Begrafenis Wilhelmina V erkeersmaatregelen voor zaterdag Hulpkassier stal 'in impuls30.000 Opvoeding gericht op afzondering Begrafenis vari zuiver Nederlands karakter Bij plechtigheid ook TV in kerk Honden in hoofdstad blijvend aan de lijn» Toestemming tot bouw daktribune Prof. Rogier over Prinses Belgen assisteren NTS Posten betrokken om uitvaart te verslaan NU'nSUÈDE jasje hopen Sparta- Feijenoord Man in garage doodgereden m hMI Verwisseld Controle In Grote Kerk Veneend HET VRIJE VOLK VRIJDAG 7 DECEMBER 1962 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggeefsters) Op zaterdag 8 december, de dag van de begrafenis van prinses Wilhelmina, zullen ruim zeventienhonderd politiemannen van gemeente- en rijkspolitie uit Den Haag, Rijswijk, Delft. Rotter dam en Voorburg zijn ingeschakeld om de laatste tocht van de overleden prinses goed te laten verlopen. Een groot aantal rechercheurs en ongeveer driehonderd marechaussees zullen langs de route en voor de regeling van het militaire verkeer worden ingezet. Voor het verkeer zjjn verschillende maatregelen getroffen met een auto naar Delft wil om de stoet voorbij te zien trekken, wordt aangeraden hun vervoermiddel op het vliegveld Ypenburg te parkeren. Er zal daar parkeergelegenheid zijn voor ongeveer tien duizend auto's. Ook legt de politie er de nadruk op. dat de binnenstad Delft maar een paar duizend mensen kan ber gen en dat iedereen, die geen plaatsje op de Grote Markt kan krijgen, zich kan opstellen langs de oude rijksweg 13. Voor al het doorgaand verkeer zul len de volgende wegen vanaf acht uur 's morgens tot vier uur 's mid dags zijn afgesloten: rijksweg 13 tus sen de Biijdorperbrug (R'dam) en Hoornbrug (Rijswijk), met uitzonde ring vanhet stuk tussen Delft (Pauwmolen) en Rotterdam, dat uit sluitend voor verkeer naar Rot terdam open blijft. Uiteraard is de hele route voor zo- ver het de bebouwde kom van Den Haag en Rijswijk betreft, ook afge sloten. Van rijksweg 4a is het stuk tussen het verkeersplein Leidscbendam bij (Van een onzer verslaggeefsters) Er mogen morgen in Delft bij de begrafenis van prinses Wilhelmina, evenals in 3934, daktribunes worden gebouwd. Mits de ontwerpen aan bouw- en woningtoezicht worden voorgelegd. Tot nu toe heeft nog bijna niemand dat gedaan. Of dit betekent dat er zaterdag niemand op de daken zal zitten...,? Voorburg en het verkeersplein Ypen burg bij Rijswijk afgesloten. Verder zijn j"sioten de West vliet weg te T^idschendam vanaf de afrit van rijksweg 4a, d" Jan Thijssenweg en de Delftweg te Rijswijk naar Delft, de Provinciale weg Zoetermeer-Pij- nacker-Delft en voor snelverkeer de oude Rotterdamseweg langs de Schie tussen Overschie en Delft in de richting naar Delft (deze laatste route wordt alleen gebruikt door of ficiële en koninklijke gasten). Snelverkeer van Amsterdam naar Rotterdam, wordt geadviseerd via Utrecht te rijden. Ook het verkeer vanaf Ridderkerk (of zuidelijker) in de richting Utrecht en Amsterdam zal via Utrecht sneller gaan. Het ver keer vanaf Rotterdam, richting Den Haag, Leiden en Haarlem wordt over Iedereen, die Bergschenboek en Bleiswijk naar rijksweg 12 geleid en vandaar via rijksweg 4a naar het noorden. Het langzame verkeer zal gebruik kun nen maker van de binnenwegen. Voor de belangstellenden gelden de volgende regels: Belangstellenden uit Rotterdam: via Bleiswijk naar rijksweg 12— parkeergelegenheid in de TH-wijk van Delft, uit Amsterdam: via Noot dorp en Brasserskade naar vliegveld Ypenburg (parkeergelegenheid). Am sterdammers, die naar Den Haag willen, worden via Voorburg naar het Malieveld geleid (waar alleen voor auot's parkeergelegenheid is) Degenen, die uit de