Aanslaggrens inkomsten belasting naar f12.000 Maar: op overwerk meer loonbelasting NVV is optimistisch over loonontwikkeling Bom ontploft voor consulaat NW-hoofdbesturen herdenken Varensgezel blijft bij zelfmoordverfiaal Ook vrouw als lij-examinator Droom op droombed Loterij HST VRIJE "VOLK DONDERDAG 6 DECEMBER 1967 PAGINA 3 1 (Van onze sociaal-economische redactie) Minister Zijlstra en staatssecretaris Van den Berge stellen voor de grens waar <le heffing van inkomstenbelasting voor loontrekkers begint, te verhogen van 8000 tot 12.000. Bijverdiensten V e rwerviugskosfen 4. Vermogensbelasting Werkende vrouw Studiekosten 11. r Loonsysteem Beleid goedgekeurd Modemisser zanowuiafc» «F PRACHÏBi jTS%? Ondernemiugswmst Lucas-kin d Aantal ver de m voor Dit betekent, dat in de toekomst ongeveer 275.000 loontrekkers geen aanslag in de inkom stenbelasting meer krijgen. Zij kunnen voor zover zij bun inkomen bij één werkgever ver werven volstaan met de van hun inkomen ingehouden loonbelasting. Daar staat tegenover, dat de loonbelasting, die van bijzondere beloningen (zoals gratifica ties en overwerk) wordt ingehouden, vrij aanzienlijk omhoog zal gaan. Voortaan zal het tarief voor deze bijzondere beloningen niet alleen zoals nu variëren naar tariefgroep (gehuwd, ongehuwd) en kindertal, maar ook naar de hoogte van het loon. —De hogere loontrekkers ..betalen straks over bijzondere beloningen dus meer belasting dan de lagere; vrijwel allen gaan meer betalen dan nu het geval is. Er komt overigens In de tabel voor bijzondere beloningen maar een beperkt aantal inkomens klassen. De verhoging van da loongrens zal de schatkist; ongeveer 40 miljoen gul den kosten, de verhoging van het ta rief voor bijzondere beloningen bete kent een extra-opbrengst van even eens 40 miljoen. Deze voorstellen vormen een klein onderdeel van een buitengewoon uit voerige memorie van antwoord op de nieuwe wetten op de Inkomstenbelas ting en de Vermogensbelasting, die de minister en de staatssecretaris van daag bij de Tweede- Kamer hebben ingediend. Het gaat hier om een deel van de algemene herziening van alle belastingwetten, die al jarenlang aan de gang is. Tal van grote en kleine problemen van belastingheffing ko men daarbij aan de orde. De beide nu ingediende memories omvatten te za- men meer dan 230 kolommen druks. Aangezien het hier om een zeer omvangrijke herzieningsarbeid gaat, kan invoering van de nu ingediende voorstellen niet op korte termijn worden verwacht. Enkele punten uit de voorstellen zijn; Alle nu ingediende wijzigingsvoor stellen te zamen zullen de schatkist ongeveer 80 miljoen gulden kosten. De belangrijkste verlaging is die van de vermogensbelasting. Het bedrag aan bijverdiensten. x dat men naast zijn gewone loon mag hebben alvorens er naast loon belasting ook inkomstenbelasting wordt geheven, zal worden verhoogd van f 200 tot ƒ300. Volgens het hui dige voorstel zal dus géén -aanslag inkomstenbelasting worden opgelegd, als het belastbare inkomen niet meer dan 12.000 bedraagt en onder de in komsten niet meer dan ƒ300 bijver diensten zitten. 9 De vaste kostenaftreb, die zon-' der meer bij alle werknemers wordt toegestaan, wordt verhoogd van ƒ100 tot ƒ150. Werken man en vrouw beide, dan wordt de kostenaf- trek dus 300. (Kosten voor de schat kist: 20 miljoen gulden.) o De z.g. SfJ-regeling (werfcne- '-*• mers die meer dan ƒ100 verwer vingskosten kunnen aantonen, mogen zonder meer 5 31 van hun looninko- men als verwervingskosten opvoeren) wordt iets verruimd. Wel wordt het bedrag, dat men moet aantonen ver hoogd van 100 tot 150, maar anderzijds wordt het maximum, dat men zonder nader bewijs mag af trekken, verhoogd van 600 tot 800. (Kosten; 6 miljoen.) De betaalde vermogensbelasting mag volgens de nieuwe voorstel len, straks voor één derde deel wor den afgetrokken van het voor de inkomstenbelasting belastbare be drag. (Kosten voor de schatkist; 22 miljoen). 