Vrouw gaf wellicht aan voor RAI trekt Boze auteurs stellen Anti-Boekenbal uit tot regeling afkomt lokt brute macht communisme uit Van beroepsbevolking heeft helft alleen l.o. Burgemeester wil geen Pastorie verbrand na gasexplosie twee gewonden Sneeuwcent verdwijnt He \i'i Vol Trein grijpt auto man omgekomen AR-program PROF. VAN NIFTRIK: S Tegenprimitieve ivraakzuchtf wÊmm Wachtgeld voor ir. Bierdrager? Dokter 0. in maart voor Hoge Raad Duurte Verschil Geen uitloop HET VRIJE VOLK - ZATERDAG 9 FEBRUARI 1963 PAGINA-3 (Van een onzer verslaggevers) ^^"wMrtlTde Mtarlï TV® inbraak ™et S^ldVltging in de Hugo Ver mennuook «n V faril?7 A' C" Van Capelle-Lugtigheid om het leven is geko men, nu ook een 48-3arige gehuwde vrouw aangehouden. hebbentageSt'da™tat dÏÏSff het 1.nbfk®rstrl° dat schuldig zou zijn aan het misdrijf, te dat bet slachtoffer geld ln huis had. Tevens zou zij het drietal op de hoogte vrouw Zmav"neê°s'te<"""X* Do aangehouden Onderzoek gaat voort Ook eigenaar cafetaria 'M'MCiiïI ff-Jjgjjflllgl Schrijversbal 1962 was slecht woningbouw j aar Vrij Nederland weer op marine-leestafels Het standpunt van de synode der Nederlandse Hervormde Kerk (eenzijdige ontwapening) is een uitnodiging aan het communisme om de weg van de brute macht te gaan. Dan lijkt mij de bescherming van de NAVO toch christelijker. Ik vraag mij af of de synode ln haar schrijven niet een ge brek aan naastenliefde toont. Geweten PvdA en Sociatd programma Uit bet verhoor van de aangehou dene is nog niet gebleken of zij de Informaties bewust verstrekte of dat z(j gewoon de mond voorbijpraatte. Er is vastgesteld dat de vrouw de drie inbrekers ten minste eenmaal ontmoette in een café. Mevrouw C. F. L. van der K. zal, Indien zij de informaties opzettelijk verstrekte, worden vervoigd wegens medeplichtigheid c.q. uitlokking van een strafbaar feit. Zij is de vijfde arrestante in de zaak-Hugo Verriest- straat. De recherche zet intussen de on dervraging van de drie hoofdver dachten in deze zaak en in de zaak van de inbraak met geweldpleging in de suikcrwerkfabriek aan de Schapenlaan, waarbij de 39-jarige nachtwaker G. P. van der Lugt uit Delft het leven verloor, voort. Nog steeds is niet helemaal uit de doeken gekomen wat er zich by beide mis dreven precies heeft afgespeeld en welke ro! elk van de aangehoude nen daarin vervulde. De 19-Jarige losse werkman J. J, H. H-, de 26-jarige Surinaamse zeeman H. C. S. en öe 20-jarige E. H, W. van R. vormen het inbrekerstrio dat schuldig wordt geacht aan beide mis drijven, waarvoor roof het motief zou zjjn geweest. De losse werkman en de varensgezel hebben reeds be kend medeplichtig te .zijn aan de in braken. De in Amsterdam aangehou den v. R. schijnt nog niet te hebben bekend. De losse werkman en de zeeman houden hardnekkig vol onschuldig te zijn aan de geweldplegingen. Zij schuiven de schuld in de schoenen van Van R„ die elke beschuldiging echter afwijst. De zeeman en de losse werkman bekenden wel te hebben deelgenomen aan een reeks andere inbraken. De vierde man dle.in de zaak-Hugo Verriestsiraat is aangehouden, Is de naar schatting 35-jarige Surinamer eigenaar van de cafetaria El Negro in de Van Ostadestraat. Zijn relatie tot het inbrekerstrio is nog niet tot in finesses tot klaarheid ge bracht. De man is tegelijk met de zee man in hechtenis genomen, omdat hij sieraden in onderpand zou hebben gegeven die van diefstal afkomstig