Mens heeft etmaal in week voor zich zelf Volksgezondheid waarschuwt tegen geneesmiddelen Lekslaan Hendrik B gevolg navigatiefout Grote zedenzaak voor Utrechtse rechtbank Raiiissvaccin uit Z.-Siavië 'Niet toetreden van Engeland - ramp voor EEG' Geitenhert Badings jaar naar Utrecht Ddm®s Het Vrije Volk m Duitse chemie vestigt hier doehter-N.V. WITTE KRUIS mmmm Lichtgevende vesten voor politie Holland Michigan betuigt medeleven Mislead HET VRIJE VOLK DINSDAG 11 DECEMBER 1962 PAGINA 3 'Mentaliteitsbedervers' Nieuwe regelen Arbeid als doel Zegen of vloek BIEFSTUK VAN DE GRILL? KIP AAN 'T ELEKTRISCHE DRAAISPJT? G RAT! NÉ-SCHOTELS? KOKEN EN BAKKEN? Verkoopkantoor voor Nederland: NELL STUTTERHEIM N.V., DEN HAAG, POSTBUS 1143, TEL. 9867 60* DE eCmë PIJNSTILLER w0»m handen iHAMEA-GELEIIiHb«£5£il ü&sKAMEA-G Hondsdolheid in Hoofddorp Senaat: Behandel groenen als mens (Van een onzer verslaggevers) WrPlfkW™ de. U™versite*t van Amsterdam heeft het universiteitsbestuur verzocht de LrrieJs rrZJri* ,en m.et le<ïere studentenvereniging, waarvan de groentijd niet zo danig is geregeld dat iedere lichamelijke kwelling of geestelijke krenking is uitgesloten. -r!ie0Senaf heeft gisteren een verklaring uitgegeven waarin verder ondermeer wordt gezegd. De Senaat van de Universiteit van Amsterdam heeft met diepe verontwaar- a ging kennis genomen van de misstanden, zoals deze zich vooral na de Tweede Wereldoorlog H«°^ ?r0eniIlS :novieteri van het Amsterdamse Studenten Corps hebben ontwikkelden van de wel zeer beschamende gebeurtenissen bij de jongste ontgroening.' De Academische Senaat verzoekt verder het College van Rector en Assessoren (de reetor magnificus en de voorzitters van de zeven facul teiten) alle maatregelen te treffen die nodig zijn om genoemde wantoe standen te voorkomen. De senaat, die gisteren de briel van professor Ten Have en 79 andere hoogleraren en oud-hoogleraren heeft besproken, is dus niet zo ver gegaan ais in de brief werd voorge steld. Professor Ten Have, de opstel ler van de brief, gaat er van uit dat slechts een verbetering van de men taliteit in het studentencorps kan voorkomen dat zich ernstige inciden ten bij het ontgroenen voordoen. Als de voornaamste 'mentaliteits bedervers' ziet de professor het in 'wetten' en reglementen van het corps vastgelegde beginsel van onge lijkheid van groenen enerzijds en corpsleden anderzijds en het sterke karakter van beslotenheid, met de zwijgplicht betreffende alles wat bin nen het corps gebeurt. Professor Ten Have stelde daarom voor dat een studentenvereniging al leen dan officieel door hetuniversi teitsbestuur wordt erkend, als 't deze beginselen laat varen. De rector magnificus, professor dr. J. Kok, verwees gisteren naar de toelichting die hij heeft gegeven bij de vonnissen die over zeventien corpsleden zijn geveld (vijftien stu denten werden voor perioden van één maand tot een half jaar geschorst en twee kregen berispingen). Hij zegt daarin onder meer dat de nieuwe regelingen voor het ontgroe nen, die het corps heeft opgesteld, hem 'vrij goed' lijken. In de toekomst zal echter moeten blijken of deze verbeteringen niet ai- leen op papier staari, doch ook wer kelijk in de praktijk blijken. Hier van zal afhangen of het Amsterdams Studenten Corps gehandhaafd blijft als erkende studentenvereniging. Het bestuur van het corps heeft opdracht gekregen regelmatig rapport uit te brengen over de gang van zaken. Van de zijde van het nieuwe be- (Van een onzer verslaggevers) Van de 168 ureri die een week telt, waren er in 1955-1956 volgens een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek gemiddeld 24 beschikbaar voor vrijetijdsbesteding. Bij onderzoekingen in het buitenland is men tot ongeveer hetzelfde resul taat gekomen. Omdat intussen de