisreis ingericht als plan tentuin. Sergeant-majoor Vogels verzorgde daar een collectie zeldzame orchidee- en, die door de Nederlandse proef tuinen op Nieuw-Guinea zijn meege geven voor de paleistuin van het Loo. Het ruimtevaartuig Mariner II, dat op weg is naar de planeet Venus i heeft zondag van een afstand van 36 miljoen kilometer duidelijke radio signalen naar de aarde doorgegeven waarmee een Amerikaans record op het gebied van ruimteverbmdingen heeft gevestiga. De antirevolutionaire bewindsman van Financien sprak in Amsterdam .-oor de kamercentrale Haarlem van de ABP. - Hij besprak in het kort de ge ruchtmakende brochure van prof. L. W. G. Scholten, waarin het beleid van de AR-Tweéde-Kamerfractie bu de kabinetscrisis van 1960. de stem- ning over de mammoetwet en de iwestie-Nieuw-Guinea is veroordeeld. Dr. Zijlstra beperkte zich tot het aatste onderwerp omdat hij meent, 1at deze kwestie het diepst zit bu net antirevolutionaire volk. HU was het eens met prof. Schol en, dat de AR-beginselen geactua- iseerd moeten worden Hij had ech ter scherpe kritiek tegen diens ge- dachtengang over de kwestie-Nieuw- Guinea. geweest, dat we elkaar principieel de maat willen nemen. Dat is verkeerd. Het heeft ons in het verleden vele mensen aan imker- en rechterzijde gekost. We dienen te aanvaarden oat we in deze moeilijke zaak verschillen de wegen zijn gegaan. Laten we er dan na de verkiezingen nog eens ver der over praten. Op vragen uit de zaal verklaarde hu, dat de mammoetwet nergens strud is met de AR-bcginselen. Als dat wel zo zou zijn, zou hij wel zun afgetreden. 'Ik zou me al heel sterk vergissen.' zei hij in dit verband, 'als in de Eerste Kamer de heie AR-fractie zal tegenstemmen.' Prof. Scholten heeft een feit en een norm door elkaar gehaald, zei iij. Het feit was, dat Nederland de soevereiniteit over Nieuw-Guinea be zat. De norm was, dat er niet met Indonesië behoorde te worden ge sproken. Er staat in deze broch ire. nep hj uit, niets over de dekolonisatie als brandend probleem van deze eeuw. Niets over de soevereiniteits overdracht van 1949, alsof de Pa poea op dezelfde wijze onderdaan was als een bewoner van een Ne derlandse provincie Dr. ZUlstra constateerde een kloof tussen de drie AR-bewindslieden en de voorstemmers enerzijds en de te genstemmers anderzijds Deze groe pen hpbben elk hun aanhang in de partij. De eerste groep kan worden ver weten, dat hij de overheidstaak heeft geschonden en een belofte gebroken. Van de andere groep kan worden ge zegd, dat hij wist dat er toch wel een meerderheid voor het akkoord zou zijn. of dat hü de verantwoordelijk heid heeft durven nemen voor een uitzichtloze zee van bloed en tranen In een oorlog om het gebied. (Van een onzer veislaggevers) Voor de mond van de Rotterdamse Maashaven zijn zaterdagavond twee binnenschepen, de tanker Veenwou- den en de motorspits Dependance, in de mist op elkaar gevaren. De rnim 550 metende Dependance werd zwaar beschadigd. Het met pek geladen schip maakte veel water, maar bleef behouden. Het is aan de Derde Katendrechtsedam afgemeerd, waar sleepboten van Piet Smit de pompen erop hebben gezet Vandaag is men begonnen het schip te lossen Het moet een gron dige reparatie ondergaan voordat het weer in de vaart kan komen. De De pendance is namelijk speciaal ge bouwd voor de vaart op de Belgische en Noordfranse waterwegen Het heeft een knik in het casco gekregen en daaidoor past het nu niet meer m de kleine sluizen ill die vaarwegen. Persoonlijke ongelukken zun bu de aanvaring met gebeurd Laten we beginnen, aldus dr. Zijl stra, met elkaar te respecteren. Dat betekent, dat ze aan onze verschil len geen conclusies verbinden met be trekking tot de kandidatenlijst voor de Kamer. In onze partij is het een kwaad (Van een onzer verslaggevers,' Sinds zondagavond drijft de Gro- ninger coaster WIm Z aan de ingang I van het Skagerrak, zestig mijl ten zuiden van Llnesness, stuurloos rond in een storm met windkracht 8. Het schip heeft tnet zware ma- ehinesoirade te