Umzet bleet heneden minimumverwachting ONTWAKEN Bronchi !eften Calmeij er eist weer intrekking dagbladartikel Vijftien jaar geëist tegen postbode (29) die zwan ere verloofde liet verdrinken Generale Synode Ned. Her v. Kerk: Blanken en niet-blanken moeten komen tot menselijk contact CBR-proef met theorie-examen VNKO wil ook meespreken Vergelijken Ontactisch Huid-handen-lippen Mond- en klauwzeer in Elshof (Wijlie) Belgen mogen weer hard rijden I Sympathiek Orerwerk Werkprogram SET VRIJE VOLK ZATERDAG 2 MAART 1963 PAGINA 8 De Siberische ijssalamander g ontwaakte en knipoogde schrander. 1 Na vijfduizend jaar jj was zijn bits commentaar: 1 geef mijn portie maar gauw aan een ander. a Hoestdronk in tabletvorm.95et (Van onze sociaal-economischs redactie) jj Dekkers N.V. te Dordrecht heeft aan 240 personeelsleden, werkzaam b{j de postorderafde- g ling, ontslag aangezegd. De postorderzaken zullen sterker worden Ingekrompen, mogelijk zelfs geheel worden beëindigd. De ontslagen zullen bij gedeelten worden gegeven en zich uitstrekken 1 over de periode van 30 april tot 31 december van dit jaar. Tot dit besluit is het bestuur van de onderneming gekomen, nadat de omzetten in de postorderafdeling ook in 1362 on danks een stijging in vergelijking met 1961 beneden de mini mumverwachting voor een winstgevende exploitatie zijn ge bleven. miiriiiuidaitmuuhdjtmwiiiuniiiiiiUiiimmtitiiiiiimiitiititiinHiiUhiimititiisiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiimfiiiiHiiiiibi'ifiiiiiiiiiiHidimii'ifiiuiiiiiiititisiM Reclame mislukt (Van een onzer verslaggevers) Staatssecretaris Calmeijer, die zich beledigd voelt door een hoofdartikel van het Eindhovens Dagblad, waarin hem voor rooms-katholieken beledigende woorden in de mond zijn gelegd, heeft zich gisteravond opnieuw telegrafisch tot de hoofdredac teur van dit dagblad gewend. Geen fusies WIJHE (ANP) Op een bedrijf te Elshof in de gemeente Wijhe is onder varkens mond- en klauwzeer gecon stateerd. Het gebied, waarvoor reeds een vervoerverbod van varkens en herkauwers gold, is als gevolg hiervan uitgebreid. Stopzetting bedrijf 'Gij zult niet doden' is ook geschreven voor J an W. Zijn vriendin had recht op dit leven voor haar en het kind dat zij verwachtte. Verdachte heeft dit leven g :nomen, kil en gevoelloos, zon der later enig schuldbesef te tonen. Ik eis vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek. Dit was de laatste zin van de aanklacht, die de officier van Justitie, mr. dr. H. van Buuren, vrijdagmiddag voor de'rechtbank te Zutphen formuleerde tegen de 29-jarige postbode uit het Gelderse dorpje Laren. De man zou op de avond van 22 augustus van het vorige jaar zijn 33-jarige vriendin Aaltjen B. van een acht nieter hoge brug in het Twen te-Rijnkanaal hebben gegooid. De vrouw verdronk. Val van brug Geen reddingspoging DEN HAAG (ANP) De generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk noemt in een herderlijk schrijven het rassen probleem in laatste instantie een godsdienstig probleem. Zij acht het voor de toekomst beslissend of blanken en niet-blan- ken tot een menselijke ontmoeting kunnen komen. Noodlottig De strijd om het behoud van zelfstandigheid van het duizendjarige Zwam- merdam heeft de bewondering en sympathie van Amsterdamse studenten gekregen. Vrijdagochtend startten een groepje keurig in jacquet gestoken heren een tocht per autoped naar het bedreigde stadje, gewapend met paraplus. Allen droegen zij plakkaten met de bekende leus: 'Zwamtnerdam wil zijn zelfstandigheid behouden.' In koelen bloede Verscholen op erf Geloofwaardig verhaal Zij kon niet terug Agressieve tendensen /festig miljoen gulden zal het, naar een schatting van prof. dr. J. E. Andriessen, per saldo aan de schatkist kosten ais we aan alle studenten die het studiepro gramma binnen een redelijke tijd volbrengen, jaarlijks een studie- ioon van 3000 uitkeren. De bere kening van de Amsterdamse hoog leraar is interessant, omdat bil niet alleen kijkt naar de recht streekse gevolgen van de uit kering van het studieloon voor de schatkist, maar