ANWB gaat deel KNAC-werk doen Weer beschuldigingen in Zoetermeerse raad Kinderen uit Birma met hun ouders verenigd Geen contact met Syncom Meisjes stelen fl'2009- van werkgever Prof. Hallstein naar Den Haag Acht doelen in Joegoslavië Smid liclit in 3 jaar 5 mensen op voor ƒ69.000 Nederlaag HET VRIJE VOLK VRIJDAG 15 FEBRUARI 1953 PAGINA 3 Acht keer Veel geld, nu... beduidericT goedkoper 'Ik durfde niet beduidend y- goeclkopër Rijk voorzichtiger met goedkeuringen voor bouwwerken Westduitse geeft documenten aan Oostduitse spion Personeelseommissi e van grafici schrijft vergadering uit Tito moet niets hebben van abstracte kunst 'Beklad' Opnieuw getrouwd Kwart miljoenste bezoeker van RAI rellen van de baan meegse Masseur uit Amsterdam Advertentie Ï.M. spion in (Van een onzer verslaggevers) In een eel iri de gevangenis Moabit in Wcst-Berlijn zit een 32-jarigeiVcderIander, de mas seur Cornelis J. van B, ge noemd Fred uit Amster dam. Hij wordt verdacht van spionage voor Oost-Duitsland. Volgens de Westberlijnse politie heeft hij de Oostduitse veiligheidsdienst ingelicht over de activiteiten en de politieke gezindheid van buitenlanders in West-Bërlijn. Toen het hem te heet onder de voeten werd, meldde hij zich vrij willig bij de Westberlijnse politie, Op 2 februari schreef hij aan zijn vrouw: „Lieve Hetty, drie dagen ge leden heb ik me vrijwillig gemeld bij de veiligheidspolitie. Op 1 januari moest ik van Oost naar West om opdrachten uit te voeren. Ik heb de ze niet uitgevoerd. Ik heb me niet eerder gemeld, omdat die schoften van communisten me char&teeerden en schaduwden. Ik heb me ook niet gemeld, omdat ik misschien 'n paar van die lui hier in West kon aange ven." Volgens de politie in West-Berlijn heeft Van B. verklaard, dat hij acht maal van West- naar Oost-Berljjn is geweest om verslag over de buiten landers in West-Berlijn uit te bren gen. Telkens ontving hij daarvoor, naar hij zei, twintig Westduitse' mar ken. Op 28 november is Van B. uit Am sterdam vertrokken. Volgens de Westberlijnse politte was Vaii B. toen naar Oost-Berlijn ge- A_/ertentie IM. Een voorverkoop van de eerste serie twee-persoons binnenveer matrassen van een van de bekendste fabrieken. Morgen koopt U ze, over trokken met een solide damast, catalogusprijs 89.— voor nog géén zestig gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van-deze 1/3 - 2/3 twee-persoons binnenveer matrassen. 120 x 190 cm, voor tweepersoons Twee-persoons divaniedt- kanten, 120x190 cm, van 45.— (Van een onzer verslaggevers) Twee meisjes, achttien en negen tien jaar oud, hebben uit de siga renwinkel aim ex postagentschap van de heer Bouman, Botterdamseweg 4!» te Delft, een bedrag van 1200 j gestolen. Dc meisjes hebben bij de sigarenwinkelier gewerkt. Het geld verdween uit de kas van de winkel en uit die van het post agentschap. De diefstallen strekten zich uit over een periode van een jaar. De meisjes zijn aangehouden. BRUSSEL (ANP) De voorzitter van de commissie van de Europese Economische Gemeenschap, prof. W. Hallstein, zal de volgende week in Den Haag besprekingen voeren met Nederlandse regeringsvertegenwoordi gers. Prof. Hallstein heeft gisteren be sprekingen in Bonn gevoerd, vandaag was hij in Luxemburg en maandag zal hij in Parijs onder meer de Franse minister van Buitenlandse "aken, Couve .de Murville. ontmoeten. De rondreis langs de hoofdsteden van de Gemeenschap wordt in Brus sel in verband gebracht met het rap port, dat c!e Europese commissie op verzoek van het Europese parlement zal opstellen, over het afbreken van de onderhandelingen over de Britse toetreding tot de EEG. gaan om een nieuw bestaan te zoe ken. Hij wilde in een Kurort werken. Dat had hij niet thuis gezegd, maar dat heeft hij later, in de brief van 2 februari, aan zü'n vrouw ge schreven. Uit die brief blijkt dat