voor anten en Jaaromzet Philips boven 5,5 miljard wmJ Onrendabel R P V00RJAARS- "ACTIE IN VOLLE GANG 30 tot 40 B.P.GENTRUM Teiderstichting wenst een eigen risico (f 150) voor ziekenfondsverzekerden LAGER DAN NORMAAL Bejaarde man verdronken Bemanning van Bree Helle weer aan boord Landbouivsclia p bedreigd voelt zich in de steek gelaten... 1 wis Telefoon 10 jaar voor doodslag van winkelmeisje Gordijnen Een vrouw Permingmeester KVP ernstig ziek 255.- 149.- 129.- 135.- 298.- 135.- 87.58 27.50 11.50 14.90 495.- 379.- 139.- 298.- MARINIERSWEG 281 Zaakgciasiigden HET VRIJE VOLK VRIJDAG 15 MAART 1963 PAGINA 3 (Van een onze r verslaggevers als haar fornuis niet voldoet. Z\\ kan haarhuisgenoten dan nietdie heer lijkheden voortoveren, die zij zich voorstelt. Van Zwol begrijpt dit en. raad U daarom aan ETNA te kopen, want Etna gasfornuizen laten u nooit in de steek. Ga hiervoor naar van Zwol, dan bent u op de veiligste weg. ETNA reeds vanaf 230.- De veiligste weg 'sssgjga^ Dividend in het FLEVO-GEBOUW, v.m. Twaalf- Provinctënhuis, MARINIERSWEG 281, hoek Hoogstraat. Ruim 80 meter etalages tonen een serie Bankstellen, Eethoeken, Bergmeubels, Dres soirs, Salonkasten, Slaapkamers, Fauteuils, Slaapbanken enz. tegen prijzen waarvan U zult zeggen: „hoe is het mogelijk" minstens OOK DE ECHTE PROFU.WA MEUBELEN Enkele voorbeelden SALONKASTEN een sieraad in TJw kamer 275.-—, 335.—, enz. SLAAPBANKEN alleenverkoop voor Nederland en 189. SLAAPKAMERS (geheel compleet) met de duurste spiraal, reeds voor 149.—. EETHOEKEN met de duurste bekleding, w.o. gemaakt van prachtig A-teak 139.—, 148.—, 169.50, 189.—, 209.— en hoger. BANKSTELLEN droommodellen met de nieuwste stoffen 395.—, 429.—, 450.—, enz. BERGMEUBELS stuk voor stuk juweeltjes van afwerking '169.50, 179.—, 189.—, enz. 2-DEURS GARDEROBEKASTEN T.V.-TAFELS en 79.50 BIJZETTAFELTJES 14.90, 20.enz. enz. Nog een beperkt aantal SPECIALE KINDERKUIPSTOELTJES ECHTE PROFUMA SLAAPBANKSTELLEN iets aparts, nergens voordeliger, geheel compl. Grote DUITSE SALONKAST geheel gepolitoerd Pracht SLAAPKANIERKAST edelhout STUNT VAN DE WEEK Massief A-TEAK BANKSTEL 5-zits i Krediet-service. Verzuim niet ons een bezoek te brengen. HOEK HOOGSTRAAT - FLEVO-GEBOUW Evenwicht verbroken Te veel solidariteit Kostenbesparing Met vriendelijke tante tonnen geld spoorloos De A ederlandse politie zoekt de vriendelijke bejaarde dame met een Duits accent" uit Wolfhezedie ervan wordt verdacht diaar relaties voor honderdduizenden guldens te heb ben opgelicht. Deze dame, mevrouw Si, 60 jaar, wist grote zakenlieden zowel als kleinere middenstanders lot het uitlenen van geldsommen, die soms duizenden guldens bedroegen, te bewegen. i.jf weken geleden is mevrouw S., in de wandeling tante Lotte genaamd, plotseling uit haar bungalow in het Geiderse dorpje "Wolfheze verdwenen. De slag kwam voor haar vele relaties hard aan. Tante Lotte heeft haar vele relaties in Arnhem en wijde omgeving achter gelaten met oninbaar geachte schulden, die bij elkaar opgeteld in de honderdduizenden gul dens belopen. Kleine middenstanders, brave vriendinnen, maar bok niet voor een gat te vangen zakenlieden wist zij tot het afgeven van geld te bewegen. Haar fantasie was grenzeloos. Het indrukwekendste wapenfeit uit haar carrière is wei het, „worstkanon" ge weest. Bij haar relaties schermde zij met de nauwe betrekkingen die zü onderhield met wapenfabrikant Al- fried Krupp. En dat zou zij bewijzen. Bij een Arnhemse slager gaf zjj op dracht een 'dikke Bertha', het gigan tische kanon van de Duitse wapen fabrikant uit de oorlog 1914'18, uit worst na te maken. De slager deed het voortreffelijk