Dr. W. Dreesfonds voor verkiezingsactie PvdA A aan alle Nederlanders die jarig zijn op 25 april 100 ste Accolade 2.95 Boer Tan Hof ten kan weer eten: Domeinen geeft een voorschot 4 Geen werkloze Nederlander want ze NIEUW in aan Advocaten overwegen kort geding Boetes voor Wehkamp NV Niet alleen stemment ook steunen Geen oesterteelt in Grevelingen Agatha Christie s nieuwste thriller „De spiegel barstte..." AEG PERFECT L Op de kop Om het geld Geesa enkele Néén Aardgas stimuleert gashaarden verkoop W erktijdh erkorting voor 450 personen bij Rigtershleek Inzenden vóór 28 maart Direc tie wisselin g De Arbeiderspers eraturen 'dMm KET VRIJE VOLK ZATERDAG 16 MAART 1963 PAGINA 3 au een onzer verslaggevers) Een lekke verbinding in de hoofdleiding als gevolg van het omhoogvriezen t an een rioolput is de oorzaak van het gasdrama, dat in Cnlemhorg twee mensen- evens heeft gekost. Het gas drong via de riolering door in de woning van de familie Smits. Dit heeft gisteren de directeur van het particuliere Culemborgse gasbedrijf, de heer I. J. e f' °'?I.ce" P®rscoM'erenfc'e verklaard. Dat de dokter tot drie maal toe het onwel worden van de familie Smits aan kolendampvergiftiging toeschreef, moet volgens de heer Mets worden gezocht in het feit, dat het gas nagenoeg reukloos was. 'De reukstof Odorant, die aan het. reukloze gas wordt toegevoegd, werd geabsorbeerd door vallen 60 n°le g, De heer Metz ontkende, dat het odoriseerapparaat zou zijn uitge- Doe slechts dit: Maak hieruit Uw keuze accolade-serie keuze uit 100 top-tbriliers per deel Gedicht Kas leeg ff 30.« AUTOMATISCHE PRECIS IE-REGELAAR 5 Vaatdoekje POEDER •ZAL.F-OUE'ZEEP Gasdrama Culemborg van de vorst De Partij van de Arbeid heeft een fonds gesticht, het Dr. W. Dreesfonds. Het doel van dit fonds is: een zo krachtig mogelijke ver kiezingsactie te voeren. Voor het bijeenbrengen van de middelen van het fonds rekent de Partij van de Arbeid, rekent ook dr." Drees, op u! De inzamelaars wenden zich.tó de eerste plaats tot de vrienden van de PvdA, Deze stemmen op (Van een onzer verslaggevers) Het postorderbedrijf Wehkamp N.V. is vrijdagmiddag door de Utrechtse kantonrechter tot twee boetes van elk 20 veroordeeld wegens overtre dingen van dè Ioterijwet. Het bedrijf heeft vorig jaar het denkspel Safe georganiseerd. Iedereen die een spaarkaart van Wehkamp bezat kon meedoen. Voor 0,20 mochten drie kolommen van het spel worden ingevuld. Het ging om onvoltooide zinnen. Sr bleef ruimte voor één woord. De samen steller gaf bij elke zin twee keuze woorden. Meende de inzender, dat ze beide goed waren, dan kon een 3 ■worden ingevuld. De officier van Justitie, mr. Van der Berg, was van oordeel d&t de deelnemers niet, zoals eigenlijk hoort, invloed konden uitoefenen op de door verdachte bindend als juist aange merkte oplossing. Hu zei dat de op lossing die door de samensteller werd gegeven ten die vooraf bij een nota ris was gedeponeerd) een willekeuri ge was. De kantonrechter vond daar bij nog, dat 'alle vragen even on zinnig waren' Het aantal kaarten dat binnen kwam, zou per week dertig- tot veer tigduizend hebben bedragen. Vaak waren er desondanks, zo deelde de officier mee, geen prijswinnaars, om dat niemand een foutloze inzending had. Omdat de officier twee puzzels ten laste had gelegd, eiste hij twee boetes van 60. De invloed van het Groningse aardgas is merkbaar op de Jaar beurs. Er worden meer gashaarden aangeboden dan in andere jaren en de fabrieken hebben hun prodnktie van gashaarden aanzienlijk uitge breid. Een fabrikant van gashaarden