Glasbedrijf: industrie vol grapjes burgemeester opent nieuwe su E aan SW wint zaalvoetbal se aannemers Krediet voor herstel van kademuren zijn (weer) ontevreden over kans in eigen stad over arbeidsprestaties in de bouw-sector del 9 7.8 5.8 9.98 18.89 4.89 SLECHTS 9.98 9.98 1980 2.19 89 ct. 7.89 goedkoper' 6.89 3.89 3.89 RESTANTE ZOLANG DEVOORRAAD STREKT DAN REPARATIE Glasverbruik per hoofd der bevolking Onderscheiding voor H. Gordijn Woerden avond zonder stroom Bezwaar tegen prikklokken bij Levers Zeep V eilingnieuws UITVEi VACHTÜ Botsing door links rijdende bromfietser ENKELE DAGEN 6 H25 VRUE VOUK DONDERDAG 17 JANUARI 1963 r1 Eenduizenden flessen en flesjes, potten en potjes m rollen op de band vanuit de vormen hij de N.V. Verenigde Glasfabrieken aan de Schiedamse Bui tenhavenweg. Jaarlijks worden het er 160 miljoen. Breek baar glas, dat dan ook in veel gevallen slechts een kort stondig leven beschoren is. Daardoor laat die transparante stroom uit de sissende en stampende machines in de loeiende ovens niet af. Het Schiedamse bedrijf van de Verenigde Glasfabrieken (zus terondernemingen in Delft, Nieuw-Buinen, Leerdam en Maastricht), zal binnenkort zijn uitgebreid met een geheel nieuive fabriek en een ruime opslagloods met ruimte voor achttien miljoen flessen. •In die fabriek staat greeds nu) de grootste glasoven van Nederland, die ertoe zal moeten bijdragen dat in ieder geval aan de Nederlandse vraag naar glas als verpakkings materiaal kan worden voldaan. (Van een onzer verslaggevers) Ir, G. F. van dér Want, directeur van de N.V. Vereenigde Glasfabrieken noemt het glasbedrijf „een industrie vol grap jes". Daar zijn, zo zegt hij, dé wisselvalligheden in vraag en afnanïe; de uitéohderlijke wijze "waaróp het produkt tot stand komt en dan de voorkeuren van hen die het verpakkingsglas gebrüikeii en die de fabrikant voor de merkwaardigste verras singen kunnen plaatsen. Het glas heeft de eigenschap breekbaar te zijn. Die is toch door de industrie niet overgenomen. Nu al is de half afge bouwde „zevende fabriek" in gebruik. Men verwacht dat deze in maart geheel zal zijn voltooid, waarmee de glasindus trie in Nederland dan met een belangrijke aanwinst is verrijkt. SEIZOEN BEDRIJF GLAS BLIJFT De Vlaardingse aannemers klagen, dat zij in hun eigen stad weinig kans hebben. Het is de tweede maal, dat deze klacht wordt geuit. Zij vragen zich af of de bouw van fa brieken, scholen, kerken, banken en dergelijke door aan nemers buiten Vlaardingen moet worden verricht. De aannemers geven uiting aan hun zorgen in het jaarover zicht van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Be neden Maas. In het overzicht wordt erop gewezen, dat de kleine ge meenten rondom Vlaardingen, evenals die op de eilanden, zich gelukkig prijzen met de Vlaardingse bouwers. Deze hebben daar reeds enige hon derden woningen gebouwd of in aanbouw. Nieuw record Damespumps Steunschoenen Moccasins Herenmolières Werkschoenen Bromfiets laarzen J Pantoffels Wandel schoenen Jongens- molières Kaplaarzen Molières (Van een onzer verslaggevers) Ondanks de spiegelgladde wegen en de Ijskoude wind bestond er gisteravond een flinke belangstelling voor de officiële opening van een supermarkt van de coöperatieve verbruiksvereniging „Co-op Vooruitgang" in het winkelcentrum Plateau in Spijkenisse. Burgemeester P. J. Bliek van Spijkenisse verrichtte in aanwezigheid van vele genodigden de opening van de tiende coöp-supermarkt in Rotterdam en. omgeving. Mij stond 'uitvoerig stil bij de begrippen .samenwerking" en „vooruitgang" en memoreerde de groei van de coöperatie. Moderne kinderen noemde hij de supermarkten: „do jongens met de spijkerbroeken". Soms wel eens lastig (e beheren, maar zeker een teken des ttjds.. Hij besloot: „Dit wat geopend wordt is een monument voor alle stille