een slagersvak blad wijdde er een uitvoerige beschrij ving aan, de plaatselijke pers gaf er verhaaltjes over. Het kanon werd feestelijk in de etalage uitgestald. Mevr. S., Duitse van geboorte, maar door haar huwelijk ai in de dertiger jaren Nederlandse, liet bovendien nog een kostbaar, orgineel Delfts blauw bord vervaardigen en liet een prach tig bloemstuk met de kostbaarste or, chideeën opmaken. Vooral in Oosterbeek. dat evenals Wolfheze tot de gemeente Renkum behoort, wemelt hei. van de verhalen over tante Lotte. Het aantai aangif ten is wellicht een fractie van 'net werkelijke aantal „leningen". Vele gedupeerden durven er niet voor uit te komen door de hartelijke omhelzin gen van de joviale tante Lotte te zijn misleid. In vrijwel alle gevallen liet me vrouw S. wel bij alle vriendelijkheid doorschemeren welke enorme finan ciële of zakelijke voordelen er ver wacht konden worden als haar een dienst werd bewezen. Die diensten het leveren van geld zou rijk beloond worden. De eigenares van de bungalow waarin zij woonde was een van haar hartsvriendinnen. Op de avond van haar vertrek met de noorderzon. 5 februari, zou tante Lotte deze vrien din de duizenden guldens komen be zorgen, die zjj van haar in de loop van de maanden had geleend. Maar 's middags was tante Lotte ai vertrokken, met dc noorderzon, zon der taxi, zonder bagage, met zeer on bekende bestemming. Tier. dagen ia- ter werd het faiilisement over haar uitgesproken. Het spel was uit. Mercedes eigendom was r'an een ho teleigenaar uit Oosterbevk. Tante Lotte had tegen de Oosterbeker ge zegd: mijn garage staat toch leeg. zet je wagen maar zo lang bij mij neer. Tegenover die ontwapenende vrien delijkheid staat de getuigenis van anderen, dat zij ook stevig kon schel den ais haar iets niet aanstond. Het geld lenen had steeds plaats met een aanloopje. De eerste honder den guldens bracht zü terug met een In de ongeveer negen maanden dat mevrouw S. een gemeubileerde bun- rollade. De volgende lening liep ai Pillow in Wolfheze had gehuurd gauw over de duizend gulden en dat Dit alles ook voor het jubileum zij woonde er alleen groeide de bedrag bracht zij dan terug met een van de Duitse staaikoning Alfried kring van relaties om haar gestadig kostbare attentie voor bij voorbeeld Krupp. Deze vreemde collectie is in- aan. Zij noteerde nauwgezet de ver- een familielid van de geldschieter, derdaad op reis gegaan naar Duits- jaardagen en stuurde dan door- Ging alles naar wens. dan zat de re- land en er wellicht ook wel geko- gaans per taxi taarten of rol- latle er ten slotte voor een kleine lades om de jarigen te verrassen. 10.000 in. men. Maar Alfried Krupp heeft deze hulde nóóit bereikt. Maar haar faam was door deze merkwaardige opdracht en de op zienbarende uitvoering bij haai- ken nissen gemaakt. Zij kon haar rela ties fors aanspreken: mevrouw S. was Iemand, met wie zaken gedaan konden wórden, want zij gaf graag hoog op van de zaken die zij onder handen had. Zo zou zjj hotels In Duitsland be zitten en zo zij in briljanten hande len. Met Amerikanen. En zij liet In derdaad de kostbaarste ringen zien die zij bjj juweliers had Iosgepraat of met andermans geld had betaald. Luxe artikelen waren voor haar door gaans een succesvolle aanloop tol hel opemen van schulden. In de beste zaken zocht zij de duurste spullen uit die 7,ij de eerste keer contant be taalde uit een tas vol met bankbil jetten. Dat herhaalde zich een tweede, somseen.derde kees; en dan was het vertrouwen- groot genoeg -om tofc-le- ningén al danniet* op' schuldbe kentenis,,.