HET cadeau van Sint: schaatsen Regeringsbeleid duidt op snelle afvoer van landbouwondernemers Saskia en de Sint vijftig first class american cigarettes voor in feestelijke verpakking! Boete voor man die arbitermishandelde f I 't Beste paard yam stal Prins BernhardDirecteuren Tentoonstelling van Avicultura Mevr. R. Tiggers (76) overleden weleens lastig verwonderd en misnoegd Abusievelijk in vrijheid gesteld Fotografen staken uit protest m Amsterdam kent poëzieprijzen voor 1962 toe WITTE KRUIS B3?I VRIJE VOLK DINSDAG 4 DECEMBER 1962 PAGINA 3 Goede xaken P inhoud 2 pakj'es Gold Star 25 la -"ijoaaa DE eCkfe PIJNSTILLER WITTE KRUIS y 4 (Tan een oneer verslaggevers) Jfederland gee& dtt Jaar met Sinterklaas schaatsen. Er is een •torailoop op de winkels die schaatsen verkopen. De vroeg in gevallen winter zal wel niet vreemd zijn aan deze cadeaukeuze, maar de handel noemt ook het toenemend aantal kunstijsba- zien in Nederland als een van de oorzaken. De schaatsenfabriek Nooitgedagt Sn JJlst heeft levertijden moeten in- 'stellen. Het bedrijf maakt geweldige aantallen overuren om aan de bij zonder grote vraag te kunnen vol doen. 'De overigens plezierige belang- «telling plaatst ons wel voor pro blemen,* verklaarde de directie. 'Normaal ligt onze verkooptop in januari. Voor het eerst maker, we nu in december al helemaal schoon schip.' Behalve een sterk gestegen vraag valt er ook een verschuivv in de •belangstelling waar te nemen. De 'traditionele Friese schaats met hout -raakt op de achtergrond. Favoriet •zijn nu de veel duurdere Noren, waarvan zelfs de modellen van tegen de negentig gulden vlot van de hand Kaan. De Siaterklaasdrukte, die na de jteievisienacht van maandag op dins dag een duidelijke inzinking te zien ad gegeven, is thans in volle hevig- eid losgebarsten. 'Goede zaken", 'heel goede zaken', "best tevreden', dat zijn de eerste reacties van d- verkoopleiders in de grote steden. De avondverkopen waren dit jaar tot dusverre veel beter dan verleden jaar. 'Dat komt door het weer," zeg gen de deskundigen. 'Als het net ais verleden jaar zou hebben geregend, dan hadden we geen mens gezien.' Waar de belangstelling van het publiek dit jaar naar uitgaat valt niet te zeggen, want de inkopen zijn nog in volle gang. Bij het speelgoed blijkt veel be langstelling te bestaan voor elek trische treinen en dergelijke dure, stukken. DEN HAAG (ANP),Meer dan vijf duizend dieren zullen drie dagen te gast zijn in de Haagse Houtrusthal- len. waar de Koninklijke Nederland se Vereniging ,,Avicultura" op 18, 19 er» 20 januari 1963 de nationale slot- show voor fokkers van kleine dieren in Nederland organiseert. Kippen, duiven, konijnen en een omvangrijke inzending zang- en exotische vogels maken deze jaarlijkse expositie ais slot van het tentoonstellingsseizoen tot een driedaagse manifestatie van vrijwel alle landelijke bonden en specialistische clubs op het gebied der pluimvee- pelsdierenteelt. Avicultura',w In 1886 "opgericht in het Utrechtse hotel „De liggende Os", is nu toe aan haar 67ste tentoon stelling, die de mooiste exemplaren onder de grote hoenders, dwerg- hoenders, sierduiven en konijnen uit alle delen van Nederland naar Den Haag trekt. Ongeveer tachtig keur meesters uit binnen- en buitenland zullen de beste dieren aanwijzen. Behalve als „krachtmeting" is deze tentoonstelling ook bedoeld als sti mulans voor deze vorm van actieve vrijetijdsbesteding, die de laatste ja ren nogal eens in het gedrang komt waar flatbewoners geen ruimte en geen toestemming hebben dieren te houden. Op de tentoonstelling wordt daarom voorlichting gegeven over de mogelijkheden, die er dan wel zijn. Om een zo breed mogelijke opzet te verkrijgen, komt om. de vogel vereniging „Luscinia" met een in zending van meer dan duizend zang en exotische vogels en de Ned.