meenden: Soldaat forceren Haard voor vette k op markt iWerknemers begin 1963 zonder c.a.o. Beheersvorm openbare school binnenkort 191 ik m aan wa n Jongen uit wak getrokken in Het Vrije Volk Staatssecretaris over zelfmoord militair Weer overleg in textiel Rijdt veilig met Melk Prinses Marijke met vakantie naar Tirol fcSf Minister: Geen benzinestop voor leger 75 Marine bestelt 40.000 spuitjes tegen zenuwgas Experiment Baaii HST VRIJE VOLK VRIJDAG 28 DECEMBER 1962 PAGINA J „Wij hebben sterk de indruk dat deze toerekeningsvatbare jongen een S 5 tracht te forceren. Wij zullen trachten de pa tiënt vandaag of morgen onder geleide te retourneren. De zaak kan gewoon als onwettige afwezigheid worden opgevat". Steeds weer Rijksgoedkeuring voor zwembaden Uitkering Russen tegenelkaar: zeventien gewonden Contractloos liet nieuwe jaar in (Van onze sociaal-economische redactie) Voor zevenhonderdduizend werknemers lopen de c.a.o.'s op 31 december af. Het ziet cr op dit moment niet naar uit, dat ook maar één van de circa 180 contracten waarin hun arbeids voorwaarden zijn geregeld, op I januari 1963 vernieuwd zal zijn. Nu is dat op zich zelf niet zo ongewoon. Met de onderhande lingen over een c.a.o. en met de goedkeuringsprocedure gaat meestal zoveel tijd gemoeid, dat het van kracht worden van een nieuwe overeenkomst precies op de. dag nadat de oude is afgelopen, een zeldzaam verschijnsel is. Het is gebruikelijk ge worden de bestaande overeenkomst een paar maanden te ver lengen en de nieuwe dan 'terugwerkende kracht' te geven. De onderhandelaars wisten immers toch wel, dat zij het op den duur eens zouden worden. Alfred Hitchcock, de beroemde Amerikaanse regisseur van griezelfilms, kan zich over zijn volgende films bedienen van een nieuw instrument, dat naar zijn Berlijnse uitvinder, dr. F. Trautwein, een trautonium is genoemd. Met dit griezelorgel kannen alle denkbare geluiden wor den voortgebracht van het blaffen van een hond tot het toeteren op een trompet of het loeien van een sirene. Toen Hitchcock zijn trautonium dezer dagen voor de pers demonstreerde, kon hij het geluid kennelijk zelf nauwelijks verdragen. Vakanties Weinig verandering Brand aan boord ter rneulen zim 20 denier Samkalden vraagt over benoeming van Spierenburg (Van een onzer verslaggevers) Het wetsontwerp over de be heersvorm van de openbare lagere school heeft liet depar tement van onderwijs verlaten en zal binnen niet te lange tijd by de Tweede Kamer worden ingediend. Bij dit wetsontwerp worden ■je oudercommissies verplicht gesteld. In een gemeente met meer dan een openbare lagere school moet een ouderraad en kan een schoolraad wor den ingesteld. SP0RTC0ATS JMhTS 75 A Op Eenden doodgebeten y (Van een onzer verslaggevers) Deze „toerekeningsvatbare" jongen, die volgens de psychiatrische afde ling van het Centraal Militair Hos pitaal te Utrecht een S S (indicatie voor afkeuring op psychische gron den) wilde, „forceren" was de dienst plichtige soldaat C. W. S. uit Utrecht. Hij pleegde op 28 november zelf moord in de Tapijnkazerne te Maas tricht waar hij door zün compagnies commandant met zes dagen streng arrest was* gestraft. Het drama-S. dat zich onder de ogen van een klein aantal militairen in enkele weken tijds heeft afge speeld. is in antwoord op vragen van het communistische Tweede-Kamer lid M, Bakker door de staatsscreta- ris van Defensie mr. H. Calmeyer uitvoerig uit de doeken gedaan. De dag na de zelfmoord gelastte de staatssecretaris een onderzoek, waarbij ook een hoogleraar in de