arbeidsweek met enkele uren is verkort, tan men aantonen, dat de vrije tijd nu wat ruimer zal zijn. Dit zei gistermiddag prol. ar. j. P. Kruyt in een mededeling voor de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen. Prof. Kruyt heeft zelf in 1933-1934 meegewerkt aan een onderzoek, waarbij na aftrek van de werktijd met de reisuren, de tijd voor slaap, wassen en kleden 44 uur overbleef. Maar daarvan moest dan nog de tijd worden afgetrokken voor de ver plichtingen, die men buiten het werk lierft, zoals de hulp aan de vrouw, de typische mannenwerkjes, het be zighouden met de kinderen, enz. De echte (netto-) vrije tijd kan verdeeld worden in de tijd voor vor ming, ontspanning, lezen en het ver enigingsleven. In tegenstelling tot wat men wel eens meent, zo zei prof Kruyt, heeft de leidinggevende groep in f de maatschappij niet zo heel veel minder vrije tijd dan de arbeiders. Het CBS komt voor de niet-agra- rische arbeiders np gemiddeld 29 uur (in 1956 dus), voor de leiding gevenden en welgestelden op 25 uur en voor de risicodragende midden stand op 24 uur. De spreker wees erop. dat in het Griekenland van ruim 2000 jaar ge leden de arbeid nog niet de alles overheersende factor in het leven ■was. Tijd was toen nog geen geld. Het doel van de arbeid was vrije tijd te hebben, onder meer voor be schouwing en bespiegeling. In een later stadium heeft zich het arbeidsethos ontwikkeld, waarbij de arbeid als een doel in zich zelf werd gezien. Dat gold trouwens niet voor iedereen, want de Amerikaanse so cioloog Veblen heeft laten zien, dat de maatschappelijke bovenlaag zich in het niet eens zo heel verre verleden bij voorkeur bezighield met oorlogsvoeren, regeren, jagen, sport beoefening en dergelijke zaken. De Grieken en ook de Romeinen hadden hun vrije tijd te danken aan de slavernij. Wij hebben onze vrije tijd te danken aan onze slaven, de machines. Men heeft zich afgevraagd, of vrije tijd een zegen of een vloek is, In dit verband herinnerde prof. Kruyt eraan, dat al in 1906 dr. Ariëns con stateerde, dat de arbeiders met de geringste vrije tijd, die tijd verdeel den 'tussen de kroeg en het bed.' De verkorting van de arbeidstijd Advertentie IJS. ten gevolge van de arbeidswet van 1919 heeft in onze tijd geen slechte gevolgen gehad. Prof. Kruyt wees erop, dat be perkte vrije tijd leidt tot een door dachte besteding. Gepensioneerden en langdurig werklozen hebben vaak moeite met een bevredigende beste ding van hun tijd. De spreker zei de indruk te heb ben, dat met het toenemen van de vrije tijd het zelfdcen (schilderen, behangen en dergelijke bezigheden) aanmerkeli jk zal toenemen. stuur van het corps kon men gis teren geen commentaar leveren, aan gezien door de verklaring van de Academische Senaat geen feitelijke veranderingen zijn ingetreden en het standpunt van het College van Rec tor en Assessoren reeds geruime tijd bekend is. (Van een onzer verslaggevers) De hoofdinspecteur van de volks gezondheid voor de geneesmiddelen, dr. P. Siderius heeft de apothekers dringend verzocht meclizine, alsmede de geneesmiddelen postafene, supri- mal en eranimal (waarin het me clizine voorkomt) uitsluitend af le leveren op medisch voorschrift. H(j handhaaft voorlopig zijn ver zoek om emesafene niet af te leveren. In een brief aan alle apo thekers in Nederland wijst de heer Siderius op het onderzoek, dat is in gesteld naar de mogelijk vruchtbe- schadigende werking van meclizine. Op grond van de thans beschikbare gegevens is het niet mogelijk een ïventuele vruchtbeschadigende wer- ting uit te sluiten. Aan de andere kant is er, geen aanleiding om het gebruik van mecli- line bij niet-zwangere vrouwen of bij mannen te beletten. De fabrikant sal de aflevering van postafene. su- primai en eranimal, die