Luns leverde argumenten tegen KRO Regering zat in Lopik met hand aan de knop de vrijheid Inbreuk op ZONDER COMMENTAAR (Hartens Federatie van Journalisten Pensioen ging met asman mee Overleden door kolendamp Door de wind „Ah er niemand naar hun begrafenis komt, lopen wij zelf ivel eens achter de kisf Grauw groezelig Danse macabre Vuil en kaal Verkommeren m zJwWê. Vrij om te sterven Liberalen DE ORIGINELE FEIJENOORD BADDOEK a 3.75 Onbekende vT >nw verdronken Voorlichting ZÓ LEKKER-ZÓ GEZOND Rol van Luns VOORKEUR ZEER REDELIJK WEER CONTACT? HST VRIJE VOLK DINSDAG 12 jMAART 1963 agiek van de vereenzaming (Van een onzer verslaggevers) DL wekker stond op tien voor aclit. Zijn pak hing op een houtje aan een spijker in de muur, met <le hrede bretels er nog aan. Onder zijn bed stond een emmer met uien en nog lag er een oproep voor Izaak de Goede om op 5 december 1910 in gebouw- Liefde en Vrede te Vtaardingen te verschijnen wegens loting voor de nationale militie getekend de burgemeester, Pruis. En de radio speelde nog toen rechercheur Keizerwaard van de Vlaardingse poiitie hem don derdagmorgen dood in het keukentje had gevonden een hartverlamming. Naast hem stond een teiltje met zeepsop en aan de kranten in de bus merkten ze, dat hij daar al van maandag af moet hebben gelegen. Zaterdagmorgen om half tien is Izaak de Goede begraven, alleen zijn broer Bastiaan (63) was erbij. Hoe vaak hadden ze niet bij de dienst voor maatschappelijke zorg tegen hem gezegd: „les, zullen we niet eens uitkijken naar een tehuis voor je? Ook jij wordt een daagje ouder en als je iets overkomt.in zo'n. tehuis krijg je tenminste je ver zorging." ees: Inwendige verpaupering kan naar buiten treden in de vorm van een afwijkend gedrag, een sterke ge slotenheid, vervuiling, drankzucht." Maar steeds had Izaak de Goede deze adviezen weggewuifd: „Een ouwe zeeman ais ik krijg je niet in een inrichting. Ik help me zelf wel. Aju." En hij was naar zijn huisje op nummer zeven in de Schoolstraat gegaan, naar zijn kamertje van drie bij drie en naar zijn keukentje van anderhalf bij drie metèr. Voor vier gulden in de week had hij ook nog een zoldertje met de stoffige spul len. die het sobere bestaan van de eenling kenmerken, van een half flesje bier tot het bibliotheekboek ,De consulsvrouw'. Tweeënzeventig is-ie geworden. Hij stierf in het hart van Vlaardingen, op luttele meters van het raadhuis met het beeld van Dirk III, grond legger van Hollands zelfstandigheid. Geen weet hoevelen er zijn zoals hij. De eenzame kan sterven zonder dat er een haan naar kraait. Hij kan er dagenlang liggen tot de melk boer het wat vreemd gaat vinden, dat zijn cliënt maar niet opendoet. Tot de buurvrouw opmerkt dat het beneden, boven of hiernaast zo ver dacht stil is. „Ze gaan," zei een maatschappe lijk werker, de heer L. G. Kop, die Izaak de Goede goed heeft gekend, „de contacten met anderen verliezen, ze vereenzamen. Een eenzaam mens is iets kwijt van z'n mens-zijn: hij heeft een demensie verloren. Hij is min of meer geschonden er zit een kras op. Het is als een roestpro- Thgenlijk kunnen ze hun zelfstan- -L-'digheid niet handhaven. Zelfs Izaak de Goede kon het niet, hoe wel hij toch als zeeman geleerd had zijn eigen potje te koken, zijn wasje te doen en zijn sokken te stoppen. Was het niet allemaal groezelig bij 'm thuis? Zijn vettig pak met de vlekken van soep en jus. de kapotte kachelpijp, waarin hij een stukje aluminium had gestoken alsof dat hielp, de pantoffels onder het bed, de moltondekens, waartussen hij sliep, het trommeltje met stopwol, het pannetje met boter, het uitge slagen bestek, een vork, een mes en een lepel, zijn pijp in de asbak, de stofnesten van