NIEUWE KLM-DIRECTEUR LARIVE ruim Den Hollander: "We gaan nu hard aan het werk' I Kolendamp vergiftigt twee broers: één dood vier uur bij crematie Korte Komende nacht: - 8 tot-12 Rechter bepaalt: beeld uit joods bezit teruggeven Kolendamp kost aan echtpaar het leven m - *r Zonaugsmaai Suurhoff vraagt koudetoeslag op soc. uitkeringen Waarneming directie Sliéll-tankers Krotten Directeur Hamdorff overleden HST VRIJE VOLK MAANDAG 7 JANUARI 1963 PAGINA 3 A Alternatieven Maatregelen Naar de eilanden Marken geïsoleerd De Spanjaarden die in Twente werken, hebben als blijk van erkentelijk- Csdeau uit Spanje held voor de goede verstandhouding met de Twentenaren twintigduizend sinaasappelen aangeboden aan ziekenhuizen, kinder- en bejaardentehui zen. Een in nationaal kostuum gestoken delegatie bood ze zaterdag symbolisch aan. Oldenzaals burgemeester De Vries nam ze in dank aan namens de 27 inrichtingen waar ze over verdeeld worden. „De dirigent zal ik dan moeten zijn" (Van onze luchtvaartredacteur) Etienne Henri Larive, ridder Militaire Willemsorde 3e klasse, twee keer onderscheiden met het bronzen kruis en ridder in de or de van Oranje-Nassau met de zwaarden, is een eerlijk, open hartig en vastberaden man, IS heb veel gevlogen als passa gier op reizen voor de Shell maar van de KLM weet ik niets af. Ik ben ook niet zozeer als luchtvaartdeskun- dige aangezocht,' zegt hij zonder omwegen, wanneer we kort na het bekend worden van zijn aanstaande benoeming tot KLM-directeur met hem spreken De heer Larive telt ruim 47 veel bewogen levensjaren. Hij werd ge boren in Singapore. In 1937 verliet hij als luitenant ter zee het Konink lijk Instituut voor de Marine in Willemsoord .Tot april 1940 deed hij dienst in het toenmalige Nederlands Indië. Aan boord van de torpedoja ger 'Van Galen' keerde hij terug in Nederland. Hij was ook aan boord van de ,Vari Galen', toen dit schip zijn naam in de geschiedenis van de Koninklijke Marine schreef met moedige gevechtshandelingen in Rotterdam. Op de eerste oorlogsdag 10 met 1940 reeds werd de Van Galen door een Duits luchtbombar dement tot zinken gebracht. De heer Larive weigerde de ere woordsverklaring aan de Duitsers af te leggen en werd als krijgsgevan genen naar Duitsland gebracht. In 1941 slaagde hy er, na enkele mislukte pogingen, ln naar Enge land te ontvluchten. Daar werd hl) belast met het bevel over het Eska der Nederlandse motortorpedoboten, dat in het Dover Command mee hielp Het Kanaal voor de scheep vaart der geallieerden vrij te hou den. Tijdens de invasie in juli 1944 zorgden de Nederlandse MTB's onder commando van de heer Larive voor de flankdekking van de invasievloot. Toen eind 1944 de Franse Kanaal- kus; geheel in handen was van de Geallieerden, was er voor de Neder landse MTB's geen taak meer in Kanaal. Eind 1944 werd de heer Larive hoofd van de Marinevooriichtings- dienst in Londen en daarmee raakte hy betrokken by de voorbereidingen voor het werk in het bevrijde Neder land. In september- 1946 kwam, de heer Larive in dienst van de Koninklijke Shellgroep. Hij werkte op Curasao, in Singapore en weer op Curaïao. In december 1954 werd hij be noemd tot directeur van de Shell Tankers NV. Onder zijn directie is de vloot van Shell Tankers gemoder niseerd. Op een enkele uitzondering na liet de heer Larive de nieuwe Shell-schepen alle in Nederland bouwen. in de directie. Ik heb begrepen, dat ze aen dirigent nodig hebben en dat. moet ik dan zijn. En een dirigent hoeft toch niet alle instrumenten van het orkest te kunnen