richting West- land komen, moeten hun auto par keren in de buitenwijken van Delft of in de Plaspoelpolder en de woon wijken van Rijswijk. (Advertentie 1.3f.) (Van een onzer verslaggevers) Miljoenen guldens waren de 23-jarige huipkassier C. A. Q. uit Wasse naar gedurende de 2j jaar dat hij bij de Nederlandse Middenstandsbank in Den Haag werkte, door de handen gegaan. Totdat hij. in september van dit jaar, de verleiding niet meer kon weerstaan en, op het moment dat de kassier met zijn rug naar de kas gezeten even niet oplette, een stapel bankbiljetten van honderd gulden wegnam. Het bleek een bedrag te zijn van ƒ30.000. Mr. Mans de officie van Justitie bij dc Haagse rechtbank, eiste donderdag een gevangenisstraf van een jaar. waarvan dne maan den voorwaardelijk. 'U hebt dat geld in een impuls weggenomen, maar wat is de drijf veer van die impuls geweest, kunt u ons daar iets over zeggen?' vroeg de president, mej. rnr. Mmkenhof. De verdachte, een jongeman uit een goed milieu, kon alleen wijzen op het feit dat hij nu timmerman was er. dat het werk op kantoor hem al lang niet aanstond. Na het vervullen van zijn militaire dienst plicht was nij naar de bank terug gekeerd, omdat hij zich gebonden achtte aan het bedrijf dat zijn func- daken in de gaten houden. In de grachten ligg endan platte schuiten, waarop politie, brandweer en EHBO de wacht betrekken. Verzekering van de autoriteiten: wij kunnen mense lijkerwijs gesproken door niets meer verrast worden. Er worden in Delft enorme bedra gen genoemd, die voor goede plaat sen langs de route zouden worden betaald. Van één geval zijn wij zeker: voor een bescheiden plaatsje achter een raam aan de Markt heeft iemand vierhonderd gulden neerge teld. Verwacht wordt dat de prjjzen daar zaterdagmorgen als de toe schouwers van buiten binnenkomen nog zuilen stijgen. Met de voorbereidingen in de Nieuwe Kerk is men gisteren vrijwel gereedgekomen. Er zijn zelfs kleine restauraties verricht. Gistermorgen is men met een lege baar in de graf kelder afgedaald, om ook voor de bijzetting zaterdagmiddag alles tot in de finesses te kunnen overzien. VVV-Delft heeft nog geen beroep moeten doen op particuliere Iogies- adressen voor vreemdelingen en Ne derlanders, die in Delft naar de ko ninklijke begrafenisstoet kqmen kij ken. In de hotels waren gisteravond nog kamers vrij. Aan telefonische aan vragen om luxekamers met suite kon moeilijker voldaan worden. Bij VW kwamen voorts vele tele foontjes binnen van Delftenaren, die raamplaatsen aanboden. Te ver wachten is dat de belangstelling voor dergelijke plaatsen de weersom standigheden spelen hierbij een be langrijke rol morgen zal toene men. Het terrein van Huis ten Bosch zal vandaag en morgen voor het publiek in 't geheel niet toegankelijk zijn, dit in verband met 't feit dat vele konink lijke gasten uit het buitenland daar verblijf houden ten einde de begra fenis van prinses Wilhelmina bij te wonen. -*• DEN HAAG, (ANP) Duizenden hebben gistermorgen, op de tweede dag dat het stoffelijk overschot van prinses Wilhelmina in het palcis Lange Voorhout in Den Haag staat opgebaard, afscheid genomen van de overledene. Het défilé, dat om negen uur begon was aanvankelijk niet druk. Maar naar mate de zonnestralen de mist verdreven groeide de stoet uit tot een queue: mannen en vrou wen en enkele jongeren, voor het overgrote deel afkomstig uit Den Haag en' naaste omgeving, maar evenzeer uit steden en dorpen van overig Nederland. Verscheidenen droegen ruikers witte bloemen en kransen aan, die aait de voet van de gevel van het paleis bij de trappen een plaatsje kregen. DEN HAAG (ANP) Van de minister van Binnenlandse Zaken is aan de