Baarnse moordzaak is een zaak van psychiaters Maandag begint berechting na anderhalf jaar voorbereiding Zestig jaar levenservaring Dr. W. P. BERGHUIS: Y erwantschap van en socialisten Geen reclame Helpen Perspectief Verzuiling? Kapper-weerprofeet in dienst van weerbureau STEUNT HET Dr. W. DREESFONDS Verkiezingsactie-'63 Giro 50.88.00 s&s Weer treinen tussen Gouda-W addinxveen Laurens van Kuik overleden Kerkelijke beroepen HET VRIJE VOLK ZATERDAG 23 MAART 1963 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Drie si«Tig?e jongens overweldigen een klein vriendje, dat rij eerst in een donker torenkamertje van een grote villa bijna zes weken lang! hebben opgesloten. De wurging met een plasticdraadje om de hals lukt niet. Een van de jongens werpt hem op de grond, steekt hem en slaat hem de schedel in met een hakmes. Het lijk van de vermoorde jongen gooien zij in een nauwe put. Daar wordt 't ruim een jaar later als geraamte gevonden. Dit zijn summiere, destijds door de politie vrijgegeven feiten van een verbijsterend, huiveringwekkend drama, dat in de Ne derlandse samenleving in deze vorm gelukkig volstrekt uniek is en maandag onder het koele woord 'Baarnse moordzaak' in al zijn gruwelijke details voor de Utreehtse rechtbank zal wor den ontrold. Drie advocaten y.. Veertien kamer» Demonstratie 'Maar zodra mijn vrouw en ik ons in 1910 in Den Haag hadden gevestigd, werd ik gekozen in het afdelingsbestuur. Sedertdien ben ik nooit meer buiten organisatorische of ver tegenwoordigende functies geweest.' Onrecht vaar dig Sprekend over de deining die de laatste jaren binnen de AR-partij is veroorzaakt, releveerde dr. Berg- huis de gang van zaken op het ge itel hoewel hij wist dat zoiets op datji bied van de woningbouw, de oplos- ogenbük volmaakt overbodig was. een j sing van het Nieuw-Guinea-vraag- ieger van rechercheurs in de koude.' I stuk en de behandeling van de natte bossen doorzoeken naar de,mammoetwet vluchteling..., sprak in Huize Can- 1 ton met de verdachte en bracht hem hoogst persoonlijk, met zijn eigen De beeldbuis begon te vibreren Ik kom u het ding retourneren, zei de klant. Maar de baas van de zaak sprak: Helaas, bij TV mag n niet reclameren. Drie jongens, die er tot dusver niet welke geestelijke vervormingen kan te waren gestaagd aich te honden aan nen, bij welke omstandigheden, itn- de algemene maatschappelijke nor- Pulsen voortkomen en kortsluitingen i.ji,. ,i ontstaan waarmee wij allen hier xo men (zi hadden al eens diefstalletjes gruwe]1jk worden geconfronteerd? gepleegdmaar zich zo op het oog Belangrijk is voorts de vraag: boe .toeh niet volstrekt abnormaal had- sUan de drie jongens, wier zaken den gedragen, ruimen een weerloos volgende week afzonderlijk worden ventje 'zo maar even* uit de weg, behandeld, na anderhalf jaar deten- tie en diepgaande gesprekken met De drie. de inmiddels 19-jarige Bou- hun psychiaters ten opzichte van hun dewijn H„ zijn nu 18-jarige broer daad, ten opzichte van ziedt aeM en Ewout, zoons van een welgestelde dl- ten opzichte van elkaar? recteur van een verzekeringsmaat- as Spoedig nadat de drie Daar're jongens waren gearresteerd, zwermden rechercheurs uit naar de tuin van de familie H. in de Javalaan te Baam om bij de put, waar het lijk van Theo Mastwijk was gevonden, de moord te re construeren.. De verdachten Bou denrijn H. en Henny W. werden erbij gehaald en zwaar bewaakt. schappij, en hun vriend Henny W. 19», zoon van een eenvoudige dorps timmerman. hebben er een verklaring voor. 