Maximum- snelheden permanent i. Spoorwegen hebben lost van opdooi h na IV- mil jNieder lander s naar het buitenland 8f° Meisje neergeslagen stukje huid brengt dader in de cel I BREID1NG VAN B.P. CENTRUM f I I I I I I i I I I I II open voor tractor Volgende week gaat een leger mensen een huzarenstuk verrichten. Voor dit enorme werk hebben wij maar 4 dagen. Dan staat er een geheel nieuw B.P.-Cen- trum voor U. Meer dan 3000 m2 meu belen. Om te kunnen werken, moeten wij ruimen. Dat zal lukken omdat wij tegen 1. prijzen zuilen verkopen, zo laag, dat U er nog nooit van hoorde. Kom zaterdag I 9 februari, dit is Uw kans. Wij moeten ruimen, ook de nieuwste modellen, an- ders kunnen wij niet werken. Kolen dimrcler door stijging importprijzen Vol salaris voor ir. Berldraijsen van mms was onschuldig Overheid Akkoord Niet meer dan 2 pantalons worden tegelijk verkocht HM Mariniersweg 281 üaalsen HET VRIJE VOLK VRIJDAG 8 FEBRUARI 1983 Wegenverkeersreglamen t sal worden gewijzigd (Van onze verkeersredacteur) Op sommige buitenwegen zal de maximumsnelheid die op drukke voorjaars- en zo merdagen heeft gegolden, per manent worden. Het wegen verkeersreglement zal daar toe worden gewijzigd. PAGINA 3 nubeduidend - goedkoper f- Nare zaak Aanbod Haags college Niet gevaarlijk Steeds meer Nederlanders gaan met vakantie. En vooral: 'steeds meer gaan er naar het buitenland. Terwijl van 1954 tot 1960 het aantal Nederlanders toegenomen is met ruim acht percent, steeg het aantal vakantiegangers van bijna 4.800.000 tot ruim 6.060.000 of 27%. En het aantal landgenoten, dat een buitenlandse reis maakte, steeg van 850.000 tot 1.415.000 of met 65%! Gevangenisstraf en boete voor wasserijdirecteur Geval van nekkramp bij Marechaussee Meer kampeerders NIJDIG Vragen over vertraging in uitkering invaliden HOEK HOOGSTRAAT - FLEVO GEBOUW - V.M. TWAALFPROYTNCIËNHUIS Dit nieuws heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A Korthals, donderdag meegedeeld te Amsterdam by de opening van de personenautotentoonsteïling van de RAI. De minister noemde de resultaten van de proefnemingen van verleden jaar gunstig en hij rei van oordeel te zyn, dat de maximumsnelheid niet meer kan worden gemist in liet com plex van regelingen. Maar hij voeg de eraan toe, dat van de mogelijk heid een bedachtzaam gebruik zal moeten worden gemaakt. Wij herinneren eraan, dat met Pasen en Pinksteren van 1963 en ook op de drukke vakantieweekends op enige buitenwegen een maximum snelheid gold. Op rijksweg 12, Den Haag—Elten. was deze 100 km or itur. op enige andere wegen, zoals de Zuiderzeestraatweg 70. Op verkeers plein Oudenrijn gold een maximum van, 50 km. De minister maakte toen gebruik van een machtiging om tot deze tij delijke maxima een beschikking te treffen. Bevorderd wordt nu, zoals de minister zich uitdrukte, dat die voorzieningen een permanenten ka rakter kunnen krijgen Advertentie I.M. A!s wij U nu vertellen dat wij morgen de originele Tricot Ny lon Damesblouses van 9.95 gaan verkopen voor nog géén zes gulden... moeten wij er dan nog iets aan toevoegen? Damesblouses met lange mou wen/van een prachtige kwaliteit Tricot Nylon... zó gewassen, zó droog en niet strijken... in smetteloos wit. Brugwachter J. Faas, die al vijftien jaar de Hanzebrug bij het industrieterrein te Deventer open en dicht draait, heeft gistermid dag iets meegemaakt dat nog nooit eerder in zijn loopbaan was voor gekomen: Samen, met zijn assistent, de '-eer M. Petersma, mocht hij na een heel lange periode van