Ongedekt verlies KLM is al ruim 100 miljoen WAJANG FUTURA Weggelopen psychopaat randt jongetje (6 jaar) aan Voor f80.000 aan hoeken gevonden ontdekt enorme in porno Yr a s en over. strijkgeld Rotterdam lijdt aan grootheidswaan ☆VRIJ SPEL K vK-tele gram over Gasunie Vrouw overlijdt na botsing 1 I Luns: Niet al te optimistisch over handel met Indonesië Auto rijdt tegen boom: 2 doden Geen animo van 17-jarigen voor baan bij politie nieuw %RA"|N- vLoinis PLANTEN MARGARINE Sclioolvlootdagen van de marine .2 3 Vervroegd verlof uitsluitend voor eelite bouwvakkers JPengel informateur Surinaams kabinet ff Jen Hoeve naadloze tapijtweeïde van plint tot plint üicicfafeiB? Amerikaans Sieutelspel vrijdag! HÉT VRIJE VOLK WOENSDAG 17 APRIL 1963 PAGINA 3 vv onaamnana' J® HIH Meent 129 Rotterdam tel. 136105 ZOET FRIES BRABANTS VOLKOREN ROZIJNEN ZWART ZOUTARM O Lont geroken Neem een briefkaart en een postzegel van f 1.-. Bewaar deze sleutel en iet op de adver tentie van a.s. (Van onze parlementsredactie) In de afgelopen jaren waren de grote reserves al verloren gegaan. Y°?r l^ort nog' meer dan ƒ150 miljoen, maar waren eind 1961 al teruggebracht tot 12 miljoen. Het grootste deel van de nominate waarde van het aandelenkapi taal van de KLM 14a miljoen) moet voor het moment als ver loren worden beschouwd. Het verlies over 1962 ongeveer "5,5 miljoen tegen het vorige jaar 16,6 miljoen heeft ook deze laat ste twaalf miljoen opgeslokt. Op de balans per eind januari staat dan ook een verliessaldo van rond 59 miljoen, dat niet meer van de reser ves kon worden afgeboekt. Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) De Kamers van Koophandel In Groningen, Friesland en Drente nebben een telegram aan de minis ter van Economische Zaken, gezon. den, waarin ze erop aandringen dat net hoofdkantoor van de Gasunie in Groningen wordt gevestigd'en dat liet Noorden door ten minste één vertegenwoordiger bij het bestuur van de Gasunie wordt betrokken. De kamers geven blijk van verwon dering dat het noorden niet was ver tegenwoordigd bjj de stichting van ue Gasunie en dat er geen oorder* ling m het college van commissaris sen zit. 'Met grote verontwaardiging' .SP de Kamers vernomen dat het hoofdkantoor van de Gasunie niet in Groningen zou komen. Inmiddels moet erop worden gere kend, dat het eerste kwartaal alweer een verlies van rond ƒ40 miljoen heeft opgeleverd. Volgens de balans waardering is dus al rond 100 mil joen van het 145 miljoen grote aan delenkapitaal verdwenen. Zou de KLM op dit moment tot liquidatie of tot inkrimping op grote schaal moeten besluiten, dan zou men een groot deel van het bezit aan vlie gend materiaal, gebouwen etc. lager moeten, waarderen dan thans ge beurt. De KLM wordt thans In de lucht gehouden door de garanties, die de regering op grote schaal voor geld leningen heeft willen verstrekken. Die garanties gaan tot een totaal bedrag van ƒ425 miljoen, inbegrepen een voor noodgevallen toegezegde le ning van ƒ50 miljoen. Het jaarverslag over 1962 vermeldt een stijging van de produktie met 9 maar de inkomsten stegen als gevolg van een verdere verschuiving naar de goedkopere categorieën met slechts 3 Enig optimisme Niettemin ljjkt enig optimisme ge rechtvaardigd, al is de toekomst voor de KLM nog zeer onzeker. Ondanks een verdere stijging van de produktie kan de directie nl. in tegenstelling met voorgaande jaren een daling van een aantal belang rijke kostenposten melden, waaronder een grote post