speurt door - 5 W e pakken vroeg of laat!5 Nu al concessie busdienst in nog natte polders mm IJselijke tocht liep goed af mannen uur op open casco ien I op sterk IJselmeerijs eer water probleem in Rotterdam mmm Autodief komt niet ver... Dit jaar geen NAM-boringen in Noordzee Overboord: na 10 uur zwemmen aan land Politie boven IJsselmeer Ijs is nog gevaar Morris verlaagt prijs van 1100 honderdste bezoeker Miljoen bezoekers? voor f j,De Overval" HET VRIJE VOLK MAANDAG 25 FEBRUARI 1963 PAGINA 3 Hoe staat het met het on derzoek in de Zuidvcijhse moordzaak Er zijn nu zestien etmalen verstreken sinds men in de nacht van vrijdag 8 op zater dag 9 februari aan het Bre- kelsveid de lichamen vond van de 38-jarige weduwe B. A. v. d. Hoff en haar negenjarig zoontje Marcol. T Slechte smaak Nog steeds tips Theorie Op vulkaan «Sr RB WÊ Groot of klem, elk écht genoegen haalt u even uit de stleur. Neem Arsenai: een gróte sigaret in formaat, smaak en aroma. Overigens..... rookt ai Arsenal? Drie personeelsleden van de jachtwerf Helstede uit Bergen op Zoom hebben een ijselijke tocht van veertig uur achter de rug. AI die tijd hebben de mannen doorgebracht op een open alumi nium casco, een vaartuigje van 11 meter lengte: Zaterdagavond werden zij vermist. Een grootscheepse opsporingsactie kwam op gang: rijkspoli tiemannen zochten langs de dijken, politievaartuigen voeren uit een daarvan verloor nog een schroef en een vliegtuigje werd gecharterd om de schipbreukelingen vanuit de lucht waar te nemen. Al dit speuren bleef evenwel zonder succes de oor zaak hiervan zal wel geweest zijn, dat het aluminium scheepje met zijn kleine bovenbouw geheel met ijs was overdekt en niet afstak tegen de ijsmassa's op de Oostersehelde. Duitse arrestante uit ziekenhuis in Roermond ontsnapt Nationalisatie van banken in Birma (Van een onzer verslaggevers) 'Dit- maken we nooit meer mee.' Het was de zin, die steeds weer gehoord werd: zaterdagavond, in Monnikendam, Marken en Volendam, zondag in Wervershoof, Medemblik, Enkhuizen, Sta voren en Workum. Duizenden en nog eens duizenden auto's gingen daar dit weekeinde de af ritten af om over Gouwzee of IJselmeer naar Marken of nog verder naar de kust aan de over kant te rijden. Uniek was het grote ijsfeest zaterdagavond op de Gouwzee. Met duizenden tegelijk stroom den al tussen zes en zeven uur de schaatsers en automobilis ten binnen voor de Gouwzee- nacht-fakkel-toertocht. Een idee van de IJsverenigingen In Monnikendam, Marken en Vo lendam, dat in vier dagen was opgekomen en uitgewerkt. Morgen - tien weken ha de première ,V zal een miljoen. Nederlanders de film "De' -> Overval" hebben bezocht Ter gelegenheid hiervan wordt in de theaters, waar „De Overval" op het ogenblik wordt vertoond, aan de van de voorstellingen) van;> morgenavond een verrassing;, aangebodan!—: IN ROTTERDAM: STUDIO 62 Glimwormpjes De balans I Niet op plassen Zonnebaden V I Advertentie LM. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT (ANP) Reeds thans Is concessie verleend voor autobus- diensten in Zuidelijk Flevoland, de polders, die omstreeks 1968 moeten .droog rijn, en in de Markerwaard, ,die voor nog later op het programma staat. De NV Flevodienst te Lelystad, een dochteronderneming van de Neder landse Spoorwegen, heeft de concessie gekregen. Tegen de vergunningaan- j 'vraag waren geen bezwaren inge- 'bracht. j j Men verwacht dat omstreeks 19651 1 reeds een dienst Amsterdam—Lely- ataci kan worden onderhouden via .Muiderberg en de Meerdijk, dat is ;dus de zuidelijke dijk van de nieuwe tFievopolder. i In 1968 zal men over de dan gereed i gekomen brug bij Zwolse Hoek van Oostfievoland naar de Noordoostpol- jder kunnen rijden en een jaar later ;is het mogelijk de dijk