Indonesische delegatie vertrekt na veel belovende gesprekken: Picasso in Stedelijk beschadigd Landbouwschap gedagvaard rhoff Vondelings brievenbus We gaan door vaim Ierland 1 2 _t_||j| V Kunststofplaat lijmen?.Ceta-Bever SNELFIX CHU wil verbod koelkast-acties De vergeten mede minnaar J. A. Pengel naar de Koningin zó lekker p zó gezond w li Gouverneur Antillen bezoekt Nederland In Amsterdam komt voor Surinamers 'Sociale Zaken' A. Vervoert treedt uit Landbank WITTE WITTE KRUIS Zaak-Zuidmolukkers Staat in beroep tegen vonnis Balans HET VRIJE VOLK DINSDAG 14 MEI 1963 en steeds wisselende stroom... van buitenlandse sieraden in goud en zilver llllllllllluiiumiiiiiuniimmiiml (Van onze sociaal-economische redactie) Vermoeid en tevreden is dr. C. de Villeneuve, sinds de souvereiniteitsoverdracht Indone sisch staatsburger en thans verbonden aan de Indonesische ambassade te Londen, gisteravond in bet vliegtuig naar Genève gestapt. Samen met de directeur van de Indonesische staats- handelshuizen, dr. Harsono Reksoatmodjo, heeft hij een oriëntatiebezoek van een paar dagen aan Nederland gebracht. 'Het klimaat is gunstig', concludeerde hij gisteravond voor zijn vertrek. 'Wij hebben talloze gesprekken gevoerd. Veelbelovende gesprekken. De zaak komt zeker weer op gang, maar we moeten er voorlopig niet te veel ophef van maken. Kalmaan beginnen, dat is het beste.' Economie in verdrukking Scheepsbouw Toename verkeer - PftRTIJ VANtDE^ARBffD r Advertentie IJS. Vernieuwd socialisme 'Is het waar dat prof. Beel, dr. Marga Klom- pé prof De Quay en prof. Oud behoren tot de' groep, die in Nederland een 'vernieuwd socialisme' wilden, en to welk opzicht had ieder bindingen met de huidige PvdA?' H. J. KRIST, Prof. Lorentzlaan 189, SLIEDRECHT. (Vragen richten aan Vondelings brieven bus,' Hoofredactie Het Vrije Volk, Hekelveld 15, Amsterdam). Advertentie I-M. KRÜ,S whK0\Sa DE €cht& PIJNSTILLER /"lok deze verkiezingen lijken te gaan om de Party van de Arbeid. Geen party, of zij heeft zich ingespannen om op de ge breken van de socialistische op vattingen te wdjzen. Dat Is geen wonder. Want ook bü deze verkie zingen is de Party van de Ar beid de mededinger naar de hand van alle kiezers die een vooruit strevende politiek willen een politiek die enkele kernpunten zoals volkswoningbouw, grond- woningbouw, grondprijsbeheer- stog eri hulp aan onderontwikkel de gebieden wil aanpakken. Daarbij ontmoet de PvdA de confessionele partijen, die pro gressief en conservatief in één pot willen mengen, en de liberalen die by alle conservatieve ballast van een party van de betere stand, toch ook werkelijk vooruit strevende mensen tracht aan te trekken. En natuurlijk zyn ook de PSP en de CPN erop uit de PvdA te bestrijden, omdat zij daarvan het meeste succes verwachten. In deze situatie zyn de rege ringspartijen ertoe gekomen de zwakste regering die wdj na de oorlog hebben gehad, te ver dedigen. Wel laten zy een aantal ministers als hete stenen vallen, maar als geheel trachten zy ons volk duidelijk te maken dat het allemaal nog niet zo gek is ge weest. wy zullen daarop vandaag niet meer ingaan. Er is genoeg over gezegd. Waar we we! op willen wijzen, is de krampachtige poging van de KVP om zich voor ieder aanvaardbaar te maken. De heer De Kort heeft verklaard: iedereen kan in de KVP terecht die met haar program instemt. Prof. De Quay heeft verklaard: het pro gram Is niet zo belangryk, het gaat erom of men zich bij elkaar thuis