personeelskosten. De bezuinigingsmaatregelen worden met kracht voortgezet. (Van een onzer verslaggevers) De koninklijke marine houdt schoolvlootdagen, waaraan 620 leer lingen van de twee hoogste klassen van het middelbaar onderwijs deel nemen. Van vandaag tot en met vrijdag zullen onder meer bij gun stig weer zeetochten worden ge maakt op de Jagers Groningen en Utrecht en de kruiser De Ruyter. Tussen Den Helder en .IJmuiden en tussen TJmuidén eri Rotterdam. Op het programma staan demon straties'met vliegtuigen, het leggen van rookgordijnen en het overgeven van lichte lasten van het ene schip naar het andere. (Van een onzer verslaggevers) Als gevolg van een verkeersonge vai is dinsdagavond laat de 41-jarige mevr. Arends-Van den Donk (echt genote van de commissaris van po litie uit Maastricht) in het St. Jo- sephziekenhuis in Eindhoven overle den. Mevr. Arends reed met haar volks wagen dinsdagavond over de rijks weg Valkenswaard-Aalst. Daar werd ze betrokken b(j een frontale botsing met een vrachtauto uit Bergeyk. In het ziekenhuis is zij later over leden. Haar zes-jarig zoontje dat ook in de auto zat is ér ernstig aan toe. Hij liep een schedelbasisfractuur op. fn Milaan heeft de politie dins dagavond. een aantal jonglui gearres teerd die een betoging hielden voor het Spaanse consulaat. De betogers protesteerden tegen de gevangen houding van de Spaanse communis tische leider Julian Grimau. Advertentie I.M. Uw Grundlg specialist Radio TV - Recorders IQ Ams'erdam Rotterdam UtrechtBussum - Delft Onze GRUNDIG speciaalzaken hebben een eigen technische dienst wam mm mm ma km mm m m— mm m «en mi■■nu w (Van een onzer verslaggevers) Naar eerst gisteren bekend werd gemaakt, heeft een 46-jarige geestelijk gestoorde die met proefverlof bij een gezin in Dieren was ondergebracht, zich op eerste paasdag in een bos bij het Eindhovense stadsdeel Woensel ernstig vergrepen aan een zesjarig jongetje. Het jongetje, dat met een bier- (Van onze parlementsredactie) Minister Luns heeft geen aanwij zingen over de houding, die Indone sië zal aannemen ten aanzien van een hervatting van de economische relaties met Nederland. De bewinds man schrjjft dit in zjjn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer naar aanleiding van vragen over zjjn be groting. De regering weet van Initiatieven van het Nederlandse bedrijfsleven om de handel met Indonesië te her vatten. Zij hoopt, dat Indonesië de beperkingen, opgelegd aan de Ne derlandse scheepvaart en het bank wezen binnenkort zal opheffen. Mr. Luns waarschuwt tegen te op timistische gedachten over het her stel van de handel met Indonesië. Hi) verwacht, dat slechts geleidelijk nieuwe contacten kunnen worden gelegd. Voor zover bekend zijn geen Ne derlandse schadeclaims ingediend bij de Indonesische commissie, die scha devergoedingen wegens nationalisa tie moet vaststellen. Het Nederland se bureau voor deze claims heeft reeds 120 opgaven van bedrijven ont vangen. Men verwacht er uiteinde lijk rond 900, Afzonderlijke personen dienden reeds 1150 formulieren in waarvan er 200 (tot een totaal be drag van een half miljard gulden) in behandeling zijn genomen.. DEN HAAG (ANP) Dienstplich tigen die faciliteiten wensen wegens hun werkzaamheid in de woning bouw moeten voor hun opkomst werkzaam zijn geweest als bouwvak arbeider. Dit antwoordt minister Visser het Tweede Kamerlid Van Eibergen (a.