Rel in TV-wereld over optreden show-orkest DAF ziet in VS verkoopkansen Fonds voor „het ergst gedupeerde schrijvers Protest van uitgevers 1 Walvisjacht is fiasco Prof. Van Bemmelen en prof. Pompe Andere oorlogsmisdadigers vrij - dan ook laatste vier Duitsers" Frankrijk Gaan bouwvakkers sneeuwruimen of kolen sjouwen? Gewelddadige dood in Haags fabrieksgebouw VARA dreigt bandleider met vervolging NTB dreigt met plaatsing op 'zivarte lijst3 vragen over Proef met wat vettere melk Dura-wonmgen Twee doden en twee gewonden bij autobotsing In weekeinde vervallen veel tremen Scheppend WERKELIJK PRACHTIG m Opruiming Catherine Spaak gaat trouwen Water HET VRIJE VOLK VRIJDAG 25 JANUARI 1963 (Van een onzer verslaggevers) Er is in de TV-wereld een rei ontstaan over het voorgenomen optreden in februari van het showorkest Ted Powder voor de Vara. De Nederlandse Toonkunstenaars Bond verwijt de band leider Ted Powder, dat hij met dit optreden grote schade zal berokkenen aan de actie van de musici tegen de NTS. De leden van het orkest hebben gisteravond laat van het hoofdbestuur van de NTB een telegram ontvangen, waarin zij worden bedreigd met royement uit de bond en plaatsing op de zwarte lijst. De VARA bedreigt Ted Powder met een vervolging wegens contractbreuk, wanneer hij van daag met zijn medewerkers niet voor de opname van een show van een half uur met liedjes van Pieter Goemans in de studio verschijnt. PAGINA» (Van een onzer verslaggevers) j JJaa(Jslid Stelt en voor ongekend lage prijs 55 (Van een onzer verslaggevers) Wij Nederlanders zijn verantwoordelijk, niet voor de inder daad afschuwelijke misdaden, door de vier Duitsers begaan, maar voor ons antwoord op deze misdaden. Dit schrijven prof. J. M. vanBemmelenen prof. W. P. J. Pompe in het Nederlands Juristenblad. Op 5 januari hadden zij in dat blad gepleit voor gratie aan de vier nog gevangen zittende Duitse oorlogsmisdadigers. Medemensen De vier delinquenten hebben zich wel aan misdaden schuldig gemaakt, die in monsterachtigheid nauwelijks enige weerga vinden, maar zij blü- ven desniettemin mensen en dus onze medemensen, tegenover wie naar Nedei lands rechtbeglnsel een zeer zware straf geboden, maar een onmenselijke straf niet geoorloofd is. WV flanellen De beperkingen ln het reizi- gersvervoer die de Nederlandse Spoorwegen in het weekeinde sullen invoeren ten gunste van het vervoer van brandstoffen, sijn drastisch. (Van onze parlementsredactie) In Den Haag heeft donderdagmiddag overleg plaatsgehad tussen vertegenwoordigers van het ministerie van Economische ïaken en vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers :n de nijverheid om na te gaan in hoeverre uitgevroren bouw vakkers kunnen worden ingeschakeld bij de brandstoffenvoor- ziening. Ook wordt overwogen bouwvakkers zo nodig in te schakelen bii het sneeuwvrij maken van de wegen. V Advertentie IJM. iMV y v sy w Het hoofdbestuur van de NTB heeft zich gisteravond telegrafisch tot de voorzitter van de VARA, mr. Burger gewend om te protesterente- gen het engageren van wat het noemt 'onderkruipers' kwartet Ted Powder. In dit telegram worden ook de na men van de medewerkers van Ted Powder genoemd: Nico Schaap, Jan Schaap en Leny de Jong-Schaap uit fJmuiden. Dit zijn twee broers en een zusje, die samen het vocale trio de Shepherds vormen. Volgens het telegram aan mr. Bur. ger zullen zij voor royement worden voorgedragen. Aan NTB-leden is het verboden met deze musici In de toe komst samen te werken. Reeds eerder heeft de NTB het Belgische orkest Henri Seegeren en het kwartet P. Zaalhuysen uit Hil- ve""m od de zwarte Hjst geplaatst. De VARA staat op hefc standpunt, dat net optreden van Ted Powder los staat van de actie tegen de NTS. 