voelt. Prof. Romme heeft nog eens de nadruk gelegd op de eenheid van levensovertuiging die de KVP kenmerkt. De verwarring neemt dus wc) zienderogen toe. Daarby komt, dat van verschil lende kanten to de KVP is ge steld: er moet nu toch wel een regeringsprogram komen waarin over de hoofdzaken eensgezind heid wordt bereikt met de andere deelgenoten In de regering. Maar tegeiykertijd biyft een lijstaan voerder als dr. Veldkamp toespe lingen op de commerciële televisie maken, die in een regeringspro gram geen kans maakt. En hij het streven ook de meest verstokte Welter-aanhangers, de conserva tieve rooms-katholieken, te be houden wordt elke gedachte aan een werkelijk plan voor ingrij pende maatregelen verdacht ge maakt. W®nt dat is de bedoeling van de kritiek op de PvdA. Tegen een waslijst van verlangens heeft de KVP geen bezwaar. De conser vatieven weten dat daarvan toch niet veel terechtkomt. Na de ver kiezingen kan men alle kanten uit. En het achteruit drukken van. een KAB-inan als de voorzitter van de KAB Middelhuis stelt hen voldoende gerust. Als men, zoals de PvdA doet, de verlangens in goed berekent, dan wordt het ernstig en gevaarlijk. Vandaar de aanvallen op 'De kwaliteit van het bestaan'. De heer De Kort is zelfs zover gegaan de KVP als het bolwerk tegen het socialisme te schilde ren. Welnu, dan kan conservatief rooms-katholiek Nederland ge rust zijn. En misschien denken sommige onkerkelijke kiezers wel: zet meer conservatieven naast De Kort en steun KVP. Voor de KVP is het van het grootste beiang om de grootste party te biyven. Lukt dat, dan heeft zy de handen weer vier jaar vry. Als deze beoordeling juist is, ligt opnieuw de sleutel van de politieke situatie by de vooruit strevende rooms-katholieken. En bij al diegenen die nog aarzelen of ZJ_\, °P de PvdA willen stemmen, zy kunnen voorkomen dat de KVP de grootste party blijft, zy hebben een beslissende invloed op de vraag of er een vooruit strevende regering gevormd zal kunnen worden. Of dat ons land in dezelfde gezapige sfeer zal wor den geregeerd. Dat wordt morgen uitgemaakt. Het zal gaan om de kracht van de KVP en de PvdA bij deze verkiezingen. De balans wordt morgenavond opgemaakt.. DEN HAAG (ANP) Koningin Juliana en Prins Berabard hebben gisteren de vertrekkende ambassadeur van Israel en mevrouw Cidor een af- scheidslunch aangeboden od Daleis Soestdijk. F Advertentie IJS. met versgebrande hazelnoten, roomcaramel en vollemelk chocolade M ïjé B et klimaat is gunstig Advertentie IM. (Van onze kunstredactie) Tot ontsteltenis van bezoekers en tnuseumniensen bleek gisteren het schilderij Stilleven: de viool van Pa- blo Picasso, aanwezig op de tentoon stelling- Schrift en Beeld in het Ste delijk Museum te Amsterdam, ern stig beschadigd te zijn. In het bo vengedeelte van het doek was een kras te zien van ongeveer dertien centimeter. Over de oorzaak van deze bescha diging tast men nog in het duister. Of hier inderdaad een Plcasso-hater aan het werk 3s geweest, of dat de beschadiging op andere wijze is te- jvegggebracht, was vanmiddag nog geon uitgemaakte zaak. Een woordvoerder van het mu seum neigde naar de veronderstel ling, dat het doek tijdens het trans port -aan een spijker zou zijn open gehaald. Dit. verklaart echter niet, waarom de beschadiging niet eerder is opge merkt. Het schilderij dateert uit 1914 en behoort tot Picasso's kubistische pe riode. Het is afkomstig uit het Musée Nationale d'Art Moderne in Parijs en verzekerd voor 400.000. Men ver zekerde ons. dat het doek op kos ten van het museum gerestaureerd zal worden. Dr. De Villeneuve 'Ik ben tier jaar niet in Nederland geweest, maai ik heb geen rancunes ontmoet,eer enkele diehard, nou ja' heeft de nieuwe mensen en de nieuws inzichten getroffen, die men aan In donesische kant gehoopt had te zul Ien treffen. 