bespelen? Deze nieuwe directie moet een team worden. Uit de kranten heb ik be grepen, dat er in de oude directie veel langs elkaar heen is gepraat. Dat kon ook niet anders, wanneer een directie uit zes mensen bestaat." Als het woord „samenwerking" valt als een toekomstmogelijkheid voor de KLM, is dat dus niet hele maal een vreemd geluid voor de heer Larive. „Ik weet niets af van de onderhandelingen over Air .Union of samenwerking van de' KLM met an dere maatschappijen," zegt hij eer lijk. Maar als wij hem vragen over mo gelijkheden van samenwerking tussen de Nederlandse scheep- en lucht vaart, zegt hij zeer beslist: „Waarom zou dat in principe niet mogelijk zijn? Ik ga er over praten met mijn col lega's uit de rederswereld". De heer Larive denkt bij voorbeeld ter bevordering van de efficiency aan gezamenlijke passage-bureaus van Nederlandse scheepvaartmaatschap pijen en KLM in het buitenland. „Wanneer iemand een passage-bureau binnenkomt, weet hy toch al of hy per schip of per vliegtuig gaat. El kaar vliegen afvangen is er dus niet by". Inkrimping van het KLM-Iucht- nel? De heer Larive laat zich er nog niet over uit. „Ik moet eerst thuis raken", zegt hy. Hy weet ten slotte nog maar een week, dat hy zich met luchtvaart za! moeten bezighouden. Met ingang van vandaag zal hy er dagelijks by betrokken z(jn. Bas». riet mag dan niet meer zo ijselijk kovd zijn als het geweest is, maar voor de vogels verandert dat weinig aan de situatie. Ze hebben honger en zijn voor hun maaltijden afhankelijk van de mens. De loatervogels groepen samen op de weinige plaatsen waar nog open water is. Vooral in het weekeinde wordt hun wachten be loond met een handje brood van de frisse-neus-haters. De heer Larive zal vandaag reeds in het KLM-hoofdkantoor aan de Haagse Piesmanweg zijn om zich tn te" werken. „Dat heb ik zo met de heer Den .Hollander afgesproken," zegt hy. „Ik heb al een hele iyst vragen opgesteld, die ik aan de men sen van de KLM za! voorleggen om zo gauw mogeiyk thuis te raken." „Deze week nog krijg is het rap port, dat Macktnsey over de KLM heeft opgesteld. By Shell werken we allang met Mackinsey. Ik weet dus, hoe die rapporten gelezen moe ten worden." Twee punten zullen vooral de aan dacht krijgen van de heer Larive: de organisatie van het bedryf en het personeelsbestand. Daarvoor hoeft men. meent hy, geen luchtvaartdes- kundige te zyn. De heer Besangon is de technische, de heer De Block de financiële man (Van een onzer verslaggevers) De heer D. Roodenburg, adjunct directeur van Shell Tankers N.V. is belast met de waarneming van de directie van deze n.v. Hij neemt de leiding over van de heer E. H. Larive, die benoemd is tot directeur van de KLM. Mr, L. H. Slotemaker, een van au afgetreden directeurenverlaat de lift in het KLM-hoofdkantoor, waar hij zaterdag een deel van de Cdm- missarissenvergadering meemaakte. (Vervolg van de voorpagina) Mr. L. H. Slotemaker verscheen om kwart over vier in de vergadering, mr. 3. van der Wiel vyf minuten later. De heer Van der Kloot was vrijdagmiddag naar Zwitserland ver trokken, Om tien voor vijf kwam ook mr. L. de Block in het KLM-hoofd kantoor. De heer Slotemaker verliet om kwart over zes, lachend cn opge wekt, het gebouw. De heren VLn der Wiel en De Block bleven tot het ein de van vergadering. Om zeven uur kwam ir. F. Q den Hollander by de uitgang van he* ge bouw 'Bent u tevreden?' vroegen ver slaggevers. 'Nou.tevreden.zei de heer Den Hollander. 