Voor ziekte te weinig voorzorg V eelbelovende tijden bij onderlinge wedstrijden VZG Persoonlijke records zaterdag gebroken Sluimerende talenten worden nu ontdekt „Een 75-jarige hoort niet in de gevangenis Vlaardingse college vindt water ook vies weer op snelste Binnenmaas Warme hulde voor 25-jarig Politie Muziek Gezelschap n EEN JONGEDAME Paard gaat in galop met slee Slippartijen op rijksweg 16 Inzameling brood voorlopig stopgezet Peuk oorzaak brand in studeerkamer Henny v. d. Ven (9) schaatst 75 km Burgerlijke Stand Esperan to-agen do HET VRIJE VOLK MAANDAG 28 JANUARI 1963 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) In het omvangrijke rapport dat het Economisch-technolo gisch Instituut voor Zuid-Holland over de bejaarden in Schie dam heeft uitgebracht worden ook over de gezondheidstoestand van deze groep behartenswaardige dingen gezegd. Ongeveer dertig procent van de bejaarden bleek desgevraagd een kwaal of gebrek te hebben, terwijl ruim dertien procent zei zich niet goed te voelen. Hoeveel waarde men aan deze cijfers mag hechten valt niet te zeggen. Die bewering kan gegrond worden op de we tenschap dat a. velen zich van een ziekte weinig of niet be wust zullen zijn, b. meer wel licht nog zich tegen beter we ten in uit een soort schaam te gezond melden en daarbij c. de enquêteurs geen van allen medici waren. (Van onze sportredactie) De Vlaardingse clubs doen de laatste weken alles om het clubleven een beetje op gang te houden en het contact met hun leden te bewaren. Ook tijdens het voorbije weekeinde is weer op de sneeuw gevoetbald. Zaterdagmorgen dat kan tegenwoordig ook speelde Zwaluwen 2 in het park 't Nieuwelant een oefenwedstrijd tegen DVO 1, waarvan met 4—0 werd gewonnen. En 's middags kwam Hoogvliet bij Zwaluwen 1 op bezoek. De Vlaardingers verloren dit sneeuwduel met 31. Het veld was, omdat Zwalu wen het vooraf goed. had laten „rollen", prima, bespeelbaar. Hoogvliet -bleek echter sterker dan de thuisclub;; Maar nie mand lette dit keer op de uit slag, maar wel op het doel van de wedstrijd, namelijk het zo goed mogelijk in conditie blij ven van de eerste elftalspelers. En dat lukt bij Zwaluwen pri ma. Toch voetbal Bij VFC Ook RKWIK traint elke donderdagavond nóg buiten. X>e deelneming aan; deze véld- training; is '„.bevredigend. Vol- gende week neemt;, men verf moedelijk .deel, aan een zaal-., voetbaltoernooi "in Delft. Bin- nenkort denkt men ook een contactavond te houden. Over igens volgt men bij RKWIK het advies van de KNVB zoveel mogelijk op. Dit advies houdt in de velden onder de huidige omstandigheden zo weinig mo gelijk te bespelen. Verduistering „Wij hebben inderdaad geconstateerd, dat het drinkwater momenteel zeer slecht van smaak is.' Dit delen B. en W. van Vlaardingen schriftelijk mee als antwoord op vragen van de raadsleden dr. A. P. de Jonge (p.v.d.a.) en mevrouw H. A. Blee- kervan Styrum (v.v.d.). Beide raadsleden hebben enige dagen geleden aan het col lege schriftelijk verzocht te worden bekend gemaakt met de maatregelen, die in Vlaardingen zijn genomen in verband met het drinkwater Omleiding GEVRAAGD voor de loonadministratie Bekendheid met tariefstelsel strekt tot aanbeveling. Uitvoerige brieven met opgave van verlangd salaris te richten aan Adv.