m ie Beraamden vrouw en Duitse vriend plan tot moord? een kostbaar goed' Geologen gaan bodem Noordzee Oud-minister J. C. van Oven overleden Laatste Nederlandse rechter teruggekeerd uit Nieuw-Guinea Kievitsei gevonden I il SSt^ mm «S Bod op Mavic Zo vlug als... een kievit! li '<k WmmmM HET VRIJE VOLK MAANDAG 18 MAART 1963 PAGINA 3 -> -* v f JM0KÊ'i K'4 'i sli E:u:^a 33S552S525 iimï*,:»: .-mm lllilpiil (Van een onzer verslaggevers) De 21-jarige Leidse bedrijfs- assistent J. C. de Wilde, die een klacht heeft ingediend tegen de hoofdagent Guyt en de agent Withoek van de Leidse politic wegens machtsmisbruik en het gebruik van onbehoor lijke taal, meent dat de politie hem „zoekt" en achtervolgt, nadat de zaak vrijdagochtend in de openbaarheid is ge bracht. Hij overweegt vandaag bij hogere instanties een klacht tegen de Leidse politie in te dienen wegens provocatie. Dierenbescherming tegen kraaienaetie A.H.: 12 percent 'Gevolgd' 'Past in verkeersactie' 'jNTog twee keer' nubeduidend goedkoper Nieuwe harpiveek FRODÜKT VAN PETER SCHOEN VERfCHEMIE (Van een onzer verslaggevers) De afdeling Geologische Dienst van de Geologische Stichting, gevestigd te Haarlem, zal dit jaar grondonderzoekingen verrich ten in de Noordzee, in nauwe samenwerking met de Koninklijke Marine. Het doel hiervan is, evenals alle onderzoekingen van de Dienst, tweeledig. Voorbeeld Burgemeester van Est overleden 1 SCHIPHOL (ANP) Na een verblijf van zestien jaren op Nie. v Guinea is zaterdagmorgen de laatste Nederlandse rechter, mr. J. J. de Zoete, uit Biak op Schiphol teruggekeerd. Hij was tot vorig jaar landrechter in Hollandia en fungeerde het laatste jaar ais raadsheer in het Hof van Justitie te Hollandia. Vorige week zat hij daar voor een civiele procedure voor het laatst achter de groene tafel. DENEKAMP (ANP) Zondag ochtend om 10 uur heeft Bak ker V. Meenhv.is uit Denekamp een kievitsei gevonden in de weiden van de buurtschap De Mekkelhorst bij Denekamp. Indexcijfer van levensonderhoud is gestegen *-*»«« Wt*.M*t| towwi*«^e-i6«| BMC3*«W2£% PKMfca&fclMfrJS ii*p£:«^»K&3£ .- Dit Is de tweede keer binnen en kele weken dat de Leidse politie ln opspraak is gekomen. Er loopt nog een. onderzoek van de rijksrecherche naar een vechtpartij op het politie bureau, waarbij de heer C. Berg zegt (Van een onzer verslaggevers) De veertigjarige Maria lVilhelmlna K.-S. ie Arcen (L.) zou hebben be kend betrokken te zyn geweest bij een plan om haar invalide echtgenoot om het leven te brengen. Het'lichaam van de man werd ge vonden in een put op het erf. De 43- jarige Duitser J. L. werd als eerste in deze zaak gearresteerd. De vrouw werd daags na de begrafenis van het slachtoffer, vorige week dinsdag, aan gehouden. De officier van Justitie, mr. W. Ti it er waal, deelde ons zaterdagavond mee dat de vrouw wel heeft "toege geven met de misdaad iets te maken te hebben gehad, maar dat nog niet duidelijk is bü wie van de twee ver drachten het plan in eerste instantie is gerezen. Het tweetal, dat 'vriend- schappelijke betrekkingen' met elkaar onderhield, zou het plan gezamenlijk hebben uitgewerkt. (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren heeft naar aanleiding van het besluit tot een vernietigingsactie van kraaiachttige vogels ln ons land, de minister van Landbouw en Visserij een brief ge schreven. In de brief zegt de vereniging niet overtuigd te zijn van de noodzaak tot een grootscheepse actie. De ver eniging dringt er bij de minister op aan maatregelen te treffen opdat het dóden van dieren door deskundige jagers en op een doeltreffende ma nier zal geschieden. De dieren be scherming keert zich tegen het pre miestelsel by de Jacht. (Van onze soc-econ. redactie) Albert Heyn is van plan over het boekjaar 1962 een dividend van twaalf percent uit te keren. Over 1961 werd ook twaalf percent- divi dend betaald. Het voorstel moet nog worden goedgekeurd door de aan deelhouders. AMSTERDAM (ANP) De Ne- derlandsche Credietbank N.V. heeft een bod gedaan op de aandelen van