Ook koelkasten bij de VIVO ƒ5.773.740,67 voor Het Dorp Min. Toxopeus: Vertrouwen op samenwerking Haag-Zoetermeer r Kortsluiting oorzaak van ontploffing in Katwijk Bekentenis in wurgingszaak Wageningen ZO ZOUT HEB HET NOG NOOIT GE DRON KEN Geen lek, maar wel explosie Hoger pensioen in de textiel de doos] es Man (39), die vrouw wurgde, ontslagen van rechtsvervolging Kwaliteit Jongen (7) komt onder trein Zaak dodelijke injectie voor Hoge Raad Gcesn voetbal KLOOSTERBALSEM Mr. J. Klaasesz 'In de schaduw van morgen9 en van heden 'Wanbeleid' Stijgende lasten m Oudstrijders- voor v. d. Putten op bres School in Woerden uitgebrand Nehroe wil niet praten met China Twee tankwagens uitgebrand Kerkelijke beroepen Bouwplaten plakt u met VELPON van Ceta-Bever^jf grote tube. HET VRIJE VOLK - WOENSDAG 23 JANUARI 1963 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) „Grote schade dreigt als we het probleem van de luchtverontreiniging niet de baas wor den. Technisch is dat mogelijk, mits we het geld ervoor beschikbaar stellen en er de bereid heid is bij industrieën en overheid. Bij de oplossing van dit beklemmende probleem moet men de gezondheid van de mens tot uitgangspunt nemen. Die zal voorop moeten staan terwille van de leefbaarheid van ons gewest." (Van onze soc.-econ. redactie) Binnenkort zal men ook koelkasten en andere elektrotechni sche artikelen, zoals haardrogers en platenspelers, via de mid denstander-kruidenier kunnen betrekken. En thuis! Luchtverontreiniging en recreatie besproken op Statenvergadering Advertentie 1,M Kloven, gesprongen handen, wintervoeten. KlcosterbaUem ontsmet, heelt, maakt uw huid weer gaaf. Heilzame, dïepwerkende verzacht en verlicht aan doeningen van huid en spieren. Huisapotheek m 1 potje (Van een onzer verslaggevers) Als door een wonder is gistermid dag een Bolswarder gezin ontkomen aan de gevolgen van een hevige gas- explosle in hun huis. Hoewel een deel van de gevel wegsloeg door de kracht van de explosie liep hei gezin, dat in de woonkamer was', geen enkele verwonding op. Het ongeluk gebeurde nadat em ployees van het gemeentelijk gasbe drijf tevergeefs hadden gezocht naar een lek in de gasleiding. De bewoner van het huis, de heesr J. Adema, stak na de geruststellende bevindingen van het GEB een sigaret op, maar veroorzaakte daardoor de explosie (Van een onzer verslaggevers) De Provinciale Staten van Zuid- Holland zijn gisteren bijeengeko men 'in de schaduw van morgen'. Zo zei mr. J. Klaasesz, commissa ris der Koningin, het aan het be gin, waarmee hij doelde op het feit, dat de vergadering wordt ge houden in de Haagse Dierentuin, waarnaast de enorme kolos van het Provinciehuis verrijst. De Die rentuin is een noodoplossing. Nu bet gebouw van de Tweede Ka mer niet beschikbaar is, wilde men de kille nauwelijks te verwar men Ridderzaal niet meer tot vergaderplaats bestemmen, zoals eerst de bedoeling was, Mr. Klaasesz nodigde de Statenleden uit hedenmiddag een excursie door het eerste deel van het gebouw te maken: te beginnen op de boven ste circa dertig meter hoog ge legen etage. In de hoogte is het ge bouw verder afgewerkt dan in ,de lagere regionen. Of de commissaris enige kritische klanken op deze wijze taktisch wil opvangen, Is een open vraag. Maar het feit is, dat de heer De Vos (k.v.pde stijgende kosten mil joen meer dan raming memo reerde, de heer Wilkens de stijging „zwaar op de liberale maag" voel de liggen, zodat hij eigenlijk nog geen behoefte had aan een staten zaal. Laten we ons blijven be helpenen de heer Wildschut (ar) had eveneens aanmerkingen op de verhoogde kosten. In ,de schaduw van heden gelegen mag men de reis wel noemen, die de heer L. Jacobs (kvp) uit Oude Tonge op Flakkee gisteren heeft gemaakt om Den Haag te bereiken. Hij vertiok om half zeven uit zijn woonplaats, moest gedwongen door y'sbarrières per auto over Dintel- oord reizen en kwam precies te vijf over half één in de Haagse Dierentuin aanHij had het record, maar ook Statenleden uit Botterdam en Dordrecht hadden vertraging. (Van onze soc.