vloermatten, de muffe lucht zelfs het vriendelijke hertje op de muurkalender kon niet op tegen zóveel grauwheid. Izaak had AOW, plus oudersdoms- rente en aanvullende ondersteuning. In een gebouw met een hoge stoep bjj de haven haalde hij elke woens dag zün ƒ29,85 (exclusief brandstof fen- en kledinguitkering). Vorige week woensdag was hij niet geko men. maar kassier Theo van Beek heeft er elke week zo'n vierhonderd klanten en zo kon het gebeuren, dat het wegblijven van Izaak pas don derdagmorgen bij Maatschappelijke Zorg werd gesignaleerd. De heren Kóp en Ter Wai gingen eens pools hoogte nemen in de Schoolstraat 7. Maar toen was de politie er al, ge waarschuwd door de huisbazin van Izaak, de 72-jarige mevrouw de we duwe Maartje Versteeve-Hoogendijk. die op nummer 1 in de Schoolstraat woont. TTÜ woonde hier", aldus mevrouw l Versteeve. „al acht of negen jaar. Altijd kwam hij 's woensdags bij mij de huur betalen. Toen hij afge lopen woensdag niet kwam. iiep ik by hem langs. Ik draaide aan de deur, niks. Twee huisjes verder had den ze een sleutel van De Goede. Dan konden ze de man. die de gas meter kwam opnemen, by De Goede binnenlaten als hy er niet was. Woensdagmiddag om een uur haai de ik daar de sleutel. Zou De Goede ziek zyn? Maar ik ging niet naar binnen. Toch had ik geen rust, ik voelde, dat er iets was. Donderdagmorgen ben ik teruggegaan. De knip was op de deur. Toen heb ik de politie gebeld.' En de politie zei, dat hij zich ken- neiyk nog in de keuken heeft willen wassen, dat ze een portemonnaie met zes gulden vijftig hadden gevonden, dat het gas afgesloten was en de kachel niet had gebrand. Ze hebben z'n broer Bastiaan ge waarschuwd, die ook in Vlaardingen woont en by wie hij met nieuwjaar voor 't laatst was geweest. Toch had den ze elkaar de zaterdag tevoren nog gezien, toen waren ze by hun zieke broer Leendert op bezoek ge weest. De weduwe Versteeve zei: ,Ik heb wei eens gedacht: wie zal er eerst gaan. hij of ik? We waren even oud.' Afkeuring klonk in haar stem toen ze eraan toevoegde: „Hjj at van een vuile, kale tafel. Hij Is ook nooit ge trouwd geweest. Hij kende niet het verlangen naar netheid.' i- a, j- f/J /fy\ Het kleine huisje midden in de foto, het sterfhuisSchoolstraat 7. Het keukentje van Izaak de Goede IVee, mevrouw Versteeve ,ik 1moest van die vier gulden huur elke week nog negentig cent voor z'n water betalen' was niet naar de begrafenis geweest: .Die man inte resseert me niks, hoor.' En daarin stond ze niet alleen. Want wat mensen als Izaak de Goede ook van elkander moge schei den, ze hebben dit gemeen: de ver eenzaming. Vaak kunnen ze zich zelf ■niet eens meer verschonen. Vaak ook kunnen ze niet meer koken, maar hulp of naar een tehuis willen ze niet. Ze hoeven ook niet: ,De mens heeft immers het democratisch recht om in vrijheid te verkomme ren,' zei de maatschappeiyk werker Ter Wal. En hjj dacht aan de vrouw die 't ook niet meer aankon, maar toch geen hulp wilde. Ze raakte be- kneld op de w.c. Eerst dagen later ontdekte men haar ja, ze leeft nog. „Het zal met hem gaan als met Izaak vendeu-door-dik-en-dun. Ze hebben hun eigen nonnen, zoals de vrouw die volkomen verwaarloosde en vervuilde, maar die ook alle hulp weigerde. Ze kwam in het ziekenhuis en vandaar toch nog in een tehuis. Vlaardingen heeft een vyftiental van deze „zorgenkinderen", onder wie de man by wie de maatschappeiyke werkers het nu al zien aankomen: .Bet zal hem gaan als met Izaak de de Goede. Je hebt 't niet in de hand." yeker, er staan fraaie bejaardenflats J in Vlaardingen. En er komen er nog meer. Wethouder G, Walstra kan daar boeiend over vertellen: „Wij willen de zelfstandigheid van de be jaarden zoveel mogeiyk