Werk Rotterdams in eindfase is door de kerk: HBSS doet mee aan toto Voorzitter treedt af: leden verlaten zaal Kampioenschappen trekken groot aantal tafeltennissers m Rode vlag - of niet? Charles A. Cocheret doet n Sparta-boekje open NÏVON houdt 5 april vergader ■mg Pacifisme van PSP is niet meer zinvol Stille Getuigen op 3 april Auto slaat over kop in plantsoen m Mr. Van Riel op debatvergadering Jubilarissen bij Wilton Fyenoord Veel problemen voor ivi ers en leveranciers Burgerlijke Stand Zondag: bijeenkomst Open Deur WaLervrienden gaan naar Den Haag Geron met Verraacl naar Landjuweel Stedelijk exposeert werk van Jean Miotte Dames DWS gaan naar Zeeland Luisteren naar interland .bij SW Schade van ƒ7,000 bij uitslaande brand HET VRIJE VOLK VRIJDAG 29 MAART 1963 PAGINA 4 Wielrijders (Van een onzer verslaggevers) Maandag wordt begonnen met de laatste fase van herbestra- 'ing van de Kv^terdainsedijk. Het karwei zal ongeveer zes we ken duren. Daarmee is dan het nieuwe wegdek van de dijk een feit geworden. Het werk dat in augustus vorig jaar werd be gonnen is door de vorstperiode ernstig vertraagd. Vooral voor de wielrijders brengt de laatste fase van de her bestrating problemen met zich mee. Ook de leveranciers krij gen het moeilijk. Het snelverkeer van en naar Rotterdam zal worden geleid over de rijks- herbestrate noordelijke rijbaan. Op deze rijbaan komt dus twccrichting- Tcrkecr. Er zal een maximum snelheid gaan gelden. Het verkeer van Schie dam naar Rotterdam wordt ter hoogte van de Singel op de noordelijke rij baan geleid. Voor deze rijbaan zal aan de zijde van de tram een stopverbod gaan gelden en voor de zijde van de hui zen een wachtverbod. Voor de gehele rijbaan Is een inhaalverbod van kracht. Bij de Van Deventerstraat in Schiedam wordt het verkeer naar Rotterdam weer op de zuidelijke rij baan geleid. De inrit naar de Nieuw-Mathenes- xersiraat en de afrit naar de Rotter- damsedijk benedendijks zal voor alle verkeer worden afgesloten. De noor delijke rijbaan mag door wielrijders niet worden bereden. Voor wielrijders uit Rotterdam be staan er niet veel problemen. Zij vol gen normaal het rijwielpad langs de noordelijke rijbaan. De wielrijders naar Rotterdam moeten bij de ver keerslichten bij de Firma Willemsen Ernsting linksaf via Broersvest en Korte Singelstraat naar Marconlweg Zwammerdamsingel rijden. Deze verkeerslichten blijven in werking, het licht- voor „wielrijders rechtdoor" zal worden afgedekt. Het opstellen van die wielrijders zal ge- Schiedam, op beide rijwielpaden tussen Biteahavenweg en verkeers lichten. Voor de Korte Singelstraat zal een tweezijdig wachtverbod gaan gelden GeborenTom J., z v P. W. J van Rijn en L. N. van der Beek: Jacob z v A. Hoeksema en D. J. Hommel; Carla M„ d v P. D. de Bruin en M. F. van Rijswijk; Ronaldus J. M. z v N. J. M. Bredebregt. en A. C. P. M. Klelnekoort; Helena d v W. F. N. Malcorps en "W. Baden; Franclscus T. S. z v H. C. Landman en W. Plan ken; Johannes A. z v \V. van Rut ten en M. A. van Winden. Voor het laden en lossen en be dienen van klanten door leveran ciers gaat bet volgende gelden: 9 Tussen de Nieuw-Mathenesser- straat en de Van Deventerstraat kan gebruik worden gemaakt van de zuidelijke rijbaan. De huizen kant dus. 9 Tussen Koemarktplein en Nicuw- Mathenesserstraat kan dit alleen gebeuren indien men gebruik maakt van de parkeerkom. In de noordelijke rijbaan aan de evcn- zijde. 9 Voor de onevenzijde moet dan te voet de rij- en trambaan worden overgestoken. Voordat de gehele herbestrating is voltooid zal ech ter al gebruik kunnen wo; ""-en ge maakt van de zuidelijke rijbaan bü gedeelten. 