Eerste echt zomerse goede generale voor Pinkster f** Soestdijk weet niets over ontmoeting Prins met Soekarno 'Toneel- chooi' 1963 van bracht koekoek de meeste winst He Vol Vijf mannen inf verzet tegen politie joen schade bij brand in Schiedam Vince Taylor verliest stem op tienerfestival in Den Bosch l x Vlij Aardapplexport niet meer op vergunning Twee kinderen uit één gezin verdronken Jongen Meld schandalig huis onder vogels 'fMêWifViZi Jaloerse man duwt auto in het water Laat pratenj 10X0 e meten W. VAN BAARLE Fles raakt voorruit van locomotief RAF defileert voor prins Bernhard Meningsvorming van onderop HET VRIJE VOLK MAANDAG 27 MEI 1963 PAGINA iron Extra treinen ®8 Waarschuwing Ombuigen Moeilijkheden Everybody happy... ïn die vlotte, zomerse kle ding uit de Yet-corner van House. Daar zijn die snelle, felle pakken. Die smalle broeken. Liberaal Centrum; i DEN HAAG (ANP) Van van daag af zijn voor de export van con sumptie-, fabrieks- en voeraardap- pelen geen vergunningen meer no dig. De productschappen voor aard appelen en voor veevoeder hebben dit aan het bedrijfsleven meege deeld. Zoals bekend, heeft het Land bouwschap vorige week het produkt- schap voor aardappelen aangedron gen op afschaffing van het vergun ningstelsel bij de export van con sumptie-aardappelen. Advertentie LM. Voor hen die handig rijn met naald en schaar en die uic onder vinding weten hoe enorm veel geld zij zich kunnen besparen door zelf te maken... Of voor hen dia bij hun naaister nu eetts een echt originele japon willen laten maken... is dit een bijzondere aanbieding. Wapt morgen houden wij een eendaagse verkoop van 10.000 meter No Iron popeiine, nor male prijs 3.75, nu voor minder dan de halve prijs. meter kleuren Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze No Iron popeiine, een pracht kwa liteit voor blouses, weekenders, kinderjurkjes, japonnen en strandkleding, in 20 kleuren, w.o. wit, groen, bleu, koren, mandarijn, aqua enz., nu per meter W voor T (Van een onzer verslaggevers) Een jongen van twaalf en een meisje van drie van de familie Van den Brave uit Uden zijn zondagmid dag in Yeghel verdronken. Zij waren samen op de fiets en moeten b(j de sluis te Veghel in het water zjjn ge raakt. Een schippersvrouw zag het lijkje van het meisje drijven. Later vond men ook de jongen. In Haarlem heeft de politie zater dagavond uit het Spaarne het lijkje van de tienjarige Kans Damen uit de Spaarnwouderstraat opgedregd. De jongen had met een vriendje op een woonschuit aan de Turfmarkt gespeeld en was op zeker ogenblik zoek. In Eindhoven verdronk zaterdag de negenjarige Petrus Caelers in het Beatrixkanaal. Hij speelde daar met een broertje. Militairen vonden het kind na 2U minuten. (Van onze verslaggevers) De samenkomst van de wegen SoestdijkBaarn en Hoevela kenNaarden tussen Eemnes en Baarn wordt meer dan hei Ouderijnplein bij Utrecht de verkeersknoop van toeristisch Ne derland. Gisteren, de eerste echte zomerse dag van dit jaar. i dat weer overduidelijk gebleken. Over het zeer drukke Ouderijnplein, dat gisteravond een grote verkeers stroom uit de richting Arnhem kreeg te verwerken, verliep de doorstroming vlot. Bij Eemnes vormden zich al voor vijf uur kilometers lange files op de twee samenkomende wegen, die na de stagnatie van het tot één stroom formeren slechts stapvoets Hilversum konden bereiken. Een uitloper van een krachtig ho- gedrukgebied boven Finland en Noord Rusland dreef zondag bijna iedereen die lopen, fietsen of rijden kon in Nederland naar bulten. Het is een goede generale repetitie ge worden voor wat ons volgende week met Pinksteren bij goed weer te wachten staat. Er is geen gebied in Nederland te noemen, dat zaterdag en zondag niet iets van de weekeinde-toeristen heeft gemerkt: de badplaatsen, waar meer gezonne-, dan gepootjebaad werd (maar dat maakt geen verschil voor de zakenlieden daar, die best tevre den waren)de Afsluitdijk, waar een onafgebroken rij auto's overheen ging (op weg naar de laatste bollen velden, naar de bossen van Gaaster- land