Christelijk Nationaal Vakverbond: en z niet in Ziekenfondsraad Einde van havenstaking in zicht overvallen taxichauffeur 2 aspirantagenten houden wagen aan bij overweg. 4Twist slecht voor de 24 januari laatste dag TOTALE UITVERKOOP TOLENAAR's Resultaat na één minuut Nieuwe kle in handel gebracht Drie tankers vast in ijs op de Waal Man meldt zich: man gedood Van der Putten schrijft weer aan minister Veerboot zinkt -119 doden Twee gewonden bi j gasexplosie in Tiel Telefoonkabel bevroren D AF-directeur demonstreert in de VS w w KORTING op alle restanten f - PAGINA 3 HrST VRIJE VOLK MAANDAG 21 JANUARI 1963 Koninklijk praatje (Van onze sociaal-economische redactie) Het Christelijk Nationaal Vakverbond gaat akkoord met de verwijdering van de ziekenfondsen en de medici uit de Zieken fondsraad, zo blijkt uit een adres van het CNV aan de Tweede Kamer. Belgische arts: Tegen verruiming van alle voorraden van meubiiering wegens van de vestiging Lijnbaan 53, Rotterdam (Van een onzer verslaggevers) De Amerikaanse onderneming 'Polaroid Corporation' is er in geslaagd een fotocamera en een nieuw type film te vervaardi gen., waarmee kleurenfoto's in korte tijd kunnen worden opge nomen, ontwikkeld en afgedrukt. Het gehele proces speelt zich in zestig tot negentig seconden af in het binnenste van het fototoestel. Maandag brengt deze Amerikaanse maatschappij haar vinding in tientallen landen gelijktijdig in de handel. Bijvoorbeeld: naturel-noten eetkamer Lod. XV slaapkamer comb, wandmeube! notenhout of palissander eiken Lod. XV rundlederen fauteuil Artifort fauteuil 2-zits Arflex banken losse dressoirs/barmeubeis van f 1200 voor van f 5400 voor f2700 van f 2000 voor f 1000 van f 1700 voor f 850 van f 265 voor f 13250 van f 990 voor f 495 van f 570 voor f 285 consoles met Port d'Or marmer van f 130 voor gjj grote collectie meubelstoffen w.o. Velours d' Utrecht netto prijzen vanaf f 10. p-m. O grote partij gordijn coupons netto prijzen vanaf f4.75 per coupon Rik van Looy: tijdrit anders niet in Tour Kortebaan wedstrij d Grote Beer eerst morgen in Rotterdam heeft De prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke hebben za terdagavond met enige vrien dinnen 'de voorstelling 'Kaprio len' van de Weense ijsrevue in Hilversum bijgewoond. Dit bezoek was het slot van een intiem feestje ter gelegenheid van de twintigste verjaardag van prinses Margriet op het paleis Soestdijk. Tijdens de pauze (zie foto) hebben 'de prinsessen langdurig gesproken met de ster van de Weense show, Joan Haanappel. De prinsessen waren ongemerkt de Expohal binnengeloodst. AMSTERDAM (ANP) De ex technisch hoofdambtenaar van het ministerie van Defensie, de heer F. H. van der Patten uit Bussum, heeft op 16 januari jl. een brief ge richt aan de minister van Defensie, Ir, S. H. Visser, waarin hg zich op nieuw beklaagt over het uitblijven van de door Van der putten ge vraagde ministeriële rehabilitatie. ïn zijn brief zegt de heer Van der Putten onder meer: 'Zo ben Ik thans op het punt ge komen, dat het voor mij financieel niet meer verantwoord is nog lopen de eindeloos gerekte procedures, die niet de hoofdzaken betreffen, voort te zetten. Ik wens scherp te stel len, dat mijn ontslag een door u ge creëerde bijkomstigheid was, waar mede de aandacht- van de hoofdza ken werd afgeleid. Immers de hoofd zaken zijn nog steeds de onverkwik kelijke zaken, die ik als hoofdambte naar helaas Jarenlang heb moeten rapporteren en die tot op de huidige dag niet of niet behoorlijk zijn on derzocht. Zodoende werden de schuldigen gesauveerd en bleef ver betering van bestaande toestanden uit.' NEW YORK (AP). De haven arbeiders hebben