Koude verkenners openen clubhuis in stoomgemaal Charmante boodschap Kolder-musical van toneelgroep Theater Molens in en aandacht van WiHtT WtSTEW louwveremgmgen gaan in Kethel bouwen Straten in Ketliel krijgen namen van componisten Bejaarden klaverjassen Raad vergadert 7 januari Herinnering kampioenschap Fortuna VL chiedammen r elkaar onder Zaterdag en zondag in SCHIEDAM Predikbeurten Doktersdiensten Meer vreemdelingen trekken naar Schiedam Veilinguieuws Esperanto-agendo 'mmmssi Aanwinsten voor Stichting Van der Vorm ISGHiEDAMSEl I f MIERTJES I HET VRIJE VOLK MAANDAG 24 DECEMBER 1W2 Advertentie LM. (Van een onzer verslaggevers) Het lot van een padvinder in uniform is wel dat hij rijn han den niet in zijn zakken mag steken. Maar, de christelijke pad vinders van groep 8, De Schakels, vonden het zaterdagmiddag niet zo erg om met de handen uit de zakken te luisteren naar de toespraak, die districtsverkennersleider hopman De Hilster hield bij de brug van het voormalige stoomgemaal Van der Does Daar immers kregen zij hun nieuwe clubhuis, na het laatst ver dreven te zijn uit de boerderij bij de Vijf Sluizen, waar zij al weer zeven jaar hebben gezeten. p M h/l: jg PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) Eén aantal straten in Kethel dient van een naam te worden voor zien. In de raadsvergadering van 7 januari komen de volgende voorstellen in bespreking. De straat in het verlengde van de geving van de Lindeijerstraat be hoorde tot het gebied van Spaland. Gezien de koude, mag het Vlaardings Kunst Centrum beslist niet mopperen over het bezoek aan de Stadsgehoorzaal. Zater dagavond bracht de toneelgroep Theater uit Arnhem de kolder musical Voor Engelsen geen Automaten van de Italiaan Dario Fro. Ferdinand Sterneberg en Johan Walhain hebben er liedjes bijgemaakt op aardige muziek van Henk van Dijk. (Van een onzer verslaggevers) De molens zijn in de Alblasserwaard en de Vijfheerenlanden haast niet meer weg te denken. Vele staan er al zo lang en pas- spn zo voortreffelijk in het Hollandse landschap, dat talrijke mensen het zich aantrekken als zij moeten verdwijnen af ake lig staan te vervallen. De Stichting tot instandhouding van mo lens in de Alblasserwaard en Vijfheerenlandeh komt regelma tig bijeen, subsidieert en delibereert om zoveel mogelijk dat wat de streek nog aan molenschoon bezit, in stand te houden. Zo'n bijeenkomst werd onlangs nog gehouden in het gemeen tehuis in Meerkerk. De voorzitter van de Stichting, burgemees ter L. Looij van Alblasserdam, vertelde iets over wat de echte liefhebbers allang grieft; voor restauratie en onderhoud van de zgn. „dode molens", een term die wordt gebruikt om de te genstelling aan te geven met de nog werkende molens, is geen subsidie te krijgen. Noodzaak ZES'BEROEMDE OORLOGSROMANS MEER DAN DE HELFT GOEDKOPER r Hopman De Hilster kapte een oranje lint door, de deur van het clubhuis viel open en men kon naar binnen. De belangstelling gold aller eerst de gloeiende potkachels. Het in terieur (toen we hier kwamen be stond het alleen uit vier muren en een vlondertje", zei hopman. Heus) ls prachtig opgeknapt- door wat oudere verkenners en oudei's van verkenners. De padvinders hebben de helft van het stoomgemaal gekregen, de andere helft behoort aan de luchtverkenners. Oorspronkelijk zouden katholieke verkenners in de christelijke helft trekken. Dezen hebben de ruimte Aan het kerstnummer van de Schiedantse Gemeenschap valt aller eerst op dat er kosten noch moeite zijn gespaard om het een van de mooiste nummers van het jaar te laten tvorden. Wat betrejt de kosten, deze wor den waarschijnlijk grotendeels door de adverteerders gedragen. Als wij goed hebben geteld, heeft het num