Mooiste corso zei het alleen met bloemen - meisjes zaten in bus Dr. Vondeling: Hel op Prins staat pers niet te woord Lissabon-gangers toch zingend Waterweg op SP 4 Twee Duitse echtparen in Zwolle aangehouden Een dode bij auto-ongeluk i Discussie op Politeia-congres Kostganger stak kamer in brand Idiootveroorzaakt misverstand Onvergetelijk Jongetje in put verdronken pf I iiépf& JTET VRIJE VOLK MAANDAG 13 MEI 1963 PAGINA 3 aii siëÈaK'C. Sslli 5?WllSMïi 'm&mm Regen en wind geselden lege bloemenwagens (Van een onzer verslaggevers) 'In ons land heerst geen complete godsdienstvrijheid. Die zal er pas zijn als het processieverbod is opgeheven. Voor zoiets zou Politeia zich nu eens moeten inzetten,' zei dr. A. Vondeling zaterdagavond, toen hij in het Groothandelsgebouw te Rotur- dam het 17e jaarcongres van de democratisch-socialistlsche studentenvereniging toesprak. (Van een onzer verslaggevers) Verslaggevers van kranten, radio en televisie, in de mening dat prins Bemhard een pers conferentie zou geven in de perskamer op Schiphol, kon den hem zaterdagmorgen na-' zijn terugkeer uit New York geen vragen stellen. Er was een- misverstand in het spel. (Van een onzer verslaggevers) De Vrije-Volkreis RotterdamBenficaRotterdam is voorbij. Bruinverbrand en voldaan hebben de ruim 1500 passagiers en de beman ning va.n de Waterman en de Groote Beer zon dagmorgen en -middag op de Rotterdamsche- Lloydkade afscheid van elkaar genomen- Weet u wat lekker is? MCyO „Ik ben twee-en-een-halve dag zeeziek gevjeest," zei een passagier, „maar ik heb beslist geen spijt, dat ik meegegaan ben. Zoiets maak ik m'n hele le ven niet weer mee." En een optimist riep: „Volgend jaar gaan we wéér," en het kon hem kennelijk niet schelen dat hij dan misschien Sparta-suppor- ter moet zijn. SK Mal Marktonderzoek j Inbraak in benzine station, buit 4000 mm. De Zielzoeker (links) had. bij voorbaat de juiste toon getroffen. Bedacht op atte even tuele zieligheden was hij uitgerust met een grote paraplu, en. niet voor niets. De schattig geklede meisjes zoch ten eerst bescherming in plastic, maar kropen ten slotte toch maar in de bussen, die aan de stoet vooraf gingen. Een meisje had wel iets van het weer ver wacht, maar zij vergis te zich en nam per on geluk een zonnescherm mee, onbruikbaar dus. (Van een onzer verslaggevers) Het mooiste bloemencorso dat ooit door de bollenstreek heejt ge- reden, is zaterdag gegeseld door striemende regenvlagen en jeüe windstoten. Hen corso met lege stoeltjes op de fraai versierde bloemenwagens, want de meisjes in hun dunne, fleurige toiletjes en charmante make-up. de jongens in hun spe ciale pakjes, bleven ln drie auto- mem a bussen vóór de stoet uit rijden. Terecht achtte het corso-bestuur het niet verantwoord om in dit barre weer de jongelui urenlang onbeschut op de wagens te laten zitten. Desondanks hebben tien duizenden het corso gadegeslagen, hoewel de belangstelling langs de weg veel minder was dan andere jaren. Langs de gehele route, bui ten de bebouwde kommen der bol- lendorpen. stonden duizenden auto's, van waaruit de bloemen- stoet tenminste droog kon worden bewonderd. En te bewonderen viel er veel. Van de dertig corsowagens werd 'De Harp jleurig en artistiek ver zorgd doer afdeling Noordwijker- liout van de Koninkl. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, tot mooiste praalwagen van het corso uitge roepen. Bovendien kreeg deze wa gen een eerste prijs in zijn af deling. De prijs voor de meest humoris tische wagen. 