zondagavond het voorstel van de presidentiële com missie aanvaard om een einde te maken aan de 29 dagen oude staking in de havens langs de Oostkust en aan de Golf van Mexico. De reders beraadslagen nog over het voorstel, In het voorstel voor een totale ver hoging (lonen plus bijkomstige voor delen) met 39 dollarcent is een ver hoging van het uurloon met 24 dol larcent begrepen. De onderhandelaars voor de ha venarbeiders hebben ruim twee uur over het voorstel nagedacht, terwijl de reders dineerden. Vervolgens brachten z(j een bezoek aan de de mocratische senator Wayne Morse, die zij mededeelden, dat zij het voor stel aanvaardden. Een - afwijzing van het voorstel door de reders zou tot een optreden van het Congres kunnen leiden, De Australische Labourpartij zal de regering verzoeken in westelijk Nieu v Zuid-Wales een reservaat in te richten voor kangoeroes om deze diersoort voor uitroeiing te behoe den. Het onderschrijft de opvatting van minister Veldkamp, dat de Zieken fondsraad op dezelfde wijze moet worden samengesteld als andere organen van de sociale verzekering. Dat wil zeggen dat de Raad zal bestaan uit ver tegenwoordigers van werkgevers en van werknemers en Kroonleden. Met de strekking van het ontwerp- Ziekenfondswet van minister Veld kamp kan het CNV zich in het ai- gemeen verenigingen. Het meent echter, dat principiële wijzigingen alleen kunnen worden aanvaard ais de meningen daarover niet of nage noeg niet uiteenlopen. (Van een onzer verslaggevers) In het Huis van Bewaring te Eoermond zijn drie jonge Ameri kaanse militairen opgesloten die vrijdagavond bij het Midden- Limburgse Linne een taxichauffeur hebben overvallen. Het "drietal, James Clark (19), Ronny, Taylor (20) ,en Eduaxd van Duren (21), wiens grootouders van Nederlandse afkomst zijn, is op last van de groepscommandant van de rijkspolitie te Linne in verzekerde bewa ring gesteld. De taxichauffeur, Lambert van der Burgt (44) uit Maastricht, had de militairen In Maastricht opgepikt. Zij moesten naar Roermond, zo maakten Z'J de chauffeur duidelijk. „Tijdens de rit hebben wü, voor zover dat ging, wat gepraat," aldus de chauffeur. ,,Zjj vertelden dat zij eigenlijk naar Amsterdam moesten en vroegen of ik hen daar niet naar toe wilde rijden. Ik voelde daar echter door de slechte wegen weinig voor en weigerde." De rit ging verder en de Ameri kanen drongen niet verder aan. B(j Linne verzocht een vaa de militai ren de chauffeur te willen stoppen. Toen h(j was uitgestapt werden de bedoelingen duidelijk: het portier van de taxi werd aan de kant van de chauffeur opengerukt en geza menlijk ranselden de jonge Ameri kanen de chauffeur uit de wagen. Deze verweerde zich heftig en pro beerde tevergeefs het contactsleutel tje te bemachtigen. In een ijzige koude wind moest de chauffeur machteloos toezien hoe de Ameri kanen met z(jn wagen met grote snelheid in de richting Roermond verdwenen. I Dé heer Van der Burgt ls toen naar het dichtstbijzijnde huis gelo pen, waar hij iicht zag branden en sloeg alarm. Op de ruiten kloppend en roepend om telefoon en politie trachtte h(j de bewoners te bewegen hem binnen te laten. De oudste zoon belde de rijkspoli tie in Roermond. Daar kwam men onmiddellijk in actie en werd de be schrijving van de auto, een Chevro let, per telex verspreid. Dit leidde ertoe dat twee jonge, pas van de politieschool gekomen aspirantagen ten in Den Bosch een uur later, het was inmiddels tien uur geworden, een goede beurt maakten. Zy ontwaarden In een patrouille wagen de taxi voor een gesloten overweg en zonder veel moeite slaag den zijerin de militairen te arres teren. De taxi werd nog diezelfde avond