de maatscbappjU voor Investerings- crediet Mavlc N.V.. De credietbank wil 150 percent voor de aandelen van Mavic betalen. te zijn mishandeld door zeven agen ten. Gisteravond vertelde de heer De Wilde ons: „Toen Ik vrijdagmiddag naar mijn werk jn de fabriek van Clos en Leembruggen ging, wachtte bij myn huis een politieauto. Deze reed een tijd achter m(f aan zonder een verkeersfout te kunnen consta teren. Op een gegeven moment werd ik gepasseerd en aangehouden. Na een onderzoek van mijn papleren mocht ik weer doorrijden. Omstreeks vijf uur, na een bood schap te hebben gedaan ln de stad, zette ik mijn scooter voor de fa briek neer tussen twee vracht auto's, die veel verder in de straat uitstaken. Om half zeven Meet erop mijn scooter een bonnetje wegens verkeerd parkeren te zijn geplakt. De heer Van der Heyden, procu ratiehouder bjj Clos en Leembruggen, belde daarop inspecteur Nooyens op en waarschuwde hem voor dergelijke duidelijke provocaties. Inspecteur Nooyens deelde hem mee, dat de controles en de bekeu- rmg pasten in de actie die de Leidse politie op het ogenblik voert ter con trole op de naleving van de verkeers- voorschriften. De chef van de Leidse politie, commissaris J. Dreeuws, verklaarde ons daarentegen vanochtend dat de agent die de heer De Wilde een be keuring heeft gegeven omdat zijn scooter verkeerd stond, wist. dat deze eigendom van De Wilde was. Com missaris Dreeuws verklaarde, dat wanneer mocht blyken, 'dat de agent uit rancune gehandeld, heeft-, hij strenge disciplinaire maatregelen zal nemen. Op zichzelf vond hy het nu al bijzonder ontactisch dat de bekeuring was uitgedeeld. Advertentie I.M Al hebben wij een treiterend lange winter gehad, eens gaat het gebeuren en dan zitten wij midden in de lente. En dan moeten ze klaar hangen, de voorjaarspakjes, japonnen of rokken. Morgen, begint de verkoop van een grote fabrieks-partij hoogst modieuse dubbelbrede stoffen voor minder dan de halve prijs. Fan»*1" Dinsdagmorgen begint de ver koop van deze dubbelbrede voorjaarsstoffen, in zwart/wit en vele kleuren, 130 en 140 cm breed,- per meter voor De heer De Wilde heeft van de situatie foto's laten maken als be wijsmateriaal. Onderweg naar huis is de heer De Wilde vrijdagavond nog twee maai aangehouden door agen ten die heni gemakkelijk kunnen herkennen aan het tamelijk exclu sieve merk scooter waarop hij rijdt. Vrijdagavond om kwart over elf was een agent de scooter van de heer De Wilde, die voor de leur stond, nauwkeurig aan het bekijken. Toen hij de huisdeur openae. sprang de agent op zijn fiets en reed weg, al dus de heer De Wilde. Ook zaterdagmiddag, zegt de heer De Wilde, opgewacht te zijn door een politieauto: die enige tijd achter hem aan reed. Gisteren is hij de hele dag thuis gebleven. Toen wy gisteravond het huis van de familie De Wilde verhe ten, passeerde ons ln de donkere, ver laten Johan de Wlttstraat een po litieauto. Twee Amerikaanse zeelui heb ben een boete van 66 pond Sterling gekregen omdat zij ln het havenstad- Je.Galle op Ceylon twee meisjes ach terna hadden gezeten. Het Nederlandse motorschip Westerdam is maandag als eerste passagiersschip afgemeerd aan het nieuwe havencomplex van de HolIand,-Amerika Ljjn in Manhattan. De Westerdam kwam met 135 passagiers aan boord uit Rot terdam. Kapitein C. J. van Eist zei, dat de aankomst van rijn schip een vertraging van acht uur onder vonden had als gevolg van slecht weer in het Engelse Kanaal. (Van onze kunstredactie) De vermaarde harpisten Fbia Berghout, Marcel Grandjany en Ma ria Korchinska zuilen van 11 tot 20 juli in het Woodbrookershuis te Bentveld een harpweek leiden voor jonge harpisten en harpstudenten. De studieweek staat onder auspi ciën van het Internationaal toon kunstenaarscentrum Eduard van Belnum en wordt zoals gebruikelijk afgesloten met êen of meer openbare concerten. Advertentie LM. (Van een onzer verslaggevers). Nog zijn er in ons land stilte-gebieden. Vooral de laatste tijd wordt vaak betoogd dat zulke terreinen zo spoedig