handhaven. Daarom komt er een bejaardencen trum kosten 3.5 miljoen met 176 woningen voor 300 personen, waaraan een dienstcentrum zal zijn verbon den. Daar wordt dan gelegenheid tot recreatie gegeven: TV, kaarten en wat dies meer zy. En daar komen woningen voor zes gezinshulpeu, van wier diensten schoonhouden van het huis. bedden opmaken, enz. de bejaarden gebruik kunnen maken tegen een tarief dat naar het inko men wordt berekend. Bovendien zal men er.warme maaltyden tegen kost prijs kunnen betrekken." „Maar," aldus de heren Kop, Don en Ter Wal van Maatschappelijke Zorg „mensen als Izaak de Goede zuilen daar nooit meer naar toe groeien. Ze biyven liever in hun krotten. Ze hebben immers nooit ge borgenheid gekend. Ze bouwen een muur om zich heen en ze zeggen: ik ga toch dood. Ze willen de vryheid om te leven en ze krijgen de vrijheid om te sterven. En dan, ais er nie mand naar hun begrafenis komt. lopen wy zelf wel eens achter de kist." Advertentie l.M. met versgebrande hazelnoten, roomcaramel en vollemelk chocolade In deze rubriek, vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter- sard voor rekening van hen iie mor- den geciteerd. 'Het geheel van personen en za ken wettigt, dunkt ons, de voorzich tige veronderstelling, dat er in de VVD met alle moeite die dit ge lijk hierboven aangeduid moei kosten, iets in beweging is gekomen Omtrent hetgeen dr. Nordlobne verwacht schrijft Het Faroe! 'Men mag hopen, dat zijn optimis me gerechtvaardigd ïs, hoe zwak de grond ervan ook lijkt.' Wij hebben tot nu toe Het Parool nooit als een krant van liberale beginselen beschouwd. Maar uit de woorden 'men mag hopen' menen wij te mo gen opmaken, dat dit eerder als enigermate socialistisch geldende blad een belang voor onze samenle ving ziet in een frisse, gezond ont wikkelde liberale party. Een visie die wy uiteraard van harte onder schrijven.' (Dit do NRC van zaterdag 9 maart) (Van onze pariementsredactie) Het kabinet rekent ook het ,uit de zender draaien' van een uitzending onder de repressie ve maatregelen, die genomen kunnen worden als een uit zending strijdig met artikel 1 van het Televislebeslult wordt geacht. Dit is ons gistermiddag verklaard door de Ryksvooriichtingsdienst, na dat deze eerder in een officieel com muniqué over het regeringsstand punt in de kwestie van het Bidault- interview dit belangrijke punt niet had aangeroerd. Aangenomen mag dus worden, dat het kabinet inderdaad opdracht heeft gegeven de Lopikse televisie zender uit de lucht te nemen als de KRO zaterdag het Interview met Bidault toch had willen uitzenden. In het commentaar dat het kabi net gisteren via de RVD op de gang van zaken gaf, wordt toegegeven, dat de staatssecretarissen Schol ten en Van Houten de KRO hebben gezegd, dat een uitdrukke- iyk verbod van da uitzending niet. mogeiyk was. Het kabinet meent das echter wel, dat een uitzending kort nadat zy is begonnen, onmogelijk kan worden gemaakt. Dit het regeringscommuniqué komt ook naar voren, dat minister Luns een belangrijke rol In de kwestie heeft gespeeld. Niet alleen heeft de minister van Buitenlandse Zaken vrijwel zeker de argumenten gele verd, waarop het kabinet zich tegen de uilzending kantte, ook heeft hij persoonlijk druk uitgeoefend op KRO-voorzitter mr. Van Doorn om de uitzending af te gelasten. Aanvankeiyk heeft mr. Van Doorn in zyn relaas over de gang van za ken hiervan met geen woord melding gemaakt, maar uitsluitend over een onderhoud met de staatssecretaris- ser Scholten en Van Houten gespro ken. In een nader communiqué ver meldt nu echter de KRO ook de rol van minister Duns. De directeur van een chemische fabriek te Tselinograd in de Sow- jetrepubliek Kazakstan is ter dood