Van B. een cliënt, een zekere v. d. B. had die hem voor zijn vertrek zou heb ben gechanteerd. „De bewuste klant", zo schreef bij. „vroeg of ik niet wilde emigreren naar de Deutsche Demokratische Eepubliek. Volgens zijn zeggen was het daar zo goed en bon ik direct werken in een Kurort. Vrouw en kind hij heeft een dochtertje van zeven jaar konden dan een maand later na komen. Ik heb daar nee op geantwoord." Maar hij is toch door de knieën gegaan, gedwongen door, zoals hij schreef, de chantage die ze pleegden „door ruchtbaarheid te geven aan persoonlijke moeilijkheden, die hern in opspraak zouden kunnen brengen" „Zo heb ik besloten naar de DDR te gaan." Op 30 november klopte dc in West- BerHju gearresteerde Nederlander Van B. aan bij de in Ede geboren, 34-jarige, mevrouw Bertha Gessier- van Riessen, die, getrouwd met een Oost-Duitser, in Oost-Berlijn het bote! Gemserhof aan de Clara Zelkinstrasse 43 exploiteert en die zelf in de Pappelallee 32a woont. Zij woont twee jaar in de DDR. die ze niet mag verlaten. Haar man echter wei, zoals ze ons gisteren te lefonisch verklaarde. Haar man zou vandaag naar West- Duitsland gaan om daar te werken en zü zou het beheer van het hotel eraan geven om te-gaan chaufferen in Oost-Berlijn. Volgens haar was Van B. eind no vember aan de Berljjnse sectorgrens gekomen, had hij veel hotels in Oost-Berlijn afgelopen, die alle vol waren, en was toen bij haar terecht gekomen. Maar hij had geen ver blijfsvergunning. De Oostberlijnse autoriteiten gaven echter mondeling aan mevr. Gessier toestemming om Van B. tijdelijk on derdak te verlenen. Kort daarop kreeg hij een verblijfsvergunning, eerst voor een week en vervolgens, aidus mevr. Gessier. voor drie weken tot 1 januari. Van B. moest om die verblijfsver gunning te krijgen zijn levensgeschie denis opschrijven. Daarin, aldus mevr. Gessier. schreef hij ook over moeilijkheden in Nederland. Over be lastingschuld en dat hij het geld niet kon opbrengen. Hij wou asiel vragen, maar wij aldus mevr. Gessier zeiden hem: 'Wij geloven niet, dat je hier zonder je vrouw kunt blijven. Maar door bemiddeling van 'een meneer', die hij in Gemserhof had ontmoet, kreeg hij een verblijfsver gunning voor Oost-Duitsland. Later- toen hij'zich Dij de Westbei'-, lijnse politie meldde zou hij verkla ren. dat hij 'bij zijn aanmelding in Oost-Berlijn was aangesproken door een officier van de .volkspolitie. Die officier, zo had Van B' verklaard, had zich later als lid van het Oostduitse ministerie voor staatsveiligheid ont popt en hem tot medewerking ver plicht. Van B, huurde daarop, zo heeft de Westberlijnse politie gisteren bekend gemaakt, op 1 december een woning in West-Berlijn. Maar mevrouw Gess ier beweert, dat hij tot 1 januari zijn intrek in baar hotel Gemserhof had genomen. Op 1 januari was zijn ver blijfsvergunning afgelopen en moest hij Oost-Berlijn uit. Volgens mevrouw Gessier 'ik heb hem nog gewaarschuwd' -- ging hij toen in een pension in de Regens- bureerstrassc in West-Berliln wonen Na die tijd" aldus mevrouw Gessier 'heb ik hem nog een paar keer in Oost-Berlijn gezien, in zijn auto. maar hij stopte niet; hij deed of hij me niet zag. Hij had altijd ver schrikkelijk veel geld op zak, ook Hollands geld.' Gisteren vertelde de vrouw van v. B. ons, dat het eerste levensteken, dat zij over haar man vernam, om streeks Sint Nicoiaas van mevrouw Gessier kwam. Toen kreeg mevrouw Van B. een anoniem telefoontje uit Berlijn. Een vrouwesten decide haar mee. dat haar man in een pension in Oost- Berlijn verbleef en dat ze haar belde als moeder tegenover moeder. Ze ver telde mij. aidus mevrouw Van B„ waarom mijn man was weggegaan uit Amsterdam. 