aanvankelijk Was stopgezet in afwachting van het resultaat van het onderzoek, her vatten. De mededeling van de heer Side rius betekent in de praktijk, dat de aetreffende geneesmiddelen niet aan swangere vrouwen zullen worden voorgeschreven, maar wel aan sn ieren. voor wie zij niet gevaarlijk geacht worden. Advertentie JM. Dat alles en nog veel meer gaat nu fn minder tijd, mei minder zorg en spelend-licht met het nieuwe semi- automatische 5-vlams NESTOR MARTIN GASFORNUIS. w Hef nfeuwe MfAMt GRAND LUXE semi-automatisch 5-vlams gasfornuis, stralend wit geëmailleerd compleet f 645.» De Belgische ex-wereldkampioen Ier stayers Dolf Verschueren zal voor net eerst sinds het zware ongeluk lat hem deze zomer overkwam, weer op de baan verschijnen. Hij start op 15 december in het Antwerps sport- oalcis. Bedieningspaneel in „glacemail" 4 kootbranders en sudder- tevens centrale aansteekbrander gas- stop (tijdschakelkiok) met signaallampje thermo- sfaat infra-rood plafondgriil braadspit met elektromotor zeer ruime oven met verlichting en venster in deur opberglade tevens bordenwarmer kookplaat aansluitend tegen de wand. NESTOR MARTIN gasfornuizen 3-, 4- of 5-viams vanf 249.-tot f645.- Alle prijzen zijn iticltsièr atdekpliat. Alle modellen leverbaar voer elke gassoort. Fabrieken in België, Frankrijk, Dulls,'and, Zwitser/end, Italië, Spanje, Japan en Argentinië. Vraag uitvoerige inlichtingen en folder bij Uw vakhandelaar of bij het Hoofdpijn... maar ook andere plagende pijnen verjaagt u prompt met WITTE KRUIS.'(poe- der», tabletten of cachets!) De Salicyl-vrije pijn stiller, die géén maag klachten veroorzaakt! De Nederlandse econoom prof. 3. Tinbergen is door de regering van Irak uitgenodigd om een studie te maken van het economisch leven in dat tand. Prof. Tinbergen is zater dag in Irak aangekomen en gisteren met zijn werk begonnen. Ar. Bij de familie Looker in Rosen- burg, in de Amerikaanse staat Ore gon, is dit wonderlijke diertje komen aanlopen. Het heeft de kop van een hert maar het lijf van een geit. Een groot voorstander van 't buitenleven is het ook al niet. Het geitenhert heeft inmiddels vriend schap gesloten met het pekineesje van de Lookers. Men wacht nu vol spanning af of het beestjes horen tjes daii wel één gewei zal krijgen. VF De Nederlandse componist ir. H. H. Badings is benoemd tot weten schappelijk hoofdambtenaar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, maar hij zal die functie aan het einde van het cursusjaar al weer neerleggen. De secretaris van het College van Cura toren, mr. J. H. des Tombe heeft medegedeeld, dat zijn hoogleraar schap aan de Staatlichte Hochschule fiir Musik in Stuttgart niet te com bineren is met zijn functie in Utrecht. DEN HAAG (ANP) De rijkspo litie in Nederland krijgt de beschik king over lichtgevende verkeersves- ten voor het personeel dat 's nachts op motoren en sneile bromfietsen dienst doet- De 'minister heeft toestemming gegeven voor de aanschaffing van een aantal van deze van rode licht gevende stroken voorziene vesten. UTRECHT, (ANP) Gisteren is de meervoudige kamer van de rechtbank in Utrecht begonnen met de behan deling van een zedenzaak, waarbij tussen de veertig en zestig personen zijn betTokkcn. In deze zaak die achter gesloten deuren behandeld wordt zijn drie mannen uit Utrecht gedagvaard, na melijk de 23-jarige V. (zonder be roep), de 43-jarige chauffeur De G. en de 40-jarige vertegenwoordiger B. Het drietal wordt ervan verdacht in de maanden oktober-november van het vorig jaar op een adres in de Utrechtse binnenstad alleen en in vereniging op fuifjes ontuchtige han delingen te hebben gepleegd met veelal minderjarige meisjes. De 23-jarige V. fungeerde als lok vogel :hij pikte in cafés en andere vermaakgelegenheden in Utrecht