;elui Ji'eken foon maten ...zo spreekt de natuur ook in KING Mallejan in Vierhouten voor 2e maal afgebrand tekent van Henk Korte Zestig rotjes in broekzak: jongen ernstig gewond Man dood in huis gevonden Kortebekwaam lid van SER Antilliaan steekt Spanjaard in buik Man stertf na ruzie aan hartverlamming lampen 1963 het leste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking PAGINA 3 W. '/**M •h* e.ir. >'b* i Advertence iJA ■nzer verslaggevers) VOLK WOENSDAG 2 JANUARI 1S63 de speur- en bur- een veertienjarig mc.aje heeft de Haagse politie vier jeugdige ingezetenen van de residentie kunnen aanhou den, die ervan worden ver dacht, de geldbakjes van een groot aantal telefooncellen te hebben gelicht. Het begon zondag met een aangifte van de plaatselijke telefoondienst, die de politie meldde, dat in de voor gaande nacht een ongeteld aantal dubbeltjes waren ontvreemd en voor honderd gulden per cel schade was aangericht in de telefooncellen Sportlaan hoek Goudenregenstraat Sportlaan hoek Mezenplein en 's-Gravezandelaan hoek Zoutkeelsin- gel. Later op de dag bleken ook de cel len Voorhuizenstraat, Erasmusweg hoek Loevesteinlaan en Thomsonlaan hoek Valkenboskade op dezelfde wijze te zijn geforceerd en geleegd. De ontknoping volgde 's avonds. Tegen half negen kwam bij de politie een telefoontje binnen van een bewo ner van het Abrikozenplein, wiens veertienjarige dochter twee jongelui doende had gezien met schroeve- draaiers de telefoonautomaat op het plein open te breken en die daar op meteen het kenteken van hun zwarte auto, die in de nabijheid stond, in het geheugen had geprent. Een administratief onderzoek naar de eigenaar liep echter dood: de auto bleek te zijn doorverkocht zonder dat het kentekenbewijs was overgeschre ven. Maar onmiddellijk werden ook alle politiewagens gealarmeerd met als resultaat dat drié kwartier later, om kwart over negen, de ge zochte wagen in de Emmastraat In Loosduinen kon worden aangehou den. In de auto werden een groot aan tal dubbeltjes en twee schroevedraal- ers aangetroffen alsmede de 19- jarige chauffeur A. P. H. de J, de 20-jarige stratenmaker A. E. W., de 20-jarlge koopman T. L, D. en een' meisje, een zestienjarige boekbind- ster. In een café op het Kadjjksplein In Amsterdam is dinsdagmiddag om streeks half zes een 22-jarige Spaan se zeeman, A. F. L. Rodriguez, met een mes in de bnik gestoken. Enige uren later heeft de politie de 28-jarige Antilliaan Nildo T. S. gearresteerd. Deze had samen met een vriend al enige moeilijkheden in het café ver oorzaakt. Hij dreigde, vermoedelijk met. een alarmpistool. Zün vriend had met, een mes lopen zwaaien. s Op 'een gegeven ogenblik ontstond de Spanjaard een stekende pijn in do de Spanjaar een stekende pijn in de buik en zag hij bloed door zijn regen jas sijpelen. Omdat er op dat moment ook een schot was gevallen, dacht de zee man aanvankelijk, dat hij door een kogel was geraakt. Later bleek hij met een lang, smal mes te zijn ge stoken. In de verwarring wisten S. en zijn vriend te ontkomen. S. werd om tien uur in de avond door rechercheurs in de binnenstad gearresteerd. Zijn metgezel is nog voortvluchtig. De Amerikaanse generaal Lyman Louis Lemnitzer (63) neemt vandaag in Fontainebleau bü Parijs het NAVO-opperbevel over van zijn landgenoot generaal Lauris Norst-aö. Hij is de vijfde Amerikaan die deze hoge geallieerde functie bekleedt. Jlri ïtren, die in de ijshockey- plocg van de Praagse club Spartak speelt, heeft in Davos om asiel ge vraagd. Spartak nam daar deel aan het ijshockey-toemooi om de Speng- ler-Cup. De ÏWGfabrieken TonnemaN. V wensen u een gelukkig CVaoi een onzer verslaggevers) Op nieuwjaarsmorgen om half tien heeft de Sliedrechtse politie de 47- jarige H. J. Stuü voor de keldertrap van z(jn huis C 662 in Sliedrectbt dood aangetroffen. De man moet in de oudejaarsnacht bij het betreden van zijn woning gevallen en bewus teloos geraakt zijn. De hevige koude is hem daarna noodlottig geworden. De heer Stuij was gehuwd en vader van een zoon van 18 jaar. (Van een onzer verslaggevers) Hotel Mallejan in Vierhouten ls maandagnacht geheel af gebrand. Vermoedelijk heeft een vuurpijl het rieten dak ge raakt. In ruim drie uur was het hotel dat ook in 1939 ai eens is afgebrand, veranderd in een ro'iende puinhoop. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor De schade bedraagt naar schatting meer dan een miljoen gulden Het vuur werd omstreeks twintig minuten na twaalf ontdekt. De mees ten van de ongeveer tachtig gasten zaten aan voor het diner. Buiten ont dekten enkele kinderen vlammen op het rieten dak. Zij renden naar Nn- iten en waarschuwde personeel en fasten. Het personeel, onder wie de 6-jarige zoon van de hotelier haast te zich met schuimbtassers naar de vliering. Zij stootten een gat in het plafond van hardboard. Tot hun schrik zagen ze dat het vuur door dc luchtstroom die hierdoor was ont staan aanwakkerde. Inmiddels trachtte men in de eetzaal paniek onder de aanwezigen te voorkomen. Het orkest speelde rustig verder. Mej. Visser- (69), huisgenote van het gezin van directeur P. W. Dick- tnan en portier Huneman probeerden op de twee telefoonlijnen waarover het hotel de beschikking had een verbinding met de buitenwereld tot stand te brengen. Pas lange tijd na liet uitbreken van de brand slaagde de portier erin verbinding te krijgen met de brandweer in Elspeet de telefoonlijnen waren rond de jaarwis seling overbezet. Om kwart voor een arriveerde de brandweer. Er was toen al niets meer te redden. Om half vier konden vijf motorspuiten van de brandweer korpsen van Elspeet. Ermelo, Nun- speet en Apeldoorn zich bepalen tot het nablussen. Het bluswerk werd bemoeilijkt door de vorst. Het merendeel van de be zittingen van de gasten ging ver loren. De gasten zelf zijn naar huis vertrokken of werden ondergebracht in andere hotels, pensions en kinder tehuizen. De eigenaar, de heer Dick- man heeft van de gebeurtenis een shock gekregen. Het bericht van het plotse ling overlijden van Henk Kor te jr. op oudejaarsdag heeft zonder twijfel zowel in de kring van het georganiseerd bedrijfs leven in het algemeen als in die van het NW In het bijzon der, ontroering gewekt. Het is nog maar zes maanden ge leden, dat hü op het congres van het NVV zijn actieve periode ln de vak beweging afsloot. Niemand besefte toen, dat hjj slechts zo kort van zijn welverdiende pensioen zou genieten. HU was nog vol bruisende levenslust sn rinkelende intelligentie. Hij zocht naar nieuwe werkzaamheden, want de zaligheid van het nietsdoen paste niet bjj zijn karakter. Op vele posten heeft Henk Korte de vakbeweging gediend. Reeds op elfjarige leeftijd verliet hii de school banken. Zijn grote kennis en zijn cul turele belangstelling heeft hij zicb door zelfwerkzaamheid verworven. Als menige pientere arbeidersjongen in die jaren kwam hij in het grafische bedrijfZo werd hij lid van de oudste vakbond van ons land, de Typogra fenbond. Reeds op jeugdige leeftijd kreeg hij bestuursfuncties. Van 1929 tot 1941 was hij penningmeester van het hoofdbestuur. Na de Tweede We reldoorlog werd hij voorzitter van de bedrijfsbond voor het gehele grafische bedrijf, de ANGB. In 1949 werd hij algemeen secretaris van het NVV en in 1959 tweede voorzitter. In het NVV lag zijn hoofdtaak na 1953 op het ter rein van de sociale verzekering. Een dorre opsomming van func ties. Welke persoonlijkheid ging ach ter die functies schuil? Dat >s mis schien nimmer zo duidelijk gebleken als ln de oorlogsjaren. Henk Korte sprak zelden of nooit van zijn werk in het verzet. Maar anderen hebben getuigd van zijn onverzettelijkheid en zijn grote moed. Hij was geboren en getogen in Am sterdam en voelde zich innig met zijn geboortestad verbonden. HU heeft het leed, zijn stad aangedaan door het verlies van het overgrote deel van öe joodse bevolking, diep gevoeld, In de dagelijkse leiding van