'Ik geloofde die vrouw en ik heb toen de politie opgebeld en mijn zwager in Utrecht heeft de Westber lijnse politie verzocht mijn man op te sporen. Toen belde dezelfde vrouw weer. Nu zei ze wel wie ze was. fk kon gerust naar haar in Oost- Berlijn komen, maar ik wilde perti nent niet alleen gaan: ik durfde niet.' aldus mevrouw Van B. En ze ver klaarde: 'Ik kan me niet voorstellen, dat Fred gespioneerd heeft. Hij wist niets van politiek: hij was op dat ge bied een kind.' Zijn vrouw heeft gisteravond ge probeerd hem door de telefoon te spreken te krijgen, maar dat mocht niet. 'Ik word er doodziek van.' zei ze. (Van onze vsrkeersredacteur) De nauwe samenwerking van ANWB en KNAC, die reeds enige tijd werd voorbereid, heeft haar beslag gekregen. Beide bonden blij ven zelfstandig, maar de ANWB gaat een groot deel van de werk zaamheden van KNAC overnemen. Dit is niet zo maar een aan bieding Nylons, neen, dit is eet speciale verkoop „Kori" naad loze Nylons van 1.95 per paar. Juist nu blijkt dat de interesse voor betere Nylons groeiende is, komen deze „Kori" Nylons, een kwaliteitskous uit de betere series meer in de belangstelling. Morgen koopt U deze naadloze Nylons voor een ongekerd lage prijs, per paar voor nog géén gulden. Naar de bonden <?ns meedelen gaat het volgende gebeuren: 1. De KNAC bereikt nog voor het seizoen aanzienlijke besparingen door het overdragen van de administra tieve taken aan de ANWB. De KNAC-kantoren te Amsterdam en Arnhem en zes agentschappen wor den opgeheven, de gratis service aan KNAC-leden wordt voortaan gege ven bfj de 23 vestigingen van de ANWB in het land. 2. Het bijkantoor van de ANWB In de Haagse binnenstad, Parkstraat 22, (het oude hoofdgebouw) wordt opge heven. De functie wordt overgeno men door het KNAC-kantoo'r So- phialaan 4. 3. De onderhouds- en controledienst van de KNAC wordt samengevoegd met de technodienst van de ANWB. KNAC-leden kunnen ook lid worden van de Wegenwacht. 4. De KNAC blijft zijn eigen beleid voeren, geheel autonoom zijn sport- belangen behartigen, zijn expertise- dienst verrichten, zijn ciubreizen in richten en behoudt de afdeling we gen en verkeer. Ook het weekblad De Auto blijft verschijnen in de hui dige vorm. 5. Na het lopende seizoen wordt be zien in hoeverre de wegeninformatie- dienst kan worden gecombineerd met de inmiddels voltooide toeristische informatiedienst van de ANWB. 6. Gezamenlijk "zal men het instituut van de slipscholen krachtiger stimu leren. ANWB-leden krijgen daar de zelfde rechten ais KNAC-leden. 7. Beide organisaties behouden zich hun vrije meningsuiting voor met betrekking tot verschillende vraag stukken al ligt uitbreiding en ver dieping van de contacten voor de hand. Stagnatie door vorst (Van onze parlementsredactie) Om een nog grotere spanning op de bouwmarkt te voorkomen, is het Ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid de laatste tyd wai voorzichtiger met het uitgeven van rijksgoedkeuringen. De langdurige vorst heeft een ern stige stagnatie in de bouwproduktie tot gevolg, terwijl er nog vele toe zeggingen voor goedkeuringen ge stand gedaan moeten worden. Er zijn momenteel nog circa 122.000 wonin gen in uitvoering, terwijl er tn 1962 nog geen 80.000 zijn klaar gekomen. In deze situatie acht men het niet verantwoord nog meer werk op de markt te brengen. Buitendien zijn de vergunningen aan termijnen ge bonden, die door gebrek aan bouw capaciteit dan wellicht niet tijdig zouden kunnen worden benut. CAPE CANAVERAL (Reuter) De gisteren gelanceerde Amerikaanse communicatiesatelliet Syncom is nog steeds zoek. De eerste uren na de lancering vanaf de basis Cape Cana veral ging alles goed. Dertien secon den na het ontbranden van de laatste raket die de Syncom In zijn defini tieve baan moest brengen ging ech ter het radiocontact met de kunst maan verloren. Het Is mogelijk dat de Svncom op een hoogte van 36.000 km schijnbaar stilstaand boven een punt op onze planeet met de aarde meedraait maar