veroordeeld wegens verkwisting van staatseigendommen. Een hoofdinge nieur van dezelfde fabriek trof het zelfde lot. Vijf medeplichtigen kre gen gevangenisstraf. AMSTERDAM (ANP). Het bestuur van de Federatie van Nederlandse Journalisten heeft in een telegram aan minister-president prof. De Quay het regeringsdreigement tegen de KRO inzake de voorgenomen uit zending van het interview met Bi dault „een inbreuk op de vrijheid van voorlichting" genoemd. Het federatiebestuur meent dat de norm van artikel 4 van het Televi- siebesluit is gehanteerd op een on geoorloofde manier, omdat geen ver band is te leggen tussen enerzijds veiligheid van de staat en de open bare orde. al dan niet in onderling verband, en anderzijds het vertonen van een in Engeland uitgezonden TV-gesprek met Bidault. dat daar een parlementair debat en overige openbare discussies heeft uitgelokt. Onderdrukking van de uitzen ding van deze documentaire gege vens verdraagt zich niet met de vryheid van voorlichting, vastge legd in artikel 10 van de Europese conventie voor de rechten van de mens. Het federatiebestuur spreekt de verwachting uit dat bedoelde „ge- vaariyke ingreep ten aanzien van de KRO nooit als precedent zal worden beschouwd". (Van een onzer verslaggevers) De arrondissementsrechtbank te Alkmaar heeft uitspraak gedaan in de geruchtmakende zaak van de 12- jarige jongen Wim Goos, die op het ogenblik nog in De Schutsluis te Doom verblijft en om wie een Hel ders pleeggezin en de natuurlijke moeder een jarenlange juridische strijd hebben geleverd. De voogdy is thans definitief toegewezen aan de moeder, mevrouw C. M. Water-Goos te Enkhuizen. Over de zaak publiceerden wij enkele weken geleden een uitvoerig artikel onder de titel 'Gevecht om een kind'. De rechtbank heeft dus het hoger beroep van het echtpaar P. J. Filmer te Den Helder (by wie Wim was grootgebracht) afgewezen en de beschikking van de kanton rechter bevestigd, waarbij Wims moeder op haar verzoek reeds met de voogdy over hem was belast. In overleg met de Raad voor de Kinderbescherming te Alkmaar was. hangende het hoger beroep en om te zien of hy langzaam kon gewen nen aan zün moeder, Wim geplaatst in De Schutsluis. Dit verbiyf, dat al vele maanden duurt, zal nu snel af lopen. Wim had in de tweede helft van zyn observatieperiode zelf een duidelijke voorkeur uitgesproken om naar Enkhuizen te gaan. Een schrynende byzonderheid van deze zaak was niet aieen dat Wim reeds onmiddellijk na zyn geboorte in het pleeggezin te Den Helder was gekomen, maar ook dat hij daar een katholieke opvoeding heeft genoten, terwyl de moeder protestant Is. In een uitvoerige motivering grondt de rechtbank zich behalve op de er varingen in De Schutsluis op de be vindingen van een Alkmaarse psy chiater, die Wim kort geleden heeft onderzocht. Verder overweegt de rechtbank 'dat de belangen van de minderjarige in materieel, psychisch en moreel opzicht door de moeder zeer redelijk zullen worden behar tigd, waarbij de stiefvader (de heer J. Water, met wie Wims moeder eni ge jaren geleden is getrouwd) zeker geen tegenwerkende figuur zal zijn.' Verder merkt de rechtbank op dat hier geen sprake is van "een moeder die zich in de voorgaande jaren niet cm het lot van haar kind heeft be kommerd.' De uitspraak van de rechtbank voorziet ten slotte in de mogelijkheid dat door de kinderrechter een gezins voogdfes) wórdt benoemd, die dan zou moeten bekijken of het contact tussen Wim en de voormalige pleeg ouders (bij voorbeeld in vakanties) kan worden hersteld. Hierdoor zou kunnen worden voor komen, aldus de rechtbank, dat Wim 'genoodzaakt zou kunnen worden een groot gedeelte van zijn jeugd te iso leren en (of) te verdringen.' Advertentie