9 Voor wielrijders uit de richting Schiedam zijn er nog andere mo gelijkheden. Het personeel van Wilton en andere bedrijven in die buurt wordt aangeraden via de Gorzen of Buitenhavenweg op de Marconistraat te komen. Mathenesserstraat en Van Deven terstraat. Het is echter verboden op de trottoirs te rijden. Men verwacht, dat het grote ver keer toch wel een snelle doorstro ming zal hebben. Immers, dit ver keer gaat nu gebruik maken van een goed wegdek. Autoparkeerders op de noordelijke zijde van de Rotterdam- sedljk zullen maandag hun wagen daar niet meer kwijt kunnen. (Van een onzer verslaggevers) Woensdag 3 april wordt de tweede discussieavond in de serie Stille Ge tuigen gehouden in de aula van het Stedelijk Museum. De oud-conserva tor van het museum, Pierre 'Janssen, stelt hier kunstwerken ter discussie. Voor deze tweede avond zijn nog een aantal losse kaarten 's avonds aan de zaal verkrijgbaar. Aanvang 8 uur. In gang door het hek. Het Open Deurwerk van de her vormde gemeente organiseert zondag 31 maart een Open Deursamenkomst in de grote zaal van gebouw Irene, 1 Nieuwe Haven 155. Aanvang half elf. De huidige communicatiemiddelen confronteren een leder dagelijks met de meer en meer opdringende relig.es uit Azië en Afrika, terwijl er In de westerse samenleving veie groeperin gen zijn welke het geestelijke leven in een speciale richting prooeren te bepalen. Deze gedachten zijn aan leiding geweest voor de keuze van het onderwerp van aeze samen komst: Waarom nu juist het chris tendom dat de voorzitter van het plaatselijke Open Deurwerk. ds. J. D. Smids, zondag zal inleiden. Er zal ruim gelegenheid zijn voor het stellen van vragen! Iedereen is hartelijk welkom 1 'Van een onzer verslaggevers) Zondag gaat een ploeg van de Schiedamse Zwemvereniging De Wa tervrienden naar Den Haag voor een zwemvierkamp. Deze wordt gehouden in het overdekte bad aan de Maurits- kade. Er komen deelnemers uit Den Haag, Delft en Schiedam. Voor de jeugdleden worden er esta fettes gezwommen over 25 meter. De ploegen zullen uit vijf jongens en vijf meisjes bestaan. Voor de ouderen zijn er persoonlijke wedstrijden. Ver der wordt er een familie-estafette gezwommen waaraan een der ouders met twee kinderen meedoen. De Schiedamse Watervrienden gaan per bus naar Den Haag. Ver trek om half een van het postkan toor in de Tuinlaan. De prijzen be staan uit een wisselbeker en vier ste- denprljzen. Alle deelnemers ontvan- (Van een onzer verslaggevers) In de nacht v:.n donderdag op vrijdag reed de 21-jarige Hagenaar Th B. met zijn wagen in het plant soen op het Rubensplein te Schie dam. De wagen nam eerst een klein boompje mee en sloeg toen over de kop. De chauffeur, zowel als zijn 18- jarige medepassagier werden niet ge- v.ond. De wagen die uit de richting Vlaardingen kwam. werd licht be schadigd. (Van een onzer verslaggevers) DE KOGEL IS DOOR DE KERK. De christelijke voetbalvereniging HBSS heeft donderdag avond met 51 tegen 16 stemmen besloten om mee te gaan doen aan de toto. Het besluit werd genomen op de jaarvergadering in Sursum Corda. Daarvoor was een urenlang debat gehou den over deze voor HBSS zo principiële zaak. H et leidde zelfs tot aftreden van de voorzitter de heer K. J. Eibers. In een twintig minuten durende toespraak had hij de leden gewezen.op de gevaren van de toto. Zoals bekend heeft HBSS een reglemen taire binding met de Christelijke Jongeren Vereniging Schiedam. „Als u de toto wil," zo bezwoer de heer Eibers, „zal de CJV zijn handen- van ons aftrekken." (Van een onzer verslaggevers) Geron. de gereformeerde toneel groep Schiedam, zal op 8 mei in Haarlem uitkomen op het Nationaal Landjuweel. Het Landjuweel wordt gehouden van 6 tot en met 22 mei ln de Haarlemse Stadsschouwburg. Vijftien van de beste Nederlandse amateurtoneelgroepcn zullen er aan deelnemen. De jury bestaat uit Fie Carèlsen, Heieen Pimentel en