Situatie in de landbouw nog slechter geworden Meewerken als redelijk verzoek wordt gedaan Kiesraad accepteert Liberale Staatspartij Roman van Hermans in een al te esthetische verfilming Metaal-c.a.o. goedgekeurd Bonden over achterstand Nederhorst vraagt over aardgas Ko van Dijk in ziekenhuis Beatrix neemt initiatief tot herbouiv van Perzisch dorp Nog 2 maanden vorst Vrouw gedood onder trein ZONDER COMMENTAAR Bij Telegraaf lag het werk twee uur stil Belastingen Consequent liNSHI'inisI Schoorel naar Ned. Coined ie HET VRIJE VOLK DONDERDAG 21 FEBRUARI 1988 'PAGINA S Vee Bevordert ministerie door aankoop grondprijsstijging Komen er te weinig rijksgoedkeurmgen voor bouwnijverheid? Musicus Nieland - 59 - overleden Geen verhoogde aanmaningskosten P vd A-groslij sten zijn onveranderd is het WEEKBLAD voor ieder die zich jong voelt en van gezelligheid houdt. (Van een onzer verslaggevers) Geen goed ivoord Respectabel 111 Nog tuinbon wbedrijf ,b geen c.a.o. (Van onze landbouwredacteur Er heerst op het ogenblik een ondergangsstemming bij de overgrote meerderheid van de Nederlandse boeren. Zij hebben geen vertrouwen meer in de toekomst en zien er geen gat meer jn. De plannen van het Ministerie van Landbouw om een groot aantal voorbeeldbedrijven af te stoten, zullen de pessimisti sche stemming nog vergroten. Het is op het ogenblik moeilijk nauwkeurige bijzonderheden te verkrijgen over de gang van zaken. In vergelijking met van de herfst, is de zwijgzaamheid nog toegenomen. Niettemin zijn er een aantal aanwijzingen die op een verscherping van de toestand duiden. Advertentie lm. De prijzen van de eieren zijn ge stegen en ten gevolge van de strenge winter blijven die prijzen nog op een vrij hoog peil. De eierproduktle in Duitsland is namelijk nog laag. Met het naderen van het voorjaar wordt echter de kans elke dag groter dat de prijzen Instorten. Ondanks deze hogere eierprijzen zijn de schulden van de boeren op de zandgronden, waar de meeste kip pen worden gehouden, toegenomen. In Gelderland hebben vele bedrijven en beslist niet de slechtste vee- voerschulden die tot vijftienduizend gulden lopen. In de veeweidegebieden is de toe stand niet minder benard. Er is daar al veel vee tegen aanzienlijk lagere prijzen verkocht, waardoor de totale melkproduktie op het ogenblik enigs zins terugloopt. De slechte zomer waarin weinig hooi kon worden ge wonnen en de strenge aanhoudende winter drijven de boeren in deze ge bieden tot steeds grotere lasten. Van directies van coöperatieve boerenleenbanken in deze gebieden, die verder anoniem wensen te blij ven, vernamen wij dat de schulden van veel boeren zo hoog zijn. dat de bank het recht heeft tot faillisse mentsaanvraag over te gaan. „Omdat de boerenleenbanken er in het belang van de boeren zijn, doen wij het niet", zo werd ons gezegd. „Wij blijven maar hopen op betere tijden, zodat de boeren hun schuld weer kunnen aflossen." Van de mogelijkheid die minister Marfjnen heeft geopend om een voor schot van duizend gulden ter conso lidatie van de schuld aan te vragen, is vrij druk gebruik gemaakt. Tal rijke aanvragers zien dit echter als een druppel op een gloeiende plaat. AduertmU» IJl. DEN HAAG (ANP) Is het juist, dat de Rijksgebouwendienst, optre dende ten behoeve van het departe ment van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, in de gemeente Zweelo een stuk grond, agrarisch ge bied zonder bebouwing, geschikt voor recréatle, ter grootte van plm. 3 ha, heeft aangekocht tegen de prijs van 150.000,—? Deze vraag heeft het Tweede-Ka merlid drs, H. M. Pranssen (p.v.d.a.) schriftelijk gesteld aan de minister van Financiën. Hij