verwacht voor dit jaar al een omzet stijging van veertig tot' vijftig per cent. de kandidaten van de partij, zij hopen dat de partij versterkt uit de verkiezingsstrijd tevoorschijn zal komen en dat zij een krachtig stempel zal drukken op het rege ringsbeleid in de komende vier jaar. Zij zijn. om welke reden dan ook, echter geen lid. Dr, Drees zegt- zelf: 'Ik geloof, dat velen van hen -zich ook een geldelijk offer willen getroosten om een grootse actie mogelijk te maken. Voor de voorlichting moet de Partij van de Arbeid zorgen, maar het mag niet mogelijk zijn, dat de middelen, waarmee zij moet werken, te kort schieten." Door de leiding op zich te ne men van de inzameling voor het Dr. W. Dreesfonds, "levert dr. Drees. die zich sinds 1958 uit het openbare politieke leven heeft te ruggetrokken, zijn bijdrage aan de verkiezingsactie-1963. Om uw aandacht op de inzame ling te vestigen geven wij in de komende weken enkele weinig be kende afbeeldingen van de hoofd inzamelaar. Voor de bijschriften hebben wij vaak kunnen putten uit zijn boek 'Zestig jaar levens ervaring', waarin Drees zelf veel en vet-lal belangrijke voorvallen uit zijn leven heeft beschreven. De afbeeldingen en de bijschrif ten hebben soms niets en soms weinig verband met het Dr. W. Dreesfonds. Dat. is ook niet .altijd nodig. Het voornaamste is, dat u zult denken: 'Drees... Drees fonds. ah ja. daar moeten wij wat aan geven!" En als dank-bij-voorbaat- schen ken wij u een stukje belangwek kende politieke geschidenis van een merkwaardig en groot staats man. Natuurlijk zijn de leden van de Partij van de Ar beid niet van deel neming uitgesloten. Onthoudt maar vast: Dr. W.' Dreesfonds, giro 60.88.00. (Van onze parlementsredactie) Oesterteelt is onmogelijk in de Grevelingen. De regering zal afzien van haar voornemen oester- en mos- selproeven te nemen in het Veerse Gat. Op korte termijn zullen aan de kwekers voorschotten worden ver strekt op de te verwachten financiële uitkeringen aan hen, die hun be drijf moeten sluiten. De richtlijnen voor deze regeling zullen zo spoedig mogelijk bekend worden gemaakt. De ministers van Verkeer en Wa terstaat en van Landbouw en Visse rij hebben dit vrijdag aan de Tweede Kamer meegedeeld in een brief, wel ke tegelijk met eer. rapport van des kundigen is verzonden. Mr. E. Spanjaard en mr. G. S. Th. Hesseliuk, die de belangen behartigen van de familie van de twee slacht offers. bestrijden de opmerking van de heer Metz over het odoriseerappa raat. 'De burgemeester" van Culem borg heeft ons donderdagmorgen ver klaard, dat dit apparaat op de be wuste dagen defect was.' aldus mr. Hessetink. De beide advocaten wensen' thans door deskundigen zelf een onderzoek te laten instellen naar de oorzaak van het Culemborgse gasdrama. De burgemeester van Culemborg heeft zijn toeslemming tot dit onderzoek eerst geweigerd. Hij was van mening, dat het thans door deskundigen af gesloten onderzoek objectief genoeg was geweest voor alle partijen. Hij zou nu overwegen toch toestem ming te geven, aldus mr. Hesseliuk. 'Wij zullen echter een kort geding tegen hem aanspannen, wanneer hij bij zijn weigering blijft.' Tijdens de persconferentie in Cu lemborg verklaarde de heer Metz. dat er voor her, leggen van gasbuizen geen bindende voorschriften bestaan. Er wordt echter een mantelbuis om de gasleiding gelegd als deze een rio lering kruist, zodat de buis enige spe ling heeft. Dar, is twintig jaar gele den niet gebeurd. Toen heeft men, zonder dat wij het wisten, een put om de buis gemetseld. Door de vorst is deze put gaan werken. De buis kwam daardoor ongeveer twee centi meter omhoog. De rubberring in de mof 'verbindingsstuk) is hierna lek geraakt.' De persconferentie werd bijgewoond door de inspecteur van dé Culem borgse politie, de heer P. van Ries- sen en dobr de heer T. G. van Zijl van het Gasinstituut van de Vereni ging van exploitanten van gasbedrij ven. De twee Utrechtse advocaten heb ben geen inzage gehad van de rap porten over het gasdrama. 