'Hooggeëerd pu bliek' een koddige circusclown van bloemen was voor een vijf tal bolienkwekers uit Sassenheim, die deze wagen hadden versierd. Ondanks de regen bliezen en trommelden de muzikanten onver stoord maar drijfnat door, langs Ce gehele, veertien kilometer lange route van Sassenheim naar Ben- nebroek. Het drukke autoverkeer werd door de rijkspolitie in goede banen geleid, hoewel er hier en daar verkeersknopen ontstonden, die wellicht zonder straffe regeling beter ontward zouden zijn. iiSMSi' ,;c }M Een uit Enschede afkomstig man, die in de Voorstraat in Bridle een kamer had gehuurd heeft zaterdag avond getracht met een blik benzine de woning in brand te steken. Zijn opzet slaagde, niet geheel, maar wel brak er in zijn eigen slaapkamer brand uit, waarbij hijzelf door het vuur werd verrast. De man sprong daarna brandend uit het raam van de tweede verdieping cn is met in wendige kneuzingen en brandwonden overgebracht naar het Zuiderzieken huis in Rotterdam. De brandweer van'Brielle had en kele uren nodig om de brand onder cfe knie te krijgen. Ruzie met zijn hospita bad de man tot zün daad gebracht. Hem was zaterdagmorgen de toegang tot het huis ontzegd, 's Avonds sloop hij er ongemerkt binnen, waarna bij de biand stichtte. In plaats van de Prins kwam de heer P. A. Da Costa van de regerings voorlichtingsdienst de perskamer bin nen, die namens de Prins meedeelde dat 'een of andere idioot van Buiten landse Zaken' een telegram had ge stuurd namens de regering met het verzoek of h(j op Schiphol een ver klaring wilde afleggen. De Prins zou in de mening hebben verkeerd dat het hier een speciaal verzoek van de regering betrof. Op Schiphol bleek hem echter dat men een normale persconferentie van hem verwachtte. Prins Bernbard trok hierop zijn aanvankelijke toezegging in. Over zijn reis had hij namelijk geen nieuwe mededelingen te doen, zei de heer Da Costa. Koningin Juliana een hoofddoekje op tegen de regen,"had de Prins op het platform verwelkomd, waarna het koninklijk paar zich naar da VIP-kamer begaf. Daar verzocht de Prins de heer Da Costa zijn mede deling aan de pers te willen over brengen. De Koningin had nog gevraagd of in deze boodschap de uitdrukking 'een of andere idioot' (van Buiten landse Zaken) niet door een ander woord zou kunnen worden vervan gen, waarop de Prins, volgens de heer Da Costa, 'nee' zei. De heer Da Costa vertelde later nog dat de 'idioot' wel nooit zal wor den gevonden. Het hele geval zou een misverstand ziin. Wel was er een regeringstelegram naar de Prins gezonden, waarin hem werd gevraagd of hij 'eventueel bereid was de pers De gemeentepolitie ln Zwolle heeft twee echtparen uit Bottrop (West- Duitsland) aangehouden wegens dief stal in winkels te Zwolle, Winterswijk en Kampen. De arrestanten zijn: de 28-jarige E. K. en zijn 22-jarige echt genote R. K.-Z. cn de 32-jarige H, P. M. en zijn 28-jarige echtgenote R. P.- K. Dit laatste echtpaar had boven dien een driejarig zoontje bij zich. De echtparen waren per auto naar Nederland gekomen. In de auto werden dg volgende ontvreem- 1 de goederen aangetroffen: een plant, drie nylon regenjassen, een rok. twee damestruien, een speel goedauto, twee flessen eau de colog ne, twee jongenskostuums, een kin derjack, een grote doos sigaretten, een make-uptasje, een bandrecor der, twee paar herenschoenen, vier opvouwbare paraplu's, twee wijn glazen, een fototoestel ter waarde van 325, toen kleurenfilms en twee herenkostuums. Al deze goederen, met een totale waarde van ongeveer 1700, zijn vrij dagmiddag uit diverse winkels in kampen meegenomen. In Zwolle wer den drie badjassen ter waarde van ƒ200 ontvreemd, in Winterswijk een fototoestel ter waarde van ƒ500 en kokers en gouden ringen. De Duitsers zijn vrijdagochtend door de politie aangehouden, doch hun arrestatie is eerst thans