'We waren bang dat hij ons zou aanbrengen voor eèn kleine dief stal.'' Een verklaring die uiteraard géén verklaring is. De meest aanvaardbare, zo men wil: enige verklaring moet komen van vier psychiaters. Eerst was jhr. dr. J. J. M. van der Does de Willebois alleen ingeschakeld, hater achtte de justitie een groter team noodzakelijk. Nieuwe onderzoekingen en waarne- En ook: Hoe staan 4e verdedigers ten opzichie van elkaar? Zal mr, H. C. Diets, de familie-advocaat', kan nen aantonen dat de gebroeders fl. minder schuldig xijn dan, zoals hij destijds zelf meende te mogen «eg gen, 'de ongelofelijk gevaarlijke mis dadiger' Henny W„ die hij kort na de arrestaties al bestempelde als de voornaamste dader? De publieke opinie, toch al geprik keld door een aantal gebeurtenissen die hier en daar het woord 'klasse- speurd, maar de politie had ten slot-, te genoegen genomen met de mede-; deling van timmermanszoon Henny W„ dat hij samen met Theo tot de' Belgische grens was gelift. Henny W. was teruggekomen, Theo Mastwijk, zo werd geloofd, zou óf in het Vreemdelingenlegioen óf ergens op een coaster zijn. VJ Een foto van een jongen met een donkere kuif, een bril en een geruit timmermanszoon op zich te nemen. rh d _'da, was bet eniee wat MV T V 1-.111-r.T. overnema cat. was net enige wat Mr. J. K. Mathuisen staat Boudewijn H. terzijde en mr. Dietz verdedigt de Jongste verdachte. Ewout H. De misdaad waarvan zij worder* verdacht, is kort na hun arrestatie, minutieus gereconstrueerd. Aan dezs reconstructie werd door de timmer manszoon, in tegenstelling tot Boude wijn H.. alle-medewerking verleend. Op de laatste vrijdag in oktober 1961 vond een man, bezig met graaf werkzaamheden in de tuin van de familie H., achter Huize Canton, de kapitale villa in de Javalaan te mlngeni werden verricht door.prof. «fcfe justitie* deden vallen, maakte front Baarn, een gei-aamte in een put. De H. C. Rtimke, prof dr. J. Kioek en dr. L, N. J. Kamp. Hun nauwkeurige arbeid maakt deze rechtszaak tot een van de langst voorbereide affaires anderhalf jaar is verlopen tussen arrestatie en behandeling) van ons land. Van hén moet een antwoord (een identificatie was moeilijk. Aanvan kelijk werd rekening gehouden met een aanslag uit de bezettingstijd. Hadden illegalen iemand vermoord en op deze p'aats weggestopt?? De veronderstelling ieek te zullen worden geaccepteerd, maar toen kwamen twee Baarnse rechercheurs eeosiUihthd antwoord is overigens 'niet aan te geven dat de daders uit twee met een ontdekking: de 15- jarige noodzakelijk) worden verwacht op de geheel verschillende milieus afkomstig Theo Mastwijk uit Soest was at rtum vragen: welke motieven, welke drijf- zijn. een jaar van huis en nog altijd veren, welke impulsen hébben déze" Mr. Franco)*" Pauwels verklaarde spoorloos. Jongens tot hun daad gebracht en uit zich bereid de verdediging van de Er was wel een» naar hem ge togen de ongebruikelijke houding van de advocaat. Er omstond een spontane actie om het timmermansgezin W. aan geld te helpen voor een verdediging, die de familie H. ongetwijfeld in geen enkel opzicht financieel hoofdbrekens zou kosten. Dit om nog even duidelijk i de rechercheurs hadden. En dat was genoeg. Want, het overhemd op de toto toonde gelijkenis mei de resten textiel die bij het geraamte in de put hadden gelegen. Theo Mastwijk werd geïdentifi ceerd. Drie jongens, van wie de po litie wist dat zij wel eens met Theo omgingen, werden gearresteerd. De politie liet weten dat zij (gedeeltelijk politie liet weten dat zij (gedeeltelij ke) bekentenissen hadden afgelegd. Ze hadden, samen met Theo. zeiden ze, kleine diefstallen gepleegd, waren bang dat hij zijn mond voorbij zou praten en besloten hem op te slui ten in een donkere torenkamer van Hufee Canton. Daar moeten zij hun vijftienjarig vriendje bijna zes weken hebben vastgehouden, zonder dat iemand van de familie of het huispersoneel het ooit heeft gemerkt. Verklaring: de villa van de familie H: heeft ruim veertig kamers. Na die zes weken werd het te las tig hem nog langer op te sluiten. De vakanties naderden. De jongen» H.