-r.) dat wagen had gesteld over het ver vroegde verlof. De minister wil bij land- en lucht macht niet verder gaan dan het ver lenen van vervroegd verlof aan dienst plichtigen ^ie op 16 april 1963 ten minste twaalf of vijftien maanden diensttijd hebben vervuld. Voor de zeemacht behoudens enige zeer specialistische categorieën wil hij niet verder gaan üan het verkorten van de eerste oefenings- duur met drie maanden voor de genen die dit jaar zouden vertrekken met groot verlof. Indien faciliteiten noodzakelijk wor den geacht ten behoeve van hen die werkzaam zijn in de toeleveringsbe drijven voor de woningbouw, zullen de verzoeken incidenteel worden be zien, omdat hier een algemene rege ling niet mogelijk is. ROERMOND (ANP) Gisternacht Is in de gemeente Reuver een Duitse auto tegen een boom gereden. Twee van de Inzittenden zijn bij dit onge luk om het leven gekomen: de 23- jarige metselaar H. j. Bultman uit Lintfort (Ddld.) en de 30-jarige P. J. Pcell, uit Weert die als kelner werk zaam is in Lintfort. Zwaar gewond werd de 21-jarige R. Bon, eveneens uit Lintfort. AMSTERDAM (ANP) De mulo- scbolieren die dit jaar hun eindexa men doen, hebben weinig belangstel ling voor een baan bij de poiiiie. De wervingsactie die door middel van een boekje van het ministerie an Binnenlandse Zaken in het hs'e and in de muio-examenkiassen is gevoerd, heeft in de grote steden veinig resultaat opgeleverd. De Amsterdamse politie die een personeelstekort van 400 man heeft, en die door de ministeriële beslis sing om 17-jarigen tot de politie toe te laten hoopte op een aanwas van 100 tot 200 jongeren, heeft tot nu toe slechts 35 reacties ontvangen. Er waren maar 15 serieuze sollicitan ten bii. Zo te zien kijkt minister Luns diep in het glaasje van de speciale afge zant van president Kennedy, de heer Livingston Merchant. Men beweert dat de minister aan de Amerikaanse gasten uitlegde wat „oude klare" in het Amerikaans be tekent. Wie ziet hoe de Amerikaanse per manente vertegenwoordiger bij de NAVO de heer T. Finletter midden) zijn glaasje tijdens deze explicatie wegmoffeltwordt nieuwsgierig naar deze vertaling. PARAMARIBO (ANP) Gouverneur Currle van Suriname heeft de heer J. A. Penge! (NFS) verzocht ais in formateur te willen optreden voor de te vormen Surinaamse regering. De heer Pengel heeft het verzoek aanvaard. Hij zal de mogelijkheden nagaan om een "kabinet op brede basis' samen te stellen. Vanochtend zal informateur Pen- gel besprekingen voeren met de ver schillende politieke leiders. Ook da heer D. G. A. Findlay (Actiefront) werd voor een onderhoud uitgeno digd. flesje ernstig mishandeld werd aan het hoofd, moest, in bewusteloze toe stand in het Eindhovense ziekenhuis worden opgenomen. Dinsdag kon zijn toestand weer redelijk genoemd wor den. De aanrander, J. R.t die op zon dagavond reeds gegrepen kon wor den heeft een volledige bekentenis afgelegd. R.. die op 8 april reeds bij het pleeggezin in Dieren was weggelopen, verkeerde zelf in de mening het jon getje te hebben vermoord. Hij zal voor de officier van Justitie van Den Bosch worden geleid. Zondagmorgen vroeg hij het Eind- novense jongetje hem de weg te wij zen.Hij nam het vervolgens achter op zijn gestolen bromfiets mee. Langs het bospad bij de Koudeho- venseweg heeft hij het kind aange rand en bewusteloos op het bospad laten liggen. Daar werd het later "«op de dag door een wandelaar gevonden, die onmiddellijk de politie waarschuwde, waarna een uitgebreid onderzoek in gesteld werd. De in Brest gestolen bromfiets werd R. noodlottig. De politie tc Son