•ere DWS-meisjes werden landskampioen Diamanten echtpaar volop van de oude :eniet Eindstrijd IlW-beker m oen /c"F\\ Door ...en mi A ..HET WESTEN w Weer Matthaus Passion in de Nieuwe Kerk wÊÈÊlS^m Zwi j nt j es j agers weer actief Kelders flat leeggehaald TAXI? EUROTAX 694 60 De verleiding van selfservice Staking op pier HAL voorbij üSCHIEDAMSEü 1ZAAIERTJES1 ghiedammen j elkaar onder Jongens stichten brand in kelder Burgerlijke Stand W. M. W. Don ter aarde besteld Visafslag EEN ERVAREN PERSER ZAAIERTJES HET VRIJE VOLK DINSDAG 5 MAART 1963 "js r, (eurotax) NICO N 1J M A N p- w AANGIFTE LEERLINGEN Kijk hij Er staat nog wel wat leeg ->*! ...a- ----i (Van een onzer verslaggevers) De dames van DWS zijn dit week einde landskampioen geworden In de jeugdkampioenwedstrijden in een sterk bezet toernooi in het Amster damse KAI-gebouw, waar zes dis- trictskampioenen uitkwamen. 's Morgens bij de eerste wedstrijd tegen het Bredaas MBE was het al duidelijk dat de Schiedamse meisjes een rol van betekenis zouden gaan spelen. Een zichtbaar sterker en be ter spelend DWS ging naar een 4 1-zege. Vlug en Krachtig uit Gro ningen werd in de volgende wed strijd met 31 terug gewezen. De finale, welke 's middags plaats had werd een enorm spannende Dit keer moeten we deze rubriek beginnen met eerherstel voor brand wacht D. Donker. Deze had vrijdag avond dienst in Musis Sacrum waar Leo Hom over zijn ervaringen als scheidsrechter babbelde. In ons ver slag stond dat op last van de brand weer er het een en ander aan de ka bels van de projector veranderd moest worden. Daarom zou de pauze zo lang hebben geduurd. De waarheid was echter, aldus brandwacht Don ker, dat de films met de projector te laat. aankwamen. De heer Donker heeft toen zijn assistentie"verleend bij het opstellen van de projector. Een kwestie dus van verkeerde waar neming en wij bieden de behulpza me heer Donker graag onze excuses aan. strijd. Eet Hengelose Donar was in de poule dank zy een beter doelge- middelde boven aan de ranglijst ge ëindigd. Beide teams streden fel en het werd ook een wedstrijd die ge zien de leeftijd van de spelers (15- 18 jaar) op hoog peil stond. Het was hierin de DWS-kecpster die op prachtige wijze haar doel verdedigde. Slechts eenmaal werd J. v. d. Most gepasseerd. De aanval had het echter zeer zwaar te verduren en wist slechts eenmaal de tegenpartij te verschal ken. De eindstand (1—1) was echter voldoende voor de DWS-meisjes om zich Jeugdkampioene te noemen. De DWS-heren hebben een pro motiewedstrijd gewonnen. Ten ge volge van opschuivingen welke zich in de overgangsklasse voordeden kwam er een plaats in de districts tweede klasse vrij. Om deze plaats moeten nu de nummers twee van de afdeling Rotterdam en Den Haag gaan strijden. Voor Rotterdam is de eer aan DWS te beurt gevallen, voor Den Haag aan HVP. Zaterdagavond is hiervoor reeds de eerste van de twee hiervoor noodza kelijke wedstrijden gespeeld. Al vlot te het ln het begin van de wedstrijd niet zo goed: het werd toch een DWS-zege. HVP wist een voorsprong te ne men, die bi) 11—7 teniet ging en het werd een 1314-nederlaag. Deze kleine maar verdiende zege is voor DWS van belang. Voor de return- match die zondagavond in de Ener giehal wordt gespeeld, is nu een ge lijk spel voldoende. (Van een onzer verslaggevers) Ondanks de woningnood staat er hier en daar in Schiedam wel wat leeg. Wat denkt u van een riant bungalowtje aan de Bur gemeester Van Haarenlaan. Koopprijs f 96.000, maar daar heeft u ook wat voor. In dit blokje van vier is