commissarissen der Koningin een telegram, mede bestemd voor de gemeentebesturen, uitgegaan, waar in wordt verzocht dc klokken te lui den op zaterdag 8 december, de dag van de uitvaart van prinses Wilhel mina, 's morgens van 8 tot 9 uur en 's middags van half een tot half twee en van 4 tot 5 uur. Het is de bedoeling, dat in Den Haag. Voorburg, Rijswijk en Delft de klokken worden geluid 's morgens van acht tot negen, vervolgens tij dens de overbrenging van het stof felijk overschot en 's middags var 4 tot 5 uur. De vlaggen moeten zaterdag bij zonsondergang worden binnenge haald, k DEN HAAG (ANP) In dc ten toonstellingszaal van het Haagse ge meentearchief, Kijswijkseplein o.s, wordt van 10 tot 23 december «en expositie gehouden gewijd aan het leven van prinses Wilhelmina. De tentoonstelling is op werkdagen (ook des zaterdags) geopend van 10 tot 16.30 uur en op zondag van 14 tot 16.30 uur. Bovendien is er gele genheid tot bezichtiging op dinsdag en vrijdagavond van 20 tot 22 uur. In het belang van de goede ver keersregeling worden belangstellen den. die met de auto komen, verzocht op hun voorruit een wit papier van ongeveer io bij 15 cm met een zwart L. J. Rogier, hoogleraar aan de rooms-kathokeke universiteit NIJMEGEN (ANP). „Met prinses Wilhelmina," heeft prof. diagonaal kruis te bevestigen. (Van onze radio- en TV-redactie) Tien televisiewagens van de NTS zijn gisteravond om acht uur onder escorte van een groep ANWB-wegenwachters uit Bussum vertrokken om via mistige wegen tijdig in Den Haag en Delft te zijn. Ook uit België vertrokken twee reportage-een heden. De Belgische televisie zal nameliik de NTS zaterdag assisteren bij de rechtstreekse reportages van de teraardebe stelling van prinses Wilhelmina. In totaal twintig camera's zullen langs de route en in de Delftse Grote Kerk zaterdag tussen vyf voor half tien en kwart voor twee beelden naar de huiskamers doorgeven. Tussen helf elf en half twaalf wordt een lange pauze verwacht, omdat de stoet tussen Den Haag en Delft niet door came ra's wordt eevoled. in Nijmegen, gisteravond in een herdenkingsrede gezegd, „is zeker de laatste monarche heengegaan, die zeker was van haar goddelijk recht om gediend te worden." „Merkwaardig is het, dat deze om baar eerlyke waarheidsliefde terecht veel geprezen vrouw, een geschiedvorsing afwees, omdat de mythen haar zo dierbaar waren." Prof. Rogier achtte haar als be windvoerster van vergelijkbare groot te met haar overgrootvader, Willem de Eerste. Hij meende dat de rege ringsperiode van koningin Wilhelmi na niet te vergelijken is met het Victoriaanse tijdvak in Engeland. In dc regeringsjaren was koningin Wilhelmina immers zou niets op zijn plaats blijven. Het werd een demas qué van veel holheid, de klassen strijd kwam tot explosie, doch kon daarna in vreedzame banen worden geleid. Het algemeen kiesrecht werd een feit, Serfage's beurs luidde een nieuwe bouwperiode in en de indus trialisatie kwant op gang. Deze veranderingen laten zich wellicht het best typeren als men bedenkt, dat in het Jaar van haar eedsaflegging juist de eerste auto's op de Nederlandse wegen verschenen en dat na haar overlijden haar kleindochter, prinses Beatrix, in nauwelijks 24 nur tijd per straal- In totaal 130"man NTS-personeel zal bij de TV-Ulizending betrokken zijn. Zes regisseurs en zes commen tatoren zullen onder leiding van AVRO-TV-sectiehoofd Siebe van der Zee de beelden selecteren en voor sober commentaar zorgen. Tevoren is vastgesteld wat de slot zinnen van de commentatoren zullen zijn, zodat ieder weet wanneer de volgende aan de beurt is. Negen camera's zullen langs de route in Den Haag vanaf het Paleis zijn