kampen en is volko men onmanoeuvreerbaar. Het zou geert direct gevaar lopen, hoew§] pas tegen de avond sleepboothulp kan komen opdagen Reder K. R. Bosnia uit Groningen heeft op basis van Lloyds open form i de assistentie van de sleepboot Hol land van Doeksen geaccepteerd. Deze sleper is vannacht om eén uur van Terschelling vertrokken Ze had toen ongeveer 250 mijl voor de boeg De 498 bruto ton metende kust vaarder was op weg naar Rotterdam Het is nog niet bekend of de Holland het schip daarheen zal slepen. Advertentie M sunroof Export Geheel compleet, incl. verwarming, defrosters, ruitensproeiers e d. Importrlce: J. Leonard Lang's Automobielbedrijven N.V.,Amsterdam (Van een onzer verslaggevers) Zondagmorgen ontstond in de Dordtsche Kil ter hoogte van de wa tertoren een aanvaring tussen het Belgische schip Elisabeth (610 ton) en het motorschip „De Maas" (860 toni. Twee Belgische scheepjes die voor 's-Gravendeel hadden geankerd, aaien aan het opdraaien om de iels te vervolgen, toen plotseling uit de mist „De Maas" opdoemde Een aan varing was onvermijdelijk De Elisabeth, die met kolen was geladen, kreeg een groot gat m het voorschip en begon onmiddellijk te zmken Men heeft nog kans gezien het zinkende schip naar de s'-Gra- vendeelse wal te sturen waar het even later geheel onder water ver dween De opvarenden konden allen tijdig het schip verlaten Het wiek ligt met gevaarlijk voor de scheepvaart 8 Op het duinpad liepen de konijnen af en aan. Ze gingen gebukt onder een zware last boe- renkoolstruiken. 'Bedenkt eens,' zei het ene konijn tegen het andere, 'dat we vandaag al der tig kier naar het land van boer Teunis zijn ge- wie~t Da's een karrevracht met lekker sappig eten. Begrijp jij waar zo'n paard het allemaal laat? 'Ach,' zei het andere konijn. 'Hij loopt lang niet zo zuinig als wij. Zijn verbranding is nu een maal anders, denk Ik. Hij is een groot-ver bruiker, Hij eet ons de oren van het hoofd, dat is vast. Als het zo doorgaat, komen we niet meer aan onze trekken en worden onze bloedjes van kinderen het haasje Sientje was een braaf en netjes opgevoed beest, dat weten we. Ze was zelfs zo keurig dat ze, ais ze erom dacht, haar voorbeen naar de mond bracht als ze gaapte. En ze gaaptemensen, mensen, wat gaapte die Sientje. Ze had gewoon de geeuwhonger toen ze een paar dagen in hei Boiderbos logeerde en op een ochtend met de uil en de fazantenhaan een praatje maakte. 'Jullie zijn erg aardig voor me, daar niet van, maar ik zou best eens wat méér lusten.' zei Sientje tegen de uil. Itijk, dal wou ik net ai zeggen: je kunt nog zo keurig zijn, als paard zijnde, maar als je heel hoog en groot bent, moet je oppassen de kleine dingen des levens niet over het hooid te zien. En dat was, vrees ik. toch heus even het geval met Sientje. Ze hapte maar en ze slikte maar en ze had helemaal niet in de gaten boe die kieine dieren het vuur uit hun sloffen liepen en vlogen om haar te voeden. 'Dame,' kraaide de haan oproerig, *ik wil u wel vertellen dat wij er zo langzamerhand de buik van vol krijgen. Uw onverzadigbare, onmetelijke, ongelofelijke maag zal ons straks nog tot de bedelstaf brengen.' De uii glimlachte bedaard, wachtte even tot de boosheid van de ander was gezakt en zei toen tegen de ontstelde Sientje: file- neer de Haan drukt zich vaak wat vinniger uit dan hij bedoelt. Wél moet ik u erop wijzen, me vrouw, dat wij thans op enige medewerking uwer zijds rekenen. U zoudt natuurlijk wei eens een pootje kunnen nitsteken.' Sientje werd even helemaal wit om haar neus 'Ik begrijp het.' fluisterde ze. 'Wie niet werkt zal niet eten. Maar ik vrees dat m'n benen ver keerd staan, bedoel: ik kan een kar trekken en Sinterklaas rondrijden en over de daken ga topperen, maar voor u heeft dat niets te be tekenen. Ooh, ik voel het wel hoor, u beschouwt me natuurlijk als een niets- >t Sientjes boven iip trildr Ze stond op het punt tn huiien uit te barsten. 