- gingen straks het land uit. Daarom was het gemakke'ijker Theo maar geljjk uit de weg te ruimen en zo gebeurde het ook. Kort na de arrestaties zorgde Bou dewijn H„ eerstejaars student aan de zevende faculteit in Amsterdam en op zijn kamer in de hoofdstad aan gehouden (bi) was nog kaal van de ontgroening) voor sensatie Hij ontvluchtte tijdens xijn verhoor uit de wachtkamer van het politie bureau in Baarn, via de voordeur, die niet op- slot bleek te zijn Pijniijk voor de politie? Wel, de Baarnse korpschef, hoofdinspecteur Backer, nam manmoedig de verant woordelijkheid op zich, al bleek dat achteraf geenszins nodig. Want.de officier van Justitie te Utrecht, mr. W. H. Overbeek zelf. die de verdachte De politieke ontwikkeling van het Nederlandse liberalisme, zo liet dr. Berghuis op deze verklaring volgen, heeft ons wat kopschuw gemaakt. Over de innerlijke structuur van de VVD zijn wij althans op dit ogen blik niet gerust. Dat bij voorbeeld persoonlijk had willen verhoren, liet j jonden°voo?'"dé Tweede Kamer beschikbaar stelt, is danig dat ernst en omvang van de woningnood enkele jaren geleden niet voldoende z\jn beseft. (Van onze parlemeatsredacteur) De voorzitter van de Anti-Revolutionaire Partij, dr. W. P. Berghuis, lid van de Eerste Kamer, handhaaft zijn stelling dat in Nederland goed kan worden geregeerd zonder de socialisten. Toch heeft hy zich vandaag op de te Utrecht gehouden deputalendag van zijn party, waar de afgevaar digden der AR-kiesverenigingen beslissen over kandidatenlijst en verkie zingsprogram, opvallend vriendelijk uitgelaten over de Party van de Arbeid. Het mag wel eens gezegd worden, aldus dr. Berghuis, dat wij. anti-revo lutionairen, met de socialisten, vooral de socialisten van huis uit, een sterkerer democratische verwantschap hebben dan met de andere partijen, ik zou haast willen zeggen: dan met alle andere partijen. Er bestaat, ging hy voort, in Aft en PvdA-kring eenzelfde algemeen- politieke geaardheid die niet van vandaag of gisteren dateert. Wel licht vloeit deze voort uit een onge veer gelijkgerichte democratische strydpositie in het verleden, uit een sterk organisatiebesef en vooral uit het feit dat beide partijen iets van het oude idealisme hebben overge houden. Dr. Berghuis noemde het een gelukkige omstandigheid dat de Partij van de Arbeid heeft afge leerd zich in de oppositie te ge dragen „als een beledigde -min naar". De tegenstellingen waren, zei hij. na 1958 niet ineens zo groot •geworden „dat met een vrijwel mateloze, onredelijke en soms een de hoogheid van het .democrati sche regeeerambt niet ontziende kritiek het kabinet-De Quay moest worden te lijf gegaan." Bij de aardbeving in Perzië heeft Nederland hulp geboden. Bij de ramp in Chili eveneens. Het zijn maar twee voorbeelden uit een reeks van hulpverleningen. En hoeveel hulp ontving Neder land niet in 1953? Nu is er een noodtoestand op Bah In de Republiek Indonesië. Wat let ons nog ook daar hulp aan te bieden? De gouverneur van het eiland heeft verklaard: wij moeten 75.000 daklozen voeden en hebben van een ieder hulp nodig. Tn de gedachtengang die leden J van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer hebben neergelegd in de motie-Kleywegt, wordt geschetst hoe het tweede televisienet zou kunnen functio neren. De motie schetst de opzet van een open bestel. In dat bestel zou plaats zijn voor maatschappe lijke en culturele organisaties naast de omroepverenigingen. De samenwerking zou versterkt wor den en de coördinatie van de uit zendingen op het eerste en tweede net zal worden verzekerd. "Natuurlijk moet deze ruwe schets worden uitgewerkt. Het laat zich aanzien dat ook anderen daaraan zullen willen meewerken. Omdat deze gedachtengang pers pectief biedt om met behoud van het waardevolle In ons omroep bestel de openheid te vergroten. Helaas heeft staatssecretaris Scholten voor deze gedachten gang geen belangstelling getoond. Maar dat is niet erg belangrijk mepr. T_Tet heeft aan kreten over zuilen in onze omroep laatste dagen weer niet ontbro ken. Wij schrijven kreten. Want het schampere gepraat over ver zuiling bij de omroep getuigt zel den van enig inzicht. Het staat vast, dat de Neder landse luisteraars en kijkers steeds meer die programma's aanzetten die hen boeien, onge acht de vraag wie die program ma's uitzendt. Dat betekent dat juist de omroepverenigingen erin slagen de schotten in ons volk te doorbreken. En dat zij bij uitstek ertoe bijdragen dat wij eikaars opvattingen beter leren begrijpen. Dat is een van de grote verdien sten van ons