opgesteld. De negende TV-came- ra bevindt zich op het Rijswjjkse Plein. De eerste TV-camera in Delft staat bij de Kijneveldsebrug. Tijdens de rit van de stoet over Rijksweg 13 zullen bij wijze van pauzeteken opnamen van de toren van de Delftse kerk en de beierende klokken worden geboden. In de Nieuwe Kerk in Delft zullen drie camera's zijn opgesteld. Ten be hoeve van buitenlandse nieuwsbu reaus filmt het NTS-journaal daar met drie geluidscamera's. Centrum van de TV-bedrijvig- heid wordt het Delftse micro- theater Blits, waarin ook de bui tenlandse radioverslaggevers de TV-beelden zullen volgen. Hier zal ook namens de BBC de beroemde commentator Richard Dimbleby het laatste deel van de uitvaart voor de Engelse kijkers verslaan. Uit Belgié komt commentator Kei zer. Vannacht is in Den Haag en Delft begonnen met het aanleggen van de talrijke kilometers kabels die deze monster-TV-uitzending mogelijk moeten maken. Men moest wachten tot de laatste trams hun route had den gereden. Ook naar het buitenland worden beelden uitgezonden. Advertentie I.M. wie .nu 'n suède of nappa jasje koop t, profiteert 'van de extra lage „buiten-seizoen" prijzen. Deson danks kfe'st U uit eert volledige col- lectieenjsdeseryiceperfect:kleine 'veranderingen gratis en a la.mi nute.rnaatwerk mogelijk,.,. DC' ENfGE SPECIAALZAAK VAN A0T7EB0AK (Van een. onzer verslaggevers) De begrafenis van prinses Wilhel mina zal morgen een zuiver Neder lands karakter hebben. Dit geschiedt op nadrukkelijke wens van de Prin- De volgende liederen en koralen zijn gekozen: O. Nederland let op uw Saeck (Valerius)Nader mijn God tot U; O, Heemskerck .(Valerius)U geldt de ses. Zij wilde dat zoveel mogelijk Ne- zaak. Gelukkig is het land (Vale - - ri - WTMnif Irnn »4- «,«1 derlanders de plechtigheid in de Nieuwe Kerk te Delft zouden kunnen bijwonen. Daarom zijn uitnodigingen ge stuurd aan de provincies en aan de steden Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Delft. Zij kregen elk vijftig plaatsen toegewezen. Een groot aan tal andere plaatsen (er zijn er in totaal ongeveer 2700) is gereserveerd voor leden van het voormalig verzet. Het gevolg van een en ander is, dat op verschillende punten zelfs Is afge weken van het anders toch zo moei lijk ter zijde te schuiven protocol. Met het oog "op het Nederlandse karak ter zijn ook geen uitnodigingen aan buitenlandse staatshoofden gericht. Alleen regerende vorsten zullen aan wezig zijn: verder worden de andere landen vertegenwoordigd door hun ambassadeurs of gezanten in Den Haag. Geen treurmuziek Prinses Wilhelmina heeft voor haar overlijden ook bepaald, dat er bij haar begrafenis géén treurmuziek zal worden gespeeld. Men heeft in plaats daarvan nu gewijde muziek gekozen, hoewel zich daarbij aanvankelijk een probleem voordeed. De stoet zal tijdens de tocht naar de Nieuwe Kerk het tempo van de gewone militaire pas aanhouden. Dit tempo komt echter niet overeen met de maat van de gewijde muziek. De directeuren van de beide mili taire kapellen, die in de stoet mee lopen (de Koninklijke Militaire Ka pel en de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht), hebben nu ver cheide- •ne liederen uit Valerius' Gsdenck- klanck en enkele koralen zodanig ge ïnstrumenteerd, dat men wel op de maat ervan kan marcheren. rius)Nooit kan 't geloof te veel verwachten; Merck toch hoe sterek (Valerius), Jezus, rustpunt van mijn leven; Waar dat men sich al keert of wendt (Valerius); Beveel gerust uw wegen; Een naam is onze hope: Jezus is mijn toeverlaat: Bo ven de sterren; Voorwaarts, Chris ten-strijders; Nader tot U, o Heer; Zou mijn dood een graf doen beven vliegtuig uit Tokio naar Amster dam kon overkomen. In