'Mevrouw,' riep de uil spontaan. Tekeningen les Spreekmeester Verhaal Hans Jacobs. moogt u zelf niet onderschatten. Ik verbied u zo geringschattend over ji zeif te denken en te spreken. Over de werkzaamheden zullen we het spoedig eens worden. NatuuTijk kunnen we in bet Boiderbos best zo'n paardekracht als u ge bruiken." Wat Is hij verstandig, si mpathiek, goed, op recht, zacht. schattig, dacht Sientje. En ze voelde haar hart heftig en snel kloppen. Of was het misschien wat anders? Gingen haar diepe ge voeiens soms weer uit naar al het heerlijks dat de nijvere dieren op een grote hoop voor haar had den uitgestald, als een snoeptafel op Slnt-Nico- laasavond? Ach ja, nu kon je toch wel merken dat de liefde van Sientje uitsluitend door haar maag ging. want nauwelijks één seconde nadat ze van de uil dacht: 'Wat heb je toch een lieve ogen voelde ztj het van binnen knagen en riep ze onverbeterlijk: 'Nou, zal Ik dan eerst maar eens een hapje eten?' HOLLANDIA (ANP) De ge zondheidsdienst op Nieuw-Guinea schijnt erin geslaagd te zyn een ver dere uitbreiding van de cholcra-epi- demie langs te zuidkust te voorko men. Tn het gebied t ondom Kokonau hebDen zich de afgelopen week geen nieuwe gevallen vooi gedaan In de omgeving van Agats echter werden weer twee nieuwe kampongs door de ziekte getroffen. Buiten de door duizenden vacci naties opgeworpen barrtere is even- we) geen cholera geconstateerd. Tot nu toe zijn ongeveer 350 Papoea's aan de ziekte overleden In de zie kenhuizen langs de zuidkust worden nog ruim 800 choleraljjders ver pleegd. Dr Icasiano. het Phillppijnse hoofd van de gezondheidsdienst op Nieuw -Guinea, verldaarde, dat aan het eind van dit jaar nog slechts drie Nederlandse artsen m Nieuw-Gumea aanwezig zullen zijn. Hy deed daar om een beroep op Indonesië om vol gende maand enkele tientallen artsen naar Nieuw-Gumea te sturen Op het ogenblik zijn er twaalf Indone sische artsen op Nteuw-Gulnea. (Van een onzer verslaggevers) Een dikke mist legde zondagavond ook de luchthaven Rotterdam in diepe rust. Geen van de zes toestel len, die werden verwacht, arriveer- Dit hp«tnki»nt dat ren kleine 200 000 n. weken cr naar buitP^J&nd- SI™!.*"!?®,lavens 1t'' e" een Rar!'- Ke«de terug naar Londen De andere ble ven aan de grond Ook vanmoi gen bleef Zesticnhoven dicht. Pas om twaalf uur landde de eeiste niachme weer. Xn Rotterdam veroorzaakte de mist een verschuiving van het spits uur, doordat tal van wagens, op weg naar de stad, op de grote wegen lang zaam moesten rijden Enorme rijen voertuigen bewogen zich tussen ne gen en half tien nog door de straten (Van onze sodaal-econ, redactie) De minister van Sociale Zaken heeft de winstultkcrlngsregeling voor de text'cl- en de confectieindustrle goedgekeurd. werfcnemeis voor de winstuitkering in aanmerking komen In een aan tal gevallen is de uitkering in af wachting van de officiële goedkeu ring al verstrekt. Bij wijze van uitzondering heeft de minister goedgevonden dat de uitke ring kan worden gegeven in het tijd vak van 15 november rot 15 januan. De vakorganisaties verwaohten dat de werkgevers die tot nu toe niet wilden betalen omdat de goedkeu ring nog niet was afgekomen nu ook tot uitkering sullen overgaan. Op 23 januari volgend jaar zul len m het onafhankelijke emiraat Koeweit verkiezingen worden gehou- den voor de eerste gekozen nationale P.P1RÏÏ pJ?. -_f' vergadering, overeenkomstig de besloten^dat de volgende Spe- meuwe grondwet, die de vorige week 1®" Vorc gekeurd.611^ KOWeit Wrd gOCd- j zKwordfn geSeT In het antirevolutionaire dag blad Trouw wordt het zo goed gezegd, dat wij er bijna jaloers op zijn. Wij citeren uit Trouw van donderdag jl. over de hulp aan de onderontwikkelde gebieden: 'Een wereld die politiek, econo misch en sociaal zo nauw samen hangt, zo geïntegreerd is als de wereld waarin wij leven, ver draagt niet een situatie waarin tweederde honger lijdt en eender de in relatieve welvaart leeft. Dat is geen sentimentaliteit. Dat is geen naastenliefde. Dat is gewone realiteit. Wie meent, dat die tegenstel ling politiek-economisch-sociaal mogelijk is, krijgt straks