en naar de Friese meren); de Waddeneilanden, die veel dagjestoe risten zagen, maar ook veel zomer-! gasten, die dit weekeinde gebruikten! om hun huisjes op te knappen; heti Gooi en de grote wegen naar Gel-,' derland, die weer volop bezet waren' door bermrecreanten. Het was druk op alle wegen. Maar vrijwel overal is de politie goed door' deze generale heengekomen. Langs de kust is het niet tot grote opstop- pingen gekomen. Ook in de trein was het druk. NS moesten gisteren drie extra treinen tussen Amsterdam en Zandvoort la ten rijden. En wat die uitloper van het hoge- driikgebied betreft; aan zee ïïep de temperatuur op tot 15 graden, in het binnenland- tot 19 graden. (Van een onzer verslaggevers) Op ergerlijke wijze is door een 17- jarige inwoner van Bergen op Zoom in hokken en volières van verschil lende duiven- en vogelhoudcrs huis gehouden. Een tiental mensen kwam zater dag bü de politie aangifte doen van diefstal van jonge duiven en van vernielingen van hokken en nesten. De dader had zich toegang verschaft tot de achtererven en de afsluitingen van de duivenhokken en volières ver broken. In de meeste gevallen waren post duiven uit de hokken weggejaagd. Enkele jonge postduiven werden nog in de omgeving gevonden, andere waren door de nachtelijke kou ech ter omgekomen. Eieren waren uit de nesten genomen en op de grond ge gooid. Ook werden kanaries en par kieten uit de volières gehaald. De dader ts aangehouden en ingesloten. K (Van een onzer verslaggevers) Zullen prins Bernhard en president Soekarno eikaar ontmoe ten wanneer het Indonesische staatshoofd in de eerste week van juni te Wenen verblijft voor herstel van gezondheid? Deze vraag houdt vele gemoederen Jn Nederland en Indo nesië bezig sinds het ANP zaterdag 'van gezaghebbende zijde' te Djakarta vernam dat deze ontmoeting niet uitgesloten moet worden geacht. Men verwacht volgens het ANP dat te Wenen ook contacten zullen worden gelegd met vertegenwoordi gers van het Nederlandse handeis- en bedrijfsleven. Op paleis Soestdijk blijkt echter volgens de Rijksvoorlichtingsdienst van een eventuele ontmoeting tussen Deze jonge to nelisten zullen in het komende sei zoen bij verschil lende» gezelschap pen op de planken staan. Zij hebben eindexamen ge- laan aan 'De To neelschool' te Am- 'ccrdam. Het zijn v.l ju. Ineke Swa- rvelt Hein Boele, iluib Broos, Hans Kemna en Els Scherjon. (Van onze landbouwredacteur) De drie grote boerenoxganisaties zijn vrij eenstemmig Vaii mening dat de Boerenpartij zoveel stemmen heeft gekregen door de grote ontevredenheid in agrarische kringen. De land bouwpolitiek van de laatste jaren heeft de Boerenpartij de meeste winst gebracht. 'Boer en Tuinder', het blad van de rooms-katholieke boeren zegt dat er geen schriele maar een redelijke beloning tegenover de agrarische prestaties moet staan. Er zijn maatregelen nodig, die de boer het volle pond geven en die hem evenredig laten delen in de welvaart. Het blad verzwijgt dat zijn partijgenoot Marijnen het ministerie van Landbouw beheerde. Het blad besluit met de opmerking: 'Een niet onbeduidend aantal katho lieke boeren en tuinders hebben ditmaal niet op de KVP maar op de party van Koekoek gestemd. Dat valt uit de verkiezingsuitslagen wel af te leiden. De komende regeringsperiode zal biyken dat zy zich hebben vergist.' In het blad van de Gelderse Maatschappij van Landbouw wordt gezegd: 'De opkomst van de Boe renpartij is naar onze mening een afkeuring van het gevoerde land bouwbeleid. Deze uitspraak dient tocht op zijn minst een vingerwij zing te zijn voor de grote p&iJÜen en zeker voor die partijen, dié straks een regering zullen vormen. Het is alleen bijzonder jammer dat het on behagen op het platteland op deze manier gedemonstreerd moet wor den. Gelukkig zagen kopstukken van de Antirevolutionaire Partij al op de avönd van de. verkiezingsdag m dat één van de redenen van het succes van de Boerenpartij was gelegen in de slechte economische omstandig heden in de landbouw. Laat mr. Biesheuvel, die dit zei, zich deze re den goed aantrekken. Hopelijk zullen ook de andere partijen dit inzicht Advertentie LM spoedig tot het hunne maken, voor al ook de KVP, die nu wel zal be grijpen, dat zij niet met mr. Ma- rijnen behoeft terug te komen,' al dus het Gelderse blad. De Landbode, het blad van het Koninklijk Nederlands Landbouw Co mité zegt: 'De politieke partyen dienen een waarschuwing te zien in deze verkiezingsuitslag dat er In agrarische kringen een grotere onte vredenheid heerst dan men tot nu toe heeft verondersteld.' 