teruggereden naar Linne en de mili tairen, die diénst doen b(j de US Army in Mannheim, werden op transport gesteld naar Roermond. In Linne vond de rijkspolitie achter in de taxi een opengeklapt mes, dat aan een van de militairen bleek te behoren. De houding, die de in burger ge stoken militairen aannamen tijdens het verhoor van de politie, was bij zonder grof. Weinig onder de indruk verklaarden zij lawaaierig dat zij op weg waren naar vrienden en vrien dinnen in Amsterdam. Toen de poli tie ontdekte dat geen van drieën geld op zak had, deden zij wat duis ter; daar waren zij onderweg wel aan gekomen. Zaterdagmiddag is de taxichauffeur door de politie geconfronteerd met zijn overvallers. De heer Van der Burgt herkende ze onmiddellijk. „Deze", zei hij, op één van hen wij zend, „nam een bokshouding aan. De twee anderen sloegen me van ach teren op het hoofd." (Van onze Brusselse correspondent) Het dansen van de twist leidt, vooral bij jonge vrouwen, soms tot ernstige schade san kniegewriebten. Dat betoogt de Belgische arts Jean Toussaint, werkzaam als chirurg in de kliniek van de Vrije Universiteit te Brussel, in een studie In het blad „Medisch Brussel". Ia Frankrijk en Engeland, schrijft dr. Toussaint, werden ook al enige gevallen gesignaleerd. Ik zelf kreeg de afgelopen maand drie meisjes te behandelen, Frangoise, Michelle en Chantal. Alle drie hadden zij ernstige blijvende beschadigingen opgelopen aan het kniegewricht. Dr. Toussaint gaat in op alle medische details van het verschijnsel. Het letsel wordt vol gens dj'. Toussaint voornamelijk ver oorzaakt, doordat men, terwijl men de voet plat op de grond houdt, met het scheenbeen draaiende bewegin gen uitvoert, waarbij de knie wordt meegetrokken, echter in een rote rende beweging die bij normaal ge bruik nimmer van de knie wordt ge vraagd. SEOEL (AF). De politie van Zuid-Korea heeft bekendgemaakt, dat 118 personen 79 mannen en veertig vrouwen die zich aan boord bevonden van de vrijdag ten zuiden van Seoel gezonken veerboot Yoen Ho zijn verdronken. Er is slechts één overlevende, De boot zonk tijdens een hevige storm. Tot de slachtoffers behoort de ge hele bemanning van zeven koppen. Het CNV is tegen een verruiming van de werkgebieden der ziekenfond sen. 'Zolang er vrijheid blijft be- 1 staan van artsenkeuze, ziekennois- keuze en die van andere verpleeg inrichtingen, is een op levensbe schouwelijke basis gefundeerde opzet van het ziekenfondswezen naar onze mening gewenst, noch noodzakelijk.' Het verbod voor de ziekenfondsen om eigen instellingen, zoals optiekza ken, te exploiteren, heeft niet de in stemming van het CNV. De activitc'- ten van ziekenfondsen op dit ge bied hebben tot goede resultaten ge leid. Niet onbelangrijke kostenbe sparingen waren er het gevolg van. Een premie naar draagkracht voor de vrijwillige verzekering kan vol gens het CNV in de huidige opzet niet worden gerealiseerd. Het is na melijk waarschijnlijk, dat beter ge situeerden met lichte ziektekosten- risico's zich niet voor de vrijwillige verzekering zullen aanmelden. Het zal blijken, dat het voor hen aan trekkelijker is een particuliere ziekte kostenverzekering te sluiten. Advertentie IJd 0 F HEFFING Ai eerder waren technici erin ge slaagd een procédé te vinden, waar door zwart-wit opnamen in enkele se conden konden worden ontwikkeld. Het voordeel van deze ver doorgevoer- automatisering is vooral de snelheid, waarmee het gehele proces verloopt. Vrgwel onmiddellijk na de opname is het resultaat te zien. Vooral bij de kleurenfilm scheelt dit aanmer kelijk. In plaats van minimaal on geveer 186 mjnuten komt de afwer- kingstijd nu óp ongeveer