-Bur. B. Knol N.V., Mathenesserlaan 310, R'dam, onder nr. 130. (Van een onzer verslaggevers) Bij liet invallen van de dooi heeft de Schiedamse afdeling van de die renbescherming besloten de inzame ling van brood voor de vogels voor lopig stop te zetten. Zaterdagmid dag nog hebben de zeecadetten van het opleidingsschip Jan van Gelder een inzameling gehouden in Schie- aam-zuid. Daarbij haalden ze 7 zak ken brood op en collecteerden boven dien ƒ226 bijeen voor de aankoop van voedsel. Als de dooi inderdaad de overhand zal krijgen zal men met deze nieuwe voorraad en met wat er nog in het asyl werd bewaard in totaal onge veer 17 mud hebben. Dat is genoeg voor de vogels tot die zelf weer voor hun eten kunnen zorgen. In het dierentehuis aan de St - Anna Zusterstraat wordt nog wel brood in ontvangst genomen. Als de vorst terug zou komen zal de dieren bescherming opnieuw een beroep op oe Schiedamse burgerij doen. Dan worden ook de depotadressen weer Ingeschakeld bij de voedselactie. In een studeerkamer aan de Burg. 4 erkadesinge! te Vlaardingen ont stond dit weekeinde brand. Tiental len boeken verbrandden of werden ernstig beschadigd. Ook het behang, enige deurstijlen en de panelen liepen schade op. De oorzaak is waarschijnlijk het gooien van een nog brandende sigarepeuk in een prullebaic. De brand werd met eigen middelen geblust. 3WIJNDRECHT Aan de Molen tochten in Alblasserdam is door vele Zwyndrechtenaren deelgenomen. Za terdag bevond zich onder de deelne mers ook de negenjarige Henny van der Ven. Voor de eerste maal deed hij aan zo.it tocht mee. De joDgeman slaagde erin om de vijf en zeventig kilometer geheel uit te rijden, wat zeker een knappe prestatie genoemd mag worden. Een aanleiding tot het luiden van de noodklok kan men in dit deel van het rapport dan ook niet direct zien. Belangrijk is het wel te beseffen dat waar het ETI-rapport rept over de gezondheidstoestand" men slechts moet denken aan de lichamelijke ge zondheid van de. ondervraagde be jaarden. De geestelijke gezondheid komt niet ter sprake in dit hoofd stuk. In dit licht gezien wordt de mede deling in het hoofdstuk dat over de bejaardentehuizen handelt alarme rend. Bij de vijf verzorgingstehuizen van Schiedam waren gezondheidsre denen overwegend de aanleiding voor opname die in feite thuis horen in een psychiatrische inrichting. Zij verkeren temidden van. geestelijk ge zonde bewoners. „Vooral in het St. Llduina-gestlcht met gemeenschappelijke slaapzalen en zitkamers," aldus het rapport, „maar ook in het St. Jacobs-Gasthuis is een dergelijke situatie beslist on aanvaardbaar." In het rapport ont breekt dus een aanwijzing hoeveel lichamelijk nog volwaardige bejaar den, wier geestelijke vermogens ech ter ook te sterk achter uit zijn ge gaan om nog geheel volwaardig te heten, zelfstandig wonen. Daarnaast vestigt het ETI-rapport er bij het overzicht van de gezond heidstoestand van de bejaarden de aandacht op, dat nog te veel bejaar den niet gedekt zijn tegen de gevol gen van ziekten. Van alle bejaarden hebben 72 echtparen en 104 alleen- staanden.geen enkele voorziening ge troffen tégen de "financiële gevolgen van ^ekte tof ongevéllen. „Die. groep.Js wellicht nietschrik' barend groet, maat* de gevolgen yoor iedere bejaarde, die ertoe behoort, kunnen .alleszins onplezierig z(jn. Een groter aantal bejaarden was wel verzekerd tegen de eerste ziek tekosten, maar niet tegen de kosten die opname in een ziekenhuis met zich meebrengt. Lid van een kruisvereniging zijn verhoudingsgewijs