informeert of mi nister Zijlstra zich er dan van be wust is, dat op deze wijze de op waartse druk op de grondprijzen in die omgeving op gevaarlijke wijze is gestimuleerd. (Van onze sociaal-economische red.) De drie bouwarbeidersbonden zijn van oordcel, dat een afdoende op lossing voor het produktieverlies in de wintermaanden slechts kan wor den verkregen als maatregelen wor den getroffen die het doorwerken tijdens slechte weersomstandigheden mogelijk maken. De werkgevers dienen voorzie ningen te treffen die de bouwvak arbeiders in staat stellen op rede lijke wijze de arbeid voort te zet ten. Indien dit geschiedt behoren de werknemer., ér aan mee te wer- DEN HAAG (ANP) „Is liet waar, dat in de omgeving van Eind hoven met name in de gemeente Veldhoven. 2/3 deei van daar ge vestigde ..amiemers zonder werk zit door het uitblijven van rijksgoedkeu ringen. waardoor deze aannemers genoodzaakt zullen zijn om op zeer korte termijn hun personeel te ont slaan?" Dit vraagt het Tweede-Kamerlid de heer Van der Peiji (c.-h.) schrif telijk aan de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid. „Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan bereid om voor dit gebied een aantal rijksgoedkeuringen af te ge ven. mede op grond van zijn. in de memorie van toelichting op de be groting 1963, gedane toezegging om de verspreid aanwezige bouwcapaci teit zoyeel mogelijk te doen benut ten?" „is de minister tevens bereid het zelfde te doen voor andere sla-eken in ons land, die in soortgelijks om standigheden verkeren?" NAARDEN (ANP> Na een vrij langdurige ziekte Is In het Slnt-Ge- rardus Alajella-ziekenliuis te Bus- sum overleden de musicus Jan Nie land. Jan Nieland werd 59 jaar. Hij genoot internationale bekendheid door zijn composities. Tien jaar was hi organist van het Concertgebouw orkest te Amsterdam onder Willem Mengelberg, Hij schreef reeds op Jeugdige leef tijd kleine opera's en fantasieën. In rijn gymnasiumtijd gaf hij ai les aan het conservatorium te Amsterdam. Op 16-jarige ieefthd kreeg hij daar zelf les van J. P. de Pauw. Jan Nieland was dirigent van ver- scnülende koren. Hij verwierf vooral in d# Verenigde Staten bekendheid. DEN HAAG (ANP) De minister van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra ziet, voorzoveel de rijksbelasting be treft geen aanleiding een verhoging te bevorderen van het wettel-ke ta rief voor de kosten van aanmaning, zo zegt hij in zijn memorie van ant woord op het voorlopig verslag uit de Eerste Kamer inzake de begroting voor 1963. Noch het verschil tussen de in rekening gebracht en de werkelijke kosten, noch de stand van de invor dering, noch ook het feit dat men wellicht eiders hogere bedragen in rekening brengt geeft tot verhoging aanleiding. Het bestuur van de P.v.cLA. deelt mee dat de schriftelijke stemming onder de leden over de groslijsten voor de verkiezing van de Tweede Kamer «zoals die waren vastgesteld op de partijraadsvergadering 'van 5 januari) geen verandering in deze groslijsten heeft gebracht. ken dat de bouwwerken voortgang kunnen vinden. Als desondanks door bijzonder strenge en lange winters extra-pro- dukticverlles ontstaat, dienen de werknemers medewerking te verlenen wanneer door de werkgevers een naar omstandigheden redelijk beroep op hen wordt gedaan de ontstane ach terstand zoveel mogelijk in te lopen. De bouwarbeidersbonden menen, dat de collectieve arbeidsovereen komsten en de arbeidswet daartoe voldoende mogelijkheden bieden en dat geen speciale maatregelen be hoeven te worden genomen. Een ge degen aanpak van de achterstand zou sterk kunnen worden bevorderd indien het loon uit de extra-arbeid