zouden zijn. De cafetaria-eigenaar ontkent van de inbraken met geweld pleging te hebben afgeweten. DEN HAAG (ANP) Ofschoon nog geen datum is vastgesteld, kan worden verwacht, dat het cassatie beroep van de thans 46-jarige arts J. F. A. M. O. uit Berkel, inzake de moord op zijn medegevangene Lod der, begin maart door de Hoge Raad in behandeling wordt genomen. Dr. O. was tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld, wegens moord op zijn echtgenote. In de Leeuwar der gevangenis zijn straf uitzittend, werd hij verdacht van moord op zijn medegevangene Lodder, waarvoor hij eveneens tot levenslang werd ver oordeeld. Raadsman van O. bij de Hoge Raad is tnr. F. H. Piket te Den Haag. v" De laatste dagen van de Kalwijker logger K.1V 140 ■Voorwaarts' zijn geteld. Op het strand van Bakkum, (vaar het schip enige tijd geleden vastliep, is men gonnen met de ontmanteling, De pogingen om het schip vlot te trekken zijn alle mislukt. Op de voorgrond liggen '-«"-ebrande delen. (Van een onzer verslaggevers) Prof. J. J. M. van der Ven, hoogleraar aan de juridische faculteit van de universiteit te Utrecht, heeft zijn instemming betuigd met de pleidooien van de hoogleraren Van Bemmelen en Pompe voor gratie aan dc laatste vier Duitse oorlogsmis dadigers, die nog in Nederland gevangen zitten. Dé Utrechtse hoogleraar doet dit in het jongste nummer van het Nederlandse Juristenblad, dat thans de discussie over dit onderwerp heeft gesloten. Prof. Van der Ven schrijft, dat hij het eerste betoog van zijn collega's (in het Ned. Juristenblad van 5 jan.) niet in alle opzichten overtuigend vond. 'De tegenwind, de tegenstorm, die toen in dag- en weekbladen opstak, overtuigde mij echter veel minder,' aldus de hoogleraar. 'Hij was te zeer door primitieve wraakzucht gedragen en probeerde vooral de vonken der emotionaliteit aan te blazen.' Prof. Van der Ven vervolgt: 'Nu echter, in het Ned. Juristenblad van 26 januari, voeren Van Bemmelen en Pompe ons weer terug in de zekere, weloverwogen, maar ook ge ordende en overzichtelijke wateren der gerechtigheid en hun breder uit gesponnen en meer gefundeerde be toog overtuigt mij thans zo, dat ik mij tot het betuigen van instemming voel genoop».' De ütrachtse hoogleraar steit wei een amefidement voor. 'Aan de in vrijheidstelling zou een zekere voor waarde verbonden kunnen en moeten worden, dat de betrokkenen nimmer meer het Nederlandse grondgebied mogen betreden.' (Van onze verkeersredacteur) Ruim tweeduizend mensen meer dan in het topjaar 1961 hebben reeds de eerste twee dagen dat de RAI- tentoonstelling van personenauto's te Amsterdam is geopend, deze expo sitie bezocht. Vrijdagavond was het aantal be zoekers namelijk gestegen tot 30.917 tegen 28.872 in 1961. Zondag zal de pas benoemde Rus sische ambassadeur in Nederland de tentoonstelling bezoeken. Dinsdag komen enige tientallen leden van de Eerste en Tweede Kamer. (Van onze soc.