de geleerden weten het niet. Zij heb ben ook weinig hoop dat de radio verbinding alsnog tot stand zal ko men Indien het experiment defini tief ais een mislukking wordt aange merkt heeft het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) een nieuwe Syncom gereed die bin nen enkele weken kan worden gelan ceerd. KARLSRUHE (Reuter) Het Westduitse federale gerechtshof te Karlsruhe heeft gisteren de 53-jarige mevrouw Liselotte Krolopp, een ambtenares van het Westduitse Mi nisterie van Buitenlandse Zaken tot veertien maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens „landsverrader- lijke betrekkingen" met het Oost duitse Ministerie van Staatsveilig heid. zy had kopieën van corresponden tie en andere stukken van het minis terie aan een Oostduitse spion gege ven. denier Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze ori ginele „Kori" naadloze Nylons in alle maten en de meest mo derne kleurj, per paar voor (Van een onzer verslaggevers) Een personeelscommissie uit de Amsterdamse grafische bedrijven heeft voor aanstaande zaterdagmid dag een vergadering uitgeschreven om te demonstreren tegen het uitblij ven van een c.a.o. De bestuursleden van de grafische organisaties zijn voor deze vergade ring uitgenodigd. De secretaris van de Christelijke Grafische Bedrijfs- bond. de heer L. Blauw, heeft volgens Trouw verklaard, van een dergelijke bijeenkomst niets te weten. Hij zei ook dat een dergelijke bijeenkomst de organisatorische gang van zaken doorbreekt en dat ieder lid zich ach ter zijn hoofdbestuur dient te stel len. Van de zijde van de ANGB deelde men ons mee. nog geen uitnodiging te hebben ontvangen. Natuurlijk gaat deze bijeenkomst niet van ons uit, aldus zei men. BELGRADO (Rev ter) Het Zitidslavische persburetu Tan- joeg heeft meegedeeld, dat presi- dent Tito de vorige week in een gesprek met buitenlandse journa listen met kracht heeft stelling genomen tegen de zijns inziens overheersende positie van de ab stracte kunst in ZuidsiaviëHij venoberp de mening, dat hij nie.t. bevoegd zou zijn om een oordeel te vellen over kunst. Tito moest niets hebben van kunstenaars, die menen dat zij 'als zij maar een grote vlek op het doek maken, hun onkunde kunnen verbergen en het produkt ah grote kunst kunnen tentoon stellen.' Maatregelen van hoger hand tegen 'de 'dwalende' kunste naars zouden volgens Tito echter niet worden genomen. Men moest hen door opbouwende kritiek hel pen de juiste weg te hervinden. J (Vervolg van voorpagina) Ondanks dit resultaat van het on derzoek ging de heer Duinisveld voort met zijn beschuldigingen en insinuaties. Hij werd geroyeerd als lid van de KVP. De afgelopen ge meenteraadsverkiezingen keerde hij terug in de gemeenteraad, ditmaal als vertegenwoordiger van de partij- Duinisveld. BELGRADO, (Reuter) Op de weg van Belgrado naar Zagreb zijn gisteren een autobus en een vracht auto als gevolg van de gladheid tegen elkaar gereden. Acht personen wer den gedood en 25 gewond, van wie tenminste vijf ernstig. Bij bet opstapelen van kisten glas in een van de loodsen van de glasmaatschappij te Heerlen is de 58- jarige arbeider J. Louppen gistermor gen onder een kantelende, 300 kg zware kist, terechtgekomen en op slag gedood. Het slachtoffer was ge huwd en vader van drie kinderen. Bij de algemene beschouwingen tij dens de begp-otingsdebatten eind vo- ,rlg jaar stelden hij en zijn mede- fractielid, de heer H. L. P. Jacobs, dat raadsleden de heer Duinisveld zouden hebben beklad en gehinderd en dat een van de raadsleden de heer Duinisveld een rebel had ge noemd en een twistzaaier. Het raadslid M. van Gogh (s.g.p.) legde tijdens de begrotingsdebatten namens alle fracties een verklaring, af, waarin hij zich keerde tegen deze beweringen en de heer Duinisveld tartte de namen van die raadsleden te noemen. Deze vroeg bedenktijd en kwam in de vergadering van gister avond op de kwestie terug. Hij moest met niet zoveel woorden toegeven dat woorden als twist zaaier en rebel niet door raadsleden in gemeenteraadsvergaderingen tegen hem waren gebruikt. Hij verwees naar een AR-orgaan en een pamflet van de KVP, waarin hy zou zijn aan gevallen. Ik heb niet beweerd, dat iemand mij een twistzaaier noemde, aldus de heer Duinisveld. maar hoor de wel, dat ik twistzaaien moest na laten. 