Schotsen beuken met geteeld tegen Brand berooft gezin van alle bezittingen Kw. 140 was onder bemand Plannen van 'oortse pier gereed Twee maal zoveel jongeren zijn in staat te studeren tUl£" il Hulp HET VRIJE VOLK ZATERDAG 29 DECEMBER 1962 PAGINA 3* (Van onze speciale verslaggever) ooit van mijn leven hoop ik nog eens zulke kerstdagen te moeten meemaken. Wat heb ik een angst gehad en wat was ik gelukkig, toen we hier veilig voor het ijs in dit ha ventje lagen! Al zitten we dan muurvast aan de grond, we hebben het toch heel wat beter getroffen dan de schippers, die hier met hun schepen overal nog in het ijs liggen." „Noem me maar de kapitein van 't schip", zei ze, maar ze vaart op het Rotterdamse motor schip Berma met twee echte kapiteins op de „brug". De gebroeders R. en G. de Bot, haar man en zwager die de Rijn kennen van kindsaf Het wil dan ook wat zeggen als zij beweren: „Wat we hier nu in deze Ijsperiode meemaken, is misschien nog maar een voorproefje. Van meer dan een voorwintertje kun je nu in het gebergte nog niet spreken. Normaal verwacht je pas eind januari of begin februari zoveel ijs op de Rijn. Met deze barre toestand van vandaag ziet het er naar uit, dat wc het hard, heel hard te verduren zullen krijgen." Af gesloten Aanzienlijk verlies Alleen, het probleem is, dat er maar een paar van zulke kraantjes op het gevaarlijke traject tussen Koblenz en Bin- gen voorhanden zijn Scheepvaartinspectie (Van een onzer verslaggevers) De als schipper op de mon sterrol van de logger KW 140 Voorwaarts vermeldde Arie Ouwehand was niet aan boord toen dit vissersvaartuig 14 no vember bij Bakkum op het strand liep. Een matroos trad op als schipper. Publiek geheim Prof.dr. J. Tinbergen: Nederland moet groter deel van inkomen besteden aan onderwijs Meer avonddienst voor wegenwacht Aanwijzing mogelijkheid or._. gezinsinkomens Centrale Raacl verklaart ontslag BB-hoofd nietig Advertentie LM. Bandeneentrol® TOLLENSSTRAAT S5 - ROTTERDAM SOK ZATEROAOS SEOPENO (Vervolg van voorpagina) Nadat de passagiers zich hadden verzameld, begonnen zij de landings baan af te lopen, in de richting van de dienstgebouwen. Een autobus, door Rotterdamse functionarissen van de Britse luchtvaartmaatschap pij in allerijl uitgestuurd, ving hen halverwege op. Ze werden onderge bracht in een van de restaurants en door een dokter onderzocht. Wat later werden ze met auto's naar hun bestemmingen vervoerd. De luchthaven was intussen her metisch afgesloten. Er mocht nie mand de hoofdpoort in, zelfs niet de journalisten die in het bezit wa ren van de perskaarten, die door de Rotterdamse politie worden uitgege ven. Aan deze vreemde situatie werd op een gegeven moment door Rot terdams burgemeester zelf een eind gemaakt. Toen hij het terrein verlaten wou werd hij door wachtende persmensen aangeklampt. De heer Van Walsum liet zijn auto keren en reed terug. Een paar minuten later kwam hij meedelen dat de toegang tot het ter rein nu voor de journalisten vri) was. Er kwam zelfs een persconferentie, waarin havenmeester Van der Hoek als zijn indruk gaf dat het toestel technisch in goede conditie was ige- weest. Mogelijk maakte de sneeuw het de piloot moeilijk het dijkje goed te zien. Het was de'eerste maai dat er op dc nuzes jaar oude Luchthaven Rotterdam een ernstig ongeluk ge beurde. Onderzoek oorzaak Terwijl alle vliegtuigen, bestemd voor Rotterdam, naar Schiphol uit weken. vertrok uit Amsterdam ïr. C. A. P. Falkenhagen, vooronderzoeker ingevolge de luchtvaartrampen-wet. Te