kwam het rijwiel op het spoor en kon R. later op de dag in lichtelijk beschonken toestand in een café in Son aanhouden. Twee gewapende en gemaskerde bandieten hebben dinsdagavond in Parijs een overval op een bank ge pleegd, waarbij zjj een bedrag van ongeveer 175.000 gulden buitmaakten. (Van een onzer verslaggevers) Met de aanhouding van de 45-jarige B. C. H. op Schiphol heeft de Amsterdamse zedenpolitie een eind gemaakt aan een handel in pornografische lectuur die reeds geruime tijd in Am sterdam aan de gang was. Reeds vorige maand nam de politie voor 80.000 aan boeken en boekjes in beslag op een adres in de Biesboschstraat. Het onderzoek naar deze affaire heeft meer dan een jaar geduurd. In november 1961 werd H.; die toen reeds door de zedenpolitie verdacht Advertentie I.M. een gezonde smakelijke af wisseling bij elke maaitijd. Alle soorten machinaal gesneden, verpakt en gesteriliseerd. Fa. GEBR. TEN HOEVE DEN HAAG DEN HAAG (ANP) Het lid van de Tweede Kamer, de heer Vonde ling (p,v.d.a.>, heeft de minister van Landbouw en Visserij, tnr. V. G. M. Martjnen en' zjjn ambtgenoot van Justitie, mr. A. C. TV. Beerman, schriftelijk gevraagd of de ministers, mede gezien in het licht van de jong ste ontwikkelingen, niet van mening zijn, dat het uitloven van strijkgel den bh openbare verkopingen niet meer passend is fn onze huidige maatschappelijke opvattingen en of zij bereid zjjn de wet van, 28 juli 1924 zodanig te wijzigen, dat het uitloven van strijkgeld wordt verboden. werd, gealarmeerd door aanhouding van een andere handelaar in porno grafische lectuur. De man verdween in 1962 dan ook naar Parijs, waar door hij toen a'an arrestatie wist te ontkomen. Van Parijs uit werkte hij samen met een in België wonende Nederlan der, die een uitgeverij en verzendhuis van boeken exploiteerde. In het be gin 1963 kondigde H. aan dat hij zijn zaken in Nederland weer wilde op vatten. Van de zijde van de zedenpolitie werd hem ev toen op gewezen dat hij, indien hij de zaken op dezelfde voet wilde voortzetten, kon rekenen op aanhouding. H. zocht toen een andere weg. Via een vriendin van een van zijn doch ters kwam hij in contact met- een fa milie uit de Biesboschstraat. Het hoofd van dit gezin werd door H. be naderd met het verzoek om wegens gebrek aan magazijnruimte voor hem literatuur in zijn woning op te slaan. De man, die geen vreemde talen ken de, wist niet wat de boeken voor in houd hadden. Na verloop van tijd verzocht H. de man uit de Biesboschstraat om voor hem de verzending van partijtjes boeken op zich te nemen. De etiket ten daarvoor kreeg hij toegestuurd, zodat hij niet anders hoefde te doen ian de in het Engels en Duits ge schreven boeken In te pakken en te verzenden. De zedenpolitie begon lont te rui ken toen bleek dat uit het huis in de Biesboschstraat regelmatig pakken werden verstuurd via het postkantoor in de Wijttenbachstraat. Rechercheurs gingen naar de wo ning en vroegen aan de vrouw des huizes of er ook tijdschriften in huis waren. De vrouw ontkende dit, maai er waren wel boeken. De rechercheurs onderzochten de voorraad en namen 'niet minder dan 2650 boekjes, die voor dertig A veertig gulden per stuk aan de klanten in het buitenland ver kocht werden in beslag. Dat gebeurde einde maart. De ver dachte was toen. niet in/Nederland. Om te zorgen dat hi? van deze'zaak geen lucht kreeg, werd aan de Inbe slagneming geen ruchtbaarheid ge geven. De bewoner van het pand in de Biesboschstraat werd voor de