-econ. redactie) De sneeuwcent, die de meeste bak kers hebben berekend wegens de ver- voersmoeiUjkheden van de laatste weken, gaat weer verdwijnen, nu de dooi is ingevallen. De meeste grote bedrijven hebben al besloten de cent zo snel mogelijk af te schaffen. Bij Carels in Amsterdam hoopt men met ingang van maandag de sneeuwcent te laten verdwijnen; Hoeve hoopt zo spoedig mogelijk de cent af te schaffen, evenals Van der Meer en Schoep in Rotterdam. Bij Hus in Den Haag en de Bako te Amsterdam is, naar men ons meedeelde, nooit een sneeuwcent berekend. De Coöperatie stelt zich eveneens op het standpunt, dat de sneeuw cent zo snel mogelijk moet verdwij nen, maar men wacht de richtlijnen van het ministerie van Ec. Zaken af. Advertentie I.M PER nul VAN o EN 12 Hei' .4. tl-Bockenba! dat de protes terende schrijvers aanvankelijk wil den geven, op vrijdag 29 maart, als manifestatie tegen de officiële ope ning van de Boekenweek is voor lopig uitgesteld. De reden, is dat men de bevriende uitgevers niet no deloos voor het hoofd wil stoten. Deze reden klemt te meer, nu ver scheidene uitgevers belangrijke be dragen hebben gestort in het pas in gestelde Noodfonds. Uit dit fonds wil men de schrijvers die door de boycot actie zijn gedupeerd, zoveel mogelijk schadeloos stellen. Zoals men weet. hebben de dich ters Adriaan Morriën, Hans Andreus en Sj'bren Eolet een subsidie van ƒ5.000 hun door de staatssecretaris toegekend, geweigerd. De schrijvers blijven bij hun voor nemen alle activiteiten in de ko mende Boekenweek te boycotten. Zij zullen ook het .Boekenbal dat weder om in het Concertgebouw 'wordt gegeven, niet bezoeken- De traditio nele versierder Metten T. Koornstra heeft aangekondigd, dat hij ditmaal het gebouw ook aan de buttenkant zal versieren, zodat de schrijvers die buiten blijven staan, er toch iets aanhebben. Intussen wiUeu deschrijvers de gedachte aan een eigen feest toch aiet helemaal opgeven. Zij stellen zich voor, een groot Schrijversbal te organiseren, zodra dc regeling van overheidssubsidies een feit is, 'De staatssecretaris zal daar ook hartelijk welkom zijn, of het nu mr. Scholten is'dan wel een van zijn op volgers,' zei ons een lid van het actie-comité. LAATSTE NIEUIVS: De Koninklij ke Nederlandse Uitgeversbond heeft zich achter1 de actie van de schrij vers gesteld, hoewel men het betreurt dat de schrijvers niet zullen meedoen aan de Boekenweek. ALLERLAATSTE NIEUWS: Het ac tie-comité dat zijn arbeid met voort varendheid voortzet, heeft een voorlo pige lijst opgesteld van 50 schrijver» die voor een stipendium in aanmer king komen. Verwacht mag worden, dat hier over nadere mededelingen worden gedaan, op de ledenvergadering van de Vereniging van letterkundigen, die vandaag in Krasnapolsky te Am sterdam wordt gehouden. (Van een onzer verslaggevers) De 2G-jarige G. A. van der Helm uit Delft, Schieweg 39a, is vrijdag avond omstreeks zeven uur omgeko men op de met knipperlichten be veiligde spoorwegovergang bij de Groeneweg in Ketel. Zün personenwagen werd gegre pen door een trein uit de richting Delft, die om 19.23 uur de overweg passeerde. Zijn auto belandde totaal vernield in een bevroren sloot naast de overweg. Hij zelf werd uit de wa gen geslingerd en kwam twaalf me ter verder op het erf van een boerde rij terecht. Een arts uit Ketel verleende nog eerste hulp. De man is echter kort daarna aan zijn verwondingen be sweken. De heer Van der Helm was, hoe wel de knipperlichten bleven bran den. doorgereden nadat hij de trein van 19.20 uur uit de richting Schie dam had laten passeren. Het trein verkeer ondervond een vertraging van ongeveer 20 minuten, (Van onze soc.