zamen met enkele leden van de dienst luchtvaart van de Rijkspolitie stelde hij een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. Intussen had men op de machine de oude maatschappijnaam Air Bridge, achter een dikke laag zwarte verf verstopt. Behalve de burgemeester van Rot terdam verschenen ook de officier van Justitie, mr. J, M. van Leeuwen en de hoofd-directeur van gemeenl tewerken, ir. J. A. C. Tillema, op de plaats van het ongeluk. De Carvair vervoerde behalve de veertien passagiers vier auto's. Toe stellen van dit type zijn sinds ander half jaar bij Channel Air Bridge in gebruik. Dé ervaringen met de eerste zes waren zo gunstig, dat de Britse onderneming er onlangs tien heeft bijbesteld. Het luchtverkeer op de luchthaven kon in de namiddag worden hervat. Het wrak bevond zich daarvoor ver genoeg van de enige start- en lan dingsbaan, die Zestienhoven rijk is. Als extra-veiligheidsmaatregel zette men de verongelukte Carvair ln een felle verlichting. Rondweg belachelijk: wij kunnen geen andere woorden vinden voor de manier, waarop -poliiiemenscn en luchthavenautoriteiten gisteren na het ongeluk met de Carvair optraden tegen journalisten en fotografen, die hun werk moesten doen. Niet. alleen sloot men de luchtha ven geruime tijd hermetisch af,, geen contactman ter beschikking stellend, die althans iets kon zeggen over wat er was gebeurd, men ging zelfs zo ver twee fotografen, die vanaf de openbare weg Daenkadedan maar een plaatje maakten, hun camera's af te nemen. Nog fraaier en vermoedelijk uniek in dc pcrshislorie is het feit, dat men van een journalist een op schrijfboekje in beslag nam. Burgemeester Van Walsum zeil icas het. die de dwaasheid van een en ander inzag: nadat hij zich met ör zaak bemoeid had, ging de hoofd voort voor de wachtende persmensen 'open. En wat al veel eerder had moe ten gebeuren, gebeurde toen: cr werd in het restaurantje een persconfe- rentietje belegd. De Rotterdamse politie en dc luchthavenautoriteiten hebben zich belachelijk gemaakt. Men was het hoojd kwijt, duidelijk. Als er van de iiguur nog iets gered werd, dan 'kwam dat door het nuchtere toe doen van de burgemeester. Wij hopen hartgrondigdat men én op het hoofdbureau van -politie én in de kantoren van de haven dienst. lering trekt uit. de voorvallen van gisteren. TAitis hun verhaal.'Het onopge- smukte relaas van 'n onvolbrachte Rijnreis van Rotterdam naar Lud- wigshaven tegenover Mannheim. Ver leden week donderdag kregen, ze in de Waalhaven de last. Bijna 800 ton zwavelkies en fosfaat, op vijf ton na het maximum dat hun - motorschip kan laden. Die volle last leek verantwoord. De droogteperiode in het stroomgebied van de Rijn was voorbij. De water stand steeg met de dag en de 2.23 meter diepgang van de geladen Ber ma lag ruim beneden, het op 20 de cember-toelaatbare maximum. Ze dachten Kerstmis diep in Duits land te vieren, maar nog voor Em merik kwam er mist. Toen die was opgetrokken, begon het te vriezen en zaterdag voeren ze door het Roer gebied langs een winters landschap waar strenge vorst heerste. Die dag begon het water snel te vallen, maar ze konden blijven varen en. op eerste kerstdag lagen ze voor Salzig, in het Midden-Rijngebied. Daar begon het, kort nadat ze bij het invallen van de duisternis voor anker waren gegaan. Het grondijs raakte los en vormde grote schotsen." Het koekte vast en de schippers van de Berma moesten beide kopankers uitzetten om te voorkomen dat het schip zou worden meegesleurd. Ze