—. over te gaan." Forse hér' dragen .duizenden, guldens groot. De politiekorpsen van Renkum en Arnhem op haar spoor gebracht door de fiscale recherche turven de aantallen schuldeisers nog gesta dig op, maar het einde is nog niet in zicht. Met het Goede Heertje heeft mevr. S. gemeen,, dat "zij zich bij nacht en ontij door taxi's liet verplaatsen op tochten door het gehele land, soms tot in Duitsland. Een Arnhemse taxi-, chauffeur sloeg er gisteren wat mis troostig zijn zakboekje op na. Zij stond voor 215 bij hem in het krijt. Een eenvoudig gevalletje was dat van de winkelier in Wolfheze, maar dat is dan ook maar een klein vriendelijk dorpje. Mevr. S. .zeg maar tante Lotte" had in haar garage een Mercedes staan die toch niet werd gebruikt. De winke lier wilde de wagen wel kopen..Geef maar vast duizend gulden, had tante Lotte gezegd. Deze winkelier wist niet, dat die (Van een onzer verslaggevers) Tijdens een wandeling langs de Maas te Tegeien is de 69-jarige ar beider J. van de Bongerd op een tof dusver onverklaarbare wyze in bet water terechtgekomen, en verdronken. De politie vermoedt, dat de man is uitgegleden op de glibberige oever. Advertentie UW (Van een onzer verslaggevers) De bemanning van de NedOerland- se kustvaarder Bree Helle die de vo rige week bij Kaap Finislerre in een hevige storm in moeilijkheden kwam, heeft zich in de Spaanse haven Vigo weer aan boord van Het. schip be geven. De Bree Helie blijkt geen noemenswaardige schade te hebben opgelopen. De kustvaarder za! bin nenkort de reis naar Mohammedia bij Casablanca vervolgen. De tien opvarenden verlieten, zo als gemeld, het schip toen het ten gevolge van storm veel water maak ten en de deklading verspeeld had. De bemanning is later opgepikt door het Deense schip Biscaya en in Lis sabon aan iand gezet. De Bree Helle werd door een Spaanse treiler de haven van Vigo binnengesleept. Zodra de lichte herstelwerkzaam heden aan boord van de kustvaarder zijn verricht zai de Bree Helle vaar klaar worden gemaakt en zijn reis vervolgen. De Rotterdamse rederij P. A. van Es N.V, verwacht, dat een en ander enkele dagen in beslag zal nemen. Alvorens de reparaties kun nen worden uitgevoerd moet de la ding van ongeveer twintig ton stuk goed worden gelost en tot slot weer worden ingescheept. De Bree Heile is een goed jaar oud. Het schip is in Watershuizen in Gro ningen gebouwd. mmm Alléén zaterdag houden wij een voorverkoop van Franse damast uit de luxe serie. Niet zo maar Franse damast, die wel meer voor een lage prijs wordt aangeboden... neen, een extra mooie soepele damast.die normaal verkocht wordt voor ruim vier gulden. .:Dez_e; ^prachtige ^ainast, jri£ het complérv' kleurassórtimenc', koopt U morgen, slécht één dag. voör nog géén driegulden per meter, (Van onze sociaal-economische redactie) De omzet van Philips Is in 1962 boven de .f 5.5 miljard gekomen. Ver geleken met 1961 stegen de verkopen aan derden roet 12 percent van ƒ4936 mijjeon tot ƒ5535 miljoen. De resultatencijfers laten een veel geringere stijging zien. wat erop wijst, dat de grotere omzet |,ppaard is gegaan met een daling van de winst marges. Advertentie Iü. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de ééndaagse verkoop van deze rijke Franse damast, in de kleuren goud, fratse en blauw, per meter voor (Van een onzer verslaggevers.) Naar aanleiding van de. uitzetting van boeren In Hollandscbeveldt zijn bij het Landbouwschap aan tie Raamweg in Den Haag boze brieven en anonieme telefoontjes binnenge komen, waarbij eenmaal gedreigd werd mét een plastiek-bomaanslag. Voorzichtigheidshalve heeft het Landbouwschap nu besloten bezoe kers slechts door de hoofdingang binnen te laten. Het