psychiatrie werd ingeschakeld. Tot drie maal toe is een verzoek om vrij stelling van dienst afgewezen. Het eerste verzoek was" afkomstig van de moeder van S„ die als reden „haar labiele gezondheidstoestand" opgaf. Zowel de Minister als de Raad van State (als beroepsinstantie) ver klaarde het verzoek ongegrond. Vervolgens (op 15 september 19C2, anderhalf jaar na het verzoek van de moeder) vroeg S. zelf om vrij stelling. Hij gaf als reden op: „Ik ben gehuwd cn vader van een kind". Ook dit verzoek werd afgewezen. Op 13 augustus 1962 kwam hij in Vught onder de wapenen. Anderhal ve maand later werd hij overge plaatst naar Maastricht. Tot dusver deden zich wat zijn dienstvervulling betreft geen moeilijkheden voor. Die begonnen 1 oktober 1962 toen S. zon der toestemming naar zijn woon plaats Utrecht vertrok. Zijn zwager telefoneerde naar Maastricht: ,jHij is overspannen, er zijn huiselijke moeilijkheden, maar ik zorg er voor dat hij bij zijn onderdeel terugkeert." Dat gebeurde, S. kreeg een lichte straf. Bij de dienst werd met zijn huiselijke moeilijkheden zoveel mo gelijk rekening gehouden. S. had zijn compagniescommandant inmiddels een brief gegeven van een zenuw arts in Utrecht, waarin deze aan drong op plaatsing in of nabij Utrecht. Niet lang daarna deelde de commandant S. mede „dat in de toekomst een plaatsing in Utrecht wellicht mogelijk zou zijn". Op 24 oktober ging S. opnieuw zonder toestemming naar Utrecht. Zijn zwager bracht .hem naar de psychiatrische afdeling van het cen traal militair hospitaal. Op 22 november liep S. zonder toestemming uit het hospitaal weg. Hij ging naar huls en werd door de Koninklijke Marechaussee opgehaald en teruggebracht naar het hospitaal. Op 26 novemberliet een functio naris van het hosp'taal S. door een onderofficier naar Maastricht bren- DEN HAAG (ANPJ In verband met het vrijkomen van arbreidspo- tentieel grondwerk heeft de minis ter van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid de rijksgoedkeuring voor de bouw, verbouwing of uitbreiding van 19 zwembaden toegezegd. Deze maand wordt de rijksgoed keuring nog verleend voor zwemba den in Emmen (Nieuw-Weerdinge), Leek, Ruinen, Someren en Utrecht. In januari voor baden in Beverwijk Emmen, Enkhuizen, Enschede, Den Haag, Leiden, Rheden (Dieren), Siiedrecht en Wijhe, en in februari voor baden in De Bilt, Heemstede, Ridderkerk, Tjietjerksteradeel en Veldhoven. Met deze wei-ken is in totaal een bedrag van ruim 12 miljoen gulden gemoeid. In de loop van 1962 was de rijks- goedkeuring reeds verleend voor 14 baden met een totale bouwsom van ruim 7j miljoen gulden. (Van ouze soc.-econ. redactie) De mogelijkheid is groot, dat er binnenkort een haard op de markt gaat verschijnen, speciaal geschikt voor het stoken van vette kolen. Dit zou tot gevolg hebben, dat Nederland een groter deel van zijn kolenproduk- tie voor de huisbrand zal kunnen be stemmen en de invoer van buiten landse .huisbrandkolen kan worden beperkt. Proeven, die een brandstofdeskun- dige te Heerlen op dit gebied heeft genomen, hebben een gunstig resul taat opgeleverd. Het nieuwe type haard verbrandt zowel de kolen als de gassen, die uit de vetkolen vnj komen. Thans moet veertig percent var. de Nederlandse huisbrand worden inge voerd en het percenatge heeft nei ging tot stijgen. De uitvinding zal vooral van belang zijn voor de particuliere mijnen, die hun vetkolen niet zelf verwerken. De i Staatsmijnen hebben grote cokes- j bedrijven. Zowel voor cokes als voor het vrijkomende gas hebben zij een gerede afzet. (Van onze soc.