Arend Hauer. Veertien verschillende toneel stukken, van klassiek tot ultra modern, zullen de revue passeren. Geron speelt Het verraad van A. Salacvou. Behalve principiële bezwaren wa ren er nog enkele praktische argu menten tegen de toto voor HBSS, air dus de heer Eibers. De aannemer K. J. Simon, die voor HBSS veel werk verricht tegen matige prijs, zou bij aanneming van de toto geen schopje Vrachtauto's worden echter na- drukkelijk verzocht van de Gor- gen een herinnering, zen geen gebruik te maken. Leveranciers zuilen er misschien verstandig aan doen hun bezorg- route te wijzigen. Zij kunnen in de Nieuw-Mathenesserstraat ko men en op het gedeelte van de Rotterdamsedijk tussen Nieuw- De Cefa, afdeling Schiedam ver toont op vrijdag 5 en zaterdag 6 april 's avonds om kwart over acht in de Goede Havenkerk, de film Vraag 7. Kaarten hiervoor zijn a 0,75 verkrijgbaar bij boekhandel Niemantsverdriet, Lange Kerkstr. 52. In de week van 1 tot en met 6 april wordt in Schiedam de jaarlijkse Simavi-coiiecte gehouden. De Simavi- stelt geld en goederen beschikbaar voor medische hulp in tropische lan den. VRIJDAG Bioscopen: MONOFOLE: Zwarte Jack. de Des perado. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr.). PASSAGE: Verrader ln opdracht, 2 en 8.15 uur (14 Jr). Diversen: MUSIS SACRUM: Feestavond Musis Sacrum. 8 uur. VOLKSGEBOUW: Cursusavond NW- Bcatuurdersbond. 8 uur. ZATERDAG Bioscopen: MONOPOLE: Zwart Jack. de despe rado, 2, 7 en 9.15 uur (14 jr.). PASSAGE: Verrader ln opdracht, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur (14 Jr.) Diversen: AULA STED. MUSEUM: Concert door Koos Verheul (fluit) en Jan Ver meer (piano) voor Vrienden van het Stedelijk Museum. 8,15 uur. CHR. SOC. BELANGEN: Bijeenkomst Werkende Jeugd. 8 uur. IRENE: Teenageravond St.-Joris Doele 8 uur. CHR, SOC. BELANGEN: Vergadering Zendingsconvcnc, 3 uur. VOLK6GEBOUW: Feestavood VCJC, 8 uur. DAGELIJKS Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Zaterdag en zondag tentoonstelling schilderijen uit eisen bezit. Dastelilka geopend van 10 tot 5 uur. Zondag 12.30 tot 5 uur. Apotheek: Rembrandt, Rcmbrandt- laaa 5. Gemeentebibliotheek: Lange Haven 131. maand. 7—8.30 uur; dlnsa 9.30 —4.30 uur. 7—8.20 uur; woensd. 9.30 —4.30 uur; donderd. 9.30—12.30 uur; vrljd 9.30—4.30 en 7—8.30 uur: -at 9.30—4.30 uur. Lorentzlaan 8: maand. 1—4.30 uur: woensd 79 uur; vrljd 1—4.30 uur: zat. 9—12.30 uur Dr WlbautpIelD 129. enaand 7—9 uur. dlnsd 1—4.30 uur. woensd (alleen leugd) 2-4 uur: tvuensdau (alleen volw 7—9 uur; donderd 9.30—12 uur. vrlld 7—uur (volw i 7—8 uur tJeugd) Jeugdbibliotheek Weetmolenstra&t 26. dlnsd 3.305 uur; woensd. 2—5 uur; nUd. 3.30S en 7—8 uur: zat. 1—4 uur (med tot oktober 9—1230 uuri. Kohnstammaebool. Pahrenhelutraat 4 (alleen Jeugdj: maand 330- -5 uur; vrtjd 330—5 uur Leliestraat to woensd 1—4 uur (volw eD ieugd) 7-830 urn (a: leen voiw zat 14 uur (volw en jeugd) Schledamsewe* 26 dinso 2—5 uu< (volw en jeugd. 6.30830 uur (volw.): vrUd 25 uur (volw eD Jeugd). Kleine tegenslag in de afbouw van de Maasboulevard: woensdagmorgen viel op het metrobouwterrein Schie- damsedgk een heistelling otn en stortte met de hoogste top in het water van de Leuvenaren. Het on derstel bleef op de havenkade liggen. De heistelling moest de damwand trekken in:het tracé van de nieuwe boulevard en werd daartoe dinsdag avond met een bok over water aan gevoerd. Die-operatie verliep uitste kend, totdat men woensdagmorgen bezig ging de heikar over rails een helling op te trekken. Op een kwaad ogenblik liep de machine uit de hand en gleed lang zaam naar de kade terug. Terwijl de werkers zich uit de voeten maakten kwam de stelling echter juist op tijd tot stilstand. Opnieuw werd nu de bok terug ge roepen om de heistelling