het NW viel hij op door zijn grote in- teUigentie. Ér waren weinig onder werpen waarover hij zich niet in de discussie mengde. Hij was uiter mate kritisch in lijn oordeel, ook wel eens te kritisch. Maar zijn nuchterheid was een gezonde cor rectie op *ijn soms te grote emotio naliteit. Zijn functionaliteit maakte hem bij jitstek geschikt vow het terrein van de sociale verzekering. Hij zag de sociale verzekering als hulp aan de sociaal zwakkere. Hij had grote xennis van uitvoeringsproblemen, ge brek aan doelmatigheid was hem een doom in het oog. Wanneer die ondoel matigheid onvermijdelijk was om een compromis te verkrijgen, kon hij dat maar moeilijk aanvaarden, Hü wilde vaak vlugger gaan dan de praktijk toeliet en heelt daardoor niet altijd alles bereikt wat hü zich had voor gesteld. Zijn toewijding was echter groot. Het NW herdenkt hem als een van ïjjn bekwame bestuurderen, een man die ln de jaren '50 mede vorm heeft gegeven aan het beleid van het vak verbond. Onze gedachten gaan uit naar zijn vrouw en zijn kinderen. Zijn leven were getekend door de opgang van de verworpenen der aarde. Bü zijn overlijden passen niet alleen woorden van rouw, maar ook van er kentelijkheid, D.ROEMERS Hotel De Mallejan in Vierhouten is tijdens de nieuwjaarsviering in vlammen opgegaan. De 59-jarige landbouwer J. van Loenen uit Meteren is maandag avond voor de deur van zijn woning bevangen door de kou en overleden aan een hartverlamming. Hij had zijn woning verlaten, omdat een aan tal jongelui op straat lawaai maakte. De jongelui, die het café naast de woning van Van Loenen hadden be zocht, werden door de met een stok gewapende man weggejaagd. Tijdens de achtervolging van de beide oude- jaarsvierders is de landbouwer ge vallen en overleden aan een hart verlamming. De politie heeft beide jongelui, de 22-jaïige G. M. en de 23-jarige V. R. aangehouden, later weer vrüeeieien. H. KORTE (vervolg voorpagina) De heer Korte heeft ln de vakbe weging verscheidene functies ver vuld. Hjj is ruim twintig jaar bezol digd bestuurder geweest van de Al gemene Nederlandse Typografen Bond later de Algemene Nederlandse Gra fische Bond, die hü in 1949 als voor zitter verliet toen het NVV hem koos tot algemeen bestuurder. In 1959 werd hü tweede voorzitter van het vakver bond. De heer Korte heeft zich in het bij zonder beziggehouden met de sociale verzekering ,op welk terrein hü een activiteit en een bekwaamheid ont plooide die in vakkringen grote be wondering wekte. Zijn streven was gericht op het eenvoudiger en door zichtiger maken van de sociale wet ten en op »n doeltreffende verbete ring van de ouderdom*- «n invalidi teitsverzekering. Zün belangstelling ging vooral uit naar het pensioen vraagstuk. KJ tmjft er steeds krachtig voor gepleit do AOW uit te bouwen van era» bodem- pensioen tot een ouderdomsveraeke- ring, die een redeiük bestaan moge lijk zou maken. Het is mede aan hem te danken, dat de Sociaal-Economische Raad zich heeft uitgesproken voor een herziening van de AOW ea dat thans wordt onderaoobt welk uit keringsbedrag als een sociaal mi nimum moet worden beschouwd. De heer Korte ls tot zün peneiana- ring lid geweest van de Sociaal-Eco nomische Raad. Hü had zitting in tal van commissies en bestuursinstan- ties. Hü was onder meer hoofdbe stuurder van de VARA. lid van de Feraraad en gedelegeerd commis saris van de N.V. De Arbeiderspers. Voor zijn verdiensten op het social? terrein werd hij in 1953 benoemd tol ridder in de orde van Oranje Nas sau. (Van een onzer verslaggevers) De tienjarige Simon S. uit de Breughelstr. te Den Haag liep in de nieuwjaarsnacht ernstige brandwon den op, to eneen stuk afgeschoten vuurwerk zün brockzaak raakte, waarin zich zestig rotjes bevonden. De rotjes ontbrandden. De kleren van de jongen vatten vlam. Toegeschoten agenten rolden de Jongen door de sneeuw en ruk ten hem de brandende kieren van het lichaam. De knaap is naar het Zie kenhuis aan de Zuidwal