-econ. redactie) De onderhandelingen over de col lectieve arbeidsovereenkomst in de textielindustrie voor 1963 zullen op 9 januari a,s. worden hervat. Zoals bekend waren de besprekin gen tussen de werkgevers- en werk nemersorganisaties afgebroken, omdat muien het niet eens kon worden over de nieuwe arbeidsvoorwaarden. gen, waar hy nog diezelfde dag de benen nam. Op .27 november bleek dat S. op nieuw thuis was. Zijn zwager bracht hem opnieuw naar het hospitaal. De psychiatrische afdeling weigerde hem op te nemen. Voor de tweede maal werd hij naar Maastricht gestuurd. Op het station in Utrecht werd h!j onwel de Koninklijke Marechaus see bracht hem terug naar het hos pitaal. Op 28 november werd S. per am bulance-auto naar Maastricht ver voerd en in het zieken verblijf opge nomen, Diezelfde dag werd hij uit het zieken verblijf ontslagen. Een kwartier later verscheen hy op het rapport bij zijn compagniescomman dant. De commandant zag dat hy „over stuur" was. Hy zag er ook onver zorgd uit. De commandant zei: „Knap je eerst wat op en kom over vijf kwartier terug". Inmiddels stelde de, compagnies commandant zich in verbinding met de arts van het onderdeel, die hem enige passages voorlas uit een brief van de psychiatrische afdeling van het hospitaal, waarin zoals gemeld de conclusie luidde: S. simuleert. „De zaak kan gewoon ais onwettige afwezigheid worden opgevat". De compagniescommandanthandelde zoals in alle .gewone" gevallen van „onwettige afwezigheid". De voorge lezen brief bracht hem er toe „zijn tegemoetkomende houding ten op zichte van S. te wijzigen". S. werd gestraft met zes dagen streng. De commandant zei er bü: „Het is nu nog de vraag of je naar Utrecht kan worden overgeplaatst." S. reageerde met de woorden: „U hoeft niet zo tegen mij te praten, stuurt u mij maar naar Nieuwer- sluis" (dg strafkolonie van het Ne derlandse leger, red. HVV). Vooris zei hy „dat er eigenlijk thuis niets aan de hand was" en „dat hy bij de eerste de beste gelegenheid weer naar Utrecht zou terugkeren." Diezelfde dag pleegde h\j zelf moord in zijn cel. De staatssecretaris verklaart dat hij „onverplicht" voor een financiële uitkering aan de weduwe' en het kind van S. wil zorgen en dat het rijlf ook de byzondère onkosten „welke voor S.' weduwe voortvloeien uit het tragische verlies van haar echtge noot" voor zyn rekening zal nemen. Voorts wijst htj er op dat het op treden van de compagniescomman dant verantwoord is geweest „op grond van de feiten en omstandig heden zoals die aan deze bekend waren". Pas wanneer het medische on derzoek is afgesloten zal kunnen worden vastgesteld „in hoeverre het medisch advies van de psy chiatrische afdeling van het Centraal Militair Hospitaal (op basis waarvan de compagnies commandant heeft gereageerd) verantwoord is gegeven". (Van een onzer verslaggevers» Een botsing tussen twee bussen op de hoek Haaksbergerstraat—Oude Buurserdijk, gistermorgen tegen haif acht, is er het gevolg van geweest, dat zeventien mensen van licht tot ernstig werden gewond. De meeste slachtoffers vielen in de bus van het vervoerbedrijf L. te Eibergen, bestuurd door H. J. T. uit Eibergen. Kennelijk zyn de meesten van de dertig passagiers, die op weg naar hun werk te Enschede waren, voorover geslagen, toen de bus van achter tegen een stilstaande GTW- bus, bestuurd door G. K. uit Borculo, reed. "fAdvertentie LM.) gladbeitï, duisterius. En soms alle drie tegel ijl? Man achter?t»tuur, denk aan melk. Melk houdt fit, spitat ogen en oren. verhoogt concentratie-en reactievermogen. Drink een clas extra, thuis of onderweg.