mer in totaal 68 pagina's, waarvan er 31 gevuld zijn met advertenties. Er blijven dus 37 tekstpagina's over en deze zijn zeker interessant genoeg om er de kerstdagen mee door te brengen. Gelukkig kunnen we in dit num mer geen smakeloze kerstklokjes, en dergelijke ontdekken. Alle getekende illustraties zijn van de Schiedamse teken'aar Nico van Welzenes. Voor de joto's zorgde in de meeste gevallen Hans Visser. Uit de inhoud noemen we de kos telijke parodie die Bordewijk schreef cp het werk van de Schiedamse on derwijzer Henri Hartog. Henri Har- tog schreef een bundel schetsen over het Schiedam van rond de eeuwwis seling onder de titel Sjofelen. Borde wijk zegt over hem 'er is mij geen autur bekend die deze stad uit die tijd (de tijd van de branderijen, de ronkcvschap, de armoedezo geheel tot leven heeft weten te brengen als hij: Kostelijke pagina's zijn ook die waar een aantal prentbriefkaarten van het oude Schiedam met een op- Stel van Pietje aan elkaar worden ge praat. Niet alleen aardig voor oude re Schiedammers, maar zeker ook voor jongere. Hans Visser toont zich weer mees- Pierre Janssen schrijft een af scheidsbrief aan Willem O. Duys. terfotograaf met zijn foto's over het kindertehuis De Lindenhof, waarbij een tekst van de directeur van het tehuis, de heer J. Ritsema van Eek. In een diepgaadn artikel beschrijft M. M. van Praag de Schiedamse schrijver-handelsman Ary Prins. Van Praag komt tot de conclusie dat Prins een beetje naast de sociale hervor mingen stond, maar bij de vernieu wing van de letterkunde in de voor ste rijen meemarcheerde. Kostelijk zijn de korte schetsen, die Fred Pfeiffer aan het jaar 1962 in Schiedam wijdt. En. daarmee is de inhoud van. het kerstnummer nog niet volledig genoemd. DAMPRATER MA AND ACS Bioscopen: MONOPOLE: Doodstrijd der Bemlno- les, 2 en 8 uur (14>. PASSAGE: De Overval. 2. 4.13, 7 en 9.15 uur Tentoonstellingen 8TEDELUK MUSEUM: Grafiek, sculpturen en tapijten van Henri- Georges Adam en eigen bezit mo derne kunet. 11.30 tot 5 uur. BRANDERSSOOS Dam 2: Schilde rijen en beeldhouwwerken van Schiedamse kunstenaar» 2 tct 5 en 7 tot 9 uur. KOORENBRURS: Vogeltentoonstel- Uüg, 10 tot 10 uur. 3ROTE KERK: Zeven eeuwen Grote of St.-Janskerk. EERSTE KERSTDAG Bioscopen: MONOPOLE: Doodstrijd der Semlno- les. 7 en 9.13 uur (14): Congo des perado's, 2. 4.15. 7 en 9.15 u (a.l.). PASSAGE: De Overval, 2, 4.13, 7 en 9.15 u. (a.l.j. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Grafiek, sculpturen en tapijten van Henrl- Georges Adam en eigen bezit mo- deme kunst, 11.30 tot 5 uur. GRoTE KERK: Zeven eeuwen Grote or St.-Janskerk. KOORENBEURS: Gesloten. TWEEDE KERSTDAG Bioscopen MONOPOLE: Doodstrijd der Semino le», 7 en 9.15 u. (14); Het teken van de helden. 2 en 4.15 uur (14). PASSAGE: De Overval. 2, 4.15. 7 en 9.15 u. (aX;. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Graf lok. sculpturen en tapijten van Henrt- Georgcs Adam en eigen bezit mo derne kunst. 11.30 tot 5 uur. KOORENBEURSVogeltentoonstol- llng, 10 to 10 uur. GROTE KERK: Zeven eeuwen Grote of St.-Janskerk. Diversen: IRENE: Kerstmiddag zondagschool GROTE KERK: Keratconcert Schie dams Chr. Mannenkoor, 8 uur. WIJKCENTRUM: Instuif r.-k. Jong Schiedam, kerstbal, 8 uur, DONDERDAG Bioscopen: MONOPOLE: De bandelozen, 2 en 8 uur (18). PASSAGE: De Overval. 2 en 8.13 uut <aX). Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: Grafiek, sculpturen en tapijten van Henri- Georges Adam en eigen bezit mo derne kunst, 10 tot 5 uur. BRANDERSSOOS. Dam 2: Schilde rijen en b J-. cuwwerken van Schledamae k - -aars 2 tot 5 en 7 tot 9 urn-. GROTE KERK: Zc.-n cauwan Oroti of St.