-econ. redactie) Door het heffen van een hogere premie kunnen de bedrijfspensioen fondsen in de textielindustrie de uit keringen aanzienlek verbeteren. Met Ingang van dl december 1962 is het maximum-pensioen verhoogd van 10 tot 15 per week. Het we- duwenpensioen zal ongeacht de diensttijd ƒ240 per jaar bedragen, terwijl vanaf het 65ste jaar daarbo ven een toeslag wordt gegeven, die voorlopig op 216 per jaar is gesteld De reeds gepensioneerden krijgen een toeslag van 40 pet. op het pen sioen. De minister van Sociale Zaken heeft deze wijzigingen goedgekeurd De uitwerking daarvan en de herbe rekening van alle pensioenen zullen nog enige tijd vragen. Met deze woorden heeft de PvdA-fractievoorzitter, de heer H, van Es uit Dordrecht gisteren tijdens de begrotings- vergadering van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland als eerste spreker het actuele vraagstuk van de luchtveront reiniging (o.a. besproken in een TNO-rapport) aan de or de gesteld. Hij kreeg daarbij van diverse andere fracties veel bijval, al waren er diverse nuances. De heer Van Es kwam tot deze bespreking van de luchtverontreini ging bij het opsommen van een se rie grote problemen, waarvoor Zuid- Holland rich gesteld riet. De aller belangrijkste daarvan noemde hij de ruimtelijke ordening, waarbij hij zich afvroeg, of de veranderingen en de ontwikkelingen in de provin cie niet zo snel zijn gegaan, dat het nodig is zich te bezinnen, op de eer der geformuleerde uitgangspunten. Zijn GS bereid, zo vroeg hij, om een algemeen overzicht te geven van de structurele veranderingen in het gewest: industrialisatie, land en tuinbouw, bevolkingsgroei? En hü trok eigenlijk reeds een conclusie er zal aan de recreatie een nog gro tere plaats gegeven moeten worden dan wij in het verleden hebben ge dacht. Een andere gevolgtrekking: op grond van de zear sterke gezins verdunning zal men bij eenzelfde bevolking een veel groter aantal woningen moeten bouwen dan ge raamd is. Ook de heer O. Z. de Vos (k.v.p.) uit Rotterdam vroeg om een tussen- nota over de stand van zaken m de provincie, zoals de heer Van Es be doelde. Hij stelde verder het ver keer als actueel verschijnsel aan de orde: wat doen we om leiding te geven aan de verkeersstromen' En voorts merkte hy over de luchtver ontreiniging op. dat men dit gevaar zo goed mogelijk moet beteugelen. Hij meende, dat men niet emotio neel moet vergelijken met andere landen, en stelde verder, dat niet alleen de industrie van deze veront reiniging de schuld is. De provin cie zal nauw moeten samenwerken met de Industrie, was de mening van de heer Wilkens (vv.d), die een ideale toestand onbereikbaar noemde. De heer Okkens (c.-h voegde er later de opmerking aan toe dat de provincie in dezen maar weinig bevoegdheden heeft. De woningbouw was voor de heer Van Es reden om erop te wijzen, dat men de krotopruiming principieel moet bekijken. Drieduizend stuks per jaar opruimen, achtte hij niet vol doende. De toestand in de krotwij- ken moet men maar eens gaan be kijken: de ellende In een krot is veel erger dan inwoning, omdat daar het leven als volwaardig mens niet mogelijk is. De heer Wilkens (v.v.d.) had hier alleen de opmerking, dat er lage huren geforceerd in stand worden gehouden, waardoor de kwaliteit omlaag wordt gedrukt. Worden de gemeenten buiten de Rotterdamse agglomeratie niet gedupeerd door de driejaarlijkse toewijzing aan dit ge bied?, was een vraag van de heer Okkens waarmee hij naar v> -ren bracht, dat ook and-are gemeenten z.i. een dnejaarüjkaa toewijzing moesten krijgen. Van SGP-zyde voerde de beer Mulckhuijse het woord over de