-Belg. vereniging „Succulenta" met een groot aantal bijzondere cactussen en vetplanten. Voorts is er een opmerkelijke be langstelling voor handschoenen, waarschijnlijk ook al een gevolg van het vroeg invallen van de winter, wen. Wij kunnen ons niet aan de in druk onttrekken, dat er van liberale zijde getracht wordt de vakbeweging bij de werknemers te ondermijnen,' aldus zei de heer De Groodt. van de bemanning. (Van onze kunstredactie) Op 76-jarige leeftijd is gisteren overleden mevrouw R, Tiggers-Ho- i'en Hit Amsterdam, echtgenote van de musicus en oud-operadirecteur Piet Tiggers en evenals hij vroeger m sterke mate betrokken bij het vormingswerk onder de arbeiders jeugd. Vooral voor de bevordering van kennis en beoefening van de volksdans heeft zij als een van de 'eersten grote verdiensten gehad. De crematie is bepaald op 7 de cember na aankomst van de trein van 11.31 aan halte Driehuis-Wes- terveld. (Van onze buitenlandredactiél Veldmaarschalk Montgomry heeft naar aanleiding van de kritiek van prins Bernhard op zijn Monty's beleid in de slag bij Arnhem tegen over de Britse Sunday Telegraph op gemerkt, dat de Prins wei eens lastig tvas. Eens had hij hem uit zijn kamer op het hoofdkwartier in Nederland laten zetten. De militaire kennis van de Prins is volgens Montgomery niet groot. 'Hy kon Kerstmis niet van Pasen onderscheiden.' merkte hij op. Mont gomery's vroegere chef van opera ties generaal-majoor Belchem schrijft in de Telegraph, dat hij betwijfelt of de geallieerden Nederland in 1944 wel in één manoeuvre hadden kun nen bevrijden. Volgens Belchem had Montgome ry de verklaring van de Prins als zouden tanks op de drassige Neder landse bodem weinig kunnen uitrich ten niet haast zich neer gelegd. Er waren, aldus Belchem, echter opera ties die niet kunnen slagen zonder dat men tanks gebruikt. Een gedeel te zal dan weliswaar blijven steken,, snaar de rest komt er door. AMSTERDAM (ANP) Het secreta riaat van de Nederlandse Dagblad pers, de vereniging van werkgevers in het dagbladbedrijf, is verwonderd, dat de journalistenorganisaties de voorstellen van de NDP hebben af gewezen. Bij de voorstellen van de werkgevers is rekening gehouden met de uitgangspunten van de SER, de Stichting van de Arbeid en de regering.- Het heeft in de kringen van de NDP misnoegen gewekt, dat de jour nalistenorganisaties in het geheel niet bereid zijn rekening te houden met de uitgangspunten die van overheids wege zijn voorgeschreven. De werk gevers zijn verontrust over het feit. dat de journalisten niet bereid zi.in rekening te houden met de econo mische mogelijkheden van het dag bladbedrijf. Zij vinden hun voorstellen zeer ver gaand en zijn bereid de onderhande lingen te hervatten binnen het kader van de door hen genoemde mogelijk heden. LEEUWARDEN (ANP) Het be- I bedrijven worden aangegrepen om leid van de regering wekt sterk de j zo snel mogelijk een groot aantal indruk alsof de moeilijkheden op de ondernemers in de landbouw kwijt te raken. Dit verklaarde de voorzitter van de Friesche Maatschappij van Land bouw, ir. G. J. A. Bouma, gisteren op de in Leeuwarden gehouden ver gadering van deze organisatie. Het bedrag, dat de regering voor tegemoetkoming bij het beëindigen van het boerenbedrijf beschikbaar wil stellen, is naar zijn mening ech ter zo gering, dat er slechts een zeer kleine uitwerking van mag worden verwacht. Bovendien zal naar de mening van ir. Bouma, het vermin deven van het aantal' boeren alleen geen ingrijpende vermindering van het aanbod van landbouwprodukten tot gevolg hebben, wanneer de vrij komende gronden bij naastliggende bedrijven in gebruik komen. Een grotere vermindering zou mo gen worden verwacht als een gedeelte van cie minder goede gronden tegen behoorlijke schadeloosstelling aan de landbouw zou worden onttrokken. 