werkers, maar tevens een op dracht voor de toekomst." Een van de verkoopsters bood mevrouw Bliek hierna bloemen aan. Voorzitter P. G. Schaap van Co-op Vooruitgang dankte voor de mede werking, die van de gemeente Spij kenisse werd ondervonden. Een voor beeld van geslaagde samenwerking werd het nieuwe bedrijf ook genoemd door de heer J. P. van Etten, die na mens Co-op Nederland enkele woor den sprak. Van hem was ook de wens dat Spijkenisse er in 1970 nog een grotere supermarkt bij mag krijgen. (Van een ortzer verslaggevers) Het Centraal Bureau voor de Statistiek heejt de Nederlandse krantelezer door de jaren heen al tal van malen verrast met spitse conclusies. Bat. die soms de indruk geven tamelijk gezocht ie zijn. geeft er dikwijls een speels tintje ddn. Spreekt het CBS ech ter van het glasverbruik per hoofd der bevolking", dan wordt daarmee een doodernstige zaak bedoeld, die men zeker niet In verband moet brengen met de consumptie var. gedistilleerd. Het getal 30, dat in '62 voor dit ■verbruik werd genoteerd, is zelfs min of meer een basis van de glasindustrie. Het geeft namelijk het aantal jlessen, jampotjes, mosterdvaatjes en al dergelijk glaswerk aan dat wij per man (vrouw) jaarlijks verbruiken. Ver bruiken dus niet bij de winke lier terugbrengen voor het dub beltje statiegeld óf voor de melk boer op de stoep tettert. Br gaat in een jaar heel wat aan glas als verpakkingsmateriaal doof onze handeh. Dertig stuks komen er niet meer heel uit. Die breken we, oj gooien we weg. Zoti dat niet het geval zijn, dan was het economisch bestaansrecht aan de Nederlandse glasindusric Voor één goed. deel Vervallen. Niet té voorzichtig dus Overigens is het glasverbruik pér hoojd der bevolking in de jaren na de oorlog sterk gestegen. Het Amerikaanse verbruik bena deren we echter nog met geen stukken. Daar immers ie de „no return"-verpakking populair ge wordenhet mèlkflesje dat men sortder bezwaar weg kan gooien na de inhoud ervan te hebben gebruikt. Zoals wij dat met de lege. tandpastatube doen. Vanmorgen is op het stadhuis te Schiedam aan de heer H. Gordijn, P. Potterstraat 16a, de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in brons uitgereikt. De heer Gordijn viert vandaag zijn 40-jarig jubileum bij de Nederlandse Klink nagelfabriek. Hij werd toegesproken döor de burgemeester die hem ver volgens het ereteken op de revers spelde. Dé christelijke gymnastiekver eniging Animo houdt vanavond een ledenvergadering* in de Rank aan de Schiedamse vee j in Kethel. De bijeen komst begint om aéht our. DONDERDAG Bioscopen: MONOPOLE*. Puberteit, a en 8 uur ,18 jaar). Ölversen; MUSIS SACRUM: Ned. Ver. v. Huis vrouwen. 2 uur. PASSAGE-THEATER: Katholieke Kring, toneel s.AsslAsal 8 u. VRIJDAG Bioscopen: jteNOPOI-E: Róbla Koixl en de j>l- rSteh <14 ïr) s, 7 en 9-13 Uur. PASSAGE: ®1 Cld (14 jr.) 2 en 8 uur. Diversen: IRENE: Prinses Margrleslonds. 2 u, WIJKCENTRUM: cöntactavönd Gra fische Bond. 8 uur. MU6IB AACSOM: Brandweerlieden feestavond, 8 uur. feTEDELUK MUSEUM: opening ten toonstelling -Spiegel aan de Wand- In de Schiedamse fabrieken Van het Vegla-concem wordt nog uitsluitend het witte glas ge maakt, bij voorkeur in grote se ries. Flessen en potten als ver pakkingsmateriaal voor de indu strie verlaten de fabriek met aan tallen van tien- en honderddui zenden. Van de zeven fabrieken, die men tot dusver bouwde op het Schiedam se terrein zijn nu de „vijfde", de „zesde" en de „zevende" in gebruik. Deze naamgeving is een traditie ge worden, die de groei van de Schie damse glasindustrie weergeeft. Iede re fabriek was groter dan de vorige. De i,zevende" heeft echter veel taken overgenomen; hij is daartoe ook uiterst modem geoutilleerd. De Vegla levert buna zeventig pro cent van de hoeveelheid gebruiksglas, die er in Nederland wordt vervaar digd. Daaraan