de regeringsperiode van konin gin tVühelmina is veel leed te ver werken geweest: de Eerste Wereld oorlog, de verpaupering door de eco nomische malaise, de Duitse bezet ting. Prof. Rogier vroeg zich af. in hoeverre koningin Wilhelmina. zelf direct betrokken is geweest bij vele belangrijke gebeurtenissen in haar regeringstijd vak. Hoe heeft sU, die in haar jeugd, in Van Heutz haar held zag, bij voorbeeld gestaan te genover het vrijkomen van de kolo niën? Heeft zij graag meegeholpen aan de totstandkoming van het al gemeen kiesrecht? Het is moeilijk dit thans vast te stellen. Strenge zelftucht Uitvoerig ging de Nijmeegse hoog leraar in op het boek .Eenzaam maar niet alleen". In dit boek zwijgt z(i echter over haar eigen aandeel in vele ontwikkelingen. Dan leest men er haar strenge zelftucht uit en. her kent men er haar stellige meningen. Met haar is zeker de laatste monar che heengegaan, die zeker was van haar goddelijke recht om gediend te worden. Merkwaardig is het. dat de ze om haar eerlijke waarheidsliefde terecht veel geprezen vrouw, een ge schiedvorsing afwees, omdat de my then haar zo dierbaar waren. Ook haar karakter toonde een romanti sche mystieke trek. Het was even eens bepalend voor haar religie. Haar vroomheid immers droeg een sterk persoonlijk karakter. Vooral na haar aftreden heeft zij haar geloof sterk celeefd en roeping gevoeld tot ge tuigenis van stil leven Prof. Rogier attendeerde ook op de gevolgen van haar opvoeding, die gericht waren op apartheid. Op afgescheidenheid van het volk: een separatie die :n stand werd gehouden door een haag van hoogwaardigheidsbekleders. Hier door heeft een zeer begaafde en idea listische vrouw niet geleerd, dat het spreken vooraf moet worden, gegaan (Gezang 243); Nader, nog nader, U aoor luisteren naar anderen en dat meer nabij: Here Jezus, Gij zijt mijn; Wilt heden nu treden (Valerius) en 'k Heb geloofd en daarom zing ik. de stem gedempt uitsluitend HooQstr.28-Tel. 127961 DOKKUM (ANP) Donderdag avond is in de garage van de NOF- bussen de 53-jarige chef van de technische dienst, de heer J. J- Kra mer uit Dokkuro, door een bus over reden en gedood. Het ongeluk gebeurde, toen een wagenschoonmaker, de heer J. M een bus achteruit de garage inreed. Kort tevoren had de chef met twee wagenschoonmakers achter de garage bij de bits staan praten. De heer M. was in de veronderstelling dat de chef en de andere wagen- schoonmaker. de heer J. Ernst, nog buiten stonden. Vlak nadat hij de bus de garage had ingereden, hoor de hij een schreeuw; Hij vond de heer Kramer dood onder de bus en de heer Ernst gewond naast de bus. De heer Ernst is naar Dokkutn overgebracht. bij het spreken dient te zijn. Toch is zjj in het rampjaar 1940 en in dc jaren die daarop volgden, een zegen geweest voor haar volk in ballingschap. Zij getuigde veelvuldig van haar onwankelbaar geloof in de geest van het recht en miljoenen mensen hebben uit haar stem de kracht geput om voort te gaan. Zjj kreeg bewondering en genegenheid en was de band die het volk samen hield. Spreker vroeg zich af wat dan de reden van haar abdicatie ge weest wal. Teleurstelling over de te rugval in het oude bekende staats bestel na de orriog, of was het haar godsdienstige roeping bevredigen? De geschiedvorsers zullen te zijner tijd iets van deze sluier kunnen opllcn- £en. Prof. Rogier achtte het in verband hiermee 'n nationale plicht van an dere gezagsdragers 111 hun memoires hierover eerlijk en zakelijk te berich ten, opdat aan de hand van die fei ten koningin Wilhelmina nog juister kan worden getekend. Aan deze ster ke gave vrouw, die slechts over recn- te paden kon gaan, zal het werk van de geschiedvorsers geen afbreuk kunnen, doen, aldus de Nijmeegse hoogleraar. tie voor hem nad vrijgehouden.maar in de avonduren studeerde hij voor bouwkundige. Hij was verwend, vooral door zijn gefortuneerde moeder, dat wilde lüj wel toegeven. Van haar had hij een Voiksvagen gekregen. 