Landbouwschap is gevestigd in drie aaneengrenzende gebouwen en overdag kon men tot- voor kort van diverse ingangen gebruik maken. De meeste bezoekers kwamen uiteraard bij de hoofdingang binnen, waar zij zich, zoals gebruikelijk is. bij de por tier dienen te melden. Aan de Haagse recherche is ge vraagd een oogje in '1 zeil te houden, terwijl ook de PTT verzocht is at tent te zijn bij het doorsturen van post naar het Landbouwschap. Advertentie lil. -SSI 1: MISNT 104 - TEC 117435 - XOTFE.O.W mt> AHSIDUK447 - UL.4954* - SCKKOAM De bedrijfsresultaten, die !n 1961 werden berekend op 731 miljoen of 14,87pct> van "de"omzet, .stegen in 1962 mètvSvpct;"- toi>/T67 - miljoen of '53.9. pet. van- de omzet. De netto-.winst steeg van-7 326 mll- Joen <6.7 pet.-van de omzet) met 5 pet. tot 343 miljoen of 6.2 pet. van de omzet. Ter vergelijking vermelden wij nog. zet bedroegen en 862 miljoen of 18.1 pet. van de' omzet in 1960. De be drijfsresultaten zijn dus nog beneden het peil van 1960 gebleven. De ne'.to-winst was in 1959 bere kend op ƒ351 miljoen of 8,4 pet. van de omzet en op ƒ397 miljoen of 8,3 pet. van de omzet in 1960. De netto resultaten zijn dus.in het afgelopen jaar zelfs nog benéden die van 1959 gebleven, hoewel de omzet sinds dat jaar met, ruim 30 pet is gestegen van 4182 miljoen tot nu ruim 5,5 mil jard. Ondanks de slechts geringe stijging van de netto-winst heeft het bestuur van Philips niettemin besloten aan aandeelhouders voor te stellen het contante dividend op het in 1962 met ruim 20 pet. vergrote kapitaal te handhaven' op 16 pet., terwijl het eonfante dividend op het preferente kapitaal onverminderd 8 pet. blijft. Bovendien zal evenals over 1961 aan gewone aandeelhouders een be lastingvrij dividend van 5 pet. uit de agioreserve in gewone aandelen wor den uitgekeerd en van J pet, in ge- <-AAL (ANP) De heer P. L. M. Alberts, burgemeester van Rucphen en landelijk penningmeester van ie KVP ïs ernstig ziek opgenomen in het ziekenhuis te Roosendaal. Zondag avond is burgemeester Albei a getrof fen door een hartaanval. wone aandelen aan prererente aan deelhouders. Het winstvoórstel heeft mede )ot gevolg, dat het bedrag van dé in h«t bedrijf gehouden netto-winst daalt van 180 miljoen tot f 161 miljoen. Dat deze jeugdige chihuahua zo "bezorgd kijkt, komt waarschijnlijk omdat hij een Engelsman is. Want in Engeland hebben ze nog altijd 'moeilijkheden met de spoorwegen: er worden, lijnen opgeheven en er wordt personeel ontslagen. En de ze lijn Hiktnu niet direct ren dabel. Vandaar. (Vaneen onzer redacteuren) De Prof. Mr. B. M. Teldersstichting, het aan de VVD verwante studie centrum. heeft een studie gepubliceerd, waarin wordt voorgesteld, dat 1.de leden van ziekenfondsen en dergelijke instellingen de eerste kosten voor kleine risico's (dokters- en apothekerskosten) tot bfj voorbeeld een bedrag van ƒ150 per gezin per jaar zelf betalen; 2. de gehele oevolking verplicht verzekerd is tegen het risico van verple ging in een inrichting voor geesteszieken; 3. degenen met een inkomen van minder dan 8650 (dus ioontrekken- den en zeifstandig-n) verplicht verzekerd zijn voor een gedeeltelijke dek king van ziekterisico's. In. het zeer uitvoerige ra" ri.ri wordt onder meer vastgesteld, dat de ziekenfondsen in het verleden be langrijk werk hebben gedaan, om dat zij de vraag naar medische hulp hebben gestimuleerd. Dat is niet meer nodig nu ruim 70 pet. van de bevolking verplicht is verzekerd. Het is nu zaak ervoor te zorgen, dat er voldoende mensen en middelen zijn voor het verlenen van medische hulp op grote schaal. Het rapport constateert, dat het evenwicht tussen