'Zal je altijd'Ja, Sinterklaasf 'En zal je altijdVa, Sin terklaas/' saskia zal altijd tief zijn, zoet zijn, gehoorzaam zijf, goed eten, goed leren, uitkijken op straat, hoewel het woord 'altijd' /mense lijkerwijs gesproken vertaald zou moeten worden door 'meestal, want welk kind is een heilige? iemand als Sinterklaas, de gaedlieüigman zelf, nou ja, die is altijd, even lief, altijd even vriendelijk, altijd evenwichtig en Saskia, die hem aan de vooravond van zijn verjaardag van heel dichtbij mag', begroe ten, denkt: Hoe is het toch mogelijk dat sommige kinderen bang zijn voor de Sint?' Alleeneen beetje ongeduldig is ze wel, na zoveel weken vóórpret. Nog eén nachtje slapen, één hele lange nacht.... Advertentie LM. o ia f2: (Van een onzer verslaggevers) Ten gevolge van een administratie ve vergissiing op het parket van <!e officier van Justitie te Amsterdam is de 73-jarige conciërge J. M,, die kort geleden door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld is wegens po ging tot doodslag op zijn echtgenote, voortijdig in vrijheid gesteld. Aan de conciërge, die in een plot selinge woede-uitbarsting op 21 mei zijn vrouw o.a. met een pook ernstig heeft toegetakeld, was een gevange nisstraf van twaalf maanden met aftrek van vier maanden voorarrest en vier maanden voorwaardelijk op gelegd. Hij had dus ook- nog vier maanden moeten uitzitten. Nadat de verbaasde man zich om inlichtingen tot zijn raadsman had gewend, bracht een telefoontje al gauw aan het licht, dat er een ver gissing moest zijn gemaakt. Aan het verzoek zic.h opnieuw te melden, heeft de conciërge inmiddels voldaan. Hij zal dezer dagen weer worden ingesloten om zijn straf vol ledig te ondergaan. Daarna zou. in overleg met de GG en GD worden getracht hem in een bejaardentehuis te plaatsen. (Van een onzer verslaggevers) „De voetbalploeg is niet opgekomen," constcerde mr. Heynsius, de Rotter damse politierechter, maandagmiddag toen hjj voor de tweede maal de zaak te behandelen kreeg tegen de Schiedamse handelaar J. de B., die tijdens de geruchtmakende, in een tumult geëindigde voetbalwedstrijd, op 25 februari tussen Fortuna en SW scheidsrechter J. Bronkhorst mishandeld zou hebben. V Advertentie I.M. Tussen „zeggon" en „Hebben" v -is /een groot verschil. Wij hebben Nederlands grootste sortering verlovingsringen 1 LEO van IERLAND LIJNBAAN SO DEN HAAG (ANP) Een afvaar diging van de Nederlandse Bakkerij- stichting heeft gisteren met de mi nister en de staatssecretaris van Economische Zaken een bespreking gevoerd over de broodprijs. LUIK (AP) Vijftien Belgische persfotografen, die het bezoek van prinses Paola aan een zieken huis wilden fotograferen, hebben gisteren geen enkele foto gemaakt uit protest tegen wat zij noemden de 'overdreven beperking van hun bewegingsvrijheid.' Zij itregen al leen toestemming om opnamen van Paola te maken in de hal van het ziekenhuis. De fotografen gin gen in een rij slaan en lieten de prinses voorbijgaan naar een an der paviljoen zonder een foto te nemen. Daarna keerden zij terug naar hun kranten. - 15. 'Sientje, m'n lieve kind,' roept de Sint. M n brave beest, waar ben je toch geweest?' Het is ontroerend aan de kade, maar dat had je al gera den. Tk geloof dat, ik huil," zegt Sint en hij spreekt tot de uil: 'Wijze heer, ik dank u zeer, voor wat u hebt gedaan. Zullen we dan nu maar gaan?' 'Wacht,' roept Piet. 'Zó gaat dat niet. Nee, niet van boord zonder begroetingswoord? En bet meisje Broom lispelt vroom: 'u bent het beste paard van stal. Sientje, welkom aan de wal!' Sientje slikt van ontroering. Ja, ze raakt in veryoerïng en zegt: 'Sinterklaasje, vlug, klim gauw op m'n rug!' "Anders graag, maar niet vandaag,' zegt Sint. 'Waarom?' Nou, m'n lieve hitje, gun je vriendjes ook een ritje. Natuurlijk hen ik echt wel moe. maar dit tochtje komt hun eerder toe. En ik vind het een gebaar van goed fatsoen, om hel Boiderbos een plezier te doen. Zoals we hier ook wel weten, heb je <Se oren ran hun hoofd ge geten..