niemand de deur uit zonder een Justitie in Amsterdam laat verkeerszondaars verplichte les volgen Mün (74jaar)beheert f 93.000." van hospita opzak... - nu no KLM doet geen nieuwe aankopen Grieks schip vergaan - 3 vermisten Palar brengt bezoek aan Schürmann He citro t orange drops Schepen in moeilijkheden ere winst Kon. Shell Vrij Vol CHEFAROX Luisteren Tol nieuw Anoniem 25 rechercheurs Staatssecretaris verdiept zich in advertentiewezen Liberiaanse tanker stoot lek op Wezer Acht arrestaties Nederlander rijdt in België fietser dood Mej. Schilthuis over de dijk van de Hoüaiidsclie IJssel Burgemeester van Mep pel bi j botsing met bus gewond Valse dollars in Amsterdam en Bern onder een nummer 1PO£^t38 FEBRUARI 1968 pagina (Van een onzer verslaggevers) Twee jaar geleden loste de Rotterdamse recherche de moord zaak-Marcel Nivard op dank zij een ogenschijnlijk onbelang rijke tip. Een man kwam vertellen, dat hij wel eens een be paalde man met jongetjes had zien lopen en hij meende zich te herinneren, dat hij op de avond, dat de negenjarige Marcel Nivard verdween, die man óók met een jongetje had gezien. Dat jongetje was zo bleek later Marcel Nivard geweest en de man. in zijn gezelschap was degene, die het jongetje later op de avond had gedood. Al lange tijd Maagklachten? ~- Electro's in Europa - Advertentie IJVÏ. tip die sleutel tot oplossing zal zijn... Een dergelijke, schijnbaar niet- interessante mededeling verwacht de Rotterdamse recherche ook nog te ontvangen In de moord zaak-Zuid - wjjk. Men hoopt deze tip, die de sleutel tot de oplossing van de zaak zal z|in. óf spontaan van iemand 4e krijgen óf te destilleren uit het tweede buurtonderzoek, waarmee morgen wordt begonnen. Dit, buurtonderzoek wordt verricht in het gedeelte van Zuid-wijk, dat wordt begrensd door de Slinge, de Meyenhage, de oiieepooriijn en de Zuidarparkweg. In elk gezin zal men onder meer vragen: Kende men de familie Van der Hoff? 9 In welke relatie stond men tot de familie: klant, kennis, leverancier, bezorger, colporteur enz. Weet men hoe het ging als men 's avonds aan de achterdeur geld kwam, wisselen ten einde sigaretten uit de automaat te halen? 9 Droeg mevrouw Van der Hoff dan een portemonnale bij ztóh? Liet zij degeen, die kwam wisse len. buiten tfcan of mocht men even binnenkomen? Weet men of mevrouw Van der Hoff haar sleutelbos altijd bij zich had? Heeft men haar wel eens 's avonds in de winkel of in het ma gazijn bezig gezien? 9 Weet men iets over mensen, die op de avond van de achtste februari ot op de voorgaande avond in of bü de zaak zijn geweest? Kortom: men wil nu precies weten, wat er zich op en rond de achtste februari in en bij de sigarenwinkel aan het Brekelsveld heeft afgespeeld. Inmiddels weet de politie ook al weer Iets meer over de moorden zelf. Uit het nadere laboratoriumonder zoek is namelijk komen vast te staan, dat het tijdstip van de moorden moet hebben gelegen tussen middernacht en eén uur en dus niet zoals men eerst meende tussen negen uur 's avonds en half twee. Eén van de winkelmeisjes heeft de zaak op de achtste februari om hall negen verlaten en vermoedelijk heeft mevrouw Van der Hoff die avond geen bezoek meer gehad. van het geldwisselkantoor in het Centraal Station, en een Rotterdam mer, die wordt verdacht van oplich tingen tot een bedrag van ongeveer 15.0(H). Aan het onderzoek in de moord zaak wordt nog steeds door 25 re chercheurs gewerkt. Ze opereren on der de dagelijkse leiding van hoofd inspecteur J. A. Blaauw. De algehele leiding van het recher chewerk blijft in handen van hoofd inspecteur