Sclieveningse Pier - Kurhaus - Carré - Houtrust - Pier Vlissingen. mmm si met eigen geld Carré bij Zwoismans Landbankconcern Zaak-Arcen: ook vrouw gearresteerd 4 Buurt- en stadsgenoten helpen Haagse weduwe U In kaart I zuiverste 1 LEXINGT0 tabakken Na 4 jaar HET VRIJE VOLK DONDERDAG 14 MAART 1963 PAGINA 3 De pier in Scheveningen in bezit, plannen voor een pier in Vlissingen, belangstel ling voor een te bouwen pier bij Rome, een torenflat in Amsterdam als onderdeel van het nieuwe gebouwen complex van Het Parool een 130 meter hoge kantoor-, torenflat in Den Haag. Indrukwekkende lijst Enkele tegenslagen wmm tmimÈÊm Ook de Scheveningse Pier is eigendom van het Zwolsman-Landbank-concérii 40 miljoen-plan Ook op Walcheren Geruchten wilden, dat Zwolsman de grond wenst om er 'flats' te bouwen. Maar het zou ons niet verbazen, als de slimme 'Reindert' kon een moeder voor zo'n man een be tere naam kiezen? in de radiostad nog andere moge lijkheden'ziet. in uw i Laatste aanwinst van he$ Zwolsman Landbank-concern: Theater Carré in Amsterdam. ZWOLSMAN roert in onroerend goed (Van onze sociaal-economischs redactie) Het is een typerend beeld voor het Zwolsman-Landbankconcem, dat zijn belangstelling in alle rich tingen uitspreidt, in vele projecten ls geïnteresseerd, In een verbijsterend tempo is het allemaal gegaan, nadat Zwolsman, die eerst nog met veel succes een grote combinatie in de aannemers- wereld tot stand bracht, de Inter- vam, enige jaren geleden voor en kele miljoenen de exploitatiemaat- schappij voor onroerend goed De Landbank overnam. Onroerend goed, Waar Zwolsman optreedt, schijnt dit associaties met stilstand opwekkende begrip nauwe lijks meer bruikbaar. Vast staat in elk geval, dat zijn schier onverza digbaar lijkende kooplust grote be roering heeft gebracht- onder de be zitters van "steencomplexen en on- der de eigenaren van bedrijven in de Horeca- en de amusementssector. Verrassend waren de eerste be richten: Zwolsman koopt het Haag se gebouw voor Kunsten en Weten schappen, en de bioscoop Oöeon, Zwolsman neemt de Grondbrief- bank en andere exploitatiemaat schappijen voor onroerend goed over, Zwolsman. koopt het oude .In donesische ambassadegebouw Bac- kershagen en dan alles overtref fend: Zwolsman koopt heel Scheve- ningen op. Pat laatste lijkt een ietsje over- drcVbn, maar wie de indrukwekken de lijst ziet var Horecabedrijven, die vallen onder de met een fors bod overgenomen Exploitatie Maat schappij Scheveningen, ontdekt er toch een grote kern van waarheid in: het Kurhaus, de Fier, het Pa lace Hotel, Hotel Rauch, Savoy Ho tel, Grand Hotel, het Solarium,, Palace Bar, Palais de Dance, Café du BouJeyard, Oranje Galerij, café restaurant Boschlust, het Circus. Aan het Haagse bezit en mis schien zijn wij nog onvolledig ook is intussenhet- bekende tentoon stellingsgebouw Houtrust, annex de kunstijsbaan etc. toegevoegd. Zijn interesse voor de aanleg van zelfs een pier ln Castelfusane bij Kome deelname van 50 pet. in een Italiaanse maatschappij toont naast de Scheveningse belan gen wel aan. dat Zwolsman voor zijn ondernemingen vooral veel mo gelijkheden ziet in het massale toe risme, dat zich op de kuststreken richt. We zwijgen nu nog over de enorme saneringsplannen voor - Scheveningen. die onze grootste badplaats, samen met.de in een ver gevorderd stadium gereedliggende plannen- voor de bouw van nieuwe grote" vermaakcen tra. langs de bou levard, een capaciteit zullen geven, die de huidige vele malen overtreft. Bovendien zuilen ze Scheveningen attractiever buiten het traditionele seizoen moeten maken. In Egmond beschikt het Land- bankconcern over een lap grond voor de vestiging van een hotel en volgens insiders maar wie zal het precies weten, waarmee Zwols man ons morgen verrast wordt er gewerkt aan plannen voor een groot vermaakeentrum in dat deel van Noord-Holland. torenflat van het Parool-complex door Zwoismans Grondbriefbank ge financierd. geëxploiteerd en gedeel telik ook betrokken zal worden, meer aandacht kregen enige aan kopen in de Horeca-sector. Van de faroilie-N.V., Chawinka, werden het bekende Lido bij het Leidseplein en het restaurant San Marco in de Vijzelstraat gekocht. 