mogelijk voor massa recreatie ontsloten moeten worden. Het is echter onze overtuiging dat deze gebieden niet alleen in deze tijd een kostbaar goed zijn maar nog vee!" meer. in de toekomst. In de woeling van een nog gejaagder maatschappij zullen volgende generaties ongereptheid, stilte en rust voor hun leven even hard nodig hebben als brood. In deze geest sprak mr. H, P. Gorter, directeur van de vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten tydens de zaterdag in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden jaarverga dering, Het is onjuist te menen dat een stiltegebied geen sociale functie heeft. De mensen die nu wel als lawaaizoekers worden betiteld zullen morgen de stilte weten te waarderen. Het aantal leden van Natuurmo numenten is sinds maart 1962 zon der dat er veel propaganda werd ge maakt aanzienlijk gestegen van 31000 tot 43000. Mr. Gorter zag hierin een bewys dat een steeds groter publiek het op prijs stelt dat Natuurmonu menten op de bres staat voor het behoud van de natuur.' De duinen vail Voorne en de slik ken van het Brielse gat worden be dreigd door haven en industrieplan nen op de Maasvlakte. Men verwyt ons de realiteit van de economische expansie van de stad Rotterdam on voldoende te zien. wy hebben echter constructieve tegenvoorstellen gedaan. Het zü'n plannen die de industriële ontwikkeling mogeiyk maken en daar enboven de recreatie van de Rotter damse bevolking dienen. De Rotterdammers hebben nog andere belangen dan handelsbelan gen. Een groot aantal Rotterdamse organisaties op liet gebied van re creatie en natuurstudie heeft dat ingezien en onze actie gesteund. Ook op andere fronten wordt het natuur gebied bedreigd. Ruilverkavelingen waarby onvol doende geld beschikbaar is voor land schappelijke verzorging tasten het landschap aan. Er zyn plannen voor kanalisatie van de beken in de Gel derse Achterhoek. Het bezit van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten is in het afgelopen jaar door aankopen weer uitgebreid. Jaren achtereen is er in het plas- sengebied van de kop van Overijssel zoveel oeverland en water gekocht dat daar nu een natuurmonument is ontstaan van meer dan 2000 ha. Het Is na het nationale park de Veluwe- zoorn ten oosten van Arnhem het grootste bezit van de vereniging. Nieuwe bezittingen dank zü legaten zyn de buitenplaats Koningshof by Overveen en het G. H. Cronebosch by Hilversum. Het reservaat in het Zaanse plassengebied het Wormer en Jisperveld is met 53.5 ha vergroot tot 65. Op Texel werd in de polder Waal en Burg een stuk cultuurland van 7.5 ha geruild tegen 31 ha kreken met oeverland Westerkolk en Molen- kil. Een studente uit Bristol, de 17- jarige Heather Muirhead, is zondag avond in een grot by Wells in So merset, die zij met twee vrienden doorzocht,omgekomen doordat het water van een onderaardse rivier plotseling ging stijgen. Haar 18- jarige vriend Obih Gay moest met een zenuwschok naar het ziekenhuis worden overgebracht. Enerzijds is het zuiver wetenschap pelijk. Men hoopt nieuwe gegevens ie verzamelen over de kustvorming, over de samenstelling van de zee bodem, over de snelheid waarmee he) zand zich verplaatst. De onderzoekingen hebben echter ook een 'zakelijk' doel De resultaten worden onder meer meegedeeld aan Rijkswaterstaat, die hieruit wellicht waardevolle aanwijzingen kan putten bij beantwoording van de vraag of bepaalde kunstmatige veranderingen aan de kust (Deltawerken. Europoort) van invloed zullen zijn op de zee- stromingen. 'Geologisch onderzoek kan niet bij de grens ophouden.' zo zei ons dé leider van het onderzoek, drs, L. A. AE. van Eerde, een der dertien stafleden van de Geologische Dienst. 