vraag en aanbod v»n medische diensten is verbroken. De vraag i» zó groot geworden, dat de kwaliteit van de behandeling in het gedrang komt. De gemiddelde behandeïingsduur van de patiënt is niet langer dan 5 a 6 minuten. Volgens onderzoe kingen duurt 30 pet. van de con tacten tussen geneesheer en pa tiënt niet langer dan 2 a 3 mi nuten. Bovendien worden door de grote vraag de kosten hoger. Vergroting van het aanbod, dus uitbreiding van het aantal medici, acht het rapport op korte termijn niet te verwezenlijken. Het wijst er op. dat in de medische beroepen krachtige tendenzen zijn om de toe treding te beperken. Van de zijde der beroepsorganisa ties bestaan weerstanden tegen een snelle uitbreiding van het aanbod en ook tegen verkorting van de stu dieduur. Hoewel er in het rapport staat: 'Een aanvaardbare methode is ei genlijk alleen de stimulering van "t aanbod,' zoekt het een oplossing voor de moeilijkheden in een be perking van de vraag. Daarom wordt bepleit, dat de verzekerden een deel van de kosten der kleine gevallen, bij voorbeeld de eerste 150 per jaar zelf betalen. Zij zuilen dan minder geneigd zün voor elke kleinigheid naar de huisarts te lopen. Het curatorium van de Telders- stichting, dat de verantwoordelijk heid voor het rapport op zich neemt, is voor een éigen risico in de eerste plaats uit overwegingen van morele aard. Het meent, dat de beschikking over geneeskundige hulp, waarvoor men geen persoonlijk of fer behoeft te brengen, het persoon lijke verantwoordelijkheidsgevoel ver zwakt. Een zichtbaar offer daaren tegen versterkt het gevoel van ei genwaarde en onafhankelijkheid, al dus het rapport. In de tweede plaats vindt het, dat het solidariteitsbeginsel zeer ver, te ver, is doorgevoerd. In de derde plaats is er het economische motief, dat een. ver mindering van de vraag de kos ten zal doen dalen of althans min der snel zal doen stijgen. In de gedachte van de Telders- stichting zai het mogelijk moeten zijn door een aanvullende ziektekos tenverzekering het eigen risico te dekken of een ziekenfondsverzeke ring af te sluiten, waarbij evenals nu volledige en rechtstreekse me dische verzorging is gegarandeerd Men verwacht echter niet dat daar van een druk gebruik zai worden gemaakt. Het rapport berekent de kosten besparing voor de ziekenfondsen glo baal op ƒ160 miljoen per jaar. Met dit bedrag zou een groot deel van' de verplcegkosten van geestesaie-— ken die ongeveer 200 miljoen bedragen kunnen worden opge- vangen. De premie moet'in beginsel eenma lig bfj wet worden vastgesteld.' Als..- de kosten stijgen, moeten cfe ver strekkingen tot het wettelijke mini mum worden ingekrompen. De formeie betrekkingen ta sen Nederland en Indonesië rijn in de jaren 1955—1960 etappege- wljze afgebroken. Hoge Commis sarissen werden ambassadeurs, ambassadeurs werden zaakgelas tigden, zaakgelastigden werien helemaal niets. Ja. minder dan niets werd het. want enige jaren onderhielden Nederland è'.t Indo nesië zelfs geen contact r.ieer met tussenkomst van derde 'anden.' Even geleidelijk worden de be trekkingen hersteld via onoffi ciële contacten, besprekingen in de Verenigde Naties en nu dus d« uitwisseling van zaakgelastigden. (Tot ambassadeurs zal het in de toekomst wellicht wél tot Hoge Commissarissen uiteraard niet meer komen.) Het is nu zaak even geleidelijk te werk te gaan bij het eigen lijke contact met Indonesië.De afgelopen periode kan. zelfs een zekere zuiverende werking hebben gehad, in zoverre dat zij wel een einde zal hebben gemaakt aan elke illusie dat Nederland nog zou kunnen rekenen op een zekere voorkeursbehandeling in Indo nesië. De Nederlands-Indonesische be trekkingen moete- van minder dan niets weer worden opge bouwd. Daarvan moet iedereen zich bewust zijn, die nu of straks ■weer met Indonesië te maken krijgt. De betiteling van de eerste functionarissen is een aanwijzing in welke richting het moet gaan. 