lagen met verscheidene andere Nederlandse schepen bij elkaar en niemand durfde naar bed te gaan. De hele nacht hoorden ze de ijsschot- sen tegen het schip beuken. Oever- lichten om zich op te oriënteren waren er niet. maar ze dachten dat de an kers het hielden en gingen om. vijf udr 's morgens nog even slapen. Toen ze wakker werden, ontdekten ze dat het schip ongeveer honderd meter was meegesleurd, maar ze wa ren er nog beter afgekomen-dan een Fransman uit Straatsburg, die even verdei- voor anker was gegaan. Dit schip was honderden metei's door het ;js meegenomen en was bijna dwars in de rivier aan de grond geraakt. De Berma wilde toen ijlings een winterhaven opzoeken, maar de schippers kregen uit Rotterdam or der nog even af te wachten. In ver band met de val van het water kon de Berma onmogelijk Ludwigshaven bereiken, zodat men wilde proberen een deel van de lading over te slaan ln een lichter. De gebroeders De Bot hebben er niet op gewacht. Andere sche pen namen de vlucht voor het ijs en als hun schip aan de gTond zou ra ken. was bij deze ijsgang de ellende eh het gevaar niet te overzien. Ze voeren door naar de Loreleihaven, een smalle kom langs de Rijn, waar ze nog net op tijd kwamen om een plaatsje te vinden. Daar vieren ze nu straks oud en nieuw, maar ze treuren niet, want hun schip ligt ten minste nog nor maalNaast de Berma ligt een. Duits motorschip. De schipper ging tweede kerstdag van boord. Toen hij de volgende morgen terugkwam, was het of hij op een cakewalk stapte. Zijn schip was scheef op de droogge vallen oever geraakt het resultaat van een grimmig samenspel tussen vallend water en werkend ijs. Zo liggen er meer langs de Rijn Al ve,r benoorden Koblenz het drijfijs was vrijdagavond al tot in het Roergebied gekomen en zal spoedig de Nederlandse grens passeren liggen alle winterhavens (lees: ha vens voor noodgevallen) stampvol. Nog voeren er gistermiddag enkele krachtpatsers door, maar steeds meer schippers gaven het op. Oók omdat ze, als ze te lang zouden wachten, de kans lopen vandaag of morgen geenveilige uitwijkplaats meer te kunnen vinden. Een geluk bij het ongeluk-is, dat de schippers alleen de Nederlandse families, zijn hier enkele duizenden mannen, vrouwen en kinderen sterk - in de meeste vluchthavens vrij dicht bij de stadjes.en dorpen liggen. Kon de familie De Bot op kerstavond de nachtmis alleen via de Duitse te levisie volgen, met de jaarwisseling hoeven ze maar een paar minuten te lopen naar St.-Goarshausen, Daar vinden ze ook hun vertier wel,'want het zijn plaatsjes die behalve van de (zomer) toeristen, ook van de schip pers leven en de Nederlanders heb ben hier een goede naam. Als de vorst aanhoudt, zullen ze toch de pret gauw op kunnen. Elke dag dat ze vastliggen, betekent een aanzienlijk financieel verlies, ook al is in vele contracten een zekere com pensatieregeling opgenomen. Bovendien maken ze zich zorgen over hun collega's, die niet tijdig een vluchthaven hebben kunnen opzoe ken of nog voor een loswal liggen te wachten tot hun schepen leeg zijn. Wat wordt er van hen als de ijsgang nog zwaarder wordt, om nog maar niet te denken aan de dan volgende dooiperlode? De watermassa's die nu nog als sneeuw op de berghellingen, liggen, zullen de Rijn' dan levensgevaarlijk maken. Komen de schepen bij was send water in het ijs vlot, geen anker zal ze dan tegenhouden. Voor deze groep in het gebergte liggen ze soms met tien, vijftien schepen bij elkaar is cr voorlopig maar cén hoop meer: dat de drijven de loskraantjes, die hier hun stoom- woikjes in de vrieslucht puffen, op tijd kunnen komen. (Van onze speciale verslaggeverj Vrijdagavond is, nadat in de loop van de morgen de. vaart al zeer moeilijk was geworden, het scheep vaartverkeer op de Rijn vrijwel tol stilstand gekomen. Voortdurende ijsgang, die langzaam zwaarder wordtheeft de rivier nu niet meer alleen in het gebergte tussen Ko blenz en Bingen bedekt. Ook meer naar het noorden is licht, tot zwaar drijfijs ontstaan. Bij de aanhoudende vorst zal deze 'situatie de komende dagen zeker nog ernstiger -worden. Gelukkig hebben verreweg de meeste schépen een vei lige vluchthaven kunnen bereiken, maar verscheidene tientallen motor schepen. zijn in het ijs vastgeraakt omdat ze ie diep geladen waren. Men probeert nu zo snel mogelijk een deel van de lading van deze schepen te lossen. Ernstig gevaar 'iepen deze schepen gisteren in ieder geval nog niet. Ook zijn geen be richten binnengekomen van Neder landse schepen, die op de Rijn. in een penibele situatie zijn komen te ver keren. (Van een onzer verslaggeefsters) Laaiende vlammen, die uit een woning op de derde etage van het pand Borgerstraat 144 te Amsterdam sloegen, hebben gisteren-de familie J. Th. Meyer (man 32 jaar, vrouw 25 jaar en zes kinderen van drie maan den tot 7 jaar) beroofd van al hun bezittingen. De brand in de vijf kamers tellen de woning is vermoedelijk ontstaan omdat een van de vierkinderen die thuis waren met lucifers heeft ge speeld toen de moeder in de. keuken Schermutselingen tussen fotografen en politiemannen deden zich herhaal delijk voor. De lieer Th. IV. Coersen (AXP-fnto) en de heer P. van Brcu- kelcn (voorzitter van de commissie persfotografie van het '"driifscliap fotografie) werden zelfs gedwongen hun toestellen af te geven. Ze wei gerden later hun camera's zonder deugdelijke controle weer in ont vangst te nemen. bezig was om een fles voor haar jongste klaar te maken. Toert zij de" kamer binnenkwam zag zij vuur uit de speelgoeddoos van de kinderen komen. In paniek greep zij de kinderen en probeerde deze al schreeuwend in veiligheid te bren gen. Zij kreeg daarbij heel gauw hulp van vijf arbeiders van een naburige papierhandel, die de kinderen uit het toen reeds fel brandende huis in veiligheid brachten. De grotendeels met hout betimmerde verdieping was toen al niet meer te redden. De brandweer zag echter wel kans om het vuur zo snel in te sluiten met vijf stralen, dat de brand be perkt bleef tot deze ene verdieping. De zolderverdieping kon, zij het met lichte brandschade en veel water schade, behouden blijven. De bewoners van de tweede verdie ping kregen grote waterschade. Het gezin Mever, dat. niet tegen brand verzekerd" was, is voorlopig onderge bracht bij omwonenden. Overwinteren bfj de kerstboom. De familie De Bot van het Rot terdamse motorschip Berma in de fraaie roef. Ze kan voorlopig „vakantie" nemen. Ar De logger was onbemand. Er wa ren slechts twaaif mannen aan boord in plaats van de voorgeschreven zes tien. Eén van hen was een jongen van dertien jaar. Dit Is gebleken na een onderzoek Tan de scheepvaartinspectie naar de oorzaak van de stranding. Het re sultaat van dit onderzoek is aan de justitie meegedeeld. De c.a.o. voor de drijfnetvisserij schrijft voor. dat er zestien opvaren den aan boord van een drijfnetlog- ger moeten zijn. De rangen, die op de monsterrol van de KW 140 waren aangegeven, bleken niet te kloppen met de wer kelijkheid. Er moeten op deze sche pen