-econ. redactie) Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft de definitieve cijfers van de woningbouw in 1962 bekend gemaakt. zy wijken nauwelijks af van de eerder gedane schatting. Er zijn 78.375 woningen gereed ge komen tegen 82.687 in 1961. In het gehele jaar 1962 werd begonnen met de bouw van 91.880 woningen, in 1961 met 101.768 woningen. Het aantal in uitvoering zijnde woningen is gestegen tot 122272 eind december 1962. Op 31 december 1961 waren 108.799 woningen in aanbouw. DEN HAAG (ANP) In een twin tigtal artikelen heeft het convent van de Antirevolutionaire Partij een 'program van actie 1963' opgesteld. De partij blijft o.a. op het stand punt staan, dat radio en televisie niet op commerciële leest geschoeid mogen zyn, doch moeten steunen op in het volksleven gewortelde organi saties. Ten aanzien van de economische en monetaire politiek wordt het standpunt gehandhaafd, dat produk- tie en distributie zoveel mogelijk in particuliere handen thuisbehoren. Her. loonbeleid dient volgens de ARP zo direct mogelijk aan de ver antwoordelijkheid van het georgani seerde bedrijfsleven te wox'den over gelaten. Voor de komende parlemen taire periode wordt een regeling tot afschaffing van de' gemeenteclassifi catie inzake de lonen gewenst. Aangedrongen wordt op vergrote bouwcapaciteit met handhaving van woningwetbomv, subsidies voor goede goedkope woningen zolang dit nodig is en het stellen van een inkomens grens aan het bewonen van woning wetwoningen. 'Hij is dood, maar hij wil al leen nog niet het loodje leggen,' zeggen de Amerikanen van deze vis. Het dier heeft een groot aan tal furieuze aanvallenvan mede aquarium-genoten moeten door staan, en werd daarbij zwaar ver wond. Maar dood gaan was er niet bij, tot stomme verbazing van de eigenaar'in Florida. vJ DEN HAAG (ANP) Vrij Nederland verschijnt weer op de leestafels van de dienst Welzijnszorg van de ma rine. Zowel de marine als de landmacht had de vorige zomer zijn abonne ment op dit weekblad opgezegd,-om dat er een reeks artikelen in was verschenen, waarin dienstweigering in verband met de kwestie-Nieuw- Guinea aan de orde was gesteld. De marine had destijds 118 abonne menten, nu zijn het er 70; in de begroting voor dit Jaar van de dienst Welzijnszorg van de marine was na melijk niet voorzien in een abonne ment op Vrij Nederland. Zoals bekend, heeft minister Vis ser vorige week in het Tweede-Ka merdebat over de begroting van De fensie toegezegd, dat de abonnemen ten van landmacht en marine op Vrij Nederland zouden worden hersteld. (Van onze onderwjjsredacteur) Ruim de helft van de beroepsbe volking is in Nederland niet uit gestegen boven het zogenaamde la gere onderwysniveau', zo heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek aan de hand van gegevens uit de laatste volkstelling (van 1960) bere kend. Dat 'lagere niveau' betekent, dat men na de lagere school geen ander algemeen onderwys heeft voltooid en geen vakdiploma heeft behaald. De 'beroepsbevolking' omvat 2.340.000 personen. Een derde deel daarvan heeft na de lagere school nog wél een diploma behaald van ui.o.. U.s„ lagere landbouwschool of een verpleegstersopleiding, ('uit gebreid lager niveau') Ruim 7 pet. bereikte het eindpunt van een middelbare school of geiyk- waardige opleiding, zy kwamen dus op "middelbaar niveau'. Slechts 1,5 pet, klom naar het 'Hogere niveau', dat wil zeggen: ba- eindigde een complete studie aan universiteit of hogeschool. In 1960 volgde 7 pet. van de be volking van 14 jaar en ouder (dat is 8.2 miljoen) nog lager dagonder-, wijs (afgezien dan van beroepson- derwy»)en een vergelijking leert, dat hun aantal met 40 pet. uitstijgt