'Ik ben moe. U zult me niet kwaiyk nemen, als ik snel naar buis ga. Ik ben nu voor zien van alles. We gaan hard aan het werk.' Het communiqué dat de raad van commissarissen verstrekt, zegt: 'De directie van de KLM zal zich onder het voorzitterschap van dr. ir. Den Hollander onmiddellijk zetten aan dn verdere reorganfsatie van het bedrijf die door de huldipe omstand'gnede- geboden is en die mogelijkhede moet scheppen de toekomst van or (Van een onzer verslaggevers) Twee bejaarde mannen in de midden-Limburgse plaats Sint-Joost zijn vergiftigd door kolendamp. Zaterdagmorgen omstreeks half hen werd de 76-jarige Johannes Beckers dood in de woonkamer aangetroffen, zyn broer Pieter (72) is in zorgwekkende toestand opgenomen in een ziekenhuis te Kqgrmond. De twee bannen woonden alleen in een afgelegen kro wonmg. Een zuster van de twee broers deed zaterdagmorgen de gruweiyke ont dekking toen zy het huis een schoonmaakbeurt wilde geven. De oudste broer had naast dt kachel gezeten en was daar tegenaan gevallen. Zijn gezicht was geheel ver brand. De andere broer lag gekleed 'op het bed in het slaapkamertje naast de woonkamer. De deur tusser beide vertrekken stond open. Waar schijnlijk heeft hij zich nog naar bec kunnen slepen. Reeds eerder deed zich bij de ge broeders Beckers een ernstig geval van kolendampvergiftiging voor, Eer geluk was het voor de twee broers toen, dat hun buurman die was ko men kaarten de deur van het hulsjt had laten open staan. Herhaaldelijk zijn de twee broers gewaarschuwd voor het gevaar van kolendamp. De broers sloegen raad gevingen echter steeds ln de wind. Proeven door de rijkspolitie te Roer "mond toonden aan dat bij geringe trek in de lucht het kamertje van 3x4 meter ln korte tijd was gevuld ^nnlmonoxyde. WERVERSHOOF (ANP) - Afge lopen nacht is te Wervershoof het echtpaar Koomen-Smit door kolen- vergiftiging om het leven gekomen. Getrouwde kinderen, die argwaan kregen omdat de gordyaen gesloten bleven, troffen omstreeks het mid daguur de man. in zyn stoel aan, tenrijl zyn echtgenote op de divan lag. Medische hulp mocht niet meer baten. nationale luchtvaartbedrijf te verze keren.' Het betekent, dat de nieuwe dircc tie. hopelijk op korte termijn beslis singen zal nemen op grond van he' bedrijfsorganisatorische rapport, de" het Amerikaanse bureau Mac Kinse* heeft uitgebracht over de KLM (o- veyzoek van de oude directie) en o" grond van verschillende plannen, die binnen- het bedrijf zijn opgesteld over concreet te nemen maatregelen. Het Mac Kinsey-rapport is een be studering van de structuur en d< functie-indeling van de KLM. In di' rapport worden geen personen ge noemd. evenmin aantallen perso neelleden, die het bedrijf zouden moeten verlaten. Ook wordt ntet ge sproken over inkrimping van liinen- net of afstoting van nevenbedrijven 0"-'«r de oude directie zyn door de F"V( zelf alternatieve mogelijk heden c^este'd om tot herstel vg- de nriateei-imnH te '-omen. Daarby 1" o.a." ged'-ht ran d» methode, dir -"óor de F as is eevtertd, waarbij ne- venoearyven ais SAS-no"-'s, auto- ■diensten e.d. in afzonderlijke N.V.'s zijn ondergebracht. Uiteraard is bi) deze alternatieve mogeltikheden ook aandacht bestee-* aap inkrimn.'no ve.p h"f er- het liinennet. Een beslissing is echte! n,nt genomen. Die wordt aan niéuwe directie overgelaten. Ook daarom heeft de raad van commissa rissen spoed willen betrachten met zyn besluiten. Vorige week versprei de berichten over dreigend fnassaa! ontslag hebben de rust in het bedryf niet bevorderd. De nieuwe directie wil daarom zo spoedig mogeiyk tot een besluit over te