I.M. uitsluitend en alleen verkrijgbaar by Voor Zuid: Hiilevliet I Voor Centrum en Noord: Bergweg 274 Voor West Nwe Binnenweg 316 DEN HAAG (ANP) De Haagse politie heeft vanochtend uit het wa ter by de Westermolens in Den Haag het stoffelyk overschot opgehaald van een ongeveer 65- tot 70-jarige vrouw, van wie de identiteit tot dus ver niet bekend is. Zy was 1.65 m lang. en gekleed in het zwart met een grys wollen vest. Zij droeg een elastieken kous om het rechter been. Een voorbijganger zag het stoffe lyk overschot drijven en heeft de politie gewaarschuwd. DEN HAAG (ANP) De 67-jarige mevrouw J. v. d. V.-v. d. H. uit Den Haag heeft gistermiddag haar drie maandelijks pensioen met AOW, ten bedrage van 600,per ongeluk met de asman meegegeven. De vrouw bewaarde dit geld, dat zy pas had gehaald, in een witte enve loppe. Toen er gistermiddag een kwi tantieloper kwam, heeft zy enig geld uit deze enveloppe gehaald en de enveloppe tydelijk even neergelegd op een kartonnen doos, die boven op de vuilnisemmer in de gang stond, zy was deze enveloppe vergeten en is even gaan slapen. Toen zy wakker werd herinnerde zij zich dat zij bet geld op de vuil nisemmer had geiend, maar deze was inmiddels buiten gezet en geleegd. De politie, die zy van haar trieste ervaring op de hoogte stelde, is met een naar de vuilstortplaats in Den Haag gegaan. Het losse huisvuil was toen reeds uitgestort, zodat de vrouw haar geld vermoedelyk nooit zal te rugzien. WORMERVEER (ANP). De 21- jarige mevrouw H. J. van der Meij- van de Geer uit Wormerveer is van nacht door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Het echtpaar Van der Mey be woonde sedert september 1962 een tot woning omgebouwde tramwagen. Vanmorgen voelde de 24-jarige heer Van der Meij zich by het wakker worden niet goed. Hy wist naar bui ten te komen en riep de hulp in van een employé van de fabriek waarbij de wagen staat. Aangezien zich by de heer Van der Meij vergiftigings- verschynselen voordeden, werd on- middeiyk een onderzoek, in de wagen ingesteld. Daarby werd mevrouw Van der Meij levenloos aangetroffen. De heer Van der Mey herstelde na enige tyd. AMSTERDAM (ANP) Het be stuur van de Stichting Kunstenaars verzet 1942-1945 heeft besloten dit jaar twee subsidies van elk 2500 te verlenen aan jonge kunstenaars, t.w. Sonja Landweer, pottenbakster te Amsterdam en aan de beeldhouwer Frank Letterie te Voorburg. Op zaterdag 23 maart zal de jaar- lykse byeenkomst van deze stichting worden gehouden in de aula dei- universiteit te Amsterdam. De se cretaris van de raad voor de kunst, de heer Jan Kassies. zal een rede houden over „De toekomst van het verzet." De voorzitter van de KRO ea vervolgens de Nederlandse re gering hebben inmiddels hun standpunt over de kwestie-BIdault bepaald. Er zijn aan weerskanten veie dierbare woorden gesproken, verspild kunnen we wel zeggen. De KRO verklaarde niet het enige dat. toch heus ook In de ge geven situatie het verstandigste was geweest, namelijk dat bij na der inzien de complete uitzending van het interview met Bidault. nadat de kranten daar al volop aandacht aan hadden besteed en ook de NTS er al een aanzienlijk fragment van Sn de hulskamers had gebracht, niet zo zinvol meer was en ook niet smaakvol. De KRO pruttelde wat, manipuleerde met het dure woord principe, maar ging door de wind. Wie principieel wil zijn. zou het ervoor over moeten hebben met meer ge voel voor heroïek te sneuvelen. Met de Nederlandse regering is het in de grond van de zaak in dit geval al niet veel anders. Geen sterveling gelooft dat de Neder landse regering, die geen kennis genomen heeft van de complete inhoud van het interview, zonder beïnvloeding van