werkloosheidde brug open draaien vooreen tractor met aanhangwagen van de firma Kerkdijk in Deventer, die de ver schillende. industrieën afgaat oni deze van hun afval te verlossen. Chauffeur Gunther Krop wilde de heide brugwachters we! een plezier doen en reed na twee uur met zijn truck met. toebehoren samen een gewiekt van Z ton op het ijs van ie Deventer haven arm die het industrieterrein door snijdt. Veertig centimeter dik was het ijs, maar Kropp wilde zich er ter dege van vergewissen dat hij geen gevaar liep. Ka enige proefnemingen trok hij de stoute sckoenen aan ere reed on der de opengedraaide brug door en verdween in de verte, op weg naar de bedrijven die hij nog moest bezoeken. j In deze rubriek vermeldt. Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderenuiter aard voor rekening van hen die wor den geciteerd (Van onze parlementsredactie) De prijsstijging van de zwarte brandstof is in de eerste plaats het gevolg van de stijging der import- prijzen. I Dit verklaart de minister van I Economische Zaken drs. De Pous in zijn memorie van antwoord op zijn l begroting betreffende de Slaatsmy- I nen. De gemiddelde stijging van de importprijzen van de antrnciet- huisbrandkolen moet op 15 tot 20 percent worden gesteld In het afgelopen jaar is veel meer brandstof ingevoerd dan andere ja- I ren. Bovendien zijn de goederenta- 1 rieven van de spoorwegen verhoogd. I Het effect daarvan bleef echter be- perkt tot minder dan een percent, i De daling van de produktie van de j mijnen moet in hoofdzaak geweten i worden aan een complex van on- gunstige factoren. Het absenteïsme is sterk toegenomen, de prestatie per I ondergrondse arbeider is gedaald. ■•Minister De Pous vertrouwt dat deze Inzinking van tijdelijke aard zal zijn. De beoordeling van de vraag of er aanleiding bestaat een onderzoek in te stellen naar de wenselijkheid van een concentratie van ondernemingen moet. zo meent de bewindsman aan de ondernemingen worden overgela ten. Hij ziet voor de staat geen aan leiding initiatieven te ontplooien. Vijf van de 'liefste Parijse blondjes omringen James H. Chase. Dit gegeur de omdat in Parijs de film 'Een moard-blóndje' in premiere ging. gemaakt naar het gelijknamige boek van Chase, een van de bekendste schrijvers van speurdersromans. DEN HAAG (ANP) ln het Staats blad is nu de tijdelijke voorziening afgedrukt, waardoor tiet nieuwe sy steem van loonvorming rechtskracht heeft gekregen. De Stichting van de Arbeid heeft nu ook de leidraad ver strekt voor de methoden die onder dit nieuwe loonsysteem moeten worden toegepast. Tricot ny<°' Damesblouses Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze Tricot Nylon damesblouses,_ in de maten 3ót/m44, voor Ernstiger nog achten wij het dat de bewindslieden nalaten op over tuigende wijze duidelijk te maken waarom over het geheel genomen een algemene premicspaarregeling op zich zelf nodig is. Nergens tonen zij aan of door de voorgestelde regeling additionele besparingen daadwerke lijk worden bevorderd. Wel staat vast dat zij veel geld zal kosten en dat zij discriminatoir zal werken ten na dele van hen, die wel willen, maar door bijzondere omstandigheden niet kunnen sparen. Daarmee is deze rege ling onzes inziens veroordeeld. De politiek eiste echter dat dit wetsontwerp bij de Tweede Kamer moest worden ingediend. Het heilige huisje van de bezitsvorming moest worden gered, zoals prof. Van der Grinten het in de SER-vergaderïng van 6 juli jl. uitdrukte. Wij vinden dit maar een nare zaak, en