betrekkelijk wei nig bejaarden, terwijl toch deze vorm van verzorging bij ziekten en onge vallen belangrijk is. Waarschijnlijk vertrouwen vele bejaarden er op dat indien de verzorging of verpleging noodzakelijk is, deze door kinderen, buren of anderen gegeven zal wor den. Voor de kruisverenigingen ligt hier ongetwijfeld een taak, nl. de be jaarden ervan te overtuigen, dat het lidmaatschap voor hen belangrijk is. In het algemeen blijken meer vrou wen dan mannen een minder goede gezondheidstoestand te hebben. Tot de meest genoemde gebreken con stateerde men bij de ondervraagde bejaarden het moeilijk ter been zijn (dat zich met name bij het traplo pen demonstreert) m slechthorend heid. RIDDERKERK Bij een hard rijderij voor arresleden op de Waal onder Rüsoord is zaterdagmiddag een paard arreslee achter zich aan - op hol geslagen. Enkele fietsen werden gekraakt; auto's Hepen scha de op. Ten slotte werkte het dier zich vast, waarna het kalmeerde. Het had een wond aan een van zijn be nen. H.I.-AMBACHT. Vanmorgen om omstreeks half vyt zijn op rijksweg 16 bij Hendrik Ido-Ambacht twee vrachtwagens geslipt. Er ontstond vrij grote materiële schade. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Eerst slipte een Duitse vrachtwa gen, bestuurd door H.H.W. uit Keu len. Hij reed met vrij grote snelheid op de inhaalstrook, slipte en botste daarna tegen een geparkeerde vrachtauto. Vrijwel op hetzelfde mo ment slipte een met vee beladen wa gen, bestuurd door A. J. E. uit Etten, De veewagen kantelde en moest met een takelwagen overeind worden ge zet. Het vee bleek geen noemens waardig letsel te hebben opgelopen. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68798 b.g.g. uitsluitend Redactie Tel.-60147 (Van onze zwemmedewerker) De Vlaardingse zwemvereniging; VZC heeft zaterdagavond in het Kolpabad de jaarlijkse onderlinge wedstrijden gehou den. De publieke belangstelling voor dit treffen was redelijk. Vele toeschouwers hebben het bassin omzoomd en de favorieten luid aangemoedigd. De tijden op deze avond gemaakt waren over het algemeen genomen goed. Weliswaar werden er geen clubrecords gebro ken, maar er waren verschillende veelbelovende tijden bij. Wel werden er persoonlijke records gebroken. Zo wist Jenny Kattestaart de eer ste plaats te behalen op het num mer 100 meter rugslag dames In de tijd van 1.17.4, wat dc- beste tijd is, die zij tot nu toe heeft gemaakt. Zij kwam tevens in de buurt van het clubrecord, dat nog steeds op naam staat van Wi! Plomp met 1.17.1. Bijzonder beladen met zegepralen ging de familie Buys naar huis. Connde Buys werd eerste bij het hinderniszwemmen voor meisjes in de leeftijdsgroep van 12-14 jaar. Haar broer Gerrie Buys wist op het zelfde nummer by de jongens de eerste plaats te behalen. Prieke Buys ten slotte wist de eerste plaats te bezetten bij de 25 m. schoolslag voor meisjes van 6-8 jaar. Ook de familie-estafette bracht succes voor de familie Buys. Getril Buys wist met zijn dochter Connie en zoon Gen-it de andere families achter zich te laten. Gerrie van Opstal begint zich Sportclubs proberen alles om leden bezie te houden SCHIEDAM Burgemeester Peek was op de drukke en gezellige receptie van het 25-jarig Schiedams Politie Muziek Gezelschap za- termiddag niet de eerste spreker. Daarvoor bood hij zijn veront schuldigingen aan, maar zei zich enigszins bezwaard te voelen om dat hij met lege handen