'Wij willen met een schone lel be ginnen en we zoeken een nieuwe basis. Voor dat uitgangspunt hebben we gehoor gekregen,' zei hij. 'Kort gezegd is bij ons de situatie zo: Wij willen in de eerste plaats zorgen, dat het produktie-apparaat weer behoorlijk op gang komt. De strijd om Irian heeft geld gekost. We hebben ons offersmoeten ge troosten en- we hebben ons in de schuld gestoken. De economie is in de verdrukking geraakt. Het probleem dat het eerst de aandacht krijgt is de voedselvoor ziening voor de bevolking. In de tweede plaats zal de uitvoer van onze traditionele exportproduk- ten als tin. suiker en rubber sterk moeten stijgen. Maar tussen nu en het ogenblik waarop dat zal zijn bereikt gaapt een kloof. Nederland zou ons daar bij kunnen, op dezelfde wijze als andere landen ons helpen.' De leden van de delegatie hebben gesproken met vertegenwoordigers van verscheiden industrieën. Behalve de voedingsmiddelenindustrie, de tex tielindustrie en de metaalnijverheid toonden zij ook grote belangstelling voor de scheepsbouw. Zij hebben besprekingen gevoerd met Groningse bouwers van coasters. De Indonesische regering is van plan de ontwikkeling van de handels verkeer zelf in de hand te houden. 'Dat ligt in de lijn van onze ont wikkeling naar een socialistische economie,' zei de heer De Villeneuve. 'De staatshandelshuizen zullen bij de contacten belangrijk zijn. En wat öe omvang van de handel betreft: Die zal afhankelijk zijn van de con currentiemogelijkheden van de Ne derlandse industrie en van de finan ciële faciliteiten, die zij kan bieden. Er moet bij ons een kloof worden overbrugd.' Positieve afspraken heeft dit eerste bezoek nog niet opgeleverd. Dat was ook niet de bedoeling. Dat zich nu spoedig een stroom van Nederlandse zakenlieden naar Indonesië zal be geven achtte de heer De Villeneuve niet waarschijnlijk. Wel zal het verkeer toenemen. De schepen van de Djakarta Lloyd zul len binnenkort Nederlandse havens aandoen. Maar dat bij voorbeeld de tabaksveilingen weer naar Neder land zullen komen, achtte hij uitge sloten. Die blijven in Bremen. De eerste reacties van het Neder landse bedrijfsleven zijn voorzichtig, maar optimistisch. 'Wij zijn zeer geïnteresseerd.' zei ir. Bamme, di recteur van de Verenigde Machine Fabrieken. 'Maar het gesprek is nog maat- pas op gang. Veel zal bij voor beeld afhangen van wat .de toekom stige Nederlandse regering zal wil len doen op het gebied van de cre- dïetfaciliteiten.' Van de zijde van de textielindustrie is reeds op gewezen, dat de meeste, bedrijven zich hebben ingesteld op de Europese markt. Een plotselinge terugschakeling op Aziatische markten is niet mogelijk, een geleidelijke omschakeling zal hoge investeringen eisen. Maar in teresse is er zeker. DEN HAAG (ANP) De 'Boerenpar tij' heeft de drie boeren uit Holland- scheveld, wier boerderijen in maart ji. op last van het Landbouwschap zijn verkocht, financieel in staat ge steld een proces tegen het Landbouw schap te beginnen. Het Landbouwschap is gedagyaard. De zaak dient op 11 juni voor de rechtbank in Den Haag. De boeren zullen teruggave