'Niet bewezen' Vervolgens kwam hij uitvoerig te rug op de kwestie-corruptie. Hij achtte na het gerechtelijk onderzoek niet bewezen, dat de gemeentesecre taris en de opzichter van Gemeente werken niet corrupt zijn. Hij stelde vast, dat de aangeklaagden nooit een aanklacht tegen de persoon van Duinisveld hadden ingediend. Hij meende dat by het onderzoek niet voldoende getuigen zijn gehoord en stelde, dat vijf politieagenten ge weigerd zouden hebben verklaringen af te leggen uit vrees voor represail les Burgemeester mr. N. Vernëde overwoog op korte termijn een middag- en avondvergadering uit te schrijven, waarin de zaak die de heer Duinisveld nu opnieuw heeft aangesneden zal worden uitgevoch ten. Hij achtte deze kwestie een gemeente, die uitgroeit tot een stad van honderdduizend inwoners, on waardig. Vertegenwoordigers van de andere raadsfracties drongen aan op het uitvechten van deze zaak. Ontslag ingediend De burgemeester van Zoetermeer, mr. N. Vernëde, heeft zjjn ontslag ingediend bij de Kroon om gezond heidsredenen. Op verzoek van de mi nister van Binnenlandse Zaken blijft hij aan lot een opvolger is benoemd. De heer Vernède lichtte in de gis teravond gehouden raadsvergadering zijn besluit coe. Hjj zei het in ver band met. zijn slechte gezondheid niet vertrouwd te achten leiding te geven aan het zich snel uitbreidende Zoetermeer. Wat velen al Jarenlang gevreesd hadden, staat nu te gebeuren: de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeenschap gaat de strijd tegen het Roerkartel verlie zen. Dit ondanks het feit dat zij juist nu alle juridische troeven in handen had om de Roeronderne mers haar wil op te leggen. Maar de Hoge Autoriteit, wier gezag in de laatste jaren al tanende was. heeft daartoe de kracht niet op gebracht. Nu de voorvechter in de strijd tegen de kartels, de Neder lander Spierenburg, is uitgetre den, schijnt alleen het Belgische lid, professor G'oppé. nog tegen stand te hebben geboden tegen 't voornemen om een voor de Roer wel bijzonder gunstige regeling te aanvaarden. Hij ls naar ver luidt afgetreden als voorzitter van de speciale werkcommissie die deze zaak moest behandelen een kleine protestdemonstratie zonder verdere consequenties. T>ulm tien jaar is de strijd nu aan ,s- de gang. vrijwel van het begin van de KSG ai. Want de toestand aan de Roer, dat alle kolenver- kopen van veertig mijnonderne mingen vla één verkoopkantoor plaatsvinden (bijna driekwart van het totale Duitse kolenaanbod) is nu eenmaal niet met het verdrag te verenigen. Aanvankelijk heeft de Hoge Autoriteit ernaar gestreefd de Roerondernemingen te verdelen over zes verkoopkantoren. -Het werden er uiteindelijk drie... in theorie, want in de praktijk zaten die drie maatschappijen op het zelfde adres en hadden zij 'toeval lig' precies dezelfde prijzen. Een lange juridische strijd volg de, die per slot op alle punten ten voordele van de Hoge Autoriteit werd beslist. Het Europese Ge rechtshof bevestigde in wat des kundigen 'een prachtig arrest' noemden, dat het bestaan van het kartel strijdig was met het KSG- verdrag en het stelde in een ander arrest vast, dat het niet mogelijk zou zijn om wat de Duitse rege ring wilde het verdrag dan maar even zodanig te veranderen dat het Roer kartel wel erkend kon worden. Intussen is er in tien jaar In feite J* nog heel weinig gebeurd. Het Roerkartel is