Alle verdachten minder toerekenzeggen psychiaters Zomerse hobby's Tweede nel Monddood HET VRIJE VOLK DINSDAG 26 MAART 1963 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Vijf uur lang zijn hem de woorden uit de mond geroldVijf uur lang heeft hij ■gebarend en interrumperend en gretig, lijkt het, met stereotiepe uitdrukkingen ah: Nou kijk het is zo datzijn aandeel in de moord op de vijftienjarige Theo Mastwijk uit Soest geschetst. Hij praathij praat en praat, de 19-jarige Henny W. uit Baarn, oud-leerling van het lyceum, een goede leerling met ULO-diploma; hij sloer er een klas over), maar weggelopen en demonstrateur geworden na de moord die vijftien maanden later in de tuin van zijn vrienden, de gebroeders H., werd ontdekt. an aan het slot van de eerste zittingsdag geeft de president van de Utrechtse rechtbank, mr. J, Gysman, van deze verdachte uit de 'Baarnse moordzaak' de volgende karakteristiek: horen hem hier praten op vlakke, zakelijke toen. Het is alsof hij een roman met schok kende handelingen navertelt. Op een koude, gevoelsarme, kille manier geeft hij dit alles weer, net of Mf denkt dat het geheel buiten hem om is gebeurd.' Een andere, meer uitvoerige, deskundige karaktertekening krijgen we van prof. dr. J. Kloek, geneesheer-directeur van de Psychiatrische Obser vatiekliniek van het gevange niswezen In Utrecht die de drie verdachten met nog drie an dere psychiaters heeft onder zocht. Duidelijk buiten normaal Invloed van Boudewijn Rapport is 'rond' Verklaring van Boudewijn Zat wel te zonnen Bang voor schande Verklaring voor politie Van wie was plan Woorden nooit vergeten Plan van Boudewijn Een GRATIS catalogus van ruim 300 boeken en boekjes over ligt voor U verzendklaat A.P.-boekwïnkel» Kleine diefstalletjes Naar villa overgebracht Ongebluste kalk gestolen Drie momenten Geen duidelijk leiderschap Henny een praktisch mens Henny W. de sterkste Biapitaiasfisch Onbehoorlijk Gevoelsarmoede Na iialf jaar weer stelen Henny W.: Ik wie rp touw om nek van Theo, Boudewijn greep hakmes Hij noemt Henny W„ zo op het oog vrij normaal, verminderd toere kenbaar. 'Je kunt van een zekere psychische stoornis spreken. Hij is duid U)k bulten normaal.' Dit geldt volgens de psychiaters ook voor de broers Boudewijn H. <20) en Ewout H. <18), "atv wie de eerste vandaag terechtstaat en de tweede woensdag san de beurt komt. IS DE EEN MENDER TOERE- BA DAN DE ANDER? Het antwoord van prof. loek is duidelijk: 'Zulke vragen ten i anzien van de toerekenbaarheid zijn altijd moeilijk. We hebben ons ook afge vraagd: moeten we niet wat méér nuanceren? Waar ze alle drie sa menkomen in dit delict, achten wij het onmogelijk te zeggen wie méér of wie minder toerekenbaar is.' WAT MOET ER DAN NI) MET HENNY W. VERDER GEBEUREN? HU is zeer suggestibel. Je kunt zeggen, dat Boudewijn H„ zonder dat deze het zelf wist overigens, op hem inwerkte, evenals de sfeer in het rükere milieu van de familie H., waar Henny zich —el prettig voelde. Die beïnvloeding vond tot op zekere hoogte over en weer plaats. Gedrieën vielen ze onder de sugges tie die van hun eigen groep op ieder individu afzonderlijk uitging. 'En als u dus vraagt: wat moet er met Henny W. gebeuren, dan zeg lk: 'we zijn bang voor negatieve be ïnvloeding. Dus zou hij in een om geving moeten, waar zoveel mogelijk met die suggestibllitc' rekening wordt gehouden en tegenwicht wordt gegeven. We dachten aan een in richting als Rekken,' zegt prof. Kloek. 'Hü moet na een gevangenis straf niet zo maar terug la de maat schappij.' Het rapport van de psychiaters is dus wel 'rond'. Zij geven een ant woord, zij geven een richting aan. De rechtbank echter moet deze da gen nog verder zoeken en verder gra ven om een antwoord te vinden op de vraag: wie vermoordde Theo Mastwijk, in de zomer van 1960, door het inslaan van zijn schedel met een hakmes? Het staat wel vast wie het plas- tictouw om zijn hals gooide en aan trok. 