van de boerderijen of schadevergoedingen eisen. In één der dagvaardingen wordt het Land bouwschap aansprakelijk gesteld voor het afbranden van de boerderij van de heer Van Sleen. i' DEN HAAG (ANP) Mr. N. Debrot, gouverneur van de Nederlandse An tillen, wordt op donderdag 16 mei op Schiphol verwacht voor zijn eerste routinebezoek aan Nederland. hebt blijkbaar «en goed geheugen! De term 'een vernieuwd socialisme' komt namelijk voor in de oproep en het program van de Neder landse Volksbeweging (de NVB, die direct na het einde van de oorlog, in de zomer van 1945 gepubliceerd zijn. Het begin van die oproep luidt: 'De Nederlandse Volksbeweging roept thans, op tot gemeenschappelijke arbeid aan de nood zakelijke radicale vernieuwing van ons volksle ven economisch, sociaal, politiek, geestelijk ALLE NEDERLANDERS die #1 of niet georganiseerd in politieke par tijen in personalistische geest, gericht op de verwerkelijking van een vernieuwd social tone, ons volk sterk willen maken voor de geweldige zware taak van dit historische tijdvak. Oproep, program en toelichting samen, beslaan 30 dichtbedrukte bladzijden (het papier was erg schaars'.). Daarachter volgt: Instemming met oproep en program werd betuigd door de hier na genoemde personenen dan volgt een lan ge, lange lijst met namen. Ja, prof. Beel, dr. Klompé en prof. De Quay waren er ook bij Trouwens nog meer vooraanstaande politici van vandaag die zich al lang geen «vernieuwd' so cialist meer noemen. De oud-ministers Gielen en Van den Brink bijv., de oud-secretaris v. d. Grin ten en de huidige staatssecretaris Gflzels. Ver scheidene KVP-kamerleden deden toen ook mee, van wie mr, P. Biaisse misschien de bekendste is. Van een aantal van deze personen is mij nooit goed duidelijk geworden waarom zij na hun veroordeling van het vooroorlogse partijenstelsel van oordel dat het politieke, partijleven in ons volk zich lang* andere scheidslijnen dan voor 1940 sal moeten bewegen 5 dat met name de Christelijke antithese en de klassenstrijd voor de oplossing der maatschappelijke vraagstukken van heden geen vruchtbare beginselen meer zijn') weer bij de confessionele partijen 'ingebroken' zijn. Ik neem aan dat het voor veie katholieken d« aandrang van kerkelijke autoriteiten was die hen terug deed keren. Nu die aandrang er gelukkig niet meer is, lijkt het niet uitgesloten, dat een aantal opnieuw de oude vormen doorbreekt en dan vanzelfsprekend In de rijen van de Partij van de Arbeid komt. De PvdA is immers naar geest en programma het kind van de Nederlandse volksbeweging. Van dat program zou ik met liefde grote stukken willen aanhalen, die vandaag nog hoogst actueel zijn. Ik volsta met punt 12 van het hoofdstuk Produktle: "Door een rigoreuze bestrijding van grondspe- culatie en door geordende woningbouw zorge de Overheid in de stad en op het platteland voor de beschikbaarstelling tegen redelijke huurprijzen van woningen, overeenkomstig de gezinsbehoef ten.' Behalve prof. Oud, die géén ondertekenaar was, heeft geen van de genoemden bindingen gehad met de PvdA. Prof. Oud is maar korte tijd lid geweest van de PvdA en als u het mij vraagt niet met echte overtuiging. Sinds 1918 heeft hij eigenlijk steeds dezelfde opvattingen gehouden en dat is geen teken van een vooruitstrevende ge zindheid. Toch zijn er In het oude program van de Vrij zinnig Democratische Bond, waar hij jarenlang een der leiders was, wel punten te vinden, die hij na de oorlog als onbetwist leider van de VVD volkomen vergeten was, zoals: 'Ovcrheidsexplni- tatie van, althans overwegende overheidsinvloed in ondernemingen van algemeen belang met mo nopolistisch karakter.' 