'Het is mogelijk, dat de gemeente Culemborg eenfout heeft gemaakt.' aldus mr. Hesselink. 'De gemeente kan dan aansprakelijk worden gesteld voor de dood van de heren Smits en De Vaal. Het is echter .niet uitgesloten, dat- de gemeente dat weer gaat verhalen op het gasbedrijf. In de concessie voorwaarden is een bepaling opgeno men. die de gemeente vrijwaart voor de eventuele gevolgen van de aan wezigheid van de gasbuizen.' (Van een onzer verslaggevers) De N'. V. Rigtersblcek v/h G. J.' van Heek en Zonen te Enschede ziet zich genoodzaakt voor een gedeel te van het personeel en haar pro- duktie-apparaat een shorttime-re- geling aan t« vragen. In een com muniqué van de directie wordt medegedeeld, dat het gaat tim 'ten hoogste 450 personen.' De werktijdverkorting zal alleen worden aangevraagd voor de ka toenafdelingen. De rayonafdelingen blijven volop' doordraaien. De ge huwde kostwinners ontvangen over de niet-gewerkte uren tachtig per cent van hun normale loon. De overigen zestig tot zeventig per cent. Als oorzaak geeft de directie op de moeilijke gsrenmarkt en de flauwe markt in de smalle en lichte ka toen doeksector, in het bijzonder de drukdoeksoortcn. Vanzelfsprekend zal bij het verlenen van de vergunning daar zo kort mogeljjk gebruik van worden ge maakt, aldus het communiqué. De uitwerking van het besluit zal In overleg met öe ondernemingsraad worden geregeld. Advertentie I.M. Jarigen cp 2S aprif... proficiat! Want U trèft het! Uw feestelijke dag fs namelijk ook voor do Leidse uitgeversmaatschappij A. W. Sijthoff een feestelijke dag. de dag waarop haar verschijnt En dank zij deze kroonspanner van de vermaarde Accoiade-serlo krijgt U een ACCOLADE NAAR KEUZE CADEAU! Zomaar... omdat U jarig bent., bewijzen wat een ontspanning er zit in een boek van één en al spanning. en om U te Schrijf op de achterzijde van een BRIEFKAART in drukletters 1) Uw achternaam 2) Uw volledige voorna(a)m(en) 3) Uw geboortedatum 4) Uw geboorteplaats 5) Uw huidig adres en vroonplaats 6) Eén titei uit het keuzelijstje 7) Uw handtekening.AdresseerUw briefkaart aan: A. W, SIJTHOFF"s Uitgeversmaatschappij, DOEZASTRAAT 1, LEIDEN. Agatha Christie: Tien kleine negertjes Martin Mons: Mijn zoon Gerrlt - John Bingham: Marton Nicholas Blake: Aan het eind van Het hoofdstuk Julian Symorss: De cirkel wordt steeds nauwer Rhelley Smith: De man die zijn eigen erfgenaam wos Henry Cecil: Bruiloft bij de balie. Verificatie en tijdig verzenden noodzaken ons deze efditingsdatum onwrikbaar aan te houden, later binnenkomende aanvragen worden terzijde gelegd. Lees de spannendste luxe-pockets die er zijn. U vindt ze in de Accolade-serie bij Uw boekhandelaar. Er zijn nog talrijke andere fameuze Christie's bij, alsook de nieuwste thrillers van Nicholas Blake. Henry Cecil, Martin Mons, Julian Symons, John Bingham en anderen - allemaal grootmeesters op het terrein van spanning en intrige. 