'Deze actie betreft de begeleidende musici. Alle leden van de groep Pow der vormen op zichzelf echter een muzikale act. Ook hun honorarium is daarmee In overeenstemming. De heer Powder moet zijn contract na komen. Met de uitgevoerde repeti ties In Bellevue te Amsterdam heeft hif trouwens reeds een deel van het contract vervuld. De VARA wijst er voorts nog eens met nadruk op, dat zij voor TV-uit- zendingen geen musici ronselt, zoals In een rondschrijven van de NTB wordt gesuggereerd. Maurice Ferares, secretaris van de NTB, wees gisteravond het VARA- argument, dat met de repetities het contract van Ted Powder is beze geld, van de hand. 'Ted Powder mag van ons niet voor de camera ver schijnen. De actie van de NTB be treft alle musici. Ted Powder is een musicus en zijn medewerkers zijn dat ook. Wij wensen geen onder scheid te maken tussen musici, die een muzikale act brengen en musici die uitsluitend anderen begeleiden. Volgens ons heeft Powder het con tract met de VARA nog niet gete kend.' Ted- Powder en zijn medewerkers zijn van mening, dat zij door bet te legram van de NTB in een nare dwangsituatie zijn gebracht. 'Ener- z(jdds wensen wij niet als 'staking- brekers' op te treden en anderzijds voelen wij niets voor contractbreuk. Wij zjjn over de actie van de NTB onjuist voorgelicht. In november zijn de afspraken voor deze show met de VARA gemaakt' (Van onze Kunstredactie) Telegrafisch heeft de Koninklijke Nederlandse Uitgeversbond protest aangetekend tegen de uitspraak van de staatssecretaris van O., K. en W. 'als zon de relatie auteuruitgever in Nederland niet goed zijn, met name ten aanzien van de honorering voor letterkundig werk van de zijde van de uitgever.' Staatssecretaris Scholten had ge sproken op een persconferentie waar hij de schrijvers nul op bet rekest gaf en hen verwees naar nun uit gevers. DEN HAAG (ANP) Het vet gehalte van de melk is het onder werp van een proef die van 28 ja nuari tot 9 maart wordt gehouden door het Produktschap voor Zuivel. Alkmaar en Hengelo zijn de steden waar de consument ln de gelegen heid wordt gesteld melk te kopen met een vetgehalte van 3% en 3 tegen dezelfde prijs. V Deze proef'is o.m. belangrijk'om dat men verwacht dat in EEG-ver- band het vetgehalte van de melk aar. de orde zal komen. In ons land is de consument nog nooit gevraagd naar zijn mening over het vetgehalte in de melk. De proef heeft betrekking op de hele- en hakje literflessen en niet op de in kwarliterflessen verpakte schoolmelk. AMSTERDAM (ANP) Na een gis teravond in Amsterdam gehouden vergadering van het bestuur van de Vereniging van Letterkundigen met het actiecomité Schrijvers- protest, heeft men het volgende communiqué uitgegeven: „Vanavond heeft te Amsterdam het bestuur van de Vereniging van Let terkundigen met het actiecomité Schrijversprotest vergaderd over de wijze waarop de actie tot verbete ring van de sociale positie van de Nederlandse auteurs verder zal worden gevoerd. Tussen beide groeperingen werd vol ledige overeenstemming bereikt. Het actiecomité, dat inmiddels 110 adhaerenten heeft, zal de werk zaamheden voortzetten in nauwe samenwerking met het bestuur van de vereniging. De schrijvers zullen het boekenbal niet bezoeken, in de boekenweek geen lezingen houden en geen medewerking verlenen aan de literaire boekenmarkt. Als gevolg van de boycot zullen de meeste door de overheid in het leven ge roepen jury's en commissies uit eenvallen Het staat dan ook vrijwel vast, daar immers vier van de vijf juryleden tot de adhaerenten behoren, dat dit jaar de staatsprijs voor litera tuur niet zal kunnen" worden toe gekend, Hetzelfde geldt voor een groot aantal andere prijzen, zowel van rijk, gemeenten als particu liere instellingen. Er zal een fond' worden gevormd om de ergst p dupeerden schadeloos te