5 Bovendien worden de tariefs- vrijstelli- n voor de vermo gensbelasting verhoogd; voor gehuwden van 30.000 tot ƒ40.000; voor ongehuwden van ƒ22.500 tot ƒ30.000; de kinderaftrek van 7500 tot ƒ10.000; de extra-aftrek voor belastingplich tigen van 65 jaar en ouder en voor invaliden van ƒ20.000 tot ƒ27.000. (Kosten: 20 miljoen.) f. De aftrek voor een lijfrente- premie voor de inkomstenbelas ting wordt verhoogd van ƒ3600 tot ƒ4500 per jaar. Wanneer het gaat om een lijfrente voor een geestelijk of lichamelijk gebrekkig kind. dat niet of slechts zeer ten dele in zijn eigen levensonderhoud kan voorzien, mogen de kosten boven de 4500 per jaar ais persoonlijke verplichtingen in aftrek worden .gebracht. (Kosten: 3 miljoen). n De maximumgrens voor aftrek - wegens giften aan kerkelijke, liefdadige, culturele, wetenschappen lijke instellingen en dergelijke wordt verhoogd van 4 tot 6 van het in komen (kosten voor de schatkist 3 miljoen). o De regeling van de belasting van de werkende gehuwde vrouw, die in het begin van dit jaar van kracht is geworden, zal definitief in de wet worden opgenomen. Minister en staatssecretaris zijn niet bereid de samentelling van de inkomens van man en vrouw voor de brekening van de belasting achterwege te laten. Zij wijzen er o.m. op, dat ongehuwden anders verhoudingsgewijs in een zeer nadelige positie zouden komen. Wel kunnen man en vrouw, die beiden een inkomen hebben, desge wenst elk een eigen aanslag in de in komstenbelasting ontvangen. Er kan dan dus een gesplitste aanslag ko men, naar verhouding van de beide Inkomens. De berekening van het be drag van de aanslag b 1 ij f t echter gebaseerd op de samentelling van beider inkomens. De bewindslieden wijzen er overi gens op, dat de werkende gehuwde vrouw, ais haar man in loondienst is, straks tot ƒ950 per jaar arbeids inkomsten kan genieten, voordat zij te zamen met haarman in de inkom stenbelasting wordt betrokken. Dit laatste wordt des te meer van belang door de verhoging van de aanslag- grens tot '12.000. De aanslag inkomstenbelasting zal dus in zeer vele gevallen achterwege kunnen blijven. De bewindslieden verwachten dan ook. dat werke lijke moeilijkheden met de finan ciering van de achteraf komende aanslagen in de inkomstenbelasting zeker bij de lagere inkomens geen sprake meer zal zijn.' 0 In het oorspronkelijke wetsont- - werp hadden minister en staats secretaris voorgesteld studiekosten van ten'minste ƒ120 per jaar in aan merking te doen komen als buiten gewone lasten. Nu hebben zij zich bereid verklaard ook die grens van ƒ120 te laten vallen: alle studie kosten mogen dus worden afgetrok ken, mits ze te zamen met andere buitengewone lasten, het wettelijke minimum bereiken. 1 n Omdat er gevallen zijn. waar- xyj' in de heffing van loonbelas ting voor de loontrekker onvoor deliger uitkomt dan de heffing van inkomstenbelasting, willen de be windslieden voor de belastingplich tigen de mogelijkheid openen om dan alsnog een aanslag inkomsten belasting te vragen. Dit kan echter alleen als de be taalde loonbelasting (plus eventueel dividendbelasting) de verschuldigde inkomstenbelasting met meer dan 5% (met een minimum van ƒ25) overtreft. Het te veel betaalde wordt dan teruggegeven. Verwacht wordt, dat dit enkele 100.000-en gevailen per jaar zullen zijn. 'Geraamde kosten voor de schat kist: 30 miljoen. Voor privégebruik van auto's, die men voor zijn werk of be drijf nodig heeft, wordt tot nu-toe 10 percent van de cataloguswaarde bij het inkomen geteld. Voorgesteld werd dit bedrag voor tweede- en derdehands auto's terug te brengen tot 633 van de catalogus- waarde. Dit geïdt dan met name voor auto's die meer dan drie jaar nadat zij voor liet eerst in gebruik zijn ge nomen. ter beschikking van de belas tingplichtige zijn gekomen. -i 9 'Doorschuiving' van aanspra- ken van de fiscus zal worden toegestaan in geval van overdracht van een onderneming door ouders aan kinderen,.indien deze tegen de boek waarde van het vermogen