in Den Kaag vervoerd. Zijn toestand is zeer ern stig. De filosoof dr. Arthur Oncken Lovejoy is zondag op 89-jarige leef tijd te Baltimore overleden. r\p de eerste Januari is de Indo- v nesische vlag in Nieuw-Gui- nea gehesen. Voorlopig zal hij nog naast de vlag van de Verenig de Naties wapperen. Na 1 mei is Nleuw-Guinea Indonesisch ge bied. Maar een gebied met een bijzondere status in die zin, dat de bevolking voor 1 januari 1970 het recht heeft per volksstem ming te beslissen over het staats verband waarin zij wil leven. Tussen Nederland en Indonesië heeft Nieuw-Guinea opgehouden een strijdpunt te zijn. De doom is uit het vlees. Laten wij hopen dat de zere plekken voorspoedig ge nezen. Voor Nederland is het zaak Indonesië te bekijken als een nieuw land. Een land waarmee het betrekkingen wil onderhou den zoals met elk ander land in Azië. Alleen op die basis is een normaal verkeer mogelijk. Andere benaderingen zullen tot teleurstellingen leiden. Indonesië vertoont typische trekken van een pas zelfstandig geworden ge bied. Het tracht de economie van het land in eigen Indonesische handen te krijgen, ten koste van offers aan welvaart. Bij het uitdrijven van de Neder landers is een kostbaar stuk or ganisatie en kennis verloren ge gaan. De landbouw heeft er ern stig door geleden. Waardevolle cultuurgrond ls in kwaliteit ach teruitgegaan. Maar het analfabe tisme is met kracht bestreden, en aan het onderwijs is veel zorg be steed. En er ls een machtsappa raat opgebouwd dat voldoende is gebleken om het grote eilanden rijk bijeen te houden. Deze ontwikkeling heeft in toe nemende mate gestaan in het teken van de revolutie. De leiders van het land gebruiken graag dat woord. Hoewel zij dat niet zo no dig schijnen te hebben als de nieuwe heersers in de Aziatische landen om hun gezag te handha ven. De Indonesische leiders hebben hun macht immers niet op eigen Indonesische machtheb bers veroverd, zoals een Nasser in Egypte, of een Kassem in Irak. In deze sfeer past dat vanaf gisteren in Indonesië de persbu reaus in één bureau Antara zijn samengebracht. Daartoe zijn zij gedwongen door de regering. Het nieuwe persbureau staat onder controle en leiding van de rege ring. Want, om president Soekar- no aan te halen, in een revolutie is er geen plaats voor objectieve berichtgeving, waarvan journalis ten soms menen dat die nodig is. In een revolutie moet de bericht geving een werktuig zijn in die revolutie. De berichtgeving houdt in In donesië dus op en maakt plaats voor propaganda. Er is zelfs geen, plaats meer voor objectieve be richtgeving. Het net van eenzij dige en tententieuze voorlichting wordt over de volken van Indo nesië geworpen. Op zich zelf ls- te begrijpen dat Jonge landen in opkomst met een grote massa nauwelijks in de nieuwe staat geïnteresseerde mensen, aan het gesproken en geschreven woord een sterk pro pagandistische waarde toeken nen, Zij zien de pers als een mid del tot staatsburgerlijke vorming. Maar propaganda die daarnaast het bestaansrecht van objec tieve berichtgeving ontkent en die met behulp van de staat die be richtgeving onderdrukt, past niet meer bij wat West-Europa bü alle revoluties van de laatste eeuwen voor ogen heeft gestaan. Daar was Immers steeds de persvrijheid één van de voornaamste verlan gens van elke revolutionaire be weging, hoe weinig daarvan soms terechtkwam. De van bovenaf geleide revolu ties zoals ln Indonesië, zijn der halve maar voor een deel revolu ties in de Europese zin van het woord. Voor wat de persoonlijke en geestelijke vrijheid betreft, zijn het eerder contra-revoluties als deze Westeuropese begrippen mogen worden gebruikt. Maar dit alles zijn binnenland se, Indonesische zaken waarmee wij in de toekomst niet meer te maken hebben dan met de ont wikkeling in andere landen buiten Europa, waarmee wij vriend schappelijke betrekkingen onder houden. Advertentie

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1