'Ik heb het gedaan,' zegt Hen ny W. Maar d£n komen de tegenstrijdig heden. Henny W. (verdacht van moord, gepleegd te zamen en in ver eniging met Boudewijn H., subsidiair moord gepleegd alléén, meer subsi diair poging tot moord gepleegd te zamen en in vereniging met Boude wijn) verklaart, dat Boudewijn het hakmes heeft gehanteerd. Boudewijn daarentegen heeft ver klaard: 'Ik kon de wurging niet aan zien, ik ben weggelopen, ik heb sla gen gehoord en ben teruggekomen grens over. Hij moest worden wegge werkt. Wie heeft dat plan uitgewerkt? Jij soms? Je was nogal praktisch in gesteld, je maakte zelfs situatieteke ningen van de panden waar jullie wilden inbreken.' Verdachte: 'Nee, er was geen goed uitgewerkt plan. We hebben wei ge dacht. maar verder niets. Hij wilde ten slotte zelf weg, maar wij hebben nooit een tijd gesteld. Voor mij was het aanvankelijk niet zo'n probleem, ik werd niet, zoals de gebroeders H., iedere dag met hem geconfronteerd.' President: 'Werden de twee broers de drie jongens ln de keuken slaap- pak hem vast, jij trekt't touw aan. In niet ongeduldig? Werd Theo Mastwijk pillen en aspirines fijn. Het poeder de salon van Huize Canton probeer- zelf niet ongeduldig?' deden ze in een g.as bier, dat ze Thee den ze het op elkaar, terwijl de gebroeders H, niet Verdediger mr. Francois Pauwels (op de rug) spreekt met de president, mr. J. Gijsman. Verdachte; 'Ach nee, hij kon er wel eens uit. Hij zat ook wel eens te zon nen, Natuurlijk vond hij het geen grappenmakerij. Hij zat er voor zijn eigen veiligheid en dus had hij het ervoor over en dus hadden Boude wijn en Ewout het ervoor over hem te verzorgen: zijn veiligheid was onze veiligheid.' President: 'Wist Theo Mastwijk eigenlijk wel waar hij zat?' Verdachte: 'Nou nee. de bedoeling is geweest dat hij het niet zou weten.' De president probeert eruit te krij gen waarom de jongens niet hebben geprobeerd hun vriendje bijvoorbeeld met een vrachtwagen over de grens te zetten. Verdachte: 'Er was wel een af spraak dat ik hem naar de grens zou begeleiden. Maar we wisten niet pre cies hoe en toen is het plan in de slof geraakt. En met een vrachtwagen? Nou, dat is tamelijk riskant.' President: 'Desnoods hadden jullie een bromfiets kunnen gebruiken.' ^Verdachte: 'En d&a? Daar staat Theo Mastwijk dan ln een vreemd land? Daar staat-ie toch zo weer vast.' President: 'Wat geeft dat eigenlijk? Jullie zaten met hem ten slotte in jullie maag.' Verdachte: "Ja, dat zaten we.' President: 'Goed, maar waarom hebben jullie die paar weken gevan- «III heen gegooid. Het siste en knetterde, dat weet ik nog. President: 'Boudewijn verklaart dat hij de wurging niet aan kon zien, dat hij is weggelopen, dat hij sla- gen heeft gehoord en dat hü terug- een warme zomeravond, dronk het CoilseCJUentie Van afspraak kwam toen u bezig was het lijk weg drie vrienden gingen in te slepen.' Mastwijk In het torenkamertje lieten opdrinken. De jongen, blü met deze attentie op ouders van de thuis waren. glas leeg. De de salon zitten wachten 'Mijn gevoelens,' zegt Henny W., 'waren anders dan uit de feiten blij ken, Ik moest dit doen. Dit was de consequentie van onze afspraken, maar ik stond er niet met hart en ziel achter.' De vraag was toen: wat zouden ze tegen de politie zeggen als het lijk van Theo Mastwijk werd ontdekt? Ze bedachten het volgende verhaal: Henny W. had de jongen op zijn eigen verzoek laten onderduiken, de gebroeders H. stonden erbuiten (Bou dewijn was beducht voor de eer van de familie) en op een fatale dag was Theo ziek geworden en dood gedaan. Omdat ze bang waren geworden (zou de politie hun verklaring over j\Tn vjnrl 11- l1f>t l-f het onderduiken geloven?) hadden