wo ningbouw, waarbij hij prioriteit aan de vrije sector wilde geven en ten einde de produktie op peil te hou den een langere in de bouwvakken voorstond. De heer Van Pelt (psp.) noemde het woning bouwbeleid van de regering na de oorlog een wanbeleid. Hij wenst een motie naar de minister te zenden, waarin om verhoging van heit toe gekende contingent in de gesubsi dieerde sector van 8170 thans op 12.000 stuks wordt bepleit. Er was in deze eerste vergaderdag een discussie tussen de heren Van Es en Van Pelt, waarbij de eerste opmerkte, niet precies de visie be grepen te hebben, die bij de verkie zing van een college van GS vorig jaar de PSP bewoog niet te stem men. ,Wij konden ons toen niet van de bekwaamheden van de gedepu teerden vergewissen. Nu zouden we niet aarzelen hun ome stem te ge ven", was het Ietwat laconieke ant woord van de heer Van Pelt. De samenwerking tussen verschil lende gemeenten onderling kreeg verschillende aandacht. De heer Van Es achtte hierbij de hand van GS nodig, omdat hU had bespeurd, dat er weinig resultaat is. zodra GS zich terugtrekken. „Het lykt soms moeilijker twee plaatsen bijeen te brengen dan twee landen," De heer De Vos dacht er wel enigszins anders over. Er moet een regionale samenwerking komen v.'aarby men nu eens de stelling, dat de grote gemeente altijd de kleinere bedreigt, moet verlaten. Voor die re gionale samenwerking achtte hy wel enige druk van de provincie no dig. De beste waarborg, zo stelde de heer Wilschut (a.r.), dat men van onderop begint. In deze vergadering bracht de heer Groenendijk (c.p-n.) het aard gas met alle mogeiyke verwikkelin gen in het geding. Die heren Van den Tempel (p.v.d.a.) en Vrouwenvelder (kv.p.) namen de begroting die sluitend is gemaakt kritisch on der de loep. Beide sprekers noemden net belang van de recreatie met name, de laatste wilde een speciaal overzicht van de toekomstige las ten. Die stygende lasten zyn er o.a. oorzaak van, zoals de heer Van den Tempel berekende, dat de provin ciale begroting m een jaar tijds rond 1,8 miljoen achteruit is ge gaan. De vergadering wordt heden voort gezet De VIVO-kruideniers hebben met de elektrotechnische detaillisten, die aangesloten zijn by de Gilco-organisatie, een samenwerking tot stand ge bracht. Via een spaarsysteem b(J de kruidenier kan men tegen verlaagde prijs elektrotechnische artikelen Ibij de vakhandeT'-ren betrekken. Deze samenwerking is een gevolg van de actie van de grootwinkelbedrijven. By de VIVO zijn ongeveer 2100 kruideniers-detaillisten aangesloten, bij de Gilco zijn 100 vakhandeiaren op elektrotechnisch gebied verenigd. De VIVO zal naast zyn reeds be staande zegels, ook zogenaamde' plus punt'-zegels gaan verkopen Een ze gel van een dubbeltje kan verkregen worden by aankoop van kruideniers- waarde ter waarde van een gulden. Daarnaast is besloten tegen nog sterker verlaagde prijzen een aantal artikelen be«'h>kbaai' te stellen, waar bij uiteraard de keuze-mogeiykheid beperkt Is. Zo komt *r een Bau- knecht-koelkast voor f 298 beschik baar en een Novac-platenspeJer voor 8750. Het afzetgebied van de Giico-de- tailllsten is in zekere zin nog beperkt, maar de organisatoren menen dat men voor de aankoop van duurzame huishoudelijke artikelen wel een be paalde afstand wilafleggen, temeer omdat men een vry grote keuze heeft van artikelen, waarop korting wordt verstrekt. AAG (ANP) $0 DEN HAAG (ANP) Volgens de PTT heeft de lucifensdoosjeaactie ten bate van Het Dorp tydens de mara thonuitzending op 26 november jl. 5.773 740 67 opgebracht. Van alle 12 postdistricten, waarm ons land door de PTT is verdeeld, werden door de districten 's Graven- hage, Amsterdam en Botterdam de grootste bedragen byeesngebracht en wel respectievelijk 950.670,30, 909,339,16 en 796 637,43, hetgeen éen gemiddelde per inwoner bete kent van 73,73 en 