'Zaakgelastigden' veronderstel! vooralsnog een zo zakelijk moge lijke aanpak en zakelijk dan t« verstaan als nuchter en zonder aanspraak op enige uitzonde ringspositie. Pen groot aantai Kamers van Koophandel heeft zich tot da Eerste Kamer gewend om uiting te geven aan zijn ongerustheid over de snel toenemende ontoe reikendheid van de capaciteit van het Nederlandse telefoonnet. Het getal, dat in het adres wordt ge noemd (eind van dit jaar 120.000 aanvragers op de wachtlijst voor telefoonaansluiting) lijkt overdre ven. maar het gesignaleerde ver schijnsel is zeker reëel. Het aantal telefoonaansluitin gen is in de laatste jaren sterk toegenomen. Van 857.000 eind 1957 tot (naar raming) 1.3 müjoen aan het eind van 1963. Desondanks wordt de wachtlijst langer. Ze tel de op 1 januari 1962 49.000 namen en op 1 januari vair vjit jaar 66.000. Afgezien hiervan komt overbelasting van het net regel matig voor. De oorzaken van de achterstand liggen voor een klein deel bij het tekort aan bouwcapaciteit voor nieuwe centrales; voor een veel groter deel bij tekort aan ge schoolde arbeidskrachten en ten- slotte ook in sterker mate bij de lange levertijden die voor de be nodigde installaties bestaan. Toch zijn deskundigen ervan overtuigd, dat het mogelijk zou zijn meer schot in de zaak te krij gen. Maar dan zou het rijk meer geld beschikbaar moeten stellen voor nieuwe investeringen ln de ze PTT-sector. Daar hebben de Kamers van Koophandel dan ook om gevraagd. Meer geld betekent niet, dat de verbetering op zeer korte termijn zou Intreden. Het zou zelfs gerui me tijd duren voor de gevolgen in de voorziening te merken zou den zijn. Maar dan zouden er ten minste, zoals dr Vermooten tij dens het jongste "PTT-debat ln de Tweede Kamer opmerkte, een wenkend perspectief zijn. Echter: met de constatering, dat meer geld nodig is, komt men op het langzamerhand bekende pro bleem. dat voor allerlei particu liere investeringen wel kapitaal voorhanden is, maar dat dat voor investeringen, die via de overheid tot stand moeten komen, veel moeilijker ligt. Feit is in leder gevaL dat hier de dienstverlening achterblijft bij die ln allerlei andere maatschap pelijke sectoren en dat overheids investeringen, ondanks het hoge peil. dat bereikt is, toch trager tot stand komen dan juist voor deze -~ ook voor het bedrijfsleven es sentiële centrale voorzieningen gewenst is. (Van een onzer verslaggevers) Het gerechtshof te Arnhem heeft gistermorgen de 24-jarige Kerkrade naar K. G. W. M. veroordeeld tot tien Jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest en terbeschik kingstelling van de regering. Hij werd beschuldigd van dood slag op het 16-jarige Venlose winkel meisje Joke Groenendaal. Twee weken geleden etste de pro cureur-generaal mr, Bijvoet in een besloten zitting die tot ongeveer 's avonds 7 uur duurde, levenslan ge gevangenisstraf. M„ die 5 me- i960 uit een psy chiatrische Ir: g was gevlucht, zou het meis mei in een bos bü Venlo heb',. gewurgd. Hen Bos sche Hof. dat deze geruchtmakend* zaak indertijd behandelde, veroor deelde M. conform het vonnis van de rechtbank te Roermond tot twin tig jaar gevangenisstraf met. aftrek van voorarrest. De Hoge Raad vernietigde later het arrest van het Bossche Hof, om dat men de voorbedachte raad niet, bewezen achtte.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1