belastingwij zou zijn. Hiertoe: dient de overheid medewerking te verle nen, aldus de vakorganisaties. AMSTERDAM (ANP) Ko van Dijk is woensdagmiddag in de Boer- haave-kliniek in Amsterdam opgeno men voor een volledig onderzoek in verband met zijn nog steeds voort durende rugklachten. DEN HAAG (ANP) Prinses Beatrix is in haar functie van pre sidente van de Europese Werkgroep van Jongeren bezig een plan uit ie werken dat voorziet in medewerking van deze werkgroep aan de herop bouw van het Perzische dorp Dusadj ten westen van Teheran dat ver woest werd tijdens de aardbeving van vorig jaar september. Volgens eerdergenoemde kringen heeft prinses Beatrix direct na te rugkeer in Nederland van haar reis door Azië contacten gelegd met on geveer 60 jongeren uit dertien lan den, die in de werkgroep zjjn verte genwoordigd. Advertentie I.M. Neen, dat willen wij niet hopen, 't is zo a! erg genoeg. Gelukkig is er nog lichamelijke weerstand mogelijk tegen deze barre winter. Gebruik pindakaas met plm. 55 licht verteerbare vetten en rijk aan natuurlijke vitaminen. De beste F.K. is die van McMillan Abonneer U au - U zult er alleen mesr plezier aan beleven. Alleen Rosrta geelt per jaar 4 uitstekende romans in frame band. Door inzending van onderstaande bon heb ik recht op deelname aan alie wedstrijden en andere voordelen. Vul in en verzend in open NAAM; enveloppe <4 ct.postzeael) a»n Rosita Postbu* 74 A pw,.-..-** Ha* r'pni, AÜKto: Ik abonneer nu) op Roette WOONPLAATS* a 40 et.per week of i 5.50 13 par kwartaal. (drukletters s,v.p.> De Kiesraad heeft besloten zes nieuwe politieke partijen te registreren Jnder dese zes bevindt zich een groepering met de Gorkumse burgemeestei idder van Rappard ais voorzitter, die de naam Liberale Staatspartij voert n d!e volgens zijn. opvatting, een complement moet worden van de VVD mder deze direct in de wielen te rijden. (Van een onzer verslaggevers) Vanochtend is door onbekende oorzaa'K de 53-jarige mevr. T. L. K. vaii W-, Lotarluslaan te Bussum, on der de stoptrein AmersfoortAm sterdam geraakt, die omstreeks tien uur aan het station Naarden-Bussum moest aankomen. Het ongeluk gebeurde op de spoor wegovergang Gooibergstraat. Mevr. K. was op slag dood. Zij was gehuwd en laat drie kinderen, van elf. veer tien sn vierentwintig jaar, achter. De trein had tien minuten vertra ging. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die wor den geciteerd. 'Geen goed woord bad de heer Van Dijk voor het socialistische streven de commercie buiten het onderwijs, de. volksopvoeding en de cultuur te laten. Op dit punt zag hij mogelijk heden voor een wisselwerking die het volk teu goede kan komen.' Dr. K. van Dijk. in Verkiezingsrede, NRC 14 februari 1963. De VVD wil tegen deze naam in roep gaan bij de Kroon, omdat men w mening is dat een naam die .Ike associaties wekt met het vel den niet door een nieuwe partij ge- oerd kan worden, nog afgezien van iet feit dat de liberale staatspartij an voor de oorlog is opgegaan in e WD. In de Liberale Staatspartij van ider van Rappard vindt men ver- •r de namen van prof. tir. ir, J. W, üytenboogaard (hoogleraar aan TH te Delft), jhr. rar. J. A. de nge uit Den Haag en J, Kappers, cs te Amsterdam. Dc Kiesraad heeft nog geen be- :ssing genomen over de aanvraag m de heer Fabius. die zijn Vrije uïgers-pariij wil herdopen in Li- iraie Partij van Vrije Burgers en ver een aanvraag van drie Amster dammers die de naam Vrije Burgers willen gaan voeren. Wei heeft de Kiesraad nog de vol gende namen geregistreerd: de Libe rale Unie, voorzitter de heer Ver laan. die reeds eerder in zijn eentje een partij wilde stichten, maar