ze vmu ik Jet ldL het lijk in de put gestopt. Voorlopig echter ging het plan niet door. Theo Mastwijk bleek door de pillen geenszins te zijn vergiftigd. Op de avond van 31 juli I960 ge beurt het. Het is de laatste avond van Theo Mastwijk, die door de jon gens van boven wordt gehaald en gewillig mee naar beneden gaat. Ze hebben hem gezegd: we brengen je weg. Méér niet Theo Mastwijk aangebrachte diefstal ïgi niet liever geriskeerd dan dat an- rg 'k,,s dere?' I 1 Verdachte: 'Tja, het is dan zo... m deze denkbeelden zijn nooit uitge praat. Het loslaten van Theo Mast- Verdediger van Henny W. is de wijk zou ook betekenen, dat de politie strafpleiter mr. Francois Pauwels uit op de hoogte werd gebracht van zijn Amsterdam. Reeds bij het begin van onderduiken in de villa en vooral genisstraf voor een eventueel door W., kwam Boudewijn met het plan Xheu met een staaf dood te slaan. "Hü is niet goedschiks doodgegaan, dan moet-ie maar kwaadschiks,' zou Boudewijn hebben gezegd. Maar ook dit plan weid afgekeurd: te bloederig. Ewout had wat anders bedacht. Wur ging. met een plastic lijntje. Wie moest dat doen? Henny W., want de de behandeling van de zaak bestreed hij het feit dat deze moordzaak 'ge splitst' behandeld moet worden. Zijn eis de aparte zaken te voegen, werd door de rechtbank echter afgewezen. Boudewijn was bang voor die schan de. Het gesprek is daarop afgeknapt.' llllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllll: toen Henny W. bezig was het lijk weg te slepen naar de put.' IS ER EEN GETUIGE DIE DE DADER KAN AANWIJZEN" De derde in het komplot was Ewout H. Volgens Henny W. heeft Ewout het plan van de wurging en het verstoppen van het lijk in de put en het bedekken met ongebluste kalk bedacht, maar toen de daad werd volvoerd, stond Ewovt Hf. er gens bij de schuur, ln het donker op de uitkijk, aldus Henny W. Bü het politieonderzoek, zo blijkt uit het verhoor van de getuigen IJ. Taconis, commissaris van de rijks politie in Amsterdam, en de Baarn se rechercheurs G. Smit en H. Pit, is intensief gezocht naar eventueel verstopte kleren van de daders. Tientallen vierkante meters van de Mr. J. Gijsman komt met een van de belangrijkste directe vragen: 'Van wie was het plan Theo Mastwijk uit de weg te ruimen.' Verdachte: 'Boudewijn.' President: 'Je weet dat Boudewijn Jou aanwijst, zegt dat het jouw plan was?' Verdachte: 'Ja, maar het was zijn plan!" f Boudewijn zou het plan hebben geopperd Theo (die ook moest ver dwijnen omdat de familie H. met va kantie zou gaan) te vergiftigen. President: 'Hebben jij en Ewout je nooit verzet?' Verdachte: "Even wel, maar Bou dewijn heeft ons ervan overtuigd dat het te gevaarlijk was om hem de straat op te schoppen." President: "Hebben jullie nooit ge zegd dat een moord nog veel gevaar lijker was?' Verdachte: 'Zou logisch zijn ge weest, maar is nooit gebeurd. Kijk. ik ben het er innerlijk nooit mee eens Ze lokken hem in de schuur ('Daar kan je je even wassen'). Boudewijn draalt zich naar Henny W. en geeft hem een knikje. 'Ik moest het touw orp Theo's nek gooien, maar ik. durf de niet. Ik liep naar buiten. Boude wijn liep achter me aan en zei: het moet gebeuren. Ik was ondergeschikt aan zijn wil. Ik had niet de moed me ertegen te verzetten. Nunu vind ik dat laf.' In de donkere tuin wordt het plan ten slotte volvoerd. 