bekend geworden. Van daag zullen ze voor de officier van Justitie te Zwolle worden voorgeleid Dr. Herbert Gasser, die in 1944 de Nobelprijs voor fysiologie en ge neeskunde kreeg, is zaterdagavond in de ouderdom van 74 jaar m een New-Yorks ziekenhuis overleden. Hy ontving destijds, samen met dr. Jo seph Erlanger, de Nobelprijs voor ontdekkingen op het gebied van het zenuwstelsel. Tot 1953 was hy direc teur van het Rockefeller-instituut. (Van een onzer verslaggevers) De laatste avond op zee sprak ge zagvoerder D. J. van der Wiel voor de scheepsomroep. Hi) noemde de reis een ook voor de bemanning onver getelijke tocht. Rayon-directeur Van der Busse op zijn beurt dankte re derij, gezagvoerders en bemanningen van beide schepen. Namens alle pas sagiers sprak toen een van de 1500: .Rederij en HVV, wij danken u voor waar geen woorden voor te vinden zijn." Een driewerf hoera da verde over de golven. 's Avonds dankte de heer Van der Busse in een toespraak tot Ge Gouwswaard „De vrienden van de VARA en de NRU" voor de voor treffelijke medewerking. Tot Rim Kraaykamp:,Uw man heeft in Lis sabon de show van zijn leven opge voerd! Cor Steyn, de onvermoeibare die zo enorm veel heeft bijgedragen tot het succes van dc tocht, kreeg een extra schouderklop. Geestdriftige passagiers aan boord van de Waterman brachten snel nog even ƒ346,55 bijeen voor een dank- advertentie in Het Vrije' Volk. Dit bedrag, vermeerderd met bijdragen van de Groote Beer, zal door de di rectie van de N.V. De Arbeiderspers worden geschonken aan de Konink lijke Zuidhollandse Maatschappij tot Redden van schipbreukelingen. Ze staken hun tevredenheid over aan één tafel zaten en vrienden wer- de reis niet onder stoelen of banken, den. (Van een onzer verslaggevers) Bij de Ramspolbrug (tussen Over- ijsel en de Noordoostpolder) is za terdag de 39-jarige monteur A. G. Hollewand uit Zwollerkerspel dode lijk verongelukt. De personenwagen, waarin hij meereed, raakte waar schijnlijk door felle rukwinden op de linker rijbaan, waar hij frontaal ln botsing kwam met een bestelwa gen uit Kampen. Twee andere inzittenden, de heren J. Groenewegen en H. Habekotte werden gewond en zijn in het zie kenhuis te Kampen opgenomen. (Van een onzer verslaggevers) In Schaersberg is gistermiddag een Jongetje van drie jaar van de fami lie Ritt uit Kerkrade in een regen put gevallen en verdronken. Het kind, dat me zijn moeder bjj familie op bezoek was, verloor he evenwicht toen het in een onbewaakt ogenblik achter het huis de deksel van de put wegtrok. Het hoofddoel van de acht etmalen durende trip, de wedstrijd Benfica Feyenoord, mocht dan in een Neder landse nederlaag zijn geëindigd, er mochten dan op twee dagen vrij veel zeezieken zijn geweest, daar stond enorm veel prettigs tegenover. Het onvergetelijke vertrek op 4 mei uit Rotterdam; de grandioze aankomst in Lissa bon; de feesten aan boord van de schepen, waarbij Vara-arliusten zich door forse deining niet Heten af schrikken; de gezellige cn voortreffelijke lunches en diners aan boord; O de kennismaking met het zon nige Portugal en de boeiende stad Lissabon; het spektakel voor, tijdens en na de wedstrijd; en vooral de sfeer op de schepen, waar havenarbeiders en directeuren Advertentie I.M. De ENIGE JENEVER met het waarborgzegel van destad Schiedam.' De énige wat je' noemt „ouderwets- goede' jenever. De énige, die nog op de originele manier onder waar- borgzegel uit MOUT wordt bereid. Vraag uw leverancier oude of jonge Wittkampf en... proef het verschil Y AUeen vetkoop: JOHS. VRIJMOED ZONEN N.V, SCHIEDAM SEDERT 1776. Het gevoel van saamhorigheid, dat in de voorbije week groeide, het be sef één grote