een schipper, een stuurman, een eerste- en een tweede monteur aan boord zijn en twee matrozen, die in het bezit zijn- van een zgn. uitwijk- certificaat. Op de oude logger bevonden zich als gediplomeerden allen een stuur man, een tweede monteur 'mede-ei- genaar van het schip) en twee ma trozen. Een van de laatsten trad op als schipper. Tijdens het onderzoek is voorts de vraag gerezen, of de ouders van de leerplichtige dertienjarige jongen de ze toestemming hadden gegeven voor het meemaken van deze zeereis. De naam van de gediplomeerde schipper Arie Ouwehand stond bo venaan op de monsterrol. Hij was thuis. Zo op het oog was de mon sterrol in orde. Hij vermeldde ech ter ook namen van matrozen, die niet aanwezig waren. Onderzocht wordt than-, of de schip per toestemming heeft gegeven om zijn naam bovenop de monsterrol te zetten om de logger in zee te krij gen. Een paar wéken voor de stran ding heeft de Velser politie reeds' proces-verbaal opgemaakt tegen de eigenaar, omdat, de logger onderbe- mands was. Hij kreeg pas toestem ming om naar zee'te vertrekken toern toen hij een complete en vermoede-: lijk dus vervalste monsterrol kon tonen. In visserijkringen, is het overigens een publiek geheim, dat de oude en tvcinig comfortabele loggers vaak met een niet complete bemanning naar zee gaan. Veel vissers voelen er weinig voor om op deze schepen te varen. Maar er zijn er ook. die liever met een onderbemande logger naar zee te gaan. omdat hun aandeel in de besomming dan groter is. De bemanning ontvangt namelijk een ln de c.a.o. vastgesteld percentage van de besomming. De logger ligt nog altijd op bet strand bij Bakkum. Ér zijn geen po gingen ondernomen om het schip te bergen. Rijkswaterstaat heeft enige tijd geleden verboden, dat er waar devolle onderdelen van het schip mogen worden geborgen. (Van een onzer verslaggevers), i De plannen voor een pier in Zand- i voort zijn gereed. Dc exploitatie- maatschappij is opgericht met in het j bestuur vier commissarissen met i Klinkende namen. Het wachten is i nog slechts op de ministeriële ioe- stemming om te gaan houwen. In de zomer van 1965 kan Zaud- voort een pier hebben van 350 meter. langer dus dan die van Schevenin- I ger. Dc exploitatiemaatschappij is opgericht door de Ned. Mij. voor Ha venwerken N.V., -die een kwart van de aandelen bezit. Het maatschappe lijk kapitaal is vier miljoen gulden. Commissarissen zijn mr. H. M. van Fenema. burgemeester van Zar.d- voort, jhr. H. A. van Karnebeek. di recteur van Stanvax N.V., ir. J. B. G. M. ridder van. der Schueren, com missaris van de Koningin ln Over ijssel en de heer J. G. Drabbe, direc teur van Havenwerken. De bouw zal ongeveer twee en een j half jaar duren. Havenwerken denkt het karwei te laten uitvoeren met behulp van ar- beidskrachten uit de landen waar dc maatschappij werkzaam is. Ierland, j Spanje. Griekenland en Turkije. Dc Zuidslavische vice-premier Kardelj heeft vrijdag in Bagdad een i onderhoud met premier Kassem van iIrak gehad over de internationale s situatie. Kardelj brengt momenteel 1 een officieel bezoek aan Irak. (Van onze onderwijsredacteur) Prof. dr. J. Tinbergen heeft gistermiddag op het congres van de NOV in het Kurhaus te Scheveningen een iange serie vragen opgewekt met een -betoog waarin hij concludeerde: 'Nederland moet. een groter deel van het bruto nationale inkomen aan onderwijs besteden dan de huidige 4i percent.' En met zijn nitspraak: 'Volgens onderzoekers zouden twee maal zoveel jongeren als