meisjes op, die hij uitnodigde voor feestjes. Op het feestadres vertoefden de beide oudere mannen. De drie worden er onder meer van verdacht meisjes met geweld te heb ben gedwongen aan collectieve strip tease vertoningen mee te doen. De rechtbank besteedde gisteren de_ gehele dag aan de. jong ste van de verdachten, de 23-jarige F. V. Advertentie IJl. ruw of schraal De officier van Justitie, mr. J. C. van den Berg, heeft hem eeu reeks misdrijven ten laste gelegd. Hem wordt allereerst verweten het plegen van ontuchtige handelingen met vier meisjes, tegen de zin van de meis jes in, en het verkrachten van eeu 12-jarige. Een van deze gevallen speelde zich af in Amsterdam, de andere in Utrecht Voorts wordt hem diefstal van twee fietsen en een radiotoestel ten laste gelegd. De rechtbank hoorde gisteren onge veer tien meisjes ais getuigen. Van daag en morgen zullen de beide andere verdachten zich moeten ver antwoorden. '.Van onze Scandinavische corres- pondent) „Er fs door de stuurman een navigatiefout gemaakt. Dat klinkt hard Het spijt mij dat ik het zeggen moet," dat zei kapitein Gerrit Bruins uit Groot Aramers nadat hij en zijn bemanning van de kustvaarder Hendrik B. veilig in het Zweedse plaatsje Norrbys- kar gisteren aan wal waren ge stapt. De kustvaarder raakte gistermor gen in de Botnische Golf zuidelijk van de Zweedse havenplaats Umeo in nood. „Toen de stuurman 's morgens om half vijf de wacht had, raakten wij uit de koers," aldus de kapitein. „We liepen daardoor op een rif, kre gen een lek en maakten snel veel slagzij. Als ik op de brug was geweest, dan was dit misschien niet gebeurd. Wellicht ben ik daardoor mede schul dig." De redding van de vijf opvarenden van de „Hendrik B." had een drama tisch verloop. „Wij waarschuwden via de noodgolf het kuststation Har- nösand," vertelde de kapitein. „Daar na moesten wij ons schip verlaten. De reddingboot sloeg kapot tegen het schip. We moesten ons behelpen met een rubbervlot. Het waaide niet zo hard meer, maar er stond nog steeds een hoge zee." Twee uur zwierven de vijf man nen met het rubbervlot op zee. „Ik zal die uren mijn leven lang niet vergeten." aldus de kapitein. „We dreven snel af en moesten vuur pijlen afschieten. Na die twee uur kwam een loodsboot ons te huip. Dit schip pikte ons op en voer naar de „Hendrik B.", die op zijn dek lading hout was blijven drijven. We zijn niet meteen aan boord gegaan, maar hebben het daglicht afge wacht. Met een loods ging de kapitein 's morgens weer aan boord van de Hendrik B." De motor van het schip liep nog. De zee was bedaard. Het bergingsvaartuig „Neptun" was ge naderd en bood zijn hulp aan. De „Hendrik B." kon echter onder be geleiding van de „Neptun" op eigen kracht naar Norrbyskar varen. Hier zal het lek provisorisch worden ge dicht. DEN HAAG (ANP) Het gemeente bestuur van de stad Holland in de Amerikaanse staat Michigan heeft zijn medeleven betuigd met het over lijden van prinses TVilhelmina. De gemeenteraad van Holland brengt hulde aan 'een edele vrouw, wier invloed zo wijd verspreid, zo heilzaam en zo inspirerend is ge weest.' tv an een onzer verslaggevers) Een partij van 4700 kg ra- biesvaccln uit Zufdslavië na veel moeite en zorg overgevlo gen van Zagreb naar Schiphol, bereikte gisteren haar bestem ming, het Centraal Diergenees kundig Instituut t« Rotter dam. Op Schiphol heeft men dat vaccin voor de massale inenting van honden gedurende het weekend bewaard in een isothermwagen, die een constan te temperatuur waarborgt. De partij was met vertraging aangekomen. Mist op Schiphol leidde de afgelo pen week enkele malen tot uitstel van het vervoer met een speciaal tot vrachttoestel verbouwde Convair 440 van de KLM. die in Zagreb bleef wachten. Toen de situatie op Schiphol tegen het