en goede familie te zijn, bleek vooral de laatste dagen aan boord van de HVV-schepen. Bij voorbeeld uit een inzameling vooi de Hilversummer, die in het Lissa- bonse stadion zijn heup brak en die per vliegtuig ijlings naar huis moest worden vervoerd. Voor de2e man, die niet verzekerd was, bracht men op initiatief van de dominee en de pastoor van de Groote Beer ruim achthonderd gulden bijeen. Toen de twee schepen ongeveer een uur na elkaar de Nieuwe Waterweg naderden werd men wat stil aan boord, omdat men herinnerd werd aan de Feijenoord-nederlaag, waar voor men zich als het ware mede verantwoordelijk voelde. Hoe zou het welkom bij de terugkeer rijn? Maar in Hoek van Holland stone net als bij het glorieuze vertrek „Toon" de Jager weer achter zijn reuzen-luidspreker. „Kop op!", schal de z(jn stentorstem over het water, „wat geeft de uitslag van één zo'n voetbalwedstrijdje?" En ja hoor, daar zette men op de schepen weer het Geen Woorden Maar Daden in. De toeters, de rood witte paraplu's en de vlaggen kwa men weer tevoorschijn. De trein Hoek van HollandRot terdam floot bij het passeren van de Groote Beer weer net zo enthousiast als acht dagen tevoren, in Maassluis, Viaardingen en Schiedam stonden ondanks het vrij vroege zondaguur toch nog velen te wuiven en op de kade in Rotterdam entvouwden twee meisjes een spandoek; „Feijenoord niet rouwen, Benfica zal 't tegen Mi laan berouwen!" Daarna kwamen de Lissabonse Feijenoord-supporters van boord, be laden met souvenirs en met geschen ken voor moederdag, gelukkig dat ze deze onvergetelijke trip hadden mo gen meemaken en boordevol met prettige herinneringen. te woord te -staan'. Zo'n telegram loopt via de ambassadeur in de Verenigde Staten, dr. Van Royen. Vermoedelijk heelt dr. Van Royen, aldus de heer Da Costa, tegen de Prins gezegd: 'Er is een telegram van de regering met het verzoek of u bereid bent de pers te woord te staan.' Dit zou het misverstand kun nen hebben veroorzaakt. Prins Bernhard, die vorige week zaterdag van Schiphol vertrok voor een reis naar Canada en de Ver enigde Staten, heeft onder meer in Los Angeles een rede gehouden over de Atlantische Gemeenschap. Die opmerking paste in zijn be loog over de crisis van de democratie in West-Europa, maar ook in wat hij persoonlijk tot het kennelijk niet meer zo ver van de PvdA verwijderde Politeia te zeggen had. De persoon lijke verhoudingen zijn althans niet zo gespannen meer. 'Wat voor mij een paar Jaar ge leden de deur dicht deed," zei dr. Von deling. doelend op het verbreken van de betrekkingen door de PvdA, 'was het antipapisme, dat van het Poli- teia-orgaan toentertijd een mestvaalt maakte.' •Dat was en is niet representatief voor Politeia.' interrumpeerde een bestuurslid uit de volle zaal. 'Het doet mij goed dat te horen.' zei dr. Vondeling, die in de langdurige discussie zijn stelling over het pro cessieverbod ('een vlekje op de Ne derlandse democratie') uitdiepte. Sommige protestanten menen, dat men van de straat geen kerk moet- maken. Waarom niet? Wie zich mee verantwoordelijk voelt voor een an ders rechten, moet ruimte geven en periodiek de straat of het plein een kwartier of een uur kunnen ontrui men. 'Demonstreren voor iets dat men da moeite waard vindt wordt heel nor- maal gevonden," aldus dr Vondeling. 'En voor de Ronde van Nederland sluiten wij toch ook urenlang een stadsdeel af?' Hij meende, dat de R.