thans, gelet op hun capaciteiten, wetenschappelijk onderwijs kunnen volgen.' Professor Tinbergen redeneerde vanuit zijn vakgebied, de economie, en gaf te kennen dat hij slechts een voorlopig oordeel kan vellen, doordat nog veel onderzoekingen moeten worden gedaan. Maar de tendens is wel duidelijk: Nederland slaat te midden van de Westeuropcse landen geen gek figuur, maar kan zich niet meten met Ame rika en de Sowjet-Unie. Er zijn enkele opmerkelijke over eenkomsten tussen de Euro pese landen van een eeuw geleden en de wereld van thans. Honderd jaar geleden was er in Europa en dus ook ln ons land een diepe kloof tussen rijk en arm. In die tijd was deVerelendungstheo- rie (de rijken worden steeds rij ker en de armen worden steeds armer) juist. Een aantal rijken trachtte iets van de nood der ar men te lenigen door het schenken van aalmoezen en het stichten van instellingen voor 'de werken de stand'. Sommigen van hen be gaven zich onder de paupers om hen geestelijk en stoffelijk te ver heffen. Zó ongeveer is thans de verhou ding tussen de rijke wereld en de wereld van de onderontwikkelde volken. Europa verkeert in het 'stadium waarin de stoffelijke welvaart niet ongekende snelheid^ toeneemt. De ontwikkelingsland den verkeren ln liet stadium waarin ons land honderd jaar ge leden verkeerde: omdat er nog niets is. komt er maar heel lang zaam en heel weinig bij. En zodra' er ln de rijke wereld een kleine terugslag komt, valt de arme we reld dieper in de ellende terug. Maar wij willen met mate! weldadig zijn. Wij besteden een deel van onze overvloed aan de armen. Niet zo heel veel, want wij mogen er zelf geen last van heb ben en wij kunnen er dan ook nog niet toe besluiten 1 percent (één honderdste deel) van ons nationale inkomen af te zonderen voor de ontwikkelingslanden. ■*C,n nu maakt ook ln Nederland een Jongeren Vrijwilligers Corps zich op, in de ontwikke lingslanden maatschappelijk werk te gaan doen. Daarmee zullen zij de ontwik kelingslanden niet zo heel veel vooruitbrengen, misschien een meter op de weg die- horderden kilometers lang is. Om van ont wikkelingsland ontwikkeld land te worden, is er namelijk heel wat anders nodig. Maar niettemin juichen wij het initiatief van har te toe. Instellingen als het Jongeren Vrijwilligers Corps en ook de NOVIB zijn de symptomen van een veranderend sociaal klimaat. Zij zijn er het bewijs van, dat men inziet: Zo gaat het niet lan ger. Er moet wat gedaan worden. De ontwikkeling in het sociaal klimaat heeft in ons laiiü moge lijk gemaakt, dat met de toene mende stoffelijke welvaart alge meen aanvaard werd, wat vroe ger onmogelijk en ongewenst werd geacht. De welgestelden hebben weinig belang bij een verandering in de bezitsverhoudingen. Zij zijn geneigd tot remmen en volgen schoorvoetend en met tegenzin de ontwikkeling. "ATaar een voorhoede wil sneller vooruit. En velen willen de trage en ongrijpbare 'maatschap pelijke vooruitgang' persoonlijk een handje helpen. Zij willen iets doen en iets tastbaars tot stand brengen. Daarmee helpen zij hen die de hulp nodig hebben. Maar misschien helpen zij nog meer zich zelf en ons. de rijken in de huidige wereld. Want als de leus van de Ver enigde Naties, éér. wereld of geen. Juist Is, dan ls het de hoogste tijd met de verwezenlijking van die ene wereld ernst te maken. Dan moet die leus vlees en bloed wor den. En op ons. niet op de ont wikkelingslanden. rust de plicht voorop te gaan. Daarom juichen wij de vorming van een Jongeren Vrijwilligers