juist dezer da gen de derde woning verkocht. Schilders en timmerlieden zijn nu bezig de inrichting van de bun galow te verzorgen. Die mag u dan als koper zelf bepalen. De vierde woning staat al een hal] jaar leeg. Kopers zijn niet komen opdagen. Vorig jaar november werden de winkels aan het begin van de Parkweg opgeleverd. Ook hier zijn de kopers niet op komen af stuiven. De nummers 361 en 363 zijn juist dezer dagen verhuurd. Voor de hóekwinkel is nog geen adspirant-koper met voldoende kapitaal komen opdagen. Een sportschool die grote be langstelling voor deie wintel toonde, omdat er een riante sportruimte van te maken valt, kreeg nul op rekest. Een sport school maakt tc veel lawaai voor de bovenburen, was het argu ment. Wie volgt? (Van een onzer verslaggevers) Weinig Schiedammers zuilen het hofje in de Laurens Coster- straat no. 2 weten te vinden. Eerst moet men een klein poortje door en pas dan komt men op het hofje. Daarop, op no. 2/21, woont het echtpaar Nels-van Leeuwen. Het echtpaar is in de bruidsdagen. Maandag 11 maart hopen de heer en mevr. Nels van Leeuwen hun 60-jarig huwelijksfeest te vieren. Beiden genieten nog ten volle van hun oude dag en zijn in het bezit van een uitstekende gezondheid. De heer Nels, die 86 jaar is, kan u nog precies vertellen wie de drie andere bruidsparen waren, die ook op die elfde maart 1903 in het huwelijk werden verbonden op het stadhuis van Schiedam. PAGINA 4 m Zowel de bruidegom als de bruid zijn rasechte Schiedammers. Ja. zij hebben zelfs altijd in Schiedam-Oost gewoond. En' hiervan zelfs 36 jaar in de Laurens Costerstraat, daarvoor 25 jaar op het Boekhof je. Drie van hun negen kinderen wonen ook in de Laurens Costerstraat. Het getal drie Is zelfs troef bij het echtpaar Nels. De drie eerstgeborenen waren meis jes, dan komen drie jongens en dan weer drie meisjes. Behalve de negen kinderen kan men in bun woning dikwijls enkele van de dertien kleinkinderen aan treffen, die bU de grootouders op be zoek komen en het spreekt dan van zelf dat de twee achterkleinkinderen ook meekomen. De heer Nels zegt er zelf van: ,Zo zitten wij samen en zo met een man of tien.' Een andere uitspraak van de heer Nels is: .Van werken ga je niet dood.' En de heer Nels heeft recht om dit te zeggen. Als Jongen van 13 jaar kwam hij als kolenrijder op de voormalige kaarsenfabriek, op het terrein waar nu de Werf Gusto is. Omdat de heer Nels een vak wilde SPSKsp leren en zich bovendien met kolen bemoeide, werd hij stoker. Een vak, dat hij tot aan zijn pensionering heeft volgehouden. De werktijden lagen toen heel wat anders dan nu. Op de kaarsenfabriek werd van 's 'morgens zeven tot des avonds zeven gewerkt. De beer Nels bracht toen elke week zevenen twintig gulden mee naar huis. Voor die tijd was dat een rijk loon. Mevrouw Nels herinnert zich nog, dat toen zij ging trouwen haar moe der de handen in elkaar sloeg van geluk: haar vader verdiende toen negen gulden in de week. De crisistijd heeft ook in dit gezin bittere armoede gebracht. Toen wa ren er al negen kinderen en men moest zien rond te komen met der tien en een halve gulden steun in de week. Dat was al lang na de oorlog '14- '18 en eigenlijk bewaart de heer Nels aan die oorlogsperiode nog wel pret tige herinneringen. De oorlog ging toen aan ons landje voorbij, maar toch werd er druk gemobiliseerd. Schiedam leverde 80 soldaten aan de Vrijwillige Landstorm en de heer Nels was er één van. Behalve een gloednieuw uniform leverde het hem ook nog een extra- tientje op. Maar o. als de