''2 Bitter koud langs route: publiek blijft bij de TV Eerste toch al vrijdag om 7 uur op de Markt s Keizerlijk U e aar Mist vertraagde komst van koninklijke gasten fr Pers, radio, TV, film: 700 man Toch venten speldjes in dikke krant MM Zand gestrooid opmilitairen De enige krans Chauffeur cloocl bij hotsing tegen afzethekken Raamplaats met TV.., Kardinaal Alfrink PAGINA 4 ft mf. 1 I MS scheen met haar bed op het politie bureau en vroeg of men een slaap- plaatsje voor haar had. (Van een onzer verslaggevers) Twaalf Nederlanders hebben er een slapeloze, bitter koude nacht voor over gehad, om de koninklijke rouwstoet van een uitgelezen plaats bij Delfts Nieuwe Kerk te zien arriveren. De politie, die al imohtlogies voor honderden assisterende collega's uit de omgeving had moeten zoeken, verwees haar naar het nog geopen de bureau voor Vreemdelingenver keer De eerste van hen, mevrouv; 2. van Uden uit de C. Fock- straat in Delft, stond gister- ij avond om zeven uur al op de Markt. De laatste die het do zijn volmaakte, kwam haar, bepakt met warme dranken en proviand, vannacht tegen drieën gezelschap houden. Deze twaalf dapperen had den bij nader inzien rustig naar bed kunnen gaan. Van morgen om kwart over acht stonden op de Markt, waar enkele duizenden mensen de aankomst van de hegrafenis- /f„'\%ra9en hun Prills# uit het paleis i De dragers zijn jachtopziener C. i wachters C. Kramer en G. Spek en l, koninklijke houtvesterijen, gekleed Lange Voorhout naar de met acht Veldkampde jagers A. Af. Pols. C. I de boswachters J. Spek en K. Bant. stoet uitstekend konden zien, tnhet untfo) m van de houtvesterijen I paarden bespannen witte lijkwagen. I Sahriek en R.'Eejting, de opperbos- I nog geen vijftig toeschouwers de drukte niet groot. De meesten ver kozen een plaats bij de televisie bo ven liet wachten langs de koude route. De nu veel minder gunstige weers omstandigheden zullen, met de tele visie, ongetwijfeld van invloed z(jn geweest. Ook van belangstelling buiten Delft was nu in de eerste morgenuren nog weinig te merken. Er stond vannacht een man uit Zwyndrecht, er waren er een paar uit Botterdam gekomen en verder was er omstreeks acht uur van morgen alleen nog maar een vrouw uit Spakenburg te ontdekken. Overigens meldde zich in de loop van de nacht bij het Delftse politie bureau ook een vrouw uit Groningen. Ze was, uitgerust met een veldbed, naar de Markt gegaan, maar kon het in de koude niet harden. Ze ver- Eén feit was vanmorgen al wel duidelijk: de politie en de militairen, die met de bewaking en afzetting belast zijn: zouden het moeilijk krij gen. Niet door de drukte (de maat regelen waxen zo uitgebreid dat er menselijkerwijs niets meer fout kon lopen), maar door de bittere koude. Het zwaarst hadden de politieman nen het, die belast waren met de afsluiting van en het toezicht op de naar Delft en Den Haag leidende wegen. Ver voordat vanmorgen om acht uur rijksweg 13 in noordelijke rich ting werd afgesloten, stonden daar op alle kruispunten al politiemannen op wacht, vergeefs beschutting zoe kend in de harde, ijskoude wind. De militaire afzetting langs de route kwam pas later. Wel waren in Delft al vroeg in de morgen speciale ploegen van Bode Kruis en EHBO In het geweer ge komen. Ook zij hadden aanvankelijk niets te doen. W ..JïAi. r-.V ;'-a achter de hekken! De binnenstad van Delft maakte toen nog een welhaast uitgestorven indruk, als men ten minste de hon derden politiemannen, die al ver voor het dagaanbreken op de been waren over het hoofd zag. Pas na hal/ negen begon het op straat drukker te icorden, maar toen was het