heeft de Nederlandse markt echter nog niet voldoende. Voornamelijk uit Duitsland en België wordt er ingevoerd, betrekkelijk wei nig, „maar juist genoeg om ons er aan te herinneren dat we geen al leenheersers zijn," aldus de heer Van der Want. Torenhoge stapels kisten, gevuld met glaswerk van allerlei aard, staan op het terrein van de Vegla overal. Daarenboven zijn de opslagloodsen bijna tot de nok gevuld. Deze voor raden zijn hier om de Nederlandse markt ogenblikkelijk van dienst te kunnen zijn. Die vraag naar glos wisselt met de seizoenen. „Wij zijn, hoe vreemd het ook klinkt, een seizoenbedrijf," verklaart de heer Van der Want, „tegen de december-feestdagen is er in de af name een plek te constateren. De melkleveranclers bijvoorbeeld moeten dan een groter aantal flessen in de roulatie brengen dan gewoonlijk om- WADDINXVEEN Op de Kerk- weg nabij de Jan Ligthartsehool vond dinsdagavond een aanrijding plaats tussen een personenauto van de heer R. den H. die in de richting van de hèfbrug reed en een auto van de heer v. O. uit Boskoop, die uit tegenovergestelde richting kwam. De oorzaak van de aanrijding was een bromfietser die links van de weg reed en die In gesprek was met een voetganger. De heer den H. moest plotseling naar links uitwijken voor de bromfietser en slipte hierbij, waar door een botsing ontstond met de auto van de heer v. O. Beide wagens werden materieel aanzienlijk beschadigd. dat zij voor meer dagen melk ver kopen. En als we een warme zomer krijgen, springt de verkoop van fris dranken mét grote cijfers omhoog. Ook daarvan ondervinden wij de te rugslag." Men deelt in de kringen der des kundigen niet de mening dat het glas zijn functie zal moeten afstaan aan de plastics. Behalve de conventie Is daar onder meer de omstandigheid dat kunststoffen niet bestand zijn tegen de hoge temperaturen die glas kan verdragen. Niet iedere opdracht die de Vegla krijgt is economisch te verwezenlij ken. Kleine series tonen niet de moeite vormen ervoor te maken. Het in produktie nemen van een bepaald ontwerp vergtr immers een omscha keling van een goed deal der fabri cage. Ondanks alle „grapjes", die de glasindustrie hen die erbij be trokken zijn toont, blijft de drup pel rood-gloelend en vloeibaar geworden zand de voornaam ste grondstof onverstoorbaar in de vormen vallen in de groot ste glasfabriek van Nederland. MAASSLUIS. - Dinsdagavond or ganiseerde de v.v. Excelsior la de Veilingbal te Maasland weer zaal voetbal-wedstrijden, Het geheel, dat ging tussen S.V.V. uit Schiedam, Spartaan "20 uit Rotterdam en Ex celsior uit Maassluis was zeer geani meerd. S.V.V. bleek de beste spelopvattin gen te hebben voor zaalvoetbal door de bal snel te spelen en positie te kiezen. Dit had tot resultaat, dat de Schiedammers dan ook de meeste wedstrijden wonnen met grote cij fers. Zij werden eerste in deze spor tieve kamp, Spartaan '20 en Excelsior deden niet voor elkander onder, wonnen beiden twee wedstrijden. S.V.V. vijf wedstrijden. De uitslagenS.V.V.—-Excelsior 7—3, Spartaan—S.V.V. 23, Excelsior Spartaan 6—5, Excelsior—S.V.V. 38, S.V.V.—Spartaan 2—1, Spartaan— Excelsior 2—1, SpartaanS.V.V. 32, ExcelsiorS.V.V. 28 en Spartaan- Excelsior 34. Vanavond (donderdag) te 7.15 uur heeft in de Veilinghal de ontmoeting plaats Excelsior MaassluisHillesluis. WOERDEN Woensdagavond tus sen zeven uur.