'Ik trok, maar ik liet de lijn los. Ik kon hem niet meer houden. Boudewijn werkte hem op de grond. Ik zag dat h(j een hak mes naar zijn hoofd bracht. Nee, ik heb niets meer gehoord, geen geiuid of zo. Alleen vlak daarvoor de woor den van Theo: wat nuIk zal die woorden nooit meer vergeten. We hebben hem ieder bij een been naar de put gesleept. We konden hem gemakkelijk in de put laten Hjj zou hebben gevraagd: hoe moet zakken; daarna heeft Boudewijn een ik dat dan doen? Boudewijn zou heb- zak ongebluste kalk geleegd en heb ben gezegd'; ik zal Je wel hepen, ik ben we er twee emmers water over- 'We gingen naar boven,' vertelt Henny W., 'Ik trof hem levend aan. Ik schrok, me dood. Toch wel lo gisch, edelachtbare. Ik verwachtte een lijk aan te zullen treffen en schrok, omdat er geen lijk was. maar een levende Theo.' Naderhand, zegt verdachte Henny gebroeders H. vonden dat zijn aan deel tot dusver te gering was ge weest tuin om Huize Canton (de grote villa geweest, maar Ik heb nooit gedacht AUTOMOBILISME FOTOGRAFIE KAMPEREN DIVERSE SPORTEN KNUTSELEN en NATUURSTUDIE Bel of schrijf of kom naai een van de ROTTERDAM Slaak 34, tel 1110 SO DEN HAAG: Prinsegracht 49, tal. 33 39 9e DELFT Oude Delft 143, tel. 2 46« VLAARDINGEN Daytr 2, tel. 30 70 van de familie H., waar de drie jon gens hun vriendje aanvankelijk veer tig dagen verstopt hadden gehouden) werden afgegraven. Er werd niets gevonden. Aan het drama waren kleine dief stalletjes vooraf gegaan. In de omge ving van Baarn en Soest opereerde een 'gang', een vrü grote bende jeug dige boefjes. Op een gegeven dag moet Theo xf.u Mastwijk hebben laten blijken dat hij Uitbenen op de hoogte was van vergrijpen van Her.ny W. en de tv e broers H. Het kwam zelfs zo ver, dat Henny W. op het politiebureau werd ver hoord en een paar dagen later door Theo Mastwijk werd benaderd met het volgende voorstel: 'Ik heb een akkefietje met de po litie gehad. Ik ben bang voor het dat het zover zou komen. Ik was daar in een bepaalde sfeer...' Hij ontkent onder Invloed van Bou dewijn te hebben gestaan, maar zou zich, zegt hij, wel een lafaard hebben gevoeld als hij ziel. aan het plan had onttrokken. Mr. Pauwels springt even naast hem en zegt: 'Hij voelde zich gefê teerd in de kring van de gebroeders H,; hij stond altijd onder een sug gestieve invloed.' Zonder tekenen van emotie vertelt verdachte Henny W. hoe de misdaad werd uitgevoerd: 'Eerst nog even dit Ewout kwam met een heel ra-, plan. We moesten Theo ver moorden en uitbenen, zei Ewout en de beenderen op een benenwagen gooien die wel eens in Baarn reed, voor de slagers. Maar ik vond dat tuchthuis, Be wil verdwijnen. Ik wil een beetje te bloederig, ik was het dat jullie me helpen. Of jullie hel pen me onderduiken, of ik ga naar de politie om te vertellen wat jul lie op je kerfstok hebben.' Althans, deze boodschap zegt Hen ny W. aan de broers H., die in een villa met veertig kamers woonden, te hebben overgebracht. Theo werd op een donkere avond, het was de 23ste juni 1960, door Bou dewijn en Henny W. naar Huize Can ton overgebracht. De twee broers ga ven hem iedere dag eten, op de week ends kwam Henny W. ook wel eens kijken. Niemand merkte iets in het grote huis. President: 'Na enige tijd werd het er niet mee eens. Onzin, gaat niet zei ik. Ik kwam met het plan hem in een visgat te stoppen by de Eem, Toen kwam de vraag: Ja, maar dan moeten we een lijk vervoeren. Of brengen we hem er levend heen? Ja, zei Bou dewijn, dan slaan we hem daar de hersens ln. Maar ik wilde toch niet Ik vond het onzin, er werd daai steeds gevist. Daarna opperde Ewout het plan hem ln een put achter het huls te stoppen en er ongebluste kalk op te gooien.' De ongebluste kalk werd gestolen. Op een avond, eind juli 1960. toen de l te lastig, Theo Mast wijk moest de ouders H. niet thuis waren, stampten i'uss<.n tuee agumtn in, bureedt Henny VV-, een der verdachten in de Bsanue moordzaak, de rechtszaal. Verdachte: 'Boudewijn is niet weg gelopen,' President'. 