kartel gebleven. Thans heeft de Hoge Autoriteit besloten dat de Roerkolenverkoop over twee maatschappijen moet worden verdeeld die zuilen moeten concurreren. Daarbij zijn nog een aantal voorwaarden gesteld. Maai het papier is geduldig en de kans dat dit plan In feite meer zal gaan betekenen dan de vroeger misluk te verdeling In drieën, lijkt niet groot. Wanneer dan nu lil een of ficiële verklaring gezegd wordt, dat de nieuwe regeling slechts bij wijze van proef, voor een beperkte tijden onder voortdurende controU van de Hoge Autoriteit zal worden uitgevoerd, dan mogen wij eraan herinneren dat dit bij vorige ge legenheden niet anders Is geweest en dat drs. Nederhorst, toen hij eens als lid van het Europese Par lement vroeg hoeveel ambtenaren de Hoge Autoriteit had aangesteld om de naleving van de bepalingen te controleren, als antwoord kreeg: 'één man*. (Van een onzer verslaggevers) Kathleen (6) en Benedict (5), twee donkere, Engels sprekende kindertjes uit Rangoon in Birma, vielen gis teren op Schiphol in de armen van hun moeder, Hila Andy, en hun vader, de zeeman H. Boomstra uit Leeuwarden. Achttien maanden ge leden kwam de moeder naar Neder land zonder de kinderen. De heer Baomstra was al eerder in ons land teruggekeerd. Een hele serie wettelijke moeilijk heden stond een snelle hereniging van het gehele gezin in de weg. De heer Boomstra vertelde op Schiphol nog In het kort zijn geschiedenis: in Birma, Rangoon, ontmoette hij in 1956 Hilda Andy en trouwde met haar, alleen volgens de Birmaanse wet, aldus de heer Boomstra. Dit hu welijk had geen rechtskracht vol gens de Engelse wetgeving. De heer Boomstra woonde daarna geruime tijd in Rangoon en liet Hil- ging varen. Zijn dochtertje Kathleen was inmiddels vier maanden oud. In 1960 kwam. de heer Boomstra met zijn schip in Engeland- Daar maakte hij kennis met een Engelse vrouw, met wie hij 2 november van hetzelfde jaar in Leeuwarden trouw de. Naar zijn zeggen meende hij nooit meer de kans te krijgenHilda Andy in Rangoon terug te zien- Na het in Nederland gesloten hu welijk woonde het echtpaar enige tijd in Birmingham, waar echtelijke moeilijkheden ontstonden. De heer Boomstra verliet Engeland en uit een aantal brieven die hij daarna van zijn vrouw ontving, meende hij te kunnen concluderen dat zij van hem afzag. Hij beschouwde zich als ge scheiden. Toen hij in de zomer van 1961 met da And;, daar achter toen hij weer i eon schip toch weer in Rangoon kwam en daar Hilda Andy en zijn dochtertje Kathleen weer ontmoette en voor het eerst zijn zoontje Bene dict zag, meende hij dan ook een nieuw huwelijk te kunnen sluiten, nn voor de Engelse wet. Volgens de heer Boomstra werd het huwelijk gesloten nadat de auto riteiten in Rangoon ai zijn papieren in orde hadden bevonden. Twee maanden later vertrok de zeeman met een schip naar Engeland. De vrouw, die een Nederlands pas poort had, volgde hem later, om zich in Leeuwarden bij haar schoonmoe der te vestigen. De kindeven konden niet meekomen, omdat zij de Neder landse nationaliteit niet bezaten. Zij dragen nog steeds de naam van een peetvader, vriend van Hilday Andy. De kinderen moeten nu worden In geschreven bij de vreemdelingen politie. Toen alle pogingen om de kinderen naar Nederland te krijgen waren mis lukt, schreef de heer Boomstra een brief aan de Koningin 'als een vader aan een moeder' en kreeg enige tijd later inderdaad inreisvisa voor de kinderen. Kathleen en Benedict keken de drukte op Schiphol met grote, ver wonderde ogen aan. Van de wettelijke moeilijkheden waarin hun vader nog steeds verkeert, hebben zij geen weet. Zowel de rechtbank in Groningen als het Hof in Leeuwarden (in hoger beroep» veroordeelde de heer Boom stra in 1962 tot drie maanden on voorwaardelijke gevangenisstraf we gens bigamie. •Ik wist niet beter of ik was ge