politiek- militair de kous op de kop. Als er dan tenminste nog een kop over is. Het moest ons geen sentimen taliteit en geen zakelijkheid zijn. Het moest naastenliefde en rechtsbesef zijn. Maar het is nu eenmaal zo, dat wij liever met de knoet der feiten geregeerd wor den. Welnu, hier Is die knoet. Hij raakt de rijke mensen in Wasse naar en Bloemendaal en de zand boeren van Drente en Overijsel. Als puntje bij paaltje komt ge lijkelijk. Dat moeten we goed be grijpen. Dan is het ook nog best mogelijk, dat tussen Wassenaar en Bloemendaal enerzijds en de oostelijke zandboeren anderzijds wat gelijk te breien valt. Daar zijn wij voor! Maar houdt daar de hongerlijders in Azie en Afrika buiten.' Des te bitterder Is het als in de Tweede Kamer de antirevolutio nairen het laten afweten als het op beslissen aankomt. Toen ruim veertien dagen geleden aange toond was, dat Nederland minder deed dan de regering wel wilde doen voorkomen, vroeg de PvdA een uitspraak van de Kamer. Een uitspraak om te voldoen aan de algemeen noodzakelijk geachte maat om 1 percent van het natio naal inkomen aan hulpverlening te besteden. Ook de antirevolutio nairen stemden tegen de motie. In Moskou vergadert het Cen traal Comité van de Commu nistische Partij van de Sowjet- Ume. Op deze partijvergadering heeft de minister-president van de Sowjet-Unie, N. Chroesjtsjow. een rede gehouden, waarin hij aan de partij verschillende voor stellen heeft gedaan. Uit de rede van Chroesjtsjow blijkt andermaal, hoezeer het communisme in beweging is. Ter wijl men enerzijds de indruk tracht te wekkendat het marxis- me-lenimsme een voor alle tij den vaststaand systeem is. blijkt het, dat men op de basis van deze leer in de praktijk veie kanten uitkan. Wij dienen er bij het lezen der verslagen rekening mee te hou den dat men de werkelijkheid moeilijk kan leren kennen uit een ongetwijfeld goed doordachte en zorgvuldig opgestelde redevoering. En uit de verslagen van zulke re devoeringen is het nog moeilijker een oordeel te vormen. Zo Is het onder meer niet ge heel duidelijk, wat er aan de hand is, als wij lezen, dat de pro- duktie van kapitaalgoederen het plan met 25 percent overtreft, maar dat men met de bouw van industriële Installaties bij het plan is achtergebleven En wanneer men leest, dat be halve de produktivltelt in de on dernemingen ook de winst een rol gaat spelen, en dat er be- drijfsraden komen en een cen traal planbureau wordt ingesteld, dan heeft men de neiging te den ken, dat Rusland de Nederlandse zeden en gebruiken gaat navol gen. Nu heeft Chroesjtsjow wel ge zegd. dat Rusland van het kapi talisme kan leren, maar dat het zó ver wil gaan, lijkt ons voor lopig niet waarschijnlijk. Intussen Is het wel duidelijk, dat Rusland een nieuwe koers gaat varen, die ver afwijkt van hetgeen mer. onder het populaire orthodoxe communisme verstaat. De herzieningen zijn talrijk en grondig Het kan ons dan ook niet verbazen, dat Rusland door de jongere leden van de commu nistische familie, met name China, voor al te herzienings- bereid of wel revisionistisch, wordt uitgekreten. Maar het verbaast ons wel, dat in enkele -- van Moskou uit ge zien achterlijke gebieden de oude vormen en gedachten zo taai voortleven. In Nederland bij voorbeeld zweren de partijbaasjes nog steeds bij het oude geloof, zo als zij dat vroeger thuis hebben geleerd. En voorzichtige herzie ners, lang niet zo radicaal als Chroesjtsjow, worden daar nog als afzichtelijke revisionisten uit de partij gesmeten. Er blijven dus nog veel raad selen op te lossen. Maar met Ga lilei kan men zeggen: 'En toch beweegt zij.' DEN HAAG (ANP) In samen werking niet de rijkspolitie te Losser hebben opsporingsambtenaren van PTT zondag de clandestiene zenders Edison en Scheveningen Holland Sport opgespoord en in beslag geno men. Daaiby is proces-verbaal opge maakt tegen respectievelijk de 17- jarige landbouwer H. J. S. en de 26- jarige grondarbeider E. G„ beiden te Losser.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1