'Ze werden mij aangeboden,' zei- Zwolsman, *en ze pasten in de opzet van ons concern.' Wie de opzet van dit expansieve concern kent, zal het niet verbazen, als de Landbank binnenkort voor het Leidseplem-vermaakcentrum j met vergaande plannen onder andere hotelbouw, combinatie van horecabedrijven enz. komt. Bo vendien biedt Carré grote mogelijk heden voor verdere extensie. Tussen deze aankopen en het ontwikkelen van nieuwe projecten door maakte de Exploitatie Maat schappij Scheveningen de werk maatschappij van dé Landbank in de Horecasector en voor de ontwik keling van projecten ook nog de deelneming in het grote hotel Con tinental in Parijs, dat geheel ge restaureerd zal worden, bekend. Een paar tegenslagen moesten intussen verwerkt worden: het bod op de grote exploitatiemaatschappij voor woon- en winkelhuizen. Ge meenschappelijk Bezit leidde, slechts tot een minderheidsbezit van 25 pet., omdat de Friesch-Groningsche Hy potheekbank met een hoger bod de meerderheid verwierf. De pogingen de Terminus-hotelcombinatie met drie hotels in Utrecht en één groot hotel in Den Haag over te nemen strandden op de belangstelling en de activiteit van de Amsterdamse bankier Fehmers. Zwoismans Landbank het werk delegerend aan de grote dochter ondernemingen de Grondbriefbank en de Exploitatiemaatschappij Scheveningen is intussen betrok ken bij de bouw van 1700 woningen in Den Haag, bij de bouw van 1400 woningen in Tilburg, en bij het zich in een vergevorderd stadium bevindende plan voor de bouw van het complex Du Soleil bij Arnhem, dat een kantoorgebouw, een parkeer garage, 64 flats en 15 winkels om vat. In Frankrijk werd een 50% deelname verworven ln een maat schappij, die daar woningen gaat bouwen. Naast de saneringsplannen voor het Kurhauscomplex en de bouw van nieuwe vermaakeentra in Sche veningen moet dan nog worden ge noemd de opdracht, die aan het architectenbureau Van den Broek en Bakema is gegeven om op de plaats van het Circus in Scheve- sem ningen een sporthal met daarboven kantoren te bouwen, zoals onlangs bekend werd. Intussen fluistert men in Scheveningen. dat Zwolsman al weer van dit plan is afgestapt en iets bijzonder spectaculairs aan het voorbereiden is. Vergeten we de andere plannen in Den Haag. waarvan men zich in de Residentie bij de veelheid van plan nen soms afvraagt, wat er alle maal van terecht kan komen, dan lijkt de kans op realisatie van één zeer groot object thans zeer nabij. In het te saneren stadsdeel bij Spui en Nieuwe Haven wil de Land bank een 40-miljoenplan, dat als zovele andere objecten ls ontworpen door de Italiaanse architect P. L. Nervi onder andere een schouw burg, een groot hotel, een warenhuis, een kantoorpand van 17 etages, een parkeergarage voor 1000 auto's, win kels en restaurants bouwen. In aanbouw het eerste gedeelte komt binnenkort gereed is thans een zeer groot winkelcentrum bij Rijswijk. De plannen voor de bouw ls je éénmaal rijk genoeg bent, heb je geen geld meer nodig.' Reint fx Zwolsman, de nu 52-jirlge oud-aannemer, oud-makelaar, die ons land verbaast met de ene grote koop na de andere zal het kunnen beamen. Zijn zaken gaan na zo goed, dat hij zelfs in staat is zich vele grote ob jecten aan te schaffen zonder er een cent voor op tafel te leggen. Het