- Is verstandig. Is veilig. Is nog lekker óók. SCHIPHOL (ANP) Prinses Ma rijke is gistermiddag zonder haar ouders of zusters naar Tirol vertrok ken. Onze jongste, thans 13-jarige Prin ses, die al dikwijls skilessen heeft ge had, gaat ook ditmaal van de winter sport genieten en wordt op haar vakantie vergezeld door twee vrien dinnetjes. Het drietal wordt begeleid door mej. L. J. Ingen Housz, die destyds aan het hof verbonden is geweest ais verzorgster van de jongste twee prinsessen. Bovendien houdt een rechercheur van de Veiligheidsdienst van het koninklijk huis gedurende de reis en straks in de Tirolse sneeuw een wakend oogje in het zeil. Het gezelschap wordt over circa twee weken in Nederland terug ver wacht. De Büksvooriichtingsdienst deelde desgevraagd mede, dat de ko ninklijke familie ditmaal de jaarwis seling thuis zal vieren. Niet eerder dan midden januari is een bericht te verwachten over de vakantie van de koninkiyke familie. De situatie bij de start van het nieuwe loonsysteem, dat de verant woordelijkheid in de eerste plaats bij het bedrijfsleven legt, is een heel an dere. In vier grote bedrijfstakken de metaalindustrie met ongeveer Ï60.000 werknemers, de textielindus trie met 100.000. de confectie-indus- tric met 58.000 en het grafisch bedrijf met 40.000 staan de opvattingen van de werkgevers en van de werknemers lijnrecht tegenover elkaar. Daarom hebben de werknemersbonden in geen van deze bedrijfstakken de c,a.o. wil len verlengen. Men is het niet eens over de mate waarin van de gemiddeld mogelijke loonstijging van 2.7 pet. zal worden afgeweken en een principieel geschil punt is de uitbreiding van de va kantie in 1963. Het schijnt, dat de centrale werk geversorganisaties hun leden het consigne hebben gegeven, dat over een langere vakantie helemaal niet mag worden gepraat. Vooral daar door stagneren de onderhandelingen in de grootmetaal- en in de textiel industrie. In het confectiebedrijf wordt de situatie optimistischer beoordeeld. Daar zijn de werkgevers wel voor een langere vakantie gewonnen en men hoopt een klein verschil over de loon- hoogte nog tijdig uit de weg te kun nen ruimen. Van de 700.000 werknemers die het nieuwe jaar met een nieuwe c.a.o. moeten ingaan, behoren circa 460.000 tot de genoemde vier bedrijfstakken. De andere c.a.o.'s bestrijken kleinere bedrijfstakken met elk enige duizen den. soms enige honderden werkne mers en er is ook een groot aantal ondememingscontracten bij. Ook de besprekingen over deze kleinere c.a.o.'s vlotten niet erg. In vele ge vallen wacht men af welke resultaten by de voortrekkers uit de bus zullen komen. Betekent het aflopen van belang rijke c.a.o.'s zonder afspraak tot ver lenging nu. dat er geen enkele bln- ding meer bestaat? Dit is niet het geval. Het Buitengewoon Besluit Ar beidsverhoudingen zegt. dat het ver boden is zonder toestemming van het College van Rijksbemiddclaars wijzi ging te brengen in de bestaarde ar beidsvoorwaarden. De lonen en de secundaire arbeids voorwaarden blyven dus van kracht. Maar andere regelingen, die soms in c.a.o.'s opgenomen zijn. zoals bi) voor beeld de bedrijfsrechtspraak en de instelling van een vakraad met be paalde bevoegdheden, komen te ver vallen. Meestal echter is bepaald, dat deze organen na het verstrijken van VESME SULSIS, SARDINIË (AP) Aan boord van de Nederlandse kust vaarder Erasmusslnge! is gisteren brand uitgebroken. Het 400 ton me tende schip was geladen met 