van de onderneming plaatsvindt op of na het 65ste jaar van de ouder-onder- nemer. Dit wil zeggen, dat bij zo'n overdracht de vroeger uit de winst gevormde stille reserves niet met de fiscus worden afgerekend. Minister en staatssecretaris zijn van mening, dat op deze wijze- een bijdrage kan worden geleverd tot het overdragen van de onderneming op een voor de bedrijfsvoering pas send tijdstip. DEN HAAG (ANP/ Het is juist dat in het verleden voor de functie van examinator voor het ry-examen zich wel vrouwen hebben aangemeld, doch dat zij niet zijn aangesteld. Evenals in andere landen is in Nederland steeds aan mannelijke sollicitanten de voorkeur gegeven. Dit verklaart de minister van Verkeer en Water staat in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid mej. Ten Broecke Hoekstra (v.v.d.) Bij het Centraal Bureau voor de Afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen bestaat er, volgens de minister, even wel geen bezwaar tegen in de toe komst vrouwelijke sollicitanten, die aan de voor het vervullen van deze functie gestelde algemene voorwaar den voldoen, volgens dezelfde nor men van geschiktheid te beoordelen als de mannelijke. Een droom van een meisje, op een Amerikaans droombed. Hoe kan Het anders... Want het bed geniet >n Amerika al een repu tatie, en in Europa had men er nog nooit van gehoord. Een Keuls ledikantenmagasijn heeft het nu naar Europa gehaald. Twee elektromotoren brengen het bed in iedere getuenste stand. Een druk op het knopje, en hup weer een andere stand. (Van onze soc.-econ. redactie) In de loonpolitiek mogen de cijfers, hoe belangrijk ze op zich zelf ook zijn, niet steeds het laatste woord spreken. Het sociaal-politieke klimaat is van groot belang. Een loonstop, die zou vallen In een periode waarin*de lonen in de ambtelijke sector sterk niteen worden getrokken, waarin de minis terssalarissen met 25 percent worden verhoogd en zwarte Ionen een om vang hebben als nooit tevoren, is on aanvaardbaar. Dit zei de heer Kloos. tweede voor zitter van het NVV, toen nij woens dag op de hoofdbesturenvergadering te Amsterdam een overzicht gaf van de onderhandelingen over de toon hoogte en het toonsysteem. De heer Kloos zei. dat er geen reden is voor een alarms temming. Ook behoeft er geen vrees te bestaan voor overbesteding, zoals in 1957 het geval is geweest. Maar er is wel een zeker risico dat de arbeidskosten in een té snel tempo omhoog gaan. De Kroonleden in de SER hebben duidelijk ten gunste van het werk nemersstandpunt gekozen. Nu dr. Holtrop zelf het zwijgen verbroken heeft, zo zei de heer Kloos, acht ik mij gerechtigd mee te delen, dat het uitermate realistische optre den van dr. Holtrop van beslissende betekenis is geweest voor de totstand koming van een eenstemmig SER- advies. De heer Kloos zei, dat een'te grote loonsverhoging de deviezenreserve wel eens zou kunnen aantasten. 'Met dr. Holtrop zijn wij echter van mening dat de deviezenreserves van voldoende omvang zijn om zo'n schok op te vangen. Het is beter daarop niet terug te vallen, maar dat zal niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats van de vakbeweging afhangen. Over heid en werkgevers dragen daarvoor overwegende verantwoordelijkheid.' De heer Kloos gaf daarna een over zicht van de wijze, waarop het nieuwe loonsysteem (na de beslissing in hoofdzaken en de nadere toelich ting van de regering) tot stand is gekomen. Aan het einde van zijn rede zei de heer Kloos, dat de vakbeweging met de interne coördinatie voor een grote krachtproef komt te staan. Hij hoopte, dat er in de vakbeweging Alexanders zijn, die de gordiaanse knopen kunnen doorhakken, 'Wij realiseren ons, dat de interne coör dinatie de achillespees van het ge hele systeem is.' Sinds de bestedingsbeperking heeft de vakbeweging geleerd, dat de wer kelijke invloed van de overheid op de loonvorming zijn grenzen heeft. De afstand tussen theorie en prak tijk mag niet te groot worden, aidus de