Corps toe. Niet omdat wij er won deren van verwachten. Tenzij misschien een wonder dat zich aan ons zelf voltrekt. DEN HAAG (ANP) Met ingang van 2 Januari zal de Wegenwacht van de ANWB het traject Hoevelaken Eemnes ia zijn avonddienst opnemen. Dit betekent dat de wegenwacht dan van 's morgens 7 uur tot V avonds 11 uur onafgebroken op de gehele verbinding Amsterdam-Kennies-Hoe velaken-Zwolle zal patrouilleren. Op de route AmersfoortApeldoorn gaat de wegenwacht ook avonddienst en vervroegde ochtenddienst in voeren. De nieuwe rondweg om Amersfoort is op 17 december in de avonddienst opgenomen. He ts natuurlijk wel van belang, welke normen men bij deze bereke ningen aanlegt. Het hangt bij voor beeld van het karakter van een gezin af, in welke richting het de balans neet doorslaan bij de besteding van gelden. 'Bij een vrij groot aantal gezinnen heerst een zekere kortzichtigheid. Vien heeft de neiging de directe zor gen van vandaag meer aandacht te geven dan die van de toekomst en men krijgt daar achteraf spijt van,' meende prof. Tinbergen. Volgens hem heerst er bij de jeugd ook een be paalde mate van onverschilligheid over het volgen van verdere studies. Als men het geven van onderwijs als een belegging beschouwt, dan blijkt dat er meer proffit uit- komt dan uit alle andere investe ringen, namelijk grof geschat, tien percent. Een rendement dus dat aan de hoge kant ligt. Sr is zeker een aanwijzing dat de maatschappij ook economisch baat zou hebben bij grotere investeringen óp"dit~ gebied, maar dan moet ook de worden verruimd, poneerde pror. Tin bergen. die daarmee niet doelt op het aantal beurzen en andere toelagen, maar op bijvoorbeeld do betaling van het, levensonderhoud van studenten. Nederland zal naar schatting in 1S70 van zijn nationale inkomen 4,9 nercent uitgeven aan onderwijs. West- Europa 4 percent de VS 5,3 percent en de Sowjet-Unie 6 percent. Andere sprekende cijfers: van de jongeren van 14 totlS jaar volgen ln Nederland 33 percent onderwijs, in de VS 66 percent, in de Sowjet-Unie 49 percent. Voor de 2024-jarigen liggen de cijrers respectievelijk 4:7. 12 en 8,2 percent. Ten slotte nog een (weinig ge hoorde! bijzonderheid uit prof. Tin bergens referaat: Het inkomen dat niet geproduceerd wordt, doordat stu denten niet in bet arbeidsproces wor den opgenomen, ligt in dezelfde orde van grootte als het bedrag dat recht streeks voor onderwijs wordt uitge geven. Het congres heeft in de namiddag zeer hartelijk en uitvoerig twee schei dende hoofdbestuursleden gehl'.ldi"d. name'ujk de heren A. Gagêstéin en W. F, H. Laret. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft het ontslagbesluit van de kringraad Bescherming Burger bevolking in Zuid-IIolland ten op zichte van de heer J. Carels te Alk- maar nietig verklaard. De heer Ca rels was in de jaren 1959'60 hoofd van de BB in kring 8 van de Burger bescherming Zuid-Uotland (Goeree- Overfiakkee). Hij werd destijds ont slagen wegens meningsverschillen met enkele burgemeesters In zijn ge west. i De uitspraak van de Centrale Raad zou in normale gevallen heb ben geleid tot een'herstel in func tie van de ontslagen ambtenaar maar dit is niet mogelijk daar de door hem destijds beklede positie door reorganisatie is komen te ver vallen. Tussen partijen is thans over eengekomen dat dc heer Carels in liet genot van pensioen wordt gesteld met terugwerkende kracht tot 1 ok tober i960, zijnde de oorspronkelijke ontslagdatum.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1