Am- sterdamse Carré is hiervan het laatste voorbeeld. Zijn grote Landbank-! dochters, do Exploitatie Maatschappij Scheveningen en de Nederlandse Grondbriefbank-spectaculaire aankopen van.,het vorige jaar - worden thans zo hoog gewaardeerd, dat hun waarde nauwelijks meer in Slinkende munt is uit te drukken. Duidelijker al tekent zich de be langstelling van Zwolsman af in meer zuidelijke richting, waar hij grote mogelijkheden op Walcheren ziet. Hotel Brittannia in Vlissingen is overgenomen. Bij deze Zeeuwse havenstad zal een pier van 142 meter lengte worden gebouwd. In Westkapelle wordt voor het Land- bankconcern een motel gebouwd en in Vrouwenpolder heeft de groep 25 ha grond verworven, waarop bungalows gebouwd zullen worden. Heeft het in Amsterdam wat ïninder de aandacht getrokken, dat de straks hoog boven de gebouwen "mn de Wibaut-allee uitrijzende y wolsman is in staat nieuwe projecten die hij wil aankopen, desgewenst *-* met zjjn eigen fabrikaat "papiergeld', met nieuw uit te geven aandelen EMS of Grondbriefbank, te betalen. Aandelenruil noemt men dergelijke transacties, die al vanouds voor grote goed bekend staande ondernemingen de goedkoopste manier van overname van dure objecten vormden. De aan deelhouders van de NV Chawinka, de eigenaresse van de Amsterdamse grote horecabedrijven Lido en San Marino bij voorbeeld, ruilden hun aandelen in een bepaalde verhouding in voor nog niet geplaatste aandelen EMS. Dat kost de Zwolsman-groep geen cent behalve wat papierkosten. Een verslaggever yan het Handelsblad stelde enige weken geleden de heer Zwolsman de nauwelijks mis te verstane vraag: "De verwerving van de N.V. Chawinka door middel van aandelen EMS doet veronderstellen, dat u belang hebt bij een hoge beursnotering van EMS7' De heer Zwolsman antwoordt, dat een dergelijk bod geen verband hoeft te bonden met de hoogte van de koers, hij *kan evenwel niet ontkennen, dat de aantrekkelijkheid van de ruil door een hoge notering toch wel wordt vergroot.' T"\e aandelen van Zwoismans grootste dochteronderneming waar de hele boreea-sector van zijn concern in is ondergebracht de Exploi tatie Maatschappij Scheveningen. zijn sinds Zwolsman zijn bod heeft ge daan, enorm in beurswaarde gestegen en een gezocht speculatieobject geworden. Gezocht, want in particuliere handen bevindt zich nog maar een zeer klein aantal en alleen dat al kan een verklaring zijn van de mis schien wat kunstmatig hoog gehouden koers, die ze nu bH fusie tot een bijzonder aantrekkelijk ruilmiddel maakt. van een groot winkelcentrum in de nieuwe Haagse wijk Mariahoeve vertraagd door uitblijven van bouw vergunningen en moeilijkheden over de grondprijs zijn allerminst ver geten, terwijl de Landbank binnen kort met nog drie winkelcentra in het Haagse conglomeraat hoopt te beginnen. Voor de exploitatie van de winkels is een aparte dochter n.v., Wibr." opgericht, die onder andere cbir differentiatie in de huurtaricven zai streven naar een goed harmoniërend geheel van ver schillende soorten, winkels. In totaal heeft het Landbank-con- cem thans voor "een bedrag van j 200 miljoen aan projecten in uit voering, terwijl voor een even groot bedrag in voorbereiding is. In Hilversum is het oude Palace- hotel aan de 's-Gravelandseweg aangekocht, maar waarschijnlijk niet. zoals men te snel zou con cluderen om ook hier een Horeca bedrijf te exploiteren. !