moment ook al bijna genaderd, waarop de stratcrC, waar langs de rouwstoet trok. voor het publiek werden afgesloten. Mevrouw Van Uden. die vannacht om vier uur gezelschap kreeg van haar man, was een van degenen die toen voorspelde dat het aanmer kelijk minder druk zou worden dan in 1934, by de begrafenis van konin gin Emma en prins Hendrik. Tóen zocht ze 's nachts om vier uur een plaatsje op de Markt op. maar hon derden waren haar toen al voor ge weest. Ook in Den Haag was vanmorgen De prinsessen Beatrix, Irene, Mar griet en Marijke stappen in hun rij tuig voor het paleis Lange Voorhout. (Van een onzer verslaggevers) Kulm 700 vertegenwoordigers van radio, televisie, filmjournaal en pers versloegen vandaag de begrafenis van prinses Wilhelmina. Aan dë recht streekse. televisiereportage werkten 140 man mee. Verder waren present 241 persfotografén, filmreporters en mannen van het televisiejournaal, -160 journalisten, 136 man radioper- soneel. (Van een onzer verslaggevers) Bij de vele groten der aarde, die aanwezig waren, bij de begrafenis van prinses Wilhelmina, bevond zich een keizerlijk echtpaar, dat in 1938 de belangstelling van de gehele wereld richtte op Huize Doom, de verblijfplaats van de Duitse ex- keizer: prins Louis-Ferdinand en prinses Kira van Pruisen. Op 5 mei 1938 sloten zij in Huize Doom hun kerkelijk huwelijk, nadat zij enkele dagen daarvoor in Pots dam voor de wet ln de echt waren verbonden. Vele dagen stonden de kranten vol over dit jonge paar. Men waagde zich ook aan politieke specu laties, want het Duitse keizershuis en de Russische tsarenfamilie wer den met dit huwelijk door een hechte band verbonden. Prins Louis-Ferdinand (toen nog: Ludwig Ferdinand) was de tweede kleinzoon van keizer Wilhelm II. Daar zijn oudere broer door een hu welijk met een niet-adellijk meisje van troonopvolging was uitgesloten, zou Louis-Ferdinand eens keizer van Duitsland zijn, wanneer ln Duitsland het Huis van Hohenzollem weer in ere zou worden hersteld. Iets waar mee men in die jaren nog wel eens rekening hield. Prinses Kira ls een dochter van grootvorst Kiril Romanow, broer van tsaar Alexander III en neef van tsaar Nicolaas II. In 1924 verklaarde hij .zich bovendien tot „Tsaar aller Rus sen". Ky werd door zeer velen ook al» zodanig erkend. Met Nederland had prinses Kira bijzondere banden. Zij was in 1937 bruidsmeisje geweest bij het huwelijk van prinses Juliana en prins Bem- hard. Het was bekend, dat prinses Juliana en prinses Kira zeer goed be vriend waren. Prins Louis-Ferdinand en prinses Kira van Pruisen bevonden zich in de vierde koets na de bloemenwagen. De televisie in Engeland en België namen de uitzending rechtstreeks over, vele andere buitenlandse televi siestations zenden het televisiejour naal uit, dat de NTS samenstelt. Het begin van de rouwstoet wordt gevormd door een detachement van de Koninklijke Marechaussee, be staande uit 24 man te paard onder commando van de le luitenant A Jongepier Koningin Juliana en prins Bern- hard groeten het vaandel voor zij bij het paleis Lange Voorhout in hun rijtuig stappen Gehuld in dikke jassen, dekens en plaids wachtten vanmorgen om zeven uur op de Markt in Delft, dicht bij de Nieuwe Kerk, de eerste belangstel lenden op de aankomst van de stoet uit Den Haag. (Van een onzer verslaggevers) De militairen die in Delft met tus senruimten van vijf meter langs de route stonden, kregen na een kwar tier staan de schrik van hun leven. Toen reden nog één keer de zand- strooiers over de bevroren straten. Menig marinier, matroos of soldaat merkte na het passeren van de zand- auto's, dat