van de Mar- I kerwaard van Lelystad naar Enk- huizen te gebruiken. De mogelijkheden van een «poor- f weg door Flevoland worden nog on derzocht, maar zelfs als tot de a.an- jleg wordt besloten zal dit wel niet kunnen zijn voor 1910 of 1975. Deelhebbers aan de NV Flevodienst zijn de NV Veluwse Autobusdienst (VAD) en de NV Salland, beide doch ters van NS. Derde aandeelhouder Is het openbaar lichaam De Zuidelijke IJselmeerpolders. Met grote energie begon de Rot terdamse politie aan het onderzoek. Tot dusver heeft dat niet tot het vinden van de dader geleid. Een belangrijk onderdoe! van het recherchewerk was in de eerste week na de dubbele moord het houden van een grootscheeps buurtonderzoek. In de omgeving van hot Brekeisveld gingen rechercheurs huis aan huis om inlichtingen te verzamelen. Dit buurtonderzoek leverde be langrijke gegevens op omtrent de sigarenwinkel en het gezin van me vrouw v. d. Hoff. Maar het gal de politie geen spoor in handen, dat naar de dader leidde. Een bijzondere tegenslag was het voor "de politie, dat het werktuig, waarmee de moorden werden ge pleegd. niet werd gevonden. Op maandag 11 februari ging een groep agenten-in-opleiding door Zuidwijk om systematisch naar het moordwa pen te zoeken. ïtet werd niet gevon den. Op dinsdag 12 februari zou dit zoeken worden voortgezet, maar 's nachts was er een pak sneeuw gevallen, waardoor dit werk onmoge lijk werd. De recherche blijft hopen, dat het moordwerktuig alsnog gevonden zal worden zodra de dooi intreedt. Nog steeds is de politie dag -in-dag- uit met de moordzaak bezig. Liefst 25 man zijn onder leiding van hoofd inspecteur J. A. Blaauw in actie, om ontvangen tips na te gaan. öe gan gen varr allerlei mensen te controle ren en. om. te zoeken naar een spoortje, dat wat meer houvast kan geven. (Vervolg Tan voorpagina) Bjj de DWL gaat men daarom toch proberen de filters te reinigen en ze zo op gang te houden. Of het lukt moet worden afgewacht. Men hoopt b(j de DWL de problemen het hoofd te kunn enbieden, maar men is bang voor een aanhouden van de strenge winter. Als de Enkhuizer almanak gelijk krijgt met de voorspelling: vorst tot half maart, dan ziet het er somber uit. Overigens bestaat het probleem van produktieverminderlng door de stren ge winter niet alleen b(j het Rot terdamse waterleidingbedrijf. Ver schillende bedrijven in Europa kam pen met dezelfde moeilijkheden. De winter is ln Rotterdam ook nog steeds oorzaak van de slechte smaak van het drinkwater. De vuilconcen- traties in liet rivierwater zijn zó groot en de geur van het water zó slecht, da men alleen nog slecht smakend water kan produceren. En dan heeft men nog het geluk, dat een deel van het water chemisch gezuiverd wordt. Dank zij onvoorstelbare heoveelhe- den chemicaliën kan de DWL voor een derde in de hehoefte voorzien met goed smakend water. Maar dit moet worden vermengd met het bio logisch gezuiverde, slecht smakende water, en die melange is ook slecht van smaak. Ge vaar voor de gezondheid levert het Rotterdamse leidingwater niet op. aldus de DWL en aldus de direc teur van de GG en GD. dr. L. Buie- ma. 'Als het wél zo was, zou ik on- middellij kB. en W. hebben gewaar schuwd.' aldus dr. Burema, die vol mondig erkende, dat het water bij zonder slecht smaakt, maar die er daarnaast op wees, dat het Rotter damse leidingwater ten onrechte de schuld van vele nare zaken krijgt. Wij ontvangen nog steeds nieuwe tips,' aldus de heer Blaauw, ,en we moeten er nog verschillende van na lopen. We hopen en we verwachten, dat we ten slotte de dader te pakken krijgen.' In eerste Instantie heeft de politie de dader vooral gezocht onder de genen, die de sigarenwinkelierster goed kenden. Men dacht aan een goede kennis, een