anderhalve minuut. Bij de tot nu toe gebruikelijke :kleurenfotografie werden positieve ikleuren gevormd na de belichting, (door filtering. In dit opzicht wijkt [het nieuwe procédé principieel af. In de fabriek worden de kleurstoffen reeds gevormd. Ze zijn opgenomen in de negatieve filmstrook. De fase van de negatieve ontwikkeUng wordt overgeslagen. Hierdoor worden de onzekere factoren bij de ontwikke ling weggenomen. Tijdens de afwer king kan op de kleuren geen invloed worden uitgeoefend. Bij de verwer king blijven bovendien de kleuren onveranderd. Hierdoor wordt het kleurscala groter, omdat deze niet meer wordt gevormd door koppeling van kleuren, maar door de zuivere verfstoffen die het negatief bevat. Een van de nadelen van dit nieu we systeem is het ontbreken van een houdbaar negatief. Tijdens de ontwikkeling van het beeld liggen de negatieve en positie ve filmrol tegen elkaar aan. Ze be wegen zich in een cassette tussen twee walsrollen door» Tussen de twee stroken bevindt zich een capsule met een basische vloeistof. Als de cap sule door de rollen wordt ((jngedrukt brengt deze vloeistof door diffusie een omkeer-overdracht van het beeld tot stand. Het negatief wordt hier bij vernietigd. De positieve afdruk komt na nog enkele chemische be werkingen naar bulten. De foto ls afgedrukt. Technici zijn op het oaenfeBk be zig het procédé zodanig te verande ren, dat ook het negatief bewaard blijft, zodat de foto meermalen kan worden afgedrukt. In de toekomst zal' het waarschijnlijk mogelijk zijn de Polaroid-cassettes in verschillen de cameratypes te gebruiken. (Van een onzer verslaggevers) Midden in de Waal, tussen Tlel en Ophemert, liggen sinds zater dagmiddag drie lege tankschepen vastgevroren. De 25 opvarenden wachten een beetje ongerust af wat er gaat gebeuren als het ijs op de rivier gaat kruien. De mannen kunnen zij het moeilijk over het ijs aan de kant komen om eten te halen. Er zijn geen vrouwen of kinderen aan boord van de schepen. TIEL (ANP) Omstreeks half elf vanmorgen zijn bij een gasexplosie in Tiei twee personen gewond. De materiële schade is nog niet te schatten. De 18-jarige mejuffrouw De Bie was achter in de slagerij van de heer Manasse bezig een fles met gas in een teil warm water té ontdooien. Toen het gas tot ontploffing kwam, kreeg het meisje zeer ernstige ver- wondingen. Zij is onmiddellijk naar het ziekenhuis „Bethesda" ju Tiel overgebracht. De slager, die in de buurt stond, werd vrij ernstig aan het hoofd ge wond, maar kon na in het zieken huis te zijn behandeld, naar zijn wo ning waar een grote ravage was ontstaan terugkeren. Niet alleen zijn bü de ontploffing tientallen ruiten in een straal van dertig tot veertig meter verbrijzeld, maar ook muren werden ontzet. De tahkboten (Coblenz, 1700 ton. Tempelhof, 1000 ton, en Minden, lOQö ton) hadden in een groot konvooi ge varen. De andere schepen uit dat konvooi waren voor Tiel het Amster dam-Rijnkanaal opgevaren om te proberen via Vreeswijk in Rotter dam te komen. Twee andere schepen hadden de Tielse vluchthaven opge zocht. De drie tankers voeren met de ijs- breker Argo door. Toen de Waal za terdagmiddag vrij plotseling dicht ging, werden de drie schepen daar door overvallen. Drie ijsbrékers pro beerden de tankers te ontzetten, maar die poging mislukte. Alleen de Argo kon door de pas gemaakte vaargeul ontsnappen. Het Nederlands Studentenorkest is, na zijn succesvol optreden in Croy don, vanochtend vroeg met de nacht boot in Hoek van Holland terugge keerd. Bij aankomit bleken de' in strumenten niet te zijn meegekomen. Volgens telefonische informaties was de auto met deze instrumenten on derweg naar