C. M.J. van der V/eijden, die herstellende is van een griep- aanval. De heer Van der Weijden zal de leiding blijven houden, ook al wordt hij zoals enige weken ge leden al werd beslist met ingang van 1 maart belast met de leiding van de recherche van het bureau Boezemsingel. AMSTERDAM (ANP) Van 1 maart af kunnen verkeerszon- daart in het arrondissement Amsterdam bij een voorwaardelijke veroordeling- worden verplicht een verkeerscursus te volgen op het hoofdbureau van politie. Deze bijzondere voorwaarde zal in daartoe geëigende gevallen worden opgelegd als opvoedende maatregel. De Justitie denkt in het bijzonder aan verkeersdeelnemers, die er bij de behandeling van hun zaak blijk van heb ben gegeven niet of onvoldoende op de hoogte te zijn van de verkeersregels. De-staatssecretaris vaar Economi sche 2ak|n wil weten of er reden ia om óp re treden tegen de nieuwe afspraak idle de vereniging De Ne derlands^ Dagbladpers, de Neder landse Organisatie van Tijdschrift uitgevers en de Nederlandse Vereni ging voor Erkende Advertentie bureaus hebben gemaakt op het ge bied van de advertenties. De staatssecretaris heeft daarom de Commissie Economische Mede dinging gevraagd hem daarover ad vies'uit te brengen. Er was al eer der aan deze commissie gevraagd te adviseren over een afspraak op ad- vertent-iegebied. Behalve de drie hierboven genoemde organisaties was ook dg, Bond van Adverteerders daarbij betrokken. De nieuwe afspraak waaraan de Bond voor Adverteerders niet mee doet. voorziet onder meer in erken- ninrsregelen voor advertentie- bu reaus. Men moet bij voorbeeld aan be paalde, door de andere bureaus op gestelde exameneisen voldoen cu over een zeker bedrag beschikken om „erkend" te worden. De uitgevers van dagbladen en tijdschriften heb ben zich verplicht een korting van vijftien percent te geven op alle advertenties, die via een erkend reclame-bureau worden aangeboden. Wanneer geen oureau is ingescha keld of een niet-erkend bureau wordt geen korting verleend. Vooral tégen deze twee regelingen die wat de erkenning en wat de korting betreft, schijnen bij het Mi nisterie van Economische Zaken nogal bezwaren te bestaan omdat zij de concurrentie onnodig zouden beperken. (Van een onzer verslaggevers) Het Japanse vrachtschip Taho Mant <1491 brt.) dat dinsdag 420 mijl ten zuiden van Suez op het St.- John Rif liep en lekkage aan het voorschip kreeg. is gisteravond dooi de sleepboot Oostzee van L. Smits Internationale Sleepdienst losgetrok ken en vaart, geëscorteerd door de Oostzee, op eigen kracht naar Suez. De pompen blijken de lekkage aan te kunnen. Het schip is geladen met bevroren, vis De Nederlandse kustvaarder Ze venbergen (498 brt.), die in de nacht van dinsdag op woensdag aart d« grond liep op een halve mijl afstand van Cushendall aan de Noordierse kust. heeft zojuist assistentie gekre gen van de sleepboot Ebro. De kust vaarder is eigendom van de Zuid- hollandse Scheepvaart Mij. in Rot terdam. Het schip was met een lading aardappelen op weg van London derry naar de Canarische Eilanden. De kustvaarder Luise Emilie die gisteren bij paal 18 tussen Vlaardm- gen en Maassluis vastliep, ligt thans in de VVillielminahaven van Maas sluis. De sleepboot Kijkduin heeft geassisteerd b(j het loskomen, gister avond bü hoog water, in Maassluis zal de omvang van de opgelopen schade worden nagegaan. WILHELMSHAVEN (DPA) De 39.000 ton metende Liberiaanse tan ker Chrysanthy 1 met olie van Ve nezuela. naar de Westauitse haven stad Wühetashaven onderweg is gisteren voor de monding van de Wezer lek gestoten op een scheeps