onze wens is dat dit wetsontwerp in deze zittingsperiode niet meer in behan deling wordt genomen. Uit De Onderneming, orgaan van het Centraal Sociaal Werk gevers Verbond, 2 februari 1963 ÏVan een onzer verslaggevers» Naar wij vernemen hebben B. en IV. van Dun Haag aan de ontslagen directeur van bet Gemeentelijk Gas bedrijf, ir. E. H. Berkhuijsen. aange boden hem zijn voile jaarsalaris »it te betalen tot dat hy 65 jaar is. Met dit aanbod, waarmee het col lege denkt een beroep bij het ge meentelijk Scheidsgerecht, aangete kend door xnr, Tigchelaar, t.e voor komen, volgt men dus dezelfde pro cedure als bij de ontslagen directeur van Gemeentewerken, de heer J. G. Balomey. die eveneens zijn volle sa laris uitbetaald krijgt,. Volgens een eerder genomen raads besluit in het geval van de neer Berkhuijsen zou deze alleen aan spraak hebben op een wachtgeld regeling. Het is nog niet bekend in hoeverre de heer Berkhuijsen op het nieuwe aanbodzal ingaan. Hij is thans 62 jaar. (Van onze verkeersredacteur.' De Nederlandse Spoorwegen heb ben te lijden van opdook De laatste dagen doet zich In die gebieden waar dooi intreedt namelijk het verschijn sel voor, dat hel lichaam van de spoordijk begint te werken. Dit is het gevolg van opvriezen van dooi water. dat uitzettingen veroorzaakt. Hierdoor ontstaan rijzingen en da lingen in het spoor, die zowel naar boven als naar beneden tot, nu toe 'een maximale afmeting van 2 centi meter hadden. Liggen een rijzing en een daling viak achter elkaar, dan kan de baan dus een verticaal ver schil van vier centimeter vertonen. Daar zich geen zijdelingse uitzet- In 1960 (Van een onzer verslaggevers) In Amstelveen kan men weer ge rust ademhalen; de bijtende muis is net zo'n onschuldig diertje geweest als alle andere muizen voer er ooit sprakewas van hondsdolheid. De politie heeft dit meegedeeld op gezag van de veterinaire inspectie te Haarlem. Intussen heeft de muis de voorpagina's gesierd van verschillen ze dagbladen en heeft Max van Gijn er in zijn matineuze radiorubriek melding van gemaakt. Langs die weg heeft ook het on geruste Amstelveen.se verkoopstertje moeten horen, dat haar vinger niet meer dan een gewoon muizebeetje heeft opgelopen en dat ze alle angst voor pijnlijke rabiesprikjes mag ver geten. Want de politie huldigde het oude gezegde: geen bericht goed bericht. In de Sociale MaanCstatistiek van december 1962 wordt ons ook ver teld, waar al die wereldreizigers heengingen. Het blijkt dan, dat West-Duitsland het grootste trekpleis ter is. Daarheen gingen in 1960 526.000 Nederlanders of 37 pet. van alien die een buitenlandse reis maakten. Zij bleven gemiddeld negen dagen weg. Op da tweede plaats kwam Italië met 155.000 Nederlandse gasten en Frankrijk met 154.000 volgde er vlak achter. Opmerkelijk is, dat het bezoek aan het traditionele Zwitserland en het nabije België en Luxemburg in die tijd is afgenomen. Ging in 1954 nog 20 pet. van de buitenlandse reizigers naar België en het Groothertogdom, in 1960 was dat nog maar 30 pet. En het aandeel van Zwitserland daalde van 10 tot 6 percent. tingen voordoen, wordt de toestand met gevaarlijk geacht. Wel worden de banen in d; dootgebteden Inten sief door lijnploegen geschouwd en moet er op de ontwrichte punten langzaam worden gereden. Hiertoe zijn de L-. A- en E-borden geplaatst, die aangeven: Langzaam Rijden. Begin en Einde. Het maxi mum bedraagt op die plaatsen meest al dertig of veertig kilometer en dit wordt tegenwoordig duidelijker aan gegeven dan