-• j* „'r.' v* '-J- (Van een onzer verslaggevers) In de zaak-Arcen, waarin tijdens een vechtpartij een invalide arbeider het leven verloor, is gisteren ook de vrouw van het slachtoffer gearres teerd. Kort na het misdrijf werd vrijdag nacht reeds de 43-jarige landbouwer J. L. aangehouden, die spoedig be kende de arbeider, d$.45-jarige P. G. H. Knippenberg, met een baksteen te hebben neergeslagen. Het lichaam had hij in een put achter de woning van de heer K. geworpen. Het motief voor de moord is vol gens de Roermondse officier van Ju stitie, mr. W. Uiterwaal, gelegen in minnenijd. De vrouw van het slacht offer zou een verhouding hebben met de landbouwer L„ op wiens bedrijf zij ai enkele jaren werkte. De vrouw, die veertig jaar is, en Duitse van geboorte, heeft dinsdag nner na Karrwofonic V, Advertentie I.M. woorden maar daden I m-w/. CI GAR ETTSS AMERICA'S BESTTOBACCCS (Van onze sociaal-economische redactie) De overname van het bekende Amsterdamse theater Carré door het Zwolsman-Landbankconcern is thans definitief. Met een meer derheid van aandeelhouders is overeenstemming bereikt over omruil van aandelen Carré in aandelen van de Exploitatie Maatschappij scheveningen, een dochteronderneming van de Landbank. i Voor vier aandelen Carré worden drie aandelen EMS verkregen. Op oasis van de laatste beurskoers van i aandelen EMS. 850, valt een over- namewaarde van ruim 2.2 miljoen te berekenen voor het 350.000 no minaal grote aandelenkapitaal van Carre. Voornaamste aandeelhouders van het theater zijn de familie Wunnink, de Amstelbrouwerij en de Amster damse commissionair in effecten G. E. v. d. Werff, die ieder ongeveer een. derde deel bezitten. Andere aan deelhouders kunnen hun aandelen in dezelfde verhouding ter omwisseling aanbieden of in contanten uitgekeerd krijgen legen een koers van'562,5%. Dit is echter een slechtere rui] dan in aandelen. Naar wij vernemen zal er in de ex ploitatie van Carré geen wijziging worden gebracht. De heer Wunnink bluft met de directie belast. Reeds geruime tijd bestaat er. tussen Carré en de Landbank-dochter EMS inten sief contact over programma's. Het. moet echter zeer waarschijnlijk wor den geacht dat het Landbankconcern Carre ook een zeer aantrekkelijk be zit acht vanwege de gunstige liggiu» en de mogelijkheden die de directe bieden13 V°°r verdere uitbl'riding T")e Nederlandse radio en televl- XJ sie zijn te vergelijken met een zeeman, die met behulp van intuïtie de (ether)golven bevaart. Hij is een goed en ervaren vak man, weet ongeveer het doel. dat hij bereiken wil, maar de wegen naar dat doel zijn niet in kaart gebracht. Toch vindt hij ze meestal wel en daar heeft hij dan s'n intuïtie voor. Het schip van de Nederlandse radio en televisie heeft beslist be kwame stuurlieden, maar die moeten ook nogal eens op hun intuïtie varen. Wat weten ze om alle vergelijkingen weer los te laten in feite van hun pu bliek, van de luister- en kijk gewoonten. van het hoe en waar om ais bepaalde programma's torens van brieven opleveren en andere geen enkele reactie? De omroepverenigingen hebben elk voor zich wel een indruk van de situatie. Wij denken aan de VARA. voor wie het contact met de leden van de Vereniging nog reële inhoud heeft. Bi' de AVRO doet men althans pogingen ora te weten wat er leeft,, als er weer eens een flinke ruzie is ontstaan. De KRO heeft steekproeven ge nomen. Maar het Nederlandse publiek is beslist niet 'in kaart gebracht.' De opdracht van NRü en NTS aan de Centrale van Sociaal Wetenschappelijk Onderzoek op een tactisch goed ogenblik ge plaatst is daarom een ap plausje waard. Het zal in de aan vang vooral gericht zijr. op de lange weekeinden. Radio en tele visie houden al terdege rekening met wat men het 'veranderde ge dragspatroon' noemt. Ze tasten echter nog naar het hoe en'waar om. De mate van het effect van de weekendprogramnia's Is nog vrijwel onbekend. Het 'diepgaande' onderzoek heeft de bedoeling daar wat licht in te brengen. Vaak leveren de resultaten van dergelijke onder zoekingen niet veel meer op dan bevestiging