wrak Het schip werd zwaar beschadigd, maar zonk niet. Het is voor anker gegaan en mag pas naar Wilhelms haven worden gesleept, nadat het net lichters zal rijn gelost. Nog steeds komen er bij de politie mededelingen uit het publiek binnen naar aanleiding van de moordzaak. Elke tip wordt onderzocht, ook al lijkt hij onbelangrijk. Met nadruk werd er vanmorgen tijdens een persconferentie in het hoofdbureau van politie door hoofd inspecteur J, A. Blaauw op gewezen, dat de politie geen „lastige vragen" stelt aan degene, die een tip geeft, ..Iemand, die anoniem wil blijven, blijft ook anoniem. Het interesseert ons niet van wie een tip komt. Als we de tip maar krijgen," aldus de heer Blaauw. Verschillende mededelingen van het publiek gegeven omdat men meende dat ze van belang waren voor het onderzoek in de moordzaak hebben de politie geholpen om andere misdrijven op te lossen. Acht mannen z|jn op deze wijze ge arresteerd; vier jonge mannen uit Ridderkerk en omgeving, die een aantal Inbraken hadden gepleegd, drie Rotterdammers, die ook op het Inbrekerspad waren geweest en die juist bezig waren met de voorberei ding van een overval op een kassier (Van een onzer verslaggevers) De Apeldoornse politie heeft woensdag, verdacht van oplichting, gearresteerd de 74-jarige L. J. B. uit Apeldoorn, die in pension was bi] mevrouw C. de B. Volgens de politie heeft hij inmiddels bekend m ongeveer twee en een half jaar een bedrag van 93.000,—- van me vrouw De B., dat hij onder valse voorwendsels loskreeg, te hebben opgemaakt. Het initiatief voor deze door de justitie in samenwerking met de Am sterdamse verkeerspolitie uitgewerkte maatregel is uitgegaan ran de Am sterdamse Vereniging voor Veilig Verkeer 'De vlag in top', die ook bij de voorbereiding werd betrokken. De voorzitter van deze vereniging, de Amsterdamse substituut officier van Justitie, mr. H. G. van Everdln- gen, zei dat het plan met enthouslas- i me bij het Amsterdamse parket is be groet. 'Het is nuttig iets opvoedend» te doen en de weggebruikers meer verkeersdlscipline bij te brengen.' zei hij. De verplichte verkeerscursus wordt op vijf avonden gedurende anderhalf a twee uur in een theorielokaal op het hoofdbureau van politie (capaci teit 59 personen) gegeven. 'Voor ons is er niets nieuws onder de zon, want we geven deze cursussen al geruime tijd," zei de chef van de Amsterdamse verkeerspolitie, commissaris H. Kess- ler. 'Het enige verschil Is, dat'we tot nu toe alleen met vrijwillige kandi daten te maken hadden." Nu krijgen we er gedwongen cursisten bij.' Advertentie LM. voor blijvende verbetering Vormt een genezende laag op de maagwand H(j heeft zich daarbij overal ge dragen als het goede oude heertje. Toen h|j twee en een half jaar gele den bij mevrouw De B. in pension kwam, bood hij haar ai spoedig aan haar financiële aangelegenheden te regelen. Zij vertrouwde dit graag aan haar gast toe, die vertelde dat het voordeliger was om geld in hul zen en grond te beleggen. Op die w|jze kreeg hij geregeld geld van haar, soms contant, maar ook haalde hij het wel van de bank. Waaneer hij de „aankopen" had af gesloten, kwam h(j by mevrouw De B. met keurige, zelf geschreven kwi tanties. De pensionhoudster waande zich de bezitster van huizen «n grond. De man bleef de zeer voorkomen de pensiongast, die regelmatig har tige hapjes en andere lekkernijen meebracht. Van haar eigen geld, naar later bleek. Maar ondanks al haar waardering kreeg zij toch arg waan en deed aangifte b|j de politie. Bij zijn aanhouding had de man- nog twintig gulden op zak, waar schijnlijk alles