gekomen was. De voorzitter, hoofdinspecteur C, van dr Haagen vrklaarde echter dat dit, gezien de grote verdiensten van de burgervader voor het Politie Mu ziek Gezelschap, van geen belang was. Mr. J. W. Peek, die beschermheer Is van het muziekkorps der Schie damse Politie, zei in zijn toespraak dat de musicerende politiemensen het korps nader tot de burgerij bren gen. „Wat de politie op een andere wijze neemt, geeft ze zo terug", meende hij. De burgemeester sprak de hoop uit dat het gezelschap nog een lange levensduur beschoren zai zijn. Voor hem had reeds commissaris K. Riipms uiting gegeven aan zijn waardering voor het gezelschap. HU bood liet bestuur, dat verscho len in de bloemen achter de tafel zat. een aantal ballpoints met in scriptie aan. Vele sprekers volgden, die allen vol GEMEENTE SCHIEDAM Herkeuring der maten en gewichten. Ter algemene kennis wordt gebracht, dat voor de herkeuring van maten en gewichten ln deze gemeente zitting zal worden gehouden op 11. 12. 13, 14, 15, 18. 19. 20. 21, 22. 25. 26. 27 en 28 februari 1BG3 en wel op maandag 11 februari 1963 van 12 cn 13—17 uur, op don derdak 28 februari 1953 van 9—12 en 1316tt uur en voorrs Iedere dag van 9—12 "n 13—17 uur. in een lokoal van de B T-,O.-schooi aan de Gedomple naaesloot no. 8 alhier (ingang Oude Kerkhof). De maten en gewichten moeten schoon, droog cn roestvrij worden aangeboden. IJzeren maten dienen var, binnen en van bulten geverfd te zijn; koperen gewichten moeten zijn afgewassen, ter wijl hiervan ook de gaten gereinigd dienen te zijn. IJzeren gewichten mogen niet gepotlood zijn.doch moeten roestvrij zijn ge mokt en daarna zijn Ingewreven met gekookte lijnolie. Voor verdere bijzonderheden wordt ver wezen naar de op de aanplakborden uitvoerige kennisgeving. 22 Januari 1963. lof waren. Zo was daar onder meer de adjudant Seegers, secretaris van de Bond van Polftie-korpsen, de heer C. Lansbergen namens de sectie mu ziek van de Schiedamse Gemeen schap, Tal van geschenken werden aangeboden. SCHIEDAM Geboren: Carlo z. v. C. Farina en T. E. Neeleman; Frank z. v. P. J, Bijl en G. Tupker; Hertus z. v. B. Kapoen en J. M. L. de Groot; Hilda J. d, v. C. G. Hoogwerf en E. S. Melein. Overleden: P. de Kok 81 jr; M. Kooijman 87 jr. Merkredon, la 30an de januaro klubvespero. Ni konversacios ce kino v. Gink. Ploegstraat 19. Venu multnombre, car ni eble an- koraü parolos pri la antwerpena kongreso. Zondagmorgen togen we vol goede moed naar de Floreslaan, waar For- tuna 2 en VFC elkaar op de „sneeuw- mat" zouden ontmoeten. Helaas bleek het veld hier meer weg te hebben van een lanöijsbaan, dan van een voetbalveld, zodat deze wed strijd geen doorgang kon vinden. Wel zagen wij de 65-jarige Coen- radi. i'e nestor van de Vlaardingse scheidsrechters, in vol tenue baan tjes lonen rond het hoofdveld.' Om fit te blijven, zo vertelde hij ons, want over enkele weken denkt hij toch wel weer aan de slag te gaan. Twee elftallen van De Hollandlaan kwamen echter wel in het veld. Op enkele gladde plekken had men te voren zand gestrooid en verder bleek de sneeuw geen beletsel te vormen voor een fiks partijtje voetbal tegen elftallen van het Schiedamse SFC, dat de beschikking bleek te hebben over M. Schel!, de oud-linksbuiten van Hermes-DVS. Tussen de bedrijven door zagen wjj voorzitter P. W. Koek, secretaris Kees; Tettelaar en twee leden van de Gemeentelijke Spórtcommissie bezig met een meetlint om eens te kijkën of eree'h mogelijkheid ls': voor eèn nieuw oefenveld.