'Maar met liet geld dat u had weggenomen, wilde eer Karmann Ghia kopen," zei de president. Het geld had Q. thuis in een blikje gestopt in een kast boven de suite deuren. Hij v,erd aangehouden toen de bank bleek, dat de huipkassier veel geld uitgaf: op het moment dat hij de sportwagen ging betalen werd hij gepakt. In twee maanden had Q. 7000 opgemaakt, 'Cadeautjes van gekocht voor uw verloofde?' vroeg de president. 'Neen. de sieraden die ik haar voor onze verloving gegeven heb. betaalde ik van mijn eigen geld.' antwoordde hij. 'Als die diefstal dan een impuis was. waarom hebt u het geld dan later, toen u weer tot bezinning kwam. met desnoods anoniem teruggestuurd naar de bank?' Ik ben niet tot bezinning gekomen, ik heb die twee maanden bijna niet geslapen, ik wist niet wat ik doen moest,' zei de verdachte. De officier was van mening dat Q. van zijn vertrouwenspositie misbruik had gemaakt. Hij wilde rekening houden met het feit. dal Q. niet eer der met de strafrechter in aanraking was geweest en dat de hoop op een goede reclassering wel gekoesterd kon worden. Schade vergoed De verdediger, die erop wees dat de schade vergoed is en dat het aan beveling zou verdienen indien de rechtbank aan een veroordeling de voorwaarde zou verbinden, dat Q. liet door zijn grootvader vergoedde bedrag van zijn eigen salaris zou gaan terugbetalen, pleitte voor een voorwaardelijke straf. Uitspraak 20 decemoer. Tot de vorige maand nieuw ge kozen Oostenrijkse Nationale Raad (parlement van 165 leden), die 14 de cember voor het eerst bijeenkomt, be horen niet minder dan 47 nieuwelin gen van wie 28 van de (katholieke) Volkspartij en 19 van de socialistische party. Er z(jn tien vrouwelijke afge- vaordigden. 'VA'v p Ten behoeve van onze lezers en supporters die geen toe- =5 gangsbewtjzen voor de vred ig strijd SpartaFeijenoord heb- S ben kunnen bemachtigen zal §g de reportagedienst van Het jg Vrije Volk op het Overmaas- H terrein (Varkenoord) een vol- s icdige reportage van deze be- langrijke eredivisiewedstrijd B verzorgen. g Het ooggetuigeverslag van deze wedstryd zal gegeven H worden door onze reporter Cees Roosemond. 3 Ook de toeschouwers van de wedstrijden CVVSpartaan H en DCLSliedrecht zuilen van de gebeurtenissen in *t Spar- Hgta-kasteel op de hoogte wor- gehouden. DE DIRECTIE éAp hoog niveau wordt in Euro- pa stuivertje gewisseld. De heer D. Spierenburg bezegelt in. Luxemburg met de gebruikelijke cocktailparty zijn aftreden ais lid van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal en bereidt zijn ver huizing voor naar Brussel, alwaar hij in de rang van ambassadeur hoofd wordt van de permanente Nederlandse vertegenwoordiging bij de Europese Economische Ge meenschap en bij de Gemeen schap voor Atoomenergie. In Brussel organiseert op de zelfde wijze dr. Linthorst Homan zijn vaarwel als chef van wat in de omgangstaal 'de missie' heet en hij zoekt een passende woning in Luxemburg. Spierenburg op de stoel van Homan; Homan op de stoel van Spierenburg, aldus heeft de Nederlandse regering het gewild, in het bijzonder na tuurlijk de direct verantwoorde lijke minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns. Waarom? Misschien zullen we het nog eens leren uit de memoires van de heer Luns. lYe zin van het stuivertje wis- selen lussen Brussel en Luxem burg is vooralsnog onduidelijk. Vooral ook. omdat het zo'n vreemd