-en. half negen.heeft het grootste deel, van .Wperden.zon-' der stroom gezeten: Met de" lampen in de woningen floepten ook dc straatlantaarns- uit In binnenstad én buitenwijken. Alleen in Woerden-west bleef het licht branden, al viel de spanning enkele malen bijna geheel weg. Velen kwamen in moeilijkheden, vooral in de tehuizen en vergaderzalen. Zo konden de jongens en meisjes die naar catechisatie moesten en een aantal verenigingsmensen voor repe tities en vergaderingen, weer onver- rlchterzake naar huis terugkeren. De nieuwe supermarkt is de tweede zaak van de Co-op Vooruit gang in Spijkenisse en de tiende in zijn soort in Rotterdam en om geving. Het is een van de eerste bedrijven, die ai op gang zijn ge komen in het nieuwe Plateau. Het bedrfjf heeft een speciale dieetgroep (zoutloos, suikervrij) en een uitgebreide wijnafdeling, terwijl er ook vers vlees, zuivelprodukten, groenten en tabak verkrijgbaar zijn. De jaarlijkse groepsvergadering van de Vakgroep Zeep en Wasserijen van de Algemene Bedrijfsgroepen Cen trale, die gisteravond In het Vlaar- dlngse Voiksgebouw is gehouden, was een aangelegenheid van werknemers bij de Levers Zeep Maatschappij N.V. De voorzitter van de vakgroep, de heer H. Ranshufjsen, kon geen werk nemers of werkneemsters uit de was serijen welkom heten; zij lieten ver stek gaan. Niettemin, was de zaal vol. Bij het agendapunt over wijzigingen in de c,a.o., die per 30 april afloopt, werden door de aanwezigen een aan tal opmerkingen gemaakt. Velen wa ren van mening, dat het aantal va kantiedagen, dat thans 13 werkdagen bedraagt, moet worden uitgebreid. Er waren bezwaren tegen een afwijken de vakantieregeling voor het kantoor personeel Een der aanwezigen vond het beslist niet prettig, dat bet fa- briekspersoneel verplicht is tot het zo genaamde klokprlkkcn en zich te laten visiteren. Als er overwerk gemaakt moet wor den, zou het misschien wenselijk zijn om de volgende dag later te beginnen en dus te komen tot een slaap-uren- regellng, aldus een lid. Een verhoging van de toeslag voor nachtdiensten werd wenselijk geacht. De distrlctsbestuurder van de ABC, de heer S. Oosterhuis, deelde mee, dat de SER voor de volgende loenronde een gemiddelde verhoging van 2,7% heeft geadviseerd. Ook hi) was van oordeel, dat klokprikken en visiteren onaangenaam was. Over de vakantie regeling zei de heer Oosterhuls, dat ln landen als Zweden, Duitsland, België en frankrijk betere bestaan. Dit zal ook een punt van gesprek zijn bij de onderhandelingen tussen werk gevers en werknemers.. Voorlopig heeft-het «Centraal So ciaal Werkgevers* Verbond catego risch verboden, 'dat de leden uitbrei ding van vakantle-toestaan.-Maardat zint ons niet, aldus de districtsbe- ststuurder. Over een verhoging van de nachttoeslag zei de heer Ooster huis, dat dit buiten de richtlijnen van de Stichting van de Arbeid valt, Bfj de bestuursverkiezing stelden de leden J. Broxs en G. v. d. Plank zich niet herkiesbaar. In hun plaats wer den gekozen de heren J. Bestman en B. Baltus. In september 1962 dreigde de ka demuur aan de Burgem. de Jongkade nabij de spoorwegovergang in de ha ven te storten. De loodsboot, die daar ligplaats heeft werd ln veiliger vaar water gemeerd. De raad stelde een krediet van ƒ90.000 beschikbaar om een nood voorziening te treffen. Dit werk is inmiddels uitgevoerd door het slaan van een stalen damwand. De mum- werd tot aan de waterlijn afgebro ken. De verzakking van de muur. die in 1923 werd gebouwd, is naar de me ning van B. en W. In hoofdzaak te wijten aan de geweldige toename van het verkeer naar de buitenhaven-en de veersteigers. B. en XV. hebben de raad verzocht opnieuw een krediet beschikbaar te stellen om de kademuur definitief te herstellen. Het bedrag loopt in de honderdduizenden. Aan het rijk is financiële mede werking verzocht, daar "deze ook werd gegeven bij de bouw van de oude muur en de muur ook dienst doet als grondkering voor de Rijks weg nr. 21 naar de veersteigers, ter wijl verder de loodsboten aan de muur gemeerd worden. ZWIJNDRECHT Andijvie 96— 121, veldsla 390, rodekooï 30—50, gelekool 30—39, groenekool 14—16, boerenkool 37—49, uien 20—34, witloi AH 66—91, idem BH 62—85. spruiten AI 93—106, idem BI 89—97, idem Dl 74—107, sia AI 15—30, idem Cl 7—11. Wat de