ook een aantal meer indirecte effecten (die veel al baten zijn) in zijn berekening heeft opgenomen. Toch lijkt ons de calculatie aan de krappe kant. Prof. Andriessen meent dat hij 'ruim schat' als hij uitgaat van 40.000 studenten. Maar hij houdt geen rekening met de sterke groei, die er geluk kig reeds nu in het aantal stude renden bestaat en evenmin met de hopelijk nog sterkere groei die op de invoering van stu dieloon zal volgen. Noch ook met de extra-Investeringen, die dit al les mee zal brengen. In de afgelopen vijf jaar is de groei van het aantal studenten al 11.000 geweest, de groei van het aantal eerstejaars was verhou dingsgewijs nog groter: 53 percent In vijf jaar. Men moet dus verwachten, dat het door prof. Andriessen ge noemde bedrag weldra niet toe reikend zal zijn, Vf/aarmee wij intussen beslist "niet willen stellen, dat wij de pleidooien voor invoering van studieloon (of enig ander effi ciënt werkend systeem van stu- diebijdragen) niet zouden willen onderschrijven. Integendeel. Wij zijn ervan overtuigd, dat deze in vestering én economisch én so ciaal én cultureel tot de meest rendabele behoort, die men zou kunnen vinden. En als prof. Andriessen op merkt: 'Als men in aanmerking neemt, dat een maatschappelijk heel wat minder renderend ob ject als het ontwerp-premie- spaarwet van staatssecretaris Schmelzer, dat ongeveer ook 60 70 miljoen vergt, prioriteit heeft gekregen, dan komt studie- loon als een toch weer niet zo ex orbitant dure zaak naar voren/ dan ziin wij het volkomen met hem eens. Het zou zelfs interessant zijn de projecten 'spaarpremle' en 'stu dieloon' naast elkaar te stellen en hun beider maatschappelijke verdiensten en urgentie te verge lijken. Misschien zou de prioriteit dan toch wel anders gekozen moeten worden dan de' regering heeft gedaan. TTfanneer men alle regels van de *v belastingheffing, van de ge lijke behandeling van de burgers, alle consequenties en vergelijkin gen in het oog vat, dan kan men niet anders dan de regering gelijk geven in haar standpunt, dat geen belastingvrijstelling moet worden gegeven aan bouwvakkers die overwerk gaan verrichten om de verloren vorstdagen in te halen. De argumentatie van de rege ring is logisch en sluit als een bus. Invoering van belastingvrijstel ling zou een afwijking van aller lei billijkheidsregels zijn en zou wanneer men doordenkt tot merkwaardige consequenties kun nen leiden. En tochregeren is meer dan alleen maar de regels toepassen. Het is ook de kunst om ln bepaal de uitzonderlijke omstandighe den welbewust uitzonderingen te maken. Bij voorbeeld als daar een m bijzonder doel mee gediend is als het inhalen van de achter stand in de woningbouw. De rege ring heeft de regels toegepast. Heeft ze de uitzondering ook over wogen? Tn het officiële werkprogram 1963 van de Katholieke Volkspartij staat op pagina 39 onder de titel Binnenlandse Zaken en Justitie: 'Verlaging van de leeftijd voor het passief kiesrecht tot 23 jaar en voor het actief kiesrecht tot 23 jaar.' Niets mee te maken, dachten de vertegenwoordigers van de KVP deze week in de Eerste Kamer. En zij stemden voor handhaving van de leeftijdsgrens voor senatoren op dertig jaar. Het werd toch 25 jaar. maar tegen de wens van de KVP'ers in. Wat is een werkprogram in carnavalstijd? Volgens het ANP heeft de presi dent van de Rotterdamse rechtbank verklaard, dat bij vechtpartijen in Rotterdam in negen van de tien gevallen Suri- namers (meest met messen gewa pend) betrokken zijn. De presi dent blijkt er zich niet over uitge laten te hpbben of dit verschijnsel een gevolg is van overmatige agressiviteit of van gevoelens van bedreigd zijn. In elk geval is •zo'n opmerking uit de losse hand in zo'n tere zaak met zovele kan ten geen bijdrage tot een betere verstandhouding. ruw of schraal? purol Postorderbedrijf gaat 240 personeelsleden ontslaan Advertentie 1. M. 