boven dat in 1947. In 1960 zyn ruim 85.000 academisch gevonnden geteld, dat is 70 pet, ho ger dan in 1947 (50.000). terwijl het totaal aantal personen van 20 jaar en cwder, ln drie jaren met maar 18 pet, steeg. Het manneiyk geslacht is ten slot te veel sterker vertegenwoordigd in de groep 'nog-dagonderwys-gemeten- den' boven de 14 jaar dan het vrou welijk geslacht: 8,2 tegenover 5 7 pet., zo blijkt uit de tabellen. (Van onze parlementsredactie) Zo trok prof, dr. G. C. van Niftrik vrijdag van leer tegen het onlangs verschenen herderlijk schrijven van de Hervormde Synode op een con ferentie van christendemocraten op Woudschoten te Zeist. Bijna honderd afgevaardigden van de KVP, CHU en ARP zijn daar twee dagen bij een, om zich te bezinnen op 'de verdediging van de vrijheid.' Prof. Van Niftrik, die lid is van de CHU en een invloedrijk man in de Hervormde Kerk, concludeerde: 'In grote bescheidenheid kiezen wij thans de politiek der bewapening als de betere, boven het radicale 'neen' van de synode der Hervormde Kerk. Maar deze bescheidenheid zal ons al tijd weer bereid maken de door ons genomen beslissing in discussie te brengen en zonodig te herzien. An derzijds echter vermindert deze be scheidenheid op dit moment onze vastbeslotenheid niet. Hij stelde dat het evangelie nooit samenvalt, met enige menselijke me ning en activiteit. Daaruit volgde naar zijn oordeel, dat het herderlijk schrijven van de synode een politieke mening is, die naast en niet boven die van anderen staat. Het gaat er slecht om, zei hy. welke mening en houding het evangelie dichter be nadert. Het kan zijn, aldus prof. Van Nif trik, dat God ook de Hervormde Kerk in haar vrijheid Iaat bestaan door de bescherming van de NAVO - bewapening. Maar in ieder geval kan men nu de door de synode gevraagde politiek niet rechtstreeks aflezen uit het evangelie. Prof, dr. R. C. Kwant, een pries ter die lid is van de KVP, sprak over 'Het, christelijke geweten en de bewapeningswedloop.' Hij betoogde dat door eenzijdige ontwapening slechts schijnbaar een gevaar wordt verwijderd, maar tegelijkertijd ook alle positieve mogelijkheden die in dat gevaar aanwezig zijn. Bovendien zou er door worden be vorderd, dat de een-wordende wereld getekend gaat worden door een hoogst eenzijdige ideologie. Dat stand-punt, zei hy, is een vlucht uit de werkelijkheid. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die wor den geciteerd. De Partij van de Arbeid is niet de politieke partij waarvan uw com mentator lid Is ai heeft hij er veel waardering voor. Bij de Pariij van de Arbeid nl. komt telkens weer haar duidelijke sociale inslag naar voren. En ofschoon men van een socialis tische partij misschien zou ver" ab ten dat ze voortdurend zou 'rit-ven hameren op de nationalisatie-gedach te, toch blijft dc PvdA reëel genoeg dit niet te doen. In liet verkiezingsmanifest dat de PvdA onlangs uitgaf duikt de natio nalisatie-gedachte weer op. En nu is het een schot midden in de roos. De PvdA stelt nl. voor over te gaan tot nationalisatie van de verzeke ringsbedrijven. Bedrijven die zo nauw samenhangen met het welzijn der bevolking als op het ogenblik het geval is met de verzekeringsbedrijven in ons land komen beslist in aanmer king om genationaliseerd te worden. Dezelfde argumenten nl. die gegol den hebben om andere bedrijven tot staatsbedrijven te maken gelden ook hier. Dit programmapunt van de PvdA