heer Kloos. De hoofdbesturenvergadering heeft het beleid van het verbondsbestuur met algemene stemmen goedgekeurd. In zijn sluitingswoord zei de voor zitter, de heer Roemers, dat het nieu we toonsysteem nodig was geworden, omdat de sinds 1959 gevolgde loon politiek volkomen failliet is Het NVV heeft zich ervan onthou den daarvoor in de plaats een slui tend systeem voor te stellen, dat toch niet zou worden aanvaard. De thans aanvaarde politiek is geen steen der wijzen en er zullen zeker nog kinder ziekten komen. De heer Roemers zei verheugd te zijn, dat de Tweede Kamer de inte rim regeling voor invalidïteitsrente- trekkers heeft aangenomen. Deze in- terimrcgeling cn de verboging van de AOW met 15 pet, waarvoor met in gang van 1 januari een (gecompen seerde) premieverhoging ingaat, zjjn ook verbeteringen van de arbeids voorwaarden en geen onbelangrijke. Door de vergadering werden de heren Roemers en Van Wingerden gelukgewenst met het feit; dat zij juist gisteren tien Jaar ltd waren van het dagelijks bestuur van het NW, vermogenswinst wéér af Advertentie IJrI. (Van onze sociaal-economische redactie) Minister Zijlstra en staatssecretaris Van den Berge voelen niets voor de invoering van belasting op vcimogenswinstcn, zoals herhaaldelijk van socialistische zijde is bepleit. Zij zijn van mening, dat zo'n belasting technisch op.grote bezwaren zou stuiten en beto gen. voorts, dat men wei de waardestijgingen van vermogens zou treffen, maar dat de waarde dalingen geheel voor rekening van de vermogens bezitters zouden blijven. Volgens de bewinds lieden is geen regeling voor de compensatie van vermogensverliezen bereikbaar die aan rede lijke eisen voldoet. Hun conclusie Is: de belasting wordt óf dusdanig ingewikkeld, dat de voordelen niet opwegen tegen de tech nische herwaren, óf wordt door de omvangrijke vrijstellingen dusdanig grof, dat rij reeds op die grond de naam van een rechtvaardige heffing niet verdient. Een en ander blijkt uit de memo rie van antwoord- op het ontwerp wet inkomstenbelasting 1960, die zij vandaag hebben ingediend. r Afgewezen wórdt ook het voorstel om voor ondernemingen een onbe laste conjunctuurreserve in te voe ren. Zij hebben daar in de eerste plaats bezwaren tegen uit een oog punt van verdeling van de lasten over de belastingplichtigen (Zij zien er een bevoorrechting van onderne merswinsten in) en zij zijn daar naast zeer sceptisch' over de doel treffendheid van de onbelaste con junctuurreserve als middel om de conjunctuur te beheersen. Invoering zou vele technische problemen mee brengen en daardoor aanleiding ge ven tot verregaande dirigistische maatregelen, die naar de bewinds lieden menen het bedrijfsleven weinig welgevallig zouden zijn. Afgewezen wordt voorts de invoe ring van de vervanging» waardeleer voor de fiscale winstberekening. Ook dit zou volgens de staatssecretaris een bevoorrechting zijn van het be drijfsleven boven andere belasting plichtigen. Bovendien ziet hij grote conjuncturele bezwaren: het bedrijfs leven zou in de hoogconjunctuur min der belasting moeten betalen dan thans het geval is. terwijl de be lasting in de laagconjunctuur relatief hoog zou zijn. Deze averechtse wer king zou dan moeten worden gecor rigeerd door manipulaties met de tarieven, waar de bewindslieden ern stige bezwaren tegen hebben. Ook de voorstellen van het Katho liek Verbond van Werkgeversvakver- enigir.gen tot invoering van een on- dcrnemingswinstbelasting worden door de staatssecretaris in een zeer uitgebreide verhandeling afgewezen. Zeer uitvoerig gaat staatssecretaris Van den Berge ook in de pro blemen rond de agio-uitkeringen van ondernemingen, de uitkering van claims enz. De conclusie is. dat de huidige praktijk gehandhaafd be hoort te blijven: dividend uit de agloreserve betaald, dient onder worpen te blijven aan inkomstenbe lasting, maar claims en agio-uitke- ringen in de vorm van gratis-aande len blijven onbelast. Afgewezen wordt het denkbeeld om ongehuwden boven dfe 45 jaar onder het gehuwdentarief voor de inkom.