3? fé (Van een on3er verslaggevers) De hongerstaking van boer Willem van Hotten uit Heerewaarden die een gevecht om schadevergoeding met Domeinen en Rijkswaterstaat kracht wilde bijzetten - heeft na vier dagen succes gehad. Hoofd inspecteur-titulair M. Knol van de dienst Domeinen uit Tiel kwam gis termiddag zijn woonkamer binnen met een voorschot op de schadever goeding die de heer Van Hotten heeft gevraagd. Bovendien werd hem toe gezegd dat enige deskundigen de in '62 geleden schade nader zullen vast stellen. De heer Van Hoften was In het voorjaar van 1961 de „strijd" be gonnen, Een uiterwaard, die hij van de dienst Domeinen had gepacht, werd toen ten gevolge van werkzaam heden door Rijkswaterstaat onbruik baar" voor het weiden van zijn koeien. Geld om hooi te kopen had hij niet, zodat hij ten slotte zelfs zeven koeien moest verkopen. Hij klopte aan bij de ruilverkave ling, bij de gemeente, by de wel vaartsstichting, maar geen van deze instanties wilde hem land verpach ten. Bij Domeinen vroeg hij vergeefs om schadevergoeding, want men ver wees hem naar Rijkswaterstaat en daar vond hy ook ai de deur geslo ten. Enige weken geleden stond het water de heer Van Hoften aan de lippen. Toch vond hij een originele manier om aan zijn klachten uitdruk king te geven. Hij zond een gedicht naar het ministerie van Verkeer en Water staat. waarin hij de gehele zaak uit de doeken deed. Hij zette de woorden kracht bij met een hon gerstaking, die hij in hot gedicht had aangekondigd. Na dat hij vier dagen had geleefd van. een beetje water en melk gingen Domeinen en Rijkswaterstaat door de knieën. Bijna had de afwerking nog langei geduurd, want gisteren bleek dat Domeinen slechts 700 in kas had, iang niet genoeg om het voorschot aai: de heer Van Hoften te betalen. Inderhaast heeft men toen een groot aantal „.klanten" van Domeinen tot betalen gemaand. Op 1 juli zal de heer H, van Kui lenburg, directeur van de X.V. De Arbeiderspers te Amsterdam, wegens het bereiken va de pensioengerech tigde leeftijd het bedrijf verlaten. Van die datum af komt De Arbei derspers onder leiding te staan van een directorium van vier directeuren. De heer C. .van der Waerden,. die thans naast de heer Van Kuilenburg de functie van directeur vervult, is benoemd tot president-directeur. De heer A'. Vermeer, die thans ad junct-directeur is, is benoemd tot üriecteur-vlce president. De heer H. H. Koch. hoofd van het advertentiebedrijf, wordt directeur exploitatie. De heer G. P. Spruyt, die op het ogenblik hoofd van de afdeling drukkerijen is, is benoemd tot tech nisch directeur. Voorts zal de heer A. H. B. v. d. Busse, directeur van. het rayon Rot terdam van De Arbeiderspers, lid van het directorium zijn. WASHINGTON, (AP) Van nu tot, half april zal de temperatuur in het grootste deel van Europa boven normaal zijn. zo blijkt uit de nieuwe weersvoorspelling voor 30 dagen die -■t Amerikaans weerkundig bureau •e maai per maand uitgeeft, het westelijk deel van de Britse inden, het westen van Frankrijk en het Iberisch schiereiland wordt zware neerslag verwacht. In de rest %'an Europa zal de neerslag normaal zijn, behalve in Zuid-Italië en in Scandinavië, waar weinig regen zai vallen. (Van een onzer verslaggevers) enige jaren, geleden, een emigratie- 'Ik zou er zelf willen wonen.' zei commissie heeft opgericht om iets te ons een enthousiaste mei M E ter loen voor de buitenkerkelijke Neder- Heege uit Amsterdam, pas met de Ia$ff heeft In Ausrt-ahë *m Ba-^ü t'?n een vijfmaan- vele buitenkerkelijken bezocht* bij' deujkse oriëntatiereis langs Neder- wie niet gelovige Nederlandse immi- landse immigranten in Australië: granten terecht kunnen. 