60 cent. Over het gehele land genomen heeft de Nederlandse bevolking gemiddeld 49 cent per inwoner na deze lucifers doos] esacbie tot de bouw van „Het Dorp" voor lichamelijk gehandicap te by gedragen. DEN HAAG (ANP) De federatie van oud-strydersorganisaties heeft minister-president De Quay schrif- telyk verzocht in te grijpen m ae affaire tussen de munster van De fensie en de heer P. H. van der Put- ten. Aangezien minister Visser het niet nodig vxnclt onze brief van 10 decem ber te beantwoorden, wenden we ons thans tot u als voorzitter van de ministerraad, schryft federatiesecre taris Ego. Daar minister Visser volkomen on gelijk heeft gekregen van de rechter, mocht men verwachten dat de heer Van der Putten in financieel en mo reel opzicht gerehabiliteerd zou wor den. Maar de minister blijkt niet langer geïnteresseerd te zijn. De heer Van der Putten heeft nu zyl gerecn- telyke actie ten beëindigen vervult ons met schryft de federatie. De minister heeft kunnen procederen met het geld van de belastingbetaler, terwijl de heer Van der Putten zyn beperkte middelen als sneeuw voor de zon zag verdwijnen. (Van een onzer verslaggevers! Niet conform de eis maar we! con form het pleidooi van de verdediger, mr. J. Stroom uit Maastricht, heeft de Maastrichtse rechtbank gisteren ln de «aak van de wurgmoord in de Annadalflat te Maastricht uitspraak gedaan. De verdachte, de 39-jarlge Heer lense assurantiehouder W van H,, tegen wie veertien dagen geleden anderhalf jaar gevangenisstraf en onvoorwaardeiyke ter beschikking stelling van de regering was geëist werd nu vrijgesproken van het pri maire (doodslag) en ontslag van rechtsvervolging voor het secundaire (zware mishandeling de dood ten ge volge hebbend). De rechtbank be paalde dat hij voor één jaar in een krankzinnigengesticht zal worden opgenomen om daarna ter beschik king van de regering te worden ge steld. (Van een onzer verslaggevers) De woningbouw voor de Haagse 1 bevolkingsoverloop kan worden over gelaten aan de onderlinge samen werking tussen Den Haag en Zoeter meer. Minister Toxopeus (Binnen landse Zaken) vertrouwt op die sa menwerking. Als dit vertrouwen niet wordt beschaamd dan acht de be windsman de vorming van een dis trict niet meer nodig. De minister heeft Intussen aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land medegedeeld, dat hij bereid is aan gezameniyke oplossingen voor het vraagstuk van. de Haagse uit breiding mee te werken. Dit heeft minister Toxopeus naai voren gebracht ln het mondeling overleg, dat hy over de uitbreiding van de Haagse agglomeratie met de betrokken commissie uit de Tweede Kamer en met minister Vaa Aartsen (Volkshuisvesting en Bouwnyverheid) heeft gevoerd. Op de vraag of een gezameniyk plan van Den Haag en Zoetermeer niet gefrustreerd zal worden door een gebrek aan womngbouwcontin- gcht, zegt minister Van Aartsen dat Gedeputeerde Staten het Haags-Zoe- termeerse pdoject zoveel mogelijk zullen stimuleren. (Vervolg van voorpagina) VOORLOPIG ZIT Rotterdam met de moeilijkheden. Dieetpatiénten vragen zich angstig af, of ze het brakke water nog wel mogen gebrui ken. Dr. L. Burema, directeur van de GG en GD zei ons daarover: ,,Het Is goed, dat het gepubliceerd wordt. De mensen, die op een zeer streng zout loos dieet zyn, kunnen er nu reke ning mee houden." OVERIGENS ACHTTE dr. Burema de situatie miert zo verschrikkelijk" omdat degenen, die op een streng dieet zyn meestal toch al zeer weinig water (mogen) gebruiken. KWEKERIJEN KAMPEN ook met het zoute water. Ze zyn genoodzaakt om water uit sloten en vaarten te halen tenminste wanneer dat wa ter ook niet te zout is. DE EIGENAAR van een Rotter damse siervisgroothandel, da heer J. Volbeda aan het Heggepad, zei ons: „wy hebben per dag 4000 liter water per dag nodig. We voeiren dat door filters. Maar die houden het