*'1 Het 'bestaande oèfenvëld moet, in'verband mèt de aanleg van de Benelux-tunnel, ver dwijnen. Zaterdagavond hield Dé Hollan dlaan een contactavond voor se nioren in het clubgebouw. Deze avond slaagde bijzonder door de grote toeloop. Met medewerking van een beroepsband werd er ge danst. En onder de leden bleek ook talent schuil te gaan. Joop de Slegt ontpopte zich als een vol leerd kunstfluiter en J. J. Thomas sen zong enkele Italiaanse liedjes. In de Ahoyhal nam De Hollan- diaan zondagavond deel aan zaal voetbalwedstrijden. En met de ko mende cross in het Nieuwelantpark, zondag 3 februari zal het ook wel gaan. Er zijn al heel wat aanmeldin gen en men beschikt ook al over veel prijzen, vertelde secretaris Kees Tet telaar ons. supportersvereniging van VFC een feestavond in „Muz&nda", waaraan ongeveer 200 leden deelnamen. Het „Cardini Cabaret" trad hier op, met Frits Schakels als conferencier, wiens optreden niet zo geslaagd mag heten. Accordeonist-pianist J. Sty- kel en de .Melody Sisters" (2 meis jes met een gitaar) vleien beter in de smaak. Voorts was er een gooche laar en een mondharmonica-trio. Deze drie jongens vooral oogstten veel succes. Met medewerking van het orkest van Dik Borst werd er onder leiding van de heer A. Kor' pershoek na afloop naar hartelust gedanst. De avond was geopend door" voor zitter H. Puper en werd gesloten door VFC-voorzitter A. van Santen. Deze vertelde een en ander over de komende verbouwing van het re- creaiiegebouw. De tekeningen hier voor liggen al by dc gemeente. Bin nenkort krijgen de leden en de sup porters veel ie doen om deze verbou wing te realiseren. Fortuna Zaterdagmiddag organiseerde de junior,-commissie -van Fortuna een jeugdmidd&g in 'Muzanda. waarvan de opzet volkomen slaagde. De veel zijdige, in Vlaardingen niet onbe kende, Dordtse artist Nico Schoolen- berg, had met zijn „One man show" een ongekend succes: De Jeugdleden hebben van deze middag genoten en de algemene indruk was dat men een herhaling van Iets dergelijks zeker op prijs zal weten te stellen. Zondag nam Fortuna deel aan de zaalvoetbalwedstrijden in Rotterdam De Vlaardingers hebben zich in dit toernooi goed geweerd. Voor uitsla gen verwijzen wij echter naar de al gemene sportpagina in onze krant. De zaterdagmiddagclub „Vlaar dingen" ontwikkelt volop activiteit. Voor de derde keer trok men zater dagmiddag naar het strand in Hoek van Holland, waar het „zomers" druk was. Trainer Henk Sterk liet zijn pu pillen 22 in getal weer terdege oefenen. Volgende week gaat men vermoedelijk met alle elftallen naar Rotterdam-aan-zee. Op 8 februari organiseert „Vlaar dingen" een klaverjastoernooi in zaal „Concordia". En verder wordt er gewerkt aan de voorbereiding van een feestavond, die men met eigen krachten wil verzorgen. Men is reeds bezig met het oprichten van een toneelvereniging, waarvoor grote be langstelling bestaat. HVO traint nog elke week in de zuidbuurt ('s avonds) maar is don derdag ook begonnen met taaltrai ning in de v. d. Palmschool. Zater dagmiddag hebben twee teams een oefenwedstrijd tegen elkaar gespeeld. ais in vrije langzamerhand te ontpoppen een geduchte tegenstandster VZC-Kringen. Bij de 100 m, slag voor heren werd hij tweede in de tijd van 1.04.2 wat een verbete ring van zijn persoonlijk record be