eind van de week gun stig werd, ontstonden er moeilijk heden bij het inladen te Zagreb. Het vroor daar tien graden en de Convair was ijskoud. Nadat men met alcohol de vleugels iisvrij had gemaakt, zette gezagvoer der Koppens de motoren aan en leid de de warmte daarvan door de ca bine. Pas toen daar een temperatuur van tussen de 1 en 4 graden Celsius was bereikt, kon het inladen begin nen. Temperaturen daaronder of er boven zijn schadelijk voor het vac cin. De Zuidsïavische televisie had gro te belangstelling voor dit transport, omdat het de eerste partij rabiesvac- cin gold die van Zuidslavië naar het Westen ging. Het bestrijdingsmiddel van de hondsdolheid is gemaakt in het veterinair instituut van Zagreb. Ook in de gemeente Haarlemmer meer zal spoedig worden overgegaan tot massale inenting van honden en katten tegen hondsdolheid, nu is gebleken dat een kat in Hoofddorp (gemeente Haarlemmermeer) aan hondsdolheid heeft geleden. De gezinsleden die door de kat zijn gebeten of gekrabd, worden veilig heidshalve tegen hondsdolheid inge ënt. Met ingang van vandaag mogen in Haarlemmermeer honden en katten niet meer vrij buitenshuis (of buiten het daarbij behorende erf) komen. Voorts zal de burgemeester een mullkorfzebod uitvaardiaen. President Kennedy is maandag in Washington teruggekeerd van een rondreis van drie dagen langs bases van de strategische luchtmacht in de staten Omaha en Nebraska en kemcentra in Nevada en Nieuw-Me- xlco. DEN HAAG (ANP) Mr. P. A. Blaisse, lid van de Tweede Kamer en vice-voorzitter van liet Europese Parlement, heeft gisteren in Den Haag gezegd dat het een ramp voor de Euro pese Economische Gemeen schap zou zijn, als Groot-Brit- tannië niet tot de EEG toe treedt. De onderhandelingen hierover z(jn, zo zei de heer Blaisse vernomen le hebben, niet hopeloos maar wel is de toestand zeer ernstig. Voigens hem mag men geen illusies hebben, dat deze zaak voor eind 1963 zijn beslag zal krijgen. Mr. Blaisse, die op een lunchverga dering van de Nederlandschs Maat schappij voor Nijverheid en Handel over moeilijkheden in de EEG sprak, zei dat de Britten iets te duidelijk hebben laten merken dat zij geen an dere keuze hebben dan toetreden tot de EEG. Hierdoor is hun positie bij de onderhandelingen verzwakt en is een land als Frankrijk geneigd meer concessies van Engeland te eisen. Over de moeilijkheden in de EEG zei de heer Blaisse dat het evenwichi tussen de organen van de gemeen schappelijke markt verbroken dreigt te worden. De wetgevende bevoegd heid berust geheel bij de minister raad. Hij noemde het een ernstige tekortkoming van het EEG-verdrag dat het Europese parlement geen be voegdheden heeft jegens de minister raad die steeds meer bevoegdheid krijgt dwingend recht in te voeren. Het ziet ernaar uit dat in de land bouw het prijsniveau zal worden be paald door de produktie in het minst rendabele gebied, terwijl het toch de bedoeling is de verschillende land- bouwprodukten te verbouwen, waai dit het best kan geschieden. Dij zijn bezoek aan de grenzen D van India heeft de eerste mi nister Nehroe vele Indiërs toege sproken. Hij heeft verklaard dat voor het geval de Chinezen zou den terugkeren het land tot het uiterste zal worden verdedigd. Daarvoor zal de prijs betaald wor den die nodig is. Aan het slot van zijn rede zei Nehroe: 'Ook indien de daadwerkelijke strijd niet meer oplaait, zullen de Indische voorbereidingen om ons land militair weerbaar te maken worden voortgezet. Wij zijn ééns misleid en dat zal ons niet voor de tweede maal overkomen.' De vraag laat zich stellen door wie Nehroe en de zijnen zijn misleid. Niet door de landen van het Westen. Die hebben na de omverwerping van de Tsjechische democratie begrepen, dat er geen enkel perspectief zit in. een. neu