-Janskerk. KOORENBEURS: Vogeltentoonatel- llng. 10 tot 10 uur. echter aan de christelijke padvinders gelaten. De SCHIEDAMSE GYMNASIAS TEN BOND heeft zaterdagavond in MUSIS SACRUM een luisterrijk kerstbal gevierd, dat ook bedoeld was als afsluiting van de door het gymnasium georganiseerde sportdag. Op muziek van de Perdido Street Faraders golfde Jong (en ook wel oud) over de vloer. In de foyer van Musis gaven leerlingen van het "gym nasium cabaret weg. Sommige num mers heel leuk, en enkele een beetje smakeloos. Henk Engelsman deelde met een geestig speechje de prijzen van de sportdag uit. De uitslagen ztJn: Schaken: 1 Hll- versums Gymnasium, 2 Marnix Gym nasium Rotterdam, 3 Morvtessori- lyceum Rotterdam. Tafeltennis: 1 Gymnasium Haranum, 2 Montessorl- lyceum Rotterdam. 3 Hilversums Gymnasium. Volleybal dames: 1 Gymnasium Haganum, 2 Gouds Gymnasium. Volleybal heren: 1 Mamix Gymnasium, 2 Hilversums Gymnasium. Zaterdagmorgen vroeg vierde de CHRISTELIJKE TECHNISCHE SCHOOL in PASSAGE met een volle zaal het kerstfeest. „Bewijs een kleine attentie aan Je ouders, je broertjes of je zusjes. Dan" so sprak de directeur van de school, de heer J. Pulleman, „maak je de kerstboodschap: Hebt elkander lief, al een beetje waar." Pons van der Linden, Simon Fon- tilne en Fred Rormeyer declameer den op voortreffelijke manier het Kerstgebeuren. Een kerstgedicht werd bijzonder mooi voorgedragen door Nico Potter en één van de leraren van de school, de heer Boa. vertelde een kerstverhaal. De samenzang, (honderden jongenskelen zongen be kende liederen) werd begeleid door Gerard Brasser op het Passage-orgel. In IRENE hield het COMITÉ AUTOTOCHTEN BEJAARDEN, een naam die het werk van de vereniging niet geheel meer dekt, omdat thans een groot aantal invaliden bereikt worden, een kerstbijeenkomst. De voorzitter Th. J. Schuddebeurs siond even stil bij alles wat er voor ae CAB-puplllen in het afgelopen jaar gedaan is en huldigde de heer Steens. Deze had het gepresteerd om niet minder don 750 loten te verko pen voor de CAB-verlcrting. Daarna MAANDAG Hervormde gemeente: Grote Kerk. 23.30 uur ds. A. Hoffman; Bethel - kerk. 23.30 uur ds. H. W. Hemmes; Opstandingskerk, 23.30 uur ds. D. J. Spallng; Gereformeerde Kerk Fran selaan, ds. J. D. Smids en ds. C. J. Honig (resp. herv. en ger. predikant). EERSTE KERSTDAG Hervormde gemeente: Grote Kerk, 10 uur ds. H. W. Hemmes; Bethel- kerk, 10 uur ds. C. van der Steen; Opstandingskerk, 10 uur ds, L. J. Cazemier; Vredeskerk, 9 en 10.45 uur ds. J. G. Jansen. TWEEDE KERSTDAG Hervormde gemeente: Grote Kerk, 10 uur ds. A. Hoffman; Opstandings kerk, 10 uur ds, J. E. L. Brummel- kamp van KetheL Tijdens de kerstdagen hebben uit sluitend voor noodgevallen de vol gende artsen dienst: W. H, F. Meijer, Swammerdam- singei 43. tel. 69696, H. J. Ormei, Singel 76, tel. 68250, W. A. de Ridder, Stadhouderslaan 46, tel. 67590, C. J. M. Vlootman, Singel 151, tel. 67760. De apothekersdienst wordt waar genomen op maandag, dinsdag en woensdag door apotheek Rembrandt, Rembrandtlaan 5. op donderdag en vrijdag door apotheek Van Westen dorp, Singel 83. Het aantal door de WV verstrek te inlichtingen is dit jaar voor het i eerst boven de 10.000 gekomen. Voor al het aantal inlichtingen aan bui tenlandse bezoekers verstrekt is flink omhoog gegaan: van 687 in het vo rig jaar tot zeker meer dan duizend dit jaar het aantal verstrekte in lichtingen aan binnenlandse be zoekers steeg van 8142 tot rond 8400. Voor Forsythiatakken werden pry- zenn van 0,48 tot 0,57 en voor Prunus- tribolatakken van 0,08 tot 0,12 per stuk betaald. De noteringen van an dere produkten waren per kg; gewone hulst met rode best 1 srt. 3,60; 2srt. 1,70 tot 2,—; beshulst J. C. van Tol 4.20; gele beshulst 3.80 tot 4, goudbonte hulst 