4 Ons Platteland, het blad van de, Chr. Boeren- en Tuindersbond meent een symptoom van groeiend onbe hagen binnen agrarische kringen te kunnen constateren. 'Wanneer tien percent of meer van de uitgebrach te stemmen in bepaalde buurtge meenschappen op de Boerenpartij zijn uitgebracht is dit een belangrij ke aanwijzing.' 'Dit gevoel van onbehagen, dat zijn grond vindt in de vaak bijzonder moeilijke economische positie op heel wat landbouwbedryven, bestaat niet alleen bij de stemmers op de Boerenpartij. Ook de voorzitter van het Landbouwschap en de besturen van de boerenorganisaties hebben er in het laatste jaar voortdurend blijk va® gegeven.' Een duidelijker bevestiging van de kritiek, die wi) steeds op het beleid van minister Marijnen en het kabi net-De Quay hebben geoefend, is moeilijk te geven. Het is echter na kaarten. Het gaat er nu om dat het landbouwbeleid in de zeer nabUe toe komst,.duidelijk en" ingnjpena worat omgebogen. Wannéér dit beleid op dezelfde voet wordt voortgezet Is het helemaal niet onwaarschijnlijk, dat de Boerenpartij h\j de volgende ver kiezingen nog meer stemmen zal halen. 'Die stemmen warden dan niet op de Boerenpartij uitgebracht omdat de heer Koekoek zo'n aantrekkelijk programma heeft, maar omdat de kiezers menen dat zij duidelijk en' scherp moeten protesteren tegen de gang van zaken. Sjj de laatste ver kiezingen meenden de agrariërs om dit protest te laten horen niets be ter ie kunnen doen dan op de heer Koekoek te stemmen. Overigens blUven de moeilijkhe den zich opstapelen. De rfzet van zuivelprodukten is dank zij de stren ge winter wat beter geweest, maar dezelfde strenge winter joeg de boe ren op hoge kosten. De prijzen van de aardappelen zijn de laatste we ken ingestort, de eierprijzen maak ten een nog diepere val. Veei ver betering voor de afzet van eieren is nog niet in zicht. Wanneer er zich geen onverwachte ontwikkelin gen voordoen zal de prijs deze zo mer waarschijnlijk maar Iets boven die van vorig jaar liggen. En to n was het bijzonder slecht. De varkens ten s'otte worden nog steeds geteisterd door mond- en klr.uwzeer. Vorig jaar moest daar 46 miljoen by, het gaat er dit jaar weer veei op lijken. Er is dus voor- Advertentie I.M. KtODUKT VAN PETER SCHOEN YERFCHEMK Plasticolor verkrijgbaar bij: Veiwersdijk 95a, Delft, Telef. 20709 lopig nog weinig vooruitzicht op een verbetering, eerder op een slechter worden van de gehele toestand. Da landbouw staan nog bijzonder zwa re jaren te wachten, die wanneer de passende maatregelen biyven ont breken, tot een versterking van de extremistische stemming zullen lei den. de Prins en president Soekarno niets bekend te zijn. Een woordvoerder van het Indo nesische ministerie van Buitenland se Zaken, Gais Harsono, heeft ver klaard dat er geen definitief offi cieel plan bestaat voor de ontmoe ting. Maar volgens de heer Harsono zijn er 'door particuliere vrienden' plannen in deze richting gemaakt. HU vertelde niet wie deze vrienden waren. De nieuwe Nederlandse zaakge lastigde in Djakarta, drs. C. Bark man, heeft verklaard van niets te weten. President Soekarno is op het ogen blik voor een vakantie van tien da gen in Tokio. Vandaar gaat hij naar Wenen en verder naar Rome en Bel grado. De woordvoerder van president Soekarno in Tokio kon nog niet voor commentaar worden bereikt. HAARLEM (ANP) De 26-jarige Spaarndammer P. D. T., die gemerkt had dat zijn vrouw en drie kinderen bij zijn 43-jarige plaatsgenoot P. de V. verbleven, werd daar boos over. Hy duwde daarom de auto van De V„ die