trale houding. Zij hebben zich tot een defensief verbond aaneenge sloten. En onder druk van de Sowjet-Unie is de Westeuropese samenwerking met horten en stoten gegroeid. De Indische regering kan ook moeilijk zijn misleid door de communistische landen. Zij mag dan aanvankelijk nog hebben ge loofd dat communistisch China de eerste tientallen jaren op eigen erf zoveel te doen had dat het niet naar uitbreiding van macht zou streven,- dat geloof had de laatste jaren elke grond verlo ren. Immers, wat er in Tibet is gebeurd, behoort tot de zwartste bladzijden van de geschiedenis der laatste jaren. En daarvan was en is men in India beter op de hoogte geweest dan waar ook ter wereld buiten China zelf. TTe misleiding zit dus niet bij anderen. De Indische rege ring is misleid door zich zelf. Zij heeft gemeend dat India in een zo veilige hoek van de wereld lag, dat het zich een neutrale positie kon veroorloven. En in de moei lijke keuze tussen het opvoeren van de welvaart, althans het be strijden van de honger en het op peil brengen van de defensie heeft India voor het eerste ge kozen. Wat er nu is gebeurd, is dat de Indische regering de veiligheid van het land heeft overschat. En nu moet het roer om. Het kan nog om, omdat India een groot land is en militaire hulp van an dere landen ontvangt. Deze gedwongen koersverande ring geeft aanleiding tot de op merking, dat de. neutralistische pacifistische politiek die India heeft gevolgd, meer voortsproot uit de situatie van het land dan uit beginselen. Dat Is herhaalde lijk In het Westen betoogd. Zij die daarop hebben gewezen, zijn door de gebeurtenissen in het gelijk gesteld. Voorts is het duidelijk dat In- cia niet de gevolgen van dit be leid heeft doorzien en aanvaard. Integendeel, toen India voor da gevolgen werd geplaatst van haar pacifistische politiek, draaide de regering om. En wat de Indische regering nu zegt, verschilt niet van wat in het Westen na Praag Is gezegd. ■yoor zover besef voor de werke lijkheid van grote waarde is in de politiek kan men zich daar over verheugen. Maar die vreug de is toch van zeer betrekkelijke aard. Immers, bij het besef van de werkelijkheid behoort ook een politiek, die op de toekomst is ge richt. Op een toekomst van vrede. En bij de uitspraak dat men niet meer misleid wil worden, mist men het perspectief van samen werking met anderen, van waar dering yoor de collectieve veilig heid, waarop een wereldvrede slechts gefundeerd kan worden. Ten slotte mag niet worden vergeten dat In de erkenning, dat India zich grotere Inspanning voor de bewapening moet ge troosten, een verandering van koers ligt. Deze grotere inspan ning zal gaan ten koste van de economische groei en dus van het levenspeil van het land. Dit is een offer dat men de volkeren van India zo graag bespaard had gezien. AMSTERDAM (ANP) Twee groie Duitse chemischs concerns, Farben- fabriken Bayer en Cassella Farbwer- ke Mainkur hebben in Nederland dochtersondernemingen opgericht. Beide zullen in Arnhem worden ge vestigd. Cassella Farbwerke heeft haar dochtersbedrijf, 'Aniline Nederland' NV opgericht in samenwerking met de heer G. A. C. Versteeg, directeur van de Defa (Deutsche Farben) Maatschappij voor Verfstoffenhandel In Amsterdam. Deze Defa is zelf voor 100 percent dochteronderneming van de 'Konink lijke Zout-Ketjen*. Het maatschappelijk kapitaal van de nieuwe NV bedraagt f 100.000. Ze zal voornamelijk de belangen van de moedermaatschappij (Cas sella) in Nederland gaan beharti- gen. Deze liggen voornamelijk op het gebied van kleurstoffen en kunsthar sen. Bayer Nederland zal het Duitse Bayer-concem op de Nederlandse markt vertegenwoordigen voor kleur stoffen en kunstvezels, zoals o.a. Dra- Ion.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1