'Premievrije ouderdomspensionering uiterlijk op 65-jarige leeftijd tot een bedrag, dat een rede lijk levensonderhoud waarborgt.' •Progressieve vermogensbelasting.' •Buitengewone belasting van met geringe in spanning, verkregen groie inkomens- of vermo gensvermeerdering.' (vastgesteld in 1936). Nu. mr. Toxopcus en prof. Witty-en het roer van de oude, grijze, schipper (aar) Q ud hebben overgenomen, zal de kans van de vfl nog wel verder naar stuurboord (rechts) verlegd worden. De Oud-Vrijzinnige Democraten mogen dat wel goed bedenken! PARAMARIBO (ANP) Het kabi net van de gevolmachtigde minister van Suriname in Nederland, gezeteld in Den Haag, zal binnenkort uiteen vallen In twee afdelingen, aldus heeft de heer J. A. Pengel, toekomstig premier van het Surinaamse kabinet, bij zijn terugkeer uit Nederland in Paramaribo meegedeeld. In Amsterdam zal een bijkantoor worden opgericht, dat speciaal belast zal worden met het behartigen van sociale zaken voor Surinamers in Ne derland. 'Gestrande Surinamers' kun nen daar dan zoveel mogelijk hulp ontvangen. Voorts heeft de heer Pengel be kendgemaakt, dat mr. Theo Simoons, oud voorzitter van de Surinaamse vereniging JPF op Curacao, zal wor den benoemd tot directeur van het kabinet van de gevolmachtigd minis ter. mr. S. D. Emanuel* Vondeling* brievenbus" is in de afgelopen weken af en toe verstopt geweest door een enorme brieven, stroom. Wij vinden dat gelukkig en dr. Vondeling, heeft erdoor bevestigd gezien dat er wel degelijk een grote politieke belangstelling bestaat. Opvallend Is dat deze belangstel ling zich vooral richt op de doodge wone dingen van de dag. Verreweg het grootste deel van de vragenstel lers heeft geen behoefte aan ge theoretiseer. Politiek wordt vertaald in Ionen, pensioen, gezinszorg, wo ningbouw, onderwijs, landbouw, vei ligheid. En nog zoveel meer concre te onderwerpen. Morgen gaat Nederland stemmen. Dr. Vondeling hoopt dat Nederland ook gaat kiezen. Op dit ogenblik liggen nog vele tientallen vragen ter beantwoording in het brievenbusdossier. Genoeg voor maandenlange voortzetting van de rubriek. Er üggen verder nog stapels brieven die een zo persoon lijk karakter hebben dat ze niet in de krant beantwoord kunnen worden. Bovendien levert elk antwoord een nieuw stapeltje brieven op. Het is duidelijk: als we zelf het plan al niet hadden geopperd, we moeten wei doorgaan. Dr. Vonde ling is zeker voorlopig nog be reid op liggende en komende vra gen in onze krant antwoord te ge ven, Wij zijn daar biy om, want er blijkt een duidelijke behoefte aan dergelijke korte informatie te zijn. De stapel 'persoonlijke' brieven zal ook worden afgehandeld door dr. Vondeling. De inzenders krijgen per brief antwoord, ai zal het misschien in enkele gevallen lang duren. In verkiezingstijden en de periode daarna worden fractievoorzitters in de Tweede Kamer nu eenmaal be stormd met werk. Nogmaals: stel uw vragen kort, zakelijk en duidelijk. U v< lijkt dan de behandeling. (Van een onzer verslaggevers) Dezer dagen zullen de jaarstukken verschijnen van de Exploitatie Maat. schappij Scheveningen, uitvoering- maatschappij van Zwolsmans Land bank. Het is thans zeker, dat de heer A. A. Vervoert medewerker van het eerste uur uit de directie van het Landbankconcern treedt. In de jaarstukken zelf zal over de reorganisatie aan de top van het con cern, dat zich koortsachtig heeft uit gebreid, nauwelijks iets te vinden zijn. De verwachtingen zijn veeleer, dat de heer R. Zwolsman op de jaar vergadering op 31 mei persoonlijk meer over deze reorganisatie wil zeg gen. Een maand gaat vlug. Met WITTE KRUIS (poeders, tabletten of cachets) hoeft u niet meer op te zien tegen nare dagen. (Van onze soc.