regelmatige klant, een leverancier, een bezorger. Im mers, redeneerde men, hel is waar schijnlijk dat de dader en de slacht offers elkaar kenden. Waarom anders zou de dader én de vrouw en het jongetje hebben gedood, terwijl hij waarschijnlijk toch alleen uit was op het leeghalen van de brandkast? Die dader kaai natuurlijk tóch een bekende van het gezto v. d. Hoff zijn. Maar het gaat er hoe langer hoe ineer op lijken, dat het een inbreker is van het naoorlogse type: een waarschijnlijk jonge man, voor wie de slap van diefstal tot doodslag maar een geringe stap is. Men heeft dit soort misdadigers de laatste Jaren steeds vaker zien ope reren. Het meest recente voorbeeld komt u't Den Haag, waar inbrekers twee mensen doodden, die hen bij hun werk stoorden. Het is zeer wel mogelijk, dat een dergelijke misdadiger (of misdadi gers) ook aan het Brekeisveld in Zuidwijk aan het werk is (siin) ge weest, Op de avond van de. moord zou volgens deze theorie iemand aan de achterdeur van de sigarenwinkel zijn- gekomen. De man zou mevrouw v. d, Hoff, die na gerammel aan de deur naar beneden kwam, even bui ten gevecht hebben gesteld en haar daarna haar sleutelbos hebben afge nomen. Het zou daarna met die sleutels een koud kunstje geweest zijn de brand kast leeg te halen. Inmiddels zou de vrouw weer zijn bijgekomen en ge dreigd hebben alarm te slaan. De da der zou haar daarna hebben gedood en vervolgens ook het jongetje, dat zijn moeder te hulp wilde komen, hebben vermoord, In deze theorie passen alle sporen, die men zaterdagochtend 9 februari in en bij de sigarenwinkel vond. Of het de juiste theorie is zal pas blij ken als men de dader heeft gevonden. Over de dader gesproken: hij moet op een vulkaan leven, omdat hij weet, dat de politie iedere dag kan toe slaan. Maar waarschijnlijk hij niet alleen. Waarschijnlijk heeft hij huis genoten. een wouw, ouders, die van zijn verschrikkelijk misdrijf weten. Immers, zijn kleren, hebben onder het bloed gezeten, toen hij in de nacht naar huis kwam. Het kan niet onopgemerkt zijn ge bleven, dat hij die kleren heeft ge reinigd. En hoe lang nog zullen de genen, die weten wie de Zuldwijkse moorden heeft gepleegd, daarover zwijgen? De Rotterdamse politie is ervan overtuigd: De tip, die direct naar de moordenaar leidt, kómt binnen. Mis schien vandaag, misschien de volgen de week, misschien over een Jaar. Dag en nacht wacht men in het politie bureau aan De Slinge bij de telefoon (nummer 77605) op dat belangrijke bericht. mama (Van een onzer verslaggevers) Niet ver kwam zaterdagavond in Hoek van Holland een auto dief, die er omstreeks tien uur voor hotel Amerika met de per- sonenautoj van een tuinder van door ging. De wagen vloog op de Haakweg al in brand, dc dief tot een overhaaste vlucht nopend. Naderhand bleek dat de tuinder op zeer koude dagen de gewoonte had de motor met oude lappen af te dekken. De dief is nog voortvluchtig. (Van een onzer verslaggevers) De drie opvarenden, H. van Dort (28), verkoopleider van de werf, cn de technici Jan van Weenen en Jac van Dalsum, waren het casco in Oss gaan ophalen om het via de Maas naar Bergen op Zoom te brengen. Aanvankelijk verliep de reis vlot: ln een uur voeren de mannen zater dagmorgen van Heusden naar Moer dijk. Toen wilden zij het wat kalmer aan gaan doen, maar door ijsgang en lichte mist waren zij pas rond zes uur in de buurt van Dintelsas. Hier werden zij gezien door de haven meester. Deze zag, dat zij snel in de richting van de Schelde voeren. Dit was voorlopig 'het laatste dat van boot en opvarenden werd vernomen. Toen het scheepje zaterdagavond niet ln Bergen op Zoom arriveerde, werd de eigenaar van de werf onge rust. Hij waarschuwde de familie van de opvarenden. Een grootscheepse opsporingsactie werd door de politie te land, te water en later ook in de lucht uitgevoerd. Van het scheepje ontbrak echter elk spoor. o ROERMOND, (ANP) Uit het St.