'Van one# verkeersredacteur) Omstreek# half maart gaat het Centraal Bureau Afgifte Bewijzen van Bijvaardigheid een proef nemen met het schriftelijk afnemen van het theoretische deel van het rij examen. De proef moet het bureau een inzicht geven in de wijze waar op zo'n systeem dat in Amerika en Zweden wordt toegepast, werkt. De kandidaat behoeft geen opstel te schrijven, maar kan volstaan met het zetten van een kruisje achter de vragen die hij bevestigend wil be antwoorden. Omdat het een proef geldt, zal hel schriftelijke examen voorshands nlei meetellen bij de uitslag. Men doet dus ook mondeling theoretisch examen en het dan behaalde resul taat blijft beslissend. Hel dan nog volgende schriftelijke examen, dat even lang zal duren als het mondelinge theoretische, dat is een kwartier twintig minuten, strekt er alleen toe het CBR docu mentatiemateriaal te verschaffen. Zou de proef slagen, dan zou men het schriftelijke examen aan tal van kandidaten tegelijk kunnen af nemen. De afdeling postorders heeft een groot verlies geleden in het afgelo pen jaar. Zoals bekend heeft ook 1951 voor Dekkers N. V., een van de grootste zaken in ons land in de posc- orderbranche, met daarnaast nog tal van andere activiteiten, een zeer groot exploitatieverlies opgeleverd. Dat kon toen echter nog grotendeels uit de reserves worden afgeboekt. Ondanks een krachtige reclame campagne er werden onder meer 400.000 catalogi verzonden is het in het afgelopen, jaar niet meer gelukt de omzetten weer op een winstgevend peil te brengen. De teruggang doet zich niet alleen voor bij de N. V. Dekker, Begin vo rig jaar moest het verzendhuis Noor deloos surséance aanvragen. Van tal van andere ondernemingen in de ze branche is, naar men verneemt, de omzet ook sterk teruggelopen, hoewel telkens nieuwe bedrijven trachten hier afzet te vinden. De nieuwe ontwikkelingen in de de tailhandel worden mede als een oor- In rijn telegram zegt de staats-taris ernstig bezwaar maakt tegen zaak van deze achteruitgang be schouwd. De algemene slechtere gang van zaken bij vele verzend huizen is waarschijnlijk tevens een van de oorzaken van het mislukken van de onderhandelingen die Dekker in de afgelopen maanden heeft ge voerd met diverse binnen- en buiten landse ondernemingen om tot een nieuwe basis voor het bedrijf te ko men. «ecretaris: Naar aanleiding van uw hoofdartikel van heden, 1 maart 1963, verklaar Ik categorisch, dat noch de woorden 'roomse rotstreek', noch de wogrden 'roomse rel' of een «f andere uitdrukking van deze strekking door mij in het door u be doelde of enig ander verband zijn ge bezigd. Ik verzoek u de rectificatie in uw blad op te nemen.' De staatssecretaris reageerde hier mee op een hoofdartikel waarin het Eindhovens Dagblad deze kwestie op nieuw aan de orde stelt. Daags daarvoor reeds had de «taatssecretaris onverwijlde terugne ming geëist van de hem in de mond gelegde woorden, waarover het Eind hovens Dagblad op 27 februari een hoofdartikel schreef. Dit hoofdartikel behandelde de kwestie van het zogenaamde pleit- verbod dat volgens het blad aan de militaire jurist rar. J. Schuurmans zou zijn opgelegd. Reagerende op het eerste telegram van de staatssecretaris, schreef het Eindhovens Dagblad op X maart.: 'Wij begnjpen, dat de staatssecre- (Van een onzer verslaggevers! De in 1960 opgerichte Vereniging van Nederlandse Koopvaardij-offieie- ren heeft opnieuw stappen onderno men om erkend te worden alg een representatieve organisatie. Zij heeft zich tot de minister van Sociale Zaken gewend voor wat betreft de vertegenwoordiging in de organen die de sociale verzekering uitvoeren voor de koopvaardij. Enige jaren geleden was een soort gelijk verzoek niet ingewilligd, na dat de Sociaal-economische raad een afwijzend advies had uitgebracht, voornamelijk omdat de vereniging nog te jong was. Volgens liet bestuur is uit een en- quete die het op 213 schepen heeft ingesteld gebleken, dat 40 percent van de officieren lid is van de VNKO. De Centrale van zeevarenden ter Koopvaardij en Visserij (aangeslo ten bij het KW) zou *23 percent van de officieren georganiseerd hebben en de christelijke en katholieke organi saties respectievelijke 2 en 1 per cent. De vereniging eist ook een plaats