4,30; Feradohuist 2,80 tot 3,70; blauwe spargroen 1,— tot 1,30; Nordmanngroen 0,65 tot 0,70; Douglassigroen (per tak) 1,10 tot 2,20. Per bos: Ilex-verticilatakken 2,80 tot 5,20; Pernettyatakken 1,90; Troschrvsanten Cibrant 1,25 tot 1.55: idem Schlager 0,90 tot 1.10; idem Kauffman 1,—; idem Rolinda l.W; ide n Am. aanwinst 0.60; idem Rubia 0,85; idem Telma 0,60 tot 0,70. Per stuk Ilex-verticilatakken (groot) 0,70 tot 1.10; beshulstkoppen 2,60; Per- nettyaplanten 0,90 tot 1,20. genoot de volle zaal (met twintig auto's waren ze gekomen) van een' gevarieerd programma. De heer P. van Hassel speelde op de accordeon, de heer Ruseier bracht voortreffelijke clowns-nummers en Rigeeti, die de nummers aan elkaar praatte ontpop te zich ook nog als een magiër met telepatische gaven. BaHonvaarder commandant De Vos goochelde op verbazingwekkende wijze en ten slotte bracht de boeren- kapel van St.-Ambrosius de stem ming er nog eens extra in. De heer J, Meeder speelde plano. SURSUM CORDA kon zaterdag middag nauwelijks alle belangstellen den voor het kerstfeest van de wan delsportvereniging DVO bergen. De bekende Schiedamse zanger Pedro Carillo wist met zijn levensliederen weer vele harten te breken. Hij werd begeleid door de accordeonist John de Vries. Gerda en Marijke van Gre- ven. ofwel de Zingende Zusjes van de Schiedamse mondharmonicavereni- ging De Vriendenkring, zochten het in een wat listiger repertoire. De lei ding van het geheel was in handen van voorzitter J. T. Kamp. Er werd met ruime hand chocolademelk ge schonken. Café Mercurius in de Vlaardin- gerstraat heeft vrijdagavond weer het traditionele kerstconcours kla verjassen gehouden voor bejaarden. Er deden twintig bejaarden aan mee, die allen een prijs ontvingen. Er werden drie partijen van 1500 ge speeld. De eerste drie prijzen waren voor G. van Kekum met 4882 punten. Post' met 4749 punten en L. Kooy met 4705 punten. Merkredon, la 26an decembro Pro la festo-tagoj ne povos okazl klub- vespero. Ni revidos unu la alian je la 9an de la nova jaro. Bonajn kaj agrablajn tagojn. Kennedy en Chroesjtsjow zullen dezer dagen een plaatje in hun brieven bus aantreffen, waarop Simone Langlois haar nieuwste chanson Si let amants' zingt. Het is een boodschap van vrede en liefde die naar simone hoopt te bestemder plaatse zal worden verstaan. (Van een onzer verslaggevers) In plaats van 124 woningen op gemeentegrond tussen de Damlaan. en de Nieuwe Damlaan kunnen er 152 worden gebouwd, schrijven B. en W. aan de raad. De 27 bejaarden woningen, welke zijn geprojecteerd aan de koppen van dé Dura-Coignetwoningen in Nienwland willen B. en W. op het bouwpro gramma 1963 opnemen. Te zijner tijd zullen de raad kredieten voor deze complexen worden ge- v "deverTichttag ?van vraagd. Burgemeester en wethouders willen thans echter al een krediet van de2e scho^j wordt een bedrag van 200.000,voor het doen van de eerste uitgaven. (Van een onzer verslaggevers) Op 7 januari vergadert de gemeen teraad. Na de nieuwjaarsrede van burgemeester mr. J. W. Peek komen een aantal onderwysvoorstellcn aan de orde. Het belangrijkste hiervan is wel, dat burgemeester en wethouders voorstellen om voor de Rchoboth- ulo in de Tuinlaan een bedrag van ƒ7400 beschikbaar te stellen voor de aanschaf va6 leermiddelen voor het vak natuurkunde. B. en W. willen het raadsbesluit van 27 april 1962 intrèkken. in dit besluit werd een krediet verleend van 1 mil joen gulden voor de bouwplannen van 421 woningen in Kethel. In plaats daarvan stellen B. en W. voor uit rijkskas een grondvoorschot aan te vragen van ƒ2.440.423, voor de bouw van 123 woningwetwoningen in Ke thel, alsmede een jaarlijkse bijdrage van ƒ35.148.42 in het exploitatiete