zout niet tegen We moeten u aar afwach ten o' de vissen er geen last van b bben. Maar ik heb er een hard hoofd in." BROUWERIJEN EN LIMONADE- FABRIEKEN gebruiken vrijwel alle maal bronwater, dat ze zelf uit diepe putten omhoog haden. Daar heeft men dus geen last van het zoute leidingwater. MAAR WAT moet men thuis, ln cafés en in restaurants doen? Men kan het water door noritfilters lei den. De „apotheeksma&k" gaat dan van het water af. Maar het zout blijft. BIJ EEN GROTE thee- en koule- fabriek heeft men geen antwoord op het brakke water. ,Men kan het wa ter langer doorkoken, waardoor de smaak wat verbetert, maar het zout biyft. In ons laboratorium gebruiken we noritfilters tegen de smaak, maar het zout gaat door die filters heen We kunnen ook geen advies geven welke soort koffie of thee men het beste kan gebruiken." "J A i' De kunst van de politiek is de kunst van het kiezen. Het is niet moeilijk een aantal wense lijkheden op te sommen en voor elk van die wenselijkheden deug delijke argumenten aan te voe- r6D. Minister Zijlstra h3-d gelyfe» toen hij een paar jaar geleden opmerkte', al die wensen worden deskundig verdedigd, maar ze zijn allemaal bij elkaar even deskun dig onbetaalbaar. Niet door de verlanglijst zelf, maar vooral door de keuze die zij uit de veelheid doet en door de volgorde voor vervulling die zij nastreeft, ken- merkt een politieke partij zich. Het is nu de grote verdienste van het jongste rapport 'Om de kwaliteit van het bestaan', van de Dr. Wiardi Beekman Stichting, dat daarin een poging wordt ge daan, te komen tot een verant woorde projectie voor een langere periode. De schrijvers zijn telkens uitgegaan van reele wensen, zoals ze door deskundigen naar voren zijn gebracht: verkeersbehoeften zijn bij voorbeeld geraamd aan de hand van een rapport van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, de behoefte aan sport accommodatie aan de hand van de Sportnota van het NOC en van de regering, de behoefte aan be jaardentehuizen, gezondheids- centrs e d., uitgaande van ln 1959 bestaande reele tekorten. Bepaald niet veTgeten zijn de misschien niet deskundig eco nomisch naar voren gebrachte, I maar bepaald niet minder reele behoeften aan wat meer wel vaart van de mensen met lagere inkomens en van de bejaarden. TTet totaal van al deze wensen -tl is gesteld tegenover de ver moedelijke stijging van het natio nale Inkomen en vervolgens is uit al die wensen zo verantwoord mogelijk gekozen: dit kan wel en dit kan niet of maar heel geleide lijk. Natuurlijk is een dergelijke 'economische ruimtevaart' specu latief en geeft hy maar een ruwe benadering, maar het is tegelijk de enige mogelijkheid om tot een verantwoord beleid op langere Ondertussen heeft de ontploffing j termijn ts komen Want uit de ook een voor Katwyk gunstige keuze die men doet, volgen tevens wending gekregen. Minister Van de beleidslijnen die men moet Aartsen heeft gisteren telefonisch j volgen om de gestelde doelen te (Van een onzer verslaggevers) Een op zich zelf onbelangrijke kort sluiting ln de elektrische apparatuur van het toestcllenhuls ls de oorzaak geweest van de explosie in de Kat- wljkse gasfabriek. Dit vertelde ons gistermiddag de wethouder van de bedryven in Katwijk, mr. 3. van der Plas. "De gemeente is niet aanspra kelijk voor de aangerichte schade bij de omwonenden.' Letteer ante, reis! ii moet er voor op WOERDEN (ANP) In een goed half uur ls afgelopen nacht in Woer den een praktisch nieuwe houten school afgebrand. Het semi-perma- nenfce gebouw werd voor de neift voor openbaar en voor de andere helft voor christelijk onderwys gebruikt. De school telde 6 lokalen en ln to taal ongeveer 200 leerlingen. Ver- moedeiyk is de brand ontstaan door oververhitting van een ohekachel. De schade beloopt ongeveer 2 ton. Uit het gebouw kon niets worden