stellen. Op 9 iebruari zal in een ledenverga dering van de Vereniging van Let- JStekun&^gen aan alle (ruim 400 ffiiledenr-worden verzocht zich achter het deze week door de' staatssecre taris verworpen memorandum te plaatsen.. (De auteurs stellen zich op het standpunt dat de regering hun een basissalaris moet geven). Het bestuur van de vereniging zal voor de duur van de actie met twee leden van het actiecomité worden uitgebreid". Onze inkoper deed de koop van zijn leven l Een bijzonder stijl volle suèdine damesmoiïêre met rubberzooi en hakje, in 4 kleuren. Moderne snit en keurige afwerking. Een schoen die in alle opzich ten het dubbele waard is. Kom deze schoenen zeif op waarde schatten H| M f* en koop ze voor JKk 2/ ALLE MATEN U leest dit goed: vijf-vijf-en- negentig. Dit mag U niet mis sen. Vanaf morgenochtend 9 uur. Zolang de voorraad strekt. ROTTERDAM VLAAI-HINGEN DEN HAAG LEIDEN HOOGVLIET (Van onze soe.-econ. redactie) Be in de afgelopen jaren toch al weinig florissante jacht op walvissen is in het laatste seizoen voor de Ne derlandse Maatschappij voor de tVal- -*svaart een groot fiasco geworden. opbrengst van de verkochte pro- a>. n daalde met niet minder dan 19,4 miljoen tot 12,3 miljoen, ter wij) de netto-winst van 1,06 miljoen in het vorige boekjaar omsloeg in een groof verlies van ƒ4.86 miijoen. jooiVf Het verlies tcan slechts-voor een 3eel (ƒ2,6 miljoen) uit bestaande re serves worden afgeboekt. Het jaarverslag wtjt de slechte re sultaten aan enerzijds de lage traan- oroduktie en anderzijds aan de scher- oe prijsdaling voor dit product als gevolg van lage prijzen voor visolie uit Peru Wy beseften toen, schrijven de hoogleraren nu, dat een aantal Ne derlanders, die ln en door de Tweede Wereldoorlog bijzonder zwaar gele den hebben, zich door dit voorstel persoonlijk geschokt zouden voelen en dienovereenkomstig zouden rea geren. Deze reacties kunnen w(j ten volle begrijpen. Wat wij echter niet verwacht had den, waren de wijze en de toon, waarop in sommige dagbladen in hoofdartikelen de discussie tegen ons werd gevoerd. Men moet niet denken, dat wij, die vóór en tijdens de we reldoorlog ons ambt reeds bekleed den, die in de oorlog principieel ons hebben gekeerd tegen de bezetter en zijn daden, ons voorstel zouden heb ben gedaan, indien wij daarvoor juist uit hoofde van ons ambt, maar ook als mens, geen goede redenen hadden. Levenslange gevangenisstraf, zon der de mogelijkheid van een ver vroegd einde is, aldus beide profes soren, niet te verantwoorden, immers een onmenselijke straf, als het ware een levend dood verklaren. Alle Nederlandse oorlogsmisdadi gers, zo betogen zij, zijn voorwaar delijk in vrijheid gesteld. Zelfs zij, die oorspronkelijk ter dood waren ver oordeeld en van wie de.doodstraf bij wijze van gratie In een levenslange gevangenisstraf was omgezet. Dat systeem is ook gevolgd ten aanzien van Duitse oorlogsmisda digers Van de negen Duitsers die eerst ter dood waren veroordeeld en van wie de doodstraf was om gezet in een levenslange gevange nisstraf hebben reeds vijf opnieuw gratie gekregen en dezen zijn in 1959 voorwaardelijk in vrijheid ge steld en naar Duitsland getrans porteerd. Gelijke straf behoort op gelijke wijze voor ieder te worden voltrokken en beëindigd. Dienovereenkomstig zijn ook elders eerst in België en laatstelijk in Frankrijk de laatste tot levenslang veroordeelde Duitse oorlogsmisdadigers vrijgelaten. Naar Duisland Volgens prof. Van Bemmelen en prof. Pompe zouden de Duitse oor logsmisdadigers naar Duitsland moe ten worden teruggezonden. Wij wen sen zeker niet, hen in. Nederland in het vrije leven te laten terugkeren. De Nederlandse overheid kan geen verder toezicht op hen houden, wan neer zij eenmaal naar hun land zijn teruggekeerd. Afdoende