toen njet door de Kiesraad is geaccep teerd. (n deze groep vindt men de beren G. G. Gerkens uit Zaandam en mevr. G. C. Koster. Dit Amsterdam komen de heren A. G. Hamers en H. van Veen met een partijtje onder de naam "Veilig verkeer en 100.000 woningen per jaar." Verder de Europese chr. democra tische Unie, de partij Economisch Appel (voorzitter mr. G. E. K. A. Roskott uit Rotterdam) en een par tij Woningbouw, die in Nijmegen ia geboren en waarvan W. van Dam en J. de Goede de vormgevers zijn. Naast de zes nieuw geregistreerd» partijen waren er reeds achttien. "pons Rademakers heeft tóch J zelf een bijzonder moeilijke taak gesteld, toen hij besloot de roman „De donkere kamer van Damocles" van Willem Frederik Hermans te gaan verfilmen. Want al is het verhaal dat Hermans vertelt tot op zekere hoogte prachtig "geschikt voor de film, het is niet in de eerste plaats om dit verhaal dat men het boek ge fascineerd leest. De geschiedenis van de jonge si garenwinkelier Osewoudt, die tijdens de oorlog gevaarlijke opdrachten krijgt van de verzetsman Dorbeck, op hem lijkend als zijn spiegelbeeld, is door Hermans met grote gedreven heid beschreven. Dit kleine manne tje, tot moord en „heldendom" ge bracht op bevel van de man die hij eigenlijk had willen zijn, wordt juist door 'zijn nietszeggendheid, onper soonlijkheid z'n overtuigend roman personage. De romanschrijver kan het aan de lezer overlaten zich uit beschrijving en aanduiding een beeld te vormen van de personen; al naar gelang de lezer zich wel of niet gezichten kan of wil voorstellen, zal hij met de be schikbare gegevens iets doen. Een paar dingen weet hij zeker: Osewoudt heeft geen baard, een hoge stem en blond haar. Hij is klein van stuk en vindt terecht of ten onrech te zijn eigen verschijning en zijn eigen existentie onnozel en overbo dig. Die Dorbeck, met zijn zwarte haar. zijn duidelijke baardgroei, zijn krachtige stem en zijn zekere op treden, kan voor de lesser enkel een gestalte worden als hi) van Osewoudt een gestalte heeft gemaakt. Eén acteur Fons Rademakers moest één ac teur deze dubbelrol laten spelen en hij heeft een jongeman .gekozen. Lex Schoorel. De keuze Is begrijpelijk. Sehoorel is klein van postuur, een beetje gedrongen van bouw en zijn gezicht kan wel onopvallend ge noemd worden. Maar is dit nu de Osewoudt Ducker heet hij in de film die men zich al dan niet tij dens dé lectuur had voorgesteld? De ze aardige, lang niet onknappe jon gen met duidelijke baardgroei, al vertelt hij dan dat hii géén baard- zroei heeft? I j Goed. de film heeft zijn eigen rea- I li lei t en als de lezer zijn beeld van j Osëwoudt-Ducker niet in Lex Schoo- I rel terugvindt, zon hij zich door Ra- druktemaker eigenlijk, met de bra voure van iemand die voor man van de daad speelt. Lex Schoorel bij het lijk van een jeugdleidster. Scène uit „Als twee druppels water", Fons Rademakers' verfilming van W. F. Hermans' ro man "De donkere kamer van Damo cles". demakers' variatie op Hermans' the ma toch kunnen laten overtuigen. Maar Lex Schoorel heeft ook niets van een sigarenwinkeliertje m Voor schoten, niets van het door zijn vrouw gepeste, gefrustreerde, vroeg - oude mannetje dat hij ook in de film had behóren te zijn. De Duoker van Schoorel is om te zien een nette jongeman uit goed milieu, een beetje moeilijk voor zich zelf, wat stroef in de omgang, maar heel correct in kleding en gedrag. Eu de Dorbeck van Lex Schoorel -— de zelfde dus maar dan met zwart haar is een kleine man, die zich erg veei moett» geeft om groot te lijken, een Fons Rademakers' film „Als twee druppels water" is een respectabel werkstuk, maai enkel