nemen maatregelen komen, opdat het byna 17.000 leden tellende per soneel weet, waar het aan toe is. Het is niet onmogelyk, dat reeds De- langrijke besluiten zuilen zyn geno men, voordat, tot benoeming van een nieuwe president-directeur is overge gaan, Dat zou dan inhouden, dat dr ir. Den Hollander op dit moment de mui !s. <fi« rlc 7<T-M r-ri-ten (Van een onzer verslaggevers) Grote ongerustheid heerste zaterdagavond over het lot van de RTM-veerboot Haringvliet. Dit schip was 's middags met on geveer tweehonderd passagiers uit HeJievoetsluis vertrokken en om acht uur nog niet in Middelharnis aangekomen. De ongerustheid was vooral groot, omdat in een bericht van het ANP in het NTS-joumaal werd beweerd, dat een vrijwel gelijktijdig ln tegenovergestelde richting uitgevaren RTM-veer boot de Haringvliet zelfs niet op het radarscherm had gezien. Wie niet wist dat deze andere boot, de Stad Zierikzee, hele maal niet met radar is uitgerust, vreesde toen voor de Haring vliet het ergste in feite is er, onder de thans op het Haringvliet heersende omstandig heden, weinig aan de hand geweest. De veerboot Haringvliet raakte kort na het veriaten van Hellevoetsluis weliswaar door het ijs uit de koers en aan de grond, maar bet schip liep geen enkel gevaar. Bovendien gebeunjy.dit bij opko mend water, zodat vfcapitein G er rit Jongejan 'uit Middelharnis zeker wist weer vlot te kunnen komen. Hijzat siaezli v-n '--tskenis op een zandbank, terwijl het Ijs door de vloed verder naar binnen werd ge dreven. ln Middelharnis werd men, toen het schip om zeven uur nog niet bin nen was, alleen wat ongerust, omdat er ook geen signalen van de Haring vliet te horen waren. Commentaar van de kapitein: "Die geven we alleen als er iets mis is en door te zwijgen wilden we Juist dui delijk maken dat men zich geen zor gen hoefde te maken. Je weet im mers. ais je met die ijsgang het Ha ringvliet oversteekt, nooit precies '.vaar je aankomt Onder de ongeveer 200 passagiers ontstond na het aan de'grond lopen dan- ook geen angst.. - Er dreigde nog wel even een pre- -aire situatie te- ontstaan,, maar dit had met het aan de grond lopen niets te maken. Het kwam op rekening van een- van de met olie geladen t ankwagens op de boot waarin tijdens de overtocht kórtsluiting in de elek trische leidingen optrad. Het werd nog net op tijd ontdekt. Toen de accu was losgemaakt, was het gevaar bezworen. Toen de Haringvliet om half negen, begeleid door de uit Hellevoetsluis op zoek gegane motorboot Goeree, aan de steiger afmeerde, werd de defecte tankwagen van de pont gesleept. er - na een vrije op z'n (Van een onzer verslaggevers) Koning Winter heeft alleen maar een vrije zaterdag genomen- Zondag hernam de vorst zijn rechten weer in het hele land. Nederland heeft van die dooi-zaterdag druk geprofiteerd door de ergste snee.uwrominel wat op te ruimen. Rijks- en provinciale wegen kwamen schoon uit de korte dooiperiode te voorschijn, trottoirs werden weer een beetje begaanbaar. Waar de vrieswind, die op de dooi volgde, de wegen niet droog had opgeleverd, trad zondag avond de gladheid weer in Maar de weggebruikers zijn intussen zoveel gewend en ze zijn zo voorzichtig geworden dat de stagnaties het niet hailden bij de ellende van de afgelopen week. ln deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die wor den geciteerd. Twee Qostduitse grenswachters hebben zondag in de Westduitse plaats Lauenburg om asiel verzocht. Beiden waren in uniform en volledig bewapend. Een zeer groot aantal familieleden, vrienden, collega's