kort van deze woningen. Aan de woningbouwvereniging Volkshuisvesting willen B. en W. dan vooschotten verstrekken voor de aankoop van de grond en de bouw van deze woningen, voorts zal aan de vereniging een jaarlijkse bijdrage worden verstrekt gelijk aan het be drag dat de gemeente van het rijk ontvangt. Jaarlijks zal door de ge meente een bijdrage worden gegeven in het exploitatietekort van de 123 woningen. Een verdere toelichting op dit voorstel wordt niet gegeven. Eenzelfde voorstel geldt voor de bouw van 198 woningwetwoningen in Kethei door de Protestants Christe lijke Bouwvereniging Onze woning. Uit rijkskas wordt een grondvoor schot gevraagd van 756.206 en een bouwvoorschot van 3.966.525 en een jaarlijkse bijdrage van ƒ57.142,50 in (Van onze kunstredactie) De Stichting Willem van der Vorm heeft twee belangrijke schilderijen verworven, die passen tn het kader der verzameling. Het zijn een groot berglandschap in Auvergne geschilderd door een van de hoofdfiguren van de Barbi zon school, Théodore Rousseau, en een figuurstuk, Salome het teken gevend voor de onthoofding van Jo hannes de Doper, door Pierre Puvis de Chavannes in 1856 vervaardigd. Belde stukken zijn meesterwerken uit de eerste periode van deze kunstenaars. Zij zijn vermeld in de literatuur en afkomstig uit bekende oudere verzamelingen. De met de nieuwe aanwinsten uit gebreide verzameling in het huis aan de Westersingel 66 is op zondag, woensdag en vrijdag van 14 tot 17 uur en op dinsdag en donderdag van ,11 tot ,14 uur te bezichtigen. Het,ge bouw Is ook tweede kerstdag ge opend maar op nieuwjaarsdag' geslo ten. het exploitatietekort. B. en W. zijn van mening dat de nieuwe vorm van het recreatieschap Brielse Maas aan vaardbaar is en stellen voor om toe te treden. Deze voorsteilen komen in bespre king op de openbare raadsvergade ring van 7 januari. ƒ10.825 gevraagd. Voor de stadssanering willen B. en W. het pand aan de Dwarsstraat 1 aankopen. Behalve de aankoopsom (welke niet mag worden gepubli ceerd) stellen B, en W, voor op de begroting een bedrag van 220 op te nemen voor eventueel onderhouds werk. De provinciale weg no. 15 zal zich In de toekomstige situatie even ten zuiden van rijksweg 20 splitsen in de Nieuwe Damlaan en een weg door sportpark Harga. Men wil dit gedeel te Hargalaan noemen. Hargaweg zou verwarring kunnen geven met Harreweg. Ter plaatse van de huidige Laan van Bol' Es zal binnenkort een nieuw stadsgedeelte komen. B. en W. zijn van mening dat ook hier plaats is voor de naam Laan Bol'Es. Het complex van 421 woningen dat bin nenkort gereed zal komen, omvat zes straten, die B. en W. willen noemen naar Nederlandse componisten. De straten zullen daarom de vol gende namen krijgen; Sweelincksin- gel, Obrechtstraat, Valeriusstraat, Diepenbrockstraat, Johan Wagé- naarstraat en Willem Pijperstraat. De bij het raadsbesluit van 17 de cember door Officierenpad en Tam boerstraat vervangen Braackensiek- straat en Rameakersstraat zullen te zijner tijd weer terugkomen in een ander stadsgedeelte, aldus deelt de afdeling voorlichting van de ge meente ons mee. De r.-k. priesters in België sullen van 1 januari af gewone burger kleding mogen dragen met priester boord, maar niet bij kerkelijke dien sten of by het geven van onderricht op school, aldus is door de Belgische bisschoppen meegedeeld. In Zweden is voor de weken rond de jaarwisseling; tot 7 januari, een snelhéidsbeperking tot tachtig km per uur op de wegen Ingesteld. De werkende molens staan meests' nog onder beheer van een polderbe stuur of waterschap, dat de onder houdskosten betaalt. De stichting heeft met die molens niet veel te maken, tenzij biykt dat restauratie var zo'n molen gewenst