verdient alle lof. Misschien een punt voor een volgend kabinet op brede basis zonder voorafgaande af spraken. Januarinummer Limburgs Maandblad *De Bronk. (Vaa een onzer verslaggevers) De burgemeester van Noordoostpol der, de heer F. M. van Panthaleon Baron van Eek wil een nieuwe ambtswoning niet betrekken, maar met zijn gezin blijven wonen in de tijdelijke ambtswoning te Emmeloord. Direct na zijn benoeming in juli 1962 weigerde deze eerste burgemees ter van de, NOP de tijdelijke woning omdat ze te klein zou zijn. Maar eind 1962 kwam hy toch vanuit Steenwijkerwold hoofdstad. naar de polder- De bouw van de nieuwe ambtswo ning, waarvoor ƒ75.000 op de begro ting staat, is nu op losse schroeven komen te staan. Burgemeester Van Eek (55 Jaari heeft verklaard dat hij over tien jaar gepensioneerd zal zijn en dat het geen zin heeft dan alweer te moe ten verhuizen. (Van een onzer verslaggevers) Een ernstige gasontploffing heeft vrijdagmiddag omstreeks kwart over een grote ravage aangericht in de r.-k. pastorie te Dokkum. Na de ex plosie stond het gebouw ln een oog wenk in vlammen, waarbij het ge hele perceel uitbrandde. De 55-jarige pastoor A. A. H. van der Giessen. die zich op het moment van de ontploffing in zijn werkka mer bevond, liep vrij ernstige brand wonden op aan het hoofd. Zijn 50- jarige huishoudster, mej. C. A. van Schaik, werd in de keuken door een rondvliegende steen ernstig aan het hoofd verwond. De ontploffing is vermoedelijk ont staan door een lek in de onder grondse gasleiding. PROF. NIFTRIK gebrek aan naastenliefde (Van een onzer verslaggevers) B. en W. van Deventer «uilen de raad voorstellen aan lr. E. A. Bier drager de ex-dlrecteur van Open bare Werken eervol ontslag te ver lenen en daaraan een uitkering te verbinden krachtens de wachtgeld^ verordening. Het college wil geen beroep aan tekenen tegen de verwerping door GS van Overijsel van het raadsbe sluit om de ontslagen directeur ƒ120.000 uit te keren, al vindt het deze verwerping Juridisch aanvecht baar. De heer Bierdrager wil genoegen nemen met ongevraagd eervol ont slag op grond van artikel 108 van hel ambtenarenreglement. Hij is thans wiskundeleraar te Meppel. 'Pen minste evenzeer als door de 1 koude worden honderdduizen den gezinnen deze winter getrof fen door de duurte van het leven in deze koude dagen. Niet alleen moet ledereen abnormaal veei brandstof verstoken, maar boven dien is een reeks van prijsstij gingen opgetreden, die er niet om liegen. Alles bijeen staan ve len voor aanzienlijke extra-uit gaven. die door koudtoeslagen en vorstuitkeringen (en vele tienduizenden blijven van derge lijke uitkeringen verstoken!) niet worden goedgemaakt. Die prijs stijgingen (die zich beslist niet tot de groente- en fruitsector be perken) zijn voor een deel eco nomisch wel verklaarbaar. Bij andere kan een groot vraagteken worden gezet. Maar hoe dit ook zij. het resultaat voor degenen, die met weinig geld moeten rond komen. !s precies hetzelfde: zorg. Niet alleen is het mogelijk be paalde winkeliers of fabrikanten aansprakelijk te stellen voor de uitzonderlijk hoge prijzen. Vaak moeten dezen zelf voor veel meer geld inkopen dan normaal en worden door hen geen extra-win- sfcen gemaakt. Het feit. dat de koude en daarmee de schaarste aan bij voorbeeld een aantal groentesoorten internationale verschijnselen zijn, ls er oorzaak van, dat het zelfs niet altijd mo gelijk is binnen