en verdere belang stellenden heeft zaterdag de laatste eer bewezen aan de heer H. Korte, oud tweede voorzitter van het NVV en voorzitter van het Algemeen Werkloosheidsfonds, Een grote stoet volgde de baar op de witbesneeuwde heuvel van Wes- terveld. Aan weerskanten van de kist, die gedekt was door de vlag van het NW, liepen als slippendragers de bestuursleden van het NVT, de heren D. Roemers, J. Landman. A, Kloos, P. de Vries en W. F. van Til burg en de heren ir. H. Vos, tweede voorzitter van de Partij van de Ar beid. J. B. Broeksz, die de VARA vertegenwoordigde, C. van der Waer- den namens de N.V. De Arbeiders pers. prof. mr. P. Sanders nameni het bestuur van Het Parool en mr G. Hekkelman, directeur van het We tenschappelijk Bureau van het NVV In de geheel gevulde grote aula be vonden zich behalve de familieleden zeer veel bestuurders van het NVV en alle aangesloten bonden en ook -vele oud-bestuurders die met de heet Korte hadden samengewerkt. Tevens waren er verteeenwoordteers van or ganen van de sociale verzekering, het geBied, waarop de heer Korte gedu rende vele jaren werkzaam is ge weest. (Van onze parlementsredactie) Het TWeede-Kamerlid de heer Suurhoff, voorzitter van de PvdA, zal in de kamervergadering van donder dag de ministers van Sociale Zaken en van Maatschappelijk Werk vra gen een tijdelijke koudetoeslag te geven aan allerlei categorieën men sen die een landeiyke sociale uitke ring ontvangen. De regelingen die de heer Suurhoff op het oog heeft, worden veelal door de gemeenten uitgevoerd. Deze zyn cch.er niet gemachtigd de uitkerin gen op eigen gelegenheid te verho gen. Op wens van de overledene is er niet gesproken. Alleen mr. J. Schoort, schoonzoon van de heer Korte, sprak een kort woord, waarin hij gewaag de van de grote betekenis die de heer Korte voor zijn gezin, zijn vrouw, kinderen en kleinkinderen, heeft ge had. Nadat mr. Sch'oorl de aanwezi gen gedankt had voor de belangstel ling, daalde de kist onder de tonen van het socialistische lied Aan de Strijders'. Meer dan het land torst nu het water de nasleep van de voorlaatste vorstperiode. De vaart op de rivieren blijft moeilijk of onmogelijk door vast ys of drijf ijs. Alleen de Boven- en de Nieuwe Menvede waren giste ren praktisch ijsvrij. Toch maakte de korte dool de vaart op de Waddeneilanden weer mogelijk. Zaterdag kwamen de boten van Terschelling en Vlieland in Har- lingen aan. Gistermorgen om half negen voeren ze weer af. Ze kwamen 's middags, na een zware strijd met het ijs. op de eilanden aan. Veie rivierveren melden hervatting van de vaart of plannen daartoe, zo als de veren bij Wijk bij Duurstede, Gorcum, Cuïemborg, Megen aan de Maas, Beusichem en Genemuiden. Marken is via de Waterlandse Zee dijk nog niet bereikbaar ondanks de stugge strijd van drie bulldozers tegen de sneeuwbergen. Wei echter kan men op Marken komen over het Us «an de Gouwzee, maar de over steek is zeer riskant voor mensen die de situatie niet kennen. De Wleringermeer heeft zaterdag veel sneeuw geruimd, maar de toe stand daar blijft moeilijk, in het weekeinde werd een melkauto uitge graven die op oudejaarsdag was ingesneeuwd. De NACO-bussen Alk maar—Leeuwarden reden gisteren en rijden ook vandaag nog om viaMid- denmeer, Slootdorp en Wieringer- werf. De Wieringermeer is een ver zamelplaats voor duizenden honge rige watervogels. De ongeveer tachtig kooikers in Nederland geven, mede op aandrang van hun organisatie, de vogels die voor de vangpijpen neerstrijken, te eten in plaats van ze te vangen. Trouwens, dat laatste mag ook niet wegens de tijdelijke sluiting van de jacht. 