'Waarom zegt u dat met een lachje. Vindt u het weglopen zo onwaarschijnlijk?' Verdachte: 'Inderdaad, als u zijn hele houding in aanmerking neemt. Ik heb de strop aangetrokken en het Hjk met Boudewijn weggesleept. Bou dewijn deed de rest.' Hij haalde ook de zak ongebluste kalk en heeft de zak geleegd. Ik heb er een emmer water overhean ge gooid. Volgens mij heeft Ewout die emmer neergezet. Die emmer stond bij de kippeschuur. Bij de put heb Ik het sissen en het knapperen van het water op de kalk gehoord. Later hebben we de put met zand dicht gemaakt. Daarna strooiden we er bladaarde overheen. Het was inmiddels na midder nacht. Ewout stond bij de garage te wachten. Ik heb tegen hem gezegd: 'We zijn klaar.' Ik ben naar huis ge gaan. We moesten allemaal nog met vakantie naar het buitenland, dat ls normaal doorgegaan en pas daarna spraken we elkaar weer. Ik ontken dat ik ooit tegen Ewout heb ge zegd: 'Ik heb hem de hersens in geslagen.' De rechters houden zich nog even bezig met het 'waarom' van Henny's sinistere daad. 'Tja, ik had geen wilskracht genoeg. Je begint dit met zijn drieën, het lijkt wel of je niet terug kuntja, u zou van team work of eergevoel kunnen spreken.' President: 'Er waren drie momen ten waarop u zich had kunnen terug trekken.' Verdachte: Tk kon niot zeggen: Jongens, dit is onzin, we doen het nietik had er de moed eenvou dig niet toe. Rechter: 'De groep vond: hij moest dood?' Verdachte: 'Ja, ja, zo is het.' WAS DEZE HENNY W. DE LEI DER VAN DE GROEP? 'Uit het psychiatrisch onderzoek blijkt niet dat van de drie als leider kan worden aangewezen.' meent de president. 'Neen.' zegt prof. Kloek. 'De groep liet geen duidelijk leiderschap toe.' President: 'Hoe zijn zy dan afge dreven tot hun vreselijke daad Een van de psychiaters heeft gezegd: als een oudere, een vader of zo, er iets van geweten had en een ver standig woord zou hebben gesproken, zou er niets gebeurd zijn. Is dat zo? Prof. Kloek: 'Dat is ook mijn me ning zy zqn geïsoleerd bezig ge weest. Ieder van hen heeft gehoopt op een Deus Ex Machina, op een onverwachte oplossing. Ze stonden alle drie wat alleen in de wereld, zonder vertrouwensfiguren." De professor noemt de verdachte Henny W. 'een zeer praktisch mens, met een praktische Intelligentie, een man van de daad, die van optreden weet. Boudewijn is meer de dromer, de kamergeleerde, die op zijn beurt weer opzag tegen Henny W. Maar aangezien Henny W. inder daad zeer suggestibel is, zich ge makkelijk laat Imponeren, gemakke lijk neigt tot het zich begeven ln een wereld van fantasie en het ma gische, stond hy onder invloed van zen jongen als Boudewyn. Bij de verdacfc.j is inderdaad spra- :e van een gespletenheid van zijn jersoonlijkheid: onder een schijn van hechte compositie van de per- sooniykheid vind je de reeds ge noemde eigenschappen, die je eigen lijk. niet verwacht.' Rechte-: 'U acht het dus ook mo tel ijk, dat Boudewyn onder invloed ;tond van Henny W.?' Professor: 'Ja. In vele opzichten >as W. de sterkere. En Boudewijn :ocht contact met zo'n figuur.' President: "Eerst was er sprake •an. een grote groep die met elkaar •ptrad, in Soest en in Baarn. Later anden de drie elkaar. Ze hadden •en samenbindende band: het ver- tergen van Theo Mastwyk. Ze gingen •en team vormen. De een speelde dus op de ander in. Maar hoe ver klaren we nu die vlakke, zakelijke toon van Henny tv. tijdens het ver hoor?' ifr dreigt een misverstand. Een J krant als de Volkskrant en zij ntet alleen doet het voorkomen of het ln de Tweede Kamer gaat om de vraag of ër al dan niet een tweede TV-net moet komen. Die vraag ls echter helemaal niet aan de orde. Een tweede TV- net met keuzemogelijkheid tussen beide netten komt er. Dat net kan worden verzorgd uit de hui dige opbrengst van de kijkgelden. In 1S64 kan het werken. De socialisten zijn vóór dat twee de net. Zij hebben suggesties ge daan voor de organisatie. Zij zij* er met de meerderheid van Kamer tegen dit net als winst object aan de groep-Zwolsman Af welke andere groep ook uit han den te geven. Daar gaat het om in de Tweede Kamer. De