buitenaf tot haar beslissing gekomen is. Het Frankrijk van de Gaulle waar minister Luns kortelings nog zo ferm tegen te keer ging heeft wel een mening kenbaar gemaakt en welke die mening is. valt niet moeilijk te raden, nadat dit Frankrijk de eenvoudige techni sche plicht opzij schoof Eurovisie uitzendingen in stand te houden. De Nederlandse regering deed hetzelfde als de KRO: zonder ge pruttel en zonder veel bekommer nis om principes ging zij door de wind. Er zitten aan deze kwestie pi kante bijzonderheden. De KRO draagt een signatuur die de hui dige Nederlandse regering met de heren De Quay en Luns verre van vreemd is. Deze Nederlandse re gering is het ook. die verrassen derwijs in het debat over ja en i nee commerciële televisie ter wille I van naar zij zei de vrije menings uiting, met het Verdrag van Ro me op de proppen kwam. Het ver driet dat OTEM-biaden heden juist op dit punt hebben, begrij pen wij. Het Is als de ontmaske ring na het carnaval... Er is uiteraard - nu een nobel streven naar juridische rechtvaardiging van het dreigen der regering. Dat past 1n een rechtsstaat waar net een elemen tair recht naar het leven gestaan werd. Het zit er niet in, die recht vaardiging. Censuur dat is iets vooraf kennen wij niet. er is alleen, maar dan op gronden die in dit geval niet spelen, straf achteraf. De KRO gaf er de voor keur aan, die mogelijkheid tot een droog academisch dispuut te maken, liever dan waarlijk als slachtoffer van een principe het gevecht aan te gaan. In zoverre had de KRO gelijk: de heer Bidault was, goed be schouwd, de eer niet waard. TTe heer Roolvlnk, staatssecreta ris van Sociale Zaken en straks lijstaanvoerder van de Antirevolutionaire Party, heeft zich op het oorlogspad'begeven. En zoals gebruikelijk schijnt te worden, heeft hij zijn pijlen vooral gericht tegen de Partij van de Arbeid. In een vergadering van het pro vinciaal comité van AR kiesver enigingen in Noord-Holland heeft hij onder meer gezegd, dat de vrijere loonpolitiek ls waar ge maakt ondanks de socialisten. Juist is, dat de socialisten voor de vryere loonpolitiek altijd maar matig enthousiast zijn geweest. Hun grote reserve kwam voort uit het feit. dat men wel mooi aan doende woorden kan spreken, maar dat men die dan ook nog waar moet maken. JJeeft de regering-De Quay de -1"1 vryere loonpolitiek waar ge maakt? Neen. zij ls sinds de zomer van 1959 al schutterenoe met aanwijzingen, verduidelijkingen, verboden en geboden aan het ex perimenteren geweest. Het slot was, dat zij met ingang van dit jaar weer een geheel nieuwe methode beproeft (omdat men toch wat moet doen) en dat ook die nieuwe methode ons niet het gevoel van vrijheid of grotere vrijheid geeft. Verder heeft de heer Roolvlnk gezegd: 'Wat het meest hindert is, dat sinds jaar en dag de VARA en Het Vrije Volk geen juiste voorlichting geven en dat gaat er bij het volk in.' En wat ons nu hindert ls. dat de heer Roolvlnk zo iets zegt, zon der zo'n bewering ook maar met één argument te staven. WH heb ben in het verslag althans geen argument kunnen vinden. Bij zulke kreten behoort ten minste een poging tot bewijs. Als de heer Roolvink die poging na laat. mankeert er van alles aan zijn voorlichting. In hoger beroep Ls tegen drie oud- redacteuren van het Amsterdamse studentenblad Propria Cures opnieuw 40 gulden boete of acht dagen hech tenis geëist voor het publiceren van een pornografisch gedicht. Na dezelfde eis sprak de rechtbank het drietal onlangs vrij. De auteur van het gewraakte gedicht was~d« Leidse student A. p. van Hoek. des tijds onderscheiden met de Relna Prinsen Geerligsprijs voor veelbelo vende Jonge auteurs.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1