officier van Justitie geleid, doch toen bleek dat deze man helemaal niet wist wat hij verzonden had en ook niet op de hoogte bleek van de inhoud van de boekjes, werd hij vrijgelaten. De jacht op H. werd voortgezet. Toen de politie te weten kwam, dat h(j zaterdag jl. naar Amsterdam zou komen, werd de marechaussee op Schiphol ingeschakeld. Vandaar werd hij overgebracht naar het hoofdbu reau van politie. Aavenenue i.m Het internationale keurmerk voor kwajiteitstapijt •oort XHTERTEST Gazon verzetboucli INXEHTEST Xapada moquette frisé INTERIESr Norland jacq. wilton Vraag uw woninginrichter breedte prijzen 3.80m..2.00in..1,30m. f. 24.60 per m2. 3.80 m. f. 34.50 per m2. 3.80 m. f. 39.75 per m2. WYERS aid. tapijten. Advertentie LM. (ROEIT ZE GENADELOOS UJT 'De mateloze grandeur van Rotterdam,' zegt mr. Van der Goes van Naters. •Daarvoor moet alles wijken. Die heeft ons de Beer gekost. En dan te denken dat ze hun Hoogovens toch niet krijgen,' Een melodieus-beweeglijke te norstem. Hij is kort geleden ge opereerd 'doodeng' bekent hu'. Zijn huis is geen villa, maar staat te Wassenaar. Boeken langs de ka merwand, ook zeer oude. Streven naar verfijning, cultuur (Franse), het goede der aarde. Iets met wijn te horen vergelijken zou uit zijn mond niet vreemd klinken. 'Het abominabele theewater van Rotterdam is ons, natuurbescher mers, als wijn,' zegt hij strijdlus tig. Hü geeft zijn mening over de Z.I. ongelijke strijd die de natuur bescherming ('een verouderde term') in ons land moet voeren: 'Wij zijn gruwelijk misleid. De Beer, een staatsnatuurreservaat van 900 hectare nota bene, is voor een groot deel vernield. Met dui zenden oude autobanden Is de duin- bebossing platgebrand. Waarom? Om de zucht tot groot doen van die heren. Van Walsum is onze grote tegenspeler. Alles moet wor den ver-Deltaat en ver-Europoort. Iedereen hief de leus aan: Rot terdam kan niet veTder groeien zonder hoogovens. Nu ja, niet iedereen maar geen nood, dan heeft Rotterdam altijd nog zijn wetenschappelijke 'aannemers' die het aan het werk kan zetten. Het Ned. Economisch Instituut van prof. Klaassen 'be wees' dat het hoogoven- en staal- project er moest komen. (Zoals ze hebben aangetoond, geheel naar genoegen van het gemeentebe stuur van Deventer, dat die stad maar liefst 250.009 inwoners zou kunnen krijgen. En zoals ze, ty pisch Rotterdams, zich ook gauw over de kwestie-Bijlmermeer heb ben uitgesproken; die hoefde niet bfl Amsterdam).. En nu heeft het hele plan schip breuk geleden op het afwijzend ad vies van Franse en Amerikaanse efficiency bureau's, en de ge gadigden hebben zich teruggetrok ken... Kijk, wij zijn niet tegen in dustrialisatie. Werkgelegenheid en welvaart zijn belangrijk. Maar het welzijn van de mensen ook. Laat men de industrie spreiden. En vooral: Iaat men eerst alle belan gen tegen elkaar afwegen, voordat men een beslissing neemt. Altijd weer worden wij uitgemaakt voor miezerige mannetjes die zich ver zetten juist als Nederland op 't pant staat een grote daad te ver richten. Waarom moest die kern reactor in de duinen bü Petten? Waarom was een uniek heideland schap bjjj Dwingeloo preci s de eni ge plek" waar die monsterlijke ra- dloseoop kon worden neergezet? 't Ding Is nu al weer verouderd In Engeland staat een nog Teel grotere. Er zijn ook lichtpunten. 