voor diens woning stond, over een afstand van honderd meter weg en schoof het voertuig vervolgens in het water van de Boezem. De V. kreeg hierdoor twaalfhonderd gulden schade, T. ontving een proces-ver baal. De V. op zijn beurt boos geworden liep in de nacht van zaterdag op zondag langs het huis van T. en ver nielde daar een ruit. T. was niet thuis. De V. kreeg huisvesting in het politiebureau en een proces-verbaal wegens vernieling en érfvredebreuk. (Van een onzer verslaggevers) Naar hun onderdeel terugkerende militairen die zich vermaakten met geleegde Hessen uit het treinraam te gooien, hebben zondagavond by Weert bijna ernstige brokken ge maakt. Eén fles raakte de voorruit van de locomotief van een in andere richting rijdende trein. Alles liep echter goed af. W/ij lezen in het jaarverslag vaifi het wijkcentrum 'Geuzenveld^ in Amsterdam: 'In januari varg dit jaar zond ons wijkcentrum/- een telegram naar de ministerp waarin de aandacht werd ge-.-, vraagd voor de onbevredigende, situatie der melkbezorging in de tuinsteden. Door de minister were;: onze klacht overgedragen aan hef; bedrijfschap Detailhandel in Melk; en Melk- en Zuivelprodukten, dat;; op zijn beurt contact opnam met de Stichting tot Sanering van de Amsterdamse Detailhandel iif| Melk. Van al deze Instanties wer-g den geen nadere inlichtingen verkregen.' Opnieuw dus een bevestiging/ van het feit. dat de lieden die; saneringen opzetten die In strijd; zijn met alle gestelde regels, zich niets aantrekken van klachten.) Onder het motto: Laat maar pra ten, geven ze zelfs geen antwoord,; Dat de minister van Economische, Zaken, die toch per slot verant woordelijk is, in deze situatie be- rust, kunnen wij niet anders zien dan als een ernstig te kort schie-, ten. - Aan, zoals het politierapport het i noemt, 'geweldpleging met vereende krachten' hebben ia de nacht ven c; vrüdag op zaterdag drie Utrechters r zich schuldig gemaakt: alle drie timmerman en broers van elkaar. Om half een 's nachts hadden NS d? Utrechtse politie assistentie ge- vraagd bij aankomst van de trein die om 0.43 uur uit Amsterdam zou ar riveren. Van de drie broers R. <22,'.' 26 en 30 jaar) bleek bij controle één j geen kaartje te hebben; bovendien. zaten zij te roken in een coupé Niet Roken. Toen de conducteur hierover aanmerkingen maakte, werd hem een pak slaag in het vooruitzicht gesteld. Twee politieagenten wachtten in Utrecht de trein op. BiJ aankomst gaf een van de broers de conducteur een klap in het gezicht. Toen da agenten ingrepen, koelden de broers hun woede op hen. Een van de agenten kreeg een trap tegen de buik. Extra-assistentie van vier agenten was nodig om de broers naar het hoofdbureau van politie aan het Paarden veld te brengen. Behalve deze drie werden ook nog twee anderen aangehouden, die geen gevolg hadden gegeven aan het bevel door te lopen. Het waren de 22-jarlge stucadoor M. en de 20-jarige 1 os- werkman F. Alle vijf werden rij in bewaring gesteld. Advertentie lil V«le, vela yet-ieJncoiU In pepfta: o.e. met cardln-kraag (zwart corduroy ge* voerd) "79.50. Ook met contracterende revera In zwart/bruin of zwart/wit, 99.50. Pakken met blouaon-kolbert 129,50. Pak kan In nieuw "yet-aky blue" 149.50. Yot- broeken In diverse tinten v.e. 34.50» (Van een onzer verslaggevers) Bij een korte maar hevige brand in een oud bedrijfspand van de wijnhandel M. Cohn aan de Westvest te Schiedam is voor ruim een miljoen gulden schade aangericht doordat kostbare elektrische apparatuur verloren ging. Omstreeks kwart voor zes sloegen vlammen uit de achterzijde van het pand aan de Nieuwe Haven. In deze voormalige brouwerij zyn drie bedrij ven ondergebracht, nl. de Appara- tenindustrie Itfao, de pl&sticfabriek Leton en de sportschool-van Reinier Hulsker, De brand Is uitgebroken in het gedeelte dat Itho in gebruik heeft. (Van een onzer verslaggevers) Er is voorlopig een einde gekomen aan de „behek sing" van de leners door Vince Taylor. Slechts twin tig minuten heeft hy za terdagavond in de vee- markthalien van Den Bosch een