300 ton dynamiet. Het schip is eigendom van de rede rij P. A. van Es en Co. N.V. in Rot terdam. Na drie uur strUd tegen het vuur had men de brand onder controle. Volgens brandweerlieden is de brand ontstaan in de voorsteven. Er werd niemand gewond. Als speciale nieuwjaarsverrassing deze vlotte, sportieve, oersterke enwarme "SPORTCOAT VOOR JONGENS EN MEISJES. Origineel stefano-model Inde nieuwste multicolors, duffel-mohair met aangeweven ruit. Advertentie I.M. Voor- moet u toch bij Dit is niec zo maar een aan bieding Nylons, neen, dit is een speciale verkoop „Kori" naad loze Nylons van 1,95 per paar. Juist nu blijkt dat de interesse voor betere Nylons groeiende is, komen deze „Kori" Nylons, een kwaliteitskous uit da betere series meer in de belangstelling. Morgen koopt U deze' naadloze Nylons voor een ongekend lage prijs, per paar voor nog géén gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze ori ginele „Kori" naadloze Nylons in alle maten en de meest mo derne kleuren, per paar voor TSS>- DEN HAAG ('ANP) Het lid van de Eerste Kamer, prof. dr. I. Sam- kalden, heeft de voorzitter van de Eerste Kamer verzocht de minister van Buitenlandse Zaken vragen te mogen stellen omtrent het door Ce regering gevoerde beleid bij de be noeming van de oud-vice-president van de Hoge Autoriteit van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal, de heer D. P. Spierenburg, tot hoofd van de gecombineerde Neder landse permanente vertegenwoordi ging bij de Europese Economische Gemeenschap en de Europese Ge meenschap voor Atoomenergie te Brussel. Het verzoek komt 8 januari aan de orde DEN HAAG (ANP) Het Is niet juist, dat voor de onderdelen der parate troepen voor de maand de cember 1962 een benzine-stop van kracht is. Dit heeft minister van Defensie, ir. S. H. Visser, meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer de heer J. H. Couzy (v.v.d.t 'Volledigheidshalve,' zo zegt de mi nister. 'moet worden vermeld dat de voor dit jaar aan het eerste leger korps toegewezen hoeveelheid benzi ne dreigde te worden overschreden door intensief oefenen. De bevelhebber der.landstrijdfcr ten heeft deze toewijzing toen - het geraamde tekort verhoogd, om de noodzakelijke opleidingen en oefe ningen te laten voortgaan. De legerkorpscommandant heeft, om dit 'meerverbruik' tot een mini mum te beperken, enkele voor de maand december voorziene onder deelsoefeningen afgelast. Hierdoor wordt de geoefendheid 'niet noemenswaard' en de paraat heid *in genen dele' aangetast, aldus minister Visser. Dit heeft de voorzitter van de Ne derlandse Onderwijzers Vereniging, de heer Jac. Lootsma, gisteravond meegedeeld in het congres van de NOV dat te Scheveningen wordt ge- honden. De heer Lootsma zei. dat aan de ;aak van de oudercommissie weinig verandert. In deze oudercommissie zal het hoofd van de school en één ier leerkrachten een adviserende .tem hebben. De ouderraad zal zijn samengesteld uit ouders die lid zijn zan een oudercommissie. Hy kan zich tot B. en W. of tot de gemeenteraad wenden over za ken die de gemeenschappelijke be langen van het openbaar lager on derwijs raken. In plaats van een ouderraad kan men in een ge meente waar meer dan een open bare lagere school bestaat een schoolraad stichten. Deze krügt dan onder meer tot taak contact te houden met de plaatselijke oudercommissies, te adviseren om trent leerplan, lesrooster, het op stellen van de voordracht voor hoofden van scholen en de vergoe dingsbedragen. Tevens kan de schftQlrjtal ^vise ren over openbare lagere