vroeger, t.oen de macht- nisten klaagden over slechte lees baarheid van de ciifers. De Dordtse rechtbank heeft van morgen de 30-jarige Dordtse was serijdirecteur 1'. C. M. veroordeeld tot er» gevangenisstraf van zes maan den. waarvan drie maanden en 26 dagen voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Voorts werd hem een boete opgelegd van ƒ100 subs, twintig dagen hechtenis en de recht bank gelastte ook toezicht van de reclassering. De wasserijdirecteur stond twee weken geleden terecht omdat hij zijn vroegere werkneemster, de 20- jarige mej. Gerrie S. uit Alblasser- dam. aan de ouderlijke macht had onttrokken. Voorts werd hem het plegen van ontucht en valsheid in geschrifte ten laste gelegd. M. had in september van het vo rige jaar met Gerrie S. België. Frankrijk en Spanje doorkruist, na dat hij op het strand bij Hoek van Holland een verdrinking r.i scène had gezet. De officier van Justitie had tien maanden met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk, tegen hem geëist. Advertentie LM. Doordat éën van de grootste fabri kanten te lande door weersomstan digheden zijn export niet bijtijds heeft kunnen verzenden, hebben v/ij de gehele partij prachtige pantalons tot onze beschikking gekregen en moeten wij deze in dén twee dogen verkopen. Morgen 9 uur begint de verkoop van pool vaste Corduroy- jongenspantalons in 6 prachtige voorjaarskleuren, met en zonder ceintuur. Normaal 19.50, nd tot 17 jaar, ALLE MATEN, lager dan halve prijs Zolang de voorraad strekt. Geen lei. of schriftelijke orders. ROTTERDAM: Koitc Hoognriat Meent Ksiendr. Lzgcdijïc 1 Nest-Kruiskade HOOGVLIET: Winkelceimmii VLAARDINGEN: Liesveld LEIDEN: Haarlemmerstraat ZEIST: Slotlaan 't' DEN HAAG (.ANP) De 20-jarige marechaussee der derde klasse P, A. Schreuders. ingedeeld bij het b-eska- i dron van het depot van de konink- j lijke marechaussee te Apeldoorn, is j vanmorgen met nekkramp opgeno- men in het Juliana ziekenhuis in j Apeldoorn. i Marechaussee Schreuders woont in Apeldoorn. j Ondanks de sterke toeneming vanj de trek naar het buitenland kresen (Van een onzer verslaggevers) Een st.r.kje huid, aangetroffen op een tuinpoortje in het stads deel Hillegersberg in Rotterdam, heeft een merkwaardige zaak tot een oplossing gebracht, die de po litie dagen heeft beziggehouden. De ontdekking van de dactylosco- pische dienst leverde het bewijs, dat de 31-jarige betonwerker C. H. de man is, die zondagavond op bet ijs van de Bergse Plas een zeventien jarige hulp in de huishouding met een stok zo'n klap op het achter hoofd toebracht, dat zij vrü ernstig werd gewond. De man had dagenlang met hard nekkigheid ontkend. Hij deed dat na de vondst van het huidstukje niet meer. Er bleek toij. dat hij geen aan randing, maar slechts .een bestraf fing' in de zin had gehad. Hij sloeg echter het verkeerde meisje. De betonwerker, die al meermalen met de politie in aanraking is ge weest. had zondagavond een afspraak met een jongedame, die hij reeds enige jaren kende. Zij zouden el kaar op de Gordeiweg ontmoeten. Toen het meisje niet verscheen, werd II. nijdig en ging in een café een paar biertjes drinken. Nog steeds boos, besloot hij een stok te gaan zoeken om haar een tik te geven, zodra hij haar zag. Hij gooide de stok weer weg, toen hij haar niet vinden kon, maar haaide hem snel weer op. toen hij op het ijs een meisje zag met een. blauw jakje, zoals ook zijn vrien din er een placht te dragen. Toen. het meisje na de slag gillend in- eenaónk. rende hij weg, alipte een