wat is overgebleven van bijna een ton. Hij had pa® ge ducht carnaval gevierd. Overigens had hij er toch al een jaar feestelijk (Van oom («ehtveartredacteur) Heropening Tan de lijn naar Djakarta- op 4 mei, handhaving van da hui dige produktie, gebruik van de DC 8 op meer (ook kortere) lijnen, verdere verschuiving van de Electra II van de intercontinentale lijnen naar Europese diensten, handhaving van de poolroute, twee keer per week, na- Tokio. Dat zijn de meest opvallende zaken in de zomerdienstregeling van de KLM, die 1 april Ingaat. Twee conclusies liggen voor de hand: de Nederlandse- luchtvaartmaatschappij streeft ernaar haar huidige omvang to handhaven en op het punt van. de vlootpolitlefc zijn, naar het zich laat aanzien, voorlopig geen beslissingen over nieuwe aankopen te verwachten. Van de totale produktle in de zo- merdienst zal 85 pet voor rekening J f,l®crr?'s vervangen worden door DC komen van de DC 8-vloot en de tur- I 8-maehines. Hetzelfde gebeurt op de bo-prop-machines (Electra's en Vis- J naar Tel Aviv. counts). De totale zomerproduktie zal 859.000,00 tonkilometer bedragen. Dat. is, vergeleken b(j 1962 een toeneming en uitbundig van geleefd. Per taxi liet h|j zich naar allerlei oorden van vermaak brengen; zo kwam h|i on der meer regelmatig in Amsterdam. Hij feteerde op grootscheepse wijze het publiek en ontpopte zich als de man in bonis, die zijn medemens ook wel wat gunt. Hy heeft, aldus de po litie, inmiddels een volledige beken tenis afgelegd en zal vrijdag voor de officier van Justitie te Zutphen wor den geleid. Hoofdinspecteur J. Kuipers van de afdeling Voorlichting van de ver keerspolitie gaat ook deze cursussen leiden. 'We liepen al lange tijd met zo'n plan rond,' zei hij. In verband met de personeelsbezetting kwam er evenwel niets van terecht. Nu de Amsterdam se verkeerspolitie geen manschappen meer behoeft te leveren voor de ver- keersiessen op de scholen (deze wor den nu tijdens de aardrijkskundeles-* sen op de scholen gegeven), heeft de verkeerspolitie wat meer armslag ge kregen. Er wordt na 1 maart overi gens geen grote stroom van gedwon gen cursisten verwacht. 'Van geval tot geval zullen wij moeten beoorde len of zo'n cursus nut en zin heeft.' meent mr. Van Bverdingea. Het systeem van de verplichte ver keerscursus werd to ons land het eerst toegepast door de Justitie w Dordrecht (Van een onzer verslaggevers) De Koninklijke Sbell-groep met haar hoofdkantoren In Londen en Rotterdam, die een belang vertegen woordigen van respectievelijk 69 en 40 percent in de groep, heeft over 1962 een winstresultaat van 204,5 miljoen pond Sterling gemaakt. Dat is 17.5 miljoen pond meer dan over 1961. Het nieuwe winstbedrag is nog geschat. Op 14 maant zullen nadere gegevens worden bekendge maakt, alsmede de voor te stellen slat-dividenden. van 3 pet. In de top van het zomerseizoen zal de KLM 30 DC 8 vluchten en acht DC 7c vluchten per week over- de Noord-Atlantische Oceaan maken. Zes DC 8- en drie DC 7c-vluchten daarvan gaan naar Montreal (drie van deze DC 8-vluchten worden door getrokken naar Houston en Mexico City), de overige vluchten hebben New York als bestemming. Wanneer toestemming van de be trokken regeringen wordt verkregen, zullen op de lijnen naar Lagos en Accra in West-Afrika per 1 juni de (Van een onzer verslaggevers) De kapitein en twee bemannings leden van het Griekse schip Ilektra, dat op de rotsen van het in het Ka naal gelegen eiland Ouessant Is ge slagen, worden vermist. Hefschroefvliegtuigen hebben zes tien bemanningsleden, die op de rot sen waren geklommen, weten