* Kijk, kijk, is dat nou niet aardig? Nu loopt de Sint, zeer waardig, naast zijn paard, dat heel be daard rijn tocht begint. Het is tjokvol in de straten. Iedereen Is uitgelaten. Duizendkoppig is liet publiek. Overal gejuich, overal muziek. De dieren duizelig van de pret, want ze zijn op Sientjes rug gezet wuiven naar alle kanten. Let op: 't komt vast nog in de kranten. Voorop, reuze fijn, loopt broer konijn. Hoog gezeten: uil, eekhoorn en de haas, op de piaats van Sinter klaas. Helemaal de laatste in de rij. het hert. mit fier gewei. Achter Sientje in de stoet, rijden de Heren Hoog van Hoed. De Pieten strooien pe pemoten, voor de kleintjes en de groten. De Sint is zeer tevreden. Maar hij denkt: toch wou ik maar dat we reden. En bromt zachtjes in zijn baard 'Een koninkrijk voor een paard.' Hoor de mensen roepen: 'Het is geweldig om te feesten, met die lieve, leuke beesten.' Elders klinkt gejoel: 'Leve de beestenboel!' En dan het geschreeuw van een dame: 'Kijk, een meeuw met reclame!' De dieren maken ook kabaa! en zingen: 'We zittel» allemaal „ven recht. Sinter klaas.. die is er echt, en de mensen zijn nog niet zo slecht.' Zo trekt de stoet naar het llakdammerplein. Hier drinkt de Sint een glaasje bisschopswijn. Tekeningen les Spreekmeester. Verhaal Hans Jacobs. (Alcoholvrije, ook al moet-ie niet rije). De bur gemeester houdt een spiets veel woorden, maar hij zegt haast niets. Dat mogen we hem niet euvel duiden. Je hoort het vaak van hoge luiden. Vandaag zijn we hier, zegt hij, dank zij Sientje, het edele dier. Het klinkt ons paard als muziek in de oren. Zie je wel, hinnikt ze zacht, ik ben van achteren en van voren, lioogweledelgeboren. Heeft iedereen dat goed kunnen horen? En ze zegt. met recht: 'Sinter klaas, ik wil niet langer blijven staan. Kom, la ten we verder gaan. De kindereu popelen van ongeduld. De zakken zijn nop niet gevuld. Vijf december, dat is morgen! We moeten nog overal voor zorgen. Niet tenger blijven, niet verder schrijven, Sintje.. Sieentje.. hop! We gaan nu in galop en zetten dit verhaaltje STOP Bij de eerste behandeling in juni was de zaak aangehouden. Verdachte ontkende namelijk en zijn verdediger, mr. A. F. A. van Velzen uit Schie dam. stelde er toen prijs op dat enkele spelers van SVV als getuigen a décharge zouden worden gehoord. Ze waren wel opgeroepen maar niet verschenen en de raadsman zag nu maar van hun verhoor af. Opnieuw passeerde tijdens deze zit ting de revue wat zich die zondag op het voetbalveld had afgespeeld. De gemoederen, ook van de toeschou wers, waren sterk geladen en de hartstochten van de aanhangers der Schiedamse club kwamen tot ontlading toen de scheidsrechter een SVV-speler wegens ruw spel uit het veld stuurde. Brigadier H. Boer van de Vlaar- dingse politie vertelde als getuige dat er een stormloop op het veld los brak en dat de fruitkoopman daarbij op de scheidsrechter toestormde, „molenwiekend" met de armen. Ge tuige had verdachte een slaande be weging zien maken en ook gezien dat scheidsrechter Bronkhorst een afwe rend gebaar maakte. Met een tik op het hoofd had de brigadier de fruit koopman daarna buiten gevecht ge steld en hem van het terrein ver wijderd. Getuige P. Sloot uit Viaardingen, die bij de wedstrijd als hoofdcontro leur optrad, had verdachte over het hekje zien klimmen en op de scheids rechter zien afvliegen. Ook deze ge tuige zag de B. wel slaan, maar zon der te constateren hoe en waar hij de heer Bronkhorst raakte. Het slachtoffer zelf, officier bij de marechaussee van beroep, verklaarde dat hij een flinke klap kreeg en toen, zich omdraaiende, zag dat politie mannen de verdachte wegvoerden. Binnen een straal van een meter of zes was er verder niemand die hem geslagen zou kunnen hebben. Verdachte gaf ook nu weer niet toe te hebben geslagen. Kij was wel het veld opgerend, maar dat deed hij om de uit het veld