- Een hevige explosie heeft woens dagmorgen ernstige schade toege bracht aan het gebouw van het Spaanse consulaat aan de Oranje Nassaulaan 20 in Amsterdam-Zuid. Een klein formaat bom die tegen de zijkant van het gebouw geplaatst was. explodeerde. Vrijwel alle ruiten in de buurt van de helse machine werden verbrijzeld. Binnen werd door rondvliegend glas lichte schade aan het meubilair toegebracht. Onder het hevig ge schrokken personeel van het consu laat werd niemand gewond De mees te ambtenaren waren niet in het ge bouw aanwezig, toen de bom ontplof te. Ook van enkele omliggende hui zen barstten enkele ruiten. De politie is onmiddellijk met een onderzoek naar de daders begonnen. De gerechtelijke politiedeskundige, dr. W Proentjes uit Den Haag, is be gonnen met het onderzoek naar de structuur van de bom, omdat de Am sterdamse poli tied eskundige drs. J. Eskes niet gemist kon worden in verband met andere werkzaamheden. Politieke drijfveren liggen vermoe delijk aan de aanslag te gronde, ver onderstelt men. stenbelasting te brengen. De minis ter en de staatssecretaris 'vermogen niet in te zien, dat als een ook maar enigszins geldende algemene regel gesteld zou kunnen worden, dat om streeks de leeftijd van 45 jaaiveen vermindering van financiële draag kracht zou optreden.' Wel zijn de bewindslieden terug gekomen op hun ^voorstel het zgn. Lucas-kind bij gelegenheid van deze herziening af te schaffen. Zij vin den, dat de kwestie van de al of niet handhaving van deze kinderaf trek voor één extra kind maar bij ge legenheid van een tariefsherziening aan de orde moet komen. Zeer binnenkort zullen ook de me mories van antwoord inzake de loon belasting, de vennootschapsbelasting en de dividendbelasting worden ge- plubiceerd. In de vijftigjarige regeringsperio de van koningin Wilhelmina is er in de verhouding van de vakbewe ging tot het koninklijk huis veel ver anderd. In 189$ vorinden de arbeiders een ontrechte klasse, die de maat schappij als een vijand ervoer en zich tegenover de maatschappij op stelde. Met deze woorden begon de voor zitter van liet NW, D. Roemers, zijn openingsrede op de hoofdbestu renvergadering die gisteren te Am sterdam is gehouden. De heer Roe mers vervolgde met te zeggen, dat hierdoor de houding van het NW in de eerste tientallen jaren van zyn bestaan in sterke mate is bepaald. In later jaren is de koelheid ten opzichte van het koninklijk huis ge wijzigd. Steeds meer werd de vak beweging mede verantwoordelijk voor de maatschappelijke orde. De Nederlandse vlag werd al voor de oorlog minder taboe en is nu een normaal verschijnsel, ook in de bij eenkomsten van het NW. Ir de oorlogstijd was koningin Wilhelmina het middelpunt van 't verzet tegen het nationaal-socialis- rtie en het symbool van de vrij heidsstrijd, Zo is de houding van het NW tot het vorstenhuis ge groeid van een van achting tot een houding van hartelijkheid. Bij het afscheid van koningin Wil helmina in 1948.heeft het NW hier van getuigd. Na veertien jaar is prin ses Wilhelmina een bijna legenda rische figuur geworden, die nog steeds een lichtend voorbeeld is. al- 1 dus de heer Roemers. De hoofdbe sturen herdachten, hierna staande de overleden Prinses. Tiet is uiteraard niet mogelijk in een kort artikel recht te doen aan een omvangrijke en zeer veel onderwerpen bestrijkende arbeid als de pas ingediende me mories van antwoord op de in komsten- en de vermogensbelas ting. Wij beperken ons dus tot enkele algemene trekken van het beleid. Daarbij moet dan vooropgesteld worden, dat de opzet van de hui dige herziening niet is de be lastingtarieven te veriagen of de belastingdruk als zodanig te her zien. Het gaat er alleen om de be staande belastingwetten te mo derniseren. te herschrijven, zo mogelijk te vereenvoudigen. En verder om onrechtvaardigheden zoveel mogelijk weg te nemen en plooien glad te strijken. Belas