gered. NEW DELHI (Reuter, AP) Pre mier Nehroe van India heeft van daag in het parlement te New Delhi verklaard, dat communistisch China de Colombo-vooi stellen niet in hun geheel heeft aanvaard en dat India niet zal instemmen met besprekingen met Peking zolang de voorstellen niet volledig zyn aanvaard H)j zei, van de Ceyionese premier mevrouw Bandaranaike te hebben vernomen, dat de Chinezen met twee punten uit de voorstellen niet ak koord gaan en deze wensen op te lossen door rechtstreekse onderhan delingen met New Delhi. AMSTERDAM (ANP) Twee tankwagens en een personenauto zyn vannacht door brand vernield, toen een met petroleum geladen tankauto op de Spaarndammerdijk m Amster dam m een bocht slipte en tegen een uit tegenovergestelde richting ko mende lege tankwagen botste. Vrywel onmiddeliyk schoten de vlammen uit de volle tankwagen omhoog. Het vuur, dat direct over sloeg naar de andere wagen en naar een geparkeerd staande personen auto werd door de brandweer met schuimblussers bestreden. Omdat er gevaar bestond voor ont ploffingen, is een aantal womngen tijdelijk door de politie ontruimd. Be halve een kleine benzineontploffing is alles verder goed verlopen Bij de botsing was echter een der chauffeurs gewond geraakt Hy' is naar het Wilhelnun&gasthuis over gebracht. (Van een onzer verslaggevers) De 7-jarige Teunis van der Stel ls gistermiddag bjj de spoorwegovergang Zuidendijk by Dordrecht onder de trein van Lage Zwaluwe naar Dor drecht gekomen. De moeder van het jongetje, dat vlak bij de spoorwegovei gang woont had hem opgedragen boodschappen te doen by de groentehandelaar die aan de andere kant woont. Toen hy met zijn vriendje weer naar huis ging stond het licht by de overweg op rood. Beiden wachtten tot de trein uit Dordrecht gepasseerd was Teunis van der Stel liep daarna onmiddeliyk de spoorweg over. Uit de richting Lage Zwaluwe kwam ech ter ook nog een trein. De jongen werd door deze trein aangereden en ongeveer 50 meter meegesleurd. Hy was op slag dood Het vriendje is weggehold De trein had vrywel geen vertraging. Ned. Herv. Kerk.. Beroepen te Zienkzee (vac. C. Bezemer), A. Lam (Op en Neder Andel). Bedankt voor Woerden, toez(vac. dr. C. Graaf land) Jac. Jongerden (Bruchem en Kerkwyk). Een reeks ongelukken met licht gas heeft ln de Westduitse plaatsen Hamburg, Offenbach en Naila aan een 16-jarig meisje het leven gekost Er werd grote schade aangericht De ongelukken ontstonden door het bre ken van gasleidingen tengevolge van de vorst. -j meegedeeld, dat hy rijksgoedkeuring l verleent voor de bouw van een nieuw y\ kantoor. Het oude gebouw dat totaal vernield ls, moest reeds lang ver vangen warden. De Kafcwijkse raad heeft voor dit doei enige tyd geleden een krediet van 350.000 gulden ge- voteerd. Het leven in Katwyk begint %ft»§ langzamerhand weer normale pro- porties aan te nemen Het versfcrek- ken van porties snert door de vlleg- 1 basis Valkenburg is gisteren ge staakt. Ook andere voorzieningen zijn ingetrokken, omdat men weer in staat is gedurende bepaalde uren van «KM»** i de dag een mengsel van propaan- en «■"«"NI 1 watergas te leveren. Luidspreker auto's van de politie waarschuwen de bevolking wanneer deze perioden beginnen en eindigen. Binnen enke le dagen zal men in staat zijn dit 'noodgas' de gehele dag te leveren De explosie schynt Katwyk overi gens wel afkerig te hebben gemaakt vaa eigen gasproduktle Men over weegt om dit in de toekomst te gaan betrekken uit Lelden Op het ogen blik ls men bezig een bovengrondse leiding aan te leggen tussen Ryns- burg, dat onder Lelden ressorteert, en Katwijk. Over een week zal deze leiding klaar zyn, het leed is dan de finitief geleden voor Katwyk (Van een onzer verslaggevers) De 22-jarige timmerman 3. G. uit Ede heeft gisternacht na een uren lang verhoor, tegenover de Wage- ningse politie