hij vannacht zijn schoenen net zo goed niet had kunnen poetsen. (Van een onzer verslaggevers) De enige krans, die aan de kist met het stoffelijk overschot van prinses Wilhelmina was gehecht, was die van het Nederlandse verzet. Het was een krans met een middellijn van ander halve meter. De ervoor gebruikte witte bloemen waren lelietjes-van dalen, eucliarisbloemen en chry santen op decoratieve sierbladen. Het lint was van rood-wit-blauw moiré met gouden franje en in blad goud erop het opschrift „Het Neder landse Verzet". (Van een onzer verslaggevers) Kardinaal Alfrink en mgr. Bekkers zijn een dag voor de officiële sluiting van het concilie in Nederland terug gekeerd om de bijzetting van prinses Wilhelmina te kunnen bijwonen. DEN HAAG (ANP) Op de Rijs- wükseweg bij de Goudriaankade in Den Haag is vannacht de 34-jarige taxichauffeur C, A. Steegers uit Den Haag door nog onbekende oorzaak met de door hem bestuurde taxi in botsing gekomen met de afzethekken, die in de lengterichting op de tram baan waren gezet. Kort na aankomst in het ziekenhuis aan de Zuidwal in Den Haag is de zwaar gewonde taxi chauffeur overleden. (Van een onzer verslaggevers) Op de Markt in Delft ston den de toeschouwers nergens in meer dan vier-dikke rijen. De televisie had zo bleek ook hier de mensen thuis ff gehouden. Ook de berichten over raamplaatsen van vijfen- zeventig tot honderd gulden hadden kennelijk hun invloed gehad. Vandaar, dat verschil lende Marktbewoners nog plaatsen probeerden te verhu ren: voor tien gulden per per soon. Met als extra aanbeve ling, dat men binnen het ge beuren ook via de televisie zou kunnen volgen (Van een onzer verslaggevers) In de Delftse binnenstad liepen vanmorgen tientallen Utrechters met geheimzinnige gezichten en in de hand een dikke, opgevouwen krant. Als je ze passeerde schoten ze je aan en fluisterden, schichtig kijkend of er geen politie op hen lette: .Mijnheer, moet u eens luis- teren Als je bleef staan ging heel voorzichtig de krant open. Er za ten op karton geprikte rouwspeld- jes in. B. erf W. van Delft hadden ver- ordineerd, dot op straat niet ffe— vent mocht worden. Niet met warme dranken en met met speld jesOp deze manier probeerden deze lieden toch no ff iets te ver dienen.. (Van een onzer verslaggevers) De mist. die vrijdag middag en -avond te rugkeerde en die het verkeer in het westen weer voor grote proble men stelde, heeft de aankomst van verschil lende buitenlandse gas ten bij de uitvaart van prinses Wilhelmina ver traagd. Koning Olaf van Noorwegen kwam met een Caravelle van de SAS op Schiphol. Toen het vliegtuig zou landen was het zicht slechts 500 meter, terwijl de veilig-- heldslimiet voor een Caravelle 900 meter is. De piloot wilde uitwij ken naar Brussel, maar (oen hij hoorde dat het zicht ook daar slecht was, waagde hij toch een landing op Schip hol. Hij zette zijn toestel feilloos aan de grond. Groothertogin Char lotte van Luxemburg zou met een vliegtuig op Ypenburg landen. De mist maakte dat onmo gelijk de machine week uit naar Soester- berg, waar het zicht nog I juist voldoende was. 1 Het vliegtuig waarmee I prinses Alice, gravin van Athlone reisde, moest wegens de mist terug keren naar Engeland. De prinses nam de nachtboot en kwam vanmorgen aan in Hoek van Holland, De mist was vrijdag middag het ergst in de omgeving van Rotter dam en Dordrecht: er hingen mistbanken waarin het zicht minder dan 25 meter was. Er waren weer ketting botsingen. Luchtverkeer en scheepvaart lagen vrijwel stil. De spoorwe gen kampten met enige vertraging.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 2