tekende, Op dit nummer ging d« eerste prijs naar Jan Lankester. Met midvoor Klein bracht hij zo veel leven in de Schiedamse voor hoede, dat De Hollandlaan met de rust tegen een 02-achterstand aan keek. Ook na de rust demonstreer den de SFC'ers een betere iichaains- beheersing, zodat de eindstand 261 traind, werd. Het tweede elftal van De Hol- landiaan won met 2—4). Zaterdagavond VFC nam zaterdag deel aan de zaalvoetbalwedstrijden van 's-Gra- venzande. Met het jeugdteam van Scheveningen Holland Sport en 's-Gravenzande SV eindigde VFC gelijk in punten. Door een beter doelgemlddelde' werd SHS eerste, 's-Gravenzande SV tweede en VFC derde. Tijdens de wedstrijden deed zich nog een incident voor, dat goed afliep, Wemer Vermeer trok, tijdens een duel, aan een kist( kisten dien den als omrastering) waardoor een aantal kisten over hem vielen. HU liep daarbij geen letsel op. VFC-trainer Van Geest kreeg na afloop nog druiven aangeboden, om dat hij voor hy naar VFC kwam destijds 's-Gravenzande heeft ge organiseerde de Bioscopen MONOPOLE: Tussen Kogels en gra naten (14 Jr), 2 en s uur. PASSAGE; El Clct (14 Ir.) 2 en 8 Diversen: IRENEAlgemene Bond Mereurius, r filmavond S uur. g MARIJKEHe: StegslkwarUer, 8 g uur. 0 T? kleine, bejaarde man schui felde de rechtszaal binnen. Vijfenzeventig jaar en dan nog voor het hekje? De Rotterdamse politierechter mr. Heynsius keek de grijze verdachte lang aan- En hoofdschuddend sprak hi): .Man, man, hoe kom je nou zo gek? Daar steel je op je ouwe dag drie pyama's van een textielstand in de Ahoyhal. Je stopte ze in een lam pendoos. En toen werd Je gepakt. Tja, dat komt ervan als je niet eer lijk bent." De 75-jarlge zei dat hij het ook stom vond. De rechter bladerde ta het dossier: „Acht keer ben Je ver oordeeld. Het laatst in 1935. Dat is 28 jaar geleden. Waarom juist pya ma's? Wou je zo graag in een pyama slapen?" Verdachte zei dat hy ze aan zijn vrouw cadeau had. willen geven. Mr. Heynsius peinsde: „Veel zal je wel niet hebben. Je zult, laat ik het zo maar zeggen, wat van Drees krij gen „En steun," riep de man. JEn steun, goed. Wat zegt je vrouw ervan? Je vrouw is vast en zeker niet zo dom om te stelen.' De officier van Justitie zei dat hU aan de gevangenis bad gedacht: „Ik zal die straf toch maar niet eisen, mijnheer de politierechter. Een man van zijn leeftijd hoort niet meer in de gevangenis. Maar hij zal toch moeten merken dat hij font is ge weest. Ik vraag 25 gulden boete." „Kan htó niet voorwaardelijk?" vroeg de verdachte. „Voorwaardelijk voor een complete diefstal? Onmogelijk. Ik wil er wel war afdoen, maar Je moet het toch even voelen, waarde heer. Vijftien gulden of drie dagen. Ga er nu maar voor sparen. Over een week of vier krijg je wel een kaartje." Aldus het vonnis van sius. Een 42-JarIge chauffeur bad ten nedele van z(jn patroon zeven lege olievaten ter waarde van ƒ150 ver duisterd en die voor 66 verkocht. Ook tn deze zaak schudde mr. Heyn sius hel hoofd: „Honderd gulden per week netto. Twee kinderen. Een stomme streek." Of de chauffeur door de patroon was ontslagen? Nee, dat was hy niet. „Natuuriyk niet. Ze kunnen geen ander krijgen. En als ze een ander krijgen, weten ze niet of hy eerlijker is dan de vorige," zei de rechter. „Hij heeft eigenlijk verdiend te zitten," vond de officier, maar voor uit: hy loopt op vrije voeten en zijn baas heeft hem gehouden. Een boete van 