overigens maar be perkte tienermenigtetje In eerste extaso gebracht. Toen brak zijn stem, hees haspelde by nog een en an der in de door hem zo vir tuoos gehanteerde micro foon. Toen dook hy weg achter de kisten van het Festival Den Bosch 1963. Achter hun zwarte idool verdwenen onmiddellijk ook zijn vier Franse Play-boys. De paar honderd om het podium joelende tieners protesteerden. Zij hadden gegild en getrappeld toen na de pauze „hun Vine©" onder een fascinerende be lichting eindeiyk rifn entree maakte, begeleid door ver schrikkelijke drum- en gi- taarexpioslec. Do ineenstor-1 ting van de rock-aud-roll- koning was voor hen een koude douche. Het uitgebreide politie korps, dat zich naast het podium had geposteerd, kon glimlachend toezien bij de stille aftocht. Een handje vol danslustigen vond-nog de moed op het bal te biy- ven. Dit eerste Bossche tie nersfestival leek even een nogal wild slot te krijgen. Voor de pauze hadden in leer gehulde knapen duide. lijke aspiraties getoond er een forse rel van te willen maken. Boy and hls rollin kids brachten de schare er al toe enkele staanders om te smijten en wat stoeltjes in elkaar te slaan, flesjes vlogen kapot. De politie stond klaar toen da Play-boys met een tedere „Exodus" de show koning Vince annonceerden. De even voor elven nage noeg leeggestroomde Bos sche veehallen maakten duidelijk dat zij niet vearder hoefde in te grijpen. De Schiedamse brandweer direct met groot materiaal ter plaatse, kon dank zij de aanwezigheid van een brandmuur verhinderen dat de brand oversloeg naar Leton. Met 28 stralen, vier auto- en drie motorspuiten was het vuur binnen drie kwartier be dwongen. De firma Leton heeft al leen waterschade. De sportschool liep geringe brandschade en enige waterschade op. De brandweer kon niet voorkomen dat het dak vrijwel verbrandde. Men denkt dat vuurwerk oorzaak van de brand zon kunnen zyn. Er is namelijk zondagavond vuurwerk op de binnenplaats gebruikt. OOSTENDE (ANP) Prins Bern hard heeft zaterdag In de Belgische badplaats Oostende en défilé van drieduizend deelnemers aan het con gres van de Royal Air Force-verem- ging afgenomen. Straaljagers wrok ken tijdens deze plechtigheid de kleu ren van de Belgische vlag door het luchtruim. die zeil ia de oorlog b(j d&od*. Ipgde bloemen by ut van de stad. Een van de voornaamste taken van het Liberaal Democratisch Cen trum is het bevorderen van de po litieke meningsvorming van onderop in de VVD. Dit heelt de voorzitter van het centrum, dr. E. Nordlohne op de eer ste jaarvergadering te Utrecht ver-; klaard. Hij zei veel waarde te hech ten aan de samenstelling van het nieuwe hoofdbestuur van de VVD, Bij de kandidaatstelling zal ntet al leen moeten worden gelet op het ver trouwen in de persoonlijke integriteit, en in de oprechte liberale gezindheid van de betrokkenen, maar ook op het vertrouwen in bet beleid dat de be trokkenen zullen voeren als zij van het hoofdbestuur deel uitmaken. Een urgent punt voor het beleid van het hoofdbestuur is, volgens dr. Nordlohne, het nemen van maatre gelen ter vergemakkeiyking van de komst van rooms-katholieken en rechtzinnig protestanten naar de liberale party. De vergadering werd bijgewoond, door prof. dr. H. J, Witteveen, de vice-voorzitter van de. VVD. Hy was het volledig eens met het verlangen naar duscussievorming van onderop in de VVD. Hy nodigde het centrum uit door te gaan met zyn werk. De naar prins Rainier de derde van Monaco genoemde composifcie- pruzen zyn zondag toegekend aan resp. rie onder het pseudoniem Kyo- kp Noekada optredende Japanner, die 50.O00 frank voor een strijkkwar tet ontving, de uit Polen afkomstige Bnt Andrzej Panufnik, die 10 000 frank krijgt voor zyr, Simfouia Sa cra, en aan de Pool Rudztnski en diens landgenoot Augustijn Bioch. die 20.000 en 10.000 frank ontvan gen voor composities op het gebied van de toneelmuziek. De hoofdprijs In deze categorie 30.000 frank werd niet toegekend door de jury onder leiding van Georges Auric.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1