van vermoedens, soms komen ook verrassende gegevens te voorschijn. Men zal cr zijn voordeel mee kunnen doen. zeker ook als men de gevaarlijke klip pen en stroomversnellingen her- kent. Bekwame stuurlieden heb ben daar toch wel behoefte aart, al ls dan op weg naar het doel de. Intuïtie 'meegenomen'. gelijk boosdoeners door, een ge- heimzinnige macht -.'gedreven telkens weer terugkeren naar de plaats waar. zij kwaad "hebben aangericht, zo kan men in 'KVP- kringen blijkbaar niet nalaten! telkens weer over de woningbouw te spreken. Wij herinneren ons, dat de KVP in 1959 de verkiezingen is inge gaan met de leus: 'Wij willen alles op alles zetten om in de komende vier jaar een einde te maken aan de woningnood.' Maar in de partijraadsvergade ring van de KVP van jl. zaterdag heeft de heer Andriessen (dus vier jaar later) gezegd, dat hij niet de illusie wil wekken, dat de woning nood onder het volgende kabinet volledig zal worden opgelost. Dat klinkt al hee! wat bescheidener. En dat is begrijpelijk. Want hef is met de woningbouw in de afge lopen vier jaar hollend achteruit gegaan. T?n toch, zo peinsde de heer Andriessen hardop, was het program, waarmee V et kabinet- De Quay in 1959 op dit stuk kwam. zeker acceptabel. D.t is echter niet geheel waar. Reeds aanstonds is van de kant van de PvdA gewezen op de gevaarlijke koers die het kabinet, ook op bet stuk van de woningbouw, voer. Die waarschuwing was niet over- rmdig. Gedurende de regeringsperiode van dit kabinet is minister Van Aartsen, die feirelijk niet anders gedaan heeft dan het regerings program uitvoeren, door de Tweede Kamer enkele malen ge dwongen bij te sturen. En nog is het resultaat allertreurigst. Dat geldt voor de woningwet- bouw. die van 49.000 in 1958 daal de tot ruim 27.000 in 1962. Het geldt ook voor .'j premiebouw. A is de heer Andriessen vergoe- lijkend zegt, dat de poging om ook in de premiebouw goed kopere woningen te bouwen voor - een deel geslaagd is, is zelfs dat maar heel betrekkelijk. In 1958 rijn er ruim 37.000 premiewonin gen tot stand gekomen en in 1962 iels mper dan 25.00G. Dat was dus ook mis. Natuurlijk Is het kabinet-De Quay met minister Van Aartsen, die een hand had waar alies uit liep, niet gelukkig geweest. Maar de grondfout .ag bij het hele kabinet en zijn program. l'Vfln OOTl AiIIVAv (Van een onzer verslaggeefsters) De 67-jarige Haagse weduwe me vrouw J. van der Veer-van der Horst, die maandagnacht niet kon slapen van verdriet om het verdwijnen van haar AOW voor drie maanden, een bedrag van 600. kon gisternacht weer niet slapen. Toen was het echter van blijd schap, want ze had haar centjes te rug, en zelfs meer dan. het oorspron kelijke bedrag. Een groot aantal Ha genaars, ontroerd door de narigheid die haar is overkomen, hebben met bijdragen van 1.. loc 7 100.- in een „k°ien f bebben gebracht by dag tijd bet verlies goedgemaakt. rumstraat Van Limburg Sti- dag tijd bet verlies goedgemaakt. Mevrouw Van der Veer raakte haar geld kwijt, toen ze het maandag per ongeluk in een doos op de vuilnis bak liet liggen. De vuilnisbak werd geieegd en de inhoud ging bij de vuilverbranding in rook en vlanunen op -- weg geld. De hervormde predikant ds. J. H Boerlljst in Den Haag begon, nadat het trieste bericht in de dagbladen had gestaan, een inzamelingsactie Qie nog sneller en succesvoller liep' dan de kaartverkoop voor Feiien- ooid— Reims. Gisteren al kon d.t "OeiiDst de weduwe ƒ600.- brengen plus nog wat extra voor de schrik' Buurt- en stadgenoten bleken toe" al diverse partijtjes levensmiddelen en kolen te hebben gebracht by Voor budragen, die nu nog bin- nenkomen, zal ds. Boerlijst- een goede bestemming kiezen.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1