generaal het geweten had. Wat was het ge val? Soldaat Nels was met de zijnen gelegerd in de voormalige Prins Alexander kazerne in Den Haag. Ook hy moest de kazerne bewa ken. Op een avond, het was bitter koud, arriveerde er een rijtuJg voor zijn schilderhuisje. Een dame boog zich naar buiten en verzocht de sohildwacht haax behulpzaam te zijn met het de trap opsjouwen van haar man. Deze was lichtelijk door drank beneveld. Aldus geschiedde. De schildwacht liet zijn geweer en post ln de steek en deed het nuttigste wat hij als soldaat ln die oorlog kon doen Het leverde hem behalve een cog nacje ter versterking van de inwen- Op maandag elf maart hoopt de heer D. Nels de dag te herdenken dat hij voor zestig jaar in het huwelijk trad met mejuffrouw M. van Leeu wen. ddge soldaat ook nog een tientje op. Daarna was het weer stoker. Eerst op de groenten- en fruitdrogerij De Olifant, daarna bij de glasfabrieken. Op de glasfabrieken was de heer Nels stoomstoker, een verantwoorde lijke positie, waarbij hij bovendien nog enkele machines moest onder houden. In al die jaren dat dit echtpaar in Schiedam heeft geleefd, heeft het zich vele vrienden verworven. Be halve dus op belangstelling van alle kinderen en Ideinkindieren kan het dus op 11 maart op nog andere feestgangers rekenen. Zij verheugen er zich bi) voorbaat ai op. Ook onze beste wensen gaan naar deze trouwe lezers van onze krant. Dat dc zomer in de lucht zit, hoef ik u niet meer te vertellen. Als u kinderen Hebt, moet ik u aanraden met die kinderen naar 't museum, te gaan. De tentoonstelling van Job Hansen is puur zon, puur voorjaar. Men moet misschien de ontvankelijkheid van een kind hebben om deze wat primi tief aandoende (ze zijn het helemaal j gehore gebracht. niet) schilderijen te kunnen begrij- j Deze uitvoering wordt gegeven I door een aantal samenwerkende ko- Kmderen vinden hel heerlijk heeft ren en het yiaardings Jongenskoor Op dinsdag 19 maart 1963 wordt voor de negende achtereenvolgende maal de Matthaus-Passion van Joh. Seb. Bach in de Nieuwe Kerk aan de Binnensingel te Vlaardingen ten Damprater gemerkt. Job Hanssen schilderde Hansen, ontlokte Haar de oog kwam. Nonnen in het stadspark (de affiche), koeien, kalveren. Dampraters nichtje (7 jaar) heeft er gisteren van genoten. Een schilde rij dat een heel groot plantsoen laat zien, met daarin een klein vijvertje, waar twee mannen watervlooien staan te vissen, en ook die vlooien scholdende Hansen, ontlokte haar de volgende opmerking: Oei, wat buigt die ene man zich diep voor die ene watervlooi." En toen rende ze alweer naar het volgende schilderij. Jonge runderen, was de titel. .JCijk eens, die zijn al veel koeier dan die kalfjes." En dat was dan dc overtreffende trap van koe. DAMPRATER :Van een onzer verslaggevers) In een kelder aan de Lorentzlaan nummer 110 brak maandagmorgen brand uit. Hoogstwaarschijnlijk heb ben Jongens brandend papier in de kelder gegooid. Een deken en een ma tras z(jn verbrand. Een in de kelder gestalde brom fiets werd zwaar beschadigd. De schade wordt op 200 geschat. De brandweer onder leiding van de heer De Jager was het vuur met een ne- velstraal spoedig meester. O.I.V. mevr. K. Verhoeff-Tom. De begeleiding wordt verzorgd, door het Residentie Kamerorkest met solisten ais Louis Sons, John Poth viool. Victor Bouquenon, cello, Jolle' de Wit. Erik Mesman, fluit, Constant Stottjn. Guus Reüns, kla vecimbel, Jaap "C. Spigt en Koos Bons, orgel. De vocale solisten zfjn Arjan Blan ken. tenor (evangelist). Anton Elde- rtng, bas (Christus-partij), Nelly v. d. Spek, sopraan (aria's), Wilhelmi-- nu Matthes alt (aria's), Cam ijle Lampaert, tenor (aria's en kleine partijen), Henry B'.ackmon, bas (aria's en kleine partijen). De alge hele leiding berust bi) Piet Struyk. Onder de stimulerende leiding van Plet- Struyk wordt er op dit moment reeds hard gewerkt om de komende uitvoering tot een grote belevenis te maken, zowel voor de toehoorders als de medewerkenden. Woensdagavond, aanvang half acht precies, vindt in het Sunlight- paviljoen de eindstrijd plaats van de spelregelserie (senioren) van de Vlaardingse scheidsrcchtersvereniging. De verenigingen Fortuna, VFC, De Hollandiaan en Naaldwijk gaan dan uitmaken wie „kampioen 1963" genoemd zal mogen worden en wie de fraaie wisselbeker van Het Vrije Volk gaat winnen. De verenigingen die aan de voor ronden hebben deelgenomen staan als volgt geklasseerd: I. Naaldwijk 120 pt: 2 Fortuna 103 pt; 3 VTC 98 pt: 4 De Hollandiaan 94'fj pt; 5 RK WIK 90i pt: 6 HVO 90 pt; 7 TRS 88Vi pt; 8 Excelsior M 78 pt; 9 Sun light 66 pt. De vier hoogst geplaatsten doen dus aan de finale mee. De vragen f'25 per team) zullen worden beoor deeld door de heren: L. v. d. Linden, J. den Breems en A. A. van Noort. Vragensteller is wederom de secreta ris van de VSV, de heer J. J. v. d. Vijver. Alle teams die dit jaar hebben meegedaan zijn uitgenodigd deze laatste avond bij te wonen. Na afloop zal een vertegen- i woerdiger van Het Vrije Volk de wisselprijs aan de winnende ver eniging uitreiken. De mogelijk heid zit erin dat Fortuna nu de finitief beslag op deze fraaie prijs legt. Maandag heeft de politie op de Burgemeester Knappertlaan snel heidsovertreders bekeurd. Tien auto mobilisten kregen een proces-verbaal. Allen reden ongeveer 60 kilometer per uur. Op de Burgemeester Knappert laan werd een hondje opgevangen en overgebracht naar het dierenasyl in de Sint Anna Zusterstraat. Het dier is bruingeel van kleur en 50 cm hoog. (Van een onzer verslaggevers) Van de telefoniste M. C. A. M. werd een flets, die niet op slot stond voor de kliniek van de Noletstich- ting gestolen. Een bromfiets werd gestolen van de marechaussee D. H. Dit rijwiel stond op slot voor zijn woning in de Alberdingk Thymstraat. Hetzelfde lot onderging de fiets van de scholier P. H., die zijn fiets niet op slot op de Vest had gezet. De brommer van de dokmachinist G. de G. werd gestolen voor zijn wo ning op de Schaepmansingel. Ook dit rijwiel stond niet op slot. De lijst wordt compleet gemaakt met de flets van A. V. Hij had hem gestald in de gemeenschappelijke kel der van de woningen aan de Ch. Th Storksfcraat. (Van een onzer verslaggevers) In de afgelopen dagen zijn enkele Inbraken gepleegd in de kelder van de vyfsluizenflat. Verschillende eigenaars missen de volgende goede ren: een transistorradlo, twee lucht bedden, een hoeveelheid gereedschap en een elektrisch scheerapparaat. Advertentie LM. TELEFOON SCHIEDAM Geboren: Cornells zn van H J Brand en W P Voets; Frederik, zn van F J Winkel en C H van Geest; Maria J, dr van H H M Geul en M Droog; Manuela M C J, dr van B T M Loerts en A P J Dijs- selbloem; Cornells, zn van J Mar- lijnse en W A Bruggeling. Overleden: G Vrijlandt, 78 Jr, echt- enote van L J Smit; J H van Over- genot beek. 84 jr. dinsdag Bioscopen: MONOPOLE: Opstand achter tra lies, 2 er. 8 uur (14 Jr.). PASSAGE; Phaedra, 2 en 8.13 u. (18 jr.). Diversen MUSIS SACRUM: Feestmiddag en -avond Wllton-Fljenoord, 1 en 7 uur. WIJKCENTRUMOprichtingsverga dering Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, s uur. WOENSDAG r Bioscopen: MONOPOLE: Opstand achter tra lies. 2 en 8 uur (14 jr.). PASSAGE: Phaedra. 