waarborgen dat de vrij te laten Duitsers zich aan de voor waarden houden, zijn dus niet te ge ven. Maar dit mag geen reden zijn om hen anders te behandelen dan de overigé oorlogsmisdadigers ook de Duitse die reeds in vrijheid zijn gesteld. Misschien zou het mogelijk zijn om met de Duitse regering een regeling te treffen, waarbij deze op zich zou nemen op deze in vrijheid gestelden toezicht te houden en indien een van hen psychisch gestoord mocht zijn deze verder te laten verple gen. Wij mogen, aldus de hoogleraren, niet vergeten, dat de daden van deze vier oorlogsmisdadigers door hen zijn bedreven in het kader van onder worpenheid aan een tot monster achtige daden dwingend regime. On getwijfeld zijn zij terecht veroordeeld voor hun persoonlijke wandaden, maar zij blijven ten slotte vier wil lekeurige representanten van een stelsel, waarvoor het Duitse volk in zijn geheel grote verantwoordelijk heid droeg. Niemand, zo schrijven zij verder, is nu nog dezelfde mens die hij zeven tien jaar geleden was. Dat geldt ook voor deze vier veroordeelden. Over hun beroep op de edelmoedig heid van het Nederlandse volk zeg gen zij: Men zou die in dit geval ook vergevensgezindheid noemen. Wij menen ons hierbij te kunnen beroe pen op hen die zich gedragen naar Advertentie 1.M Morgen begint de verkoop van een grote partij keperflanellen herenpyama's, die In zo'n win ter beslist géén luxe zijn, maar nu voor een ongekend- lage prijs. Herenpyjama's van een pracht kwalltiec sterke Twentse keper flanel met contrasterende popes line afgewerkt. Heerlijk warme pyjama's in royale maten, koopt U nu voor nog géén zes gulden. "(■-sjvj Weren- pyama's S-'''X-®,- Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze keper flanellen herenpyjama's in de maten 48 t/m 56 In de kfeuren grijs en blauw, voor het 'beginsel dat men zelfs zijn vijan den en schuldenaren moet vergeven. Het staat voor ons, zo besluiten zij, vast. dat het in het belang van het Nederlandse volk is ook van dat deel van het volk dat het zwaarst is getroffen om aan eigen begin selen vast te houden, zelfs tegenover hen die het zwaarst hebben misdaan. Dat is trouwens van belang voor de gehele wereld, die er meer dan ooit behoefte aan heeft, dat haat en wrok worden uitgebannen. (Vervolg van voorpagina! „Wij zouden het zeer gelukkig vinden", aldus de minister namens de regering, „indien Groot-Bnttan- niê het Verdrag van Rome tn zijn geheel zou willen ondertekenen, zo als de zes dat hebben gedaan." Intussen sprak de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de MurviUe, in het parlement, terwijl de begroting voor zijn ministerie werd behandeld. Frankrijk heeft geen obstructie gevoerd in Brussel, maar loyaal met de EEG-commissie meegewerkt. De onderhandelingen zijn echter een jaar en drie maanden steriel geble ven, in plaats van het -Verdrag van Rome te aanvaarden wierp Enge land een lange reeks van moeilijk heden op. Dat wil niet zeggen, dat het voor Frankrijk nu voor goed uit is. Er voltrekt zich een evolutie aan de overzijde van het Kanaal, die niet meer re stuiten valt en op den duur vindt ongetwijfeld de nodige .transformatie" bij het Engelse volk plaats. De gedachte aan een associatie- vedrag is geïrriteerd verworpen, al- aus minister Couve de Murvuie maar kan als de kalmte is terugge- seerd nader worden bezien In een verre toekomst kan dan misschien wanneer Engeland zich zonaar reserve bij de Zes wil voegen een homogeen politiek Europa ontstaan, dat via de NAVO met Amerika zal samenwerken. De situatie blijft dus dubbelzinnig Frankrijk neemt niet de verant woording van een openlijke breuk met Engeland op zich, maar geeft evenmin blijk van enige toeschiete lijkheid. Het wachten is nu op de voorstellen die de Duitse delegatie maandag te Brussel zal doen. De Gaulle is echter niet van plan nieu we élementen in zjjn voor Europa uitgestippelde politiek toe te laten DAF-direeteur dr. H. v. Door- ne keerde donderdagmiddag in zeer opgewekte stemming op Schiphol terug uit de Verenigde Staten. 