zou zyn. Meermalen heeft de stichting over de dode molens gesproken met Mo numentenzorg. Deze Instelling kon echter ook we) nig meer zeggen dan: wacht nog even af. Wellicht komt er ook een subsidieregeling voor dode molens. Verblijdend echter was het onlangs binnengekomen bericht, dat over 'n financiële bijdrage beslist zou wor den, als de stichting een begroting indient van de restauratiekosten van molens, die haar eigendom zyn. Het ging hier om de vier molens bij Streefkerk. Een ander licht aan de wat sombere kapitaalshorizon van de Stichting gloorde, toen be kend werd dat wellicht ook de pro vincie mee zal werken. Een beslis sing in deze zaak moet echter nog worden genomen, al heeft de stich ting goede hoop op een voor de mo lens gunstige afloop. Behalve de vier molens b(j Streef kerk kwam ook de molen bij Hei en Boeicop -. ter sprake. Het behoud van deze molen is verzekerd, door dat thans het hoogheemraadschap Vijfheerenlanden het beheer erover voert. Ook de zogenaamde „Stijve molen" op de grens van Meerkerken Noordeloos maakte onderwerp van discussie uit. Volgens kenners verkeert deze mo- mers en het provinciale bestuur. De ingelanden hebben weliswaar nog geen definitieve beslissing genomen, len in deplorabele toestand. Er mag niet lang worden gewacht met han delen. Bekend was, dat Gedeputeer de Staten een principe-besluit tot verkoop van deze molen „in de mo len" hebben. De uitslag is dus no$, niet bekend. Doch Juist hier ligt een taak voor de stichting. Men besloot dan ook zo spoedig mogelijk een gesprek aan te vragen met het polderbestuur. Wellicht, zo werd geopperd, kan be reikt worden dat deze molen een functie gaat krijgen bü de stichting Waterstaatwerken in oorlogstijd, daardoor men van veel financiële zorgen zou zyn bevrijd. De stichting doet echter meer dan contacten leggen en mogeiykheden uitdokteren. Volledige restauratie van een molen mag wellicht voor haar een te zware financiële opgave zijn, subsidiëren doet zij wel. Bij voorbeeld de restauratie van de mo- ler in de polder Neder-Helcop, De herstelkosten zullen naar schatting ƒ26.000 bedragen. 'Ook de stichting is om subsidie gevraagd. Men besloot een bedrag van ƒ1000 ineens te schenken ais bijdrage in 't herstel en een bedrag van ƒ250 per jaar maximaal ais bijdrage in de on derhoudskosten. Moeiiy'kheden dreigen ook te ry- zen rond de Graaflandse molen (de tweede molen vanaf Groot Ainmers) die voor het landschap van grote waarde is. Het is vrij zeker de bedoe ling van het polderbestuur, de mo len stil te zetten. Als de molen ln goede handen overgedragen zou kunnen worden, zou hy ln goede staat van eigenaar veranderen. Bo vendien ls de molenaar zo aan zyn molen verknocht, dat hy er graag „op" wil biyven. Voor de stichting zou het overne men van de molen een zware finan ciële last zijn, maar in uiterste nood zaak zou men toch overwegen deze stap te doen. Voorlopig echter wil men deze kwestie gaan bespreken met het polderbestuur en eventueel het gemeentebestuur van Groot-Am- maar de stichting wil liever tijdig bij dergeiyke zaken zijn. Tot slot kwam ook de molen in Leerdam (by bet zwembad) nog ter sprake. Deze is in handen van de Glasfabriek en zou nogal zijn ver waarloosd. Over de plannen voor herstel zon een rapport verschijnen, dat nu waarschijnlijk nog niet ge reed is. Het idee werd geopperd, de gemeente Leerdam te verzoeken aan dacht aan deze molen te besteden. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM HtdMÜ» m Administratie: TeL «8798 Het blijspel is bijna surrealistisch van verwarde kluchtigheid. Het han delt over een man, de Slome, die zich een schijnhuwelijk laat opdringen met een „asfaltbloem", volgens de burgerlyke stand een jachthond blijkt te zijn met gecoupeerde staart, in een trein een ministerpak aan trekt, enz. De acteurs treden in iedere scène in andere rollen op om een droom achtig dubbelgangersmotief enige na druk. te geven. Ook de liedjes zijn niet van alle dag: „Wie wil soezen, wie wil taartjes, twee poezen, twee katers, sameu twee paartjes", zong Paul Meijer. En een koor van ambte naren zingt deze duistere regel: „Wy zijn strikt rechtvaardig en gewassen". Het bleek allemaal een droom van de Slome te zyn. En ook de toeschouwer zal dikwijls het gevoel gehad hebben, dat hy droomde. Piet Kamerman en Ingeborg Elze vier speelden belangryke rollen. Paul Meyer trad nogal wat keren op in verschillende vermommingen. Verder hoorde en zag men nog een heel aan tal acteurs en actrices, soms heel aardig, soms eigenaardig. Johar. Walhain had de voorstelling geregisseerd. De musici, een trompet tist, een bassist en een gitarist, ston den onder leiding van Henk van Dyk, die zelf een piano bespeelde. De piloot van een Braziliaans passagiersvliegtuig is zaterdagavond omgekomen nadat hy een buiklan ding had gemaakt, waarby het toe stel beide vleugels verloor en vervol gens 180 meter op de buik verder gleed. Alle 35 passagiers van het toe stel en de andere vier leden van de bemanning brachten er het leven af. Voor de aanvang .van de wed strijd FortunaEnschedese Boys, heeft de heer A. Pleysier, voor zitter van de Vlaardingse Bond voor Lichamelijke Oefening, het bestuur van Fortuna een pla quette aangeboden, nog als her innering aan het dit jaar behaal de kampioenschap; In een korte toespraak herinnerde de heer Pleysier nog even aan de fraaie prestatie die Fortuna in dat sei zoen heeft geleverd, waartegen de tot nu toe oenaaute resultaten wat ongunstig afsteken. Roel Hiwat, aanvoerder van Fortuna tijdens het voorgaande speelseizoen, onthulde daarna de, door de Rotterdamse beeldhou wer- Gerard den Breems vervaar digde bronzen herinneringspla quette, die op zwart marmer is bevestigd en tijdelijk een plaatsje heeft gekregen- boven de 'ingang naar de kleedkamers onder de tribune. De heer D.Haddeman, voorzit ter van Fortuna, dankte het co mité daf destijds het initiatief tot het vervaardigen van de pla quette heeft genomen. -De heer Haddeman deelde nog mede dat de plaquette, waarmede het be stuur van - Fortuna bijzonder in zijn schik is,~ een goede plaats zal krijgen in de bestuurskamer van het te zijner tijd te bouwen club gebouw. Heinz G. Kons&IlK Stralbataljon 999 Beesten ln mensengedsafit* Joe Klaas Dodenmars Een gruwelijke oorlogsepisode Wolfgang W. Pwtb Voorwaarts kameraden, W0 moeten terug Terugtocht van do Terek tot de Klbe Manfred Gregor De brug Waanzin van de oorlog Hans Hellmut Kinrt De laatste dagen van Btirope De uren der mensheid waren geteld Hana Hellmut Klrst De dood speelt de laatste troef De beroemde geschiedenis va» de spion Toklo-Sorge Zee oorlogsromans vaa' waaniik sperleure klasse I Auteurs van wereldnaam schiepen een beeld van vele facetten uit de grote wereldbrand BESPAAR NU 32,45 BESTELBON Zendt mil: etel oorlogsromans A'/ 29M, Ik betaal contant/In mnd- term. van t 5,—/per giro 21876 /per kwitantie- naam: 1 adres: woonplaats: a Aan de A.P.-Boekwlnkel Hekel veld 15 - Arasterdam-C. Alles op gemakkelijke oeta- ling vanaf 1,— per week GOEDERENHANDEL Fa. A. Schilperoord en Zn„ Tuinlaan 40, Schiedam. Kapsalon Hèlène, de salon voor de betere PERMANENT Stroomloos voor ieder haar geschikt l /.SO aeienr -ïeae oermanent de meesi dcale natuuriyke Dermanem 10. Gratis halen en brengen per luxe auto voor permanent. Kapsalon Héiêne. Rem brandtlaan 22, Schiedam, teL 67170.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 2