0e landbouw is niet langer onze voor naamste tegenstander; dikwijls is overleg mogelijk. Het Staatsbosbe heer doet prachtige dingen. De Biesboscb blijft behouden. Nieuwe problemen vallen over de oude heen: het bederf van bodem, wa ter en lucht. Als kamerlid heb lk naar aanleiding van de Bestrij dingsmiddelenwet op dit punt zijn de deskundigen zeer gealar meerd; kent u het opzienbarende Amerikaanse boek 'Silent Spring'? aangedrongen op een allround braintrust en dito wetgeving op dit gebied. Als lid van de Zuiderzee- iaaü kan ik meewerken aan een Vandaag vrij spel voor mr. 'dr. M. VAN DER GOES VAN NA TERS, geïnterviewd door onze verslaggever KLAAS GRAFT- DIJK. De heer VAN DER GOES VAN NATERS is 62 jaar. Hij is lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid (frac tievoorzitter 1945-1951) en van het Europese parlement te Straatsburg. De Europese een wording en de toekomst der Afrikaanse volkeren hebben zijn grote belangstelling, maar ook ons eigen land als bedreigd le vensmilieu; de recreatie; de zui verheid van bodem, water, lucht, het behoud van de natuurlijke schoonheid van Nederland. Hij is voorzitter van de Contact commissie voor Natuur- en Landschapsbescherming. goede inrichting van de IJselmeer- polders, waarbij de belangen van de recreatie en het tot stand ko men van een harmonische bio sfeer de aandacht hebben. Daar gaat het om. De term na tuurbescherming Is verouderd. Wij maken niet meer de sentimentele scheiding tussen de mooie natuur hier en de mens die al'cs bederft, daar. 't Gaat ook om de mens. En de natuur is zijn icvcnsmilieu. Ik ben een leerling van Teilhard de Chardln'. In Nederland zitten we met enorm veel mensen op een klein stukje grond. Daarom is het extra nodig, de infrastructuur van de re creatie op te bouwen. Maar daar lopen velen nog dwars doorheen, Rotterdam voorop! Kijk naar Per nis: een nachtmerrie. En een stank! Lekker gezond, juist waar zoveel mensen wonen. Ze zien het niet, de leidende figuren daar. Ze vinden het nog steeds niet echt de moeite waard voor de werkers van Rotterdam het leven leefbaar te maken. Je kunt in Rotterdam niet eens behoorlijk naar buiten. Waarom maken zc wél een metro en niet een 'Rotte-woud'? Daarom is elk teken aan de wand ons welkom. Hun slechte drink water is ons als wijn! Maar dit is hoopgevend: in Rot terdam zelf hebben we veel mede standers onder de gewone bevol king die a! dat doordrijven moe zjjn. De Beer is verloren. Alléén voor die hoogovens, die er niet ko men, is de Beer opgeofferd; an dere industrie hoeft niet op zand grond. Nu weer drijven ze liun zin door met de Maasvlakte; ze wil len Rozenburg liefst met een dam aan Voome koppelen, in plaats van een scheiding te laten tussen in dustrie- en recreatiegebied. Waarom? Is het levensgeluk van de bevolking niet belangrijker? Ik vind het typerend hoe schandelijk weinig service datzelfde Rotter dam zijn Jonge generatie In Hoek van Holland biedt." En let eens op de demagogie met dat aantal schepen. Eindelijk 25.000 schepen per jaar en nu moe ten het er weer 30.000 worden f Ombudsman in het Zweeds. Om budsman In het Deens, het woord Iaat zich wel vertalen- De functie ook? Het woord betekent: commis saris. De functie van de ombuds man Is die van een door het par lement gekozen zelfstandige func tionaris tot wie Iedere burger zich met klachten over de staats organen kan wenden. .Met klacli- ten over bejegening door ambte naren, met klachten over de ma nier waarop een zaak Is behan deld. ïs deze functie ook in Nederland se verhoudingen te 'vertalen'? Deze vraag is op verscheidene plaatsen in studie. De belang stelling voor het oude