scheiden van mijn Engelse vrouw.' zei ons de beer Boomstra gisteren op Schiphoi. Hij heeft tegen het arrest van het Hof cassatie aange tekend. (Van een onzer verslaggevers) In ongeveer drie jaar zijn vijf mensen opgelicht voor in totaal on geveer 69.000 door de 58-jarige Rotterdamse smid C. van N'. De man is zoals wjj destijds meldden kort voor Kerstmis aan gehouden, omdat hy een 56-jarig® buffetjuffrouw van al haar spaar centjes 25.000) had afgeholpen. Hij had haar vt. ld, dat hy door het onder water lopen van een bouwput in Groningen- in financiële moeilijkheden was geraakt en vond haar bereid hem te helpen. Van het geld betaalde hl) een aan tal schulden, de rest ging op aan uitjes, meestal met de buffetjuffrouw zelf. De recherche van het bureau Oos- tervantstraat heeft het onderzoek naar de handel en wandel van ds i smid thans afgesloten. Daarbij is ge bleken, dat de man In november 1959 een rijksambtenaar in Bennekom op lichtte voor f 8500. Een reder in Meppel, die de smid 6000 leende, kreeg 5000 terug. Een landbouwer leende In juni 1961 l 25.000 aan de Rotterdammer en zag er niets van terug. Hetzelfde j overkwam een Rotterdamse aanne- j mer, die 4600 aan Van E. leende. Een lasser stak 10.000 in de xaaJt j van de smid en leende heb boven- j dien nog 5000. Hy moest genoegen I nemen met een afkoopsom van i 10,009. 7o blijkt, dat de Roer toch een langere adem heeft dan de Hoge Autoriteit, die het gezag zou moeten uitoefenen. De hele zaak zou nog een ander aanzien hebben gekregen als do toetreding van Engeland op korte termijn zou zijn gerealiseerd, om dat de zeer grote, genationaliseer de Engelse kolenindustrie een nieuwe stimulans tot concurrentie op de gemeenschappelijke markt had kunnen zijn. Overigens herhalen wij, dat het streven van de Hoge Autoriteit op zich zelf vrij hachelijk is. Men tracht concurrentie te bevorderen die in bedrijfstakken als de kolenmijnbomv eigenlijk nauwe lijks mogelijk is. Maar de zaak waar het nu in wezen om gaat, Is de vraag wie uiteindelijk be paalt wat er gebeuren moet, Essen of Luxemburg. Het brutaalste in de hele zaak is dan nog wel, dat de belangen van de Roer bij de recente on derhandelingen in Luxemburg zijn behartigd door... de heer Etzel, die jarenlang zelf voorzit ter van het Europese gezagsor gaan is geweest, tot hij minister van Financiën in Adenauers ka binet werd. Blijft nu slechts over, dat de Hoge Autoriteit een nederlaag zal lijden tegen de Roer, zoals zij ook het onderspit delft tegen de Bel gische kolenindustrie en tegen het Franse (staats)monopolie. Daarmee dreigt de Hoge Autori teit te worden tot een administra tief lichaam zonder beleid en zon der gezag. Met deze realiteit zul len wij in de toekomstige ontwik keling rekening hebben te houden. (Van onze verkeersredacteur) Precies een week na de opening is donderdag de 25O.OO0st« bezoeker op de RAI-tentoonstelling voor per sonenauto's gekomen. Het was de heer L. de Beus, automonteur in Den Haag, Wenclcebachstraat 25. De heer De Beus. die was vergezeld van zijn vrouw, kreeg van het RAI-bestuur een auto aangeboden. Het echtpaar koos een Ford Consul Cortina. (Van een onzer verslaggevers) Aan alle Nijmeegse rellen, behalve de door de ex-gemeenteambtenaar 1 an Mil aan het rollen gebrachte kwestie van de ooriogsfratade, Is een einde gekomen. Dinsdagavond las burgemeester Hustinx in een gemeenteraadsverga-, dering een brief voor van de officier' van Justitie in Arnhem. Hieruit bleek dat het gerechtshof! geen aanleiding ziet tot vervolging: over te gaan op ieder van de aaa-i klachten of beklagen die ingediend! ZyE na de affaires rondom de kraan drijver Papenhoven en de plantsoe nendienst. De raad nam hierna met algemene stemmen het besluit niet erem °Ver deZ* kwestie te «Hs'cussi-

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1