'Wij zijn zo buiten verwach ting vriendelijk ontvangen,'zei hij, 'dat wij er verlegen onder .werden. Ik ben ontzettend op timistisch en zie goede kansen op verkoop.' De heer Van Doorne heeft o.a. in Detroit besprekingen gevoerd over de toepassing van het jliAF-variomatic- systeem m kleine militaire voertuigen. Over zijn bezoek aan de Verenigde Staten zei de heer Van Doorne verder: 'Anderhalf jaar geleden kocht men van ons een DAF 600 en on derwierp deze aan de aiierzwaaiste beproevingen. Men was bijzonder enthousiast,. Er zullen nu verdere proeven woraen geaaan met een 750 cc motor in rupsvoertuigen. Hoe de eventuele produktie zal zijn, weet ik niet. Het liefst zouden we een order geheel in Nederland uit voeren, maar zo iets Is heel moei lijk. Al vier Amerikaanse fabrieken hebben belangstelling getoond voor het bouwen in licentie, maar voor ilcentiebouw voelen wij weinig. In Detroit hebben wij voorname lijk gesproken met generaal Slbley, een belangrijk man, hoofd van het voertuigenpark van het Amerikaanse leger. Toen wij onze tekeningen lieten zien, stonden de technici zich drie rijen dik achter ons te verdringen om iets te zien. Dat aegt toch wel wat over de belangstelling. Generaal Siblev zelf was bijzonder enthousiast. Wij gaan nu prototypen ontwik kelen. Dat duurt een jaar. Als groot voordeel van het vanomatic-systeem ziet men de zeer eenvoudige werking. Men heeft ons ook gevraagd het sy steem uit te werken voor wat grotere voertuigen. Er kunnen voor Neder land belangrijke opdrachten uit voort vloeien. Ik hoon het' MILAAN (AP) De Belgische filmster Catherine Spaak, een nichtje van de Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, zal waarschijnlijk volgende maand in het huwelijk tre den met de Italiaanse acteur Fabri- zlo Capuccl. De 22-jarige Fabrizio is de Jongere broer v£ "de modeontwerper Robert Capucci die op het ogenblik in Parijs werkt. Zij hebben elkaar leren ken ner. eind 1961 tijdens de opnamen voor de film La Voglia Matta (Dat dwaze verlangen) Advertentie M Voor hen die nu of binnen enige tijd van plan zijn om nieuwe overgordijnen aan te schaffen, is dit een bijzondere aanbieding. Want morgen begint de verkoop van een grote partij overgor- dijnstoffen - Effen Dobby weef stof en Fantasie gordijnstof, beide soorten uit de collectie van 3 tot 4 gulden, morgen ln de Opruiming per. meter voor nog géén twee gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze belde soorten overgordijnstof, 120 cm breed en in diverse kleuren, per meter voor (Van een onzer verslaggevers) Het gemeenteraadslid, de heer J. Dijkstra (p.v.d.a.), heeft het college van B. en W. te Schiedam betref fende de Dnra-Coignetwonlngen de volgende vragen gesteld: Is het College op de hoogte van het feit. dat de z.g. Dura-Coignet- woningen min of meer ernstige con structie- en afwerktogsfouten ver tonen? 9 Zo ja, is het College dan ook van mening, dat de controle op de bouw en afwerking van deze woningen misschien onvoldoende ls geweest? Wil het College mededelen, of de oplevering van genoemde woningen Zo ja. Is deze oplevering aanvaard en voor wiens rekening komen in dat geval de eventuele herstelwerkzaam heden? Ten slotte, welke maatregelen denkt het College te nemen, ten ein de in de toekomst bij de bouw van z.g, geïndustrialiseerde woningen een herhaling van deze voor de bewoners zeer onaangename gang van zasen te voorkomen? SOESTERBERG (ANP) Bij een verkeersongeval gisteravond op de rijksweg UtrechtAmersfoort zijn twee personen, de 