75. Maar ik vraag er vier we ken voorwaardelijk met twee jaar proeftyd bij, omdat ik hem niet ver trouw." „Ik ga met ae officier mee. Ik doe besliste de politie- Dezelfde Jan Lankester zorgde op de 100 meter rugsrlag bijna voor een sensatie door Ben Arons te bedrei gen bjj diens opmars naar de eerste plaats. Ben Arons heeft nu ai enkele jaren achtereen dit nummer op zijn naam staan en bezit tevens het clubrecord op deze afstand. Aanvankelijk leek het erop alsof het een envoudige overwinning voor Ben Ai-ons zou worden, maar de eindsprint van Jan Lankester ver raste iedereen. Hy kwam slechts een handlengte te kort. Bij het diploma-zwemmen ten slotte wisten in totaal 20 VZC-Ieden te voldoen aan de gestelde eisen Slechts een lid-moest worden afge wezen. Zesleden kregen na afloop het A-diploma uitgereikt de overige veertien hebben het B-diploma ont vangen. Evenals in voorgaande Jaren wer den de pryzen na afloop uitgereikt door de. heer J. Verwey, voorzitter vana de "VZC. Uitslagen: 25 meter hinderniszwemmen meis jes 12-14 jaar: 1 Connie Buys 22 6* Ria Proper 24. Idem jongens: 1 Gerrie Buys 18.4. 2 Bram Snoek 20.8, 3 Gerrie Zwii-' gers 22. 25 meter schoolslag meisjes 6-8 jaar: I Frieke Buys 245; 2 Loes Teekens 27.7. Idem Jongens: I Wim Becude 301 2 Jan Hartman 33.8. Idem meisjes 9-11 jaar: 1 I. Wil- iems 22.00, 2 F, Zebel 22.6; 3 W Spronkers 23.00, 4 M. de Roo 24 2 5 P. Voerman 25.1. Idem jongens*. I P. Goederend 22 6 2 K. van Dijk 22.7, 3 M. Doeve 23 7 4 K. Zimmerman 24.4. 100 meter vrije slag dames: 1 Laurens Rietveld 1.11.9, 2 Ria Pro per 1.18.7, 3 Corrle Westdijk 1.22.9. Idem heren: 1 Jan Lankester 1.03 2 Gerrie van Opstal 1.04.2; 3 Arie Kalkman 1.06.1. 50 meter vlinderslag dames- 1 Janny Kattestaart 35.2, 2 Nel Don 37.2, 3 Laurens Rietveld 41.0. Idem heren; 1 John Maliepaard 31.6, 2 Wim van Dyk 32,2, 3 Leo v d Windt 33.4. 50 meter vrije slag meisjes 12-14 jaar: 1 Ned Don 33.8, 2 Marian Goederand 35.0, 3 Paula Boer 35.3 4 Ria Px-oper 35.4. Idem jongens: 1 Gerrie van Op stal 31.2; 2 Gerrie Buys 322, 3 Piet van Straten 33.5. 100 meter schoolslag dames: 1 Ria Zwygers 1.28.8, 2 Paula Boer 1.312; 3 Erna Goederend 1.32. Idem heren: 1 Arie Kalkman 1.16.8 2 Leo v. d. Windt 121.5; 3 Jan Stig- ter 1.25.1. 100 meter rugslag dames: 1 Jen ny Kattestaart 1.17.4; 2 Nel Don 1.20.4, 3 Laurens Rietveld 1.22,6. Idem heren: 1 Ben Arons 1.11.3; 2 Jan Lankester 1.11.5; 3 Gerrie van Opsta! 1.15. 3X25. üiéter1'' 'geziitseMfette: 1 Tam, Buys 44,7; ;2 fam:: Goedrond 45.731 am. Van Rossen - 47,3. 4X^0 meter wisselslag persoonlijk dames: 1 Jeinny Kattestaart 3.01.8; 2 Nel Don 3.06.5; 3 Laurens Rietveld 3.08.2. Idem heren: 1 Arie Kalkman 2.42 2 Jan Lankester 2.46.8; 3 Gerrie van Opstal 2.47.5. mr. Heyn- er niks van af. rechter. Het college deelt mee kennis te hebben genomen van een Rotter dams voorstel, tot een volledige che mische zuivering van het drinkwater. Volgens de toelichting op dit voor stel Is de kwaliteit van het chemisch gezuiverde water belangryk beter dan die, welke wordt verkregen langs de weg van biologische zuivering. B. en W. concluderen verder, dat het zoutgehalte van het drinkwater op 23 Januari was: drie-en-een-hai- ve gram per liter. Vooral voor per sonen, die een zoutloos dieet moeten houden, is het zoutgehalte gestegen boven de toelaatbare grens. „Wjj hebben direct maatregelen ge nomen om deze personen gratis twee