'In de sfeer van punch, bisschop, rotjes en sentimentaliteit heeft de NCRV een goed werk gedaan door verleden weck zaterdag op een onver bloemde en onthullende wijze voor de TV de krotten in de Haarlemmermeer en zo zijn er ook in Amsterdam en nog overal in het land ons te laten zien. En dan maar hoera-roepen voor de vrije bouw'. Terwijl het gemeentebe stuur roept om woningwetwoningen. Als men door Hoofddorp en Aals meer rijdt, ziet men allemaal mooie huizen. Maar achter deze Potemkin- fagade bestaat de ellende, die de NCKV ons deed zien. Op de laatste dag van het jaar moeten we daar maar eens goed over nadenken. Een binnenlands-politiek probleem voor dc christelijke politieke partijen. Allereerst!' Trouw. 31 december 1962. (Van onze weerkundige medewerker) De winter die tydens het afgelopen weekeinde zo snel terug kwam, gooit er nog een schepje op! In de komende nacht zal het bij af zwakkende wind en heldere hemel vooral ln het oosten cn noorden streng vriezen. Daar zijn plaatse lijk minima van -8 tot -12 graden Celsius te verwachten. Het ziet er naar uit, dat de winter zich ook dinsdag en woensdag zal kunnen handhaven. De zone van hoge druk van Groenland via de Noordzee tot Oost-Europa is stevig genoeg om depressies af te weren en een nieuwe aanval van Middel landse-Zeelucht is dan ook onwaar- schyniyk. De kans op sneeuw biyft voorlopig zeer gering. Ln Zuid- Scandinavië is het momenteel ook weer flink koud: Oslo vanmorgen -15 graden Celsius, Stockholm -17. Een Deens station gaf zelfs een uit- stralingstemperatuur van -21 gra den op. In ons land rapporteerde Schiphol -4; stations in Noordoost-Neder land -6 tot -7 graden, llannover -8, Slecswyk-Holstein -10. Oost- Duitsland plaatselijk tussen -10 en graden C. Uit de laatste gegevens biykt dat fn Midden-Europa met name Zuid- Duitsiand de winterkou terugkeert. i (Van een onzer verslaggevers) Bankierszoon en kunstverzamelaar A. E. Goldschmidt in New York krijgt_ een kostbaar bronzen beeld terug uit de verzameling van zijn vader, dat na de vlucht van de Goldschmidts voor de nazi's bij de Nederlandse miljonair E. Th. Kei ri tjes terecht ie os gekomen en door de ze aan het Keulse Walraff Richard- museum geschonken. De Arnhemse rechtbank heeft be paald dat het Keulse museum het beeld (van Gustave Daumier) moet teruggeven aan de heer A. E. Gold schmidt, die alle kopers van eigen dommen van zijn vader had gevraagd de kunstvoorwerpen terug te geven en zich had beroepen op justitiële uit spraken waarbij de teruggave van joodse goederen was gesteld. Nadat de heer Reintjes. de 78-jarige fabrikant uit 's-Heerenberg, die des tijds een fabriek schonk aan een Duitse stad en zijn kunstverzameling aan de stad Keulen afstond, geweigerd had op het verzoek ln te gaan, maak te de advocaat mr. E. Th. Fiesseman uit Amstelveen een proces aanhangig bij de Arnhemse rechtbank. Uit Keulen wordt vernomen dat men daar niet geneigd is gehoor te geven aan de uitspraak van de Arn hemse rechtbank. Het moet zeer waar schijnlijk worden gacht dat de heer Reintjes, gesteund door de stad Keu len. beroep tegen de uispraak zal aan tekenen. LAREN (ANP) Na een ziekte van enkele maanden is gistermiddag op 55-jarlge leeftyd te Laren overleden de heer J. Buurke,.sinds 1928 direc teur van hotel Hamdorff te Laren. Het hotel kreeg vooral bekendheid door de vele tentoonstellingen in de kunsteaal.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1