48-jarige dr. M. P. Sillevls uit Soest en de 48-jarige En gelsman H. Coates uit Londen, om het leven gekomen. Een zesjarig jon getje liep een scbedelbasisfractuur op. Het ongeluk gebeurde bi) een in haalmanoeuvre. Een personenauto uit Utrecht, bestuurd door L. N, wil de een in de richting Amersfoort rij dende tankauto inhalen. Tijdens het inhalen kwamsde personenauto licht in botsing met een tegenligger, de auto waarin dr. Sillevis en de En gelsman zaten. De auto van de heer Sillevis schoot over de middenberm, waarna hij in botsing kwam met een uit de richting Utrecht rijdende auto, bestuurd door baron Van Dedem uit Zeist. De Engelsman werd bij de botsing zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse overleed. Dr. Sillevis werd ernstig gewond opgenomen in De Lichten berg in Amersfoort, waar hij in de loop van de avond ls overleden, Het zoontje van de heer Van Dedem, die naast zijn vader zat, werd ernstig gewond. De bestuurder liep niet noe- mi jswaardlg letsel op. (Van onze verkeersredacteur) Tot nu toe ls alleen bekend wat m saterdag zal gebeuren. Op secondaire lijnen vervallen ver scheidene treinen, meestal om de andere, zodat halfuurdiensten ver anderen in uurdiensten en nurdten- sen in twee-uurdienslen. Vooral in het kolengebied van Zuid-Limburg zfln de beperkingen sprekend. Op het traject Maastricht —Heerlen bij voorbeeld, vervallen zaterdag elf treinen in elke richting en op de lijn Heerlen—-Sittard zelfs veertien treinen. Grote lijnen zijn bij de beperkingen niet betrokken, maar er zijn toch trajecten -bij zoals "UtrechtHilver sum, Utrecht—Lelden en Groningen -Delfzijl. Sinds gistermiddag zijn de ophef fingen voor zaterdag bekendgemaakt 00 borden aan de stations Donderdagavond sprong een man in de drukke Londense New Bond Street van een auto, rende naar en juwelierswinkel, sloeg een nut in en ging er vandoor met juwelen ter waarde van rond 250.000 gulden. En zo zijn we dan in de uiterst merkwaardige situatie te rechtgekomen, dat de bevolking van Rotterdam en een aantal andere gemeenten een recept van de dokter nodig heeft om... er gens wat zuiver drinkwater te kunnen halen. De al vele jaren bestaande toe stand, dat een onzer grootste steden van wel bijzonder slecht smakend drinkwater wordt voor zien, is daarmee verergerd tot de toestand waarin dat water voor velen bovendien ook nog schade lijk is voor de gezondheid. Een beschamende situatie voor een land dat tot nu toe meende ergens vooraan te staan in de rij der westerse landen. Het is de zoveelste illustratie van de stelling, dat het vooral de gemeenschapsvoorzieningen zijn die in onze tijd van zogeheten welvaart te kort schieten. Zeker, plannen ter verbetering van de Rotterdamse watervoorziening zijn ln uitvoering. Maar het zal nog wel even duren voor ze ge realiseerd zijn. De plannen heb ben blijkbaar niet hoog genoeg gestaan op de lijst van bestedin gen die bij stijgende welvaart vóórgingen. Overigens ls dr. Vondeling, die zaterdag tijdens zijn rede op het PvdA-congres Rotterdams lei dingwater Het ronddelen ter on dersteuning van zijn betoog, dat het consumentenbelang te weinig aandacht krijgt, blijkbaar nog te vlug geweest. Zo zout als nu, was het Rotterdamse water toen nog niet. Tntussen kan men zich wei af- 1 vragen, of deze jongste ont wikkeling niet voorkomen, althans verzacht, had kunnen worden. Oorzaak van de moeilijkheden is de vorst, die ertoe heeft geleld, dat minder rivierwater wordt af gevoerd dan normaal en dat de zoutgrens geleidelijk verder land inwaarts ls verplaatst tot bij de inlaat van de waterleiding. Om de situatie te verlichten, zal Rijkswaterstaat trachten meer water langs de Maasstad te lel den. Maar had men het opdringen van het zoute water niet eerder kunnen, constateren