tingverzachting is dus geen op zet. ten hoogste een min of meer toevallig gevolg. Maar er is toch wel alle reden, de verdeling van die 'toevallig heden' wat nader te bezien, zeker waar uit de jongste voorstellen per slot een verlaging van belas tingen met 120 miljoen en een ve.rhoging van 40 miljoen resul teren. En de conclusie moet dan zijn, dat hier wel een gedegen stuk werk ligt, maar dat de voordelen die eruit te voorschijn komen, bijzonder weinig sociaal verdeeld dreigen te worden. TAe meest in het oog lopende voorgestelde verandering is de verhoging van de grens waar voor loontrekkers (met één werk gever) de aanslag Inkomstenbe lasting begint, van 8000 tot 12.000. Een belangrijke en dus welkome vereenvoudiging en voor de betrokkenen bovendien soms een financieel voordeel. Het gevolg van deze maatregel is echter, dat het tot nu toe bijzonder lage loonbelasting- tarief voor bijzondere beloningen zal worden opgetrokken. Dat be tekent dat bijzondere uitkerin gen. zoals overwerkgeld en grati ficaties, in de toekomst niet on aanzienlijk zwaarder belast zuilen worden. Nu is er logisch weinig, in te brengen tegen het feit dat Iemand die loonbelasting betaalt, even zwaar zal worden belast als een ander met hetzelfde inkomen, die toevallig in de inkomstenbe lasting valt. Maar het gevolg van dit alles is toch wel, dat nu over werk en met name voor een groot aantal loontrekkers met minder dan ƒ8000 inkomen zwaarder zal worden belast, ter wijl er juist nogal wat aandrang bestond om extra-prestaties wat meer te ontzien. Een reeks van andere voorge stelde maatregelen is zeker wel kom, zoals bij voorbeeld de moge lijkheid om een aanslag inkom stenbelasting te vragen in ge vallen waarin de loonbelasting onvoordeliger uitkomt dan de in komstenbelasting. Zo ook de iets gunstiger regeling voor de bij verdiensten, de wat soepeler rege ling van de verwervingskosten enz. Maar al deze voorstellen zijn per saldo van beperkte be tekenis. YTTaar vallen dan wel de prijzen? Het antwoord: de hoofdprij zen vallen bij de betalers van de vermogensbelasting. Het voordeel dat hun in het uitzicht wordt ge steld, bedraagt niet minder dan ƒ42 miljoen per jaar, ruim de helft dus van. de per saldo uit alle voorstellen resulterende verlaging van ƒ80 miljoen. Het merkwaar dige is. dat het hier in wezen niet gaat om een technische herziening, maar goeddeels om een doodgewone tariefsverlaging. Dat een bedrag van 42 miljoen niet onbelangrijk is, kan ook blijken uit het feit dat de hele vermogensbelasting op het ogen blik ƒ160 miljoen per jaar op brengt. "yoeg hieraan toe, dat in het pakket van de herzienings- voorstellen ook zitten: de ver laging van het tarief van de ven nootschapsbelasting voor uitge keerde winsten en de drastische herziening van de belasting op commïssarïssentantièmes ende afwijzing van de vermogens winstbelasting en het is duidelijk, dat aan de verdeling van de prij zen in deze loterij wel iets schort. Zo is de belastingherziening in hoge mate een kwestie van vak mensen. Maar achter de voor stellen. zoais ze tot nu toe gepre senteerd worden, zit een politieke en sociale lijn, die ze voor ons in deze vorm onaanvaardbaar ma ken. (Van een onzer verslaggevers) De 27-jarige varensgezel E. S. blijft bij zijn verklaring dat de zondag in Amsterdam doodgeschoten 55-jarïge kleermaker J. F. IV. van Dam zelf het dodelijke schot heeft gelost. Het geld van de kleermaker dat hij uit diens woning aan de Overtoom heeft meegenomen, zou hij zondag in Rotterdam verbrast hebben. Maan dag kwam hij zonder een cent op zak in Amsterdam terug. Hij had het geld weggenomen omdat hij geen. cent op zak had toen hij zaterdag nacht bij de kleermaker kwam, om dat hij ook wel wist dat deze hem zoals gewoonlijk wel vrij zou houden. °P verdenking van diefstal met geweldpleging zal S. voor de officier van Justitie mr. w. K. baron van Dedem geleid worden.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1