Volkskrant staat achter de commerciële televisie. Ony opvatting dat het hier om hts meest kapitalistische plan van deze regering gaat deelt het oiad niet. Het meent die opvatting te kunnen bestrijden met het betoog, dat er toch maar socialisten zijn die het plan steunen. De kamer leden Goedhart en Pa tij r: bij voor beeld. Als de Volkskrant nog eens na leest wat Goedhart heeft gezegd, zal het blad ontdekken, dat deze socialistische afgevaardigde zich over het kapitalistische karakter van de opzet-Zwoisman geen en kele Illusie maakt. Als hij zich toch voorstander van de regeringsplan nen toont, is dat omdat hij ln die plannen iets van een nieuw om roepbestel ziet, lets van een begin van een nationale omroep. En dat weegt bij hem het zwaarst. Het ls duidelijk, dat wij het met zijn afweging van voor- en nade len oneens zijn. Het doel van commerciële televi sie ie geld verdienen. De tele visie is daarvoor een middel. Een middel om kijkers te krijgen voor de duur betaalde reclame. Als het oprichten van een nieuwe zeep fabriek meer geld beloofde, zouden de zakenlieden die zich nu voor de televisie Interesseren, een zeep fabriek oprichten. Want in wezen kan hun de televisie niets schelen. Voor een aantal lieden, van wie De Telegraaf de spreekbuis is, zit er achter het drijven naar com merciële televisie nog een** ander doel. Zij zien in deze TV een mia- del om de VARA te treffen. En dat verheven doel heiligt alle mid delen. Alles wat er over nationale omroep, Hllversumse zullen, mo nopolieposities en programma's wordt gezegd, dient slechts die ene doel: de VARA monddood maken. De KRO en de NCRV mogen wel blijven. Want van hen heeft het kapitalisme ln Nederland niet veel last. üij het debat dat vandaag ln de *-* Tweede Kamer zal worden voortgezet, Is door verschillende kranten geschreven: nu moeten de partijen niet te veel in de kaart spelen van de omroepvereniging waaraan zij zich verwant voelen. Deze vermaning troffen wij met name in enkele kranten aan waar van de directeur in de commer ciële televisie ls geïnteresseerd. Dat ls verbazingwekkend. Want de hoofdredacteuren van deze bla den zijn er heel begrijpelijk uiterst gevoelig voor wanneer er ook maar op wordt gezinspeeld dat hun sympathie voor de com merciële televisie zou zijn beïn vloed door de zakelijke belangen van hun onderneming. En hu laten zij zich verleiden tot onbehoorlijke aantijgingen aan het adres van ons parlement! Een kwalijk schouwspel ls het wel. Professor: 'In de weergave van zijn hele leven vind je dat vlakke. Hy gaat over een vrij nauw paadje, waardoor hij verder niets ziet. HU lijdt onder een zekere gevoelsarmoe de, een gevoelskoudheid. Je kunt ook spreken van een zekere bewust zijnsvernauwing. Tja, en verder is het een soort competitie geweest.' President: 'Verdachte hoe staat u er zelf tegenover? U bent vanmor gen zo koel en zakelijk geweest.' 'Verdachte: 'Nou kijk, het ls zo, deze feiten heb ik al tientallen malen verteld. Het wordt een gewoonte. President: 'Dat zou kunnen, maar alle qonderzoekers, ook toen de zaak nog in het beginstadium was, deden dezelfde ervaringen op Verdachte: 'Nou kijk, ziet u, die moord is nooit een stuk van mij ge weest!' President: 'Door jullie toedoen heefv. een jongen van veertien zyn leven verloren.' Verdachte: 'Ja' Rechter: 'Je praatte vanmiddag over berouw. Als je dat had gehad, zou Je er onmiddeliyk mee zijn opge zien Verdachte: 'Dat heb ik gedaan...' Rechter: 'Ach... een half jaar na de moord was je weer met 'de twee broers aan het stelen Verdachte: 'Ik heb het niet rustig gedaan. Ik heb me laten overha len Om vijf uur sluit de president da behandeling van de eerste zaak In besloten kring wordt nog een film van "r- reconstructie van de moord «rrtoor.d.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1