soort stuivertje wisselen is. Dat de heer Spierenburg na tien. jaar genoeg heeft van Lux emburg. is zeker Indien men zijn persoonlijke omstandigheden kent begrijpelijk. Dat de Ne derlandse regering hem een pas sende functie terug wil geven (hij w&s oorspronkelijk ambte naar), is eveneens niet onbe grijpelijk. Maar het is bepaald onelegant een man, die bekleed was met supranationaal gezag en die aidus in de keukens kon kij ken van zes regeringen, honder den bedrijven en duizenden men sen, als nationaal - en dus geenszins onafhankelijk amb tenaar te werk te stellen in het zelfde milieu. Al willen wij on middellijk aannemen, dat de heer Spierenburg liever het puntje van zijn tong zou afbijten dan in zijn nieuwe functie onbehoorlijk ge bruik te maken van kennis, ver kregen in zijn vorige functie. Dr. Linthorst Homan het is noch in Den Haag, noch in Brus sel, noch in Luxemburg een ge heim wordt naar de Hoge Autoriteit geschoven. Hij zal, ook daaraan hoeft men niet te twij felen, zijn hele persoon aan zijn nieuwe functie geven, maar hij was liever in Brussel gebleven. Hij gaat niet naar Luxemburg 'con amore'. Uit de gang van zaken blijkt duidelijk, hoe onvrij de Hoge Autoriteit is in het 'opteren' van een zogenaamd vrij lid, hoe dood gewoon de regeringen zonder veel formaliteiten in de Hoge Autori teit mensen plaatsen die zij er in willen hebben. j »e farmaceutische industrie wil de indruk wegnemen als zou zij zonder voldoende vooraf gaand onderzoek nieuwe genees middelen op de markt brengen. Zij doet dat in een verklaring, afgedrukt in het jongste nummer van 'Farmaceutische Industrie', een vakbla van de vereniging van fabrik .ten. Het is verblijdend, dat deze in dustrie zieh onder de indruk van de Softenon-affaire openlijk 1 rekenschap geeft van haar rol in de maatschappij. Die blijdschap wordt echter aanzienlijk getem perd ais men leest, dat ook het uitvoerigste farmacologische en klinische onderzoek niet garan deren kan, dat nieuwe geneesmid delen vrij zijn van gevaarlijke bij effecten. En dat de industrie voor die gevallen de verantwoor delijkheid wegschuift naar de medici die de nieuwe geneesmid delen toepassen. ar is dij ae toepassing van nieu we geneesmiddelen zonder twijfel sprake van gedeelde verantwoor delijkheid. Fabrikant en dok ter beiden hanteren hier soms levensgevaarlijke zaken. Het is voor ons in zo'n situatie geen vraag of deze zaken aan het toe val van een samenwerking tussen betrokenen overgelaten kunnen worden. Er moet een sluitende overheidscontrole zijn. (Van een onzer verslaggevers) B en W. Tan Amsterdam overwegen het aanlijngebod voor honden ie handhaven, ook wanneer de ontwikkeling van de hondsdolheid daart°e geen aanleiding meer geeft. Dit deelde burgemeester Van Hall gistermiddag in de raadszitting mee. Er is reeds eerder over gedacht een aanlijngebod voor honden in te stel len Dodeliike ongelukken, veroorzaakt door loslopende honden waren daar de 'directe aanleiding toe. Het het zich echter aanzien, dat een dergelijk gebod toen te veel weerstanden zou opwekken. Van Hall meent, dat daardoor een situatie is ontslaan, waarin hand having van het aanlijngebod minder verzet zal oproepen. Het college hoopt, dat een handhaving van het aanlijngebod niet alleen de kam op ongelukken vermindert, maar ook de vervuiling van de stad tegengaat. (Van een onzer verslaggevers) Honderden officiële geno digden, die zaterdag de bijzetting van prinses Wilhel mina in de Nieuwe Kerk te Delft bijwonen, zullen gedeel ten van de plechtigheid net zo zien als de televisiekijkers. Niet rechtstreeks, hoewel zij een plaats in de kerk hebben, maar gewoon net als de miljoenen die op hun