omroepbestel. Een verdienste, die in een land als Ne derland met zijn neiging tot iso lement in eigen groep niet hoog genoeg gewaardeerd kan worden. de de De AR-partij staat overigens nog altijd volkomen achter de gedachte van een accentverlegging van over- heidsbouw naar particuliere bouw. 1 Je manieren waarop de commu- iïet tempo van de omschakeling is i nisten jaar In jaar uit probe- echter naar verhouding te hoog ge- ren door middel van mantelorga- weest. In het nieuwe program van nisaties en tussenpersonen de- actie wordt op deze gronden de rich ting 1959 gehandhaafd, maar het tempo van realisering daarvan afge zwakt. In de komende periode moet, zo betoogde dr. Berghuis, allereerst aan de directe woningnood een ein de v,-orden gemaakt. Boudewijn H. uit zijn handen glip pen Hoofdinspecteur Backer nam aanvankelijk de schuld op zich, dat wil zeggen: hij lichtte de pers bewust onjuist in. Mr. Overbeek kreeg weken later, na een onderzoek door de procureur-ge neraal, mr. H. R. de Zaajjer uit Am sterdam, een berisping van de minis ter van Justitie. Zijn taak in deze affaire werd overgenomen door de substituut, mr. G. H. C. van Dijken. Het onderzoek werd ingesteld na dat de officier van Justitie zich tele fonisch bij mr. Dietz, de raadsman: van de familie H. in Baam, had latent ontbieden. een bedenkelijk symptoom. De drie christelijke partijen, die sinds 1952 niet meer uit elkaar zijn gevallen, moeten straks „in rege- ringsverband by elkaar blijven, het zij erin of erbuiten." Het denkbeeld om vroeg of Iaat te komen tot een kabinet dat uitsluitend op deze drie partyen berust, wilde dr. Berghuis niet loslaten. Wel vroeg hy' zich af of er bij de vorige kabinetsformatie niet te wei nig vaste bindingen zijn aangegaan. Er zijn noga! wat moeilijkheden en Waarom? Omdat Boudewijn H. eri interne strubbelingen geweest, waar in was geslaagd door een kordon van 11 de regeerkracht en de parlementaire rechercheurs heen te breken, zich een----- nacht thuis had schuilgehouden enl nu door de advocaat, die inmiddels) met Boudewijn en diens ouders over-' ieg had gepleegd, werd aangeboden! ter verdere expediëring. Het is dus overdreven te zeggen, dat dr. Drees een geboren bestuurder is, maar hij is al wel heel jong met het besturen begonnen. En op dit ogenblik, 53 jaar later, is hij nog lid van het partijbestuur van de PvdA. In 1927 is hij gekozen in het bestuur van de SDAP. een van de stromen, die naar Drees' woord in 1946 samen de Partij van de Arbeid hebben gevormd. Op de foto van het bestuur der SDAP uit 1929 ziet men zittend van links naar rechts: J. E. W. Duys, P. M. Wibaut. W. H. Vliegen. J. Oude geest. C. Woudenberg, mr. E. Ribbius Peietier en Suze Groeneweg. Staande van links naar rechts: J. E. Stokvis. J. F. Ankersmit, ir. J. W. Albarda, E. Boekman, W. Drees, L. J. Ankum (chef de bureau), J. W. Matthijssen. mr. P. van Eek, Duys heeft Drees op 1 juli 1904 als lid van de SDAP Ingeschreven. In zijn boek noemt dr. Drees hem 'een eigenaardige persoonlijkheid', wiens veelbewogen leven tragisch is geëindigd. Hij 'deelde niet de opvatting, dat een socialist moreel verplicht is tot een sober teven. Hij had behoefte zich ruim te bewegen'. 'Kenmer kend voor zijn humor was een uiting, waarbij hij zich vergeleek met onze toenmalige Leidse partijgenoot, mr. Van Eek, die wel een grote soberheid van letten voorstond en die zelf vegetariër was, geheelont houder, niet-roker. Duys zei: Waar de weelde van Fan Eek ophoudt, daar begint pas mijn nooddruft.' Hun opstelling aan de beide uiteinden had dus wel enige symboliek in zich. UTRECHT (ANP) De treindienst tussen Gouda en Waddinxveen zal met ingang van zondag worden her vat. De verbinding tussen deze twee plaatsen is drie wekert uitsluitend door bussen onderhouden, nadat op 3 maart op de Gouwebrug een tank wagen ontspoorde waarbij de sporen over de brug ernstig werden bescha digd. werkbaarheid stellig wel eens onder hebben geleden. DEN HAAG (ANP) In Den Haag is donderdag 75 jaar oud overleden de kunstschilder Laurens van Kuik. Laurens van