2 en 8.15 uur. (18 Jr.). nivprsen: MUSIS SACRUM: Feestavond Wlt- ton-Feljenoord. 8 uur. DAGELIJKS Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: Overzichts tentoonstelling Job en Johan Hansen en Amerikaanse grafiek tot 25 maart dagelijks van 10 tot 5 uur. A po (licet: *t Coudoa Bert, Slnt-Lui- dluastraat 38». t-ti (Van een onzer verslaggevers) Een jeugdige verhuizer had de zaterdag waarop het hele land rouwde om het heengaan van prinses Wllhelmina niet in gepaste droefheid doorge bracht, maar samen met een vriend in de luxe-auto van de zaak een rondgang gemaakt langs een hele serie Haagse kroegen. Die expeditie had een vlot verloop; het tweetal keer de heelhuids naar de Maas stad terug en als hij toen meteen naar bed was gegaan, zou er verder niets gebeurd Eijn. Maar hij ging niet meteen naar bed en aan zijn verdere bedrijvigheid was het te wijten dat hij vanochtend voor de Rotterdamse politierechter moest verschijnen. Toen hy na de Haagse escapade in een krantenkiosk tydschrlften zag hangen waarvan de omslagen afbeel dingen van welgevormde en spaar zaam geklede personen van het vrou- weiyk geslacht vertoonden, wekten die dusdanig zyn begeerte op dat ny eenvoudig niet tot de volgende dag kon wachten om ze in zyn bezit te krijgen. Ziende dat de kust op dit late uur veilig was, sloeg hy een ruit van de kiosk in en nam uit de wel voorziene voorraad mee wat hem aantrekkeiyk leek. Aangemoedigd door het succes wou hy het in een andere kiosk ook nog eens proberen. Maar daarmee tartte hy het noodlot, want een waakzame dame in de omgeving hoorde het glasgerinkel, ging kijken wat er aan de hand was en noteerde het num mer van zyn auto. „Dat is toch niet normaal," voegde mr. Heynsius de verhuizer toe, „als je op die plaatjes gesteld bent, moet je die tydschriften gewoon kopen. Vind je jezelf nou geen lamme knul?" „In dit opzicht wel," hield ver dachte aarzelend een slag om de arm. Thuisgekomen had hy de bladen met de verleidelijke prentjes in een kistje gestopt en in de tuin onder de serre begraven. De waarde van de tydschriften bedroeg 68,en hy had voor vijftig gulden aan de kios ken vernield. .Heb Je dat geld intussen betaald?" wou mr. Heynsius weten. „Nee," verontschuldigde zich de verhuizer, „ik heb nog geen rekening gehad." „Ik had het fatsoeniyker gevonden als je uit jezelf naar de benadeelde was toegegaan om je schuld te ver effenen,'' vond de politierechter. .Het ls niet alleen zonderling wat deze verdachte gedaan heeft," meen de de officier, .Jbet is bovendien uiterst onbehoorUjk." Omdat het de eerste keer was, wou hU volstaan met het eisen van een boete van 75,— of vijftien dagen met een voorwaardeiyke gevangenisstraf van vier weken als stok achter de deur. Mr. Heynsius deed het anders. De boete werd 250,— of twee maanden met veertien dagen voorwaardelijk en de bijzondere bepaling dat ver dachte de schade binnen twee maan den vergoed moet hebben. Nooit meer Een struise, van onder tot boven in het bont gehulde dame, moest vanochtend voor mr. Heynsius aan treden. Ze had in een zelfbedienings winkel haar inkopen in haar eigen tas gestopt en het metalen bood schappenmand) e versmaad, „U ïykt me heus sterk genoeg om dat mandje te dragen," taxeerde de politierechter, „en dat moet u voort aan doen ook, voor uw eigen best wil." 3y het afrekenen had verdachte alleen betaald wat niet meer in de tas kon en verzwegen wat ze verder nog