tuin in en verdween. Een. verwonding aan een van de handen van de betonwerker, die la ter op de avond eiders in de stad werd aangehouden, bracht de poli tie op het denkbeeld, de tuinpoort te onderzoeken. deze landen dan ook minder Neder-; landers te zien. - In België brachten de Nederian-i ders in 1954 samen 1.468.000 vakantie- dagen door en in 1960 nog maar 1.034.000, Voor Zwitserland" zijn de' getallen 1.300.000 in 1954 tegen 1.145.000 in 1960. Ongeveer de helft van. de reizigers vond een onderkomen in een hotel of pension' en daarin is tussen 1954' en 1960 niet veel verandering geko-' men. Wel valt het oo. dat het per centage kampeerders is gestegen van 14 op 23 en dat het verblijf bij familie of kennissen is gedaald van 24 tot 13 percent. En hoe zit het met de vakantie- spreiding? Ach, van alie reizigers naar het buitenland ging bijna de helft (49 pet.) in de tweede helft van juli en de eerste helft van au gustus. Dan ging tot eind augustus nog iets en iets meer dan een, vijfde na 12 juni. Slechts enkele vroege vogels (6 pet.) trokken tussen 1 mei en half juni. Gelijk te verwachten ia gaan de beter gesitueerden meer naar het buitenland dan de lager betaalden. Toch gingen in 1960 680.000 landge noten met een inkomen van 7500 minder dan een kwart op reis Over de vakantiebesteding in ons eigen land is de Sociale Maandstatis- tiek deze keer minder uitvoerig. Maar wel lezen wij, dat het verblijf bij familie of kennissen daar' voor 47 pet. der vakantiegangers de op lossing is (fin 1954 nog 59 pet.) en dat het kamperen steeds toeneemt, in 1960 25 pet, in-1954 17 pet. In een hotel of pension ging slechts 11 pet. tegen 12 pet. in 1954 en 16 pet. in 1947, maar toen gingen veel minder mensen naar het buitenland. Advertentie I.M. Het Tweede-Kamerlid J, G. Suur- hoff (p.v.d.a.) heeft de minister van Sociale Zaken schriftelijk gevraagd of de klachten over vertraging in de uitbetaling van de hogere invaHdl- teitsultkeringen juist zijn. Hjj heeft geïnformeerd welke maatregelen de minister heeft doen nemen om te bevorderen, dat dege nen die rechc hebben op een uitke ring krachtens de interimregeüng, het hun toekomende bedrag zo snel mogelijk ontvangen. Verder wil hij weten binnen wei- ke termijn de Sociale Verzekerings bank aile uitkeringen voor de eer ste maal zal hebben uitbetaald. I >1 I ENTRUM De verwijdering tussen Frankrijk en Engeland maakt op Neder land grote indruk. Het Ss alsof een :<ind hoort dat zijn ouders met net plan rondlopen te gaan scheiden. Een dergelijk plan 1» voor kinderen meestal verschrik kelijk. Hun zekerheden vallen weg. En het hart wordt ver scheurd. Bijzonder gekwetst is het kind door diegene van de ouders die het initiatief tot de scheiding neemt. Natuurlijk, ook dit beeld ga.aS niet op. Maar de gevoelens in oc» land worden er wei mee gekarak teriseerd. Wij vinden dat Enge land en Scandinavië in de Euro- peseGemeenschap behoren. En wij hechten te meer aan de toetre ding van deze landen omdat het democratisch gehalte van de Ge meenschap door hun toetreding aanzienlijk zou worden versterkt. De stem van Nederland heeft stellig weerklank gevonden. Hij heeft de houding van het Euro pese parlement in Straatsburg be ïnvloed. De zeer krachtige ruk aan de alarmbel heeft de ogen, geopend voor de gevaren die de westelijke alliantie bedreigen ala het Frankrijk zou gelukken conti nentaal Europa los te wrikken van de Atlantische bondgenoten. Dat mag niet gebeuren. En Engeland behoort bij da Europese Gemeenschap. Er is