Zweedse Instituut Is groeiend. Denemar ken en Noorwegen hebben het Zweedse voorbeeld na de oorlog gevolgd. Zit er ook wat voor Ne derland in? Op ons verzoek heeft mr. H. H. Kirchheiner vorig jaar In onze krant een schets gegeven van de wijze waarop de ombudsman werkt. In Zweden is hij degene bij wie men terecht kan mpt klachten over ambtenaren. Orrt- dat de rijksambtenaren geen verantwoording schuldig zijn aan de minister. Het parlement heeft geen vat op feilen In het ambte lijke apparaat. Dat is In Nederland al dadelijk anders. Ons parlement kan de ministers wel degelijk aan het jasje trekken voor wat er In het ambtelijk apparaat gebeurt. En van die" mogelijkheid hebben de Kamers, vooral door middel van de Commissies voor de Verzoek schriften. regelmatig gebruik ge maakt. Toch ls er een werkterrein voor een ombudsman in Nederland. De contacten tussen overheid en burger worden zo talrijk, de be langen die de overheid door haar ambtenaren laat behartigen, zijn er zo veel. dat de kans toeneemt dat een burger zich te kort ge daan voelt. I \e ombudsman ls de hoge func- tionarls met een positie als die van de procureur-generaal bij de Hoge Raad, die het open oor zou kunnen worden en metsten worden voor de burgers. Hij Zal het recht moeten hebben zijn neus in het hele ambtelijke appa raat te steken. En waar hij con stateert dat er fouten zijn ee- maakt of onachtzaamheid (bij voorbeeld In het beantwoorden van brieven) ls geweest zal hij die fouten en feilen aan het licht brengen. Op deze manier ziet een com missie van de Dr. "Wiardl Beek man Stichting een taak voor de ombudsman in Nederland, een taak voor een Commissaris-Gene raal voor Bezwaren. Natuurlijk zitten aan het aanstellen van zo'n functionaris heel wat haken en ogen. Wat moet hij doen als de zaak die hem wordt voorge legd bij de rechter aanhangig is? Wat is zijn rol als er van een aangevochten beslissing hoger be roep mogelijk is. en wat als de Commissie voor de Verzoekschrif ten in de Tweede of Eerste Ka mer al bezig ls met de hem voor - gelegde klacht? En hoe zal hij handelen bij klachten van militairen? En is hij wel bevoegd bij een klacht over een semi-overheidsorgaan, over een ziekenfonds, over het bureau dat de rij-examens afneemt? TT et WBS-rapport adviseert zachtjes aan te beginnen. Het ls niet de bedoeling, dat de Com missaris-Generaal weer het hoofd wordt van een groot ambtena renkorps. Hij moet persoonlijk te benaderen zijn. Zijn bureau moet uit anderhalve man een paar- dekop bestaan. En die paardekop is wellicht te ver rangen door een volijverig secretaris. Hij zal zich om te beginnen alleen bezighou den met het rijksapparaat. Die beperking lijkt ons verstan dig. Ais het instituut van de grond wil komen, moet het vertrouwen verwerven door de degelijkheid en de snelheid waarmee het werkt. Ook het ambtelijk apparaat heeft tijd nodig om aan de Nederlandse ombudsman te wennen en om de ze functionaris te Ieren zien 's een f' ur wiens werkzaamheid op den duur het gezag van het ambr teilik apnaraat ten goede zal >- men. Terecht verwaeht .e WBS-com- missie go f.ë vruchten van de pu- blik-'!e van de bevindingen van de ombudsman. Zoals het publi ceren van het verslag van de Re- nan het oorde»! *">n deze controlerende instantie ge zag geeft. Wij hopen dat de nieuw te vormen regering na de verkiezingen wat in de ombuds man ziet. Naar 's lands wijs ver nederlandst. Advertentie IJM.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1