-econ. reactie) De Christelijk-Historische Unie wil, dat koppelverkoop en acties met koel kasten verboden worden. Dat blijkt uit een middenstandsprogram 1963 dat de CHU heeft opgesteld. Na een korte inleiding wordt daarin gecon- estateerd, dat het midden- en klein bedrijf een onontbeerlijk element 1* in onze samenleving. De overheid heeft tot taak een der gelijk gunstig economisch klimaat te scheppen, dat de midden- en klein bedrijven tot ontplooing kunnen komen. Deze bedrijven dienen gelijke kansen te hebben met het grootbe drijf. Een andere belangrijke taak van de overheid is naar de mening van de CHU het verbeteren en aanpassen van het onderwijs voor de midden stand, het verstrekken van meer financieringsmogelijkheden, toezicht op een verantwoorde verdeling van de vestigingsplaatsen (bij verdeling van nieuwe winkels komen de mid denstanders nu dikwijls te kort) en de bevordering van een ordelijk eco nomisch verkeer. Weer een Nederlandse speel film op stapel. In een Aerden- houts café is gisteren een nij ver ploegje begonnen aan de verfilming van de roman De vergeten medeminnaar van Nico Bulthuis. De bedoeling is de film onder dezelfde iilei op 26 september in het Citytheater te Amsterdam in première te doen gaan. Aan deze rolprent van de Nederlandse Filmproductie Mij. werken mee: Thérése Stein- metz. Henk van Ulsen, Robert Sobels, Hetty Verhoogt, Peter Arians, Dore Smits, Sacco van der Made en Pim Dikkers. Op de foto zijn regisseur John Korporaal en zijn script girl in gesprek met Thérése Steinmetz en Henk van Ulsen. Aan de camera staat Ed van der Enden. PARAMARIBO (ANP) Na zijn be ëdiging waarschijnlijk op 1 juni als minister-president van Suriname zal de heer J. A. Pengel naar Nederiand reizen om daar zijn opwachting te maken bij de Koningin. Van zijn verblijf in Nederiand zal hij tevens gebruik maken om bespre kingen te voeren. Zo zal hij onder meer van gedachten wisselen met de Duitse bondsregering over de Suri naamse bosbouw. Duitse deskundigen hebben na een bezoek aan Suriname een rapport op gesteld over deze bosbouw, In het bij zonder hoopt de Surinaamse regering dat Duitsland bereid zal zijn het 'Pinus Project' over te nemen. Dit project, dat de Surinaamse regering met de Nederlandse papierfabriek Van Gelder begon, drukt thans, nu Van Gelder zich heeft teruggetrok ken, zwaar op de Surinaamse begro ting. Gehoopt wordt dat dit bedrag van ruim S. 600.000 (ruim een miljoen Ned. guldens) door Duitsland zal wor den overgenomen. DEN HAAG (ANP) De Staat der Nederlanden heeft hoger beroep in gesteld tegen het vonnis van de pre sident van de Haagse rechtbank, waarbij de staat werd verplicht Zuid- molukkers uit Nieuw-Guinea naar Nederland te vervoeren. Het beroep wordt ingesteld op fei telijke en juridische gronden De pogingen om da Zuidmolukkers, the m het huidige Irian Barat gevaar zouden lopen, weg te helpen komen worden voortgezet, aldus Is in Den Haag meegedeeld. K«op 'n boek bil AKBElDtiL 1 P E RI

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1