-Laurentius-ziekenhuis te Roer mond is woensdagmorgen de 40-ja rige Duitse mevrouw Braun ontsnapt die daar onder politiebewaking werd verpleegd. De politie houdt er reke ning mee dat zjj behoort tot een In ternationale inbrekersbende. Zjj was in het ziekenhuis opgenomen voor een blindedarmoperatie en stond on der voortdurende bewaking van de rijkspolitic. Zondagmorgen omstreeks 7 uur merkte zij kennelijk dat haar bewa ker haar voor een ogenblik verlaten had. Zjj heeft dat, moment benut en zag kans ongezien in nachtgewaad tc verdwijnen. scheepje terugkeren. We moeten toen in de buurt van St.-Philipsland hebben gelegen. Weer duurde het tot zondagmiddag drie uur voor we ver der konden varen. Het vliegtuigje hébben -we wel gehoord, maar door de mist konden we het niet zien. Ook ons heeft het klaarblijkelijk niet opgemerkt. Later vernamen we, dat dit toestel twee maal de route van Dintelsas tot Wemeldinge heeft gevlogen zonder Iets te vinden." Na een paar uur varen kwam het jacht in open water en op bekend terrein. Het duurde nog tot bij zeven uur eer de mannen de lichten van de haven van Bergen op Zoom zagen. Rond acht uur arriveerden ze daar. De eigenaar werd snel opge beld, die de verkleumde mannen op haalde. BEN HAAG (ANP). De N.V. Nederlandse Aardoliemaatschappij heeft bekendgemaakt, dat zjj dit jaar geen exploitatieboringen naar aard olie op de Noordzee zal verrichten. Zoals bekend hebben de vier bo ringen van dit type, welke zij in 1961 en in 1962 voor de kust van Zuid- en Noord-Holland heeft ver richt, haar een reeks gegevens ver schaft over de ondergrond ter plaat se en de structuur daarvan. In het afgelopen jaar Is het seis misch opsporingsonderzoek, dat se dert de oprichting van de NAM in 1947 stelselmatig in Nederland plaats vindt, o.m. geconcentreerd geweest, op het Waddengebied. Het vond plaats met daartoe speciaal inge richte ducks. Het is de bedoeling dit seismisch onderzoek voort te zetten, waarbij ook van helikopters gebruik gemaakt zal worden om het tran sport te vergemakkelijken. Dit opsporingsonderzoek heeft zich in 1962 ln hoofdzaak geconcentreerd tussen Friesland en Ameland. Thans worde onderzocht of en in hoeveree er uitbreiding aan kan worden ge geven. Het seismisch onderzoek op de Noordzee, dat reeds plaats vindt sinds 1959, zal in 1963 worden voort gezet. (Van een onzer verslaggevers) Ruim tien uur heeft de 22-jarige marconist H. B. van dc Staten dam moeten zwemmen voor hij de kust van Aruba bereikte, na dat hij donderdag overboord geraakte. Hij ligt thans in het ziekenhuis op Aruba Ier obser vatie, men noemt zijn toestand 'zeer goed'. Kort na het vertrek van het schip van de llolland-Amerika Lijn uit Oranjestad bemerkte men de verdwijning van de Groninger marconist. Onmiddellijk werd er met vliegtuigen van de Neder landse marine en de Arubaanse vliegclub naar hem gezocht. De Statendam heeft drie uur rond gevaren, al het zoeken leverde geen resultaat op, men had dc hoop al opgegeven. Eerst zaterdagmorgen bleek dat de marconist, die naar men aanneemt iri overspannen toe stand overboord geraakte, na meer dan tien uur zwemmen zich zelf in veiligheid had ge steld. De Stem van Amerika heeft er een nieuw radiostation- met een ca paciteit van vijfduizend kilowatt bij. De. zender, die 23 miljoen Collar heeft gekost, wordt honderd maal krachtiger dan de sterkste particu liere radiozender in de Verenigde Staten genoemd. LEEUWARDEN (ANP) Per vlieg gaat de rijkspolitie nu boven het IJsselmeer patrouilleren om op te tcreden tegen hen, die het op 8 febr, uitgevaardigde