goed op de kade terug te zetten. Die ma noeuvre zou zonder verdere moeilijk heden zijn veriopen, als niet de an kerketting achter de bok was aan gevaren door het beürtschecpje Dolfijn. De bok ging aan het draaien ter wijl hij de stelling in de takels had. De heimachine raakte van het stop hout los en viel in het water. De werkers hadden zich op dat moment alweer in veiligheid gebracht; zij za gen het ongeval aankomen. Vanmorgen lag de heistelling, op de kade teruggebracht, op de repa rateurs te wachten. Voor de metro bouwers is het ongeluk vervelend, omdat er een tekort aan heimachines is. „De stellingen zijn goud waard op dit ogenblik," zei ons een zegsman van gemeentewerken. Een vraag blijft nog op te lossen: was de ankerketting, die in de Leu- vehaven stak. volgens voorschrift van een rode vlag voorzien? De oeurt- schipper en enige collega's houden vol van niet. de mannen op de bok verklaren echter dat het wel zo xs geweest. (Van een onzer verslaggevers) De Schiedamse tafeltenniskampioenschappen vinden toch doorgang! Leek het er maandagavond nog op, dat tot defini tieve afgelasting zou moeten worden overgegaan, te elfder ure hebben de gemeente en het Gewestelijk Arbeidsbureau (dat in de Koopmansbeurs de Beroepententoonstelling organiseert) toch een uitweg gevonden: de tentoonstelling zal elke avond worden afgebroken en 's morgens weer worden opgebouwd. De organiserende vereniging TSF. die zelf het grootste aandeel aan werk kracht levert in het dagelijks vrijmaken van de speelzaal en het opbouwen daarna, zal de Schiedamse tafeltemiisbeoefenaren niet hélemaal kunnen ontvangen in de geplande entourage. Dat aantal inschrijvers is dit jaar groter dan ooit tevoren: niet min der dan 116 deelnemers zorgden te zamen voor 172 inschrijvingen. On geveer de helft van de Inschrijvers maakte dus gebruik van de moge lijkheid in twee klassen in te schrij- i ven en dus ook een sportieve kans te wagen tn eer, hogern klasse dan waarin gewoonlijk competitie wordt gespeeld! Onder de Inschrijvers be vinden zich vrijwel alle sterkere en favoriete spelers en speelsters, zodat een spannende strijd in alle klassen gewaarborgd is. Van de vier grote Schiedamse ver enigingen leverde Noad het grootste aandeel in de record-inschrijving met dertig deelnemers en 43 inschrij vingen. Service volgt echter op de voet: 29 deelnemers met eveneens 43 inschrijvingen. Zou de altijd belang rijke en geanimeerde strijd om de wisselbeker voor de sterkste Schie damse vereniging zich dus op een duel tussen deze beide verenigingen gaan toespitsen? Het lijkt erop, nu Rap met een belangrijk lagere In schrijving voor de dag is gekomen: 20 deelnemers met 32 inschrijvingen TSF zelf (dat in verband met de or ganisatie een aantal spelers niet kan laten deelnemen) staat op gelijke hoogte; 20 deelneTners met 33 in schrijvingen. Maandagavond 1 april wordt een aanvang gemaakt met het spelen van dit toernooi, dat in totaal driehon derd partijen zal omvatten. Die die nen in hoofdzaak op maandag, dins dag-, donderdag- en vrijdagavond te worden afgewerkt; woensdagavond is (Van onze sportredactie) Charles A. Cocheret is een grote naam in Sparta-hringen. Hü heeft een groot brok van de lange historie van de 75-jarige club beleefd en h(j weet daar smakelijk over te schrijven en te vertellen. Dat dus het Histo risch Genootschap Roterodanum hem opdracht heeft gegeven tot het schrij ven van een boekje ter gelegenheid van het jubllenm van Sparta, mag geen verwondering wekken. De heer Cocheret heeft zich met smaak van zijn taak gekweten. In het voorwoord zegt hij: ,Het onder werp Sparta 1888—1963' is volstrekt Rotterdams. Men zou geneigd zijn te zeggen: Rotterdamser kan het nauwe (Van een onzer verslaggevers) De jaarvergadering van