te red den. De Üektra meet 1390 ton. Een reddingsboot is onderweg naar de plaats va-iï de stranding. Het- schip is inmiddels in de golven verdwenen. De Elect ra-capaciteit die hierdoor vrijkomt, wordt benut in Europa. Alle «es dagelijkse diensten op Lon den, vier van de vijf dagelijkse diensten AmsterdamZürieb xnllen met Electra's worden gevlogen. Reeds thans vliegt de Electra in Europa naar Kopenhagen, Stockholm, Ma drid, Warschau er Moskou. Met het intensievere gebruik van de Eleetra-vioot in Europa krijgt de KLM de mogelijkheid Viscounts in te zetten op de diensten naar Duits land, ter vervanging van de Con- vairs. Dit gehele patroon van vloot-tode- ling is een duidelijke aanwijzing, dat voor de eerstkomende tijd de viool- politiek is bepaald. Werd vorig jaar nog gedacht over aanschaffing van een straalvliegtuig (Boeing 727. Cara- veile of Trident) voor de kortere lijnen, nu zoekt men het kennelijk in een intensiever gebruik van de reeds bestaande moderoe vloot. De oudere types (DC 3. Convair en DC 7f) zul len voornamelijk voor vrachtvervoer worden gebruikt. Wat het Verre Oosten betreft: de route om d« zuid naar Sydney zal voorlopig nog via Blak gaan, maar op een later tijdstip zal dit tussen-1 station waarschijnlijk worden ver vangen door Darwin in Australië, Er wordt naar gestreefd Djakarta met' ingang van 4 mei weer in het lucht net van de KLM op te nemen. De beslissing hierover hangt echter af van het resultaat der besprekingen tussen de Indonesische autoriteiten en de KLM, Tokio zal vier keer per week door NEW YORK (AP) De Indone sische ambassadeur b|j de VN, de heer Palar. heeft gisteren een be zoek gebracht aan de ambassadeur Schürmann, hoofd van de Neder landse, VN-delega tie, Verondersteld wordt, dat hij de heer Schürmann op de hoogte heeft gesteld van de Indonesische bereid heid de diplomatieke betrekkingen met Nederland op 'ambassadeursni veau te hervatten. Een hoge autoriteit van het Indo nesische Ministerie van Buitenland se Zaken heeft gisteren in Djakarta gezegd, dat er geen belangrijke hin derpalen meer zjjn voor een spoedige hervatting van de betrekkingen met Nederland. H|j zei, dat bekendma king van een overeenkomst voor het uitwisselen van zaakgelastigden .zeer spoedig* kan worden verwacht. Winnares van de savende, jaar£ikse Westgate-Mi-Sea pazuaekoebenraca werd tfti haar bat Brtgliwbe da (M) hfittMO, ean «pe«liSr5£'1§B»^*iadËaia»( GENT (AP) De 50-jarige E, de S.,- een zakenman uit Sas van Gent, Is gisteravond aan de Nederlandse grens bü Zelzate gearresteerd, nadat hij op de weg Zelzate naar Wachte- bcke een wielrijder heeft aangereden. De wielrijder werd dood op de weg aangetroffen. De Nederlander reed door zonder zich om het slachtoffer te bekommeren. De Belgische douane zag aan de wagen van S. een stuk van een fiets hangen en ook de voorruit was ge broken. S. ontkende aanvankelijk,.maar gaf later alles toe. Stakende arbeiders van elektri- citeits- en telefooncentrales in Uru guay zijn woensdag weer aan het werk gegaan, nadat de regering spe ciale maatregelen had afgekondigd waarbü' zy gebruik kon maken van de KLM worden bevlogentwee keer j militairen om vitale bedrijven gaan- om de Zuid en twe# keer over de Pool. de te houden. De staking, die vijf dagen heeft geduurd, legde de in dustrie lam. DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid mej. Schilthuis (p.v.d.a.) heeft de minister van Verkeer en Waterstaat schriftelijk gevraagd of het juist is, dat de slechte staat waarin de dijk van de Hollandsche IJssel bij Hoenkoop verkeert te wij ten is aan het feit, dat