tegen het slot krijgt de film iets van wat het boek van Hermans overal, zelfs in verwar de of al te uitvoerige passages heeft; het kwaadaardige medelijden, de grimmige wellust in het lelijk maken, die het boek kenmerken, mist de film ten enen male. Rademakers is te veel een estheet gebleken voor „De donkere kamer van Damocles", de fotografie van de film van Raoul Coutard is ook veei te mooi, veei te schoon, veel te hel der. De oorlog was een smerig be drijf; zoaLs liet boek dat demon streert zou de film het hebben moe ten demonstreren. Maar de straten zijn bij Rademakers we! leeg. maar netjes opgeruimd, en de mensen zijn alleman! even keurig gekleed, en de erotiek bestaat uit het naast eikaar liggen van goed gewassen, goed door voede iiohamen in onberisbelijk op gemaakte bedden. Daar komt dan nog bij, dat de dia- toog zo toneelmatig wordt gezegd, dat men geen ogenblik in al deze men- ten gelooft. „Als twee druppels «ia- ter" is een film gewordendie men zonder enige ontroering of geboeid heid aanziet. Goede fotografie Natuurlijk wil dit niet zeggen, dat de film geen verdiensten heeft. H(J is behoorlijk gemaakt; het scenario is vakbekwaam en smaakvol aan Her mans' boek ontleend: de fotografie is op zich zelf prachtig; de acteurs spelen over het algemeen goed; het verhaal wordt ordelijk en overzich telijk verteld. Lex Schoorel dus speelt voor Duc ker en Dorbeck. Mia Goossen is als zijn vrouw Ria zeer overtuigend. Eli- se Hoomans als ijr moeder, Nan Los als zijn vriendin Marianne, Ma- rianna van V/a veren als de namaak jeugdleidster leveren knappe pres taties. Minder geslaagd leek mij de „oom Frans" van Jos Gevers. ..Als twee druppels water" draai! deze week in Cineac-Beurs. Al is «'ons Rademakers er, niet in geslaagd een ..grote film" te maken en hij had kennelijk die bedoeling een werk op behoorlijk niveau heeft hü zeker afgeleverd. ALFRED KOSSMANN DEN HAAG (ANP) Kan het tracé worden aangegeven van het nieuw aan te leggen leidingnet voor het aardgas en is reeds een afgrenzing te geven aan welke gebieden wel en aan welke niet een aanbod van aardgas zal worden gedaan? Deze vraag heeft het Tweede-Kamerlid drs. G. Ag. Nederhorst (p.v.d.a.) schriftelijk gesteld aan dc mi nisters van Economische Zaken en van Binnenlandse Zaken. Het kamerlid informeert verder of de ministers niet van mening zijn, dal het gewenst is op de korst mo- i gelijke termijn duidelijkheid (e j brengen in de onzekere toestand I waarin tal van gemeenten zich be vinden. Dan kan men er voor zor- j gen ook op het gebied valt de pu- j bliekrechtelijke organisatie van de j gasdistributie tijdig gereed te zijn j op het moment, dat liet gasaan- bod wordt geëffectueerd. De heer Nederhorst vraagt ook, or het de bewindslieden bekend is, dat er bij de gemeentelijke en pro vinciale besturen grote onzeker heid bestaat omtrent de regionale opzet van de aardgasvoorziening cn lie aanpassing van de organi satie van de distributie van het aardgas aan de nieuwe situatie, zoals deze is ontstaan na dc jong ste aardgasvondsten. Achten de ministers een tijdig tot stand komen van efficiënt wer kende regionale distributieorganen niet gewenst en delen zij de me- j ning, dat een goede opzet van deze j organisatie pas verzekerd is indien er vanuit een centraal punl daar omtrent enige indicatie wordt ge geven? Zo vraagt het lid van de I'.v.dA.