verbod om autotoch ten op dit meer tc maken overleden. Tegen autotochten, die onder haar toezicht werden gemaakt, heeft de rijkspolitie te water lot nu toe geen bezwaar gemaakt. Het is echter herhaaldelijk voorge komen, dat autorijders, die zonder politietoezicht tochten op het IJssel meer maakten, met hun wagen door het ijs zijn gezakt. De laatste tijd zijn er o.a. bij Lemmer en Urk ea ter hoogte van de afsluitdijk auto's in het diepe verdwenen. Gisteren gebeurde dit nog met een tractor, die een ge- organniseerde tocht maakte. Dit voertuig giug bij üe eindcontrole van de uitgezette baan bij Staveren door het (js. De poiitie nam vanuit de lucht waar, dat het lis zich na het ongeluk weer zo-prachtig in elkaar sloot, dat men zou menen, dat er geen wak was. Het rijden met auto's op het IJsselmeer is en blijft een gevaar lijke onderneming, zo waarschuwt de districtscommandant van de rijks politie te Leeuwarden. Spuien en toevoer van water uit rivieren en kanalen maken dat het ijs niet te vertrouwen is. De districts commandant van dc rijkspolitie te water waarschuwt daarom nogmaals ernstig tegen het- rijden op het IJssel meer. Tegen overtreders van het ver bod voor autorijden op het IJsselmeer sal streng worden opgetreden. RANGOON (AFP, Reuter) De Birmaanse revolutionaire raad heeft besloten de 22 in Birma werkzame banken te nationaliseren. Tot de banken, die door de maatregel wor den getroffen, behoort ook hel al sinds het einde van de 'vorige eeuw in Rangoon werkzame filiaal van de Nederlandse Handelsmaat- sch appij. Behalve acht Birmaanse banken, worden ook nog Britse. Indiase, Chi nese en Pakistaanse banken genatio naliseerd. In een verklaring van de regering wordt gezegd, dat de banken enorme winsten maakten op betrek kelijk kleine investeringen. Voor dergelijke „uitbuiters" van de arbeidersklasse is in een socialistische maatschappij geen plaats, aldus de bekendmaking. De buitenlandse ban- li ken zullen binnen drie maanden schadeloos worden gesteld voor de nationalisatie. Zij mogen, volgens de officiële mededeling, het kapitaal dat zij in het land hebben gebracht en de winsten, die zij tot het moment van de nationalisatie hebben ge maakt, er weer uit nemen. Tol het zondagavond rond acht uur aan de dijk te Bergen op Zoom aankwam met een totaal verstijfde en halfbevroren bemanning. Het Jacht zag er uit als een klein I poolschip onder het Ijs. De heer Van Dort kon ons even te woord staan, j Hij vertelde over een barre tocht: „Dl bet begin verliep alles naar wens. Maar aan de Moerdijk liep het schema in de war door ijs en mist. We konden niet meer op' de voorge nomen tijd thuis zijn. Na Dintelsas werd de toestand snel erger. We dachten in veilig open water te varen, maar geraakten ten slotte op een zandplaat vast en voe ren omhoog. De gehele nacht hebben wij met z'n drieën op het open scheepje gezeten. Rond drie uur zon dagmorgen kwam het water op en we kwamen los. Maar het zicht was slecht',' er hing mist cn er was veel drijfijs.- Hoc we rond zijn gevaren, weten we niet, maar we raakten voor de j tweede keer vast, nu in het ijs. He moesten blijven liggen. Een van ons I probeerde naar de wal te lopen over het u's, maar al na enkele tientallen I meters dreigde hy ln de mist te ver- I dwalen. Doordat we steeds bleven roepen kon hl) gelukkig nog naai- het Nog voor de start om acht uur moeten de organisatoren zich heboen afgevraagd, waaraan ze waren be- Vijf vrolijk lachende mannequins laten er niets ran merken dat zij mei blote voeten in de sneeuw staan. Vijf meisjes van modekoning Jacques Esterel poseren in kikkerpakjes die misschien wel voorlopertjes van de ondenvatennode zullen zijp. Het materiaal is rubber. (Van onze verkeersredacteur) De prijs