Harwich in de sneeuw blijven steken. Enige uren. later kreeg het. orkest bericht dat de auto intus sen was uitgegraven en de dagbooi zou kunnen halen. Bij hun aankomst op het station Liverpool in Londen werd deze foto gemaakt. De 21-jarige Alma Weeda een Haags meisje dat m Londen op het Studenten Orkest wachtte, gaf een kaas aan stations chef Clemmett, (links). Hans Met horst gaf een solo ten beste tijdens de overhandiging van de kaas. (Van een onzer verslaggevers) Ais gevolg van de zeer strenge vorst is zaterdag een storing opge- sredsn in de telefoonkabel Hengelo 'O)Oldenzaal. Door de bijzonder lage temperatuur heeft zich in een zogenaamde ijzeren spoelenput door oevriezing van smeltwater ijsafzet ting gevormd. Er raakte een las defect en de lijn was niet meer te gebruiken. De PTT heeft de verbinding provisorisch her steld. (Van onze Brusselse correspondent) Rik van Looy z... niet deelnemen aan de Tour de France wanneer de organisatoren blijven bij hun besluit geen rit tegen het horloge in te las sen. Rik van Looy heeft dit, nog maals, verklaard tegen een redacteur van het Bruselse blad Lc Feuple, die hem te Palma interviewde. HX-AMBACKT. Ido's IJsclub had zaterdagmiddag een korte baan- wedstrijd georganiseerd waarvoor een twintigtal deelnemers hadden inge schreven. De felle ko ..;e kon velen er niet van weerhouden dit sport evenement gade te komen slaan. Op zeer sportieve wijze heeft de wedstrijdleider de verliezers van de eerste keer nog een kans gegeven hun krachten tegenover een andere partner te meten. De uitslag is: I. A. van Berge ijk, Piershil: 2. J. Klein, Zuid-Beijerland: 3. N Ny- mans, HX-Ambacht; 4. B. de Man, 's-Gravendeel; 5. J. van Oorschot, Rijsoord; 6, J. Lodder, HX-Ambacht DETROIT (AP) Dr. Huub va. Doorne DAF-directeur demonstreer, thans in Detroit voor het Amerikaan se leger de variomatlc van de DAF zoals deze in militaire voertuigen toe gepast kan worden. Vrjjdag heeft h(j gezegd optimis tisch te zjjn dat het Amerikaanse le ger zai besluiten de DAF-transmlssic in sommige van de legervoertuigen tr gaan toepassen. Van de zijde van het leger onthoudt men zich van com mentaar totdat een beslissing geval len is. Dr. Van Doome zei dat de varionia- tic-transmissie van.de DAF 750 oo' geschikt gemaakt kan worden voor zwaardere voertuigen. Hij wees erop dat er geen verge lijkbare Amerikaanse constructie be staat. Dr. Van Doorne is reeds een week in de VS. In Washington zal hij een bespre king hebben met de Nederlandse mi litaire attaché en waarschijnlijk ook met de Amerikaanse militaire autori teiten. verder de toepassingen van de varkxnatic te beepreken. WAGENINGEN (ANP) De 22 Jarige timmerman J. G. uit Ede zich bij de politie van Wageningen gemeld -met de mededeling, dat h|j een man heeft gedood. Op de door de timmerman zondag aangewezen plaats, achter een pand aan de Van Beunlngenstraat, vond de politie het lichaam van de 55-jarige ongehuwde tabaksbewerker B. P., uit Wagenin gen. Waarschijnlijk is het slachtoffer door wurging om het leven gebracht. De timmerman heeft nog geen steek houdende verklaring afgelegd en be perkt zich tot de mededeling met P. te hebben gevochten. Omtrent de toedracht van de twist kan hjj zich nog niets herinneren. De Justitie heeft de zaak in onderzoek. AMSTERDAM (ANP) Da Groote Beer, die maandagochtend in Rot terdam verwacht werd, heeft als j volg van zware oosters tonnen circa I 34 uur vertraging. Het schip, dat on geveer 250 passagiers aan boord heeft, voornamelijk ouders vaa emi granten in Australië en Nieuw-Zee- l&nd, wordt nu dinsdagochtend in Rotterdam verwacht.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1