liter duinwater per dag te verschaf fen. De verstrekking geschiedt door de gemeenteUjke energie- en water- ieldingbedryven. Via radio en pers is de bevolking hiervan op de hoogte gebracht. De artsen hebben dlrcC medewerking verleend door aan de ze personen een bewys te geven, dat zij een zoutloos of zoutarm dieet moeten houden." „Het Rotterdams waterleidingbe drijf tracht in overleg met Rykswa- terstaat al die maatregelen te ne men, die nodig zijn om spoedig een eind te maken aan de. huidige toe stand. Doordat zich bö Pannerden ijsbarrières in de RUn hadden ge vormd, kan het rivierwater onvol doende doorstromen. Noodgedwongen moest het Rotterdamse waterleiding bedrijf daarom gebruik maken van rivierwater, dat door het stroomop waarts verschuiven van de zoutgrens bij de waterwinning een te hoog zoutgehalte heeft gekregen." „Door omleiding van water uit de Waal via het Amsterdam-RUn- kanaal naar de Lek is een verbete ring in de toestand verkregen. Daarbij is het zoutgehalte tot ongeveer de helft teruggebracht. Op dit moment (in de brief vrij dag, red.) is het zoutgehalte 0,9 gram per liter." In hun antwoord wyzeci B. en W. erop, dat duinwater ter beschikking is gesteld aan de ziekenhuizen en dat door de Koninklijke HoUandia Fa briek van melkproducten en voe dingsmiddelen gepasteuriseerd drink water in flessen, in de handel wordt gebracht. Met de Keuringsdienst van Waren is hierover overleg gepleegd. Als verdere verbetering van het drinkwater noemen B, en W. de bouw van een nieuw waterleidingbe- drUf op .de Berenplaat, die circa 90 miljoen gaat kosten. Dit nieuwe bedrijf zal minder af hankelijk sdjn van de weersomstan digheden dan het huidige, omdat men de beschikking heeft over voor- raadbassins. waarin water voor on geveer een maand kan worden ge borgen. Bij een ongunstige rivierwateral- voer kunnen de bassins warden vol gepompt om bU een slechte afvoer voldoende voorraad te hebben. Met de bouw van dit bedrüf is reeds een begin gemaakt. Men verwacht, dat dit werk eind 1965 gereed zal zijn. MAASDAM Duizenden waren er zaterdag getuige van, dat de dra ver Tosca van L. Niemantsverdriet het snelste paard (op het ijs) is uit dc verre omgeving. De arresledeclub „De Binnenmaas" te Maasdam hield zaterdag op de Binnenmaas een snelheidswedstrijd voor alle klassen. Er waren slechts acht deelnemers inaar dit vond zyn oorzaak in het feit dat aiie boeren uit de omgeving de snelheid van Tosca kenden. Behalve de heer D. Groene veld uit Strijen, die momenteel vier dravers op stal heeft staan, waren er nog paarden uit Zoetermeer en Rotter dam. Ook deze moeten echter het onderspit delven. Groenweld had speciaal voor deze gelegenheid nog een heel goed en mooi paard gekocht, In de finale bleek-echter dat ook «lit vosje niet tegen Tosca op kon. Algemeen ver wacht men nu, dat er nog snellere dravers naar Stryen verkocht zullen worden. De arresledeclub te Maasdam heeft 28 leden. Vorige week werd een ringrif derU gehouden en donderdag en zaterdag harddraveryen. BU doorzetten van de vorst zullen er eind volgende week weer wedstrijden gehouden worden. Uitslag: 1 L. Niemansverdriet, Maasdam ƒ200,—; 2 D. Groeneveld, Stryen ƒ125,— 3 Verhoeven, Rot terdam ƒ75,—; 4 Mol, Zoetermeer 50,—. ALLES op gem. betaling v.a. f 1.— p. w. Goederenhandel Fa. A. Schllperoord Zn., Tuinlaan 40. Schiedam.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 2