gestuurde speler tegen het publiek te beschermen. „Dit is een ordinaire mishande ling." zei de officier van Justitie, die ik op grond van de getuigenverkla ringen bewezen acht. Onbehoorlijk gedrag b(j voetbalwedstrijden komt steeds meer en meer in zwang en daartegen moet opgetreden worden." De officier eiste 50 boete of 10 da gen en veertien dagen voorwaardelijke gevangenisstraf. Mr. Van Velzen zei in zijn pleidooi wel te begrijpen dat zulke wedstrij den hartstochten ontketenen. De ver klaringen van de getuigen zijn niet eensluidend en het blijft dus de vraag wie de klap, die aan de roemrijke scheidsrechterscarrière van de heer Bronkhorst een einde maakte, gege ven heeft. Mr. Heynsius zag wel degelijk onderling verband tussen de getui genverklaringen en achtte bewezen dat verdachte de schuldige is ge weest. Hij verhoogde de boete tot 100 of 20 dagen, maar legde De B. geen voorwaardelijke gevangenisstraf op. (Van onze kunstredactie) Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben vier poëzieprijzen toegekend. Ida G. M. Gerhardt ont vangt ƒ1250 voor haar in 1961 bij Van Gorcum verschenen bundel De hovenier en een prijs van dezelfde waarde gaat naar J. Bernlef voor diens, eveneens vorig jaar. bij Que- rido uitgekomen bundel Morene. Prijzen van 250 gulden zijn toege kend aan Huub Oosterhuis voor zijn cyclus Groningen, in Roeping gepu bliceerd, en aan. Luoebert voor het gedicht Terreur, verschenen in Ti rade. "Industrialisatie heeft ons. land 1 economisch omhoog gestuwd. Waar een tiental jaren geleden nog groene weilanden lagen, staan nu mastbossen van !a- brieksschoorstenen. Nederland wordt van agrarisch land fa- brieksland. Over nog tien of twintig jaar zullen er weer veie grote industrieën bijgekomen zijn, miljardenprojecten waarvoor de plannen al op tafel liggen. Ce Rotterdamse en Amsterdamse kustgebieden, Brabant en Zuid- Limburg geven tienduizenden handen meer werk. Maar als een schaduw over deze ontwikkeling liggen de zwarte en gele wolken uit de schoorstenen. Vuile lucht. Gevaarlijke lucht? Er zijn nog geen spijkerharde be wijzen aangedragen dat de ge zondheid gevaar loopt. Verwijzin gen naar Londen en Luik maken het echter waarschijnlijk. Wij be hoeven evenwel niet te wachten op de bewijslast van een klein of groot dodental om maatregelen dringend nodig te vinden. Al zou het maar zijn om het gewone welbehagen zorgeloos de lucht in te ademen, waarin wij leven. rteze maatregelen zuilen vooral tot de taak van de centrale overheid horen.-Een strikt door gevoerde ruimtelijke ordening is bij voorbeeld nodig, die nieuwe fabrieken bij voorkeur alleen toe staat op plaatsen, waar zij de be volking niet hinderen. Een cen traal punt ook, waar de gevaren worden onderzocht en de plannen tot bestrijding van verontreini ging ontworpen. Overheidstaak, omdat van de industriëlen niet kan worden ver wacht, dat zij zich eerst met de algemene problematiek bezig houden. Zij richten zich Immers op de vervaardiging van hun pro- dukt en zien dat als hun primaire taak. Hetgeen niet wil zeggen, dat de industrie geen verant woordelijkheid heeft. Handenvol geld zal een -goede bestrijding kosten. De enkele deskun digen spreken over miljarden. ("Imdat er zulke enorme belan- gen en bedragen mee gemoeid zijn. kan geen goede oplossing zonder goed samenspel tot stand komen. Voor dat samenspel móe ten regels ontworpen worden, bouw- en veiligheidsvoorschriften. De industrie zal de grote sommen moeten (leren) zien als deel van de produktiekosten. de overheid de spelregels als een garantie voor wat in het woordgebruik een 'leefbare gemeenschap' heet. Advertentie I.M. Rugpijn... maar ook andere plagende pijnen vaagt u prompt weg met WITTE KRUIS, (poe ders, tabletten of cachets!) De Salicyl-vrije pijn- stiller, die géén maag- i klachten veroorzaakt! w?

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1