'Dit geldt ook voor de westgrens van ons land. De aardkost van het iage deel van Nederland kan men alleen doorgronden als men ook iets van de Noordzee weet.' Eerst in deze eeuw heeft de tech niek een in letterlijke zin diepgaand onderzoek van de zeebodem mogelijk gemaakt. De Geologische Dienst be schikt niet over de hiertoe nodige apparatuur, noch over het technisch -potentieel om deze ie vervaardigen. De onderzoekers zijn dan ook uiterst dankbaar voor de medewerking welke zij in dit opzicht ondervinden van het Shell-laboratorium te Rijswijk. De medewerking van de marine be staat hierin, dat de geologen gast zullen zyn op Hr. Ms. Luymes. het schip van de Hydrografische Dierst. Drs. Van Eerde hoopt, dat zijn werk op zee het inzicht in de posi tieve niveauverandering van dë zee spiegel zal verruimen. De zeespiegel rijst, het Nederlandse kustland daalt. Op grond van geologisch onderzoek is de kennis van het niveauverschil de laatste tijd wel veel verder geko men, maar omtrent het absolute rij zen van de zeespiegel tast men nog grotendeels In het duister, omdat men bij metingen niet kan uitgaan van een 'nulpunt': niet één land aan de Noordzee Is, wat de hoogte van zijn kust betreft, stabiel. Jn deze rubriek vermeldt Het Vrijs Volk zonder commentaar tref- Jende uitspraken ran. anderen, uiter aard voor rekening van hen die wor den geciteerd. Als eerste deel van een reeks 'Om de kwaliteit van het beslaan' ver scheen onder de titel 'De besteding van de groei van het nationale in- kemen' een samenvatting van de essentialia van een socialistisch pro gramma op lange termijn. De wijze waarop de studie S* op gezet, zou ais voorbeeld kunnen dienen voor alle politieke groeperin gen, die in hun sociaal-economische programmering wat verder -willen vooruitkijken dan naar de naaste toekomst. Aan dc hand van een globale ver kenning van de in de periode tot 1970 mogelijk geachte toeneming van het nationale inkomen wordt een prio riteitenschema opgezetmet betrek king tot de wijze, waarop die toe neming zou kunnen worden besteed. Een dusdanige opzet ook van de wetenschappelijke bureaus van of gelieerd aan andere politieke partij en zou een vergelijking tussen pri oriteitenschema's mogelijk maken. En daarmee zou de openbare discus sie doorzichtiger kunnen worden dan z(j thans is. Juichen wij de gekozen, methode toe, de aard van de gestelde pri oriteiten geeft ons aanleiding tot ernstige bedenkingen. De Onderneming, orgaan van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond. 2 maart 1963. (Van onze weerkundige medewerker) DE KIEVITEN is de strenge winter niet in de poten gaan zitten. Twee dagen eerder dan van deskundige zijde voorspeld werd en drie tot vier dagen eerder dan normaal is er in ons land een ei in het gras DENEKAMP had gisteren. 1" maart de primeur. Daar vond 's mor gens om 10 uur bakker C. Meen- huis een kievitsei in de weiden van de buurtschap De Mekkelhorst. Het ei is vandaag de Koningin aange boden, DE 9-JARIGE Jelle Koonstra uit Rinsumageest, gemeente Dantuma- deel. heeft daar vanmorgen het. eerste kievitsei van Friesland ge vonden. Hij heeft het vanmorgen aangeboden aan de commissaris der Koningin in deze provincie. HET eerste kievitsei in Gelderland is zondag te Ruurio gevonaen en aan geboden aan de commissaris der Koningin, mr. H. W. Bloemers. Dc vinder is de heer H. Reurink. DE V1NDDATUM van het eerste cl was ook vroeger dan vorig jaar 24 maart bij Deventer Re cord vxoeg in deze eeuw was het op 4 maart in 1961 in Vassen, re cord laat op 29 maart 1911. EEN DEPRESSIE by Ierland en Schotland veroorzaakt vandaag regen, later zyn er weer opklarin gen te verwachten. EEN STABIEL hogedrufcgebied bo ven Finland en West-Rusland prolongeert daar de vorsttoestand. Door de invloed van het koude zee water bleef het gisteren in het noorden en westen maar 6 graden Celsius, tegen 14 graden in Noord- Brabant, waar de zou scheen. HET AMERIKAANSE weerbureau in Washington is met behulp van elektronische rekenmachines tot de conclusie gekomen, dat het zachte weer in West-Europa tot half april zal voortduren, vooral ten westen van de iyn Oslo—Berlyn. (Van een onzer verslaggevers) In zyn woning te Est is vrijdag avond de burgemeester en gemeente secretaris van Est en Opynen (Be tuwe), de heer A. Timmer na een langdurige ziekte overleden. Hy