bet NIVON wordt op Vrijdag 5 april ln het Volles- gebouw gehouden. De agenda ver meldt dë. gebruikelijke agendapunten. In het bestuur zijn aan de beurt van aftreden de heren P. Spruit, C. van Noortwijk en F, Sjoerdsma. Na het zakelijk gedeelte zal de heer Van der Gaag een serie dia's Jaten zien van zijn reis naar Canada. Op dinsdag 23 april wordt ln de grote zaal van het Volksgebouw een lezing gehouden door het echtpaar Beekman uit Amsterdam. Z(j zullen het hebben over hun reis naar Italië en Corsica. Desgewenst geeft het echtpaar nog tips over kamperen en fotograferen in de door hun bezochte gebieden. Een en ander wordt geïllu streerd met dia's. Toegangsbewijzen lijks. Wij zien een als voetbalclub populair geworden sportvereniging ge boren worden, opgroeien en tot een zekere apotheose komen midden in het Rotterdamse leven. Ontstaan en ontwikkeling van een Jongensclubje, dat met de stad is meegegroeid, omdat de tijd zich daar zo goed voor leende, is voor de histo rie van de mensheid van geen belang, zo 6telt de heer Cocheret vast. Maar als Rotterdams tijdsbeeld is het bij zonder aardig. Want Sparta ontstond in de periode, waarin de bijna dorps dommelende gemeente in beweging kwam en er een tijd van vernieuwing op allerlei gebied aanbrak. Het klinkt misschien wat hoogdra vend. maar het is. alsof Sparta de evolutie volgde, die de haven groot maakte, die de Haagse school bü de schilders en de Beweging van '80 in de literatuur deed bloeien. Het be grip sport kwam ook in een nieuw licht te staan en in dat licht werden langzamerhand haar nut en haar on misbaarheid zichtbaar endit open baarde zich ook aan de overheid, die steeds het principe had gehuldigd .sport is geen bestuurszaak', aldus de schrijver. Charles Cocheret beschrijft dan in zijn boekje de historie van Sparta, waarbij h(j zeer terecht zoveel moge lijk het vermelden van tientallen namen van .voetbalhelden' vermijdt, maar steeds de nadruk blijft leggen a 0,50 zgn verkrijgbaar bij de op de groei en bloei van de vereni- groepshoofden en 's avonds aan de I ging. zaal. Aanvang 8 uur. I Een paar namen mochten eenvou dig niet ontbreken, omdat zij (b.v. Ovcreünder, De Korver, burgemeester Zimmermann) onverbrekelijk zijn verbonden met het wel en wee van een groot geworden club. - Het boekje, In klein formaat, is ver schenen als nummer 20 in de serie Roterodamum, een reeks boekjes over Rotterdam in heden en verleden. Het is de eerste keer, dat de sport de aandacht trekt van de historici. Wat dat betreft, is het boekje van Cocheret een unieke uitgave. (Van een onzer verslaggevers) In het Stedelijk Museum wordt dit weekeinde een tentoonstelling ge houden van de eigen schilderijen collectie van het museum. Vanaf maandag tot en met vrijdag is het museum gesloten. Dan wordt de nieuwe tentoonstelling ingericht. Zaterdag 6 april begint de nieuwe tentoonstelling. Er wordt werk ge toond van de Parijse schilder Jean Miotte. Met de tentoonstelling in Schiedam maakt h}j zijn Neder lands debuut. Miotte, aldus de conservator van het museum, kan gerekend worden tót een van de talentvolle, jonge Fran se schilders. Hij heeft al in vele lauden van Europa, in de Verenig de Staten en in Zuid-Amerika ge- exposeerd. (Van een onzer verslaggevers) Nu de veldcompetitie weer vclop draait wordt het tweede deel afge werkt, De dames van DWS wisten vorige zondag het sterke Posterholt te verslaan. Zondag gaan zij naar het Zeeuw se Walcheren. Voor de Schiedam mers zal het een zware opgaaf wor den, ondanks het feit dat Walcheren onderaan de ranglijst staat geno teerd. Voor de heren staat een ontmoe ting met HVL uit Leiden op het programma. Deze wedstrijd wordt om twee uur in Thurlede gespeeld. Na een zwaar zaalhandbalseizoen vielen de DWS'ers vorige