van de Morris 1100 is ver laagd van 7185 tot 6995. Bovendien heeft Molenaars Automobielbedrijf besloten de assemblage in de Amers- foortse fabriek op te voeren tot vijf duizend exemplaren per jaar De belangstelling op dc RAI voor deze Britse middenklasser met "en hee) nieuw veringssysteem (met be hulp van water) is zo groot geweest, dat de Nederlandse assemblagefa briek tot een uitgebreider produkUe- :s Kunnen overgaan. Advertentie 1JM. gonnen. Al om zeven uur waren alle cafés vol. Om half negen, toen reeds vierduizend schaatsers met fakkels onderweg waren van Monnikendam naar Marken en reeds drieduizend auto's als één lange streep rode ach terlichtjes onder knallend vuurwerk met de Gouwzee-tocht bezig waren, stonden op de beide rijbanen tussen Amsterdam en Oosthuizen auto's bumper aan bumper. Wat de automobilisten en buspas sagiers na soms uren wachten, voor zich zagen, was iets om nooit te ver geten: een wiegende stroom van licht jes tussen Monnikendam en Marken (de fakkels van de schaatsenrijders) een onafzienbare reeks rode lichtjes, alsof alle glimwormpjes van de gehele wereld naar de Gouwzee waren geko men (de auto's op weg naar Volen dam). overschreeuwd door een breed wil lichtspoor (de koplampen van de auto's, die alweer op dc terugweg waren). En boven dat alles iedere haive minuut vuurpijlen, magnesium kogels. vuurwerk-paraplu's in vele kleuren. Muziek bij Monnikendam via een bandrecorder, een draaiorgel op de haven van Voïendam en dan ten slotte een ijsbal op de Gouwzee voor Monnikendam. Gisteravond pas konden de ijsver- enigingen de balans opmaken van deze fakkeltocht: 5768 auto's en ruim 60ÜO schaatsenrijders. Andere balans: niet een ongeluk of zelfs maar onge lukjes. En Herman Steur, palinghan delaar en voorzitter van de IJsvereni ging in Monnikendam, zei gister avond: 'We denken alweer over wat anders.' wijdheid van het meer een paar Wie in de nacht van zaterdag op sneeuwrichels. maar het waren geen zondag dacht, dat groter verkeersop- hindernissen van betekenis. Buiten «topping bij het ijs van Gouwzee cn j n.„ '-anss: dc 'tu"r* IJselmeer niet mogelijk was. kwam j ,'e d,e loute naar Edams zondag bedrogen uit. Toen gingen n nog meer auto's over de Gouwzee, het Hoqrnse hop :n juiste aantal was gisteravond nog niet I v.°J u?n z5Ken VMt te stelien. SÜ' Minstens even druk was het gister middag bij de Autorally over het IJselmeer. Startplaatsen: Medemblik. Wervershoof, Enkhuizen, Workum en Stavoren. Woensdag was die rally ook al eens verreden. Toen kwamen er 960 auto's. "We kunnen het nog net aan.' zei toen de politie, 'maar meer moe ten tei- niet komen.' Welnu: er kwa men gisteren 3650 auto's. Overigens was het dat weekeinde een ware schaatsorgie op het IJsel meer. Het leek wel alsof de plassen en de riviertjes niet meer in tel waren, want bij duizenden zijn de schaatsers in het afgelopen weekeinde maar de dorpen en stadjes langs het IJselmeer I getrokken. Zelfs ais men de intense drukte op de Gouwzee niet meetelt iaat de schaatsbalans een cijfer zien van meer dan 15000. Die 15000 waren dan nog- uitsluitend de mensen die in schreven voor een van de vele offi ciële toertochten. Het weer was twee dagen lang vol maakt. Zo volmaakt, dat op de ba- saltdam bij Durgerdam de kijkers lagen te zonnen. Dat wie met een nog winters bteek gezicht op weg ging, gebruind het ijs verliet. Het retourtje Noord-Holland-Fries land (of omgekeerd) is al geen nieuwtje meer in deze winter. Gro tere sensatie was het daarom dat er zowaar ook een bijna 50 kilometer lange baan was geveegd tussen Am- sterdam-Schellingwoude en Hoorn. Zeker, hier en daar lagen op dia vier meter brede route in de witte wijdheid

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1