werd veertig jaar. Voordat hij op 5 juli 1962 in beide functies werd benoemd was hy al enkele jaren secretaris van deze ge meente. Kort na zyn installatie op 11 juli vorig jaar moest hij door een keelaandoening zyn werk neerleggen. In september werd hy in het zieken huis in Tiel opgenomen. Alle behan delingen mochten echter niet baten. Na een enorme aardverschuiving in een dorp in de Japanse prefectuur Niigata werden, nadat reeds vier iy- ken zijn geborgen, nog zes mensen vermist. Acht personen werden ge wond: LEIDEN (ANP). Prof. jmr. J. C. van Oven, ioud-mlnister van Justi tie in het kabinet-Drees :en oud-hoogleraar in ;het Romeinse recht aan de Leidse universiteit, is 'zaterdagochtend in de .ouderdom van 31 jaar te Leiden overleden. Hij was al geruime tyd ziek. Prof. Van Oven, die een van Nederlands bekendste juristen is geweest, verwierf zich niet alleen in de werk kamer als theoreticus, maar ook daarbuiten grote vermaardheid. Meer dan een halve eeuw heeft prof. Van Oven het recht in de breedste zin gediend als journalist, als hoog leraar inGroningen, daarna in dezelfde functie te Leiden, ais minister van Justitie, als oprichter en medewer ker-hoofdredacteur van het Nederlandse Juris tenblad en als beoefe naar van de wetenschap in algemene zin t;a het neerleggen van rijn openbare func'le. Fi f. Van Oven tftvaaröae op 11 ma.ïi 1925 het hoogleraarschap in Lei den met een oratie over de betekenis van het Romeinse recht voor de studie., van het' heden daagse privaatrecht'. Hij bekleedde deze functie tot zyn emeritaat in 1952, Enige jaren later in 1956 werd hij geroe pen tot het ministers- ambt. Als opvolger van de plotseling overleden, mr. Donker bekleedde hy het ambt van minis ter van Justitie van fe bruari tot oktober 1956. yj'i 'V Op Schiphol deelde hij mee. dat het Hof thans geheel ait Indonesische juristen bestaat. Voor de rechtspraak maakt hel weinig uit, zei mr. De Zoete, wan! die is geheel op Nederlandse iecst ge schoeid is. In Indonesië valt 't accent wat meer op economische delicten, die daar zwaar worden bestraft. De procedure is echter dezelfde als de onze. Volgens mr. De Zoete zijn de Pa poea's nog onverminderd pro-Neder lands. 'Zij rekenen erop. dat wij in 1969 na het referendum terug zullen komen.' zei hij.''Leidende en andere Papoea's hebben er bij mij op aan gedrongen in Nederland de gedachte warm te houden, dat zij niet van zins zijn het zelfbeschikkingsrecht, dat hun door de Verenigde Naties voor 1969 plechtig is toegezegd, los te laten. Ik vertel dit slechts als flit en laat daarbij in het midden of die op lossing de beste voor hen zal zjjn.' Het laatste nieuws, dat mr. De Zoete uit Hollandia meebracht, had hij uit de mond van de Nederlandse ver tegenwoordiger bij het Untea-bestuur, de heer Goedhart: De KLM zal in Mei niet meer op Biak vliegen. De laatste vlucht van Biak naar Nederland is vastgesteld op woens dag 24 april a.s. Verwacht wordt, dat met de laatste DC-8 uit Biak tevens het laatste 100-tal Nederlanders van Nieuw-Guinea naar Nederland teruc zal komen. In de Scala Bodega te Den Haag .s iondagmiddag Siem Nieuwenhuijzen gehuldigd in verband met zijn tach tigste verjaardag. Onder de aanwezi gen waren Henriëtte Davids, Beppie w,c 1csic/« ivieuwennuuze mevrouw Busiau en haar zoon. jr., (Van onze soc.-econ. redactie) Het indexcijfer van het levensonder houd van de eerste maand van dit l;(aL vergeleken met dat van decem ber 1962, blijkt met één punt te rijn geslegen van 106 tot 107. Dit is de eerste maai dat het Cen traal Bureau ran de Statistiek als ba sis van de vergelijkingen in het uit- ™ne£pa\r0oa gebruikte 1959/1960 100. Tol dusverre gold 1951 100 De belangrijkste wijziging deed zich in januari voor in de sector voeding- oteeg -et indexcijfer van 104 tot 108. Prijsstijgingen voor aardappelen groenteu. fruit, brood en eieren waren hiervan de voornaamste oorzaak Ook voor de vaste brandstoffen werd een prijsstijging geregistreerd.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1