ondernemers in de bouw sector verontrust, Is, dat tegenover hoge lonen maar matige arbeidspres taties staan. In de loop van 1962 fs getracht daarin enige verbetering aan te brengen door Invoering van een nieuw tariefsysteem. Deze poging liep op een mislukking uit, omdat de overheid weigerde de betreffende c.a.o. goed te keuren. De bestaande en onbevredigende regeling -vordt voorlopig gehandhaafd en het pro bleem is voor nadere studie naar een commissie verwezen. Het totaal aan werk, waarvoor de rijksgoedkeuring wordt aangehouden, neemt snel toe. In het hele land overschrijdt het de 2 miljard, met uitzondering van de woningbouw. De vraag naar het verriohten van on derhoudswerkzaamheden neemt ver dei- ai. Als oorzaak noemt het over zicht het f§it dat steeds meer men sen zelf karweitjes opknappen en het toenemende aantal arbeiders, dat in de vrije tijd klusjes doet. Een wette lijke regeling tegen deze 'zwarte' ar beid is dringend gewenst. Van groot belang voor de gemeen, ten langs de Nieuwe Maas en Nieu we Waterweg acht men de vaststel ling van woning-contingenten voor de duur van drie jaar. Een betere continuïteit en planning zou daar door mogelijk worden, terwyi de kos ten lager worden en de kwaliteit ver betert, Steeds meer kleinere gemeen ten gaan over tot het voorbereiden en uitvoeren van wonfcgbouwptoa- nen op langere termijn. Dit betekent voor de aannemers, dat er hogere eisen aan hun organisatie worden ge steld Dat wordt door de bona fide bouwers toegejuicht. In grote delen van Nederland ko men aanzienlijke afwijkingen voor. als het reële loonpeil als maatstaf wordt genomen. In het gebied van de Beneden Maas komen deze ver schillen ook plaatselijk voor. In het bijzonder daar, waarvele grote pro jecten in uitvoering xün. Voor de burgerpatroons was 1963 een bevre digend jaar. Het tekort aam arbeiders is echter groot en neemt nog steeds toe. Het Handelsregister van de kamer verwerkte 443 nieuwe inschrijvingen (in 1961: 467), waardoor het aantal werkelijk bestaande ondernemingen steeg tot 6384 (6334). Tegenover de nieuwe inschrijvingen stonden 393 (357) doorhalingen van ingesenreven zaken. Er werden 1170 (1320) wijzi gingen ln het Handelsregister aan gebracht. Een kleine stijging viel waar te ne men bij het aantal faillissementen, dat werd uitgesproken. In '61 bedroeg dit 14, terwijl in 1982 totaal 19 zaken failliet werden .verklaard. De verde ling over de verschalende gebieden Is: Vlaardingen 6 (6), Schiedam 11 (6), Maassluis en Maasland 1 (0) en de Eilanden 1 (2). De afdeling vesugingsregellngen verzette in 1962 een flinke hoeveel heid werk. In de eerste helft van het jaar werden enige vestlgingsbeslul-. ten afgekondigd in de textiel- en meubileringsbranche en voor de am bulante handel. Het aantal schrifte lijk verstrekte adressen uit het Han delsregister verdubbelde en was 20.800 (10.600). Een nieuw record werd bereikt bij het afgeven van certificaten van oorsprong, nl. 9527 (in 1961: 8918). Er werden 756 (1038) legalisaties verricht. Bi) de kamer kwamen ln 1982 505 vestigingsaa&vragen binnen. Daarvan behandelde de kamer 488 stuks en andere instanties behandelden er 19. Aan hét eind van het jaar waren er nog li aanvragen in behandeling. Hetaantal vergunningen volgens de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 dat werd verleend was 57. Er werden 283 aanvragen om een vergunning vol gens de Vestigingswet Bedrijven 1954 behandeld. Bvoor dames van 1590 nü] voor meisjes van 9.95, v.a. voor kinderen van 9.95, va. van 17.90, nü van 1990, nü van 6.95, nü van 1490, nü van 1490, nü van 25.90, nü zuiver wol, van 395 nü voor kinderen v.a. van 1490 nü van 995, v.a. v.a. voor kinderen van 695, va. v. LENNEPSTEAAT 16 KOORDMOIEN- S TRA AT 11 Tel, S7410-39373-843S7 4

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 2