ge zegd: het rumoer bedaart wel en dan gaan wij rustig verder met de EEG. Dat Is een miskenning van de taaiheid die Nederland zal weten op te brengen. De belan gen waarvoor Nederland ls opge komen zijn niet alleen Neder landse belangen, maar Europese belangen. Als de opwinding is bedaard, zal er een heel nuchtere, weloverwo gen politiek overblijven. Die poli tiek zal er zo moeten uitzien, dat Nederland meewerkt aan de ver dere ontwikkeling van de EEG, dia de toetreding van Engeland later niet wezenlijk bemoeilijkt. En dat Nederland niet zal meewerken aan elke ontwikkeling die deze toetreding wei wezenlijk: bemoei lijkt. Nu Frankrijk het vetorecht heeft gebruikt, heeft dit land een nieuwe situatie geschapen ln de EEG. Wie kaatst, moet de bal ver wachten T-Fet College van Advies van de Antirevolutionaire Party heeft een rapport gepubliceerd over de ongelijkmatige bevolkingssprei- dinginNederland als politiek pro bleem. Het rapport bevat waarde volle gegevens en denkbeelden, die het probleem dichter bij zijn oplossing kunnen brengen. Het heeft ons bij lezing getrof fen, dat volgens het rapport de overheid niet tot taak heeft 'naar jen economisch-optimale of een (ociaal-wrijvmgsloze samenleving ;e streven.' vervolgens komen er Jan aanwijzingen voor de over- leld om economische en sociale ladelen van een onjuiste bevol- lingsspreiding te verminderen of voorkomen. ln het verleden is het meerma len voorgekomen, dat de ARP met een beroep op de soevereiniteit in eigen kring en uit tegenzin tegen uitbreiding van de overheidstaak maatregelen heeft afgewezen die toch tot stand zijn gekomen en thans geen punt van discussie meer zijn. Wij vrezen, dat hier een door de traditie dierbaar geworden taal gebruik de actuele werkelijkheid versluiert. Dat zou dan jammer zijn. want een versteende termi nologie kan sterk genoeg zijn om een gewenste ontwikkeling te remmen. TsJu de onderhandelingen over -teen nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst ln de metaal industrie ten slotte tot een ak koord hebben geleid, is er aanlei ding een enkele opmerking te maken. Nadat ln 1959 de geleide loon politiek onder de gezamenlijke stormloop van werkgevers en con fessionele werknemers bezweken was, hebben wij de vrijere loon vorming gekregen, waarbij, in be ginsel althans, de lonen per be drijfstak of onderneming werden vastgesteld. Later, het is herhaal delijk opgemerkt, is er van die vrijere loonvorming heel wat af geknabbeld. Het bleek, dat vooral het grootste werkgeversverbond, het CSWV, de vrijheid met mate wilde betrachten. Bij de jongste loonpolitiek heeft het bedrijfsleven (werkgevers en werknemers) meer zeggenschap gekregen over de gang van zaken, maar de vrijheid van manoeuvre ren is kleiner geworden. Voor da werkgevers echter blijkbaar nog niet klein genoeg. Zij hebben de afspraak gemaakt dit jaar geen medewerking te verlenen aan ver lenging van de vakanties. Zo komt er van een bedrijfs taks- en ondernemingsgewijze differentiatie hoe langer hoe min der terecht. En het blijkt dat da ondernemers niet zo veel bezwaar hebben tegen het om-zeep- brengen van de vrijheid, als zij het zelf maar mogen doen. Zo ziet men ook, dat onder de vlag van het particulier initiatief kartels dit Initiatief in een heel nauw korset rijgen. In dit geval zou men van een anti-vakantle- fcartel kunnen, spreken. Advertentie /.Af. JL o—kplfc Tonen aan de Hm.. ABC-podtei nr. O*. wr 'aoOj», haaM atWwfc. fU*.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1