scholen die in bijzondere omstandigheden ver keren. Uit het corigres rezen enkele be zwaren tegen de bevoegdheden die de schoolraad zal krijgen. Eerder had het congres een voor stel aangenomen waarin het hoofd bestuur wordt opgedragen het sta kingsverbod voor-ambtenaren in stu die te nemen. Op voorstel van het hoofdbestuur zal het aantal bezoldigde hoofdbe stuursleden met Ingang van 1 janu ari 1964 worden teruggebracht van vijf tot vier. Het congres besloot het pedago gisch centrum van de NOV op te heffen. In het begin van dit jaar is het Algemeen Pedagogisch Centrum gesticht, dat de werkzaamheden van het pedagogisch centrum van de NOV voortzet. De leider van het Algemeen Pedagogisch Centrum, prof. dr. Ph. J. Idenburg. zei, dat het uitgangspunt bij dit werk zal zyn: de openbare schooi als open school. betaalt U I voor deze prachtige voor Jongens en meisjes, verrassend lage Coster-prï jzen« f/m 6 jaar, ALLE MATEN 7 t/m 10 jaar, alle maten «éS®® o 11 t/m 16 jaar, ^©75 alle moten «a jr 9 Zolang de voorraad strekt. Geen tel. of schriftelijks orders. STOCKHOLM (AP) De Zweedse farmaceutische fabriek Astra voert, zoals bekend,, onderhandelingen met het Nederlandse leger voor de leve ring van een miljoen van atropine voorziene automatische injectiespui ten, zo meldt het Zweedse persbureau. De Injecties zijn bedoeld voor gebruik in geval van een aanval met zenuw gas. Gisteren is een order van 40.000 stuks ontvangen van de Nederlandse marine. De spuiten zullen worden verdeeld tussen de leden van de ko ninklijke marine. Dit zal gebeuren in de laatste helft van 1963. Het Zweedse leger heeft de atropine- «Pïiiten reeds in gebruik. ac c.a.o. nog gedurende enige tya blijven functioneren. Er verandert dus op 1 januari met veel. maar het vertrouwen In de goe de werking van hpt. nieuwe loon systeem wordt door de strubbelingen waarmee de geboorte gepaard gaat, natuurlijk niet bevorderd. Advertentie I.M. Durgemeester Van Walsum van D Rotterdam wil met de begro tingsbehandeling gaan experi menteren. Hij vindt zo'n praat- I marathon van acht tot tien 'dagen een onbevredigende zaak,. I al was het alleen maar, omdat bij die gelegenheid een spring vloed van details de waarlijk be langrijke grote problemen over spoelt. Als mr. Van Walsum de mede werking van de fractievoorzitters krijgt stelt hij zich voor de stads- begroting te gaan behandelen volgens de methode, die dit jaar ook voor het eerst in de Tweede Kamer is geïntroduceerd. Ook in Rotterdam dus bijeenkomsten van raadscommissies, toeganke lijk voor niet-commlssieleden en Journalisten, om wethouders op details aan de tand te voelen, uiteraard met de bedoeling, dat die details dan naderhand In de gewone raadsvergadering buiten bespreking gelaten zuilen wor den. Het zogenaamde afdelings- onderzoek, veelal toc'n al een wassen neus. en het afdelings verslag zouden komen te verval len. Wel zouden alle raadsleden een verslag van het verhandelde In de commissies krijgen. Er zijn over de- manier van be grotingsbehandeling al vele theorieën verkondigd. Behalve een tamelijk botte methode als spreektijdrantsoenering is er van die theorieën niet veel op prak tische uitvoerbaarheid getoetst. De .reden ligt voor de hand: een praatmarathon heeft niet alleen bezwaren, zij heeft ook voordelen, omdat de raad tenminste een. maal per jaar niet zo gauw bui ten de orde is als hij de burgerij toont belangstelling te hebben voor ciuizend-eri-een details. Ef ficiency is uitstekend, maar men vreest dat de aandacht voor het kleine erbij