-K. Kerk geen processies zal organiseren daar waar die een antipropaganda zouden rijn; en dat zowel episcopaat als KVP tegenover dit laatste restje anti papisme een wijze gematigde houding aanneemt. "Wat denkt u dan in dit verband 'Dat is opgeheven, gelukkig, want daV verbod was in een woord stom," aldus' lip inr.in'isHs"h<- frnrH»lolHo>* van het Amsterdamse demonstratie- verbod?' klonk een stem uit de zaal. Dr. Vondeling was zijn rede plage- rig begonnen: "Ik kom de groeten doen. Van de firma PvdA.' Het gelach werd waarderend applaus toen hij eraan toevoegde: 'beleefd aanbeve- lend...' Wat niet verhinderde, dat hij even later, alweer geheel in het kader van. zijn onderwerp, uitvoer over de „over- bodige geheimzinnigheid en malle gewichtigdoenerij" die Politeia ten toon spreidt in de beschrijvingsbrief j van dit 17e congres, waarop staat te lezen: Uitsluitend voor leden, niets uit deze uitgave mag zonder toestem ming worden verveelvoudigd of open baar gemaakt. Dr. Vondelings commentaar was: „Waar moet het heen als zelfs stu denten al zo beginnen? Dat past niet bij een democratische gezindheid. Ik ben blü, dat onze partijcongressen openbaar zijn." Hoewel, naar zijn mening, een van de kenmerken van de democratie is, dat zij in een duurzame crisis ver keert, beperkte de inleider zich tot de typische verschijnselen van na d® Tweede Wereldoorlog: regeringen onttrekken zich aan het recht op informatie van parlemen taire organen, mammoetondememin- gen geven hun aandeelhouders en werknemers onvolledige, dus valsa Informatie: in Spanje, Portugal, Frankrijk in mindere mate, ln Italië en in Duits- -i land is de vrijheid van het woord in gevaar; de technische ontwikkeling krimpt de overlegperiode bij kritieke situa- ties in, zoals bleek bij de Cubaanse crisis. Sprekend over het kabinet-De Quay, meende dr. Vondeling, dat deze rege- i ring herhaaldelijk van onvoldoende democratische gezindheid heeft blijk gegeven: Nieuw-Guinea-voorlichting aan de Tweede Kamer, 'Vrij Neder- land'-verbod in de kazernes, het Bi- dault-incident bij de KRO-TV, etc., etc. 'Het kritisch volgen van de rege ring. in Nederland toch al niet zo sterk, werd extra moeilijk. Gevaarlijk als men in ogenschouw neemt, dat 75% van onze bevolking geen enkele politieke binding of interesse heeft," 1 aldus dr. Vondeling Dat is gebleken uit een weten- schappelijk onderzoek door de PvdA, aldus dr. Vondeling, die op de interruptie: „Waarom is dat on- derzoek dan niet openbaar ge- 1 maakt?," antwoordde: .Dat kan best, maar dan na de verkiezingen, want het was ten slotte ook een 1 marktonderzoek. Hy betreurde het, dat Nederland geen opvoeding tot staatsburger kent. Dat wordt hier overgelaten aan ver- enigingen of aan de krant. „Vooral de universiteiten zijn op dit punt totaal i verkalkte instellingen," meende dr. Vondeling, die overigens op verkle- zingstoumee juist ln de universitelts- steden een verheugende politieke belangstelling bij de jongeren had waargenomen. Na de discussie die tot half twaalf i duurde kreeg dr. Vondeling van I plaatsvervangend voorzitter Huib Riethof uit Amsterdam een hartelijk dankwoord „voor uw openstaan voor een werkelijke discussie". (Van een onzer verslaggevers) ïn de nacht van zaterdag op zon- da is uit een benzinestation aan de D<*en van Oppensingel te Venlo.een geldkistje ontvreemd met circa 4909 gulden aan Nederlands en Duits geld De exploitant, de heer J. V„ ont dekte zondagmorgen, dat onbekenden hadden Ingebroken. Het geldkistje, dat midden op tafel had gestaan, bleek verdwenen. Het was voor do Inbrekers wel bij zonder gemakkelijk om binten te ko men daar de deur, welke toegang ver schafte tot het kantoor, niet was af gesloten. 4) In Tala en Kitale, twee dorpen in Kenia, zijn zondag zeker 12 gewon den gevallen bij een treffen tussen twee politieke groepen, die elkaar met primitieve wapens te lijf gingen

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1