het noodza- fceUjke onderhoud achterwege tr; ge bleven omdat onenigheid bestond over de waag by wie de onderhouds plicht berust. Hierbij is o.a. de Rijkswaterstaat betrokken. zy vraagt verder of hét juist ls, dat de conditie van'de dijk zo slecht is, dat een noodvoorziening met zandzakken nodig bleek, Mej. Schilthuis informeert, of de bewindsman kan mededelen wat hij gedaan heeft «n te voorkomen dat de onduidelijkheid inzake de juri dische status leidde tot achterwege blijven van de noodzakelijke werk zaamheden. Het kamerlid wil tot slot graag weten, of nu op korte termijn een oplossing van de juridische en-prak tische moefiykheden aai worden be reikt en zo ja hoe die oplossing zal luiden. (Van een onzer verslaggevers) De burgemeester van Meppel, prof. mr. A. Kleijn, is gistermiddag ern stig gewond bij een botsing tussen zyn auto en een autobus van de DABO-EDS, De directeur van technische ge meentebedrijven, de heer R, Gers- sen uit Meppei, die de wagen van de burgemeester bestuurde, werd met de heer Kleijn naar het ziekenhuis te Meppel gebracht. Een derde inzitten de. wethouder F. Furda, kon na te zyn onderzocht, naar huls gaan. Het ongeluk gebeurde op de krui sing van de provinciale weg Assen- Hoogeveen mot de secundaire weg Beiien-Hyken. De wagen van de burgemeester werd totaal vernield. AMSTERDAM (ANP) Nadat vorige week in Amsterdam drie valse biljetten van twintig dollar en zes van tien dollar in beslag zyn geno men, zijn nu ook in Bern (Zwitser land) vier valse biljetten van tien dollar en één van twintig dollar aan geboden. Twee van deze valse biljetten ble ken dezelfde nummers te hebben als twee in Amsterdam in beslag geno men biljetten. De Zwitserse politie heeft in ver band hiermee nog geen arrestaties verricht. Wel klopt het signalement van de aanbieder met dat van de man die ervan wordt verdacht de biljetten te verspreiden. Advertentie Tn de rubriek Kritische Commen taar van de Nieuwe Rotterdam se Courant kwam deze week een beschouwing voor over het Agra risch Congres van de Party van de Arbeid, die zich alleen in leng te, maar zeker niet in diepgan? onderscheidde van het bijzonder aanvechtbare verslag, dat de dae na het congres in het Algemeen Dagblad is verschenen, een ver slag waarover wij indertijd al het onze hebben gezegd.*) Als de schrijver in de NRC het congres heeft bijgewoond, heeft hij wei bijzonder slecht geluisterd. Dat maakt het wel moeilijk op zijn wydlopig, betoog te reageren Wij beperken ons tot- enkele kanttekeningen. Vondeling zo vertelt de schrijver, heeft op het congres twintig punten genoemd die hij al in de jaren 1946 tot 1952 aan de orde heeft gesteld, maar waarvan er intussen nog maar één is opgelost. 'Dat verweet hij de huidige regering.' aldus de NRC. Deze bewering is eenvoudig niet juist. Wat Vondeling wel ge zegd heeft is: 'Omdat er zoveel conservatisme in Nederland is' En dat is gezien ook zijn hele betoog bepaald iets anders dan een specifiek verwyt aan het hui dige kabinet. "YTet nadruk wijst de schrijver in - de NRC voorts op de grote afzetmoeilijkheden van de laatste jaren, die men toch niet aan minister Marijnen kan verwyten. Dat is dan ook niet gebeurd, al willen, wij er wel op wijzen, dat de afzetmoeilijkheden in de land bouw niet van de jaren na 1953 dateren. Maar zeker mag de ;schrïjver niet stilzwijgend voor bijgaan aan zo iets essentieels als het feit, dat het kabinet-De Quay zeer bewust een andere landbouw politiek heeft ingevoerd. Want het is juist die landbouwpolitiek, die onder de vigerende omstandighe den. averechts heeft gewerkt. En