'Het kerke- •Wat een land, wat een klimaat, wat bjke leven speelt in Australië echter een ruimte!' niet zo*n grote rol als ik dacht,' ver- klsfirds 26 hoofdbesTuur^a^rie^iilmonï'vm-' 'Elk Engels woord dat aanstaande auoestirur van. d6 Alggmenc Enn- emifirnintEii Iccmimi ïr ren «htiHnff er* h^t Huma^SEchirwaard- hee^ vooral de moeder Humanistisch Verbond, dat van een emigrantengezin in Australië het heel moeilijk. Haar kinderen gaan naar Australische scholen en spreken voortaan Engels, net als vader op zijn werk. Thuis gaan zii het automatisch ook spreken, maai dikwijls snapt, moeder er niets van, Dan kan zy een beetje van haar gezin vervreemden. Na een paar jaar in Australië kunnen Nederlandse kinderen zelfs niet meer woorden ais ginnegappen en banket bakker zeggen.' Mej. Ter Heege verwachtte bepaald niet dat het met het oog op de werk loosheid ln Australië en de ruime (Advertentie l.M.J werkgelegenheid bi Nederland nu granten in Australië worden gestuurd met de emigratie gedaan is." Altijd zullen er mensen zijn wie het in Ne derland benauwt met 6500 mensen op een vierkante mijl tegenover 3,53 in Australië (2,3 in Queensland, 12 in Nieuw Zuid-Wales en 33 in Victoria). Die ruimte zal altijd velen blijven lokken in Australië. zo'n brief.' aldus mej. Ter Heege, 'komt op een ogenblik dat in Austra lië de koffiepot omvalt, het jongste ktnd griep en pa een slechte bui heeft, dan kan moeder daarvan wekenlang ,van de kaart zijn: Heimwee.' Al Is'er heet wat werkloosheid, Ne derlandse werklozen had mej. Ter Heege er niet gezien. 'Nederlanders pakken veel eerder alles aan dan Australiërs. Wel hebben velen niet het werk gekregen dai ze hoopten toen ze gingen emigreren, maar een emigrant moet niet achterom zien, doch zich aanpassen in de Australi sche manier van leven. Velen mopperen over de slechte sociale voorzieningen in Australië. Ook de woningnood is er groot. Tal rijke immigranten, vooral grote ge zinnen. moeten soms jarenlang in opvangcentra leven voor zij een "huis kunnen krijgen. Dat zijn barakken met kamertjes voor de gezinnen en een gezamenlijke eetzaal. Mej. Tér Heege heeft wel even moeten wennen aan de commercie in radio en TV: Reclame midden in de dertoon van 'het zou fijn zijn als programma's, zelfs in de uieuwsbe- juUie ook in Nederland waren'. Zo richten. Als souvenir had zij een van: 'Oom Bert was 40 jaar getrouwd, vaatdoekje meegebracht, het visite- je zuster en je neef waren er ook. kaartje van de Australische VARA ja het was heei gezellig, we dachten Er stond op: Maak de zaak schoon u°?. jammer dat jultte er met de met de en dan volgde de naam kinderen niet bij konden zijn'. 'Als van de radio-omroep. J")e televisienota van de regering zal dinsdag door de Tweede Kamer in openbare behandeling worden genomen. De regering wil een. tweede televisiekanaal. Dit ka naal zal voor een deel van de tijd moeten worden geëxploiteerd door eer- commerciële televisiemaat schappij. Wij zijn daartegen. Wij zijn ook tegen reclame In do televisie. Waarom? Omdat reclame In da televisie zich gaat richten op de grote massa van de jonge kijkers. Dat leert het buitenland waar te levisiereclame bestaat. Op deze kijkers wordt dag in dag uit ingehamerd. Zij moeten over tuigd worden, dat schoonheids middelen. sigaretten, radio's en bromfietsen het belangrijkste in het leven zijn. Aan hen wordt bij gebracht dat zij vooral niet mogen achterblijven bij de buurkinderen. Dat zij geen volwaardige mensen zijn als zij niet ook dit merk siga retten. en dat soort draagbare ra dio hebben. Reclame in de televisie werkt anders dan reclame in de dagbla den. Zij richt