week iets tegen. Zij wonnen weliswaar, maar het ver schil was slechts een doelpunt. Voor DWSis het belangrijk (in verband •met de plaats in de kopgroep) om te winnen. de Koopmansbeurs niet beschikbaar. Zaterdagavond 6 april volgen dan om 7 uur de halve finales in alle klassen, terwijl om liaif negen een aanvang wordt gemaakt met het spelen van de finales. Van liet programma kan nog wor den vermeld, dat maandagavond wordt gestart met de derde;klasse en diezelfde avond ook, een een begin wordt gemaakt met de vijfde en tweede klas- Dinsdagavond beginnen de vierde en de overgangs eerste klasse en donderdagavond gaan de inschrijvers in de junioren- en de niet-NTTB-klasse eikaars krachten meten. Vrijdagavond worden dan verschillende 2e, 3e, en 4e ronden verspeeld en zaterdag wordt met de halve finales en de finales besloten. Alle belangstellenden zijn van har te welkom in de Koopmansbeurs. De entree is gratis. grond meer voor de vereniging ke ren. En ten slotte kondigde de heer Eibers aan te gaan als voorzitter als de toto zelfs maar in stemming zou komen. Onder de voorstanders was de stem te horen van de oud-secretaris B. Breedijk. Deze noemde het „CJV-ul- timatum" belachelijk en verweet de voorzitter dat hij de vergadering on der druk zette. De heer F. van Hoek meende eveneens dat de toto er moest komen. „De kerk geeft niets. De toto zal ons 2000 per jaar op leveren. Het gaat om onze jeugd. De jeugdteams moeten blijven draaien." De tweede voorzitter, de heer F. van Hoek toonde zich met versóhil- lende andere sprekers weer voorstan der en ten slotte werd het een Ba bylonische spraakverwarring. Om half elf werd gepauzeerd .om de dor stige kelen te smeren. Daarna kwam de stemming en ging de voorzitter. De heer Van Hoek leidde daarna de vergadering. Toen de stemming was gehouden deelde oe junior-secretaris G. van Katwijk mee, dat de juniorcommissie er sterk aan dacht af te treden. Oud-voorzit ter Eibers zei (vanuit de zaal) onder applaus dat dat een manier was om de vereniging de das om te doen. HU verzocht alle functionarissen die de vereniging om het principe wilden verlaten, zo lang aan te blijven tot dat nieuwe functionarissen zouden zijn gevonden. Inmiddels hadden een drietal leden de zaal veriaten. De opkomst voor deze vergadering was geweldig. Uit de jaarverslagen bleek dat het bouw fonds van HBSS op het ogenblik bij na 9000 groot is. Het aantal leden bedraagt op het ogenblik 300. Hier onder zijn 100 junior- en aspirant leden. (Van een onzer verslaggevers) Tijdens, de wedstrijd SVV—EDO, die zondagmiddag aan de bosrand wordt gespeeld, zal het publiek regelmatig op de hoogte worden gehouden van het verloop van de Interland Zwit serlandNederland. De Schiedamse jazzsociëteit Gufllaume komt zondagavond weer dansen in Arcade. The Perdido Street Paraders onder leiding van Maarten Dool zullen dixieland spelen. (Van een onzer verslaggevers) Het pacifisme van de PSP is in deze tijd niet meer zinvol. Het Westen verdedigt zijn levenssfeer. Het wil geen oorlog. Maar ook het Oosten (Rusland) wil geen oorlog. Beide machten hebben dan ook op geen enkel crisispunt het risico van een atomaire oorlog aanvaard, In de Cuba-crisis was Chroesjtsjow zeer wijs door zijn posities op Cuba prijs te geven. Aan deze conclusies verbond mr. H. van Riel, sprekende voor de WD in een Rotterdamse debatvergadering met de PSP, ook nog het volgende in teressante gezichtspunt: „Het is juist de aanwezigheid van de atoombom in beide kampen, die ons van de oorlog scheidt. De atoombom heeft elk im perialisme met oorlogsgeweld voor beide partijen onaantrekkelijk gemaakt." ROTTERDAM (Van een onzer verslaggevers) Zevenduizend gulden schade ver oorzaakte donderdagmiddag tussen vijf en zes uur een kleine uitslaande