als de NRC-schrïjver opmerkt dat minister Marijnen toch eigenlijk hetzelfde doet als wat de PvdA wil, dan moet het antwoord zyn: Pardon, sinds zijn jongste nota zegt de minister op een aantal punten inderdaad hetzelfde. Maar hij heeft het vier jaar lang an ders gedaan. Dat Is op het con gres in Zwolle duidelijk betoogd. Maar ook dat is deze slechte luisteraar blijkbaar ontgaan. j)e opmerking: 'Was Mansholt, of was Vondeling, in de af gelopen vier jaar minister van Landbouw geweest, dan had hij niet anders kunnen handelen dan in deze jaren is gebeurd,* slaat dan ook nergens op.**) Men kan zich trouwens afvragen of deze onwelwillende criticus dezelfde opmerking ook zou hebben ge maakt, als het beleid-Marijnen wel een succes was geworden. Het is wel opmerkelijk: als er in de laatste jaren iets goed is gegaan, dan komt dat door do 'nieuwe aanpak' van het kabinet- De' Quay. Maar alles wat mis is gegaan, was volgens vele schrij vers onder 'Drees* of 'Suurhoff' of 'Vondeling' natünrlijk ook mis gegaan. Van een serieuze krant als de NRC wil zijn, had men zelfs ai waren de conclusies dezelfde ge weest toch een meer evenwich tig betoog mogen verwachten. Zie ons blad van 16 februari 1963. Men vergelijke ook de motie- Egas, ingediend bij de behande ling van de Landbouwbegroting voor 1960, waarin om een even wichtiger landbouwpolitiek werd gevraagd (Handelingen 2de Ka mer; zitting 1959/'60 deel IEC pag. 3226 tweede kolom). De gala-avond Europa en het boek, vrijdag 29 maart in,het Con certgebouw te Amsterdam, de feeste lijke inleiding van de 28ste boeken week in Nederland en de eerste Euro pese boekenweek, zal officieel worden geopend door de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay. Advertentie IM. In één rol twéé verrukkelijk» verfrissende smaken citroen en sinaasappel» Per rot 20 coat. Tn een verslag van een rede van 1 prof. Witteveen in het blad 'Vrijheid en Democratie' (week blad van de WD) lezen we: 'Bo vendien bleek prof. Witteveen een voorstander van een tijdelijke tol- heffing bij "kunstwerken" in het wegverkeer. Volgens het gangbare verkeersspraakgebruik worden hiermee extra kostbare voorzie ningen als bruggen en tunnels be titeld.' De redacteur van Vrijheid en Democratie voegt hieraan toe, dat deze suggestie hem 'uit het hart is gegrepen'. 'De oppositie tegen dergelijke denkbeelden, die in de jaren na de oorlog herhaaldelijk tot uiting kwam, scheen en schijnt ons ongegrond,' meent hij, en hij verwijst naar bepaalde autowegen in Amerika en naar de 'onvolprezen Autostrade del Solo in Italië'. IJec instellen van tollen is na- XJ- tuurlijk ook een manier om te komen tot een belastingverlaging zij het dan een schijnverlaging want de burger moet toch voor de kosten van de kunstwerken opkomen. Tolheffing is zelfs een der oudste vormen van belasting heffing. De keuze gaat dan ook niet zoals Vrijheid en Democratie stelt tussen tolgelden en tol aan mensenlevens betalen, maar tus sen financiering van wegen en bruggen via de schatkist of finan ciering via de tol. En dan zeggen wij, dat we naar de toi niet te rugverlangen. P.S. Gratis tip voor de VVD: het is weldra 950 jaar geleden, dat- Dirk III zyn beroemde tol aan de Merwede oprichtte. Is dit geen aanleiding om een standbeeld op te richten voor deze grote liberale voorganger? Nu we 181? gaan vieren, is 1018 maar één stap. Luigj Segre, eige, „ur van da Italiaanse Ghia-fabrie) waar auto- earosserieën worden vervaardigd, in woensdagavond na een operatie to Turijn overleden. Hy was 43 jaar.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 2