en had men dan ook niet eerder kunnen in grijpen? ]~\e schrijvers die een actie voor u een betere beloning van hun werk zijn begonnen, hebben bij de staatssecretaris wel gehoor, maar geen instemming gevonden. Mr, Scholten heeft'de 'gelijkstelling van schrijvers met toneelspelers afgewezen. Op grond van het feit dat toneelspelers en musici over het algemeen in loondienst zijn en schrijvers een vrij beroep uit- OCfenGIÏ Dit onderscheid ls er. Maar volgt daaruit nu dat er voor schrijvers en bij voorbeeld com ponisten geen regeling valt te be denken, die hen artistiek vrij Iaat, hun een stuk bestaanszekerheid geeft en voor hen de mogelijkheid opent zich geheel te wijden aan hun kunst? Dat zien wij niet ln. Wij zijn ervan overtuigd dat het uiterst moeilijk zal zijn regelin gen te bedenken die aan deze voorwaarden voldoen en boven dien verhinderen dat mensen er van profiteren die dat niet ver dienen. Maar dat zij niet te vin den zouden zijn, wil er bij ons niet ln. Zoals mr Scholten het stelt, dreigt in ons land de uit voerende kunstenaar eeu veel be tere positie te krijgen dan de scheppende. Dat is niet vanzelf sprekend. Het andere bezwaar van mr. Schol ten snijdt meer hout. De overheidsgelden waarom wordt gevraagd, zouden pas op de be groting van 1964 gebracht kunnen worden. Dat ls juist. En daarom is de vraag of en hoe de schep pende kunstenaar in Nederland beter dan tot nu toe geholpen kan worden, één van de vragen waar voor het dit jaar te vormen kabi net komt te staan. En niet één van de onbelangrijkste! (Van een onzer verslaggevers) Twee arbeiders va® de Peco-sui- kerwerkfabriek ln Den Haag hebben vanmorgen om zes uur in bet fa brieksgebouw het ontzielde lichaam van de 39-jarige Gerard Petrus van der Lugt uit Delft gevonden. De man is een gewelddadige dood gestorven. Uit drie diepe hoofdwonden was veel bloed gevloeid. De heer Van der Lugt vader van twee kinderen sliep sinds be gin januari, in verband met huise lijke moeilijkheden, in een opslag ruimte van cie fabriek, waar hij als monteur werkzaam was. Hij was nog volledig gekleed; slechts zijn schoe nen stonden voor het geïmproviseer de bed. De man moet met een zwaar voor werp op het hoofd zijn geslagen. 13e politie tast op dit ogenblik over het gebeurde nog geheel in het duister. Sporen ontbreken. De recherche acht het niet uitgesloten, dat de heer Van der Lugt in gevecht ia geraakt met inbrekers. De pataloog-anatoom J. Zeldenrust heeft vanochtend sectie verricht. Jhr. mr. W, Chr. J. M. van de Poll, sub stituut-officier van justitie, heeft de situatie ter plaatse in ogenschouw genomen. Dat was de belangrijkste meae- iellng die gistermiddag van de zijde -an de regering werd gedaan in ant- voord op mondelinge vragen uit de Tweede Kamer. Minister De Pous deelde mee, dat 3 kolenvoorraden begin januari .ettegenstaande de koude november- .1 decembermaanden in bet alge- leen op normale hoogte waren. Het srbmife is echter door de strenge orss in januari verdubbeld, waarbij ïog de moeilijkheden bij het vervoer ;wamen. Minister Korthals zei. dat de ver keersmoeilijkheden in het algemeen niet op te lossen warea met hand- kracht, anders waren er wel meer ar beiders voor ingeschakeld. Binnen de bebouwde kommen komt het wel meer op handkracht aan, maar het was de minister niet gebleken dat de gemeenten tekort aan mensen had den. Minister Visser (Defensie) deelde mee, dat er reeds vijftig aanvragen bij zijn ministerie zijn binnenge komen om militaire hnlp bij het vrij. maken van de wegen en voor het vervoer van kolen. Drs. De Pous zegde ten slotte toe zeer nauwkeurig te zullen letten op de prijs van de kolen. Men zal zich ,!an de spelregels .van het pritsbeleid moeten houden I v s.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1