op m het georganiseerde overleg over de arbeidsvoorwaarden: daar toe heeft zij zich tot de redersorga nisatie gewend. Verder wil zij worden betrokken bij het onderzoek naar de loonvor ming in de koopvaardij dat wordt ingesteld door een commissie onder leiding van staatsraad mr. dr. A. A. van Rhijn. wat wij over zijn uitlating openbaar gemaakt hebben. Het was ons liever geweest, indien dit niet nodig was few*eest. Onze parlementaire redac- eur heeft destijds op verzoek van zijn excelelntie Calme(jer met hem een onderhoud over de kwestie van het pleitverbod gehad. Daarbij was ook de waarnemend chef van de ge nerale staf, generaal d'Engelbronner, aanwezig. Reeds vóór dat gesprek had onze redacteur vernomen, dat de staatssecretaris onze publikaties als een 'roomse rel' bestempelde, het geen eerstgenoemde ons toen al heeft laten weten. Nadien bereikte ons het bericht, dat In het Haagse Perscen trum een thans tot 'roomse rotstreek* aangescherpte weergave van de type ring van generaal CalmeiJer, afkom stig uit Defensieknng, geventileerd werd. Dat was voor ons reden om het toen maar eens publiek te maken. Als de staatssecretaris de uitdruk king 'roomse rotstreek' niet gebezigd heeft, is het ons des te liever. Dan willen we zijn ontkenning wel aan vaarden, maar gezien de eerste ons ter ore gekomen uitlating ook niet meer dan dat. Hij kan zich ge voeglijk terugtrekken op de vroegere kenschets, die hij mogelijk ook wel zal ontkennen, maar hij kan van ons aannemen, dat we deze opzienwek- kende bewoordingen niet uit onze duim zuigen. Op Defensie heeft men ze blijkbaar voldoende typerend ge vonden om ze wereldkundig te ma ken. We nemen op zijn ontkenning aan, dat hij zich niet aldus heeft uitgelaten.' Op dit hoofdartikel heeft de staats secretaris thans gereageerd met zijn tweede telegram, dat hij in het Eind hovens Dagblad opgenomen wenst te zien. Naar wij vernemen zijn zowel be sprekingen met De Gruyter als met tal van combinaties uit het kruide- niersbedrijf als bij voorbeeld De Spar gevoerd, zonder dat- men tot een akkoord of samenwerking kon komen. Ook met twee Duitse postorderbe drijven zijn onderhandelingen ge voerd, terwijl het er een tijd naar uit heeft gezien, dat het grote Engelse detailhandelbedrijf met tal van post orderzaken, The Great Universal Sto res, zich voor Dekker zou interesse ren. Ook nadat GUS de meerderheids belangen In het postorderbedrijf Weh- kamp had verworven, zijn de onder handelingen, evenals xnet een Ame rikaans bedrijf nog voortgezet, ech ter zonder succes. De directie Kondigt thans aan, dat de activiteiten zullen worden be perkt tot de mogelijkheden die het eigen kapitaal van de N. V. biedt. Speciale aanbiedingen zullen uit gaan naar de eigen klanten van Dek ker N. v: Naar wij echter van betrouwbare zijde vernemen, betekent dit in fei te toch gezien ook de ontslagaan zegging aan het personeel dat het postorderbedrijf zal worden stopge zet, of hooguit op zeer beperkte voet zal worden voortgezet. In de zomer van het vorig jaar had Dekker een bankschuid van rond de zes miljoen gulden. Van bevoeg de zijde deelt men echter mee. dat het thans genomen besluit niet on der pressie van de bank is genomen. Intern is men het er wei over eens, zo vernemen wü, dat het bedrijf na 1959 veel te expansief is geweest. Jan W. bekende dit. maar, was zijn verweer geweest, hij had het gedaan in een opwelling van drift, omdat de vrouw wilde, dat hij haar trouwde. Zij verwachtte een kind, waarvan zij voorhield dat W. het bij haar had verwekt. Bij zijn eerste bekentenis kort na de arrestatie in oktober had de post bode echter uitvoerig verteld, hoe hij de vorige dag, toen hij op het land van zijn ouders werkte het plan had beraamd om zijn vriendin te doden: door een val van de brug. Aan die eerste bekentenis herin nerde gistermiddag de president van de rechtbank mr. A. M. van der Giesen. Da verdachte, vrijwel onver- De Belgische regering heeft beslo ten. de snelheidsbeperkingen op het Belgische wegennet gedurende het weekeinde weer op te heffen. Het is de regering niet gebleken, dai deze beperking van de bewe gingsvrijheid van hetweekeinde-auto- mobilistenkorps bijgedragen heeft tot een vermindering van het aantal ongevallen. De snelheidsbeperking van zater dagmiddag tot zondagavond werd an derhalf jnar geleden ingevoerd. staanbaar in de zaal, antwoordde: 'Ik weet het met.' Het kind zou niet van hem zijn, was zijn verweer geweest tegen de trouwplannen van de vrouw. 