Keuk. die evenals zijn vriend Mondriaan deel heeft uitge maakt van de groep De Branding, wordt hï schilderskringen beschouwd als een pionier van de abstracte kunst in Nederland. Hij was een van de schilders van wie het werk tijdens de oorlog in Parijs op last van de Duitsers werd verbrand. De begrafenis is maandag te 15.45 op Eik en Duinen in Den Haag. Ned. Herv Kerk: beroepen ie Am sterdam (ParkkerkgemeenteiG. Cazemier (Spijkénisse)Kamerik: C. van den Bergh (Polsbroek): Leeu warden: (vac. Ph. Loggers), toez. J. Tammeling (Koudunn; Op en Neder Andel: toez. A. v. d. Vlist, kand. (Utrecht). monstraües te organiseren, heb ben wij bij herhaling gesignaleerd. Elke keer weer laten bona fide Nederlanders zich lokken In zo op het oog heel respectabele co mités, die beogen protest aan te tekenen. Tegen atoomoorlog, te gen vestiging van bases In Europa door Amerikanen, tegen het fas- i ciame. Enzovoort. Zo langzamerhand zijn vele na men vertrouwd geworden van hen i die altijd op lijsten van halve en hele communistische manifesta ties zijn te vinden. Ditmaal Is er een regen van cir culaires uitgegaan voor een de monstratie tegen 'hand- en span diensten die Nederland zou verle nen aan de Duitse Wehrmacht'. Behalve de bekende kunste naars-wetenschapsmensen-lijsten waren er onbekende onderteke naars op andere lijsten. Dat ble ken onbekende Hagenaars te zijn en hoofdstedelijke arbeiders op scheepswerven. Deze lijsten zijn op grote schaal In Amsterdam verspreid. Bulten Amsterdam kwam de aap uit de mouw: bulten Amster dam werd de oproep voor de de monstratie ondertekend met 'Communistische Partij van Ne derland'. Wat goed Is voor de provincie is niet goed voor Amsterdam dat Is een opmerkelijke zaak. De officier kwam naar Baam, maar zijn luxe wagen, in gezelschap van vader H., naar het huis van bewaring in! Utrecht. Utrecht, waar de rechtbank, onder presidium van mr. J. Gijsman, nu zal gaan uitmaken welke rol ieder der verdachten in dit drama van onge kende vorm en omvang heeft ge speeld. Onrechtvaardig noemde hy 't dat j de teleurstelling over het bouwbeleid i aan minister Van Aartsen wordt ge- j weten- De verantwoordelijkheid voor j het onvoldoende opvoeren ran de i produktiecapaciteit in deze sector ligt z.i. voor 75 percent bij vorige kabinetten. De bevordering van de particuliere bouw was een program mapunt van het kabinet in zijn ge heel. En in de derde plaats iigt het al evenzeer aan het kabinet als zo- H'1AG jA"VP), D® Hengelose geven, waarin het weer voor de va- het openbaar zou hebben te kennen reif II. iu ff r heer kanüemuanden van dit 'aar wordt gegeven, dat hij de voorspellingen t n- IU? di,kwuis V4" voorsPeld' van de heer Flink niet hoég schat, ke weervoorspellingen in de afgelo- i> heer Dover zou hehhen zwwri pen winter bekendheid heeft verwor- De opbrengsten, die hieruit voor dat. de successen van de kano-»- ven, heeft zich contractueel verbon- kapper Flink zullen voortvloeien, wil sip-hts 'toevallig' ziin Geboekt pp den sen een horenn f hii o.n. vohrniiren vnnn He a«„ha ftoevallig zyn gtooeat. De heer Doyer ontkent echter een bedrag van 100.000 gulden te hebben uitgeloofd voor een juiste voorspel ling van de heer Flink. De kapper zegt, dat hij dit jammer vindt, want hy had een dergelijke uitdaging graag geaccepteerd. Hij toonde zich bereid reeds thans het weer te voorspellen voor een aantal dagen in iaaruari 1954 flng van apparatuur, waarmee het naar zijn zeggen mogelijk zal zijn nog nauwkeuriger het weer te voor spellen. Hij wil zich ook in Duitsland op het gebied van de weerprofetie die" kennelijk gaan bewegen. voorspellen van De heer Flink voelt zich gegriefd het weer voor de vakantiegangers, door uitlatingen van een fabrikant Ket biuw wü «en boekje gaan mi- is «aardss, ds hear C. Doj«*r, d» in matie' heet. Dit te Den Haag ge vestigde bureau, dat by notariële ak te is opgericht, gaat de weervoor spellingen van de kapper uitgeven. •Weerinformatie' is opgericht- door enige zakenlieden, brood zien in het

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1