om hals gebracht wordt. Dat zou met vier of vijf dagen tijdwinst te duur betaald zhn- WH Rotterdam een theorie eens toetsèn dan zou men. nu toch het voorbeeld van de Twee de Kamer voor ogen staat, voor zichtigheidshalve eens met enkele hoofdstukken van de begroting kunnen beginnen. Een vertrouwde figuur uit de ijstaferelen van weleer is bezig te verdwijnen. Het is de meestal wat oudere man, die in een lange versleten jas gedoken en uitge rust met een stalbezem het schaatsenslijpsel en de sneeuw van de ijsbanen veegde. Men kon hem veelal aantreffen bij ge- improviseerde houten loopbrug- I getjes, die over zwakke plekken in het ijs leidden en die hij daar ten gerieve en voor de veiligheid van de rijders had aangebracht. Degenen die meenden dat die bruggetjes er vanzelf waren ge komen herinnerde hij aan zijn bestaan door af en toe uit te roepen: 'Denk om de baanveger!' En als dat niet duidelijk genoeg was. moet het wel eens zijn ge beurd. dat de baanveger vóór de rijders zijn bezemstok over het ijs wierp. ROTTERDAM: Hoogamat Meent Katendt. lagedijk West-Kruiskade HOOGVLIET: Winkelcentrum LEIDEN: Haarlemmerstraat ZEIST: Slotlaan VLAARDINGEN: Liesveld f" oude schilderijen vormde zo'n man wel een aardige stoffering bij het ijsvermaak. In werkelijkheid was hét een hard werk om in een dunne jas met slechte schoenen een hele dag in de kou te staan in de hoop, dat goedgunstige voorbijgangers één of twee centen zouden offeren, i Het waren gewoonlijk de zeer armen, die hun geringe onder- steuning met het karig baanve- i gersloon wat trachtten aan te i vullen. Deze zelfstandige baanveger 'is bezig te verdwijnen. IJsver- I eniglngen hebben dikwijls nog vegers in dienst, die dan voor een basisloon en 'verval' werken. Maar dat is toch een onderwerk. l")e sociale zekerheid heeft ons een stukje romantiek ontno men. Het was valse romantiek,', zoals zoveel romantiek vals is. Wij zijn er eindelijk achter ge komen. dat de sterken de baan behoren te vegen voor de zwak ken. Het omgekeerde is uit de tijd. Baanvegen Is geen baan. Door kordaat optreden van een aantal Maarssenarcn is het gisteren gelukt, de dertienjarige Andries Kos ter uit de Fokkerstraat te Utrecht (Zuilen) van de verdrinkingsdood te redden. De jongen was tijdens 't schaatsen op een trekgat nabij de Wilgenpias door een wak gezakt, waar maar een ijsvlies van één nacht lag. Zijn zus ter ging hulp halen, die ijlings kwam; o.a. loodgieter E. van den Bosch, oud-DWSM-keeper Pleyster en korf baller John Stekelenburg. Pleyster knoopte In de haast ver zamelde sjaals aan elkaar, Van den Bosch wierp Andries een boomtak toe en Stekelenburg trok in naburige tuintjes de plastic waslijnen los, knoopte ze aan elkaar en terwijl Van den Bosch Andries toeriep, zich rus tig te houden en geen krachten te verspillen op het steeds verder af brokkelende y's, gooide Stekenlenburg de waslijn naar de drenkeling. Dat alles op een afstand van circa 15 meter, want 't slechte ijs liet geen verdere nadering toe. Nadat de jeug dige Utrechter de waslijn op aanwij zing van Stekelenburg om zijn arm gewikkeld had. lukte het eindelijk de knaap op liet veiliger ijs te trekken. Hy had bijna tien minuten in het vrieswater doorgebracht en kon later m de huiskamre van de familie Ste kelenburg aan de Arienslaan in Maarssen weer op krachten komen. De landbouwer D. te Putten-Koud- hoorn had een onprettige kerstver- rassmg: 300 van zijn eenden werden vermoedelijk door een hond doodge beten.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1