zich op een andere manier tot andere groepen. Tot de jongeren vooral. Deze reclame trekt de verhou dingen scheef. Zij zet de waarden op de kop. Zij vertoont het vrije westen op zijn slechtst. Daarom zijn wij tegen reclame in de tele visie. Daarom zijn ln Amerika en En geland zoveel mensen die het wel menen met de cultuur, tegen re clame in de televisie. En die spre ken uit ervaring. ple commerciële televisie Is nog verwerpelijker dan televisie met reclame. Bij commerciële tele visie gaat het de organisatoren niet om de TV, maar om het geld. De TV heeft evenals de pers een publieke functie. Zonder vrije pers en vrije radio en TV kan de demo cratie niet bestaan. Die publieke functie kan alleen goed worden uitgeoefend als zij om zich zelfs wil wordt vervuld. Dat weten de meeste hoofdre dacteuren van Nederlandse kran ten heel goed. Dat weten de om roepverenigingen ook. Dat er niet temin hoofdredacteuren zijn die de commerciële televisie voor staan, is derhalve niet alleen, ver bazingwekkend, maar ook veront rustend. Tarwiile van zijn onafhankelijk heid moet een krant zich kunnen bedruipen. Maar wie terwille van het geldverdienen een krant gaat maken, heeft niet begrepen wat van hem verlangd wordt en moet worden. Men wordt ook geen pre dikant of arts om geld te verdie nen. Tiet tweede televisiekanaal kan ^4 er komen en moet er komen. Een keuzemogelijkheid is aantrek kelijk. Aangetoond is dat het daar voor niet nodig is een beroep te doen op het bedrijfsleven. Het be drijfsleven dat de reclame trou wens ook Iaat betaien door de consument. Wat dacht u? Sommigen zien in het tweede kanaal de mogelijkheid om tets van een nationale omroep te ver wezenlijken. Dat zou kunnen. Maar nooit kart een willekeurige groep lieden of grote bedrijven doorgaan voor een nationale om roep. Hoe zo'n groep zich ook noemt, Nederlands of Onafhanke lijk, doet niet ter zake. Die namen zijn camouflage. Zo'n groep is niets anders dan een willekeurige groep die niets en niemand ver tegenwoordigt behalve zich zelf. Overigens heeft voor ons sa menwerking ln de radio en tele visie wéi veel aantrekkelijks. Maar een .ïallonale eenheidsomroep heeft dezelfde charme als een na tionale eenheidskrant. Geen en kele. MEJ. M. E. TER HEEGE En dan opeens heftig: Tk wou, bij wijze van spreken dan, dat er cen suur werd ingesteld op de brieven die van Nederland uit naar immi- Vaak zfjn dat brieven met een on- "Ten slotte: is de reclame in de -*• TV onvermijdelijk? Neen. Het parlement of de vol gende regering behoeft slechts t« zeggen: wij doen het niet. Zoah Nederland ook van de reclame langs de grote wegen, die het landschapsschoon bederft, heeft gezegd: wij doen dat niet. Is het landschapsschoon ons meer waard dan de waarden die wij de jonge generatie willen voor houden? Dat lijkt ons onvoorstel baar. Zullen wij het geheel van waarden dat wij op school, in de jïodsdienstige en levensbeschouwe lijke opvoeding, ln het gezin onze jeugd voorzetten, afbreuk doen door reclame in de TV. die onver mijdelijk erop uit is de jonge men sen in te hameren, dat de brom fiets het belangrijkste in het leven is? Dat is de vraag waar ons parle ment voor staat. Een vraag die veel belangrijker is dan alle gepraat over econo mische belangen. Reclame-TV of reclame ln d» TV? Neen. fn Lithaucn zijn dinsdag twee personen ter dood veroordeeld, om dat zfj staatsgoederen hadden ver duisterd. Verscheidene 'andere kre gen langdurige gevangenisstraffen. Advertentie fJf. Aftijd gaaf huidje

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1