'Na mei ben ik met meer met haar meegeweest.' zei hij ook vrijdag middag in de rechtzaal. 'Dan zou het nog van u kunnen zijn merkte de president op: de vrucht was ongeveer 21 maand oud, de bloedgroep kwam overeen met die van W. Op de fatale woensdagavond trof fen de beide mensen elkaar volgens afspraak bij slotenmaker Kuiper. 'Waarom deed u toen zo vreemd, waarom kroop u weg toen er men sen naderden?', wilde de president weten. Dat heb ik niet gedaan, zei de verdachte, een korte gedrongen man. Hij had de afspraak gemaakt, om dat hij die avond de relatie definitief zou willen verbreken. Vreemd vond de president dat nu juist op het hoogste punt van die brug pal boven het kanaal de ruzie losbarstte. Vreemd ook daar de ver dachte geen enkele poging heeft gedaan om de vrouw te redden. 'Ik kon met zwemmen.' zei de ver dachte. De vier verbalisanten, de rijkspo litiemannen Veldhoen, Reinders, De Vries en Post werden niet gehoord. Conflict en strijd tussen groepen van mensen zijn oude verschijnse len. In het moderne denken, dat macht heeft gekregen in het leven van een belangrijk deel van de mens heid. leeft de gedachte dat er een ontwikkelingslijn loopt van lager naar hoger, van minder naar meer, waar bij mensen met bepaalde physieke eigenschappen aan de top staan. Daarnaast doet de invloed zich gelden van het geloof aan een door God gewild mensheidspatroon. waar in volken zich in een bepaalde orde hebben te schikken. Het is nodig, dat de kerk duidelijk haar positie W r - >.vv- 'JJ v 'yjj/Z-- C:-yw*y\r£(j'N'r ten opzichte van dit probleem, be paalt, aldus het schrijven. De synode meent dat vermenging van de vijf mensenrassen zonder meer mogelijk is en dat er geen essentiële ongeschiktheid bestaat voor bepaalde taken, op grond van het ras waartoe men behoort. De synode verzet zich scherp tegen ras- beschouwing als sociale mythe. 'De vooringenomenheden worden in raciale groepsverhoueüngen ont stellend gevaarlijk en leiden ln de regel tot discriminatie, die zich dan overal nestelt, ook in de christelijke kerken. Het pijnlijkst wordt de rasdis criminatie wanneer zij door de staat wordt gesanctioneerd en tot recht wordt geproclameerd. Deze apartheidspolitiek leidt onverbid delijk tot algehele vervreemding van de groepen van elkaar.' Zich beroepend op de bijbel zegt de synode, dat God de mens ge schapen heeft naar zijn beeld en dat ieder mens, welke gezicht hij ook heeft en welke taal hij ook spreekt, een beelddrager Gods is, geschapen om door God gekend te worden en God te kennen. De eenheid van het menselijk geslacht Is van oneindig veel groter betekenis dan de ver scheidenheid. De protestantse kerken heoben zich te zeer ontwikkeld tot natio- uale kerken met een typisch westers karakter. Het is hun noodlottig ge worden dat zij een oecumenisch ka rakter misten en geen supranatio naal en supraraciaal orgaan hadden j zoals de Wereldraad van Kerken. Diep beschamend is het, aldus het herderlijk schrijven, dat de kerk vaak de eenheid van heel het mense- i (ijk geslacht heeft vergeten om te j verworden lot een slechte christe lijke imitatie van staat, volk en ras- In kringen buiten de kerk heeft men vaak meer oog voor de con crete mede-menselijkheid dan vele christenen. Er zijn humanisten, die in dit opzicht de christenen in ge breke stellen. Het schrijven noemt vier taken: 1. alle rasdiscriminatie in het le- ven van elke dag bij ons zelf en bij anderen veroordelen en bestrij den als een miskenning en versto ring van het werk van Christus: 2. het ontmaskeren van bepaalde rasbeschouwingen, die zich als we tenschappelijk aandienen, maar die gevaarlijke mythen zijn: 3. het