onze grenzen een schuldige aan te wijzen. A-Laar evenzeer staat als een paal boven water, dat er wel degelijk óók fabrikanten en han delaren zijn, die wel trachten extra te profiteren. Een beroep op deze mensen om zich meer sociaal te gedragen zou op zijn plaats zijn. als men tenminste zou mogen verwachten, dat profi teurs voor een dergelijk beroep gevoelig zouden zijn. Intussen doen consumenten er verstandig aan bij het Inkopen meer dan ooit prijzen te vergelij ken, omdat daarbij niet zelden blijkt, dat de prijzen ln deze da gen van zaak tot zaak nogal uit eenlopen. Het is dusdoende wel licht mogelijk, om althans de erg ste profiteurs te ontlopen. Voor het ministerie van Econo mische Zaken, waarnaar elks blik zich bij een dergelijke prijs ontwikkeling vrijwel automatisch richt, is de situatie moeilijk. Ook al. omdat het departement niet beschikt over een prijscontrole apparaat. dat effectief kan op treden tegen gevarieerde prijs stijgingen ln een hele reeks van sectoren. Et. zonder vingers kan ■oen geen vuist maken. Ons heeft wel verwonderd de verklaring van het ministerie, dat er ten minste tot voor enkele dagen geen onverantwoorde prijsstijgingen zijn waargenomen- Als dat zo ls, schiet naar het ons toeschijnt, niet alleen het controle-apparaat maar ook de waarneming te kort. Dat is erger, omdat men helaas niet mag verwachten, dat het einde van de koude ook op korte termijn het einde van de duurte zal betekenen. TTet reclametijdschrift Ariadne ls in zyn jongste nummer nog eens teruggekomen op het onder werp 'misleiding in de reclame'. De redactie vindt, dat het met die misleiding' nogal meevalt en komt daarbij tot de volgende op merkelijke uitspraak: De taal, het taalgebruik van de reclame draagt het kenmerk der luidruchtigheid en der overdrijving. Wie dat niet weet, weet evenmin dat de taal van de wetenschappelijke onder zoeker het kenmerk van het voor behoud en de terughoudendheid draagt. Er is evenveel reden om dit laatste misleidend te noemen, als er is om reclame om haar overdrijving als misleidend te kwalificeren.' Deze opmerking lsmislei dend. Als de wetenschapsman in een betoog door zijn woordkeus blijk geeft var, voorzichtigheid, dan is dat omdat hij wil doen uit komen, wike mate van on zekerheid er nog bestaat. Maar de reclame tracht door de luidruchtigheid en de stelligheid van zijn beweringen onzekerheid weg te praten, zekerheid te suggereren, die er niet is. Het is opmerkelijk, dat sommi ge reclamedeskundigen blijkbaar niet zien. dat hier een essentieel verschil ligt. 'Over reclame kan ledereen meepraten, bij de wetenschap be paalt men zich tot zwijgen. Te recht. want anders komt de aap der onkunde terstond uit de mouw,' schrijft Ariadne. Dat is dan nu wel weer zonne klaar gebleken. ]7en stukje van de duurte zal, J-J als de dooi maar even door zet, nu wél spoedig kunnen en dus moeten verdwijnen: de sneeuwcent voor de bezorging van brood en melk en het sneeuwkwartje voor de kolen. Naarmate de straten beter be rijdbaar worden, ls er geen aan leiding deze prijstoesiagen nog te handhaven. De eerste vrijwillige verlagingen zijn gelukkig al ge signaleerd: de officiële aankon diging zal hopelijk niet lang op zich laten wachten. Voor een ze kere 'uitloop' gedurende enige tijd. waarop hier en daar gere kend schijnt te worden, lijkt ons weinig reden te bestaan. >i

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1