ingeslagen had. „Ik ben on- eerüjk geweest," gaf ze nu toe, „maar het zal me nooit weer gebeuren." De officier vond het een schande dat iemand die in eer en deugd grijze haren heer gekregen, voor een gering bedrag aan de verleiding ten prooi valt om winkelwaren naar buiten te slepen. Omdat ze voor de eerste maal in haar leven met de justitie te maken kreeg, wou wj het nog wel met een boete af laten doen. veertig gulden of tachtig dagen ,Jk zal het daarbij laten,'* con cludeerde mr. Heynsius, „maar dan moet ik wel zeker weten dat het de laatate keer is geweest." De dame beloofde bet. Overweldigend was de belangstel ling, die W. M. W. Don tijdens de gang naar zijn laatste rustplaats van vele zyden ondervond. De heer Don was oud-wethouder van Vlaardingen en bekleedde vele functies op protes- tants-christeiyk terrein. Naast een aantal predikanten van de Hei-vormde Gemeente, waarbij de heer Don- president-kerkvoogd was, gaven de wethouders De Bruyn, West- strate en Van Minnen biyk van hun medeleven. Ook uit het bedryfsleven waren vele vertegenwoordigers naar de begraafplaats gekomen. Er werden op verzoek van de fa milie geen toespraken gehouden. In de aula spraken slechts ds. P. zyi- stra en een broer van de overledene. De oudste zoon, de heer Jac. Don, dankte aan de groeve. (Van een onzer verslaggevers) De ongeorganiseerde staking van de havenarbeiders op de nieuwe pier van de Holland-Amerika Lijn is ge ëindigd. Reeds vrijdagmorgen is het werk, dat begin verleden week werd neergelegd, door enkele ploegen her vat. Daarmee zyn alle moeiiykheden voor de HAL overigens nog niet voor- by. Wel werd zaterdag en zondag zo wel op de wachtende vrachtschepen Soesldyi: en Katsedyk gewerkt, maar de maatschappij betwyfelt nu of ze voldoende arbeidskrachten kan kry- gen om alle schepen, volledig te be- zetten. Dit is in de gegeven omstandig heden moeilijk doordat het werk in de haven van New York zich, als ge volg van de enige tyd geleden ge- eindigde algemene havenstaking, nog steeds ophoopt. Dat intussen de on georganiseerde actie werd beëindigd, is mede te danken aan de bemoei ingen van de vakbond der dokwer kers. Deze heeft zich van het begin af van de staking gedistancleerd. ROTTERDAM, 4 maart Aan de Visafslag alhier werden van IJmui- den en elders 220 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren; Tarbot midd. 2,90 tot 3,10; Schol klein 18—25; Schelvis klein 49—50; Kabeljauw gr. 42—52, id. midd. 3848. Makreel 23— 28; wyting 4044, Haring verse 27 35 per kist. Koop 'n boek bij de ARBEIDERSPERS GEVRAAGD voor de chemische afdeling. Hoog loon, goede sociale voorwaarden. Aanmelden: KV. STOOM- CHEMISCHE WASSERIJ STADHOUDERSLAAN 1—9 SCHIEDAM Rijks Hogere Burgerschool A en B en Middelbare Meisjesschool, Overschiesestr. 2, Schiedam VAJl NIEUWE op maandag 8, dinsdag 9 en woensdag 10 april v. 91 en 's middags van 2.30—4 uur. Het schriftelijk, examen vindt plaats op 28 en 29 mei. Heer zoekt GEMEUBILEERD KAMER (TJE) voor direct, liefst omgeving Broersvest. Brieven no. S 1772, b.v.d.bl. POEDELS KNIPPEN in elk gewenst model. Jarenlange ervaring. Bespreek tydig. Tel. 66673, Mevr. Mooyman, Singel 145c,- Schiedam. D behoeft niet 'sng te zoeken Kapsalon Hèlêne, de salon voor de eetere permanent. STROOMLOOS voor ieder haar geschikt 7.50. Hélène tiède permanent, de meest ideale natuuriyke perma nent 10.-. Gratis halen en brengen per luxe auto voor permanent. Kapsalon Hélè ne, Rembrandtlaan 22, tel 67170, Schiedam.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 2