opruimen van alle moge lijke feitelijke wanbegrippen en mis verstanden ten opzichte var. ras en rasverschillen: 4. bet onderzoeken van de psycho logische achtergronden van het ras- besef. President, offcier en verdediger za gen van het verhoor af en ook de verdachte, nadat de president hem had voorgehouden dat 'U in uw dom heid de zaak zou kunnen bederven.' Mr. Van der Giessen sprak rijn grote waardering uit voor het vak kundige en tactvolle werk van de politiemannen, een hulde waar de officier zich by aansloot. De officier, dr. Van Buuren, was er van over tuigd. dat W. zijn daad koelbloedig had voorbereid. Dinsdagmiddag op het land van zijn vader had de verdachte zijn besluit genomen; ik dood haar als zij blijft volhouden dat ik haar moet trouwen. De officier beschreef uitvoerig de gangen van de postbode op die avond. Hij keek eerst naar de training van de voetbalclub, haalde sigaretten uit een automaat en ging toen naar- de slotensmid waar hij zijn vriendin zou ontmoeten. Hii verschuilde zich op een boe renerf toen twee dorpsgenoten langs kwamen. Hij wou dus niet gezien worden toen hij zich begaf naar de plaats waar hij later een misdrijf zou begaan, betoogde de officier. Toen daarna,' op weg naar het kanaal, een landbouwtrekker na derde, reed W. op de brommer weg van zijn fietsende vriendin. Ik moest wel harder rijden, want an ders kon ik de brug niet op komen, was zijn verweer geweest. Maar proeven met de brommer hebben later geleerd, dat dit niet nodig was. Ook hier wilde hij ach dus niet laten herkennen. En ook na de daad was de hou ding van de verdachte, aldus de of ficier bepaald niet die van een raan die radeloos handelt. Integendeel: hij gaat m alle rust naar dokter Hee- ring, wacht er bedaard in de spreek kamer en vertelt dan beheerst en zakelijk een geloofwaardig verhaal over een zekere Hans met 'een Friese achternaam op een groene motorfiets, die uit een plaats achter Zutphen afkomstig moet zijn en die met Aaltjen een afspraak had ge maakt achter het station Almen. Daarna is hij naai- een café ge gaan, zo vervolgde dr. Van Buuren, en heeft er weer in alle rust an derhalf uur over voetballen zitten praten. Geen man dus met een 'dol le -kop', die in drift een drama heeft veroorzaakt. En waarom heeft W, in koelen bloede een moord gepleegd? Pr. v, Buuren schetste eerst het slacht offer: zij hield van Jan. bereidde zich voor op het huwelijk, op de komst van liet kind. Zij wilde niet terug, kon dat ook niet. Maar de ander wilde zich niet binden. De psychiater tekent hem als een man bij wie gevoelsbtndingen zonder betekenis zijn, waai' morele overwegingen geen plaats krijgen, een man met sadistische neigingen bovendien. 'Zij bezegelde haar eigen dood vonnis dat Jan in zijn zak had, maar dat hij bereid was te verscheuren als zij hem vrij zou laten.' Dr. Van Buuren zag geen enkele verzachtende omstandigheid, ook niet in het onbloedige karakter van de daad. Agressieve tendenzen had de verdediger mr. C. den Besten in het psychiatrisch rapport gelezen: die konden zich dus in een twist gesprek onverhoeds hebben, ontla den met het noodlottige gevolg. Hij wilde deze man, die wel een vrijbuiter was, bepaald niet zien als een moordenaar. Koel overleg vooraf kon volgens hem niet bewe zen worden. Hij vroeg clementie en drong er op aan de straftijd te laten doorbrengen in een open inrichting: gevangenis straf is voor deze man, die geen en kele dwang of regel verdraagt, een grotere kwelling dan voor ieder an der. Dr. Van Buuren erkende dat laat ste: de ervaring in de cel was voor de verdachte drijfveer zijn aanvan kelijke bekentenis in te trekken. 'Ik ben inderdaad bang geweest dat hij gek werd', zei de officier. Voo' de zitting begon hield de pre sident tot de geheel met dorpsgeno ten gevulde publieke tribune een toespraak waarin hij maande geen enkele emotie te tonen. 'Wie zich daar niet aan houdt, krijgt een pro ces-verbaal wegens verstoring van de orde.' De uitspraak volgt over veertien dagen. Advertentie l. M

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1