TV- scherm zijn aangewezen op een televisietoestel. Tientallen TV-apparaten zijn voor hen in de Nieuwe Kerk geplaatst, op onopvallende plaatsen, en alleen van gewone TV-toestellen verschillend doordat zij zaterdag slechts het beeld en geen geluid zullen geven. Men is hiertoe overgegaan, omdat het onmogelijk bleek alle genodigden Bepaalde gedeelten zijn in de kerk op de ene plaats wel en op de andere plaats niet goed te volgen, en omgekeerd. Met de verdekt op gestelde TV-monitors heeft men dit bezwaar op een waarschijnlijk nog unieke manier ondervangen. •De maatregel is typerend voor dc moeite, die men zich in Delft geeft, de plechtigheid zo goed mogelijk te laten verlopen. Een greep uit de nog steeds omvangrijker wordende voor bereidingen; Tweehonderd man van Openbare Werken zijn begonnen de route schoon te maken. Dat betekent niet alleen dat al de karakteris tieke Delftse bruggetjes wit wor den geverfd en de grachten gerei nigd. maar ook dat de wegen steen voor steen worden bekeken. Speciale ploegen zijn met enkele tientallen straalvenvarmeis 111 actie gekomen. Het zijn een soort vlammenwerpers, waarmee op el ke plaats waar een oneffenheid m het wegdek wordt gevonden, dc vastgevroren stenen worden ont dooid. Zij worden er dan uitge broken. waarna de oneffenheid wordt 'gladgestreken'. Het gebeurt om te voorkomen dat een paard in de rouwstoet over de hobbels of in de kuiltjes struikelt. Om dezelfde reden wordt van avond de gehele route door Delft nv t een zandlaagje bedekt. Men wn -4et het risico lopen dat de weg moi-gen door de vorst glad wordt. De politie heeft drie nachten lang op de voorruiten van alle in de binnenstad geparkeerde auto's een briefje geplakt: 'Zorg dat de ze auto h;er m de nacht van vry- dag op saterdag met staat Vanavond om tien uur gaat de politie op pad. Alle dan nog bin nen de vesten geparkeerde auto's worden naar de TH-wijk gesleept. steekplaatsen open; die worden om 11 uur hermetisch - afgesloten. Wie binnen de afzetting woont, moet zor gen dan thuis te zijn: hij komt er niet meer door. Hij moet ook thuis blijven, want in omgekeerde richting Vandaas k=™ tSS 13? «TS'ÏÏS zeer vroeg op hun politiemannen reservisten en toeschouwers vmgn—-Te DXenpShrifve°iSl?: ken. Zij vormen de kern van een iurgemfeter en wethouders JSv,,n politiemacht van zeventienhon- Delf thet/Den besloten langs de gehele S Si ££t?tïff nouwspeïdjes, maar ook g«n\?S gebouw om zaleKfor^ ™r" tNNZN Ver^'ven' vroeg present te zijn Een vergaande maan egel met dit ie eyu. weer, maar volgens B. en W. van Pelft onvermijdelijk. Zij willen voor- /o zouden we kunnen doorgaan (en komen, dat de route wordt bezaaid er komen ieder uur nog nieuwe mer' koffiebekertjes en dergelijke, maatregelen bij). Van vanavond 10 - c,- j, Verwacht wordt dat de rouwstoet K°» na de bijzetting van het stoifeüjk overschot van prinses Wilhelmina lüj nfet over een zeer moerijk'te vtr! S^Nleuw^KerlTziT^iverên V'r£ m de Nieuwe Kerk te Delft zal er gelegenheid zijn langs de grafkelder krijgen doorlaatbewijs beschikt, uit stoet zal ongeveer twee kilometer inn^ te defileren. de binnenstad geweerd. zijn, het voorbijtrekken duurt naar net onmogenjK mees aue genomgaen Het défilé hegint zaterdagmiddag om vier uur. B11,ge,neesier D. de Loor or' 'i™ schatting Uvmtig minuten. In totaal alles van de plechtigheid te laten van Delft zal als eerste een krans leggen. Aan het défilé kan iedereen deel- voor voeteaiLJi^ate^nrSf w,-w?r "\.de lwet en V00¥ oe zien. nemen die de prinses een laatste groet wil hrengen. 'ven danTuefnoverl mlIitaÜ'en op nemen die de prinses een laatste groet wil brengen.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1