bekend, dat hU in de nacht van zaterdag op zondag de 55-jarige tabaksbewerker R. Pie- tersma in diens woning in de Beu- ningstraat te Wageningenn na een korte worsteling heeft gewurgd. De twee mannen kenden elkaar al enige maanden. Zaterdagavond troffen zy eïkaar in een Wage- nings cafe. Tegen het sluitingsuur vroeg G. of hy bij Pietersma kon biyven slapen. Deze had daar geen bezwaar tegen Later thuis wees hy zijn bezoeker echter de deur. De timmerman is daarop tn woede ontstoken. Hl) viel zyn gastheer aan. met het funeste gevole (Van een onzer verslaggevers) De procureur-generaal by de Ho ge Raad heeft dinsdag op formele gronden geconcludeerd tot vernieti ging van het vonnis van het Am sterdamse gerechtshof dat de 36-ja-- rlge operatiezuster J. J. B. uit Am sterdam wegens dood door schuld heeft veroordeeld tot 100 boete. De procureur-generaal gaf de Ho ge Raad echter tevens ui overwe ging opnieuw tot een veroordeling wegens dood door schuld te komen De operatiezuster had zich op 8 september 1961 tydens een opera tie in het Centraal Israëlitisch Zie kenhuis te Amsterdam vergist b(j het kiezen van een flesje' mjectlestof, met het gevolg dat de patiënte, een 28-jarige vrouw, op Ce operatietafel overleed. In eerste instantie was de zuster ook door de rechtbank tot ƒ100 boe te, wegens dood door schuld, ver oordeeld. Arrest van de Hoge Raad op 19 februari. bereiken. Met deze studie (die nog naar vele kanten uitgewerkt moet wor den) heeft de WBS een deskun dig, fantasierijk en ook moedig werk gedaan, dat (men'kan op recht zeggen: helaas) ln andere politieke kringen waarschijnlijk niet spoedig nagevolgd zal wor den Met deze brochure van nog geen vijtig bladzijden, heeft de WBS bovendien ln één keer méér aan planning op langere termijn op tafel gelegd dan het huidige kabinet in de drie en een half jaar van zijn bestaan. Even belangryk als de werk methode die de WBS heeft gevolgd, is de keuze zelf die zij uit de veelheid van wenselijk heden en mogelijkheden heeft gedaan. In de studie is de nadruk vooral gelegd op opheffing van de tekorten die bestaan bij al die voorzieningen die geheel of ten dele uit de gemeenschapskas moeten worden betaald: het is een keus voor meer woningbouw en voor krotopruiming, voor ver keerswegen en stadssanering, voor beter openbaar vervoer en. bejaardentehuizen, voor sportvel den en AOW-verhoging, voor recreatiegebieden en hulp aan ontwikkelingslanden. De ruimte voor een verhoging van het par ticulier verbruik (die in dit plan nadrukkelijk opengehouden wordt) dient in de eerste plaats ten goede te komen aan de lagere inkomens. En door de gevolgde planning methode én door deze keuze ls de brochure een socialistisch ant woord geworden op het vele en vaak irriterende gepraat over 'de welvaart' van tegenwoordig. Oneeuw en ijs heffen hun tol ook van de voetballers en voetballiefhebbers. Voorlopig zal er in verschillende Westeuropesa landen wel niet gevoetbald wor den. Dat dit gevolgen met zich meebrengt voor de voetbaltoto's ls duidelijk, maar men moet mis schien wel Engelsman, en dus hartstochtelijk gokker, zijn om de oplossing te vinden die aan de overzijde van de Noordzee is uit gedacht. Men laat eenvoudig een jury bepalen wat de uitslagen hadden kunnen zijn als de afge laste voetbalwedstrijden wel wa ren doorgegaan. Een bepaalde ge luksfactor moet dan nog worden 'ngelast en de zaak is gezond. Waarom dan ook maar niet een stap verder gegaan? Bh voorbeeld door de competitie voor het gehe te seizoen af te gelasten, fanta sie-elftallen te laten opstellen en fantasiewedstrijden te laten •spelen. Dat ls Immers veel een voudiger dan al dat Ingewikkelde gedoe met echte voetballers en echte wedstrijden en voor de ware gokkers blijft het tóch het- selfde. Advertentie. IJlt

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1