-fractie. En hoe iigt de grens, zo vraagt de heer Nederhorst tot slot, waar de te stichten gasunie direct met de afnemers in contact treedt en waar dit geschiedt met inschakeling van regionale of lokale distribalieor- ganen? (ANP) De nieuwe c.a.o. voor de handarbeider» in de metaalindu strie, waarover de werkgevers- en werknemersorganisaties het onlang» zijn eens geworden, is door de Stich ting van de Arbeid goedgekeurd. Over de c.a.o. voor de beambten in de metaalindustrie bestaat nog steeds geen overeenstemming, llci bereiken van overeenstemming ti,j- sen de werkgevers- en de werkne mersorganisaties wordt bemoeilijkt door de omstandigheid, dat er bij de werknemersorganisaties onderling nog geen eenheid van opvatting be staat. De formele bekrachtiging van het College van Rijksbemiddelaars is nu nog vereist. De verwachting bestaat, dat deze bekrachtiging begin volgen de week zal worden verkregen. (Van een onzer verslaggevers) Gisteravond hebben de Amster damse typografen alleen bü het och tendblad De Telegraaf ontevreden heid getoond over het besluit van hun personeelscommissie om althans voorlopig geen actie te voeren voor een nieuwe c.a.o. De avondploeg heett bijna twee uur niet gewerkt, waardoor enkele edities van het ochtendblad een vertraging van ongeveer anderhalf uur onder vonden. Een vertraging waarmee het expeditiepersoneel zich weinig tevre den toonde. Onderdirecteur Borrius Broek wees de stekenden erop. dat door bun actie waarschijnlijk alleen De Tele graaf van alle andere ochtendbladen niet zou kunnen verschijnen. Dit ar gument scheen weinig indruk te maken. Pas toen de heren A. v, d. Boogaart en A, Laane, van de Aigemene Ne derlandse Grafische Bond. de onte vreden typografen aanspoorden het werk normaal te verrichten, ging men weer aan de slag. (Van een onzer verslaggevers) De besprekingen over de cxi.o. 1963-1964 voor het tuinbouwrayon Den HaagDelftRotterdam zijn afgebroken. De arbeidsovereenkomst had op 1 februari moeten ingaan. Het struikelblok bij de onderhan delingen was de uitbreiding van het aantal vrije zaterdagen. De werknemers in de tuinbouw hadden voorgesteld het aantal vrije zaterdagen uit te breiden tot 39; de werkgevers wilden niet verder gaan dan dertig vrije zaterdagen. Over de verhoging van de ionenen diverse toeslagen was wei overeen stemming bereikt. De lonen zullen met terugwerkende kracht met f3 worden verhoogd tot 1 februari 1963 In afwachting van de beslissing die het landbouwschap omtrent de axbeidstijdregeling moet nemen blijft de oude regeling van kracht. De bevolking van Bremen- zal 29 september een nieuw parlement kiezen. In het huidige parlement hebben de socialisten 62 en de CDU 22 zetels. Oeiastingdruk op middengroe- 5pen is ondraaglijk' schrijft de belastingmedewerker van het Algemeen Handelsblad boven een opvallend gebracht artikel, waar in verder nog gesproken wordt over 'deze bovenmatig zwaar be laste bevolkingsgroep en over 'de opbouw van het tarief, die ora herziening schreeuwt'. We gaan er niet op in. Alge meen wordt erkend, dat de be lastingdruk ook die op de mid dengroepen zwaar is. Forse kreten veranderen daar weinig aan. Waar wij wel op zouden wijzen is. dat de belastingmedewerker weer komt aandragen met het argument dat de arbeidslust en de spaarzin door de huidige be lastingen zo ongunstig worden beïnvloed. En dat de hoge belas tingen 'het ondernemersinitiatief niet bepaald stimuleren.' Fen onjuiste stelling wordt niet juist door haar vaak te her halen. Zo ook hier. Want terwijl de belastingprogressie onbestre den hoog is, is het (men kan er zich over verwonderen of niet) met de werklust in ons land be paald niet slecht gesteld, wordt er meer gespaard dan ooit tevo ren en verloopt de uitbreiding van de bedrijven in een opmerkelijk tempo. We bedoelen maar: men kan een goede zaak verdedigen en toch proberen zijn argumentatie zuiver te houden. Vooral als men van anderen (in dit geval de Wlardi Beekman Stichting) be weert, dat ze 'nietszeggende de magogische argumenten" ter tafel brengen. Tn hetzelfde artikel merkt de be- x lastingmedewerker van het Handelsblad schamper aan het adres van minister Zijlstra op: 'In plaats van In een tijd van overspannen hoogconjunctuur voor de hand liggende maatrege len, zoals het fiscaal honoreren van extra-inspanning (overwerk) of belastingfaciliteiten ter bevor dering van het sparen te overwe gen, werd een dringend noodza kelijke belastingverlaging uitge steld.' Tegen deze onzin kan de mi nister zich zelf best verdedigen. Wat ons betreft alleen dit; Er is veei voor te zeggen om inkomen dat met bijzondere inspanning wordt verkregen, minder zwaar te belasten. Maar zou er dan ook geen reden zijn om Inkomen dal met bijzonder weinig inspan ning wordt verkregen, wat zwaar der te belasten? En waarom lezen we daar in het Handelsblad niets over? 'T)e winst- en verliesrekening behoort een inzicht te geven in grootte en samenstelling van het door de onderneming behaal de resultaat; de balans dient een beeld te verstrekken van de fi- j nanciële positie op de balansda- turn, d,i. van de grootte en de j samenstelling van het vermogen i en van de kapitaalcomponenten waarin dit vermogen is geïnves teerd.' Dit citaat, overgenomen uit het bekende rapport Verslaggeving, zou men de beginselverklaring kunnen noemen van de commis sie van deskundigen die vorig jaar op verzoek van de Raad van Werkgeversverbonden de normen heeft geformuleerd, waaraan goe de verslaggeving door n.v.'s moet voldoen. De voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, ir. W, H. Kruyff. is directeur van d* KNSM, de voorzitter van het Ver bond van Nederlandse Werkge vers, H. J. de Koster, is commis saris van de KNSM. We zullen vandaag zwijgen over het elkaar toespelen van commissariaten, een in bepaalde kringen met veel profijt beoefend gezelschapsspel. Wel willen we vaststellen, dat van een onderneming met dergelijke figuren in de topin de eerste plaats verwacht mag worden, dat j zij ernaar zal streven te voldoen aan de normen voor goede ver slaggeving. is minder waar. Onder vele posten op de balans de vloot, de vaste eigendommen, de deelnemingen zitten grote geheime reserves verborgen, sa men naar schatting vele tiental len miljoenen. De verlies- en winstrekening geeft zelfs voor een in het lezen van dergelijke stuk ken bekwame deskundige geen goed inzicht in de werkelijke winst. "jVTiets (Van om kunstredactie) De acteur Lex Schoorel, 34 jaar, die de hoofdrol speelt in "Als twee druppels water', xal met ingang van 1 september deel gaan uitma ken van de Nederlandse Comedie. Momenteel Is h(i verbonden aan het Nieuw Rotterdams Toneel, waar hij een rolletje «peelt in 'De leugenaar' van Goidoni. Hem was ook een engagement bij de Toneelgroep Studio aange boden. Wil men bij voorbeeld het to taal van de op de schepen ver richte afschrijvingen dus een belangrijk deel van de jaarlijkse kosten weten, dan kan alleen een combinatie van gegevens uit de verlies- en winstrekening en j de balans enig inzicht geven. Een i inzicht, dat bij vergelijking van j achtereenvolgende jaren dan on- middellijk de vraag oproept, of j er wel van enig vast systeem sprake is en welke waarde men i aan deze cijfers moet toekennen. i Qnze indruk is echter en dat J bevestigt een analyse van da reserveringen ten laste van da winst dat de winst bij de KNSM veei groter is dan men uit de gepubliceerde cijfers kan af- leiden. Maar voor het krijgen van een werkelijk goed inzicht varen hm Jn «en financiële mist.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1