brand in de woonkamer van de fa milie J. Gramberg aan de Hoogland straat 45a. De brand was ontstaan door over verhitting van een oliekachel. Er was vrij veel rookontwikkeling, waardoor de brandweer persluclitmaskers moest gebruiken om het vuur te kunnen benaderen. Eén nevelstraal bleek voldoende om de vlammen- te doven. Het blusslngswerk stond onder lei ding van brandmeester J. Hakbijl. Aanwezig waren de bltsseenheid 221 de gereedschapswagen G7 en de blus- eenhefd 222. Het Vrije Volk, Schiedam Re dactie, administratie en adver tenties Passage 18—20, telefoon 58798 en 65205, bij geen gehoor uitsluitend redactie 60147. Voor Nederland, zo stelde mr. Van Riel geldt, dat ontwapening, zoals de PSP wil, een verzwakking wordt van de westelijke posities. Een geheel ontwapend West-Europa zou door de Verenigde Staten niet anders dan als een vijandelijk gebied, immers liggende binnen de Russische in vloedssfeer, moeten worden be schouwd, zo was een andere uit spraak van mr. Van Riel. Eenzijdige ontwapening van Ne derland zal op militair gebied geen enkel effect hebben. En overigens: als men de atoombom zou afschaf fen, dan nog zouden de blauwdruk ken ervan blijven bestaan en zou de bedreiging met atoombomgeweld niet uit de wereld zijn. Zijn conclusie was: „Wy moeten leren leven met de atoombom." Het antagonisme tussen Rusland en de Ver. Staten zag hij als een verdwü- nende tegenstelling, die wel eens vervangen zou kunnen worden door een algemeen antagonisme tussen Rusland en Amerika aan de ene, en China aan de andere kant. Voor de PSP sprak de heer H. J. Lankhorst, die in bewapening geen middel zag om oorlog te voorkomen. Een politiek van machtsevenwicht biyft binnen de machtsgroepen toch een politiek om machtsoverwicht te krijgen. Hg was bereid het risico van een bezetting te zien als een minder groot en bovendien eerder te aan vaarden risico dan het risico van een atoomoorlog. Een bewapeningswedloop is voorts niet te controleren, so voerde hij aan, want wat er in de laboratoria ge beurt, onttrekt zich aan controle Zonder in te gaan op de stellingen van nxr. Van Riel verdedigde hij de ontwapeningsgedachte op grond van bewapening praktisch en principieel voor de PSP onaanvaardbaar. Ne derland, zo meende hij, zou een be gin met ontwapening kunnen maken, Mr. W. J. Geertsema gaf zijn VVD- visie op het PSP-program, zoals de heer A. G. van der Spek het WD- program kritisch behandelde. Deze beide sprekers namen de wel bekende standpunten in. Uit de vele bezoekers kwamen ook vele vragen, die onder leiding van prof. mr. C. H. F. Polak door de vier forumleden werden be handeld. De directie van Wilton-Fijenoord heeft vrijdagmorgen weer een groot aantal jubilarissen gehuldigd. Zij werden toegesproken door ir, J. E. tVoltjer. Deze speldde ook de heer Van Kapel, die veertig jaar bij het bedrijf werkzaam is de eremedaille in brons behorende by de Orde van Oranje-Nassau op. De volgende personen waren 25 jaar in dienst: B. van Belle, aanhouder, t aam; E, Deurwater, scheepsbeschie- ter, R'dam; P. van Felius, bikker, R'dam; J. R. de Jong, baas afd. scheepsbeschieters, R'dam; A. Kluit, beambte afd. personeelsadministratie, R'dam; M. S. J. Letterle, flensopma- ker, Rdam; J. de Ligt, voorman-tui- ger, Vlaardingen: J. M. van Poppel, boorder, Rdam; M. Roosendaal, voonnp-khnker, Vlaardingen; J. F. Schweig, beambte afd. planning ma chinefabriek, R'dam; F. K. Spaan, beambte afd. personeelsadministra- S ScJllet36m; J. Stigter. üzerwerker, van I Vlaardingen; Th. ethische motieven en voerde aan, dat ffjlf p°b v'aas afd' terreinzorg, bewapening een demoraliserende in-I confroïe^k«am-rni|-er'wf5isteDt,t^d- vloed uitoefent. Daarom noemde hü Ijlel

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 2